تاپیک رفع اشکال درس مدار های الکتریکی کنکور کارشناسی ارشد

یه برقی

عضو جدید
دوستان ایا این رسم جوان مردی هستش؟؟؟؟
یعنی باید حتما نیمدونم شش ستاره باشم
عضو ششصد ساله باشم
یا دختر باشم
یا گریه کنم که شما جواب منو بدید؟؟
.
.
.
اگه کسی جواب منو میدونست و نگفت اشکال نداره براش ارزوی موفقیت دارم...
ولی اگه کسی نمیدونست بدونید بعد کنکور تازه متوجه میشید مدار یعنی چی !! اون وقت که از جلسه بر میگردید یادتون باشه نگید سوالا چرا این قدر سخت بود و...
سوالا سخت نیست خوندن بعضی ها مشکل داره..

ehsan0641

کاربر بیش فعال
دوستان ایا این رسم جوان مردی هستش؟؟؟؟
یعنی باید حتما نیمدونم شش ستاره باشم
عضو ششصد ساله باشم
یا دختر باشم
یا گریه کنم که شما جواب منو بدید؟؟
.
.
.
اگه کسی جواب منو میدونست و نگفت اشکال نداره براش ارزوی موفقیت دارم...
ولی اگه کسی نمیدونست بدونید بعد کنکور تازه متوجه میشید مدار یعنی چی !! اون وقت که از جلسه بر میگردید یادتون باشه نگید سوالا چرا این قدر سخت بود و...
سوالا سخت نیست خوندن بعضی ها مشکل داره..
سلام دوست عزیز من. راستیتش اولین بار که سوال شما رو دیدم خواستم جواب بدم اما این دو کتابی که فرمودین رو من نداشتم که بخوام نگاه کنم ولی الان دفترچه سوالات سال 90 رو نگاه کردم فکر کنم اون سوالی رو میگید که گفته تغییر آنی جریان درسته؟
اگه منظور اونه باید عرض کنم اصولا همچین مدارهای ساده ای خود من بشخصه تو حوزه لاپلاس نمیبرم چون با یکی دوتا انتگرال ساده حل میشه توصیم به شما هم همینه که تو حوزه زمان حلش کنید چون به نظر من توی چند سال اخیر طراح های سوالات مدار سعیشون بر این بوده گه داوطلب سوالات رو تو حوزه زمان حل کنه تا بطور مفهومی تحلیل رو بلد باشه. اما جواب سوالو ببینید دوست عزیز طبق قانون پیوستگی متغیرهای حالت ولتاژ خازن و جریان سلف در برابر تغییرات منبع مدار پیوستگی از خودشون نشون میدن مگر تحت شرایط خاصی که شما تو مدار کات ست سلفی و حلقه خازنی داشته باشین. ضمنا اینم عرض کنم سلف مدار باز و خازن اتصال کوتاه نمیشه بلکه در برابر اضافه جریان یا ولتاژی که روشون میفته از خودشون مخالفت نشون میدن. وقتی منبع جریان 3/2 آمپر تغییر آنی میکنه اگر مدار در حوزه کار پایدار خودش باشه باید از سلف عبور کنه این اضافه جریان اما طبق قضیه که اینجا گفتم سلف مخالفت نشون میده. از طرفی اگر این جریان از سلف بگذره ولتاژ دو سر خازن هم پرش داره پس انتظارمون اینه که این جریان از خازن عبور کنه که نه جریان سلف و نه ولتاژ خازن دارای ناپیوستگی بشن.
ضمنا دوست عزیز واقعا بعضی چیزا رو درست نیست اینجا گفتن منم یه سوال تو تایپیک ریاضی پرسیدم اما هنوز کسی نتونسته جواب بده، اصلا به جنسیت ادم ارتباطی نداره این چیزا. موفق باشید.

ramtin_amoiee

عضو جدید
نه اشتباه نکنین
وقتی دو تا خازن سری رو یکی حساب میکنیم که هدف فرکانس های صفر نیست،یعنی فقط میخوایم تعداد فرکانس های غیر صفر رو بدونیم
2تا خازن سری فرکانس صفر میدن اگه اول صفر ها رو بشماری بعدش میتونی برا فرکانس های غیر صفر سری و موازی کنی

ممنون از راهنماييتون، پس كتاب آقاي زرگر اينجا رو اشتباه كرده فكر كنم ، اگه دوستي ديگه ايي هم اين اشتباه را فهميده لطفاً بگه يا من سوتي دادم!!

Armin-Z

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
خسته نباشید دوستان گل
یه سوال، شما خازنی که اتصال باز هست یا سلفی که اتصال کوتاه هست رو تو شمارش مرتبه مدار دخیل میکنید؟
طبق جزوه استاد کهن من این کار رو میکنم و به نظرم منطقی هم هست چون هر دوی اینها یه فرکانس طبیعی صفر دارن
اما امروز حل یه تست سال 87 رو دیدم
تو اون سوال در حالت کلید باز مرتبه مدار رو 3 در نظر گرفته اما طبق چیزی که من گفتم 4 تا میشه البته تو حل اون سوال تاثیری نداره ولی اگه مستقیم سوال بشه نمیدونم کدوم مد نظره!
ممنونم

600ali

عضو جدید
خسته نباشید دوستان گل
یه سوال، شما خازنی که اتصال باز هست یا سلفی که اتصال کوتاه هست رو تو شمارش مرتبه مدار دخیل میکنید؟
طبق جزوه استاد کهن من این کار رو میکنم و به نظرم منطقی هم هست چون هر دوی اینها یه فرکانس طبیعی صفر دارن
اما امروز حل یه تست سال 87 رو دیدم
تو اون سوال در حالت کلید باز مرتبه مدار رو 3 در نظر گرفته اما طبق چیزی که من گفتم 4 تا میشه البته تو حل اون سوال تاثیری نداره ولی اگه مستقیم سوال بشه نمیدونم کدوم مد نظره!
ممنونم

سلام به نظر منم باید تاثیر بدیم و تو مرتبه مدار به حساب بیاریم

Armin-Z

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 186070

بچه ها ممنون میشم این سوال رو برام حل کنید و روش حل شما رو هم بدونم .ممنون از توجهتون :redface:
عدداش چقد داغونه :D من گزینه 1 بدست آوردم
روابط دو سر دو قطبی رو نوشتم ، V1=V2 رو توش گذاشتم ، مقاومت دو سر خازن رو بدست آوردم و در انتها t=RC=0.2x3x10^-3

آخرین ویرایش:

یه برقی

عضو جدید
سلام دوست عزیز من. راستیتش اولین بار که سوال شما رو دیدم خواستم جواب بدم اما این دو کتابی که فرمودین رو من نداشتم که بخوام نگاه کنم ولی الان دفترچه سوالات سال 90 رو نگاه کردم فکر کنم اون سوالی رو میگید که گفته تغییر آنی جریان درسته؟
اگه منظور اونه باید عرض کنم اصولا همچین مدارهای ساده ای خود من بشخصه تو حوزه لاپلاس نمیبرم چون با یکی دوتا انتگرال ساده حل میشه توصیم به شما هم همینه که تو حوزه زمان حلش کنید چون به نظر من توی چند سال اخیر طراح های سوالات مدار سعیشون بر این بوده گه داوطلب سوالات رو تو حوزه زمان حل کنه تا بطور مفهومی تحلیل رو بلد باشه. اما جواب سوالو ببینید دوست عزیز طبق قانون پیوستگی متغیرهای حالت ولتاژ خازن و جریان سلف در برابر تغییرات منبع مدار پیوستگی از خودشون نشون میدن مگر تحت شرایط خاصی که شما تو مدار کات ست سلفی و حلقه خازنی داشته باشین. ضمنا اینم عرض کنم سلف مدار باز و خازن اتصال کوتاه نمیشه بلکه در برابر اضافه جریان یا ولتاژی که روشون میفته از خودشون مخالفت نشون میدن. وقتی منبع جریان 3/2 آمپر تغییر آنی میکنه اگر مدار در حوزه کار پایدار خودش باشه باید از سلف عبور کنه این اضافه جریان اما طبق قضیه که اینجا گفتم سلف مخالفت نشون میده. از طرفی اگر این جریان از سلف بگذره ولتاژ دو سر خازن هم پرش داره پس انتظارمون اینه که این جریان از خازن عبور کنه که نه جریان سلف و نه ولتاژ خازن دارای ناپیوستگی بشن.
ضمنا دوست عزیز واقعا بعضی چیزا رو درست نیست اینجا گفتن منم یه سوال تو تایپیک ریاضی پرسیدم اما هنوز کسی نتونسته جواب بده، اصلا به جنسیت ادم ارتباطی نداره این چیزا. موفق باشید.

ممنون دوست عزی از توجهت...
و نشون دادی هنوز این جا مرد هم وجود داره...
نه منظورم یه سوال دیگه هم بود...ولی به هر حال از لطفت ممنونم...
.
.
فقط برام جالبه که اکثر بچه ها برای رتبه برتر شدن درس میخونند ولی هنوز به همین تست های کنکور هم مسلط نیستند و دنبال تست های ازمایشی و حاشیه می افتند...
من واقعا نگران شدم....

ehsan0641

کاربر بیش فعال
ممنون دوست عزی از توجهت...
و نشون دادی هنوز این جا مرد هم وجود داره...
نه منظورم یه سوال دیگه هم بود...ولی به هر حال از لطفت ممنونم...
.
.
فقط برام جالبه که اکثر بچه ها برای رتبه برتر شدن درس میخونند ولی هنوز به همین تست های کنکور هم مسلط نیستند و دنبال تست های ازمایشی و حاشیه می افتند...
من واقعا نگران شدم....
دوست عزیز شما هروقت سوالی داشتید عکسشو بذارید که در آن واحد آدم بتونه به سوال نگاه کنه و جواب بده. عکس این سوالتونم بذارید من خودم به تفصیل جواب میدم. موفق باشید.

600ali

عضو جدید
بچه ها مدار چرا اینجوریه از سال 92 هر چی میرم عقب ترسخت تر میشه!؟! سال 88 و 87 بعضی سوالاش واقعا سخته. فک کنم سال 92 از همه اسونتر بود

Mr.Perfect

عضو جدید
بچه ها مدار چرا اینجوریه از سال 92 هر چی میرم عقب ترسخت تر میشه!؟! سال 88 و 87 بعضی سوالاش واقعا سخته. فک کنم سال 92 از همه اسونتر بود

نمیدونم منظور شما از سختی چی هست؟
اگه محاسبات بیشتر برای حله من هم با شما هم عقیدم...
علتش هم تغییر طراحه که از سالی که جناب هدتنی سوالها را طرح میکنند علاقه ی ریادی به طرح سوال با راه حل کوتاه اما مبتنی بر فهم دارند...
والبته شناخته شدن سبک تستهای ایشون هم دلیل دیگه ای...

600ali

عضو جدید
علتش هم تغییر طراحه که از سالی که جناب هدتنی سوالها را طرح میکنند علاقه ی ریادی به طرح سوال با راه حل کوتاه اما مبتنی بر فهم دارند...
بله دقیقا. ولی بعضی سوالاتش هم از نظر مفهوم سختن البته به نظر من. ولی واقعا محاسباتش اصلا منطقی نیست

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 186663
دوستان سلام میشه این دوتا سوال رو حل کنید.

اين ديگه تشريحي ترين حل ممکن هست.
اگه بخاهيم از اين عبارت لاپلاس معکوس بگيريم دو عبارت (سينوسي يا کسينوسي)ميبينيم با فرکانس هاي مخرج.
سوال اول رو بلد نيستم-نخوندم غير خطي ها رو(ايشالا سال ديگه)

freddy-elec

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 186663

من یه پیشنهاد دادم که طرح بحث راجع به سوالات رو که دوست خوبمون یه برقی پیشنهاد داده بودن رو از همین دو تا سوال شروع کنیم چون سوالای خوبی به نظر میان.

فقط یه پیشنهاد دیگه:

هر کسی هر قدر که از هر سوالی بلده بیاد و نظرش رو بگه.قرار نیست کل سوال حتما حل شه.از نکات ریز تک تکمون می تونیم به نتایج خوبی برسیم.به امید خدا

.V A H I D.

عضو جدید
سوال دوم:
اگه فرکانس صفرو بررسی کنیم(یعنی منبع دی سی فقط باشه): سلف اتصال کوتاه میشه و منبع 2 آمپری سهمی واسه i نداره پس گزینه 3 نیست
فرکانس 1 یعنی منبع دی سی خاموش و کافیه مدارو تو حالت دائمی تحلیل کنیم که متوجه میشیم جریان i شامل فرکانس 1 میشه.
میمونه یه فرکانس دیگه(منبع دیگه ای نداریم،اما فرکانس ذاتی که داریم)منابعو خاموش می کنیم و مدارو می بریم تو لاپلاس فرکانس طبیعی متغیر i و بدست میاریم
اگه دوستان نکته کنکوری یا روش حل بهتری دارن حتما بگن استفاده کنیم
دوستان به نکات گنگ سوالات هم اشاره کنن

freddy-elec

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 186663
سوال اول:
برای حل سوالات مدارای غیر خطی یکی از روش های کارامد گرفتن مدار معادل تونن از دو سر مقاوت غیر خطیه.
تو این سوال هم منبع DC داریم هم منبع سینوسی.
تو سوالای شامل هم DC هم AC بهتره از جمع آثار استفاده کنیم.پس تو این سوال مجبوریم دو بار مدار تونن بگیریم.
تو حالت AC هم میتونیم لاپلاس بریم هم حالت دائم سینوسی.که به نظر سینوسی راحت تر میاد
وقتی DC رو می خوایم بدست بیاریم ولتاژ مثبته و از V^2 استفاده می کنیم تو AC هم به ازای نیم پریود اول.
شرمنده حلش رو نمی تونم بذارم

hamid_3469

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 186663

من چون چند وقت اختصاص دادم به غیر خطی ها بر خلاف ظاهر بدشون دید خوبی نسبت بهشون دارم ، یعنی از سوالات غیر خطی خوشم میاد چون تنوعشون زیاد نیست ، رهیافت کلی اینکه اول مدار معادل تونن رو از دوسر عنصر غیر خطی حساب کنی ، بعد یه تحلیل DC کنی و اگه نقطه کار نیاز بود حساب کنی و بعدشم تحلیل ac و مدل سازی عنصر غیر خطی .
در مورد سوال اول میشه از طریق میلمن خیلی سریع مدار معادل حساب کرد ، بعد نقطه کار حساب میکنیم و در اخرم مدل سازی عنصر غیر خطی و یه تقسیم ولتاژ داره .
در مورد سوال دومم باید سه بار تحلیل انجام بدیم ، یه با منبع جریان ، یه بار با منبع ولتاژ و یه بار با صفر کردن منابع که در این بین یه اتفاقم رخ میده /
متاسفانه تایپ کردن اینا همه سخته ، و دوربینم ندارم حل کنم و عکس بگیرم.

freddy-elec

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سوال دوم:

فرکانس دارد یعنی چه فرکانس هایی تو خروجی ظاهر میشن.

تو این سوال هم باید از جمع آثار بریم.ولی با یکم دقت می بینیم که سلف مقاومت نمی بینه و منبع جریان اونو کامل شارژ می کنه.پس منبع جریان dc

از بین می رن و تو خروجی ظاهر نمی شن.

بقیه دوستان لطف کنن اضافه کنن.

ramtin_amoiee

عضو جدید

صحبت دکتر هدتنی شد باید بگم که یکی از دوستان من که شاگرد ایشون بودند می گفتن که ایشون علاقه ی عجیبی به شبکه مدارات دو دریچه ایی دارند و همونطور هم که من دیدیم از سال 90، 91 و 92 هر سال حداقل یک سوال از این مبحث مطرح شده است، من تو دو تا کتاب کنکوری نگاه کردم خیلی به این مبحث توجه نشده بود، میشه دوستان بفرمایند که کدوم کتاب کنکوری روی زمینه ی مدارات دو دریچه ای کار کردند؟

600ali

عضو جدید
من یه پیشنهاد دادم که طرح بحث راجع به سوالات رو که دوست خوبمون یه برقی پیشنهاد داده بودن رو از همین دو تا سوال شروع کنیم چون سوالای خوبی به نظر میان.

فقط یه پیشنهاد دیگه:

هر کسی هر قدر که از هر سوالی بلده بیاد و نظرش رو بگه.قرار نیست کل سوال حتما حل شه.از نکات ریز تک تکمون می تونیم به نتایج خوبی برسیم.به امید خدا

ممنون از توجه دوستان .طرح خوبیه انشاالله هممون نتیجه خوبی بگیریم

sorour85

عضو جدید
سوال دوم:

فرکانس دارد یعنی چه فرکانس هایی تو خروجی ظاهر میشن.

تو این سوال هم باید از جمع آثار بریم.ولی با یکم دقت می بینیم که سلف مقاومت نمی بینه و منبع جریان اونو کامل شارژ می کنه.پس منبع جریان dc

از بین می رن و تو خروجی ظاهر نمی شن.

بقیه دوستان لطف کنن اضافه کنن.
سلام
منبع جریان موازی با سلف به منبع ولتاز سری تبدیل میشه
به فرکانس میبریم دو تا مش میزنیم
از مش جریان i بدست میاد
درسته دوستان؟

بالا