تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

• ضعیف

رای: 37 12.1%
  • متوسط

رای: 38 12.5%
  • خوب

رای: 114 37.4%
  • عالی

رای: 116 38.0%

• مجموع رای دهندگان
    305

smmoosavian

عضو جدید
سلام
آقا در محيط sheer metal دستور unfold موقعي كه ورق را باز ميكند نميتوان در همون حالت ازش توي drafting استفاده كرد و فقط در حالت dxf ورق به صورت باز شده نمايش داده ميشه كه اون هم ارتباطش با فايل اصلي قطع ميشه و اگه قطعه تغييراتي داشته باشه بايد مجددا خروجي گرفت كه اين كارو سخت ميكنه
آيا راهي هست كه بشه از ورق باز شده مستقيما توي drafting نقشه تهيه كرد؟
من شنيده بودم توي محيط Sheet metal دستوري هست كه مثلا اگه قرار باشه از يك ورق چند تا شكل دربياريم به طور خودكار شكلها رو به بهترين حالت روي ورق ميچينه كه كمترين ضايعات رو داشته باشيم ولي من همچين دستوري توي اين محيط پيدا نكردم !!!

وقتی از یک قطعه می خواید در محیط drafting نقشه تهیه کنید باید دستور مربوط به نمای گسترده رو در خود محیط drafting اجرا کنید و اصلا نیازی نیست که قطعه رو به صورت unfold در محیط sheet metal در بیارید
کافیه دستور unfolded view رو در محیط drafting (در کنار سایر دستورات نماگیری) اجرا کنید و سپس روی قطعه صفحه مرجع رو انتخاب کنید

soro123

عضو جدید
آقا دست درد نكنه
تا حالا به اون آيكون توجه نكرده بودم
يه سوال ديگه دارم محيط product functional tolerancing & annotation دقيقا چه كاري انجام ميده
فقط براي گذاشتن تلرانس روي مدل سه بعديه يا كارائي ديگه اي هم داره مثلا آناليز تلرانسهاي گذاشته شده
ممنون ميشم جواب بديد
من منبع فارسي براي اين محيط پيدا نكردم كه ببينم چيكار ميكنه

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
آقا دست درد نكنه
تا حالا به اون آيكون توجه نكرده بودم
يه سوال ديگه دارم محيط product functional tolerancing & annotation دقيقا چه كاري انجام ميده
فقط براي گذاشتن تلرانس روي مدل سه بعديه يا كارائي ديگه اي هم داره مثلا آناليز تلرانسهاي گذاشته شده
ممنون ميشم جواب بديد
من منبع فارسي براي اين محيط پيدا نكردم كه ببينم چيكار ميكنه

این محیط با هدف حذف نقشه دوبعدی ایجاد شده است. برنامه های cad دیگر هم مشابه آن را دارا هستند. پیاده سازی نمادهای تلرانسی و کنترل ابعادی GD&T روی مدل سه بعدی ساده تر و گویاتر از نقشه دوبعدی است.

amireza_2000

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
در فایل Design table باید یک ستون داشته باشید که در آن برای هر نمونه یک part number تعریف شده باشد وگرنه کتیا نمی داند این نمونه را با چه شماره قطعه ای در یک اسمبلی وارد کند. یک ستون به فایل اضافه کنید که در سطر اول آن PARTNUMBER نوشته شده باشد و در سطر های بعدی شماره قطعه هر یک از نمونه ها.
در ضمن از دستور ADD PART FAMILY استفاده کنید چون دارای DESIGN TABLE هستید.
ممنون اشتباه من این بود که به جای PartNumber مینوشتم Part Numberیعنی با فاصله می نوشتم.

amireza_2000

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
وقتی تو محیط مونتاژ از ابزار Define Multi Instatiation استفاده میکنیم و در قسمت تعریف فاصله کلیک راست می کنیم و گزینه Measure Between رو انتخاب میکنیم به نظر میاد که این فاصله به عنوان قید درنظرگرفته نمیشه یعنی با تغییر فاصله اندازه گیری شده فاصله بین دو قطعه updateنمیشه. آیا میشه کاری کرد که اون هم به عنوان قید شناخته بشه؟

smmoosavian

عضو جدید
وقتی تو محیط مونتاژ از ابزار Define Multi Instatiation استفاده میکنیم و در قسمت تعریف فاصله کلیک راست می کنیم و گزینه Measure Between رو انتخاب میکنیم به نظر میاد که این فاصله به عنوان قید درنظرگرفته نمیشه یعنی با تغییر فاصله اندازه گیری شده فاصله بین دو قطعه updateنمیشه. آیا میشه کاری کرد که اون هم به عنوان قید شناخته بشه؟

هنگام تعریف multi instantation فاصله ای که وارد می کنید به عنوان قید نیست فقط برای اینه که به طور تقریبی مکان های نهایی مشخص بشن پس از این کار باید توسط قیدها مکان نهایی رو مشخص کنید.
اصولا دستور measure between فقط برای اندازه گیری استفاده میشه و نه برای قید گذاری ولی میشه ابتدا اندازه گیری رو انجام داد و سپس در دستوری مثل offset با دادن فرمول از اون measure استفاده کرد.
من خودم توی رسم پروفایل قطعات sheet metal از این روش بسیار زیاد استفاده می کنم . دلیلش اینه که وقتی قطعه حالت پارامتری به خودش می گیره با تغییر دادن اسکچ مقطع، کل ورق خم شده update میشه.

amireza_2000

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
هنگام تعریف multi instantation فاصله ای که وارد می کنید به عنوان قید نیست فقط برای اینه که به طور تقریبی مکان های نهایی مشخص بشن پس از این کار باید توسط قیدها مکان نهایی رو مشخص کنید.
اصولا دستور measure between فقط برای اندازه گیری استفاده میشه و نه برای قید گذاری ولی میشه ابتدا اندازه گیری رو انجام داد و سپس در دستوری مثل offset با دادن فرمول از اون measure استفاده کرد.
من خودم توی رسم پروفایل قطعات sheet metal از این روش بسیار زیاد استفاده می کنم . دلیلش اینه که وقتی قطعه حالت پارامتری به خودش می گیره با تغییر دادن اسکچ مقطع، کل ورق خم شده update میشه.
درسته ولی گفتم شاید تو option بشه کاری کرد.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
با درود
آيا كتيا قابليت تحليل بارگذاري خستگي رو داره؟ ممنون ميشم جوابتون رو بهم ايميل كنين. با تشكر
ahmadi.mohamad@yahoo.com

به خودی خود، خیر. برنامه های دیگر مثل msc Simdesigner یا Abaqus روی کتیا نصب و این قابلیت را به آن می دهند.

powermill

عضو جدید
8 عدد دی وی دی در قالب مالتی مدیا
این آموزش به زبان فارسی و کاملا گویا ارئه می شود
با قیمت استثنایی و تخفیف ویژه در سراسر کشور

مطمئنا دسترسي به بسته ي آموزشي حرفه اي و ارزشمندي که تمامي مباحث عمده حرفه اي اين علم را تحت پوشش قرار مي دهد،برايتان بسيار سود مند خواهد بود.

مباحث مطرح شده در این مجموعه به اين ترتيب مي باشد:

1 - طراحي مدل هاي دو بعدي قطعات در نرم افزار كتيا sketcher

2- طراحي مدل هاي دو بعدي قطعات در نرم افزار كتيا part design

3- طراحي مدل هاي اسكلتي و سطوح پيچيده در نرم افزار كتيا wire frame *surface design

4- مونتا‍‍ژ قطعات در نرم افزار كتيا assembly design

5- نقشه كشي در نرم افزار كتيا drafting

6- ورق كاري در نرم افزار كتيا sheet metal desing

7- طراحي سازه در نرم افزار كتيا structure design

8- طراحي جوش در نرم افزار كتيا weld design

9- تحليل كنش در نرم افزار كتيا generative structural analysis

10- طراحي گيربكس در نرم افزار كتيا girboxdesign

11- طراحي ميل لنگ و دسته شاتون در نرم افزار كتيا part example

12- طراحي پوسته فوقاني چراغ خيابان در نرم افزار كتيا part example

13- طراحي قالب در نرم افزار كتيا mold design

14- طراحي قالب دايكاست در نرم افزار كتيا die * mold design

15- طراحي قالب هاي سنبه و ماتريس در نرم افزار كتيا 1 die cutting 1

16- طراحي قالب هاي سنبه و ماتريس در نرم افزار كتيا 2 die cutting 2

17- طراحي سطوح پيچيده به روش مهندسي معكوس در نرم افزار كتيا ( ابر فشرده ي نقاط) Digitized shape editor

18- تحليل تنش ميل لنگ و دسته شاتون stress analysis example

19- كدهاي ماشين كاري prismatic

20- طراحي پروسه ي ماشين كاري و استخراج جي كد ها در نرم افزار كتيا سری اول

21- طراحي پروسه ي ماشين كاري و استخراج جي كد ها در نرم افزار كتيا سری دوم

22- طراحي پروسه ي ماشين كاري و استخراج جي كد ها در نرم افزار كتيا سری سوم

این پکیج دارای گارانتی بوده و تمامی امکانات اعلام شده موجود و قابل اسفاده میباشد و در صورت عدم تطابق کالا با نوشته های فوق خریدار امکان مرجوع کردن کالا و دریافت کل مبلغ پرداختی خود را خواهد داشت .

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
8 عدد دی وی دی در قالب مالتی مدیا
این آموزش به زبان فارسی و کاملا گویا ارئه می شود
با قیمت استثنایی و تخفیف ویژه در سراسر کشور

مطمئنا دسترسي به بسته ي آموزشي حرفه اي و ارزشمندي که تمامي مباحث عمده حرفه اي اين علم را تحت پوشش قرار مي دهد،برايتان بسيار سود مند خواهد بود.

مباحث مطرح شده در این مجموعه به اين ترتيب مي باشد:

1 - طراحي مدل هاي دو بعدي قطعات در نرم افزار كتيا sketcher

2- طراحي مدل هاي دو بعدي قطعات در نرم افزار كتيا part design

3- طراحي مدل هاي اسكلتي و سطوح پيچيده در نرم افزار كتيا wire frame *surface design

4- مونتا‍‍ژ قطعات در نرم افزار كتيا assembly design

5- نقشه كشي در نرم افزار كتيا drafting

6- ورق كاري در نرم افزار كتيا sheet metal desing

7- طراحي سازه در نرم افزار كتيا structure design

8- طراحي جوش در نرم افزار كتيا weld design

9- تحليل كنش در نرم افزار كتيا generative structural analysis

10- طراحي گيربكس در نرم افزار كتيا girboxdesign

11- طراحي ميل لنگ و دسته شاتون در نرم افزار كتيا part example

12- طراحي پوسته فوقاني چراغ خيابان در نرم افزار كتيا part example

13- طراحي قالب در نرم افزار كتيا mold design

14- طراحي قالب دايكاست در نرم افزار كتيا die * mold design

15- طراحي قالب هاي سنبه و ماتريس در نرم افزار كتيا 1 die cutting 1

16- طراحي قالب هاي سنبه و ماتريس در نرم افزار كتيا 2 die cutting 2

17- طراحي سطوح پيچيده به روش مهندسي معكوس در نرم افزار كتيا ( ابر فشرده ي نقاط) Digitized shape editor

18- تحليل تنش ميل لنگ و دسته شاتون stress analysis example

19- كدهاي ماشين كاري prismatic

20- طراحي پروسه ي ماشين كاري و استخراج جي كد ها در نرم افزار كتيا سری اول

21- طراحي پروسه ي ماشين كاري و استخراج جي كد ها در نرم افزار كتيا سری دوم

22- طراحي پروسه ي ماشين كاري و استخراج جي كد ها در نرم افزار كتيا سری سوم

این پکیج دارای گارانتی بوده و تمامی امکانات اعلام شده موجود و قابل اسفاده میباشد و در صورت عدم تطابق کالا با نوشته های فوق خریدار امکان مرجوع کردن کالا و دریافت کل مبلغ پرداختی خود را خواهد داشت .

این بخش سعی در رفع اشکال فنی و مهندسی کتیا را دارد. فکر کنم بد نباشد موارد خرید و فروش و تبلیغات و ... را در یک بخش مجزا ارائه کنید. اینطور مباحث فنی و آموزشی با موارد تجاری مخلوط نمی شود. از مدیر محترم بخش هم تقاضا می کنم بخشی ویژه برای این موارد باز کنند تا اگر کسی در پی خرید برنامه ای بود به راحتی در آن پیدا کند.

soro123

عضو جدید
با سلام
بازم سوال دارم
من قطعات را توي محيط اسمبلي توسط compass جابجا ميكنم و با دستور Manipulation اين كار رو نميكنم
و بعضي مواقع نياز به reset compass ميشه كه به حالت اولش برگرده منتها بعضي موقعها اينقدر اين كارو تكرار ميكنم كه حسابي خسته ميشم براي هر بار ريست كردن برم روي view كليك كنم و گزينه ريست
توي قسمت customize خيلي گشتم كه ببينم ميشه براي اين گزينه كليد ميانبر تعريف كنم و به راحتي با اون كليد ها compass رو به جاي اولش برگردونم ، ولي پيدا نكردم
به نظر شما راهي وجود داره يا جايي هست كه بشه براش ميانبر تعريف كرد؟
با تشكر

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
با سلام
بازم سوال دارم
من قطعات را توي محيط اسمبلي توسط compass جابجا ميكنم و با دستور Manipulation اين كار رو نميكنم
و بعضي مواقع نياز به reset compass ميشه كه به حالت اولش برگرده منتها بعضي موقعها اينقدر اين كارو تكرار ميكنم كه حسابي خسته ميشم براي هر بار ريست كردن برم روي view كليك كنم و گزينه ريست
توي قسمت customize خيلي گشتم كه ببينم ميشه براي اين گزينه كليد ميانبر تعريف كنم و به راحتي با اون كليد ها compass رو به جاي اولش برگردونم ، ولي پيدا نكردم
به نظر شما راهي وجود داره يا جايي هست كه بشه براش ميانبر تعريف كرد؟
با تشكر

:) درد مشترک
با دست چپ این را تمرین کنید: Alt-V سپس رها کنید حالا R را بزنید.
خیلی از دستوراتی که دارای کلید میانبر نیستند را به این روش می توان سریعتر اجرا کرد. بی شباهت به میانبر نیست!!!

اگر مثل من کارتان با کتیا و برنامه های CAD/CAE زیاد است بهتر است سعی کنید از دست چپ تان برای اجرای دستورات بیشتر استفاده کنید تا مثل من دچار درد مزمن کتف و مچ نشوید!

آخرین ویرایش:

soro123

عضو جدید
بسيارممنونم
آره من با محيط اسمبلي خيلي سروكار دارم
اين راهي كه شما گفتيد هم خيلي شبيه همون ميانبره و دستت درد نكنه اينطوري خيلي كارم راحتتر ميشه

آخرین ویرایش:

mohse500

عضو جدید
سلام
بعد از نصب catia وارد محیط نرم افزار که میشم فونتهای بعضی از قسمتها قابل خوندن نیست.از کجا میشه درستش کرد ؟خودم که هر چی گشتم پیدا نکردم

soro123

عضو جدید
اون محيط كه كتيا به صورت پيش فرض وارد ميرشه محيط اسمبلي هست كه ميشه يه كاري كرد كه موقع باز كردن كتيا اون باز نشه
ولي سوال شما كه ميگيد اون قسمتها قابل خوندن نيست
وقتي كتيا رو تازه نصب ميكنيد درخت طراحي خيلي كوچيكه و به اين خاطر خيلي راحت خونده نميشه
و مشكل از فونت نيست
شما درقسمت پايين سمت راست تصوير يه x y z رو ميبيني
يك دفعه روي اون كليك كن و بعد روي زوم مثبت (zoom in) اونقدري كليك كن تا اين درخت طراحي به بزرگترين مقدار خودش برسه
و بعد دوباره روي اون x y z گوشه تصوير كليك كن
توي پنجره options هم شما اگه روي خطهاي مشكي اون درخت كليك كنيد و با زوم كردن توسط موس ميتونيد بزرگ و كوچيكش كنيد

آخرین ویرایش:

mirhamida

عضو جدید
سلام.
از هلپ کتیا چطوری باید استفاده کرد؟ من که هر کاری میکنم، نمی تونم.
ممنون

amireza_2000

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام.
از هلپ کتیا چطوری باید استفاده کرد؟ من که هر کاری میکنم، نمی تونم.
ممنون
منظورتو متوجه نمی شم که چرا نمی تونی از help کتیا استفاده کنی. ولی به عنوان یک توضیح کوچیک باید بگم که help کتیا یه بسته کامل آموزشی هست که برای یادگیری محیطهای مختلف اون میتونی ازش استفاده کنی و یا اینکه هروقت اطلاعاتی از دستور خاصی خواستی میتونی با فشردن shift+F1 و سپس کلیک کردن روی ابزار مورد نظر مستقیما به صفحه اون دستور هدایت بشی.

amireza_2000

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
من تازه کاربا محیط DMU Fitting رو شروع کردم. چند تا سوال دارم. اول اینکه اونجور که من فهمیدم ما باید پس از تعریف Shuttle(البته در صورت نیاز) شروع به ساخت Trackها می کنیم که هر Trackاز چند Shot تشکیل شده است و همچنین میتونیم از Simulation هم استفاده کنیم که قابلیت منحصربه فرد اون Animate کردن View است که زیبایی خاصی به کار میده و سپس می تونیم با ابزار Edit Sequence ترک ها و Simulation ها رو مدیریت و درهم ادغام کنیم و در نهایت از کارمون فیلم بگیریم.این توضیحات درسته؟
متاسفانه هر کاری میکنم مثلا پس از ساخت Sequence دیگه view که قبلا تو Simulation انیمیت کرده بودم دیگه تو Sequence انیمیت نمیشه. چیکار کنم؟

mirhamida

عضو جدید
منظورتو متوجه نمی شم که چرا نمی تونی از help کتیا استفاده کنی. ولی به عنوان یک توضیح کوچیک باید بگم که help کتیا یه بسته کامل آموزشی هست که برای یادگیری محیطهای مختلف اون میتونی ازش استفاده کنی و یا اینکه هروقت اطلاعاتی از دستور خاصی خواستی میتونی با فشردن shift+F1 و سپس کلیک کردن روی ابزار مورد نظر مستقیما به صفحه اون دستور هدایت بشی.
خب مشکل همین جاست دیگه! من وقتی می خوام برم توی هلپ، از من آدرس یه پوشه رو می خواد که من نمیدونم باید چیکار کنم؟ مثلا توی سالید راحت توی قسمت توتوریالز میشه رفت و آموزش دید؛ ولی توی کتیا من لااقل نمیدونم کجا باید برم که آموزش بگیرم.

mohse500

عضو جدید
اون محيط كه كتيا به صورت پيش فرض وارد ميرشه محيط اسمبلي هست كه ميشه يه كاري كرد كه موقع باز كردن كتيا اون باز نشه
ولي سوال شما كه ميگيد اون قسمتها قابل خوندن نيست
وقتي كتيا رو تازه نصب ميكنيد درخت طراحي خيلي كوچيكه و به اين خاطر خيلي راحت خونده نميشه
و مشكل از فونت نيست
شما درقسمت پايين سمت راست تصوير يه x y z رو ميبيني
يك دفعه روي اون كليك كن و بعد روي زوم مثبت (zoom in) اونقدري كليك كن تا اين درخت طراحي به بزرگترين مقدار خودش برسه
و بعد دوباره روي اون x y z گوشه تصوير كليك كن
توي پنجره options هم شما اگه روي خطهاي مشكي اون درخت كليك كنيد و با زوم كردن توسط موس ميتونيد بزرگ و كوچيكش كنيد
ممنون. مشکل با همین کاری که گفتین و با نگه داشتن Ctrl و زوم با موس حل شد

soro123

عضو جدید
خب مشکل همین جاست دیگه! من وقتی می خوام برم توی هلپ، از من آدرس یه پوشه رو می خواد که من نمیدونم باید چیکار کنم؟ مثلا توی سالید راحت توی قسمت توتوریالز میشه رفت و آموزش دید؛ ولی توی کتیا من لااقل نمیدونم کجا باید برم که آموزش بگیرم.

خوب ببينيد اون پنجره كه آدرس رو ميخواد آدرس همون help رو ميخواد
شما help كتيا رو نصب كرديد ديگه؟
و يادتون هست كجا نصب كرديد ديگه؟
توسط همون پنجره برو به اون آدرس و روي فولدر English كليك كن اينطوري كتيا آدرس help رو پيدا ميكنه
در روش دوم شما ميتوني به قسمت options بري و در درخت كناري روي general كليك كنيد و در برگه help و در قسمت location آدرس اون رو وارد كنيد

golabi2007

عضو جدید

دوست عزیز به صورت online از این لینک می توانید برای هلپ کتیا استفاده کنید
http://ol.cadfamily.com/CATIA/English/online/CATIA_default.htm

mirhamida

عضو جدید
خوب ببينيد اون پنجره كه آدرس رو ميخواد آدرس همون help رو ميخواد
شما help كتيا رو نصب كرديد ديگه؟
و يادتون هست كجا نصب كرديد ديگه؟
توسط همون پنجره برو به اون آدرس و روي فولدر English كليك كن اينطوري كتيا آدرس help رو پيدا ميكنه
در روش دوم شما ميتوني به قسمت options بري و در درخت كناري روي general كليك كنيد و در برگه help و در قسمت location آدرس اون رو وارد كنيد

دوست عزیز به صورت online از این لینک می توانید برای هلپ کتیا استفاده کنید
http://ol.cadfamily.com/CATIA/English/online/CATIA_default.htm
من همون روال معمول نصب کتیا رو انجام دادم و کار خاصی هم برای نصب هلپ نکرده ام. آیا موقع نصب باید کاری میکرده ام یا اینکه هلپ رو باید جداگانه مثل یه ماژول نصب کنم؟ چه جوری باید نصبش کنم؟ ضمنا دی وی دی من نوشته که نسخه کامل برنامه است.

205598

عضو جدید
من همون روال معمول نصب کتیا رو انجام دادم و کار خاصی هم برای نصب هلپ نکرده ام. آیا موقع نصب باید کاری میکرده ام یا اینکه هلپ رو باید جداگانه مثل یه ماژول نصب کنم؟ چه جوری باید نصبش کنم؟ ضمنا دی وی دی من نوشته که نسخه کامل برنامه است.
help کتیا در یک cd جداگانه است که باید بعد از نصب کتیا اون رو نصب کنی.

amireza_2000

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
ببین موقع نصب کتیا ازت می پرسه که میخوای هلپم نصب بشه یا نه؟ که توباید بزنی Yes و مسیرشم ازت می خواد همین. اگه اینطوری بریزی دیگه هیچ مشکلی پیش نمیاد.

amireza_2000

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
ببین موقع نصب کتیا ازت می پرسه که میخوای هلپم نصب بشه یا نه؟ که توباید بزنی Yes و مسیرشم ازت می خواد همین. اگه اینطوری بریزی دیگه هیچ مشکلی پیش نمیاد.

mirhamida

عضو جدید
سلام
کسی میدونه که در محیط کتیا و سالید(به خصوص سالید) آج زدن رو چه جوری باید نشون داد؟
مثلا یه دستگیره باید آج بخوره، توی نقشه کشی دستی و یا اتوکد، روی اون قطعه رو هاشور متقاطع میزنیم و توضیح آج بخورد رو می نویسیم، ولی توی سالید و یا کتیا به خصوص د محیط دراوینگ و درفتینگ، چیکار باید بکنیم؟
ممنون