تاپیک سوالات قدرتی

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
آقا یکی اومده به نام ashkanmad داره تالار رو قتل عام میکنه

سنگر بگیرید و اللا شما رو هم میخوره

اسپم نبوداااا. جدی گفتم. خیلی هم علمی بود
:w15:

بهترین گرایش قدرت چون کلی مباحث برق در بر میگیرد
سلام مهندس عزیز. شما برای پاسخ دادن به هر پست میتونی از گزینه (پاسخ با نقل قول) که برای هرپست وجود داره استفاده کنی.
با تشکر.

آره . اکثرا تو خونه هائی دیده میشه که ارت ندارن.

ناشی از چیه؟؟؟؟ من میتونم مشکلشو برطرف کنم. ولی نمیدونم چرا بوجود میاد؟ این برق از کجا اومده؟

این که ابشون برق داره؟

حتما!.
نطرتون راجب اینکه یه سیم حالا به هر نحوی به اب خونه متصل بشه و زمین کنیم..
مثلا داخل لوله ای بذاریم که بعد از کنتور قرار داره و با اتصالات بپوشونیم که مشکل و نشتی پیش نیاد. سر دیگه ی سیم رو چند سانتی متر هم ببریم تو زمین . چون قدرت برق کمه نیازی به عمق زیاد نیست.
...
ولی باز نفهمیدم از کجا و چطور این برق تولید شده.؟

KHOSHSHANS2

عضو جدید
خيلي ممنون
برای این وزن همین استپر خوبه . سروو هم میشه استفاده کرده ولی با توجه به قیمت خود موتور و درایور اون و دقتی که انتظار داری به درد شما نمیخوره . برای قدرت بیشتر می تونی از گیربکس یا اسکرول استفاده کنی .
( سروو همون استپری هست که فیدبک داره و از خروجی نمونه برداری میکنه برای اصلاح به ورودی میده )
کنترلر استپر موتور رو خودت هم میتونی با یه مدار خیلی ساده بسازی ( نوع کمی پیشرفته تو رو حتی می تونی به پورت پارارل یا یو اس پی با واسطه نرم افزارهایی تحت عنوان اینترفیس وصل کنی . مثل برنامه ماخ تری ) .

soheil_147

عضو جدید
سلام دوستای گلم
بچه ها میشه بیزحمت یکی که ماشینش خوبه این سوال و حل کنه واسم؟
یک ترانس تکفاز با قدرت نامی Sn=150 KVA و ولتاژ نامی اولیه به ثانویه 11KV/220V مفروض است که در ثانویه خود جریان نامی خود را به مصرف کننده ای تحت ضریب قدرت 0.7 پسفاز تحویل میدهد
ولتاژ اولیه ترانس مقدار نامیشه
اگر امپدانس سری ترانس در طرف فشار قوی Zeq=60+j80 باشد 1.ولتاژ ثانویه ترانس؟2.قدرت انتقالی به بار مصرفی؟3.توان اکتیو و راکتیو در ورودی ترانس؟4.رگولاسیون ولتاژ؟5.در چه زاویه باری رگولاسیون ولتاژ صفر میشود؟
مساله را برای ضریب قدرت 0.7 پیشفاز هم حل کنید
واقعا اگه لطف کنین یه دنیا ممنون میشم

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستای گلم
یک ترانس تکفاز با قدرت نامی Sn=150 KVA و ولتاژ نامی اولیه به ثانویه 11KV/220V مفروض است که در ثانویه خود جریان نامی خود را به مصرف کننده ای تحت ضریب قدرت 0.7 پسفاز تحویل میدهد
اگر امپدانس سری ترانس در طرف فشار قوی Zeq=60+j80 باشد 1.ولتاژ ثانویه ترانس؟2.قدرت انتقالی به بار مصرفی؟3.توان اکتیو و راکتیو در ورودی ترانس؟4.رگولاسیون ولتاژ؟5.در چه زاویه باری رگولاسیون ولتاژ صفر میشود؟

بله درسته همینو استادمون گفته من این ترم ماشین 2 دارم چیزیم نخوندم تا حالا :دی این سوالم نیم نمره داره
زیاد آشنا نبودم با تالار واسه همین اینجا گذاشتم...شرمنده
میشه حلش کنین لطفاااااااااااااااااااااااااااا؟؟؟؟
قدرت انتقالی یعنی چی؟بعد توان هارو چی کنم؟
ببخشیدا
سپاس
بهتر نیست من راهنمایی کنم خودتون حل کنین؟
قدرت انتقالی به بار میشه ولتاژ بار ضرب در مزدوج جریان بار که همون جریان ثانویه نامی هست که خودش شامل توان اکتیو و راکتیوه که اگه در ضریب قدرت ضرب بشه میشه اکتیو و اگر در سینوس ضرب بشه میشه راکتیو.

soheil_147

عضو جدید
بهتر نیست من راهنمایی کنم خودتون حل کنین؟
قدرت انتقالی به بار میشه ولتاژ بار ضرب در مزدوج جریان بار که همون جریان ثانویه نامی هست که خودش شامل توان اکتیو و راکتیوه که اگه در ضریب قدرت ضرب بشه میشه اکتیو و اگر در سینوس ضرب بشه میشه راکتیو.

بازم ممنونم که جواب دادین
فقط تو قسمت افت ولتاژ-220 که گفته بودین رو مطمئنید؟
بعد رگولاسیونش رو هم میشه یه راهنمایی کنید لطفا؟
و واسه بار پیشفاز فقط فزقش این میشه که علامت Q رو منفی کنیم؟

Yuri Boyka

عضو جدید
این که ابشون برق داره؟

بله.گاها می بینی که یه نصاب احمق، سیم ارت لباسشوئی رو به لوله آب اتصال میده تا به نظر خودش واسه لباسشوئی ارت درست کنه بعد وقتی صاحب خونه میره حموم یا شیر دستشوئی رو باز می کنه اگه جائی از بدنش زخمی باشه احساس درد می کنه. دلایل متعددی داره. ولی به نظر من عاملین اصلی این جور چیزا احمق هائی هستن که فکر میکنن مادر زادی سیم کشن و...

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
این مشکل از مهندس ما می باشد که ایمنی اشخاص برای ما مهم نیست

نه مهندس مشکل از مهندس نیست
مهندس که نمیاد ( نمیتونه که بیاد ) مجری باشه
فقط طراحی می کنه که طبق استاندارد طراحی ارت هم میذاره
اون مجری هست که باید سواد کافی و دوره های حرفه ای رو طی کرده باشه

الانه هر کی از مامانش قهر میکنه میره یه سیم چین و فازمتر میخره و میشه برقکار !

البته در مورد این قضیه کلی حرف میتونم بزنم که اینجا جاش نیست

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
بازم ممنونم که جواب دادین
فقط تو قسمت افت ولتاژ-220 که گفته بودین رو مطمئنید؟
بعد رگولاسیونش رو هم میشه یه راهنمایی کنید لطفا؟
و واسه بار پیشفاز فقط فزقش این میشه که علامت Q رو منفی کنیم؟

اره اون ولتاژ اولیه هست که به ثانویه منتقل شده فقط دو نکته اولا امپدانس سری در طرف فشار قوی داده شده باید منتقل بشه به ثانویه و زاویه جریان با توجه به پیشفاز یا پسفاز بودن تعیین میشه زاویه با توجه به اینکه ضریب قدرتو 0.7 دادین تقریبا 45 درجه هست که تو پسفاز جریان زاویش میشه -45 و در پیشفاز میشه +45 درجه
رگولاسیون هم که یه فرموله ولتاژ نامی منهای ولتاژی که از بند 1 بدست میاد تقسیم بر ولتاژ نامی (220) (فکر کنم!! دقیق فرمولش یادم نیست نگاه کنین)
در مورد Q : وقتی شما جریانو پیشفاز کنید(زاویه شو مثبت در نظر بگیرید) مقدار درستش بدست میاد از همون رابطه ای که قبلا گفتم:gol:

آخرین ویرایش:

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام دوستای گلم

اولا که ترانس کاهنده هست . ولتاژ اولیه و ثانویه از اینجا معلوممیشه .
اون امپدانس پس سمت اولیه هست . که مقدار مقاومت سری به اون 60 هست که با مقدار 80 سلفی جمع شده .
وقتی میگه قدرت نامی رو تحویل میده یعنی در بار نامی اینکار رو میکنه . یعنی همون Sn . پس میتونی با داشتن Sn ( این توان توش زاویه نداره پس فقط اندازه بهت میده ) و ولتاژ ثانویه اندازه جریان ثانویه رو داشته باشی که فاز اون میشه کسینوس اینورس 0.7 . ( پس فاز هم هست )
دو تا مورداول که تو داده مسئله هست
مورد سوم نیاز به جریان اولیه داره . جریان خروجی رو داریم . دوتا ولتاز رو هم که داریم . اون تناسب معروف جریان اولیه رو میده . ولتاژ رو هم که داریم می مونه فاز فاز رو از روی امپدانس بدست میاریم. یعنی اون امپدانس رو تبدیل به قطبی میکنیم یه انداره میده یه زاویه . منفی اون زاویه میشه زاویه ی جریان . توان های ورودی بدست میاد . البته راه های دیگه ای هم هست .

فرمول تنظیم ولتاژ یادم نیست .ولی سادست . تنظیم ولتاژ رو برای مرحله بعدی مساوی صفر میزاری و با یه معلوم مجهول و کمی تغییر زاویه بار رو میده .

آخرین ویرایش:

soheil_147

عضو جدید
اره اون ولتاژ اولیه هست که به ثانویه منتقل شده فقط دو نکته اولا امپدانس سری در طرف فشار قوی داده شده باید منتقل بشه به ثانویه و زاویه جریان با توجه به پیشفاز یا پسفاز بودن تعیین میشه زاویه با توجه به اینکه ضریب قدرتو 0.7 دادین تقریبا 45 درجه هست که تو پسفاز جریان زاویش میشه -45 و در پیشفاز میشه +45 درجه
رگولاسیون هم که یه فرموله ولتاژ نامی منهای ولتاژی که از بند 1 بدست میاد تقسیم بر ولتاژ نامی (220)
در مورد Q : وقتی شما جریانو پیشفاز کنید(زاویه شو مثبت در نظر بگیرید) مقدار درستش بدست میاد از همون رابطه ای که قبلا گفتم:gol:

وای یه دنیا ممنونم که نصفه شبی جوابمو دارین میدین بخدا 8 صبح کلاس دارم و درگیر اینم...نماز صبح دعاتون میکنم آخه کوییزم هست باید بخونم

واقعا نکته ها عالی بودن مخصوصا به سمت امپدانس دقت نکرده بودم
آخرین سوال: در چه زاویه باری رگولاسیون صفر میشه چجوریه؟

ببخشید بازم
سپاس

soheil_147

عضو جدید
رگولاسیون هم که یه فرموله ولتاژ نامی منهای ولتاژی که از بند 1 بدست میاد تقسیم بر ولتاژ نامی (220) (فکر کنم!! دقیق فرمولش یادم نیست نگاه کنین)

یه سوال دیگه اینجا پارامترهای موازیو نمیشه حساب کرد نه؟چون گفته بود فقط وقتی نداده یا نشه حساب کرد در نظر نگیرین

soheil_147

عضو جدید
اولا که ترانس کاهنده هست . ولتاژ اولیه و ثانویه از اینجا معلوممیشه .
اون امپدانس پس سمت اولیه هست . که مقدار مقاومت سری به اون 60 هست که با مقدار 80 سلفی جمع شده .
وقتی میگه قدرت نامی رو تحویل میده یعنی در بار نامی اینکار رو میکنه . یعنی همون Sn . پس میتونی با داشتن Sn ( این توان توش زاویه نداره پس فقط اندازه بهت میده ) و ولتاژ ثانویه اندازه جریان ثانویه رو داشته باشی که فاز اون میشه کسینوس اینورس 0.7 . ( پس فاز هم هست )
دو تا مورداول که تو داده مسئله هست
مورد سوم نیاز به جریان اولیه داره . جریان خروجی رو داریم . دوتا ولتاز رو هم که داریم . اون تناسب معروف جریان اولیه رو میده . ولتاژ رو هم که داریم می مونه فاز فاز رو از روی امپدانس بدست میاریم. یعنی اون امپدانس رو تبدیل به قطبی میکنیم یه انداره میده یه زاویه . منفی اون زاویه میشه زاویه ی جریان . توان های ورودی بدست میاد . البته راه های دیگه ای هم هست .

فرمول تنظیم ولتاژ یادم نیست .ولی سادست . تنظیم ولتاژ رو برای مرحله بعدی مساوی صفر میزاری و با یه معلوم مجهول و کمی تغییر زاویه بار رو میده .

دوست عزیزم واقعا ممنون که اینهمه وقت گذاشتی...واقعا
فقط ولتاژ ثانویه رو میخواد ها
بعد زاویه ولتاژ چجوری میشه؟
بعد من متاسفانه نگرفتم چجوری 2.قدرت نامی به بار مصرفی رو حساب کردی
سپاس فراوان

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
آفرین.
اما به نظر نیازی به انتقال امپدانس ها نیست . وقتی توان نامی و ولتاژ رو داریم و ایضا زاویه بار . همه چیز هست .

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
وای یه دنیا ممنونم که نصفه شبی جوابمو دارین میدین بخدا 8 صبح کلاس دارم و درگیر اینم...نماز صبح دعاتون میکنم آخه کوییزم هست باید بخونم

واقعا نکته ها عالی بودن مخصوصا به سمت امپدانس دقت نکرده بودم
آخرین سوال: در چه زاویه باری رگولاسیون صفر میشه چجوریه؟

ببخشید بازم
سپاس
خواهش میکنم
اینو نمیدونستم چطوری توضیح بدم نوشتم دیگه:D

یه سوال دیگه اینجا پارامترهای موازیو نمیشه حساب کرد نه؟چون گفته بود فقط وقتی نداده یا نشه حساب کرد در نظر نگیرین

نه اینجا با صرفه نظر از امپدانس موازی حل میشه.

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
دوست عزیزم واقعا ممنون که اینهمه وقت گذاشتی...واقعا
فقط ولتاژ ثانویه رو میخواد ها
بعد زاویه ولتاژ چجوری میشه؟
بعد من متاسفانه نگرفتم چجوری 2.قدرت نامی به بار مصرفی رو حساب کردی
سپاس فراوان

ولتاژ ثانویه رو که داده . 220 ولت
زاویه ولـتاژ رو صفر دز نظر میگیرند . معمولا ولتاژ رو مبنا قرار میدن . ( تو تحلیل فازوری دقت کن )
قدرت نامی به بار رو خودش داده . Sn

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
خب اخه ولتاژو تو ثانویه خواسته گفتم امپدانسو ببریم اونجا !!

ولتاژ ثانویه رو داده دیگه . 220 ولت هست و گفته تو بار نامی .
ترانسی خوب هست که ولتاژ خروجی اون ثابت بمونه
اون امپدانس هم منتقل شده نیست. امپدانس خودس ترانس یا خط یا ( هر دو ) می تونه باشه .
اینطور مسائل باید گفته بشه منتقل شده هست یا خیر که در سطح ماشین 2 نیست و اینجا هم ذکر نشده .

soheil_147

عضو جدید
ولتاژ ثانویه رو که داده . 220 ولت
زاویه ولـتاژ رو صفر دز نظر میگیرند . معمولا ولتاژ رو مبنا قرار میدن . ( تو تحلیل فازوری دقت کن )
قدرت نامی به بار رو خودش داده . Sn

والا چی بگم...آخه عین صورت سواله...نمیشه که اینجوری

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
ولتاژ ثانویه رو داده دیگه . 220 ولت هست و گفته تو بار نامی .
ترانسی خوب هست که ولتاژ خروجی اون ثابت بمونه
اون امپدانس هم منتقل شده نیست. امپدانس خودس ترانس یا خط یا ( هر دو ) می تونه باشه .
اینطور مسائل باید گفته بشه منتقل شده هست یا خیر که در سطح ماشین 2 نیست و اینجا هم ذکر نشده .
220 ولتاژ نامی ثانویه هست مقدار واقعیشو باید حساب کنیم اگه توجه کنین سوال 1 ولتاژ ثانویه رو خواسته!
امپدانسو که گفته در طرف فشار قوی داده شده:surprised:

نمیدونم چی بگم دیگه...واقعا محبت کردین...یه دنیا ممنونم فقط میشه یه توضیحی راجع بهش بدین ؟http://www.www.www.iran-eng.ir/images/smilies/frown.gif

تنظیم ولتاژ یعنی اختلاف ولتاژ نامی و واقعی که تو شکل نوشتم V2n ولتاژ نامی هست و V2 ولتاژ واقعی که این اختلاف ناشی از افت ولتاژ روی امپدانس سری ترانسه Req+jXeq اگه فقط مقدار افقی رو تو دیاگرام برداری در نظر بگیریم اون فرمول که نوشتم به دست میاد که با صفر قرار دادنش اون زاویه باری که تنظیم ولتاژ توش(تقریبا) صفر میشه بدست میاد

soheil_147

عضو جدید
220 ولتاژ نامی ثانویه هست مقدار واقعیشو باید حساب کنیم اگه توجه کنین سوال 1 ولتاژ ثانویه رو خواسته!

تنظیم ولتاژ یعنی اختلاف ولتاژ نامی و واقعی که تو شکل نوشتم V2n ولتاژ نامی هست و V2 ولتاژ واقعی که این اختلاف ناشی از افت ولتاژ روی امپدانس سری ترانسه Req+jXeq اگه فقط مقدار افقی رو تو دیاگرام برداری در نظر بگیریم اون فرمول که نوشتم به دست میاد که با صفر قرار دادنش اون زاویه باری که تنظیم ولتاژ توش(تقریبا) صفر میشه بدست میاد

بازم سپاس فراواااااااااااااااااااااااااااااااااااااااان
یه سوال الان ولتاژ ثانویه شده 27.27 با زاویه 0.93 به نظرتون منطقیه؟
بعد واسه S همینو ضربدر جریان ثانویه نامی که زاویه هم نداره یکنم؟

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

تو سوال گفته شده این ترانس اون ولتاژ رو با توان نامی که داده به بار منتقل می کنه و حرفی از مپدانس منتقل شده نزده . البته اینکه گفته امپدانس سری در سمت فشار قوی کمی شک برانگیز هست . اگر اینطور باشه امپدانس رو با ظریب a بتوان دو ( حافظه که یاری نمیکنه ، شایدم اینورس این ضریب :redface: ) به سمت ثانویه می بریم . با توان نامی و ولتاژ جریان بدست میاد . جریان رو در اندازه امپدانس شرب میکنیم یه ولتاژی بدست میاد که 220 منهای این ولتاژ میشه ولتاژ بار . البته با این فرض که منتقل کنیم به اون طرف . فکر نمیی کنید در اینصورت ولتاژ بار خیلی میاد پایین ؟ اینطوری بیشتر شبیه به ترانس جوش میشه . ( با توجه به ولتاژ ورودی جریان خروجی خیلی میره بالا )

آخرین ویرایش:

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
بازم سپاس فراواااااااااااااااااااااااااااااااااااااااان
یه سوال الان ولتاژ ثانویه شده 27.27 با زاویه 0.93 به نظرتون منطقیه؟
بعد واسه S همینو ضربدر جریان ثانویه نامی که زاویه هم نداره یکنم؟
این الان باید افت ولتاژ باشه نه خود ولتاژ ثانویه احتمالا از 220 کم نکردین
اینو از 220 باید کم کنین بعد ضرب در مزدوج جریان ثانویه کنین میشه توان ظاهری که شامل توان P و Q هست.
شرمنده اگه دیگه جواب ندادم ساعت یک به بعد خیلی سرعتم کم میشه!:(

soheil_147

عضو جدید
تو سوال گفته شده این ترانس اون ولتاژ رو با توان نامی که داده به بار منتقل می کنه و حرفی از مپدانس منتقل شده نزده . البته اینکه گفته امپدانس سری در سمت فشار قوی کمی شک برانگیز هست . اگر اینطور باشه امپدانس رو با ظریب a بتوان دو به سمت ثانویه می بریم . با توان نامی و ولتاژ جریان بدست میاد . جریان رو در اندازه امپدانس شرب میکنیم یه ولتاژی بدست میاد که 220 منهای این ولتاژ میشه ولتاژ بار . البته با این فرض که منتقل کنیم به اون طرف .

مطمئنی؟؟؟؟ضریبش 1 بر روی a^2 نیست مگه؟

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
تو سوال گفته شده این ترانس اون ولتاژ رو با توان نامی که داده به بار منتقل می کنه و حرفی از مپدانس منتقل شده نزده . البته اینکه گفته امپدانس سری در سمت فشار قوی کمی شک برانگیز هست . اگر اینطور باشه امپدانس رو با ظریب a بتوان دو به سمت ثانویه می بریم . با توان نامی و ولتاژ جریان بدست میاد . جریان رو در اندازه امپدانس شرب میکنیم یه ولتاژی بدست میاد که 220 منهای این ولتاژ میشه ولتاژ بار . البته با این فرض که منتقل کنیم به اون طرف . فکر نمیی کنید در اینصورت ولتاژ بار خیلی میاد پایین ؟ اینطوری بیشتر شبیه به ترانس جوش میشه . ( با توجه به ولتاژ ورودی جریان خروجی خیلی میره بالا )

نه گفته در ثانویه جریان نامی را با ضریب قدرت ... به بار منتقل میکند نه ولتاژ.
اره اگه منتقل کنین ولتاژ ثانویه تقریبا 27 ولت افت میکنه نسبت به 220!

soheil_147

عضو جدید
اینو از 220 باید کم کنین بعد ضرب در مزدوج جریان ثانویه کنین میشه توان ظاهری که شامل توان P و Q هست.

بله بله عالی گفتین...واقعا دیگه مثه اینکه به مرتبه استادی رسیدین :دی ممنونم
زاویش شد منفی 0.106
سوال بالام رو هم میشه ج بدین
این حرفو نزنین من 2-3ساعته دارم وقت شمارو میگیرم...شرمنده نکنین
سپاس

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

گفتم که منهای این مقدار رو از 220 کم کنیم .

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
نه گفته در ثانویه جریان نامی را با ضریب قدرت ... به بار منتقل میکند نه ولتاژ.
اره اگه منتقل کنین ولتاژ ثانویه تقریبا 27 ولت افت میکنه نسبت به 220!

درسته . قبلش گفته با توان نامی . وقتی میگه توان نامی یعنی به ازای ولتاژی ثابت جریانی رو میتونه به مصرف کننده بده . ولتاژ تو ترانس تنها سطح اون تغییر میکنه و این جریان هست که با توجه به استعداد بار از بی باری تا پیک جابجا میشه .