تاپيك مرجع و آموزش نرم افزار ABAQUS

ehsan_991

عضو جدید
با سلام به همه دوستان
در صفحه نتایج آباکوس، در یک مربع در گوشه سمت چپ بالا میزان تنش یا جابجایی در رنگ های مختلف نشان داده میشه.این قسمت برای من خیلی کوچکه چجوری میتونم یزرگترش کنم؟منظورم قسمتی هست که در شکل زیر نشون دادم
1.jpg

mec_eng_2010

عضو جدید
سلام

من می خواهم در مدلسازی ترک،تش در نوک ترک و ضریب شدت تنش را پیدا کنم. در تعریف ترک در آباکوس دو روش xfemوcounter integralهست که نمیدونم فرقشون چیه و از کدوم روش باید استفاده کنم؟
ممنون میشم جواب بدین

Zienkiewicz

عضو جدید
با سلام به همه دوستان
در صفحه نتایج آباکوس، در یک مربع در گوشه سمت چپ بالا میزان تنش یا جابجایی در رنگ های مختلف نشان داده میشه.این قسمت برای من خیلی کوچکه چجوری میتونم یزرگترش کنم؟منظورم قسمتی هست که در شکل زیر نشون دادم
مشاهده پیوست 219001
سلام، مسیر زیر را دنبال کنید
ماژول visualizetion
منو viewport
viewport annonation options
تب legend
دکمه set font
و بعد سایز فونت را 14 یا بیشتر انتخاب کنید

Zienkiewicz

عضو جدید
سلام

من می خواهم در مدلسازی ترک،تش در نوک ترک و ضریب شدت تنش را پیدا کنم. در تعریف ترک در آباکوس دو روش xfemوcounter integralهست که نمیدونم فرقشون چیه و از کدوم روش باید استفاده کنم؟
ممنون میشم جواب بدین

سلام، روش XFEM روش جدیدی است که تا آنجا که من اطلاع دارم از بین نرم افزارهای تجاری فقط در آباکوس وجود دارد و البته کاربردهای متعددی نیز دارد. در آباکوس در مسائلی که شما گسترش ترک دارید یعنی این که ترک رشد کرده و پیشروی می کند از این روش استفاده می کند. پس اگر ترک ثابتی دارید که فقط ضرایب شدت تنش را می خواهید باید از المان های سینگولار ترک استفاده کنید و نیازی به XFEM ندارید.
ارادتمند.

Zienkiewicz

عضو جدید
با عرض سلام خدمت دوستان ، من میخوام کمانش یک میله مکعبی شکل رو تحت بار حرارتی بدست بیارم . در واقع میخوام ببینم این تیر در چه دمایی کمانش میکنه . کسی میتونه کمکم کنه که چه کارهایی باید بکنم ؟ مثلا اول چه خواصی واسه ماده تعریف کنم ، از چه Step استفاده کنم ، بار رو چجوری تعریف کنم ؟
سلام، ببخشید من به دلیل گرفتاری یادم رفته بود که این سوال را جواب بدهم.
برای خواص مواد باید خواص الاستیک و البته ضریب انبساط حرارتی را وارد کنید. استپ buckling انتخاب کنید. توزیع دما را در از طریق predefined field که از نمودار درختی در دسترس است وارد کنید. شرایط مرزی، تولید مش و بقیه کارها را طبق معمول انجام دهید. در نهایت مقادیر eigenvalue ها و شکل مود های کمانش را به دست خواهید آورد. اگر مشکل حل نشد یا سوال دیگری بود لطفا بپرسید. این بار سعی می کنم زود جواب بدهم.

ارادتمند

Zienkiewicz

عضو جدید
با سلام و خسته نباشید.
می خواستم بدون در اباکوس چگونه می شود یک مسیر فنری زاویه دار برای ابزار تعریف کرد تا ابزار بر روی ان حرکت کند تا ورق فرم بگیرد.

سلام، خیلی مطمئن نیستم که منظورتان را درست متوجه شده باشم چون خیلی مبهم توضیح داده اید. اما اگر منظورتان فرایندی شبیه incremental forming است شاید بد نباشد که قطعه کار را حول یک محور بچرخانید و ابزار را هم در امتداد یک خط راست حرکت بدهید تا در نهایت مسیر مورد نظر تولید شود.

ارادتمند

MechanicJJ

عضو جدید
سلام، استپ را باید heat transfer انتخاب کنید. پارامترهای مربوط به increment درواقع باید بطور سعی و خطا معین شوند ولی پیشنهاد اولیه برای increment size مقدار 0.1 است.
منظورتون از سعی و خطا چیه؟
من اصلا دیدی از زمان مورد نیاز برای همدما شدن تمام نمونه ندارم.
کجا بابد مطمئن شم که زمان همدمایی که نرم افزار میده درسته؟

Zienkiewicz

عضو جدید
منظورتون از سعی و خطا چیه؟
من اصلا دیدی از زمان مورد نیاز برای همدما شدن تمام نمونه ندارم.
کجا بابد مطمئن شم که زمان همدمایی که نرم افزار میده درسته؟

سلام، زمان به قول شما هم دمایی را که نرم افزار نمی دهد. شما فقط بازه زمانی را تعریف می کنید و پس از گذشت اون مدت زمانی داده شده توزیع دما را نرم افزار به شما می دهد. بنابراین برای حالتی که شما هیچ تخمینی از مدت زمان مورد نیاز برای هم دمایی ندارید باید یک بازه نسبتا طولانی را انتخاب کنید تا توزیع دما یکنواخت گردد. اگر در این بازه انتخابی هنوز دما یک نواخت نشده بود باید دوباره بازه را طولانی تر کنید تا بتوانید تشخیص دهید این اتفاق تقریبا به چه مدت زمانی نیاز دارد.
ارادتمند

MechanicJJ

عضو جدید
سلام، زمان به قول شما هم دمایی را که نرم افزار نمی دهد. شما فقط بازه زمانی را تعریف می کنید و پس از گذشت اون مدت زمانی داده شده توزیع دما را نرم افزار به شما می دهد. بنابراین برای حالتی که شما هیچ تخمینی از مدت زمان مورد نیاز برای هم دمایی ندارید باید یک بازه نسبتا طولانی را انتخاب کنید تا توزیع دما یکنواخت گردد. اگر در این بازه انتخابی هنوز دما یک نواخت نشده بود باید دوباره بازه را طولانی تر کنید تا بتوانید تشخیص دهید این اتفاق تقریبا به چه مدت زمانی نیاز دارد.
ارادتمند
مچکر
همین کار رو دارم انجام میدم.این زمان همون مقداریه که توی time period تعریف می کنیم دیگه؟
فقط حس میکنم زمانی که نرم افزار داره بهم میده برای همدمایی کوتاهه.تقریبا توی 5 دقیقه تمام نمونه هم دما میشه.حس میکنم این زمان کوتاهه برای گرادیان دمای 220درجه.

Zienkiewicz

عضو جدید
مچکر
همین کار رو دارم انجام میدم.این زمان همون مقداریه که توی time period تعریف می کنیم دیگه؟
فقط حس میکنم زمانی که نرم افزار داره بهم میده برای همدمایی کوتاهه.تقریبا توی 5 دقیقه تمام نمونه هم دما میشه.حس میکنم این زمان کوتاهه برای گرادیان دمای 220درجه.

سلام، آره توی time period باید تعریف کنید.
خب این که زمان کوتاه است یا طولانی بستگی به جنس و ابعاد مسئله دارد. به نظرم شما می توانید برای این مسئله تان جواب های آنالیتیک پیدا کنید. یا حداقل برای مسائلی که به مسئله شما نزدیک باشند جواب آنالیتیک پیدا کنید. در این صورت اصلا نیازی به آباکوس ندارید.
کار دیگری که می توانید انجام دهید تا مطمئن شویند که دارید تحلیل را درست انجام می دهید یا خیر این است که یکی از مسائلی که جواب تحلیلی دارند و توی کتاب های انتقال حرارت می توانید آنها را پیدا کنید انتخاب کنید و مشابه عددی آنها را در آباکوس بسازید و حل آباکوس را با جواب های تحلیلی مقایسه کنید تا مطمئن شوید راهی که دارید می روید صحیح است.

ارادتمند

rami123

عضو جدید
سلام خدمت دوستان و اساتید بزرگوار
اگر امکانش باشه در مورد شبیه سازی فراین کشش عمیق به صورت سه بعدی در آباکوس کمکم کنید اگر منبعی جزوه ای دارید ممنون میشم

amireza_2000

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام
من می خوام توی آباکوس با دادن سرعت به یه قطعه، اونو حول یه محور مختصات بچرخونم و همزمان میخوام قطر چرخش زیاد بشه ، یعنی قطعه در هنگام چرخش به صورت شعاعی از محور مختصات دور بشه، برای اینکار یه مختصات استوانه ای تعریف کردم و در هنگام تعریف سرعت ، اون محور رو به عنوان دستگاه مختصات معرفی کردم. اما پس از چرخش انگار که نرم افزار دستگاه کارتزین رو میشناسه و به جای اینکه به صورت شعاعی دور بشه در یک جهت از قطعه دور میشه. علتش چیه؟

Zienkiewicz

عضو جدید
سلام
من می خوام توی آباکوس با دادن سرعت به یه قطعه، اونو حول یه محور مختصات بچرخونم و همزمان میخوام قطر چرخش زیاد بشه ، یعنی قطعه در هنگام چرخش به صورت شعاعی از محور مختصات دور بشه، برای اینکار یه مختصات استوانه ای تعریف کردم و در هنگام تعریف سرعت ، اون محور رو به عنوان دستگاه مختصات معرفی کردم. اما پس از چرخش انگار که نرم افزار دستگاه کارتزین رو میشناسه و به جای اینکه به صورت شعاعی دور بشه در یک جهت از قطعه دور میشه. علتش چیه؟

سلام، منظور شما را متوجه شدم اما می شود بیشتر توضیح بدهید که این حرکت را برای شبیه سازی چه مسئله ای می خواهید تولید کنید؟ اگر مسئله شما incremental forming است پیشنهاد می کنم ورق را حول محور بچرخانید و ابزار را نیرز روی یک مسیر مستقیم حرکت دهید تا بتوان شبیه سازی را انجام داد.

ارادتمند

amireza_2000

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام، منظور شما را متوجه شدم اما می شود بیشتر توضیح بدهید که این حرکت را برای شبیه سازی چه مسئله ای می خواهید تولید کنید؟ اگر مسئله شما incremental forming است پیشنهاد می کنم ورق را حول محور بچرخانید و ابزار را نیرز روی یک مسیر مستقیم حرکت دهید تا بتوان شبیه سازی را انجام داد.

ارادتمند
بله نوع مساله Incremental هستش، اما ورق نیست بلکه پریفرم ما به صورت Bulk هست و ابزار شکل دهی ما هم یه غلطک هست که دور پریفرم می چرخه و همزمان به جلو هم حرکت میکنه و اونو شکل میده.وجون قطعه مخروطی هست ما نیازداریم در حین چرخش ابزار به صورت شعاعی نیز از پریفرم دور بشه تا ضخامت ثابت بمونه. واسه همین من دستگاه استوانه ای تعریف کردم تا در جهت R سرعت تعریف کنم. اما ابزار به جای دور شدن شعاعی، فقط در یک جهت از پریفرم دور میشه

PowerM

عضو جدید
سلام خدمت دوستان و بزرگواران گرامی

من مدلسازی که انجام میدم از معیار Ductile damage استفاده میشه اما دقیقا نمیدونم سه پارامتر stress triaxiality, strain rate,fractrure strain از کجا بدست میان؟آیا رفرنس یا مقاله معتبری بغیر از منوال آباکوس هست که راهنمایی کرده باشه؟برای مواد شکننده استفاده بشه.

ممنون میشم اگه کمک کنین

Zienkiewicz

عضو جدید
بله نوع مساله Incremental هستش، اما ورق نیست بلکه پریفرم ما به صورت Bulk هست و ابزار شکل دهی ما هم یه غلطک هست که دور پریفرم می چرخه و همزمان به جلو هم حرکت میکنه و اونو شکل میده.وجون قطعه مخروطی هست ما نیازداریم در حین چرخش ابزار به صورت شعاعی نیز از پریفرم دور بشه تا ضخامت ثابت بمونه. واسه همین من دستگاه استوانه ای تعریف کردم تا در جهت R سرعت تعریف کنم. اما ابزار به جای دور شدن شعاعی، فقط در یک جهت از پریفرم دور میشه

سلام، ممنون از توضیحاتتون. فکر کنم همون پیشنهادی که دادم در این مورد کارساز باشد. اگر مورد دیگری بود در خدمت هستم.
ارادتمند

amireza_2000

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام، ممنون از توضیحاتتون. فکر کنم همون پیشنهادی که دادم در این مورد کارساز باشد. اگر مورد دیگری بود در خدمت هستم.
ارادتمند
نه متاسفانه. چون قطعه مخروطی هست .ابزار حتما باید در جهت شعاعی از اون دور بشه و اینکار بدون استفاده از مختصات استوانه ای امکان پذیر نیست. واقعا موندم جیکار کنم.

parandme

کاربر بیش فعال
سلام

نه متاسفانه. چون قطعه مخروطی هست .ابزار حتما باید در جهت شعاعی از اون دور بشه و اینکار بدون استفاده از مختصات استوانه ای امکان پذیر نیست. واقعا موندم جیکار کنم.

سلام دوست عزیز
برای رفع این مشکل شما بایستی سیستم مختصات استوانه ای رو در ماژول Property تعریف کنید و در هنگام اختصاص ماده و Section مختصات استوانه ای رو معرفی کنید و از اون به بعد این محور پیش فرض شما میشه مثلا محور 1 این مختصات محور شعاعی هست
اگه جواب گرفتین لطفا خبر بدین

Zienkiewicz

عضو جدید

سلام من فکر کنم امکان پذیر باشد. شما می خواهید ابزار دارای دو حرکت باشد یکی حرکت دایره ای حول محور قطعه و دیگری حرکت خطی بطوری که از مرکز قطعه دور شود. خب این دو حرکت را می توان اینجور تولید کرد که حرکت دایره ای را به قطعه کار و حرکت خطی را به ابزار نسبت دهید. من مشابه این کار را در فرم دهی ورق انجان داده ام و میسر شده است.
ارادتمند.

amireza_2000

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام من فکر کنم امکان پذیر باشد. شما می خواهید ابزار دارای دو حرکت باشد یکی حرکت دایره ای حول محور قطعه و دیگری حرکت خطی بطوری که از مرکز قطعه دور شود. خب این دو حرکت را می توان اینجور تولید کرد که حرکت دایره ای را به قطعه کار و حرکت خطی را به ابزار نسبت دهید. من مشابه این کار را در فرم دهی ورق انجان داده ام و میسر شده است.
ارادتمند.
آره درست میگین. اما چون به روش شما خود قطعه باید بچرخه ودر واقع هزاران المان باید بچرخند. توی تمام مقالات نوشتند که برای ساده سازی باید قطعه را ثابت و ابزار را که یک جسم صلب است حول آن بجرخانیم، وگرنه شبیه سازی خیلی پیچیده میشه. واسهدهمین من اینکارو کردم.بازم ممنونم

amireza_2000

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز
برای رفع این مشکل شما بایستی سیستم مختصات استوانه ای رو در ماژول Property تعریف کنید و در هنگام اختصاص ماده و Section مختصات استوانه ای رو معرفی کنید و از اون به بعد این محور پیش فرض شما میشه مثلا محور 1 این مختصات محور شعاعی هست
اگه جواب گرفتین لطفا خبر بدین
چشم حتما
ولی میشه توضیح بدید که این کارو در محیط PROPERTY چطوری باید انجام بدم؟

amireza_2000

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
بله
متاسفانه من الان رو سیستمم اباکوس نصب ندارم تا دقیقا بگم ولی برای اندازه گیری تنش پسماند شعاعی در یه دیسک دوار از این روش استفاده کردم
باشه ممنون،امتحان می کنم ببینم میشه یا نه.

PowerM

عضو جدید
سلام خدمت دوستان و بزرگواران گرامی

من مدلسازی که انجام میدم از معیار Ductile damage استفاده میشه اما دقیقا نمیدونم سه پارامتر stress triaxiality, strain rate,fractrure strain از کجا بدست میان؟آیا رفرنس یا مقاله معتبری بغیر از منوال آباکوس هست که راهنمایی کرده باشه؟برای مواد شکننده استفاده بشه.

ممنون میشم اگه کمک کنین

کسی راهنمایی نمی کنه؟

amireza_2000

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
بله
متاسفانه من الان رو سیستمم اباکوس نصب ندارم تا دقیقا بگم ولی برای اندازه گیری تنش پسماند شعاعی در یه دیسک دوار از این روش استفاده کردم
انجام دادم ولی متاسفانه باز هم انگار دستگاه استوانه ای رو نمیشناسه!