تمرین گروهی آزمون طراحی آبان 93

وضعیت
موضوع بسته شده است.

TARANE-ARCH

عضو جدید
این تاپیک مربوط به نکات آموزشی هست
تمرین گروهی آزمون طراحی آبان 93

تمرین ها هم در این تاپیک تمرین گروهی و علمی آزمون طراحی نظام مهندسی 93 قرار بدبد
مرسی راسی اینجا رو من از اول اومدم یکی از دوستان ززحمت میکشیدو مبحثارو میزاشت امروز باید مبحث سوم مطرح میشد ایشون دیگه نمیزارن مباحثو خیلی خوب میشد همه هم نظراشونو میگفتنو یه مطلبو میبستیمو جامع میشد

arefeh

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
با سلام طرحی که امروز در پاسخ به این سؤال ترسیم کردم :
لینک سؤال :
مشاهده پیوست 221956مشاهده پیوست 221957

خسته نباشید عزیزم...کارتو بررسی کردم چیزهایی که باید رعایت کنی تا جایی که به کارت نیگاه انداختم اینهاست
همکف:
1-درب پارکینگ مزاحم برای خودرو سمت راست بالا..اگر میخوای درب به این شکل باز بشه....مگر اینکه بیای از درب کشویی استفاده کنی و بنویسی کنارش
2-پاگرد راه پله عرضش چند؟؟توجه به عبور پوتر کردی؟؟
3-بین داکت و آسانسور چرا دیوار تیغه ای نکشیدی؟؟
4-همینطور بین تاسیسات و داکت هم باید دیوار باشه...برای دسترسی اون دو از دریچه استفاده میشه
5-ابعاد و اندازه ها رو دقیقتر بزار...جاهایی که اطلاعات زیادی بهت بده...مثلا راهرو انباری عرضش چنده؟؟؟ عرض فضای خودروهای سمت چپ
6-درب راه پله باید به بیرون باز بشه...(البته در همکف نیازی نیست که لابی آسانسور داشته باشیم اما گذاشتی هم عیب نیست...
7-فاصله بین ستون و دیوار برای قرارگیری دو خودرو داخل به داخل حداقل 5 رو داشته باش
8-سعی کن از نوشته هم استفاده کنی جهت توضیح
9-دریچه بازدید برای داکت پشت آسانسور نزاشتی
10-دیوار سمت آسانسور هم اگه ضدحریقش کنی بهتره....
طبقات
1-برای واحد سمت راست ورودی نیازی نیست اینقدر راهرو بشه...اون راهرو رو بنداز توی لابی دو واحد که فاصله دو درب بیشتر بشه
2-نورگیرت اشتباه هست وقتی داری برای دو واحد نور میگیری باید فاصله بین پنجره ها بشه 6 متر
3-آشپزخونه هات نه نور مستقیم داره نه نور غیر مستقیم....

بام
1-باز هم داکتها مشکل داره چرا جان پناه براشون تعریف نکردی؟؟
2-همینطور راه پله و نورگیر هم جان پناه نداره...ما توی نقشه ها و معماری هیچ تک خطی معنا نداره مگر برای مبلمان و خطوط پله و یا خطوط فرضی
3-آکس ها و اندازه ها باید در تمام پلانها باشه
4-توی کشیدن دیوارها هم یکم دقت کن....دیوارهات هم توی طبقات هم توی بام خیلی کوچیک و بزرگ شده و از نظر تمیزی کارتو بد کرده....الان توی بام دیوار سمت راستت خیلی نازک شده و بقیه ضخامتش زیاد....

مقطع
1-باز هم آکس ها رو اینجا هم نشون ندادی
2-حس میکنم ترسیم پله ها ارتفاع به کف تقریبا 1 به 1 شده
3-معمولا پله همکف رو زیرشو پر نمیکنند
4-پنجره هات چرا به سقف چسبیده؟؟؟!!
5-اندازه های 4.4 و 7.6 کد ارتفاعی چ بخشی از برش هست؟
6-نرده دو خطه بکش یکم بیشتر زمان بزار

برای سری اول خوبه آفرین این نکته هایی هم که گفتم رو رعایت کنی کارت خیلی بهتر میشه و میتونی راحت روی قبولیت حساب باز کنی;)

TARANE-ARCH

عضو جدید
خسته نباشید عزیزم...کارتو بررسی کردم چیزهایی که باید رعایت کنی تا جایی که به کارت نیگاه انداختم اینهاست
همکف:
1-درب پارکینگ مزاحم برای خودرو سمت راست بالا..اگر میخوای درب به این شکل باز بشه....مگر اینکه بیای از درب کشویی استفاده کنی و بنویسی کنارش
4-همینطور بین تاسیسات و داکت هم باید دیوار باشه...برای دسترسی اون دو از دریچه استفاده میشه
5-ابعاد و اندازه ها رو دقیقتر بزار...جاهایی که اطلاعات زیادی بهت بده...مثلا راهرو انباری عرضش چنده؟؟؟ عرض فضای خودروهای سمت چپ
6-درب راه پله باید به بیرون باز بشه...(البته در همکف نیازی نیست که لابی آسانسور داشته باشیم اما گذاشتی هم عیب نیست...
7-فاصله بین ستون و دیوار برای قرارگیری دو خودرو داخل به داخل حداقل 5 رو داشته باش
طبقات
1-برای واحد سمت راست ورودی نیازی نیست اینقدر راهرو بشه...اون راهرو رو بنداز توی لابی دو واحد که فاصله دو درب بیشتر بشه
2-نورگیرت اشتباه هست وقتی داری برای دو واحد نور میگیری باید فاصله بین پنجره ها بشه 6 متر

بام
2-همینطور راه پله و نورگیر هم جان پناه نداره...ما توی نقشه ها و معماری هیچ تک خطی معنا نداره مگر برای مبلمان و خطوط پله و یا خطوط فرضی
4-توی کشیدن دیوارها هم یکم دقت کن....دیوارهات هم توی طبقات هم توی بام خیلی کوچیک و بزرگ شده و از نظر تمیزی کارتو بد کرده....الان توی بام دیوار سمت راستت خیلی نازک شده و بقیه ضخامتش زیاد....

مقطع

برای سری اول خوبه آفرین این نکته هایی هم که گفتم رو رعایت کنی کارت خیلی بهتر میشه و میتونی راحت روی قبولیت حساب باز کنی;)
ببشیدا ببشید این سوال مگه خودش جواب نکشیده براش توی اون پی دی اف لینک سوال خب چرا شبیه اون برا تمرین نمیکشیم که توی ذهن موندگار تر بشه یا من اشتباه متوجه شدم باز ببشیدا ببشید:redface:

arefeh

کاربر ممتاز
ببشیدا ببشید این سوال مگه خودش جواب نکشیده براش توی اون پی دی اف لینک سوال خب چرا شبیه اون برا تمرین نمیکشیم که توی ذهن موندگار تر بشه یا من اشتباه متوجه شدم باز ببشیدا ببشید:redface:

عزیزم اونی که من گفتم برای بالا بردن سرعت گفتم که کار کنید...ولی وقتی سرعتت رفت بالا و نکات رو خوب یاد گرفتی موظفی خودت طراحی کنی....مثل اسکیس ارشد عزیزم...نمونه کار نیگاه میکنی ولی در نهایت هر کسی یه خطی برای خودش داره یه فکری که مختص خودشه...ایشون هم کار خوبی کرده هم تمرین کرده هم طرحی که مد نظر خودشه رو کشیده

estina

عضو جدید
سلام عارفه جان، میشه به من برای رمپ معلول کمک کنید؟ ضوابطشو میدونم اینکه تا 3متر 8درصده ، و 3تا 9 متر به ازای هر متر افزایش طول 0.5 درصد از شیب کاسته میشه، ولی موقع کشیدن و طراحی که میرسه واقعا گیج میشم ، میشه با رسم یک رمپ برام توضیح بدید؟ ( مثلا همون رمپی که برای ازمون اسفند 91 کشیده بودید رو میشه توضیح بدید)ممنون میشم

yasi_ys1363

عضو جدید
همکف:
طبقات

بام

مقطع

ممنون از وقتی که گذاشتین نکاتی را در پاسخ به بعضی ایرادات عرض میکنم:
- پاگرد پله 1.20 در 2.40 هست که استاندارده.
- راجع به فاصله ی نورگیرها در مبحث 4 دو جا صحبت شده که دارای ابهام است.در ص 69 فاصله ی 3متر بین دیوارها برای فضاهای اقامت و اشتغال و فاصله 2 متر برای آشپزخانه اومده ودر ص 91 و 92 فاصله ی 4 متربرای فضاهای اقامت و آشپزخانه و فاصله ی 6 متر برای فضاهای اقامت اصلی ذکر شده .فضاهای اقامت اصلی در این طرح سالن ها هستند که نورگیری آنها به صورت مستقیم از جنوب تأمین شده و برای نورگیری نشیمن (ناهار خوری)کوچک جلوی آشپزخانه که فضای اصلی محسوب نمی شود از نورگیر استفاده شده که فکر میکنم باتوجه به محدودیت موجود اندازه ی 4 متر قابل قبول و منطقی تره.
- نورگیری آشپزخانه باز از فضای نشیمن (ناهارخوری )مجاور و با توجه به عمق نورگیری 7 متر تأمین میشه(ص 59 مبحث 4 )
- در خصوص در پارکینگ حق با شماست اما در خصوص فاصله ها , در مبحث 4 فاصله ی آکس به آکس 5 متر و مابین ستو نها 4.5 متر ذکر شده (ص 73) که در این طرح رعایت شده و اندازه ها درج گردیده است.بیشتر از این راه نداشته و گر نه لحاظ می کردم.
- در خصوص دوربندی ضد حریق آسانسور و لابی آسانسور همونطور که خودتون گفتید الزامی وجود نداره.ولی چشم یه ذره هاشورم دور آسانسور اضافه می کنم.
- در مورد چسبیدن پنجره ها به سقف هم تا جایی که من سراغ دارم الزامی وجود نداره که پنجره بلا فاصله زیر سقف نباشه اگر شما مقرراتی سراغ دارین بگین که بهش رجوع کنم.به خاطر ممانعت از اشراف به واحدها پنجره ها را بالاتر بردم.
- 4.4 و 7.6 مربوط به پاگرد بین دو طبقه س چون سمت چپ جا نبود اونجا نوشتم.
- اگه خوب دقت کنید می بینید که نسبت کف به ارتفاع پله ها 1 به 1 نیست.شاید کیفیت عکس پایین بوده.
- راجع به سایر ایرادات ترسیمی هم حق با شماست و بیشتر این ایرادات به خاطر اینه که سعی کردم کار را تو محدوده ی زمانی مشخصی تموم کنم به هر حال سعی می کنم در تمرین های بعدی رعایت کنم هر چند با تجربه ای که از شرکت در این آزمون دارم و دیدم کارایی که با دقت ترسیمی و تمیزی بسیار پایین هم قبول شدند , فکر نمی کنم خیلی ایرادات ترسیمی جزئی و تمیزی کار مد نظر مصححین آزمون باشه و درصد نمره ی بالایی داشته باشه.
باز هم از زمانی که صرف می کنین و تجربیاتی که به اشتراک میذارین تشکر می کنم.

آخرین ویرایش:

yasi_ys1363

عضو جدید

تو طرحی که به عنوان پاسخ ارائه شده چند تا ایراد مهم هست یکی اینکه در پارکینگ دو ماشین پایینی برای دور زدن و پارک کردن باید از فضای حیاط استفاده کنند که این به معنای از دست رفتن فضای سبز و باغچه در حیاطه.
از اون گذشته نحوه تقسیم بندی در طرح ارائه شده به نحوی است که یک واحد روبه آفتاب و دیگری پشت به آفتاب قرار می گیره این در حالی است که برای زمین های با عرض بالای 13 متر بهتره تقسیم بندی و جانمایی راه پله به صورتی باشه که هر دو واحد از دید ,نور و تهویه ی دو طرف زمین (شمال و جنوب)برخوردار شوند این کار در قیمت واحدها هم تأثیر زیادی خواهد داشت.یادآوری میکنم که نکته ی اصلی یکی از آزمون ها چند سال پیش طراحی همین مورد بوده.
همونطور که دوستمون هم اشاره کردند و با توجه به اینکه برای یک مسئله ی طراحی راه حل های زیادی وجود داره بهتر اینه که به خلاقیت خودمون تکیه کنیم و خط فکری مستقلی داشته باشیم. اینکار به ما کمک می کنه که موقع آزمون هم بتونیم گزینه های مختلف را به سرعت تجزیه و تحلیل کنیم و گزینه ای که قابل قبول تره را انتخاب کنیم.

TARANE-ARCH

عضو جدید
تو طرحی که به عنوان پاسخ ارائه شده چند تا ایراد مهم هست یکی اینکه در پارکینگ دو ماشین پایینی برای دور زدن و پارک کردن باید از فضای حیاط استفاده کنند که این به معنای از دست رفتن فضای سبز و باغچه در حیاطه.
از اون گذشته نحوه تقسیم بندی در طرح ارائه شده به نحوی است که یک واحد روبه آفتاب و دیگری پشت به آفتاب قرار می گیره این در حالی است که برای زمین های با عرض بالای 13 متر بهتره تقسیم بندی و جانمایی راه پله به صورتی باشه که هر دو واحد از دید ,نور و تهویه ی دو طرف زمین (شمال و جنوب)برخوردار شوند این کار در قیمت واحدها هم تأثیر زیادی خواهد داشت.یادآوری میکنم که نکته ی اصلی یکی از آزمون ها چند سال پیش طراحی همین مورد بوده.
همونطور که دوستمون هم اشاره کردند و با توجه به اینکه برای یک مسئله ی طراحی راه حل های زیادی وجود داره بهتر اینه که به خلاقیت خودمون تکیه کنیم و خط فکری مستقلی داشته باشیم. اینکار به ما کمک می کنه که موقع آزمون هم بتونیم گزینه های مختلف را به سرعت تجزیه و تحلیل کنیم و گزینه ای که قابل قبول تره را انتخاب کنیم.
هم از شما خیلی خیلی ممنونم و هم از عارفه جان که راهنماییم کردی مرسی راسی سوال بعدی امروز نزاشته کسی؟

riahi_arc55

عضو جدید
مبحث سوم : ضوابط پیش آمدگی ها (کنسول)

پیشآمدگی در معابر عمومی و داخل محدوده مالکیت داراي ضوابطی است که در جدول زیر مشخص گردیده است.

6.jpg

همچنین در قسمت نبش زمین اگر پیشآمدگی داشته باشیم، حداکثر فاصله عمود بر پخ باید به میزان 150 سانتیمتر باشد.

7.jpg

بالکن یا تراس

اگر عمق بالکن بیش از 3 متر باشد، دیگر نمیتواند براي فضاي پشت خود، به عنوان نورگیري محسوب شود.
حداقل عمق بالکن نیز باید 100 سانتیمتر باشد.
جانپناه بالکن باید حتماً دیوار باشد و حداقل ارتفاع آن نیز 110 سانتیمتر باشد.

آخرین ویرایش:

arefe-rad

عضو جدید

پیشآمدگی در معابر عمومی و داخل محدوده مالکیت داراي ضوابطی است که در جدول زیر مشخص گردیده است.

مشاهده پیوست 222029

همچنین در قسمت نبش زمین اگر پیشآمدگی داشته باشیم، حداکثر فاصله عمود بر پخ باید به میزان 150 سانتیمتر باشد.

مشاهده پیوست 222030

تراس

اگر عمق تراس بیش از 3 متر باشد، دیگر نمیتواند براي فضاي پشت خود، به عنوان نورگیري محسوب شود.
حداقل عمق تراس نیز باید 100 سانتیمتر باشد.
جانپناه تراس باید حتماً دیوار باشد و حداقل ارتفاع آن نیز 110 سانتیمتر باشد.

دوست عزیز واقعا مرسیییییییی
پیش آمدگی در امتحان مجاز نیست مگه اینکه خودشون بگن و فکر کنم محدودش رو مشخص میکنن مثل آزمون شهریور 91
در مورد تراس هم لفظ بالکن درست تر هست ( طبق تعاریفشون توی مبحث ..... ( یادم نیست ) واسه نظارت که میخوندم یادمه که اینا باهم فرق دارن و اونی که ما توی طرحامون میکشیم بالکن هست اینجوری که من فهمیدم.....

خدا قوت دوست خوبم . منتظر مطالب بعدیتون هستیم:love::gol:

riahi_arc55

عضو جدید
دوست عزیز واقعا مرسیییییییی
پیش آمدگی در امتحان مجاز نیست مگه اینکه خودشون بگن و فکر کنم محدودش رو مشخص میکنن مثل آزمون شهریور 91
در مورد تراس هم لفظ بالکن درست تر هست ( طبق تعاریفشون توی مبحث ..... ( یادم نیست ) واسه نظارت که میخوندم یادمه که اینا باهم فرق دارن و اونی که ما توی طرحامون میکشیم بالکن هست اینجوری که من فهمیدم.....

خدا قوت دوست خوبم . منتظر مطالب بعدیتون هستیم:love::gol:

دوست عزیز از توجهتون ممنونم

در مورد پیش آمدگی همونطور که خودتون هم فرمودید از اونجایی که هر دفعه یه سوپرایزی وجود داره و ممکنه جزو سوال باشه بهتره که دوستان اطلاعاتشو داشته باشن . در ثانی این اطلاعات برای بعد از پروانه هم میتونه مفید باشه.

در مورد بالکن هم من متن رو تصحیح کردم. ولی این یک موضوع عرفی هستش که دو کلمه مترادف هم قرار گرفتن و جهت اطلاعات عمومی خدمت دوستان عرض کنم که در نرم افزار واسط که جدیدا برای تفکیک آپارتمانها استفاده میشه از کلمه تراس استفاده شده . ولی معمولا تراس مسقف مترادف بالکن هستش و فضایی که مسقف نیست تراس نامیده میشه.

در هر صورت منظور ادای مطلب بود و نظر دوستان هم محترم و نسبت به نظر دوستان نیز تغییر داده شد.

شاد و موفق باشید

وسعت

عضو جدید
بچه ها چند تا سوال دارم..میشه کمکم کنید

درب پلکان طبقات را 90 بگیرم یا 120 بگیرم؟ بعد 120 بگیرم اگه در همکف باز بشه...میاد جلوی در آسانسور...این ایراد داره دیگه!!!!!!!!!!!!!
بعد تو سوال پارسال که شیب داشت....
یعنی عرض رمپ ورودی را 3.5 بگیرم....ی ورش میشد 1- متر و با احتساب طول زمین اون ورش میشد 40- سانت اینا....
حالا سوال.....رمپ را دارم طراحی میکنم.....ارتفاع همکف هم 10+ باشه....با ضخامت 30 سانت سقف و 220 برای زیرزمین....میشه 250 سانت که یعنی کد کف زیرزمین باید 230- باشه....
حالا سوال.... من کد ارتفاعی ورودی رمپ را 1- بگیرم یا 45- ؟ بعد دو تا 1 متر شیب 10% درصد و مابقی شیب 15%....اون وقت یعنی رمپ علاوه بر شیب به سمت پایین ی شیب هم به سمت راست داره؟ یا سکوبندی کنم...خلاصه کمکککککککککککککککک

همیشه سعی میکنیم ورودی رمپ را در زمین شیبدار در پایین ترین قسمتش بدیم دیگه؟
پله نباید چشم پله داشته باشه دیگه؟ یکی میگفت چون درب ضد حریقه چشم پله بذار که الکی گفته آره؟

بعد سوال پارسال در پخی بیرون زدگی را 150 بگیرم یا اینکه 120 بگیرم؟ در معبر 18 متری بود اونم .8 بگیرم و این طرف معبر هم که عرض کمه...میشه صفر....آره؟

ممنون

Fفرشته

عضو جدید
بچه ها یکی محسبه رمپ درست حسابی توضیح بده .من هر دفعه که حساب میکنم 1 عدد بهم میده.ضخامت سقف بگیریم یا نه؟اگر -1.10 باشه به چه صورت حساب میشه:confused::wallbash::crying::w10:
دارم یواش یواش قاط میزنم از بس جزوه و کلاس رفتم هر کس 1چیزی گفته همه رو قاطی کردم

وسعت

عضو جدید
شیب رمپ 1 متر اول و اخر ش10 دردرصد
مابقی 15 %
ارتفاع پارکینگ 220
ضخامت سقف 30 سانت
برای سرگیری ورودی تا 180یا 195 اینو یادم نیسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسست

برای طبقات من 18 تا پله 17 سانتی متری میگیرم....
که میشه 3.06 که 30 سانتش هم برای ضخامت کم میشه

وسعت

عضو جدید
میشه مشقای منم ببینید و سوالامو جواب بدید
ممنون

درب پلکان طبقات را 90 بگیرم یا 120 بگیرم؟ بعد 120 بگیرم اگه در همکف باز بشه...میاد جلوی در آسانسور...این ایراد داره دیگه!!!!!!!!!!!!!
یعنی عرض رمپ ورودی را 3.5 بگیرم....ی ورش میشد 1- متر و با احتساب طول زمین اون ورش میشد 40- سانت اینا....
حالا سوال.....رمپ را دارم طراحی میکنم.....ارتفاع همکف هم 10+ باشه....با ضخامت 30 سانت سقف و 220 برای زیرزمین....میشه 250 سانت که یعنی کد کف زیرزمین باید 230- باشه....
حالا سوال.... من کد ارتفاعی ورودی رمپ را 1- بگیرم یا 45- ؟ بعد دو تا 1 متر شیب 10% درصد و مابقی شیب 15%....اون وقت یعنی رمپ علاوه بر شیب به سمت پایین ی شیب هم به سمت راست داره؟ یا سکوبندی کنم...خلاصه کمکککککککککککککککک

همیشه سعی میکنیم ورودی رمپ را در زمین شیبدار در پایین ترین قسمتش بدیم دیگه؟
پله نباید چشم پله داشته باشه دیگه؟ یکی میگفت چون درب ضد حریقه چشم پله بذار که الکی گفته آره؟

بعد سوال پارسال در پخی بیرون زدگی را 150 بگیرم یا اینکه 120 بگیرم؟ در معبر 18 متری بود اونم .8 بگیرم و این طرف معبر هم که عرض کمه...میشه صفر....آره؟

ممنون

میشه بازم کمک:
سلام دوستان
سوال
این سوال شهریوز 91 هست
عرض زمین 10 متره و جنوبی
و باید پارکنیگ هم تامین بشه
من اومدم 4 تاا =ارکینگ بذارم ولی اونوقت فضایی برای ورودی جدا نمی مونه....درب ماشین رو را 3.5 گرفتم؟ چه کنم؟
ابعاد داکت پشت آسانسور چنده؟ کلا ابعاد همه چی آسانسور را چند بگیرم؟ میشه کمکم کنید در این مورد

در پایینی پارکنیگ دست راستی قبوله؟
وقتی گفته رد همکف لابی و پارکنیگ....اینجا لابی ای نداریم.....درواقع....

برای زیرزمین موتورخانه و انباری خواسته.....باید پنجره به بیرون داشته باشه/.؟
طرح را دو حالت گذاشتم میشه راهنماییم کنید. طبقات بالا دو تا واحد که چون زمین جنوبیه نورش حل میشه پاسیو نمیخاد
ممنون دوستان

riahi_arc55

عضو جدید
مبحث چهارم : پارکینگ و رمپ (1)

از اونجایی که بحث شیرین پارکینگ سوالات زیادی در موردش هست و مبحث مهمی هستش طی دو روز آینده مطالب اون رو در اینجا ارائه میکنیم و بعد از اون با کمک هم نقاط مجهول اونو بررسی و تکمیل میکنیم.

-پارکینگ و توقفگاههاي خودرو به سه گروه تقسیم میشوند:

7.5.jpg

ابعاد پارکینگ
-فضاي مفید براي یک خودرو2.5 متر در 5 متر می باشد
-فضاي مفید براي دو خودرو4.5 متر در 5 متر می باشد (در صورت وجود ستون در دو طرف آنها،فاصله محور تا محور دو ستون 5 متر)
-فضاي مفید براي سه خودرو 7 متر در 5 متر می باشد (در صورت وجود ستون در دو طرف آنها،فاصله محور تا محور دو ستون 7.5 متر)

8.jpg

ادامه دارد.......

riahi_arc55

عضو جدید
مبحث چهارم : پارکینگ و رمپ (2)

در صورتی که دو طرف محل پارکینگ دیوار باشد، عرض آن حداقل باید 3 متر باشد.
9.jpg
-ابعاد پارکینگ قابل استفاده براي افراد معلول 3.5 متر در 5 متر باید باشد .
-اگر خودروها به صورت پشت سرهم قرار گیرند ابعاد خودروها باید 2 متر در 6 متر در نظر گرفته شود.
-حداقل عرض فضاي پشت خودروها براي خروج خودرو 5 متر میباشد.
-حداقل عرض گذر براي خودروها 5 متر و در محل ستونها4.5 مترمی باشد، که در صورت عدم وجود فضا،میتوان حداقل عرض گذر را تا 3 متر نیز کاهش داد.
10.jpg

ادامه دارد......

riahi_arc55

عضو جدید
شیب رمپ 1 متر اول و اخر ش10 دردرصد
مابقی 15 %
ارتفاع پارکینگ 220
ضخامت سقف 30 سانت
برای سرگیری ورودی تا 180یا 195 اینو یادم نیسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسست

برای طبقات من 18 تا پله 17 سانتی متری میگیرم....
که میشه 3.06 که 30 سانتش هم برای ضخامت کم میشه

با سلام
دوست عزیز بنا به نظر اکثر دوستان قرار شده این تاپیک مربوط به مسایل آموزشی طراحی و به صورت مبحث به مبحث پیش بره. لطفا پلان طراحی شده خودتون رو از اینجا حذف و به تاپیک http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/598543-تمرین-گروهی-و-علمی-آزمون-طراحی-نظام-مهندسی-93 انتقال بدید تا هم زودتر به جواب برسید و هم دوستان دیگر هم از سوالاتتون در اونجا استفاده کنند و در مباحث و تقسیم بندی اونها پراکندگی بوجود نیاد.

پیشاپیش ازتون تشکر میکنم

آخرین ویرایش:

riahi_arc55

عضو جدید
مبحث چهارم : پارکینگ و رمپ (3)

ارتفاع پارکینگ

-حداقل ارتفاع پارکینگ در توقفگاههاي کوچک 2.2 متر و در توقفگاههاي متوسط و بزرگ 2.4 متر در نظر گرفته میشود.

مشخصات ورودي و رمپ پارکینگ

عرض ورودي خودرو در صورتی که رمپ وجود نداشته باشد 3 متر خواهد بود؛ و در صورتی که رمپ وجود داشته باشد براي پارکینگهاي کوچک و متوسط 3.5 متر و براي پارکینگهاي بزرگ یا یک رمپ به عرض 5 متر یا دو رمپ جداگانه (یکی براي ورود و یکی براي خروج) هر کدام به عرض 3.5 متر الزامی میباشد.

تعداد ورودی پارکینگ

حداکثر تعداد ورودي خودرو براي هر زمین یک مورد میباشد که تنها در هنگامی که طول بر زمین بیش از 25 متر به معبر عمومی ارتباط داشته باشد میتوان یک ورودي دیگر نیز اضافه نمود و در مجموع دو ورودي خودرو داشت. در این صورت نیز حداقل فاصله در ورودي باید 14 متر باشد.

11.jpg
-در شکل سمت چپ بالا اگر مجموع A,B,C بیشتر یا مساوی با 25 متر باشد ، میتوان دو ورودي خودرو در نظر گرفت.
-در شکل سمت راست نیز اگر بر زمین بیش از 25 متر باشد، میتوان دو ورودي خودرو در نظر گرفت به شرطی که فاصله دو در ورودي حداقل 14 متر باشد.

-همچنین براي فضاي پارکینگ متوسط و بزرگ باید دو راه خروج در نظر گرفته شود؛ که یکی میتواند راه پله ساختمان باشد و دیگري نیز میتواند به صورت در یا پله به عرض 80 سانتی متر به فضاي باز برد.

ادامه دارد.....

davod.t

عضو جدید
بچه ها یکی محسبه رمپ درست حسابی توضیح بده .من هر دفعه که حساب میکنم 1 عدد بهم میده.ضخامت سقف بگیریم یا نه؟اگر -1.10 باشه به چه صورت حساب میشه:confused::wallbash::crying::w10:
دارم یواش یواش قاط میزنم از بس جزوه و کلاس رفتم هر کس 1چیزی گفته همه رو قاطی کردم

سلام شما فرض کنید از 0/0 می خواید برید 160- شیب 1متر اول و1متر آخر رمپ 10% میباشد ومابقی 15% ابتدا 2تا 10 سانت شیب ابتدا وانتها رو از 160 کم کنید (140=20-160) بعد 140 رو تقسیم بر 15 کنید( 9.33=15/ 140) که طول رمپ 15 % در میاد بعد اون 2 تا 1 متری که شیبشون 10 % بوده رو با این 9.33 که طول رمپ با شیب 15% رو جمع کنید طول رمپتون در میاد (11.33=9.33+2)

پیوست ها

• رمپ.pdf
    6.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • رمپ.rar
    4.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0

rohi58

عضو جدید

مشاهده پیوست 222029

مشاهده پیوست 222030

بالکن یا تراس

اگر عمق بالکن بیش از 3 متر باشد، دیگر نمیتواند براي فضاي پشت خود، به عنوان نورگیري محسوب شود.
حداقل عمق بالکن نیز باید 100 سانتیمتر باشد.
جانپناه بالکن باید حتماً دیوار باشد و حداقل ارتفاع آن نیز 110 سانتیمتر باشد.
داخل جزوه خانه عمران عمق نور گیری رو 2.5 گفته

holooooooo

کاربر ممتاز
داخل جزوه خانه اشراق عمق نورگیری رو 2.5 متر گفته اینطور نیست

بله 2.5 گفته، در صورتیکه عمق بالکن بیشتر از 2.5 باشد ، دیگر نمیتواند براي فضاي پشت خود، به عنوان نورگیري محسوب شود.

درب پلکان رو 120 بگیرید، نه تو همکفم جلوی آسانسور نمیاد، چون حداقل باید 1.5 متر جلوی آسانسور (لابی آسانسور) فضا داشته باشین...

اینارو نفهمیدم چی گفتین، ولی ارتفاع مفید زیرزمین باید در توقفگاه های متوسط و بزرگ 2.4 باشه (اینجا هم که 4 تا ماشین داریم جزء توقفگاه متوسطه)... ورودی رمپم باید از -1 بگیرین چون کد ارتفاعیه معبر -1 است
همیشه سعی میکنیم ورودی رمپ را در زمین شیبدار در پایین ترین قسمتش بدیم دیگه؟ بله چون طول رمپ کم میشه
پله نباید چشم پله داشته باشد

به دلیل اینکه محدوده ی طراحی مشخص شده ترجیحا از پیشامدگی استفاده نشود,
در مورد قوانین پیشامدگی دوستمون جناب ریاحی در این تایپیک توضیحات لازم را داده اند، مطالعه فرمایید

ممنون

اگه سوالاتونو شماره بزنین خیلی بهتره اینطوری آدم سردرگم میشه!!

آخرین ویرایش:
وضعیت
موضوع بسته شده است.