تمرین گروهی آزمون طراحــی - مرداد 94

تمرین گروهی آزمون طراحــی - مرداد 94

• مجموع رای دهندگان
    74
وضعیت
موضوع بسته شده است.

arefeh

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
در ادامه فرمایشات دوستان ،ابعاد ستون با توجه به محدود بودن طبقات در آزمون نظام به صورت تجربی میبایست در ساختمان بتنی از تراز زیرزمین به ترتیب با 40-45 شروع و در هر طبقه 5 سانت کم شود که با احتساب 2 تا 3 طبقه روی پیلوت به عدد 30 میرسیم . این فرمول تجربی اجرا هستش که البته به آیتمهای جانبی زیادی بستگی داره . در آزمون حداقل عرض رو در بتنی از 40 کمتر نگیرین و در فلزی از 25 کمتر نشه که پیشنهاد بنده 30 هستش.
عوامل موثر بر تغییر ابعاد ستون
1_طول دهانه ها
2_نوع سقف و ضخامتش
3_تعداد طبقات
ولی ستون گذاری و محاسبه ابعاد اون کار معمار نیست کار محاسب عمران ما تنها شماتیک ستون گذاری میکنیم ک نشون بدیم که بدون فکر طراحی نکردیم.
خودم ترجیحا فلزی رو 30گرفتم و اگر قرار بود بتنی باشه 40
و نکته بعدی اگر فلزی 20بگیرید مصحح با خودش میگه یا شما در اخر یاد ستون گذاری افتادید یا برای خلاصی از پوتر ها اومدید اینچنین ستون گذاری کردید.... پس حداقل یه اندازه ای بزارید ک بدونن پوتر رو توجه داشتید
در طراحی قطعا حل میشه.... و نیازی نیست ک ستونها رو در طبقات ابعادش رو کم کنید.... این کار در فاز 2انجام میشه و باز هم از طریق محاسبه میشه قطعی نظر داد.... بعضی وقتها به دلایلی مجبوری تا دوططبقه ابعاد رو یکسان بگیری ب بالا کم بشه...

پروفسور پرو

عضو جدید
عوامل موثر بر تغییر ابعاد ستون
1_طول دهانه ها
2_نوع سقف و ضخامتش
3_تعداد طبقات
ولی ستون گذاری و محاسبه ابعاد اون کار معمار نیست کار محاسب عمران ما تنها شماتیک ستون گذاری میکنیم ک نشون بدیم که بدون فکر طراحی نکردیم.
خودم ترجیحا فلزی رو 30گرفتم و اگر قرار بود بتنی باشه 40
و نکته بعدی اگر فلزی 20بگیرید مصحح با خودش میگه یا شما در اخر یاد ستون گذاری افتادید یا برای خلاصی از پوتر ها اومدید اینچنین ستون گذاری کردید.... پس حداقل یه اندازه ای بزارید ک بدونن پوتر رو توجه داشتید
در طراحی قطعا حل میشه.... و نیازی نیست ک ستونها رو در طبقات ابعادش رو کم کنید.... این کار در فاز 2انجام میشه و باز هم از طریق محاسبه میشه قطعی نظر داد.... بعضی وقتها به دلایلی مجبوری تا دوططبقه ابعاد رو یکسان بگیری ب بالا کم بشه...

سلام خانم مهندس اگه میشه یکم در مورد درهای خودکار و خود بسته شو توضیح بدین ممنون.

modabber.23

عضو جدید
خوب شد گفتی پروفسور پرو. من با این کلماتم مشکل دارم. در خودکار و خود بسته شو یعنی اوتوماتیکه. هیچ مفهوم دیگه ای پشتش نیس. به نظرم درب ضد حریق بجز خودکار بودن ضد حریقم باید باشه. یعنی مصالحش منظورمه. یعنی مثلا در بانکا که اتوماتیکن ضد حریق که نیستن. هستن؟ تا حالام به سلامتی ندیدم جایی درب خاصی بذارن تو ساختمونا در صورتیکه طبق قانون درب باید ضد حریق باشه تو باکس پله و همینطور پنجره هاشم اصولا باید همین خصلت و داشته باشه اما جایی ندیدم تو قانون.

Sent from my GT-I9500 using Tapatalk

rap_w2w

عضو جدید
ستون 40*40 فک کنم بهترین حالت هستش
یه سوال دیگه..... اتاق تاسیسات که در زیر زمین یا در هم کف هست باید یه داکت داشته باشه یا نه؟؟؟؟؟ اگه آره،،،،، این داکت باید تا سقف آخر بره؟ کاربردش فقط انتقال لوله هاست یا هواکش هم به حساب میاد؟؟؟؟ البته ابعاد اتاق تاسیسات حداقل 20 متر باشه در دولنگه هم بزاریم واسش،،،، این داکته جز فضای تاسیسات هست یا نه؟؟؟؟

arefeh

کاربر ممتاز
ستون 40*40 فک کنم بهترین حالت هستش
یه سوال دیگه..... اتاق تاسیسات که در زیر زمین یا در هم کف هست باید یه داکت داشته باشه یا نه؟؟؟؟؟ اگه آره،،،،، این داکت باید تا سقف آخر بره؟ کاربردش فقط انتقال لوله هاست یا هواکش هم به حساب میاد؟؟؟؟ البته ابعاد اتاق تاسیسات حداقل 20 متر باشه در دولنگه هم بزاریم واسش،،،، این داکته جز فضای تاسیسات هست یا نه؟؟؟؟
بهترین حالت ستون در مورد نظر شما برای بتنی بله... و نه فلزی
مساحت تاسیسات هم از حداقل 12برای کمتر از 6واحد اپارتمان تا 20متر برای 8واحد متغیر... بقیه اش بستگی ب سیستمی ک قرار چ دستگاه هایی در تاسیساتققرار بگیره داره
داکت هم خیلی توضیح داده شده در صفحات قبلی....

arefeh

کاربر ممتاز
سلام خانم مهندس اگه میشه یکم در مورد درهای خودکار و خود بسته شو توضیح بدین ممنون.
دقیقا چیز خاصی نی... من عکس دارم اما متاسفانه در دسترس نیست ک بزارم شرکت که برای بچه ها با ویدیو پروژکتور توضیح میدم کلا اونجاست... ولی توی تجاری ها من دیدم.... در یکم سنگین احتمالا به خاطر ضد حریق بودن شاید باشه... یک دستی افقی سرتاسری داره.... و اصلا قفل نداره... یعنی دستگیره ای نیست ک بخوایین به پایین فشار بدیم....فقط در رو هول میدید باز میشه و خودش پشت سر شما بسته میشه.... تا اخر اما دیگ قفلی نداره....
به ی تجاری سر بزنید کاملا متوجه میشید

پروفسور پرو

عضو جدید
دقیقا چیز خاصی نی... من عکس دارم اما متاسفانه در دسترس نیست ک بزارم شرکت که برای بچه ها با ویدیو پروژکتور توضیح میدم کلا اونجاست... ولی توی تجاری ها من دیدم.... در یکم سنگین احتمالا به خاطر ضد حریق بودن شاید باشه... یک دستی افقی سرتاسری داره.... و اصلا قفل نداره... یعنی دستگیره ای نیست ک بخوایین به پایین فشار بدیم....فقط در رو هول میدید باز میشه و خودش پشت سر شما بسته میشه.... تا اخر اما دیگ قفلی نداره....
به ی تجاری سر بزنید کاملا متوجه میشید
خانم مهندس خیلی ممنون از توضیحاتی که میدین
1-شما تو طرحاتون در تجاریو کشویی میکشن پس این در همون خودکاره؟
2-پاسیو درش کجا جانمایی میشه؟
3-تا 15 متر ارتفاع _پله اصلی پله فراره؟اگر هست درشو باید خود بسته شو با خودکار بنویسیم؟
4-در ساختمانهای بلند بالای 23 متر پله ی جداگانه ای باید بکشیم؟
5_در قسمت بالای ورودی رمپ نیاز به تابلوی ارتفاع_تابلوی مسیر دوطرفه_ و در ایسگاه ماشین تابلوی تعجب داریم من این تابلوهارو تو اجرا دیدم.
با سپاس فراوان

aydaaaa

کاربر بیش فعال
تو جزوه اشراق ،این پوتری که از انتهای باکس پله رد شده و از داکت هم عبور کرده مشکل ایجاد میکنه،
در صورتی که اگه بخوایم اون پوتر رد نشه باید ستون ها رو خارج از باکس بزاریم که اونم باعث ایجاد فاصله از خط زمین میشهمشاهده پیوست 240385مشاهده پیوست 240386
http://uplod.ir/ddyjq111wn5q/Drawing1-Model.pdf.htm
توی عکس 1، شما ستونتون کاملا به بر زمینتون میچسبه اگه درز انقطاع نداشته باشیم ولی این یکی سمت باید رعایت کنی عرض پوترو که من اینجا تا ته ستون گرفتمش ولی در عمل انقدم نمیشه.تو عکس دومم منظورم این بود که شما بعد رد کردن پوتر باید 1.2 مفید برای پاگرد داشته باشی و همینطور داکت که مثلا اگه عرض داکتو مسخایید 70 سانت بگیرید این عرض رو بعد رد کردن پوتر در نظر میگیرید. نمیدونم تونستم مفهومو برسونم؟

arefeh

کاربر ممتاز
خانم مهندس خیلی ممنون از توضیحاتی که میدین
1-شما تو طرحاتون در تجاریو کشویی میکشن پس این در همون خودکاره؟ (نه جانم منظورم این بود که در های پله های اضطراری تجاری بعضی هاشون به اون شکل است...اصلا دربش شیشه ای یا کشویی نی...لولایی است)
2-پاسیو درش کجا جانمایی میشه؟ پاسیو درب نداره...نهایت یک شبکه سقفی داره جهت تمیز کردند کف اون...اگر همسایه ها بهداشت رو رعایت نکنند و از اون به عنوان زباله دونی استفاده کنند
3-تا 15 متر ارتفاع _پله اصلی پله فراره؟اگر هست درشو باید خود بسته شو با خودکار بنویسیم؟ توی چیزی که در آزمون از شما میخوان اون پله ای که شما ترسیم میکنید حکم پله فرار رو داره...و پله فرار تا جایی که من میدونم بیرون از محوطه داخلی ساختمان هست و فلزی ایست.و....اما اینو بپرسید شاید من اشتباه میکنم
4-در ساختمانهای بلند بالای 23 متر پله ی جداگانه ای باید بکشیم؟ توی آزمون قطعا همجین چیزی ندارید اما نمیدونم والا اطلاعاتم کامل نیست...چیزی نمیکم که بیشتر اشتباه باشه و گمراه بشید
5_در قسمت بالای ورودی رمپ نیاز به تابلوی ارتفاع_تابلوی مسیر دوطرفه_ و در ایسگاه ماشین تابلوی تعجب داریم من این تابلوهارو تو اجرا دیدم. در اجرا بله منم دیدم ولی برای آزمون طراحی فکر نکنم خواست طراح سوال باشه
با سپاس فراوان

خواهش میکنم

saraafsoon

عضو جدید
بچه هالطفایکی به من توضیح بده این جانمایی ماشین توزیرزمین باتوجه به 3 مترشعاع گردش درسته؟ شعاع گردش.jpg

nosh

عضو جدید
سلام
این جا نمایی یکی از بهترین جانماییهاست به لحاظ چیدمان پلان ها ولی گویا از نظر آزمون نظام باید 5متر باشه اگه اشتباه نکنم/به نظر من پلان های عالی میده تانظر دوستان چی باشه

MK6

کاربر بیش فعال
بچه هالطفایکی به من توضیح بده این جانمایی ماشین توزیرزمین باتوجه به 3 مترشعاع گردش درسته؟ مشاهده پیوست 241158

سلام نه دوست عزیز شعاع گردش ماشین اگه اشتباه نکنم 6.5 متر ولی 5 مترم تو امتحانای نظام جواب میده اگه فاصله عقب ماشینتون تا ماشین جلویی 5 متر باشه درسته ولی به نظر کوچیک میاد.

neek

عضو جدید
http://uplod.ir/ddyjq111wn5q/Drawing1-Model.pdf.htm
توی عکس 1، شما ستونتون کاملا به بر زمینتون میچسبه اگه درز انقطاع نداشته باشیم ولی این یکی سمت باید رعایت کنی عرض پوترو که من اینجا تا ته ستون گرفتمش ولی در عمل انقدم نمیشه.تو عکس دومم منظورم این بود که شما بعد رد کردن پوتر باید 1.2 مفید برای پاگرد داشته باشی و همینطور داکت که مثلا اگه عرض داکتو مسخایید 70 سانت بگیرید این عرض رو بعد رد کردن پوتر در نظر میگیرید. نمیدونم تونستم مفهومو برسونم؟

البته این 120 سانتیمتر که بعد از پوتر می بایست تامین بشه مبرهنه ولی مسئله اینجاست که با توجه به محدود بودن فضا تو آزمون بنده به شخصه همیشه دنبال حداقل ها هستم.الان تو fig 2 ستون از یه سمت از دیوار باکس پله بیرون زده که میشه دقیقا همون پلانی که من ابتدا کشیدم که نشون بدم اشتباست. تو fig 1 هم اگر بخوایم 120 سانت رو رعایت کنیم طول باکس پله زیاد میشه. مشکل من زیاد شدن طول باکس پله هستش. با تشکر

پروفسور پرو

عضو جدید
بچه هالطفایکی به من توضیح بده این جانمایی ماشین توزیرزمین باتوجه به 3 مترشعاع گردش درسته؟ مشاهده پیوست 241158
شعاع گردش 6.30 هست اگه بخوای بغل رمپت پارک کنی 13 متر فضا میخوای تا دور بزنی چیزایی که تو دانشگاه یاد گرفتی هیچ ربطی به ازمون نداره که هر مدل دوس داری طراحی کنی اگه مجبور شی باید ایسگاه ماشینم جزوه رمپت حساب کنی محیط دایره ای به شعاع 6.30 تقسیم بر 4

پروفسور پرو

عضو جدید
با سلام از همه ی عزیزانی که تو ازمون شرکت کردند خواهش میکنم که حرفم و خیلی جدی بگیرن من برای اینکه تو ازمون قبول شم به هر دری زدم حتی تهران پیش کسایی که میگفتن یه زمانی مصحح ازمون هم بودند هم رفتم و مبلغ قابل توجهی رو هزینه کردم ولی متاسفانه اونجا هم چیزی یاد نگرفتم و هم پول و زمانم و از دست دادم خیلی ها میگن 38 گرفتن ولی تا تو سامانه ندیدین باور نکنین تنها کسی که 34 گرفته اگه پستها رو بخونین میبینین خانم مهندس عارفه هست که استاد بنده هم بودن و من هم خوشبختانه با کمک ایشون قبول شدم من تبلیغ کسی رو نمی کنم صادقانه میگم حتما تو کلاساشون شرکت کنین و زمانتون و هدر ندین

پروفسور پرو

عضو جدید
سلام
این جا نمایی یکی از بهترین جانماییهاست به لحاظ چیدمان پلان ها ولی گویا از نظر آزمون نظام باید 5متر باشه اگه اشتباه نکنم/به نظر من پلان های عالی میده تانظر دوستان چی باشه
لطفا دوستان و گمراه نکنین .ازمون طراحی واحد طراحی دانشگاهی 12345نیست که بگن برید یه بیمارستان هر طور دوس دارین بکشین و بیارین و ما بخندیم.

saraafsoon

عضو جدید
جای باکس پله ات خیلی بدهههههه
باکس پله را تغییر دهید
بچه هااین کارمن نیست کاریکی ازبچه هاس که توهمین تاپیک کارشوگذاشت وقبول شد برامنم سوال بود که باشعاع 3مترچطور قبوله واردرمپ شدن وقبول شدن گفتم شاید من اشتباه میکنم 3مترم قبولهUntitled.jpg

nosh

عضو جدید
دوست عزیز صرف اینکه فقط به خاطر یک ایراد نمیشه کسی رو ردکرد البته نظرمنه /خوب شد کارو گذاشتید تا دوستان ببینن کیفیت فضا هارو این جانمایی تا حدودی برده بالا/ وقتی یه چیزو ازدست میدی مطمنا یه چیزه دیگرو بدست میاری/پلانها بازم جای کارداشته /ایراد ها تو کارهمگی هست مهم اینه ببینید چی رو فدای چی کردید.........امیدوارم منظورمو رسونده باشم /
موفق باشی

پروفسور پرو

عضو جدید
بچه هااین کارمن نیست کاریکی ازبچه هاس که توهمین تاپیک کارشوگذاشت وقبول شد برامنم سوال بود که باشعاع 3مترچطور قبوله واردرمپ شدن وقبول شدن گفتم شاید من اشتباه میکنم 3مترم قبولهمشاهده پیوست 241230
مجبورم وارد جزییات شم 35 هزار نفر تو ازمون طراحی شرکت کردند برگه ها رو 3 مصحح عمران که دکترای عمران هستن اصلاح میکنند برگه ها به دو گروه مردو دین و قبولین در اصلاح اولین برگه تقسیم میشن من با یکی از مصححها رو در رو صحبت کردم اهل بوشهر بودن به من گفتا اگه ماشینات درست پارک نشه میری تو مردودین و یا با هر سوتی بزرگ دیگه تو زیرزمین میرین تو لیست مردودین چون وقت نیست و اگه همه ی شیتا ی دیگه رم با همه ی جزییات بکشین باز متاسفانه مردودین و تو گروه مردودین نهایت 23 میشین به نظرتون چرا بعضی از دوستان با 23-24 -مردود میشن؟من باز هم میگم فقط به دوستانی که تو سامانه با مشخصات اسم و ش ش نمره هاشون و دیدین اطمینان کنین نو شهر ما یه اقایی دوره طراحی گذاشته خیلی جالبه خودش 12 گرفته و با شاگرداش با هم میرن سر جلسه ی امتحان هاهاهاهاهاها.

saraafsoon

عضو جدید
مجبورم وارد جزییات شم 35 هزار نفر تو ازمون طراحی شرکت کردند برگه ها رو 3 مصحح عمران که دکترای عمران هستن اصلاح میکنند برگه ها به دو گروه مردو دین و قبولین در اصلاح اولین برگه تقسیم میشن من با یکی از مصححها رو در رو صحبت کردم اهل بوشهر بودن به من گفتا اگه ماشینات درست پارک نشه میری تو مردودین و یا با هر سوتی بزرگ دیگه تو زیرزمین میرین تو لیست مردودین چون وقت نیست و اگه همه ی شیتا ی دیگه رم با همه ی جزییات بکشین باز متاسفانه مردودین و تو گروه مردودین نهایت 23 میشین به نظرتون چرا بعضی از دوستان با 23-24 -مردود میشن؟من باز هم میگم فقط به دوستانی که تو سامانه با مشخصات اسم و ش ش نمره هاشون و دیدین اطمینان کنین نو شهر ما یه اقایی دوره طراحی گذاشته خیلی جالبه خودش 12 گرفته و با شاگرداش با هم میرن سر جلسه ی امتحان هاهاهاهاهاها.
مرسی پس ذهنمودرگیرنکنم این روش بااین قطر3 متراشتباه هستش

arefeh

کاربر ممتاز
:surprised::eek:دمش گرم اعتماد به سقف...کاشکی منم همچین اعتماد به نفسی داشتم...:D

aydaaaa

کاربر بیش فعال
البته این 120 سانتیمتر که بعد از پوتر می بایست تامین بشه مبرهنه ولی مسئله اینجاست که با توجه به محدود بودن فضا تو آزمون بنده به شخصه همیشه دنبال حداقل ها هستم.الان تو fig 2 ستون از یه سمت از دیوار باکس پله بیرون زده که میشه دقیقا همون پلانی که من ابتدا کشیدم که نشون بدم اشتباست. تو fig 1 هم اگر بخوایم 120 سانت رو رعایت کنیم طول باکس پله زیاد میشه. مشکل من زیاد شدن طول باکس پله هستش. با تشکر

آره همینه ولی چون شونه گیر میشه باید اون مقدار شونه گیریو اضافه کنی به حداقلهایی که داریم.

• Like
واکنش ها: MK6

rap_w2w

عضو جدید
با توجه به اینکه سوال هر دوره سخت تر و فیلتر شده تر از دوره قبلش میشه و معیار دقیقی از بررسی و نحوه امتیاز دهی در آزمون وجود نداره و هر کسی یه چیزی میگه و البته با نظر داشتنکارای خیلی از دوستان چه در این سایت و چه دوستان خودم که همگی غالبا با نمره بین 16 تا 24 ازمون رو از دست دادن و با بررسی سوال های سال 83 تا 93 که چقدر فرق تووش وجود داره خیلی دوست دارم توو این تاپیک بچه ها راجبه موضوع احتمالی که خواسته میشه بحث کنیم..... البته موضوعاتی مثل تلفیق تجاری و مسکونی 100% مشهوده که نکته خاص اینجا در واقع در نظر گیری کدهای ارتفاعی هر طبقه و ارتباط و تعداد پله برای رفتن به طبقه بعد است...
همونطور که در ازمون آبان با ارتفاع زیاد خواسته شده در فضای تجاری و زمین شیب دار با تغییر کد زیاد که به -1.50 میرسید، ریتم پاگرد هر کدام از دوستان متفاوت بود... یکی از 3 مسیر (3پاگرد) استفاده کرده بود و دیگری 4 مسیر (4پاگرد)
حتی نمونه حل شده اشراق از لحاظ پلان و جاگذاری پله زیاد مناسب نبود ولی از لحاظ ست کردن پله ارتباطی از فضای تجاری به مسکونی که ارتفاع بالایی داشت 4 مسیر رو انتخاب کرده بود که پاگردها کاملا مناسب و یک سایز بودن
خوشحال میشم دوستان یه بحثی هم در رابطه موضوع احتمالی داشته باشیم مواردی از قبیل انواع زمین های کج و کوله ، زمین های شمالی جنوبی شرقی و غربی و نحوه طراحی هر کدوم، موضوعاتی مثل کنسول ها در داخل زمین و در معبر خیابان و .....

aiman1234

عضو جدید
کاربر ممتاز
با توجه به اینکه سوال هر دوره سخت تر و فیلتر شده تر از دوره قبلش میشه و معیار دقیقی از بررسی و نحوه امتیاز دهی در آزمون وجود نداره و هر کسی یه چیزی میگه و البته با نظر داشتنکارای خیلی از دوستان چه در این سایت و چه دوستان خودم که همگی غالبا با نمره بین 16 تا 24 ازمون رو از دست دادن و با بررسی سوال های سال 83 تا 93 که چقدر فرق تووش وجود داره خیلی دوست دارم توو این تاپیک بچه ها راجبه موضوع احتمالی که خواسته میشه بحث کنیم..... البته موضوعاتی مثل تلفیق تجاری و مسکونی 100% مشهوده که نکته خاص اینجا در واقع در نظر گیری کدهای ارتفاعی هر طبقه و ارتباط و تعداد پله برای رفتن به طبقه بعد است...
همونطور که در ازمون آبان با ارتفاع زیاد خواسته شده در فضای تجاری و زمین شیب دار با تغییر کد زیاد که به -1.50 میرسید، ریتم پاگرد هر کدام از دوستان متفاوت بود... یکی از 3 مسیر (3پاگرد) استفاده کرده بود و دیگری 4 مسیر (4پاگرد)
حتی نمونه حل شده اشراق از لحاظ پلان و جاگذاری پله زیاد مناسب نبود ولی از لحاظ ست کردن پله ارتباطی از فضای تجاری به مسکونی که ارتفاع بالایی داشت 4 مسیر رو انتخاب کرده بود که پاگردها کاملا مناسب و یک سایز بودن
خوشحال میشم دوستان یه بحثی هم در رابطه موضوع احتمالی داشته باشیم مواردی از قبیل انواع زمین های کج و کوله ، زمین های شمالی جنوبی شرقی و غربی و نحوه طراحی هر کدوم، موضوعاتی مثل کنسول ها در داخل زمین و در معبر خیابان و .....

سلام
واقعا منم با این ایده موافق هستم
بنظرم هر سری یه نکته جدید مطرح میکنن ما باید آماده هر سوالی باشیم بنابراین از دوستان تقاضا دارم به نکات جدید فکر کنید
و بیاییم هر کدام یک سوال خیلی سخت مطرح کنیم و به نحوه طراحی اش فکر کنیم

• Like

rap_w2w

عضو جدید
فکر میکنم با توجه به سوالات 3 دوره گذشته این آزمون روبرو بسیار سنگین تر باشه چون سوالات نظام از حالت طراحی به تست هوش بر اساس سلیقه داره تغییر میکنه... اما نکته اینجاست که اکثر دوستان در پیدا کردن مکان پله مشکلاتشون رفع شده به دلیل اینکه اگر بخواییم باکس پله رو چک کنیم و به عنوان شابلون در بیاریم تقریبا میشه گفت که 7 الی 8 حالت اجباری بیشتر وجود نداره . یا در رابطه با چشم پله هم دوستانی که گذاشتن پذیرفته شدن هم دوستانی که لحاظ نکردن . فک میکنم که تمام دوستان در مبحث رمپ نحوه محاسبه رو یاد گرفتن . متوجه این هم شدیم که هم رمپ گرد و هم رمپ استپ دار یا همون باکس 5 در 5 مورد تایید هست ولی انگار رمپ استپ دار موثر تر هستش. توقف رمپ و فضای 3 متری قبل از رمپ بسته به شرایط زمین هستش. اگه شد میزاریم ولی اگه نشد نمیزاریم
به عنوان مثال بنده در سوال ابان این موضوع رو تونستم در بیارم که ابتدا رمپ یه فضای 3متری پیش ورودی داشته باشم ولی مجبور شدم که درب بیرون باز شوی تاسیسات رو قیدش رو بزنم و این احساس میکنم طرحم رو برد زیر سوال
در رابطه با نورگیر و وید در اکثر جزوات فاصله 3 در 4 ذکر شده ولی تناسب 2.5 در 6 به دلیل بحث محرمیت در الویت قرار گرفته
ولی با توجه به سوالات سال 93 منطقی نیست که دوباره زمینی رو بدن که 100% سطح اشغال داشته باشه
زمینی که زیرزمین پارکینگ دار باشه و در همکف 50 الی60% تراکم بگیره و توو همین طبقه واحد تجاری لحاظ بشه به همراه حیاط خلوت و ورودی مجزا و طبقات هم داری تراکم باشه و پلان های نابرابر رو بخواد که احتیاج به کنسول داخلی و خارجی داشته باشه و از شانس ما این زمین هم رو سطح شیب دار باشه و در نهایت ابعاد زمین قناسی داشته باشه یه سوال تمام عیار به حساب میاد.......
البته اگر به سال های 83 تا 87 هم نگاهی داشته باشیم دتایل هم نیازه که داشتن کتاب اجراییات ساختمان که رفرنس نظام هست میتونه کمک کنه
حالا این وسط محاسبه حیاط خلوت موقعیت قرارگیری بنا در زمین محاسبه کنسول ها و ضوابطش هم به شاخ های قبلی اضافه شد و در نهایت
شیب بندی رو با اقلیم شمال و شیب 25% بخواد
بنده هیچ حرف دیگه ای ندارم
فقط میخوام بگم خیلی نامردن اینا

aiman1234

عضو جدید
کاربر ممتاز
فکر میکنم با توجه به سوالات 3 دوره گذشته این آزمون روبرو بسیار سنگین تر باشه چون سوالات نظام از حالت طراحی به تست هوش بر اساس سلیقه داره تغییر میکنه... اما نکته اینجاست که اکثر دوستان در پیدا کردن مکان پله مشکلاتشون رفع شده به دلیل اینکه اگر بخواییم باکس پله رو چک کنیم و به عنوان شابلون در بیاریم تقریبا میشه گفت که 7 الی 8 حالت اجباری بیشتر وجود نداره . یا در رابطه با چشم پله هم دوستانی که گذاشتن پذیرفته شدن هم دوستانی که لحاظ نکردن . فک میکنم که تمام دوستان در مبحث رمپ نحوه محاسبه رو یاد گرفتن . متوجه این هم شدیم که هم رمپ گرد و هم رمپ استپ دار یا همون باکس 5 در 5 مورد تایید هست ولی انگار رمپ استپ دار موثر تر هستش. توقف رمپ و فضای 3 متری قبل از رمپ بسته به شرایط زمین هستش. اگه شد میزاریم ولی اگه نشد نمیزاریم
به عنوان مثال بنده در سوال ابان این موضوع رو تونستم در بیارم که ابتدا رمپ یه فضای 3متری پیش ورودی داشته باشم ولی مجبور شدم که درب بیرون باز شوی تاسیسات رو قیدش رو بزنم و این احساس میکنم طرحم رو برد زیر سوال
در رابطه با نورگیر و وید در اکثر جزوات فاصله 3 در 4 ذکر شده ولی تناسب 2.5 در 6 به دلیل بحث محرمیت در الویت قرار گرفته
ولی با توجه به سوالات سال 93 منطقی نیست که دوباره زمینی رو بدن که 100% سطح اشغال داشته باشه
زمینی که زیرزمین پارکینگ دار باشه و در همکف 50 الی60% تراکم بگیره و توو همین طبقه واحد تجاری لحاظ بشه به همراه حیاط خلوت و ورودی مجزا و طبقات هم داری تراکم باشه و پلان های نابرابر رو بخواد که احتیاج به کنسول داخلی و خارجی داشته باشه و از شانس ما این زمین هم رو سطح شیب دار باشه و در نهایت ابعاد زمین قناسی داشته باشه یه سوال تمام عیار به حساب میاد.......
البته اگر به سال های 83 تا 87 هم نگاهی داشته باشیم دتایل هم نیازه که داشتن کتاب اجراییات ساختمان که رفرنس نظام هست میتونه کمک کنه
حالا این وسط محاسبه حیاط خلوت موقعیت قرارگیری بنا در زمین محاسبه کنسول ها و ضوابطش هم به شاخ های قبلی اضافه شد و در نهایت
شیب بندی رو با اقلیم شمال و شیب 25% بخواد
بنده هیچ حرف دیگه ای ندارم
فقط میخوام بگم خیلی نامردن اینا
اتفاقا سوال خیلی خوبی میشه منم موافقم

• Like

MK6

کاربر بیش فعال

سلام
واقعا منم با این ایده موافق هستم
بنظرم هر سری یه نکته جدید مطرح میکنن ما باید آماده هر سوالی باشیم بنابراین از دوستان تقاضا دارم به نکات جدید فکر کنید
و بیاییم هر کدام یک سوال خیلی سخت مطرح کنیم و به نحوه طراحی اش فکر کنیم

دوستان عالیه پیشنهادتون منم موافقم اتفاقا میخواستم منم این رو مطرح کنم که بهتر به فکر تمرین گروهی باشیم با سوالای که نکته های جدیدی میتونه داخلشون باشه اگه هر کدوم از دوستان ی پیشنهاد جدیدی برای طرح بدن و همگی به یک اتفاق نظر برسیم و ی سوال کلی مطرح کنیم و تمرینامون هم داخل تاپیک بزاریم، دوستان عزیز هم نظراتشون رو راجع به کارای هم بدن خیلی عالی میشه.

وضعیت
موضوع بسته شده است.