تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار Solid Works

alli_eng2000

عضو جدید
سلام خدمت دوستان
امروز با سایت باشگاه مهندسان حرفه ای آشنا شدم که آموزش های جامعی رو از نرم افزار سالید ورک به صورت فایل های ویدیویی کوتاه کوتاه و قسمت به قسمت ارائه میده.برای کسانی که خودشون می خوان سالید رو یاد بگیرن خیلی مفیده
اینم آدرسش
proengs.rozblog.com

koohe energy

عضو جدید
با سلام به همه دوستان،من تازه کارم. از سالیدورکس واقعا لذت میبرم ولی از اتوکد متنفرم.میخواستم ببینم با قسمت drawing برنامه سالید میشه همه نقشه ها رو کشید و از اتوکد بی نیاز شد؟میپرسم چون یه یه جا برا کار بود ،زنگیدم طرف میگفت نقشه کش میخوایم با اتوکد.گیر داده بود به این اتوکد!!!

solid4u

عضو جدید
آموزش تصویری نرم افزار سالیدورکس

آموزش تصویری نرم افزار سالیدورکس

ییبیبلقثب

solid4u

عضو جدید
چگونه درون یک لوله خان دوار بکشیم؟
مرحله اولابتدا یک Part درون نرم افزار سالید ورکس باز می کنیم. و سپس در صفحه کاری Front یا روبرو شروع به کشیدن یک دایره می کنیم . قطر دلخواه است و می توان قطر بیرونی را 200mm و قطر داخلی را 100mmانتخاب کرد.
--------------------------------------------------------------------------
مرحله دوم

یک دایره منطبق و هم اندازه با دایره داخلی در صفحه Front بکشید و سپس از محیط Sketch خارج شوید.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
مرحله سوم

در محیط Feature بر روی دستور"Helix and Spiral"که زیر مجموعه دستور Curves می باشد کلیک کنید. و دایره ایی را که در مرحله قبل کشیدید را انتخاب کنید. و سپس از محیط Sketch خارج شوید.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
مرحله چهارم

یک نقطه همانطوری که می بینید در صفحه روبرو به عنوان مرجع بکشید، و به مرحله بعد بروید.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

مرحله پنجم

Sketch در شکل نشان داده شده را به همان صورتی که می بینید، رسم نمائید.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

مرحله ششم

بر روی دستور Swept-cut کلیک نمائید و سپس با انجام دادن تنظیمات مربوطه، دکمه OK را بزنید.

مرحله هفتم

برای چرخاندن و دوران شیار یا خان مرحله قبل احتیاج به یک محور دوران استوانه داریم ، اگر محور دوران یا Axes شما فعال نیست ، می توانید آن را از منوی Viwe و گزینه Temporary axes فعال کنید.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

مرحله هشتمبر روی دستور Circular Pattern کلیک کرده و تنظیمات مربوط به آن را انجام دهید.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

مرحله نهم

خوب ، اینهم قطعه نهایی

شما می توانید فایل این آموزش را از اینجا دانلود کنید.​

solid4u

عضو جدید
نحوه ساخت میل لنگ

مرحله اول

درصفحه راست یا Right plan یک طرحواره دو بعدی یا Sketch مانند آنچه که در شکل می بینید بکشید.

www.solid4u.blogfa.com

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

مرحله دوم

یک Sketch بر روی این شکل بکشید.یک دایره به شعاع 30mm و به اندازه 20mm امتداد می دهیم.

www.solid4u.blogfa.com

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

مرحله سوم

از دستور Revolve استفاده کنید.

www.solid4u.blogfa.com

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

مرحله چهارم

به سمت دیگر رفته و همانند Sketch نشان داده شده در شکل اندازه ها را بردارید و به اندازه 29mm امتداد دهید.

www.solid4u.blogfa.com

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

مرحله پنجم

بر روی همان سطح یک Sketch مانند آن چیزی که در شکل نشان داده شده است بکشید.

www.solid4u.blogfa.com

مرحله ششم

از فرمان Cut extrude استفاده کرده و تیک گزینه'filp side to cut'را بزنید.

www.solid4u.blogfa.com

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

مرحله هفتم

از دستور Mirror استفاده کنید. شکل شما بایستی به چنین صورتی در بیاید.

www.solid4u.blogfa.com

مرحله هشتم

از دستور Move/Copy Body استفاده نمائید.

www.solid4u.blogfa.com

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

مرحله نهم

با همان دستور مرحله قبل (چهارمین لنگ از سمت راست)را به اندازه 60 درجه بچرخانید.

www.solid4u.blogfa.com

مرحله دهم

سومین لنگ را به اندازه 120 درجه بچرخانید.

www.solid4u.blogfa.com

مرحله یازدهم

ششمی را به اندازه 180 درجه بچرخانید.

www.solid4u.blogfa.com

مرحله دوازدهم

لنگی که در شکل نشان داده شده است را به اندازه 240 درجه بچرخانید.

www.solid4u.blogfa.com

مرحله سیزدهم

پنجمین عضو را به اندازه 300 درجه بچرخانید.

www.solid4u.blogfa.com

مرحله چهاردهم

از دستور combine استفاده کنید، حالا میل لنگ شما آماده می باشد.
موفق باشید.
:gol:

www.solid4u.blogfa.com

آخرین ویرایش:

alamdar_313

عضو جدید
سلام به همگی دوستان و اساتید

دوستان رشته من کامپیوتر هستش منتهی برای ارشد میخوام برم تو مهندسی رباتیک و خودم هم علاقه زیادی به طراحی و ساخت قطعات مکانیکی دارم

بعد از چند روز پرسو جو و تحقیق به این نتیجه رسیدم که بهترین نرم افزار در زمینه طراحی و مدلسازی و ... catia هستش ... تصمیم گرفتم ورژن 6 رو دانلود کنم که آخرینش هست ولی دیدم انگار مشکلاتی داره و فایل باز نمیکنه و ذخیره نمیکنه و plm نداره و ....

یکی از دوستان هم سالید رو پیشنهاد کرد

من چون میخواستم یه نرم افزار رو به صورت ریشه ای یاد بگیرم که درصد خیلی بالایی از کارهامو حل کنه و نیاز به جابه جا شدن و سرگردانی بین نرم افزار ها نباشه انتخالم catia بود
چون فکر میکردم حتما چیزایی داره که سالید نداره و همچنین نسخه پیشرفته همین سالید هست(هر دو مال یک شرکته)

حالا نمیدونم این باور من درست هستش یا غلط؟

میخوام یه چیز یاد بگیرم که در آینده از یادگرفتنش پشیمون نشم و نگم کاش از اول میرفتم فلان چیزو یاد میگرفتم

نمیدونم چه کنم و از سرگردانی هم خسته شدم

آیا سالید همه نیاز های یک مهندس مکانیک رو برطرف میکنه؟ اصلا فرقش با کاتیا چیه؟ چه چیزهایی نسبت به اون کم داره؟

راهنماییم کنید لطفا ، میخوام یکی رو دانلود کنم و بالاخره کارم رو شروع کنم (کار طراحی ربات)

alamdar_313

عضو جدید
کاش یکی از دوستان به سوالات پست قبلی جواب میداد

یک سوال مهم دیگه دارم :

آیا نسخه 2012 در ایران ، مدل professional هم دارد یا فقط premium ؟

منظورم برای دانلود یا خرید هست

ضمنا مدل 32 و 64 بیتی فرقی در امکانات که ندارند؟

با تشکر

yarihaker

عضو جدید
Part1.JPG
چطور میشه یک موضوع رو دور یک شکل غیر گرد مثل بیضی یا دایره تکثیر کرد

mer30fery

دستیار مدیر مهندسی مکانیک, متخصص سالید ورک
کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 106119
چطور میشه یک موضوع رو دور یک شکل غیر گرد مثل بیضی یا دایره تکثیر کرد
در محیط دو بعدی یا sketch این کار امکان پذیر نیست و پترن کردن فقط خطی و دورانی دردسترس است
شما میتوانید در محیط سه بعدی یا part با استفاده از دستور curve driven pattern از منوی insert-->Pattern/mirror این کار را انجام دهید که امکانات بیشتری دارد.
اینم لینک راهنمای سایت Solidworks:
http://help.solidworks.com/2010/Eng...p/Sldworks/Features/HIDD_PATTERN_BY_CURVE.htm

CADeng64

عضو جدید
کاش یکی از دوستان به سوالات پست قبلی جواب میداد

یک سوال مهم دیگه دارم :

آیا نسخه 2012 در ایران ، مدل professional هم دارد یا فقط premium ؟

منظورم برای دانلود یا خرید هست

ضمنا مدل 32 و 64 بیتی فرقی در امکانات که ندارند؟

با تشکر

سلام.
شما اگر می خواین کتیا استفاده کنید، از ورژن 5 استفاده کنید.اگر سالیدورکس استفاده می کنید، نسخه premium از professional کامل تره و موجود هم هست. نسخه 32 و 64 از نظر امکانات فرقی نداره.نسخه 64 می تونه به مقادیر بیشتری از ram دسترسی داشته باشه.(4 گیگ به بالا)
کتیا فقط در برخی دستورات تولید هندسه که به ندرت استفاده می شه، برتری داره و همچنین اسمبلی های بزرگ. برای کار شما سالیدورکس انتخاب بهتریه، شبیه سازی سینماتیک بهتری داره و شبیه سازی دینامیک برای بدست آوردن نیروهای حرکتی انجام می ده که در کتیا موجود نیست. البته باید بلد باشید وگرنه نتایج غلط می گیرید.

usertyu

عضو جدید
سلام
تو ورژن 2012 سالید چه جوری میشه یه شکل رو مثلا حول یه نقطه چرخوند که شکل اول هم وجود داشته باشه.؟یعنی کپی بشه نه منتقل .

solid4u

عضو جدید
سلام
تو ورژن 2012 سالید چه جوری میشه یه شکل رو مثلا حول یه نقطه چرخوند که شکل اول هم وجود داشته باشه.؟یعنی کپی بشه نه منتقل .

به منوی Insert>Feature بروید و سپس Move/Copy body را انتخاب کنید. این دستور دارای سه زیر مجموعه می باشد که توسط Move/Copy bodies می توانید قطعه مورد نظر خود را انتخاب کنید، همچنین توسط گزینه Translate می توانید قطعه را نسبت به محورهای X و Y و Z را جابجا کنید و همچنین توسط دستور Rotate می توانید قطعه را حول یک لبه ، محور یا هر گزینه انتخابی بچرخانید.

solid4u

عضو جدید
روش های افزایش سرعت کامپیوتر درSolidworks

روش های افزایش سرعت کامپیوتر درSolidworks

سعی کنید که این گزینه ها را در منوی Tools>option تغییر دهید.

برخی مواقع نیز ، هنگامی که یک فایل مونتاژی Assembly بزرگ را باز می کنیم می بینیم که سرعت سیستم فوق العاده پائین می آید.برای رفع این مشکل می توانیم از Lightweight استفاده کنیم . برای این منظور روی فایل مونتاژی کل در درخت طراحی راست کلیک کرده و گزینه Set Resolved lightweigh را انتخاب می کنیم.
شما به طور اتوماتیک می توانید از طریق گزینه زیر این دستور را فعال سازید.

موفق باشید.:gol:

solid4u

عضو جدید
شرمنده !!!
من نمی دونم این چه جوری اومده اینجا ، حذفش کرده بودم.
ولی خوب حالا چند تا از قطعاتی که در سالید ورک کشیده و رندر شده است را می گذارم.
اگر هم مطلب اضافه تر خواستید به تایپیک آموزش سالید ورک مراجعه نمائید.
با تشکر

برخی وسایل ترسیم شده در solidworks

Moein.Golchin

عضو جدید
سلام دوستان ،من یه فایل دارم که تو solidworks طراحی شده که فرمتش هم (SLDPRT.*) هستش ولی وقتی تو SOLIDWORKS 2008 وا می کنم پیغام میده که :

cannot open
esme .SLDPRT.future version​
میشه بگین که من باید چی کار کنم که این فایل وا بشه ،تو رو خدا کمک کنین کارم لنگ اینه.می دونم ها باید از یه ورژن دیگه استفاده بکنم ولی نمی دونم که باید از کدوم یکی از ورژن هاش استفاده بکنم.
خیلی خیلی ممنون.

متاسفانه با ورژن پایین تر نمیشه ورژن بالاتر رو باز کرد..ولی ورژن های بالاتر ورژن قدیمی تر رو باز میکنن

سحرخیز

عضو جدید
سلام بچه ها کمک می خواستم
به نظرتون من بخوام سالید یاد بگیرم چی کار کنم ؟
از کتاب بخونم ؟
کلاس برم ؟
این نرم افزار آموزشی ها رو بگیرم ؟
یا کار دیگه ؟

solid4u

عضو جدید
سلام بچه ها کمک می خواستم
به نظرتون من بخوام سالید یاد بگیرم چی کار کنم ؟
از کتاب بخونم ؟
کلاس برم ؟
این نرم افزار آموزشی ها رو بگیرم ؟
یا کار دیگه ؟

به نظر من همین این کارهایی رو که گفتی اعم از (کتاب-کلاس - فیلم آموزشی )خوب هست
ولی اگر بتوانی حتی چند ساعت کنار کسی که خودش به اصطلاح در بازار بوده و دستی در صنعت داشته بنشینی
و بخوای که بهت فوت کوزه گری رو بگه ، می تونه اون چند ساعت به اندازه چند تا کتاب برات ارزش داشته باشد.
خودت هم می توانی در منزل از اشیای ساده اطرافت شروع و با کشیدن اشیای سخت تر رفته رفته توانایی های خودت رو افزایش بدهی.
موفق باشید

solid4u

عضو جدید
نمونه قالب های رسم شده در Solidworks

نمونه قالب های رسم شده در Solidworks

Zaneti

مدیر تالار مهندسی مکانیک
مدیر تالار
درود
یه سئوال ، می خواستم ببینم توی قسمت اسمبلی اگه بخوایم یه موتور بزاریم که به صورت درجه و تا درجه خاصی کار کنه کدام نوع موتور را باید انتخاب کنم؟
سپاس

solid4u

عضو جدید
درود
یه سئوال ، می خواستم ببینم توی قسمت اسمبلی اگه بخوایم یه موتور بزاریم که به صورت درجه و تا درجه خاصی کار کنه کدام نوع موتور را باید انتخاب کنم؟
سپاس

شما می توانید از طریق گزینه هایی که درشکل می باشد به انجام این کار اقدام نمائید.یک فیلم نیز از نحوه کار آن نیز موجود می باشد.

motion.jpg

[video]http://solid4u.persiangig.com/video/question/motion.avi[/video]

hamidkag

عضو جدید
دوووووووستان...عزیزان...آقایان...مهندسان:biggrin:
میدونیم که چرخ دنده های امروزی طراحی پروفیل دندونشون بر حسب هلیکال و یا ... نیست بلکه بر حسب Involute میباشد.
من نحوه طراحی این چرخ دنده ها رو همراه با فرمول هاش به طور کامل آموزشش رو گذاشتم و با فایل طراحیش;)
اینم لینک:
http://www.vafadownload.ir/post/1251

امیدوارم خوشتون بیاد
راستی یه سوال تخصصی هم دارم...میخوام اگه کسی بلده مراحل طراحی یه بلبرینگ ساده رو بهم یاد بده...حالا غیر ساده اش بماند:D
منتظر جوابم
با تشکر:gol:

usertyu

عضو جدید
به منوی Insert>Feature بروید و سپس Move/Copy body را انتخاب کنید. این دستور دارای سه زیر مجموعه می باشد که توسط Move/Copy bodies می توانید قطعه مورد نظر خود را انتخاب کنید، همچنین توسط گزینه Translate می توانید قطعه را نسبت به محورهای X و Y و Z را جابجا کنید و همچنین توسط دستور Rotate می توانید قطعه را حول یک لبه ، محور یا هر گزینه انتخابی بچرخانید.

تو محیط 2بعدی چی؟

navid7online

عضو جدید
### رفع اشکال ###

### رفع اشکال ###

اسکیچ جدید رو که شروع می‌کنم،
بعد از انتخاب پلن،
همین که می‌خوام خط رو از مبدا شروع کنم
نقطه ابتداش با مبدا قید coincident نداره...
چطور میشه مثه روز اولش بشه؟

solid4u

عضو جدید
اسکیچ جدید رو که شروع می‌کنم،
بعد از انتخاب پلن،
همین که می‌خوام خط رو از مبدا شروع کنم
نقطه ابتداش با مبدا قید coincident نداره...
چطور میشه مثه روز اولش بشه؟

شاید شما تنظیمات نرم افزار را تغییر داده اید یعنی Option نرم فزار را، برای برگردندان آن به حالت اولیه می توانید طبق تصویر توسط گزینه Resetرا بزنید .
صفحه Option دارای دو Tab می باشد که اولی تنظیمات سیستم را تغییر می دهد و دومی تنطیمات پرونده جاری را .
مشاهده پیوست 107636
همچنین می توانید از منوی کرکره ایی View گزینه های نمایش یا عدم نمایش مبدا یا دیگر گزینه ها را فعال یا غیر فعال کنید.
موفق باشید.

آخرین ویرایش: