تمرین گروهی آزمون طراحی آبان 93

وضعیت
موضوع بسته شده است.

مهديه مقدم

عضو جدید
چه تاپیک خوبی هلو:)،شدیدا نیاز به تمرین دارم با این نمره افتضاحم!!15 :biggrin:،وقت زیادی هم نداریم...باید بدون استرس کم کم شرو کنیم دیگه:w10:،فقط همین اول کاری یه خواهش دوستانه از همه ی حاضرین و کسایی که قراره تا آزمون با هم تمرین کنیم چه اونایی که قبلا حضور داشتن و در جریان هستن چه اونایی که تازه قراره به جمعمون بپیوندند،لطفا در خواستهای مربوط به خرید گروهی جزوه و شابلون رو در تاپیک مربوطه پیگیر باشید،و تا حد امکان از ایجاد پست های اضافه خودداری کنید گاهی بعضی از مسائل رو که بین دو نفر جاری هست رو میشه تو پیج خصوصی خودمون حل کنیم و نیازی نیس یه بنده خدایی که 3 روز به تاپیک سر نزده مجبور باشه 30 ص رو بخونه که یه تمرین رو ببینه و یاد بگیره...به امید قبولی و با تشکر از همه...

وسعت

عضو جدید
درز انقاع رو حتما باید بگذارید. در ترسیم 10cmدر نظر بگیرید ولی کنارش فلش بزنید و بنویسید درز انقاع برابر است با 1/200h
در دو طرف همسایگی ها می ذاریم؟ از هر طرف 10 سانتی متر؟

ضخامت دیوار زیرزمین 30 سانتی متر و دیوار طبقات و دیوار رمپ 20 سانتی متر و دیوار داخلی واحدها 10 سانتی متر؟

ورودی ساختمان با توجه به برهای موجود و اینکه رمپ رو در صورت نیاز از کجا تامین می کنید قرار می دهید.
ورودی مسکونی عرض اش چقدر باید باشه حداقل؟ هزار جور عدد رقم هست؟

جک معلول قبوله . من خودم جک معلول گذاشتم.

اینکه واحدهای شما نور جنوب بگیرن یا شمال مهم نیست - در این آزمون - مهم تامین نور به فضاهاست با توجه به مبحث 4. تا حد امکان نیاز یه نورگیر کمتری داشته باشیم. ولی معمولا چون در آزمون می خواهند دانسته های شما را بسنجند نیاز به نورگیر هست.
در سوالی پرسیده بودی که اکس بندی چگونه است:
ابتدا درز انقاع رو می گذاریم و با در نظر گرفتن ضخامت دیوارهای خارجی ،عرض خالص باقی مانده زمین مشخص می شود، در این مرحله با یک مقطع دستی کدهای ارتفاعی هرطبقه _ کف تا کف _ را به دست می آوریم. من ضخامت سقف رو 40cm می گیرم. بعد با توجه به گذرها و برهای زمین و شمالی و جنوبی بودن و اینکه زیرزمین داریم یا پیلوت و تجاری داریم یا خیر ، ورودی سواره و پیاده را مشخص می کنیم. اگر نیاز به رمپ بود طول رمپ رو محاسبه می کنیم. بعد جای پارکینگ ها و پله و آسانسور را در می آوریم _ البته با نیم نگاهی به آکس بندی_ و درنهایت آکس بندی انجام می دهیم. بعد هم طبقه همکف و .. را در می آوریم.

درز انقطاع را در دو طرف همسایگی ها می ذاریم؟ از هر طرف 10 سانتی متر؟

خیلی ممنون از توضیحاتتتتتتتتتتتتتتتتتتتت
:D

ضخامت دیوار زیرزمین 30 سانتی متر و دیوار طبقات و دیوار رمپ 20 سانتی متر و دیوار داخلی واحدها 10 سانتی متر؟
ضخامت دیوار حیاط چی؟ با همسایه؟ 20 بگیرم؟

ورودی پیاده مسکونی عرض اش چقدر باید باشه حداقل؟ هزار جور عدد رقم هست؟
ورودی سواره را 3 بگیرم یا 3.5 - 3 درست هستش؟ حداقله؟
عرض درب ورودی پیاده را چند بگیرم؟ و جهت بازشو به داخل باشه دیگه؟
برای جنوبی شما در خصوص پیش آمدگی هم محاسبات انجام دادی در طبقات ببینی باید میتونی بیای جلو یا نه؟

محل داکت ها را کی تعیین میکنی؟

عزیزم هر ستون را 30 در 30 میگیری یا 20 رد 20؟

فواصل آکس گذاری را چند بگیرم؟ 5.30 با توجه به پارکنیگ در چند؟

طرفین آسانسور و باکس پله باید ستون باشه؟

موتورخانه ابعادش تقریبی و پنجره به بیرون داشته باشه؟

ارتفاع سقف مسکونی و تجاری را چند میگیری و ارتفاع پله هاتو که با هم بخونه...؟ 17 بگیرم پله را؟
زیرزمین که 2.2 و در مدخل ورودی 1.8 کافیه....

اونوقت کی نورگیرها را در طبقات میذاری؟ بعد باکس پله و آسانسور؟ حل کردن

ارتفاع تجاری را چند بگیرم؟ میشه مثل مسکونی گرفت که تو طبقه های بالام اختلاف سطح ایجاد نکنه؟

ممنون میشم کمکم کنیدددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددد

آخرین ویرایش:

وسعت

عضو جدید
کلیه نکات مهم دوستان عزیز تا اینجا:

اگر در صورت سوال گفته شود ضوابط آتش نشانی رعایت شود باید پله را 18cmو اگر گفته شود ضوابط معلول رعایت شود پله باید 17cm در نظر گرفته شود.
در تمامی طبقات ارتفاع کف تا کف طبقات مهم است.
اگر واحد تجاری خواسته باشند و صورت سوال ارتفاع تجاری را ذکر نکرده باشد باید کف تا کف واحد تجاری 4 m در نظر گرفته شود.
برای طبقات مسکونی ارتفاع کف تاکف با پله 17cm برابر است با 3.23
و با پله 18 cm 3.24 مناسب است.
ارتفاع کف تا کف زیرزمین 2.70 با پله 18cm ,
, و 2.72 با پله 17cm می باشد.
برای جابه جایی معلول در ورودی وجود رمپ با عرض 120 سانتیمتر و جک با ابعاد 140*140 سانت و در طبقات آسانسور به ابعاد داخل چاه آسانسور (160*190)ملزوم می باشد.

یشترین وقت سر حل کردن و تحلیل زمین ودر حقیقت در آوردن جانمایی باکس پله و آسانسور و رمپ و پارکینگ هاست. وقتی اینها رو درآوردم و به یک آکس بندی نسبی رسیدم - البته توی یک سیر رفت و برگشت بین پلان زیرزمین و همکف - و در عین حال فکر کردن به کدهای ارتفاعی برای اندازه و تعداد پله های هرطبقه،ساعت 12 شده بود .بعد شروع به ترسیم کردم . این رو هم بگم که من همیشه از یک مقطع دستی ابتدای کارم شروع می کنم. هرچند در نهایت نرسیدم شیت مقطع رو بکشم.
چون توی دستی کشیدن وسواس دارم و کند هستم ، پلان ها خیلی طول کشید ضمن اینکه وسط کشیدن پلان همکف یا زیرزمین به نکات حل نشده ای می رسیدم که خیلی موجب پاک کردن و اصلاح می شد مثلا باکس پله رو به خاطر اینکه ستون های دورش و تیری که از اونجا رد می شه توی رمپ سرگیر نشه بعد از کشیدن یکبار جابجا کردم و وقت تلف شد و یا برای جای تاسیسات و....

از سایت سیب- از نت برداشتم لطفا ایراداتش را بگید- همشون درستن یا نه؟ ممنون
قرارگیری یک پارکینگ مفید حداقل دهانه 2.5 متر
قرارگیری دو پارکینگ کنار هم مفید حداقل دهانه 4.5 متر
قرارگیری سه پارکینگ کنار هم مفید حداقل دهانه 6.8 متر
طول مورد نیاز جهت پارکینگ 5 متر
حداقل فضای یک پارکینگ 2.5*5 متر
شعاع گردش یا طول مورد نظر مفید جهت مانور 4.6 متر
حداقل عرض در ورودی پارکینگ 3 متر
عرض رمپ یکطرفه 3.5 متر و دوطرفه 5 متر
شعاع داخلی مسیر گردش در رمپ6.5 متر .
شیب رمپ پارکینگ 15 درصد
هر واحد آپارتمان زیر 160 متر به یک پارکینگ نیاز دارد.
واحدهای بالاتر از 150متر تا 200 متر 1.5 واحد پارکینگ نیاز دارد.
حداکثر ارتفاع مفید واحد مسکونی 3.00 متر
حداکثر ارتفاع مفید پارکینگ زیرزمین 2.60 متر
حداکثر ارتفاع مفید پیلوت 2.40 متر
حداکثر ارتفاع مفید واحد تجاری 4.50 متر
حداقل ارتفاع مفید ورودی پارکینگ 1.80 متر
ارتفاع مفید خرپشته 2.20 متر
ارتفاع نورگیری در زیرزمین حداکثر 90 سانتی متر
حداقل عرض حیات خلوت اگر سرتاسری باشد 2 متر و اگر سرتاسری نباشد 3 متر(برای فضاهای خواب و پذیرایی) و برای آشپزخانه حداقل عرض 2 متر باشد.
احداث پیش آمدگی یا بالکن در گذر 12 تا 20 متر 80 سانتی متر و در گذر بالای 20 متر 120 سانتی متر مجاز است.ارتفاع این پیش آمدگی از زیر آن تا روی خیابان 3.50 متر
حداقل عرض آشپزخانه 2.00 متر و اتاق خواب 2.50 متر - نشیمن 3.00 متر - پاگرد 1.20 متر
نورگیری آشپزخانه و پذیرایی از پاسیو : اگر 2 واحد مجزا باشد و پنجره روبرو باشد باید فاصله 2 پنجره 4.00 متر باشد (3*4) . البته اگر 2 خواب یا پذیرایی از 2 واحد مجزا روبروی هم باشند حداقل ابعاد پاسیو 3*6 باید باشند. ( فاصله 2 پنجره 6 متر)
ابعاد نورگیر برای اتاق خواب و پذیرایی 3*4 متر و برای آشپزخانه 2*3 متر می باشد​

آخرین ویرایش:

وسعت

عضو جدید
سوال دارم: بهم جواب بدید بعدا سوالمو پاک میکنم:

- ضخامت سقف زیر زمین یعنی 2.70-2.20 یعنی 50 سانتی متره؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ضخامت سقف زیرزمین و طبقات ؟

انقطاع را در دو طرف همسایگی ها می ذاریم؟ از هر طرف 10 سانتی متر؟

خیلی ممنون از توضیحاتتتتتتتتتتتتتتتتتتت ت

:d

ضخامت دیوار حیاط چی؟ با همسایه؟ 20 بگیرم؟

ورودی پیاده مسکونی عرض اش چقدر باید باشه حداقل؟ هزار جور عدد رقم هست؟
ورودی سواره را 3 بگیرم یا 3.5 - 3 درست هستش؟ حداقله؟
عرض درب ورودی پیاده را چند بگیرم؟ و جهت بازشو به داخل باشه دیگه؟
برای جنوبی شما در خصوص پیش آمدگی هم محاسبات انجام دادی در طبقات ببینی باید میتونی بیای جلو یا نه؟

محل داکت ها را کی تعیین میکنی؟

عزیزم هر ستون را 30 در 30 میگیری یا 20 رد 20؟

فواصل آکس گذاری را چند بگیرم؟ 5.30 با توجه به پارکنیگ در چند؟

طرفین آسانسور و باکس پله باید ستون باشه؟

موتورخانه ابعادش تقریبی و پنجره به بیرون داشته باشه؟

ارتفاع سقف مسکونی و تجاری را چند میگیری و ارتفاع پله هاتو که با هم بخونه...؟ 17 بگیرم پله را؟
زیرزمین که 2.2 و در مدخل ورودی 1.8 کافیه....

اونوقت کی نورگیرها را در طبقات میذاری؟ بعد باکس پله و آسانسور؟ حل کردن

ارتفاع تجاری را چند بگیرم؟ میشه مثل مسکونی گرفت که تو طبقه های بالام اختلاف سطح ایجاد نکنه؟

ممنون میشم کمکم کنیدددددددددددددددددددددد ددددددددددددددددددددددددد ددددددددددددددددددد
کسی نمونه فایل اتوکد داره بذاره..خیلی کمک میکنه

honaramuz

عضو جدید
سلام .بنده هم در امتحان قبلی قبول نشدم و بیشترین عامل را کمبود زمان و کامل نبودن مدارک می دانم.و ساعتهای آخر کار به علت کمبود انرژی به بطالت و عدم انجام کار مفید گذشت.
هفته قبل نظام مهندسی تهران کلاسی با عنوان الزامات عمومی ساختمان توسط مدرس مصحح اوراق امتحانی برگزار کرد که مواردی از اهم امتحانات طراحی با توجه به امتحان خرداد 93 گفته شدو صفحات مهم مبحث 4 که در اولین فرصت مطالب رو جمع بندی میکنم و در اینجا قرار میدم.
با آرزوی موفقیت برای تمامی دوستان......

arefeh

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان من هم هستم
اول از همه باید از چی شروع کنیم؟

اول از همه. خوندن مباحث 4_3_15_19
و تمام نکات ضوابطی رو توی ی دفترچه جمع بندی کنید.... مثلا چند صفحه بزارید برای الزامات آسانسورو ننکات و ابعاد اندازه ای ک باید بدانید.
چند صفحه مخصوص ابعاد و اندازه تاسیسات و اینکه ارتفاعش چقدر باشه و....
بعد موقعی ک میخواید طرحی رو بکشید سریهای اول ازش کمک بگیرید و ب طبق اون پیش برید مثلا وقتی میرسید ب طراحی آسانسور از درب ضد حریق و اندازه لابی آسانسور و خود آسانسور چ برای معلولین و چ غیره... همه رو توی چند برگ داشته باشید و سعی کنید بر طبق همون استانداردها طراحی کنید. بعد از 3_4تا طرح دگ تووو ذهنتان میمونه ک چ باید بکنید.
اون دفترچه باید حکم ی دفترچه جامع از همه نکات رو داشته باشه.
من خودم همین کاررو کردم البته چون بیشتر نکات توی ذهنم بود دفترچم کامل نیست. شاید گرگان دارم کلاس میزارم کاملش کنم برای شما هم بزارم البته قولشو نمیدم ب این دلیل ک اونها برداشتهای منه و ممکنه شما با خوندن مباحث ی نتیجه دگ بگیرید.
فعلا این قدم اول رو انجام بدید تا بریم سراغ طراحیو کاغذ

mms_6613

کاربر فعال
با تشکر از شما و تبریک بخاطر قبولی در این آزمون ناآزمون! از اونجایی که زمان کم داریم شما اگه روند طراحیتونو در اختیار دوستان قرار بدید کمک بزرگی کردید. قطعا خوندن مباحث در قدم اول واجبه. فقط قدمهای بعدی به ترتیب بیان بشه بهتره تا پراکنده.مرسی

riahi_arc55

عضو جدید
با سلام به همه دوستان عزیز

ابتدا به همه دوستانی که موفق به قبولی در آزمون شدند تبریک میگم. در ادامه به دوستانی که قبول نشدند و یا اولین بار هست که میخوان شرکت کنند این قول رو میدم که هر روز یک مبحث رو در مورد طراحی به صورت برنامه ریزی شده در اختیارشون قرار بدم این اطلاعات از جزوات و منابع معتبر و چیزایی که از دوستان تو همین سایت یاد گرفتیم هستش که در واقع درس پس میدیم.
مطمعنا دوستان دیگری هم هستند که پس از قبولیشون اینجا میان و اطلاعات و تجربیاتشون رو در اختیار دیگران قرار میدن.
از اونجایی که این تاپیک در اول راه هست بهتره که از ایجاد مطالب پراکنده خودداری کنیم تا نتیجه بهتری بگیریم.
ضمنا تاپیک دیگری هم وجود داره که دوستانی که قبول شدند میتونن کار خودشون رو اونجا بگذارند که خیلی کمک خواهد کرد.
امروز اولین مبحث که درز انقطاع هست رو مطرح میکنیم .
به امید موفقیت

holooooooo

کاربر ممتاز
با سلام به همه دوستان عزیز

ابتدا به همه دوستانی که موفق به قبولی در آزمون شدند تبریک میگم. در ادامه به دوستانی که قبول نشدند و یا اولین بار هست که میخوان شرکت کنند این قول رو میدم که هر روز یک مبحث رو در مورد طراحی به صورت برنامه ریزی شده در اختیارشون قرار بدم این اطلاعات از جزوات و منابع معتبر و چیزایی که از دوستان تو همین سایت یاد گرفتیم هستش که در واقع درس پس میدیم.
مطمعنا دوستان دیگری هم هستند که پس از قبولیشون اینجا میان و اطلاعات و تجربیاتشون رو در اختیار دیگران قرار میدن.
از اونجایی که این تاپیک در اول راه هست بهتره که از ایجاد مطالب پراکنده خودداری کنیم تا نتیجه بهتری بگیریم.
ضمنا تاپیک دیگری هم وجود داره که دوستانی که قبول شدند میتونن کار خودشون رو اونجا بگذارند که خیلی کمک خواهد کرد.
امروز اولین مبحث که درز انقطاع هست رو مطرح میکنیم .
به امید موفقیت

ممنون از زحمتی که قراار بکشید، امیدوارم بتونید اطلاعات مفید و منسجمی رو در اختیار بچه ها قراار بدین...

riahi_arc55

عضو جدید
مبحث اول : درز انقطاع

-در جاهایی که زمین مورد نظر با پلاك مجاور از لحاظ ساختمانی همسایه باشد باید درز انقطاع را جانمایی کرد.
-در قسمتهایی که زمین مورد نظر با معبر عمومی همسایه باشد، نیاز به قرارگیري درز انقطاع ندارد.
-مقدار درز انقطاع از تقسیم مقدارh به 200 بدست میآید.
hفاصله کف بام (جان پناه و خرپشته را در نظر نمیگیریم) تا کف پایینترین طبقه می باشد.
براي مثال اگر فاصله کف بام تا کف پایینترین طبقه 13 متر باشد، میزان درز انقطاع6/5 سانتیمتر خواهد بود.
-حداقل میزان درز انقطاع 5 سانتیمتر خواهد بود.
-دیوارهاي حیاط نیازي به درز انقطاع ندارد.

mms_6613

کاربر فعال

-در جاهایی که زمین مورد نظر با پلاك مجاور از لحاظ ساختمانی همسایه باشد باید درز انقطاع را جانمایی کرد.
-در قسمتهایی که زمین مورد نظر با معبر عمومی همسایه باشد، نیاز به قرارگیري درز انقطاع ندارد.
hفاصله کف بام (جان پناه و خرپشته را در نظر نمیگیریم) تا کف پایینترین طبقه می باشد.
براي مثال اگر فاصله کف بام تا کف پایینترین طبقه 13 متر باشد، میزان درز انقطاع6/5 سانتیمتر خواهد بود.

منم با شما موافقم و البته این جزوه شمارو دارم

holooooooo

کاربر ممتاز

مرسی از توضیحاتتون، جهت تکمیل این موضوع بحث،
برای مثال در آزمون خرداد 93 قرارگیری درز انقطاع مجاور پلاک همسایه با رنگ قرمز مشخص شده است...

Untitled.jpg

و هم چنین درزانقطاع باید در تمامی پلان ها ترسیم شده، و همینطر در مقطع در صورتیکه خص مقطع از درز انقطاع بگذرد...
و درزانقطاع در ترسیم به صورت خط چین نمایش داده میشود....

نمایش درز.jpg

arefeh

کاربر ممتاز
من ی پیشنهاد میکنم اینجا اسپم نزارید. فقط نکات رو بزارید تایپیک قبلی ک برا خرداد بوده رو بزارید برای حرفه‌ای متفرقه و سوالات دگ..... اینجا رو تعداد صفحات رو الکی زیاد نکنیم

ج.ع

عضو جدید
سلام دوستان
يه سوالي داشتم.
اين كتاباي مبحث 4 و 3 و 15و 19 كه براي طراحي بايد بخونيم و چاپ جديد شده خيلي تغييرات داره؟؟؟؟ يا همون چاپ قديم هم كار رو راه مي ندازه؟؟؟
مرسي

holooooooo

کاربر ممتاز
سلام دوستان
يه سوالي داشتم.
اين كتاباي مبحث 4 و 3 و 15و 19 كه براي طراحي بايد بخونيم و چاپ جديد شده خيلي تغييرات داره؟؟؟؟ يا همون چاپ قديم هم كار رو راه مي ندازه؟؟؟
مرسي
سلام
مباحث چاپ 92: مبحث 4 که خیلی تغییر کرده، 15 هم تغییر کرده .... 19 هم که چاپ 89 باید باشه دیگه
بهتره بگیرین جدیدارووو

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همه
مرسی از استارتر. من کلا حوصله تاپیک زدن ندارم اما دیگه کم کم داشتم تو فکر می افتادم خودم یه حرکتی بزنم بچه های آبان دورهم جم شن که زحمتشو دوستمون کشیدن:gol:
.
دوستان این تاپیک جزوه و هماهنگیاش لینکش چیه. من پیدا نکردم. اگه لطف کنید ممنون می شم

arefe-rad

عضو جدید
مرسی از توضیحاتتون، جهت تکمیل این موضوع بحث،
برای مثال در آزمون خرداد 93 قرارگیری درز انقطاع مجاور پلاک همسایه با رنگ قرمز مشخص شده است...

مشاهده پیوست 221615

و هم چنین درزانقطاع باید در تمامی پلان ها ترسیم شده، و همینطر در مقطع در صورتیکه خص مقطع از درز انقطاع بگذرد...
و درزانقطاع در ترسیم به صورت خط چین نمایش داده میشود....

مشاهده پیوست 221616

مرسی عزیزم از لطفت فقط یه سوال : درز انقطاع مگه نباید فقط تا جایی که یه ساختمان مماس میشه به ساختمان ما بذاریم؟ منظورم آزمون خرداد هست...مگه نباید تا مرز همسایگی فقط درز گذاشت؟؟:surprised:

arefeh

کاربر ممتاز
مرسی عزیزم از لطفت فقط یه سوال : درز انقطاع مگه نباید فقط تا جایی که یه ساختمان مماس میشه به ساختمان ما بذاریم؟ منظورم آزمون خرداد هست...مگه نباید تا مرز همسایگی فقط درز گذاشت؟؟:surprised:

کلا عزیزم وقتی از بالا شروع میکنی به درز میتونی یه دفعه پلان رو 10 سانت بشکنی ....خوب یکسره درز انقطاع رو بیار پایین دگ...

arefe-rad

عضو جدید
کلا عزیزم وقتی از بالا شروع میکنی به درز میتونی یه دفعه پلان رو 10 سانت بشکنی ....خوب یکسره درز انقطاع رو بیار پایین دگ...

اخه همیشه موقع کار میگن درز تا سر همسایگی میاد....یعنی واسه حیاط درز نذارید
گیج شدم.....:confused:

sos

عضو جدید
گیج شدم.....:confused:[/

درز انقطاع به اندازه تراکم ساختمانی که داری طراحی میکنی باید بذاری.فقط کنار معبر و دیوار حیاط درز نمیخواد.در ضمن اگر کنار زمین پارک باشه مثل گذر درز نمیخواد

sos

عضو جدید
نکات درز انقطاع جزوه مهندس صمصام:
1-کنار درز انقطاع واحد ننویسیم
2-جواب تقسیم رو گرد میکنیم مثلآh/200=0.086=0.09
0.085=0.08 & 0.093=0.09 & 0.06=0.075
3- حداقل درز انقطاع 0.075 است

riahi_arc55

عضو جدید
گیج شدم.....:confused:

دوست عزیز دقیقا نکته انحرافی آزمون خرداد همین بوده.
یعنی اینکه سطح اشغال پلاک مجاور (شرقی) 60% بوده و پلاک مورد نظر برای طراحی سطح اشغال 100% داشته که این موضوع باعث شده که درز انقطاع سر تاسری اجرا شود.

- در دیوارهای حیاط احتیاج به درز انقطاع نیست - در اینجا منظور جایی هست که فقط دیوار حیاط با دیوار حیاط همسایه مجاور باشد.

وسعت

عضو جدید
دوست عزیز دقیقا نکته انحرافی آزمون خرداد همین بوده.
یعنی اینکه سطح اشغال پلاک مجاور (شرقی) 60% بوده و پلاک مورد نظر برای طراحی سطح اشغال 100% داشته که این موضوع باعث شده که درز انقطاع سر تاسری اجرا شود.

- در دیوارهای حیاط احتیاج به درز انقطاع نیست - در اینجا منظور جایی هست که فقط دیوار حیاط با دیوار حیاط همسایه مجاور باشد.

وقتی داریم درز انقطاع میدیم در واقع مقداری زمین در کل طبقات از دستمون میره.....جبران پذیر که نیست یعنی ربطی و یا امکام استفاده از قانون 60% +2 که نداره؟

arefe-rad

عضو جدید
وقتی داریم درز انقطاع میدیم در واقع مقداری زمین در کل طبقات از دستمون میره.....جبران پذیر که نیست یعنی ربطی و یا امکام استفاده از قانون 60% +2 که نداره؟

درز انقطاع ترسیمیش 10 سانت هست که اونجوری از زمینت نمیره( البته در بحث پارکینگ یه موقعهایی با شما موافق )
قانون 60% +2 واسه کارایی هستن که میبریم شهرداری تایید کنه..اینجا فقط بحث مقررات ملی مطرحه

وضعیت
موضوع بسته شده است.