تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار Solid Works

mer30fery

دستیار مدیر مهندسی مکانیک, متخصص سالید ورک
کاربر ممتاز
photo view

photo view

با سلام خدمت دوستان عزیر.امیدوارم یکی جواب سوالم رو بده.
نرم افزاری وجود داره که بعد از طراحی فایل های سه بعدی در محیط سالید ورک بشه از نمای دلخواه از فایل طراحی شده رندر گرفت؟
من میخوام بعد از طراحی فایل های که با سالید انجام میدم یک تصویر ازشون تهیه کنم و میخوام از نمای دلخواه با تنظیم دوربین این کار رو انجام بدم.(البته خود سالید این کار رو انجام میده ولی در حد متوسط).
اگه کسی روش ایمپورد فایل سالید به تری دی مکس رو بلده لطفا بگه چون تری دی مکس این کار رو واقعا خوب انجام میده.

در فایل ویدئویی ضمیمه شده چند نمونه فایل رندر شده در محیط photo view سالید ورکز وجود داره
ببین در این حد کارتو را میندازه البته ابزار های رندرینگ سالید در خود نرم افزار نسخه premium وجود دارد و کرک جدا گانه خاصی نیاز ندارد
از جمله کارهایی که د رمحیط photo view سالید ورکز میشه انجام دارد:
تغییر رنگ در خود مدل - تغیرر درخشندگی - تظیم رفلکس سطوح جسم
تنظیم رور محیط - اضافه کردن منبع نور در سه نوع نقطه ای گسترده و شعاعی به تعداد دلخواه و رنگ پردازی دلخواه در زوایای قابل تنظیم
تغییر پشت زمینه کار و افزودن تصویر دلخواه
ایجاد برچسب یا texture مورد نظر بر روی جسم(مثل انداختن عکس بر روی سطح یک لیوان)
و خیلی کار های دیگه که من نمیدونم

پیوست ها

• 1.Getting Started - 1.Introduction.rar
    1.8 مگایابت · بازدیدها: 0

a.s_akbari

عضو جدید
Solid works

Solid works

سلام...
من دنبال چند تا نقشه یا طراحی پر محتوا هستم از دوستان ساختی متشکر میشم کمکم کنن...
ممنون...

jaber_407

عضو جدید
در فایل ویدئویی ضمیمه شده چند نمونه فایل رندر شده در محیط photo view سالید ورکز وجود داره
ببین در این حد کارتو را میندازه البته ابزار های رندرینگ سالید در خود نرم افزار نسخه premium وجود دارد و کرک جدا گانه خاصی نیاز ندارد
از جمله کارهایی که د رمحیط photo view سالید ورکز میشه انجام دارد:
تغییر رنگ در خود مدل - تغیرر درخشندگی - تظیم رفلکس سطوح جسم
تنظیم رور محیط - اضافه کردن منبع نور در سه نوع نقطه ای گسترده و شعاعی به تعداد دلخواه و رنگ پردازی دلخواه در زوایای قابل تنظیم
تغییر پشت زمینه کار و افزودن تصویر دلخواه
ایجاد برچسب یا texture مورد نظر بر روی جسم(مثل انداختن عکس بر روی سطح یک لیوان)
و خیلی کار های دیگه که من نمیدونم
خوب اين فايل خيلي خوب بود ولي چيزي كه من ميخوام گذاشتن و تنظيم دوربين به صورت دلخواست.نكته ديگه هم اينكه تو ساليد اگه از چندتا متريال مختلف جسم رو رندر كني،ديگه تصوير كلا رندرش سياه ميشه!(احتمالا به خاطر افتادن متريال ها روي همديگست)

mer30fery

کاربر ممتاز
camera in Solid work

camera in Solid work

خوب اين فايل خيلي خوب بود ولي چيزي كه من ميخوام گذاشتن و تنظيم دوربين به صورت دلخواست.نكته ديگه هم اينكه تو ساليد اگه از چندتا متريال مختلف جسم رو رندر كني،ديگه تصوير كلا رندرش سياه ميشه!(احتمالا به خاطر افتادن متريال ها روي همديگست)

اینکه فرمودید "تو ساليد اگه از چندتا متريال مختلف جسم رو رندر كني،ديگه تصوير كلا رندرش سياه ميشه" رو من نفهمیدم اگه مجموعه مونتاژی باشه برای هر قطعه تنظیمات اختصاصی همون قطعه رو میتونی انجام بدی
در ضمن یه دوربین مجهز و آخرین سیستمی داره که تنظیمات خفنی داره مثل : تنظیم طول عمق و زاویه دوربین در دو مختصات قطبی و مختصات کروی - اندازه خروجی تصویر مقدار فوکوس و...

تو این عکس میتونی تنظیمات مربوط به دوربینو ببینی

camera01.jpg

پیوست ها

• camera-01.jpg
    camera-01.jpg
    47.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0

h.abasi

عضو جدید
من احتیاج به فایل آموزشی نرم افزار solidcam رو دارم. لطفأ کمکم کنید. h.abasi

?Why

عضو جدید
دانلود مدل زیردانلود:heart:در گیری چند چرخ دنده
آقا ممنون ، کارِ جالبی بود ... برا اینکه فقط تشکر خشک و خالی هم نباشه ، منم یه تیکه از انیمیشن از یه مجموعه خورشیدی میزارم ... مثال 13-3 دینامیک ماشین مارتین :
ss.jpg
فقط ای کاش حالا که Solid ، تو محیطِ انیمیشنش ، Contact رو تعریف کرده ، از قیدهای Gear استفاده نکنیم ... من اینجا استفاده نکردم و فقط contact رو تعریف کردم و یه موتور گذاشتم و ران کردم ... اینجوری کار ، تمیزتر درمیاد .وقتی زوم میشه ، میتونین ببینین که چرخ دنده ها تداخل ندارن و واقعاً در اثرِ درگیریِ چرخدنده هاست که مجموعه حرکت میکنه ...
موفق باشی ...

پیوست ها

• fin.rar
    1.8 مگایابت · بازدیدها: 0

shid

عضو جدید
دوستان یه سوالی دارم من دارم یه چرخدنده مخروطی با سالید طراحی میکنم با مدول کوچک 1.75 تعداد دنده26 و زاویه آلفا 45 درجه من با سالید وقتی تو قسمت تولباکس میخوام چرخ دنده رو بسازم dk کوچکتر از dk محاسباتم هستش تا به حال چند بار محاسباتم رو انجام دادم و درست بوده میشه منو راهنمایی کنید چه کنم

?Why

عضو جدید
دوستان یه سوالی دارم من دارم یه چرخدنده مخروطی با سالید طراحی میکنم با مدول کوچک 1.75 تعداد دنده26 و زاویه آلفا 45 درجه من با سالید وقتی تو قسمت تولباکس میخوام چرخ دنده رو بسازم dk کوچکتر از dk محاسباتم هستش تا به حال چند بار محاسباتم رو انجام دادم و درست بوده میشه منو راهنمایی کنید چه کنم

سوال بیشتر طراحی اجزائیه تا سالیدی ... :smile:
من جواب رونمیدونم ... ولی یه چند تا سوال برام پیش اومد ... (مشکل رو نمیتونیم حل کنیم ، حداقل بزرگترش کنیم !:D)
اگه سوالا مبتدیانست ... شرمنده دیگه ...
مهندس ، منظورت از مدول "کوچک" چیه ؟ منظور مدولِ "پینیونِ" ؟
منظور از dk همون قطر گام هست ؟ اگه اینطوره ، شما قطر گام رو چطور اندازه گرفتین ؟
اگه عددهات رو بذاری هم ، میتونیم مقایسه کنیم ...

آخرین ویرایش:

hamid7878

عضو جدید
سلام
من تازه با نرم افزار solidworks اشنا شدم و یه سوال داشتم........ من می خوام که در قسمت assembley چند تا زمین داشته باشم( منظورم از زمین : جسم ساکنه ) خواهشا کمک کنید....

mer30fery

کاربر ممتاز
fix & float in Assembly

fix & float in Assembly

سلام
من تازه با نرم افزار solidworks اشنا شدم و یه سوال داشتم........ من می خوام که در قسمت assembley چند تا زمین داشته باشم( منظورم از زمین : جسم ساکنه ) خواهشا کمک کنید....

در محیط اسمبلی در سالید ورکز با کلیک راست بر روی هر قطعه چه در خود شکل چه از روی نمودار درختی گزینه fix را انتخاب کنید با این کار قطعه ثابت می شود و در نمودار درختی کنار نام قطعه (f) درج می شود محدودیتی در تعداد قطعات فیکس (که میتوان به آن زمین گفت) وجود ندارد.

برای از بین بردن قید fix کلیک راست کرده گزینه float را بزنید (اگر قطعه fix نباشد علامت (-) در کنار نام قطعه دیده میشود و اگر از طریق قید گذاری (mate) مقید شده باشد هیچ علامتی دیده نمی شود.
قطعاتی که float (شناور) یا نامقید هستند را با درگ کردن باکلیک چپ میتوانید حرکت دهید و با درگ کردن با کلیک راست میتوانید دوران دهید.

saeedniki70

کاربر فعال
من احتیاج به فایل آموزشی نرم افزار solidcam رو دارم. لطفأ کمکم کنید. h.abasi

سلام دوست عزیز من تعدادی فیلم آموزشی Solidcam برات میزارم

[h=1]آموزش camwork شماره 1[/h]
[video]http://www.aparat.com/public/public/user_data/flv_video/48/cd847cf721d6f03c97022065780e9bfc142494.flv[/video]

saeedniki70

کاربر فعال
آموزش camwork شماره 2

<strong>[video]http://www.aparat.com/public/public/user_data/flv_video/48/702f6dadc03222e8c3a81761e959f84e142509.flv[/video]

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز
آقا ممنون ، کارِ جالبی بود ... برا اینکه فقط تشکر خشک و خالی هم نباشه ، منم یه تیکه از انیمیشن از یه مجموعه خورشیدی میزارم ... مثال 13-3 دینامیک ماشین مارتین :
مشاهده پیوست 87140
فقط ای کاش حالا که Solid ، تو محیطِ انیمیشنش ، Contact رو تعریف کرده ، از قیدهای Gear استفاده نکنیم ... من اینجا استفاده نکردم و فقط contact رو تعریف کردم و یه موتور گذاشتم و ران کردم ... اینجوری کار ، تمیزتر درمیاد .وقتی زوم میشه ، میتونین ببینین که چرخ دنده ها تداخل ندارن و واقعاً در اثرِ درگیریِ چرخدنده هاست که مجموعه حرکت میکنه ...
موفق باشی ...
قشنگه، ولی این همه زحمت به چه درد می خوره. فقط یه برنامه CAD خشک و خالی بدون تحلیل سینماتیک، مقاومت مصالح .... .

?Why

عضو جدید
میخوام از یه سری surface که یه شکل تقریبا پیچیده رو تشکیل دادن ، یه حجم در بیارم ... ینی از سطوح ، یه پارت یه تیکه دربیارم ... چه کنیم ؟

?Why

عضو جدید
از سرِ بیکاری ، گفتیم یه پایی تو کفشِ دوستانِ سیالاتی و فلوئنتی کرده باشیم ... :)
1 (3)_9.jpg
البته خیلی هم بیفایده نیستها ...
مثلاً میتونیم تحلیل کنیم ببینیم برای اینکه پرتقال بار بزنیم بیاریم بفروشیم (شغلِ آینده ی اینجانب :smile:) ؛ از نظرِ آیرودینامیکی! ، پیکان وانت بهتره یا نیسان ...
:cool:

آخرین ویرایش:

mre_mech84

عضو جدید
سلام

میخواستم بدونم سالیدورک 2010 با 2011 خیلی فرق داره؟ کسی با 2010 کار کرده باشه با ورژن 2011 مشکلی نداره؟

ممنون

mer30fery

کاربر ممتاز
surfaces TO solid

surfaces TO solid

میخوام از یه سری surface که یه شکل تقریبا پیچیده رو تشکیل دادن ، یه حجم در بیارم ... ینی از سطوح ، یه پارت یه تیکه دربیارم ... چه کنیم ؟

از دستور thicken parameters استفاده کنید و بعد از انتخاب سطح مورد نظر گزینه create solid from enclosed volume را تیک بزنید
فقط توجه داشته باشید که سطح مورد نظر باید کاملا بسته و یک تکه باشه
به همین سادگی به همین خوشمزگی سالید ورکز....!:biggrin::biggrin:

• Like
واکنش ها: ?Why

mer30fery

کاربر ممتاز
surfaces TO solid

surfaces TO solid

از دستور thicken parameters استفاده کنید و بعد از انتخاب سطح مورد نظر گزینه create solid from enclosed volume را تیک بزنید

و یه نکته دیگه اگر چند تا surface یا سطح داشتید با دستور knit surfaces و زدن تیک گزینه try to form solid میتونید این کارو انجام بدید
در نمودار درختی میبینید که surface body به solid body تغییر میکنه.

• Like

?Why

عضو جدید

و یه نکته دیگه اگر چند تا surface یا سطح داشتید با دستور knit surfaces و زدن تیک گزینه try to form solid میتونید این کارو انجام بدید
در نمودار درختی میبینید که surface body به solid body تغییر میکنه.

مهندس جان من این کارا رو کردم ... ولی مثلاً برای thicken ، بدونِ هیچ اروری ، یه دو سه دقیقه ای معطلم میکرد ، آخرشم هیچی ... ! ینی هنگ هم نمیکنه ها ... ولی هیچ واکنشی هم نشون نمیده ! ... ضخامت رو هم حسابی کم کردم که یه وقت تداخل نداشته باشه ... ولی بازم همونجور شد !
یه چند بار دیگه هم موقع ران گرفتم مسائل سیالاتی به همین مشکل برخوردم که به این فکر افتادم که یه 64bitیی نصب کنم بلکمم فرجی بشه ... !:confused:
ویندوز 64 نصب کردم ... الان دارم سالید 64bit 2012دانلود میکنم ...
حالا فایلی که روش کار میکردم رو میذارم ، شما هم اگه وقت و حوصله کردی یه نگاه بنداز ...

پیوست ها

• User%20Library-Ensamblajecarro.zip
    3.9 مگایابت · بازدیدها: 0

mer30fery

کاربر ممتاز
surf

surf

مهندس جان من این کارا رو کردم ... ولی مثلاً برای thicken ، بدونِ هیچ اروری ، یه دو سه دقیقه ای معطلم میکرد ، آخرشم هیچی ... ! ینی هنگ هم نمیکنه ها ... ولی هیچ واکنشی هم نشون نمیده ! ... ضخامت رو هم حسابی کم کردم که یه وقت تداخل نداشته باشه ... ولی بازم همونجور شد !
یه چند بار دیگه هم موقع ران گرفتم مسائل سیالاتی به همین مشکل برخوردم که به این فکر افتادم که یه 64bitیی نصب کنم بلکمم فرجی بشه ... !:confused:
ویندوز 64 نصب کردم ... الان دارم سالید 64bit 2012دانلود میکنم ...
حالا فایلی که روش کار میکردم رو میذارم ، شما هم اگه وقت و حوصله کردی یه نگاه بنداز ...

اول اینکه من سالیدم 2011 نتونستم فایلارو ببینم با فرمت igs یا stp بذار.
"ضخامت رو هم حسابی کم کردم" نفهمیدم یعنی چی ؟
:razz: سطو
ح که ضخامت ندارن.درضمن تداخل هم خب نباید داشته باشه
دوتا فایل ساده واسه نمونه گذاشتم که از دوتا دستور knit و thicken استفاده شده.

پیوست ها

• surf.rar
    167.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • Like

orkidelolo

عضو جدید
با سلام و عرض خسته نباشید
راستش دوستان یک peresentationداشتم ودر اون باید یک دیگ بخار رو در محیط سالید نشون بدم
الان در محیط سالید طراحی کردم ولی در قسمت انیمیشن سازی اسمبل آن ( مراحل اسمبل آن باید انیمیشن سازی بشود ) دچار مشکل شدم ، از انیمیشن سازی سالید هم چون محدود به سه محور نمی تونم استفاده کنم
اگر دوستان نرم افزاری رو که بشود از سالید import کنه برای انیمیشن سازی معرفی کنند ممنون میشوم
لازم به ذکره که از 3D max هم اومدم استفاده کنم نشد

hpt1988

عضو جدید
با سلام و عرض خسته نباشید
راستش دوستان یک peresentationداشتم ودر اون باید یک دیگ بخار رو در محیط سالید نشون بدم
الان در محیط سالید طراحی کردم ولی در قسمت انیمیشن سازی اسمبل آن ( مراحل اسمبل آن باید انیمیشن سازی بشود ) دچار مشکل شدم ، از انیمیشن سازی سالید هم چون محدود به سه محور نمی تونم استفاده کنم
اگر دوستان نرم افزاری رو که بشود از سالید import کنه برای انیمیشن سازی معرفی کنند ممنون میشوم
لازم به ذکره که از 3D max هم اومدم استفاده کنم نشد

دوست عزیز شما میتونید تو همون قسمت Exploded View برای ایجاد انیمیشن از هر مسیری غیر از سه محور اصلی استفاده کنید.
میتونید به راحتی یه Sketch بزنید و از مسیر اسکچتون استفاده کنید

hpt1988

عضو جدید
مشکل نوشتن فارسی در SolidWorks

مشکل نوشتن فارسی در SolidWorks

با سلام خدمت دوستان.
کسی میدونه چه طوری باید تو SolidWorks فارسی نوشت؟

البته من هم از Maryam استفاده کردم و هم از Persian Leomoon ولی یا این نرم افزار ها در سالید جواب مبدن یا من دارم یه جایی اشتباه میکنم.

به هر حال به جای بعضی حروف علامت سوال و ... میذاره.

ممنون میشم راهنماییم کنید.
یا علی

reza.hasanzad

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان.
کسی میدونه چه طوری باید تو SolidWorks فارسی نوشت؟

البته من هم از Maryam استفاده کردم و هم از Persian Leomoon ولی یا این نرم افزار ها در سالید جواب مبدن یا من دارم یه جایی اشتباه میکنم.

به هر حال به جای بعضی حروف علامت سوال و ... میذاره.

ممنون میشم راهنماییم کنید.
یا علی

از منوی insert گزینه object را انتخاب کنید. در پنجره ظاهر شده گزینه microsoft office word را انتخاب کنید. اکنون می تونید در کادر ظاهر شده مانند نرم افزار word تایپ کنید!

poloton7

عضو جدید
سلام---دوستان ببخشید انجا سوال می کنم من نرم افزار سالید ورک به صورت پرتابل در ورژن 2007 یا 2008 یا 2009 می خواستم دوستان لینکی دارند-----متشکر