تاپیک رفع اشکال درس مدار های الکتریکی کنکور کارشناسی ارشد

Armin-Z

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
چه زمانی می تونیم مطمئن باشیم معادله مشخصه مون همه فرکانسارو میده؟
خوب ما مرتبه مدار رو میتونیم تشخیص بدیم پس میدونیم قراره چندتا فرکانس بدست بیاریم، فرکانسهای کل شبکه هم قابل محاسبه هست تنها بحثی که هست اینه که یه فرکانس تو کدوم متغیر شبکه دیده میشه یا نمیشه که اون هم با اعمال شرایط اولیه دلخواه و استفاده از لاپلاس فرکانسهای طبیعیش رو بدست میاریم

ehsan0641

کاربر بیش فعال
دوستان تا بحث فرکانس طبیعی هست یه نفر لطف کنه اون سوال سال 91 که درباره فرکانس طبیعی هست و فرکانس طبیعی جریان رو خواسته حل تشریحیشو بگه؟ کلا تو محاسبه فرکانس طبیعی یک متغیر مشکل دارم. ممنون

Armin-Z

کاربر ممتاز
دوستان تا بحث فرکانس طبیعی هست یه نفر لطف کنه اون سوال سال 91 که درباره فرکانس طبیعی هست و فرکانس طبیعی جریان رو خواسته حل تشریحیشو بگه؟ کلا تو محاسبه فرکانس طبیعی یک متغیر مشکل دارم. ممنون
مرتبه اون مدار 5 هست، چون 4 خازن و 2 سلف داریم که مجموعش میشه 6 و یکی بخاطر حلقه خازنی ازش کم میشه
2 گره خازنی و یک حلقه سلفی داریم که 3 فرکانس صفر میسازن
اما مهمترین نکته ای که اینجا وجود داره اینه که فقط متغیر های اصلی حالت (جریان سلف و ولتاژ خازن) فرکانس صفر می پذیرن، پس فقط 2تا فرکانس غیر 0 داره

freddy-elec

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان.
بچه ها شما با مبحث دو قطبی ها راحتید؟به نظر خیلی حفظی میاد،مخصوصا امپدانس ورودی و خروجی وقتی دوقطبی امپدانسی بیرون از خودش داره.
چطور یاد گرفتین این روابط رو؟؟؟

sanijoon

کاربر فعال تالار مقالات ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان.
بچه ها شما با مبحث دو قطبی ها راحتید؟به نظر خیلی حفظی میاد،مخصوصا امپدانس ورودی و خروجی وقتی دوقطبی امپدانسی بیرون از خودش داره.
خوو با تکرار تکرار و بازم تکرار :D

Armin-Z

کاربر ممتاز
سلام دوستان.
من فقط 4 تا ماتریس اصلی رو حقظم و هر چی که سوال میخواد رو بدست میارم به جز چند تا حالت خاص که انقد تکرار شده که نا خود آگاه حفظ شدم

.V A H I D.

عضو جدید
بچه ها این فصل روش های منظم تحلیل مدار چقد اهمیت داره تو کنکورر،کجاهاش مهمه
من فقط معادلات حالتشو خوندم،قسمتای دیگش زورم میاد بخونم!
شما این فصلو چکارش کردین؟
مثلا واسه جواب دادن به این دست سوالا باید رو همه فصل مسلط باشیم؟
test.JPG
بعد تو این مدار اون منبع وابسته از مرتبه مدار یکی کم می کنه یا نه؟
مشاهده پیوست 185533

3tare_87

عضو جدید
سلام دوستان
من مدار رو کامل خوندم به جز فصل گراف که قصد خوندنشو ندارم!! اما ذهنم به شدت آشفته اس!! درصدای خوبی تو آزمون ها نمیارم!! کلا حس خوبی بهش ندارم
حالا با روشی که آقای اسلام پناه برای دوران جمع بندی فرمودن میخوام روزی دو ساعت براش وقت بزارم!! میشه بگید مدار رو چجوری بخونم که توی ذهنم اطلاعات منظم بشن!از چه فصل های سوالات مشکل تری میاد وچه فصل هایی آسون!! و کلا روی کدوم فصلها تمرکز بیشتری داشته باشم!!
سوالات بیشتری حل کنم ؟؟ یا حل سوالات سراسری رو اینقد تکرار کنم که دیگه یجورایی حفظ بشم!! اولویت باکدومه! (استاد اسلام پناه تو فایل صوتی جمع بندی گفتن که اگر جواب تستی رو حفظ بودید نشونه ی خوبیه به شرطی که قصد حفظ کردنشو نداشته باشید بلکه به دلیل یادگرفتن اون تست حفظ شده باشید)

arash250

عضو جدید
سلام دوستان.
سلام عزیز منم اولاش وقتی به این فصل رسیدم جا خوردم از بس فرمول داشت ولی وقتی تستای اخر فصل را نیگاه کنی مخصوصا از سال 80 تا 91 را نیگاه کنی دستت میاد که فقط چندتا فرمولش مهمه و بقیش چندان مهم نیست
فرمول Z / Y / H / T و فرمول سری کردن موازی کردن ها Z / Y / H / T بقیش رو نمی خواد وقت بزاری . فرمولا را هم برحسب ماتریسی حفظ نکن بلکه صورت KVL / KCL در پورت های ورودی و خروجی حفظ کن داخل بعضی از مثال های اول زرگر خوب گفته . البته بعضی مثالشم اومده یه فرمولا حفظی اضافه اورده که حفظ کردنش سخته ولی میشه همونا را هم با KVL/KCL و Z / Y / H / T باز نویسی کرد.

arash250

عضو جدید
سلام دوستان
من مدار رو کامل خوندم به جز فصل گراف که قصد خوندنشو ندارم!! اما ذهنم به شدت آشفته اس!! درصدای خوبی تو آزمون ها نمیارم!! کلا حس خوبی بهش ندارم حالا با روشی که آقای اسلام پناه برای دوران جمع بندی فرمودن میخوام روزی دو ساعت براش وقت بزارم!! میشه بگید مدار رو چجوری بخونم که توی ذهنم اطلاعات منظم بشن!از چه فصل های سوالات مشکل تری میاد وچه فصل هایی آسون!! و کلا روی کدوم فصلها تمرکز بیشتری داشته باشم!!
سوالات بیشتری حل کنم ؟؟ یا حل سوالات سراسری رو اینقد تکرار کنم که دیگه یجورایی حفظ بشم!! اولویت باکدومه! (استاد اسلام پناه تو فایل صوتی جمع بندی گفتن که اگر جواب تستی رو حفظ بودید نشونه ی خوبیه به شرطی که قصد حفظ کردنشو نداشته باشید بلکه به دلیل یادگرفتن اون تست حفظ شده باشید)
سلام
یه ضرب المثل هست میگه داشتن تسلط 100% روی 80% مطالب خیلی بهتر از داشتن تسلط 80% روی 100% مطالب است .
طبق تجربه سال گذشته خودم میگم به نظرم از الان تا روز کنکور دیگه فکر خوندن مبحث جدیدی نباشید بلکه بهتره روی مباحثی که تا الان خوندید تسلط پیدا کنید .و این تسلط را می تونید با زدن تست های سال 88 به بعد یا 84 به بعد بزنید اگه هم بیشتر وقت دارید از 80 به اینور بزنید بستگی به خودتون داره که چقدر نیاز دارید .
اگه از زرگر می خونید بهتره یه نگاه سریع به مثال های متن فصل بندازید به راه حل هاشون توجه کنید( مثال های متن اعداد جالبی ندارند ولی دید خوبی بهتون میده ) بعد سریع برید سراغ تست هاش . تا می تونید تست بزنید و خیلی وقتتون را برای مثال و خوندن متن نزارید .
پیروز باشید

llvll.asoud

کاربر ممتاز
سلام به همه عزیزان
میخواستم بدونم ایا تستهای سراسری دوفصل دوقطبی و گراف کل مطالب مورد نیاز رو پوشش میده یا نه و اینکه تنوع سوالات کنکور دز این دوفصل به چه شکل بودن یعنی سوالا در چند تیپ معمول داده میشه یا ممکنه سوالایی طرح بشه که برای اولین بار باهاشون برخوزد میکنیم؟! چون میخوام این دوفصل از طریق تست بخونم

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
نه دوست من کاملا اشتباه میکنی، ما در بحث فرکانس طبیعی بدون استثنا منابع مستقل رو بی اثر میکنیم و فرکانس های طبیعی هیچ ربطی به منابع ندارن!
بحث فرکانس طبیعی فقط در حالت ورودی صفر و شرایط اولیه دلخواه هستش، شما با بدست آوردن معادله مشخصه مدار فرکانسهای طبیعی مدار رو پیدا میکنید اما این فرکانس ها ممکن هست تحت یه سری شرایط اولیه توی یه متغیر خاص شبکه رویت بشه یا نشه

درسته که منابع رو ميکشيم اما بايد دقت داشته باشيم که فرم مدار بهم نريزه(فک کنم بهش ميگن توپولوژي).
ممکن هست با صفر کردن يه منبع يه سري فرکانس طبيعي ز بين ببره.زماني منابع رو ميتونيم صفر کنيد که توپولوژي بهم نريزه.
در مورد شرايط اوليه کاملا درست ميفرماييد .

.V A H I D.

عضو جدید
سلام دوستان
میشه راهنمایی کنین
تو این سوال کافیه ولتاژ دو سر منبع جریانو(مدل سلف در صفر مثبت) اشتباه تشخیص بدیم تا گزینه اشتباهو بزنیم
من همیشه پلاریته مثبتو طرفی می گرفتم که جریان ازش خارج میشه و مشکلی هم نبوده،جز اینجا!
test.jpg

600ali

عضو جدید
سلام دوستان
میشه راهنمایی کنین
تو این سوال کافیه ولتاژ دو سر منبع جریانو(مدل سلف در صفر مثبت) اشتباه تشخیص بدیم تا گزینه اشتباهو بزنیم
من همیشه پلاریته مثبتو طرفی می گرفتم که جریان ازش خارج میشه و مشکلی هم نبوده،جز اینجا!
مشاهده پیوست 185601

سلام دوست عزیز جهت جریان و ولتاژ المان رو طوری میگیریم که جریان از سر مثبت وارد بشه و از سر منفی خارج. فقط در حالتی که میخواهیم تونن بگیریم جهت منبع تست رو طوری میگیریم که جریان از سر مثبت خارج بشه. این تست هم هینطوره یعنی توی صفر مثبت که سلف رو مدل گذاری میکنید یه منبع جریان 6 آمپری به سمت چپ که پلاریته مثبتش ولتاژ به سمت راسته که جواب مسئله میشه گزینه 1. تمام المان ها رو باید همین کارو کنید.به جز منابه تست

.V A H I D.

عضو جدید
این تست هم هینطوره یعنی توی صفر مثبت که سلف رو مدل گذاری میکنید یه منبع جریان 6 آمپری به سمت چپ که پلاریته مثبتش ولتاژ به سمت راسته که جواب مسئله میشه گزینه 1. تمام المان ها رو باید همین کارو کنید.به جز منابه تست
ممنونم
منبع 6 آمپری نباید به سمت راست باشه؟،هرچند فرقی نداره اگه پلاریتشو درست بگیریم.

ramtin_amoiee

عضو جدید
مرتبه اون مدار 5 هست، چون 4 خازن و 2 سلف داریم که مجموعش میشه 6 و یکی بخاطر حلقه خازنی ازش کم میشه
2 گره خازنی و یک حلقه سلفی داریم که 3 فرکانس صفر میسازن
اما مهمترین نکته ای که اینجا وجود داره اینه که فقط متغیر های اصلی حالت (جریان سلف و ولتاژ خازن) فرکانس صفر می پذیرن، پس فقط 2تا فرکانس غیر 0 داره

ببخشيد دوست عزيز من يه سئوال داشتم با توجه به توضيح شما، يعني اگر ما دو خازن سري با يكديگر داشته باشيم براي شمارش فركانس طبيعي اونها را يكي به حساب مي آوريم يا دو تا؟ چون فكر كنم تست كنكور 75 يا 76 بايد اين نكته رو مي دونستي

freddy-elec

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
ببخشيد دوست عزيز من يه سئوال داشتم با توجه به توضيح شما، يعني اگر ما دو خازن سري با يكديگر داشته باشيم براي شمارش فركانس طبيعي اونها را يكي به حساب مي آوريم يا دو تا؟ چون فكر كنم تست كنكور 75 يا 76 بايد اين نكته رو مي دونستي
دو تا حساب می کنیم.چون ذو تا خارن سری تشکیل یه کات ست خازنی می کنه و همینطور دوتا سلف موازی تشکیل یه حلقه ی سلفی می ده.
درکل ما مجازیم خازن های موازی و سلف های سری رو ساده کنیم.اما عکسش رو نه !

ramtin_amoiee

عضو جدید
دو تا حساب می کنیم.چون ذو تا خارن سری تشکیل یه کات ست خازنی می کنه و همینطور دوتا سلف موازی تشکیل یه حلقه ی سلفی می ده.
درکل ما مجازیم خازن های موازی و سلف های سری رو ساده کنیم.اما عکسش رو نه !

آخه تو يك كتاب معروف كنكوري يكي به حساب اورده دو تا خازن سريي ووووو!!!!!!!!!!

یه برقی

عضو جدید
سلام اساتید مدار....ازتون ممنون میشم اگه کمکم کنید...
.
.
دوستان یکی از تست های برق 90 که میشه تست 5 صفحه ی 483 کتاب اقای تقوی یا تست 5 صفحه ی 493 کتاب اقای زرگر ....دوستان کسی کامل به طور مفهومی میتونه توضیح بده چرا وقتی جریان ضربه به خازن اعمال میشه اتصال کوتاه و سلف مدار باز میشه ؟؟
ضمنا دوستان نظرتون راجب حل های دیگه ی این تست چیه؟؟مثلا روش لاپلاس توی کتاب اقای تقوی که به نظرم از اون راه اصلا نباید رفت ...ممنون میشم یکم توضیح بدید...

890031156

کاربر ممتاز
.
.
دوستان یکی از تست های برق 90 که میشه تست 5 صفحه ی 483 کتاب اقای تقوی یا تست 5 صفحه ی 493 کتاب اقای زرگر ....دوستان کسی کامل به طور مفهومی میتونه توضیح بده چرا وقتی جریان ضربه به خازن اعمال میشه اتصال کوتاه و سلف مدار باز میشه ؟؟
ضمنا دوستان نظرتون راجب حل های دیگه ی این تست چیه؟؟مثلا روش لاپلاس توی کتاب اقای تقوی که به نظرم از اون راه اصلا نباید رفت ...ممنون میشم یکم توضیح بدید...
سلام
دوست عزیز فرکانس ضربه بی نهایت هست
در فرکانس بی نهایت امپدانس خازن صفر و امپدانس سلف بی نهایت میشه

890031156

کاربر ممتاز
آخه تو يك كتاب معروف كنكوري يكي به حساب اورده دو تا خازن سريي ووووو!!!!!!!!!!
نه اشتباه نکنین
وقتی دو تا خازن سری رو یکی حساب میکنیم که هدف فرکانس های صفر نیست،یعنی فقط میخوایم تعداد فرکانس های غیر صفر رو بدونیم
2تا خازن سری فرکانس صفر میدن اگه اول صفر ها رو بشماری بعدش میتونی برا فرکانس های غیر صفر سری و موازی کنی

یه برقی

عضو جدید
سلام
دوست عزیز فرکانس ضربه بی نهایت هست
در فرکانس بی نهایت امپدانس خازن صفر و امپدانس سلف بی نهایت میشه

ممنون دوست خوب وقت گذاشتی جواب دادی...اگه بخوایم از روی روابط در حوزه ی زمان بگیم چطوری میشه استدلالش....؟؟بازم ازت ممنونم.

یه برقی

عضو جدید
اساتید مدار...یه سوال دیگه هم دارم.....ازتون ممنون میشم اگه کمکم کنید...
.
.
دوستان یکی از تست های برق 90 که میشه تست 6 صفحه ی 484 کتاب اقای تقوی یا تست 6 صفحه ی 493 کتاب اقای زرگر
در این دو کتاب این تست بسیار ساده با لاپلاس حل شده و خیلی سخت شده !!!!
دوستان این تست رو میشه توی حوزه زمان با دوروش خیلی ساده تر حل کرد تا حالا بهش فکر کردید؟؟؟

890031156

کاربر ممتاز
ممنون دوست خوب وقت گذاشتی جواب دادی...اگه بخوایم از روی روابط در حوزه ی زمان بگیم چطوری میشه استدلالش....؟؟بازم ازت ممنونم.
امپدانس هست یعنی تو فازور و لاپلاس و زمان یکی هست صفر و بی نهایتش!
در مورد سوال بعدی که گفتین تو کتب مذکور با لاپلاس رفتن حتما تو بخش لاپلاس با اون روش حل شده نگاهی به حوزه زمان کنین فکر کنم با روش زمانی هم حل کردن
اصلا برا این مدل تستا که ضربه هست لاپلاس وقت گیرتره نسبت به زمان

یه برقی

عضو جدید
امپدانس هست یعنی تو فازور و لاپلاس و زمان یکی هست صفر و بی نهایتش!
در مورد سوال بعدی که گفتین تو کتب مذکور با لاپلاس رفتن حتما تو بخش لاپلاس با اون روش حل شده نگاهی به حوزه زمان کنین فکر کنم با روش زمانی هم حل کردن
اصلا برا این مدل تستا که ضربه هست لاپلاس وقت گیرتره نسبت به زمان

ممنون دوستم..منظورم رابطه ی جریان خازن که مشتق ولتاژ دو سرش هستش و... که مثلا وقتی ورودی ثابت هستش ولتاژ دو سر خازن ثابت میشه و مشتقش صفر میشه وباعث میشه خازن مدار باز شه منظورم همچین استدلالی بود بازم ازت ممنونم...
.
.
نه این دو تستی رو که گفتم این دو کتاب اخر کتاب به عنواتن ضمیمه حل کردند و با روش سخت حل کردند من خودم به دو روش ساده تر حلش کردم..
به امید خدا میخوام راجب این مسایل بیش تر صحبت کنیم تا کنکور...لطفا شرکت کنید....

alielec

عضو جدید
مرتبه ی مدار مساوی تعداد کل فرکانسهای طبیعی هست یا مساوی تعداد فرکانسهای طبیعی غیر صفر؟

.
.

یعنی اینقدر کتابشون بد توضیح داده که شما توضیح مفهومی
از بچه ها میخوای ؟ همیشه کتابی بخر که مفهومی و کامل توضیح داده باشه تا دست به دامن دوستان نشی .

بالا