تاپیک رفع اشکال درس ریاضیات کنکور کارشناسی ارشد

mohsen067

عضو جدید
http://uploadpa.com/beta/12/5481iz9wztxihaami96c.jpg
در مورد این سوال (مشکلی با حلش ندارم.) دوستان چرا خواص تبدیل فوریه شکست میخوره
چون تبدیل فوریه سینوسی مد نظر است خوب پس باید fw تابعی فرد از w باشد که این قضیه گزینه یک را حذف میکند
از طرفی طبق خواص تبدیل فوریه وقتی امگا به سمت بی نهایت میل میکند باید fw هم به صفر همگرا شود
با این توصیفات گزینه 4 صحیح می باشد
اما وقتی که از تبدیل لاپلاس مسئله حل میشه می بینیم گزینه 2 صحیح است . این درحالیست که وقتی امگا به بی نهایت میل کند مقدار fw برابر مثبت منفی 2/p است
اگه میشه یکی این تناقض برای من توضیح بده.

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
http://uploadpa.com/beta/12/5481iz9wztxihaami96c.jpg
در مورد این سوال (مشکلی با حلش ندارم.) دوستان چرا خواص تبدیل فوریه شکست میخوره
چون تبدیل فوریه سینوسی مد نظر است خوب پس باید fw تابعی فرد از w باشد که این قضیه گزینه یک را حذف میکند
از طرفی طبق خواص تبدیل فوریه وقتی امگا به سمت بی نهایت میل میکند باید fw هم به صفر همگرا شود
با این توصیفات گزینه 4 صحیح می باشد
اما وقتی که از تبدیل لاپلاس مسئله حل میشه می بینیم گزینه 2 صحیح است . این درحالیست که وقتی امگا به بی نهایت میل کند مقدار fw برابر مثبت منفی 2/p است
اگه میشه یکی این تناقض برای من توضیح بده.
محسن جان وقتی امگا به بی نهایت میره f لزوما نباید 0 بشه، فقط باید محدود باشه و به بینهایت نره که با این نکته 2 و 3 میمونن و رد نمیشن

mojii_joon

عضو جدید
صحیحترین پاسخ گزینه 2 هستش و با فرض اینکه اگر y صفر باشد هم معادله بیضوی می باشد (در این حالت معادله هذلولیگون نیست.)
و از طرفی با فرض صفر بودن y تغییر متغیر ها هم صحیح هستند .
خوب اگه x=0 در نظر بگیریم گزینه 1 درسته

mohsen067

عضو جدید
محسن جان وقتی امگا به بی نهایت میره f لزوما نباید 0 بشه، فقط باید محدود باشه و به بینهایت نره که با این نکته 2 و 3 میمونن و رد نمیشن
ممنون سیگما جان
اما فک نمیکنم گفته شما صحیح باشه ، اخه این شکلی که شما میگین شرط مطلقا انتگرال پذیری روی R زیر سوال میره
حتی اگر فرض کنیم که fw یک تابع نزولی بر حسب امگا باشد و طبق گفته شما در بی نهایت مقداری ثابت (غیر صفر) داشته باشد
انگاه شرط پایداری وجود ندارد
مثلا تابع fw=1 در نظر بگیرید با توجه اینکه در بی نهایت مقدار محدودی دارد ولی مطلقا انتگرال پذیر نیست
تنها در حالتی مطلقا انتگرال پذیر بودن fw برقرار میشود که به ازای امگا به سمت بی نهایت مقدار صفر را داشته باشیم
اگه اشتباه میکنم ممنون میشم بازم توضیح بدی ، شاید من درک صحیحی ندارم.

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون سیگما جان
اما فک نمیکنم گفته شما صحیح باشه ، اخه این شکلی که شما میگین شرط مطلقا انتگرال پذیری روی R زیر سوال میره
حتی اگر فرض کنیم که fw یک تابع نزولی بر حسب امگا باشد و طبق گفته شما در بی نهایت مقداری ثابت (غیر صفر) داشته باشد
انگاه شرط پایداری وجود ندارد
مثلا تابع fw=1 در نظر بگیرید با توجه اینکه در بی نهایت مقدار محدودی دارد ولی مطلقا انتگرال پذیر نیست
تنها در حالتی مطلقا انتگرال پذیر بودن fw برقرار میشود که به ازای امگا به سمت بی نهایت مقدار صفر را داشته باشیم
اگه اشتباه میکنم ممنون میشم بازم توضیح بدی ، شاید من درک صحیحی ندارم.

مثال آخر تبدیل فوریه راهیان رو اگه داری نگاه کن، جواب شده p/2 و چون تبدیل سینوسیه باید به صورت فرد کسترش بدیم که میشه sng p/2 که این تابع در امگا بینهایت به p/2 میل میکنه

MehranVB

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
یه سئوال بیسیک از معادله لاپلاس:
میدونیم که حالت کلی پاسخ معادله لاپلاس به شکل زیر هست:
PICT0085.JPG
توان مثبت n برای زمانیه که داخل دایره باشیم و منفی n هم برای زمانی که خارج دایره باشیم.
ما توی مغناطیس داشتبم که پتانسیل توی بینهایت همیشه صفر میشه، یعنی اگه r به سمت بینهایت باشه (خارج دایره) اونوقت به دلیل توان منفی n باید به مقدار صفر برسیم.
آیا این حرفی که زدم همیشه صادقه؟ برای مثال میشه گفت جواب سئوال زیر صفر میشه؟
pot.jpg

mohsen067

عضو جدید
مثال آخر تبدیل فوریه راهیان رو اگه داری نگاه کن، جواب شده p/2 و چون تبدیل سینوسیه باید به صورت فرد کسترش بدیم که میشه sng p/2 که این تابع در امگا بینهایت به p/2 میل میکنه

نه داداش این کتابو ندارم
کتابای من همه قدیمی هستند

mohsen067

عضو جدید
یه سئوال بیسیک از معادله لاپلاس:
میدونیم که حالت کلی پاسخ معادله لاپلاس به شکل زیر هست:
مشاهده پیوست 135320
توان مثبت n برای زمانیه که داخل دایره باشیم و منفی n هم برای زمانی که خارج دایره باشیم.
ما توی مغناطیس داشتبم که پتانسیل توی بینهایت همیشه صفر میشه، یعنی اگه r به سمت بینهایت باشه (خارج دایره) اونوقت به دلیل توان منفی n باید به مقدار صفر برسیم.
آیا این حرفی که زدم همیشه صادقه؟ برای مثال میشه گفت جواب سئوال زیر صفر میشه؟
مشاهده پیوست 135319

منم فک میکنم گفته شما صحیح است و در حالت کلی پتانسیل در بی نهایت صفر است.

MehranVB

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
منم فک میکنم گفته شما صحیح است و در حالت کلی پتانسیل در بی نهایت صفر است.
این پاسخ سئوال هست:
fdd.jpg
بعضی از سئوالای دیگه رو هم دیده بودم که یه مقدار ثابت جدا از سیگما در نظر گرفته بودن. در حالی که اگه n=0 رو هم داخل همون سیگما در نظر بگیریم دیگه مقدار ثابتی در کار نخواهد بود و پاسخ در بینهایت صفر خواهد شد.
واسم سئواله که چه موقع باید مقدار ثابت رو جدا در نظر بگیریم و چه موقع باید در بینهایت به پاسخ صفر برسیم؟

fatimakhanom

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظرتون با چک کردن شرایط مرزی میشه سوالای مشتقات جزیی روحل کرد؟یا فقط یه گزینه رو حذف میکنه:question:

livewaves

کاربر فعال
به نظرتون با چک کردن شرایط مرزی میشه سوالای مشتقات جزیی روحل کرد؟یا فقط یه گزینه رو حذف میکنه:question:

اینکه دیگه سوال کردن نداره
بستگی به سوال داره
از 3تا سوال مشتقات91 فقط معادله گرماش رو میشد با حذف گزینه جواب داد
اگر میخاید به تمام سوالات این مبحث جواب بدید قطعا با این روش نتیجه مطلوبی نمی گیرید

mojii_joon

عضو جدید
صحیحترین پاسخ گزینه 2 هستش و با فرض اینکه اگر y صفر باشد هم معادله بیضوی می باشد (در این حالت معادله هذلولیگون نیست.)
و از طرفی با فرض صفر بودن y تغییر متغیر ها هم صحیح هستند .
میخوام از این فرصت استفاده کنم و یه سوال بپرسم.کتاب مومن زاده گفته نوع معادله دیفرانسیل جزئی رو که با توجه به علامت دلتا تعیین میکنیم اون علامت باید تو یه ناحیه برقرار باشه نه روی یک خط مثل این مثالی که اینجا هست و روی محور حقیقی نمیتونیم بگیم نوع معادله بیضیگون میشه با این حال من تو چند تا سوال دیدم که برخلاف این عمل کردند،بالاخره چیکار باید بکنیم؟

fatimakhanom

عضو جدید
کاربر ممتاز
اینکه دیگه سوال کردن نداره
بستگی به سوال داره
از 3تا سوال مشتقات91 فقط معادله گرماش رو میشد با حذف گزینه جواب داد
اگر میخاید به تمام سوالات این مبحث جواب بدید قطعا با این روش نتیجه مطلوبی نمی گیرید
خواستم بدونم امیدی هست یا نه
مرسی

آخرین ویرایش:

mojii_joon

عضو جدید
خواستم ببینی امیدی هست
مرسی

امید که همیشه هست :)
اما خواستم بگم حواست باشه شرایط مرزی رو که چک میکنی همه گزینه ها رو چک کن چون بعضی از طراحان یاد گرفتن که یه گزینه که معمولا گزینه یک هم هست قرار میدند که شرایط مرزی رو ارضا میکنه ولی خود معادله دیفرانسیل رو نه!!!!!!
البته به نظرم معادلات جزیی یکی از روتین ترین مباحث ریاضیه حداقل در سطح کنکور ارشد.مخصوصا اگه با مفهوم ارتوگونالیتی آشنا باشید که معمولا تعیین گزینه صحیح خیلی آسون میشه،اما متاسفانه نمیدونم چرا تو کتاب های کنکور ارشد از اون صحبتی نشده(حداقل تو کتابهایی که من دیدم نبوده)مگه جند تا پاورقی ساده

fatimakhanom

عضو جدید
کاربر ممتاز
امید که همیشه هست :)
اما خواستم بگم حواست باشه شرایط مرزی رو که چک میکنی همه گزینه ها رو چک کن چون بعضی از طراحان یاد گرفتن که یه گزینه که معمولا گزینه یک هم هست قرار میدند که شرایط مرزی رو ارضا میکنه ولی خود معادله دیفرانسیل رو نه!!!!!!
البته به نظرم معادلات جزیی یکی از روتین ترین مباحث ریاضیه حداقل در سطح کنکور ارشد.مخصوصا اگه با مفهوم ارتوگونالیتی آشنا باشید که معمولا تعیین گزینه صحیح خیلی آسون میشه،اما متاسفانه نمیدونم چرا تو کتاب های کنکور ارشد از اون صحبتی نشده(حداقل تو کتابهایی که من دیدم نبوده)مگه جند تا پاورقی ساده
مرسی
امیدوارم امسال قبول شم ولی اگه نشدم حتما از راهنماییتون استفاده میکنم
واقعا حوصلشو نداشتم فردا مشتقات جزئی بخونم:redface:

mohsen067

عضو جدید
مرسی
امیدوارم امسال قبول شم ولی اگه نشدم حتما از راهنماییتون استفاده میکنم
واقعا حوصلشو نداشتم فردا مشتقات جزئی بخونم:redface:

هرگز چنین اشتباهی نکنی ، این فصل مطلب زیاد داره و حتی اگه کسی این فصل خیلی خوب هم خوانده باشه مرور ان شاید یک روز وقت بگیره
نگاه به حجم کم ان در بعضی کتابها نکنید که قصد دارند به صورت فرمول محور و حفظ کردن بدون قاعده این فصل را در حجم کمی اموزش دهند که مسلما وقتی شما شروع به خواندن کنید متوجه میشید که این روشها مناسب نیستند.

sara23

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بچه ها لطفاً در مورد مبحث نگاشت واسم توضیح بدید.

این مبحثو دوره دانشگاه گذرا رد کردم الان چیزی یادم نیست و اصلاً واسم جا افتاده نیست!

help me!

:cry:

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها لطفاً در مورد مبحث نگاشت واسم توضیح بدید.

این مبحثو دوره دانشگاه گذرا رد کردم الان چیزی یادم نیست و اصلاً واسم جا افتاده نیست!

help me!

:cry:

منم کلا تو دانشگاه اصلا ریاضی مهندسی پاس نکردم اما کتاب مومن زاده خوب مباحثو توضیح داده

erfan_messi

عضو جدید
کاربر ممتاز
دورود بر دوستان :cry:
یه راهی روشی چیزی به ما بگید برای خوندن معادلات . اصلا نمیفهممش. این ترم هم تو دانشگاه دارم درسشو . ولی سرکلاس اصلا نمیفهمم :cry: . فکر کنم به خاطر اینه که ریاضی 1 نداشتیم اصلا :(
مشتق و انتگرال رو هم بسیار کم اونم خودم خوندم مقداریشو یاد گرفتم .
معادلات برام گنگه :cry: نمیدونم چرا . 30 دقیقه بعد کلاس هرچی یاد گرفتم سر کلاس رو یادم میره :|
کمکم کنید :cry:

bajelan25

اخراجی موقت
دورود بر دوستان :cry:
یه راهی روشی چیزی به ما بگید برای خوندن معادلات . اصلا نمیفهممش. این ترم هم تو دانشگاه دارم درسشو . ولی سرکلاس اصلا نمیفهمم :cry: . فکر کنم به خاطر اینه که ریاضی 1 نداشتیم اصلا :(
مشتق و انتگرال رو هم بسیار کم اونم خودم خوندم مقداریشو یاد گرفتم .
معادلات برام گنگه :cry: نمیدونم چرا . 30 دقیقه بعد کلاس هرچی یاد گرفتم سر کلاس رو یادم میره :|
کمکم کنید :cry:

درود خدا بر تو...
اگه میگی نمیفهمی و متوجه نمی شی ..باید بگم طبیعیه ..چرا>
چونکه معمولا بیشتر دانشجوها همینجورین ..مثله خودم...
من خودمم اولاش چیزی نمی فهمیدم ولی نشستم صفحه به صفحه هم جزوه استاد و هم کتابه نیکوکارو خوندم ..آخرشم نه تنها با یه نمره عالی پاسش کردم ..عاشقشم شدم..خیلی راحت تستایه ارشدو میزدم...
البته یه نکته یادت نره اگه انتگرال گیریت ضعیفه حتما با مشکل مواجه میشی ...در وحله اول انتگرال گیری تو قوی کن///
برا هر مبحثی هم که میخونی حتما حداقل 5 مثالو کامل ..تا جواب آخر... حل کن.....رسیدن به جواب آخر از ضروریاته ...باور کن...
دو درس مدار 1 و معادلات مثال حل نکنی هر اندازه هم که قوی باشی احتمال خراب کردنت خیلی بالاستتت...

erfan_messi

عضو جدید
کاربر ممتاز
درود خدا بر تو...
اگه میگی نمیفهمی و متوجه نمی شی ..باید بگم طبیعیه ..چرا>
چونکه معمولا بیشتر دانشجوها همینجورین ..مثله خودم...
من خودمم اولاش چیزی نمی فهمیدم ولی نشستم صفحه به صفحه هم جزوه استاد و هم کتابه نیکوکارو خوندم ..آخرشم نه تنها با یه نمره عالی پاسش کردم ..عاشقشم شدم..خیلی راحت تستایه ارشدو میزدم...
البته یه نکته یادت نره اگه انتگرال گیریت ضعیفه حتما با مشکل مواجه میشی ...در وحله اول انتگرال گیری تو قوی کن///
برا هر مبحثی هم که میخونی حتما حداقل 5 مثالو کامل ..تا جواب آخر... حل کن.....رسیدن به جواب آخر از ضروریاته ...باور کن...
دو درس مدار 1 و معادلات مثال حل نکنی هر اندازه هم که قوی باشی احتمال خراب کردنت خیلی بالاستتت...

ممنون دوست عزیز
جزوه ای کتابی چیزی ندارید معرفی کنید برای انتگرال گیری ها . چون واقعا نیاز دارم بهشون .

bajelan25

اخراجی موقت
ممنون دوست عزیز
جزوه ای کتابی چیزی ندارید معرفی کنید برای انتگرال گیری ها . چون واقعا نیاز دارم بهشون .

خواهشیوس..
اول لطفا با توجه به امضام تشکرتو پاک کننن///
انتگرال گیری که میگم الزاما همون انتگرال ایه سنگینه ریاضی 1 نیست ...
البته بستگی به استادش داره..ولی اصله تو سوالایه ارشدم انتگرال سنگین ندیدم ..مگر استسنا....
جزوه خاصی سراغ ندارم
به نظرم همون جزوه هایه دانشگاههایه تهران یا اصفهانو بخونی خوبه...
معادلات بیشتر رو روش ها تاکید داره نه انتگرال گیری

llvll.asoud

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
دوستان مگه نه اينكه وقتي تابعي حد نداشته باشه نميتونه پيوسته باشه(منظورم توي يه نقطه است) ولي تو كتاب مهندسي كريمي ثابت كرده حد وجود نداره ولي در اون نقطه پيوستس ؟؟؟ اينجوري فك كنم واس برم از اول حد بخونم ٠صفحه ٢٢٥ تست برق ٨٧ مرسي اگه توضيح بدين

میشه تا حدودی روی سوال و اینکه ماله کدوم بخشه رو بگی؟ ماله من مال سال 89 هستش.این صفحه ای که شما گفتید برق 87 نداره فصلشم ماله من نگاشته

erwin88

عضو جدید
میشه تا حدودی روی سوال و اینکه ماله کدوم بخشه رو بگی؟ ماله من مال سال 89 هستش.این صفحه ای که شما گفتید برق 87 نداره فصلشم ماله من نگاشته
بخش توابع تحليلي بعد از نتيجه دوم توابع كشي ريمان. ولي در مجموع اين حرفي كه زدم درسته مگه نه

بالا