تاپيك مرجع و آموزش نرم افزار ABAQUS

همانطور که نرم افزار تخصصی درس کنترل مطلب هست.آباکوس نرم افزار تخصصی چه دروسی می تواند باشد؟
یعنی در کدام دروس آباکوس به کار می آید؟
برای هر کاری که مربوط به این باشه که سازه چه عملی در مقابل بار گذاری ما انجام میده یا هر ابزاری رو تحت بارگذاری خاص بررسی کنید به کار میاد.

ehsan-inventor

عضو جدید
بله.
سلام مجدد.
من قبلا با آباکوز کار کرده بودم و کشش و فشار یه قطعه با مقطع دایره رو مدل و آنالیز کرده بودم و مشکلی نبود. ولی برای تحلیل تنش پل جرثقیل مشکل دارم.
کارایی که انجام دادم رو خلاصه وار می گم :
تو بخش part هر 5 قطعه رو ساختم ( همون جا هم از منوی tools صفحات که در تماس با هم هستن رو معرفی و اسم گذازری کردم تا بعدا تو interaction ازشون استفاده کنم.)
تو بخش اسمبل همه رو اسمبل کردم و فیت شدن.

تو step ، static,general رو ساختم و وقتی تو manage ش برم دو تا چیز هست یه initial و یه step که اسمشم displacement گذاشتم(چون قراره 4 میلیمتر جابه جا شه)
تو بخش interaction هم صفحاتی که در تماس با هم هستن رو فک کنم با گزینه ستون اول ردیف اول به هم ربط دادم و از سطر بعدی prpperty رو براش تعریف کردم به این صورت که وارد mechanical و بعد tangent... و بعد هم penalty و از اونجا هم ضریب اصطکاک بهش دادم( اگه 1 بدم یعنی صفحات نسبت به هم هیچ حرکتی نخواهند داشت ؟ صفحات در تماس به هم جوش هستن ولی من نمی خواستم جونش رو آنالیز کنم فقط می خواستم نسبت به هم تکون نخورن درست رفتم ؟)

تو بخش load هم یه بار شرایط مرزی رو برای صفحات سرو ته پل که به end cariage متصل میشه رو از نظر درجه آزادی هر 6 تا درجه رو بستم و وسط بال رو ( همون قطعه ای که بار بهش وارد میشه) displacement اعمال کردم البته برای بستن درجه آزادی initial گرفتم و برای displacement هم step-1 گرفتم...

بعد هم مش زدم

و بعد job

که این ارور ها رو داد :
Node set assembly__pickedset1020 has not been defined

A boundary condition has been specified on node set assembly__pickedset1020 but this node set is not active in the model

Analysis Input File Processor exited with an error.

دیگه نمی دونم چیکار کنم 3 روزه دارم روش کار می کنم اول با stiffiner و نبشی بود بعد که دیدم سطوح تماس زیادن و ارور میده گفتم این ها رو از اسمبل حذف کنم و فقط مقطع اصلی پل رو آنالیز کنم ولی باز هم به مشکل خوردم...فردا باید تحویل میدادم که با این وضع شدنی نیست...
ممنون میشم راهنمایی کنین.

بله.
سلام مجدد.
من قبلا با آباکوز کار کرده بودم و کشش و فشار یه قطعه با مقطع دایره رو مدل و آنالیز کرده بودم و مشکلی نبود. ولی برای تحلیل تنش پل جرثقیل مشکل دارم.
تو بخش part هر 5 قطعه رو ساختم ( همون جا هم از منوی tools صفحات که در تماس با هم هستن رو معرفی و اسم گذازری کردم تا بعدا تو interaction ازشون استفاده کنم.)

تو step ، static,general رو ساختم و وقتی تو manage ش برم دو تا چیز هست یه initial و یه step که اسمشم displacement گذاشتم(چون قراره 4 میلیمتر جابه جا شه)
تو بخش interaction هم صفحاتی که در تماس با هم هستن رو فک کنم با گزینه ستون اول ردیف اول به هم ربط دادم و از سطر بعدی prpperty رو براش تعریف کردم به این صورت که وارد mechanical و بعد tangent... و بعد هم penalty و از اونجا هم ضریب اصطکاک بهش دادم( اگه 1 بدم یعنی صفحات نسبت به هم هیچ حرکتی نخواهند داشت ؟ صفحات در تماس به هم جوش هستن ولی من نمی خواستم جونش رو آنالیز کنم فقط می خواستم نسبت به هم تکون نخورن درست رفتم ؟)

تو بخش load هم یه بار شرایط مرزی رو برای صفحات سرو ته پل که به end cariage متصل میشه رو از نظر درجه آزادی هر 6 تا درجه رو بستم و وسط بال رو ( همون قطعه ای که بار بهش وارد میشه) displacement اعمال کردم البته برای بستن درجه آزادی initial گرفتم و برای displacement هم step-1 گرفتم...

بعد هم مش زدم

و بعد job

که این ارور ها رو داد :

A boundary condition has been specified on node set assembly__pickedset1020 but this node set is not active in the model

دیگه نمی دونم چیکار کنم 3 روزه دارم روش کار می کنم اول با stiffiner و نبشی بود بعد که دیدم سطوح تماس زیادن و ارور میده گفتم این ها رو از اسمبل حذف کنم و فقط مقطع اصلی پل رو آنالیز کنم ولی باز هم به مشکل خوردم...فردا باید تحویل میدادم که با این وضع شدنی نیست...
آقا اشتباه رفتی. باید از constraint استفاده میکردی وبین هر قستمتی که میخوای بینشون حرکتی نباشه یک equation تعریف کنی

hossein21

عضو جدید
بله.
سلام مجدد.

بعد هم مش زدم

و بعد job

که این ارور ها رو داد :

سلام فکر کنم اینکه ضریب اصطکاک رو یک تعریف کردی یکی از اشتباهات باشه- دوم اینکه اگر قطعه هات به جوش شدن و قصد تحلیل جوش رو نداری باید از قید tie استفاده میکردی و توی interaction هات نوع friction less رو میزاشتی .

fantom-f16

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان عزیزم .
من قبلا برای مدل دینامیکی یک آونگ ساده
از روند زیر استفاده میکردم اما الان هرکاری میکنم نمیشه .
نیاز دارم نمودارهای سرعت و شتاب و شتاب زاویه ای رو از ست پوینتی که در پایین اونگ ایجاد میکنم خروجی بگیرم .
روند : ابتدا مدل سازی به صورت دفرمیبل
مراحل معمول مسیله
ایجاد یک کانکتور هینگ و ایجاد یک قید صلب کننده
استپ از نوع دینامیک اکسپلیسلت
اما ارور میده
اگه ممکنه یه مدل سادش رو برام توضیح بدین
ممنون میشم

mrnd67

عضو جدید
بله.
سلام مجدد.

بعد هم مش زدم

و بعد job

که این ارور ها رو داد :

این ارور میگه شما محیط اسمبل (اینترکشن و لود )مجموعه از نودها را انتخاب کردید که بدلیل تغییر شرایط مثلاً تغییر شکل قابل شناخته شدن نیست.

این ارور هم مربوط به ماژول لود هست که در قسمت باندری کاندیشن دوباره باید تعریف شود.

كسي آباكوس ورژن 6.11 رو win8 نصب كرده ؟! اگر پاسخ مثبته، نكته يا كار خاصي بايد انجام داد ؟!! اگر پاسخ منفي است ورژن 6.12 چطور ؟! مشكل يا نكته خاصي داره ؟! آخرين ورژن آباكوس 6.12 نسخه 3 است يا جديدتر هم داره ؟!

:cry:

من يك آناليز ديناميك explicit با time pirod =1 دارم، با يك شرايط پيش‌تنيدگي اوليه! و در طول اين مدت بارگذاري خارجي يا هيچ Amp نداريم ! اين شرايط اوليه من در ابتداي آناليز مثلا تا 0.02 ثانيه، تمركز تنش مورد نظر را در نقاط مشخص ايجاد مي‌كنه اما اما در ادامه اين تنش‌ها از حالت متمركز خارج ميشه و در طول عضو پخش ميشه ؟!! تازه با mass scaling اوضاع بدتر ميشه! احتمال ميدم كه بدليل ماهيت ديناميك آناليز باشه و حركت موج تنش ولي هيچ‌ راه‌حلي نيست ؟؟!

:confused:

esh013

عضو جدید
كسي آباكوس ورژن 6.11 رو win8 نصب كرده ؟! اگر پاسخ مثبته، نكته يا كار خاصي بايد انجام داد ؟!! اگر پاسخ منفي است ورژن 6.12 چطور ؟! مشكل يا نكته خاصي داره ؟! آخرين ورژن آباكوس 6.12 نسخه 3 است يا جديدتر هم داره ؟!

:cry:

من يك آناليز ديناميك explicit با time pirod =1 دارم، با يك شرايط پيش‌تنيدگي اوليه! و در طول اين مدت بارگذاري خارجي يا هيچ Amp نداريم ! اين شرايط اوليه من در ابتداي آناليز مثلا تا 0.02 ثانيه، تمركز تنش مورد نظر را در نقاط مشخص ايجاد مي‌كنه اما اما در ادامه اين تنش‌ها از حالت متمركز خارج ميشه و در طول عضو پخش ميشه ؟!! تازه با mass scaling اوضاع بدتر ميشه! احتمال ميدم كه بدليل ماهيت ديناميك آناليز باشه و حركت موج تنش ولي هيچ‌ راه‌حلي نيست ؟؟!

:confused:

من نصب کردم. مثل ورژنهای قبله.من 6.11 رو نصب کردم

esh013

عضو جدید
بله.
سلام مجدد.

بعد هم مش زدم

و بعد job

که این ارور ها رو داد :

یه سوال؟
شما هدفتون کارکردن با ماژول interaction هست یا حل کردنه مسئله؟ چون برای حل کردن مسئله یه راه حل ساده تر وجود داره

hamid-ch

عضو جدید
سلام
لطفا نحوه بدست آوردن نمودار لنگر- تتا اتصال یک تیر به ستون رو برام توضیح بدید
برای پروژه تخصصی به شدت احتیاج دارم
آیا گزینه ای در create X Y data وجود داره؟

سلام
لطفا نحوه بدست آوردن نمودار لنگر- تتا اتصال یک تیر به ستون رو برام توضیح بدید
برای پروژه تخصصی به شدت احتیاج دارم
آیا گزینه ای در create X Y data وجود داره؟

يك set از نوع نقطه يا ..... تعريف كن و براش history outpot با خروجي مورد نظر تعريف كن، بعد از آناليز منوي Result>historty outpot از نمودار لنگر و تتا هركدام جداگانه پلات بگير و save كن بعد از آيكن create XY data گزينه operate XY data انتخاب ، از منوي كركره‌اي سمت راست گزينه combine و به ترتيب كرنش و تنش save شده را انتخاب كنيد به نحوي كه قسمت بالاي پنجره داخل پرانتز combine به ترتيب قرار بگيرند ، سپس plot بگير !
نميدونم كه لنگر را مستقيم اعمال كرده‌ايد يا نه ؟! اما اگر بصورت نيرو اعمال كرده‌ايد براي داشتن لنگر ابتدا از طريق Create xy data اول نمودار "نيرو*بازو" پلات و save كنيد و بعد آنرا براي combine استفاده كنيد

hamid-ch

عضو جدید
يك set از نوع نقطه يا ..... تعريف كن و براش history outpot با خروجي مورد نظر تعريف كن، بعد از آناليز منوي Result>historty outpot از نمودار لنگر و تتا هركدام جداگانه پلات بگير و save كن بعد از آيكن create XY data گزينه operate XY data انتخاب ، از منوي كركره‌اي سمت راست گزينه combine و به ترتيب كرنش و تنش save شده را انتخاب كنيد به نحوي كه قسمت بالاي پنجره داخل پرانتز combine به ترتيب قرار بگيرند ، سپس plot بگير !
نميدونم كه لنگر را مستقيم اعمال كرده‌ايد يا نه ؟! اما اگر بصورت نيرو اعمال كرده‌ايد براي داشتن لنگر ابتدا از طريق Create xy data اول نمودار "نيرو*بازو" پلات و save كنيد و بعد آنرا براي combine استفاده كنيد

با تشکر از مهندس شایان
set از نوع نقطه را انتخاب کردم آیا باید از دو نقطه بالا و پایین المان را که زاویه چرخش آن را می خواهم محاسبه کنم باشند
بعد از تعریف set منظورتون از history outpot با خروجی مورد نظر تعریف کردن چیه؟ چه گزینه هایی باید انتخاب کرد؟ displacemet؟
آیا جزوه یا مقاله ای دارید که در این زمینه کمکم کنه دارید.
با تشکر دوباره

mosay

عضو جدید
اموزش نصب اباکوس 6.10 روی ویندوز8

اموزش نصب اباکوس 6.10 روی ویندوز8

دوستان گیرم،چطور این برنامه میشه رو وین8 نصب کرد
ممنون

دوستان گیرم،چطور این برنامه میشه رو وین8 نصب کرد
ممنون

خب من بعد از 3 روز بیچارگی نصب کردم ! هم نسخه 6.11 و هم 6.12 اما در حالیکه تمامی منوها و ایکن ها و هرچی که فکری اش رو کنی از Abaqus کار می کرد، اما صفجه نمایش یا interface سفید بود و هیچی نشون نمیداد !!! اما بعد از اینکه تا لبه پاک کردن ویندوز اورجینال در محل گارانتی لبتاپ رفتم، به ناگهان درست شد !!!
:cool:
اما طریقه نصب : اول اینکه طبق راهنمای نصب نرم افزار که از طرف شرکت یا سایت ارائه کننده نسخه، باید عمل کنید با این تفاوت که به هیچ عنوان از طریق AutoRun عمل نمی کنید! یعنی به عنوان مثال برای نصب Ducumentation به خود ایکن نصب setup.exe مراجعه، راست کلید گزینه Properties تب دوم Compatibility و تیک قسمت Comptibele mode را روشن و گزینه windows7 را انتخاب می کنید، OK کرده و پنجره را می بندید، حال نقطه عطف ماجرا اینجاست که برای نصب رو گزینه setup راست کلید و گزینه Run As Administrator را انتخاب می کنید تا Setup آغاز شود و ادامه هم مثل دستورات راهنما با این تفاوت که برای شروع نصب لایسنس و پروداکت هم همین روند بالا را برای Setup.exe آباکوس 6.10 انجام میدهید ! یک نکته دیگه اینکه اگر ویندوز8 اورجینال دارید یعنی بصورت اولیه رو لبتاپ شما یا سیستم اولیه شما نصب بوده بهتر است NetFrameWork 3.5 رو هم نصب کنید که اگر در گوگل فارسی سرچ کنید لینک دانلود بهمراه توضیحات بطور مفصل توضیح داده شده است.

موفق باشید

set از نوع نقطه را انتخاب کردم آیا باید از دو نقطه بالا و پایین المان را که زاویه چرخش آن را می خواهم محاسبه کنم باشند
بعد از تعریف set منظورتون از history outpot با خروجی مورد نظر تعریف کردن چیه؟ چه گزینه هایی باید انتخاب کرد؟ displacemet؟
آیا جزوه یا مقاله ای دارید که در این زمینه کمکم کنه دارید.
با تشکر دوباره

ابتدا باید از صلبیت اتصال اطمینان حاصل کنید که از طریق ایجاد دو SET به فاصله مساوی روی تیر و ستون از محل اتصال و اندازه گیری تغییر مکان افقی و قائم بدست می آید، اگر اتصال صلب بود تغییر مکان قائم تقسیم بر فاصله ای که از اتصال دارد "تتا" مورد نظر را می دهد در صورت صلب نبودن هم تفاضل تغییر مکان قائم و افقی کمک می کند !! در موقع تعریف STEP یک field outpot و یک history outpot بطور اتوماتیک ایجاد می شود منتها شما برای تعریف خروجی ها در محل ست ها باید H.O. جدید در محل set تعریف کنید ! برای داشتن لنگر که خروجی نیرو و RF و برای خروجی تغییر مکان هم u1 - u2 - u3 -...... هرچی که لازم دارید! خب

mec_eng_2010

عضو جدید
سلام عزیزان - کسی در موردمدل کردن کامپوزیت ها تو آباکوس اطلاعاتی داره- کارم بدجور گیره!!!!!

hamid-ch

عضو جدید
ابتدا باید از صلبیت اتصال اطمینان حاصل کنید که از طریق ایجاد دو SET به فاصله مساوی روی تیر و ستون از محل اتصال و اندازه گیری تغییر مکان افقی و قائم بدست می آید، اگر اتصال صلب بود تغییر مکان قائم تقسیم بر فاصله ای که از اتصال دارد "تتا" مورد نظر را می دهد در صورت صلب نبودن هم تفاضل تغییر مکان قائم و افقی کمک می کند !! در موقع تعریف STEP یک field outpot و یک history outpot بطور اتوماتیک ایجاد می شود منتها شما برای تعریف خروجی ها در محل ست ها باید H.O. جدید در محل set تعریف کنید ! برای داشتن لنگر که خروجی نیرو و RF و برای خروجی تغییر مکان هم u1 - u2 - u3 -...... هرچی که لازم دارید! خب

از این که وقت گذاشتید و راهنمایی کردید سپاسگذارم

remus

عضو جدید
سلام بر مهندسین عزیز
می خوام این مکانیسمو ک ضمیمه پست شده با آباکوس مدل کنمو تحلیل دینامیکی کنم (مال کتاب دینامیک ماشینه) اما اون 2 تا قسمت رو که دورش دایره زدم نمی دونم چطور باید تو ماژول intraction وارد کنم (نمی دونم از چه conector builder باید استفاده کرد ) لطفا راهنمایی کنید

(در ضمن کلیه اجزا به صورت 2d planer و deformable , wire مدل شده )

پیوست ها

• mechanism.jpg
    mechanism.jpg
    34.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

hamid-ch

عضو جدید
آقا شایان با تشکر از شما توانستم نمودار لنگر _ تتا رو بدست بیاورم
حالا فقط یک سوال پیش اومد و اون اینه که آباکوس این قابلیت رو داره ماکسیمم نیرو یا لنگری رو که تیر و اتصالات می تونه تحمل کنه رو بدست بیاره و یا باید نیرو و لنگر رو به صورت دائم اضافه کنیم تا مقدار ماکسیمم بدست بیایید؟

آقا شایان با تشکر از شما توانستم نمودار لنگر _ تتا رو بدست بیاورم
حالا فقط یک سوال پیش اومد و اون اینه که آباکوس این قابلیت رو داره ماکسیمم نیرو یا لنگری رو که تیر و اتصالات می تونه تحمل کنه رو بدست بیاره و یا باید نیرو و لنگر رو به صورت دائم اضافه کنیم تا مقدار ماکسیمم بدست بیایید؟

تا جایی که من میدونم، خیر ! یعنی اینکه شما هر چقدر که بار بدهید، آباکوس تا جایی که بتونه تحلیل رو تا time مشخص شده پیش می بره، حتی اگه مدل نیست و نابود یا بقولی "له" بشه !!! پس به همون روشی که خودتون ذکر کردید، عمل کنید
:smile:

heisazadeh

عضو جدید
سلام دوستان،
من یک مدل حرارتی مکانیکی دارم آنالیز میکنیم اما به یه مشکل برخوردم. توی بخش نتایج وقتی که روی plot XY انتخاب میکنم و میخواهم در هر زمان تنش یا کرنش رو به من نشون بده متوجه شدم در بعضی از زمانها 5 تا جواب رو رسم کرده. و نمودار صافی بدست نمیاد این مشکل وقتی هست من روی Unique nodal رو انتخاب میکنم اما اگه Centroid یا integrated بزنم نمودار کاملا صاف و قابل قبول میده. ممنون میشم دوستان راهنمایی کنند که آیا مدل من مشکلی داره یا از اباکوس هست. نمودار کرنش در هر لحظه رو آپلود کردم در بعضی نقاط(قبل از زمان 2 ثانیه) چند نقطه ای زیاد هست.

E10mmxaxis1.jpg

mohammad_davari

عضو جدید
سلام
مهندس من میخوام دو قطعه را که با خال جوش به هم متصل شدن مدل سازی کنم.برای مدل سازی خال جوش تنظیمات fastener را اگه میشه بم بگید.من قطر خال جوش را فقط دارم
ممنون از لطفتون

آخرین ویرایش:

hamid-ch

عضو جدید
دوستان کسی منظور دقیق این پیمام ارور رو می دونه
8 nodes are used more than once as a slave node in *TIE keyword. These constraints are not removed either due to the presence of *CONSTRAINT CONTROLS,NO CHANGES keyword or because removing the constraints might affect the model. The nodes have been identified in node set ErrNodeOverconTieSlave.

می دونم مربوط به قسمت Tie هست ولی دقیقا نمی دونم کدوم سطح رو اصلی(قرمز) و کدوم رو قید(صورتی) درنظر بگیرم

whiterose

عضو جدید
سلام دوستان.
چطور میتونم جابجایی مثلا 5سانتیمتر رو در 1000 استپ به یک سازه وارد کنم؟
ممنون میشم راهنمایی کنید.

ali_ta66

عضو جدید
دوستان کسی منظور دقیق این پیمام ارور رو می دونه
8 nodes are used more than once as a slave node in *TIE keyword. These constraints are not removed either due to the presence of *CONSTRAINT CONTROLS,NO CHANGES keyword or because removing the constraints might affect the model. The nodes have been identified in node set ErrNodeOverconTieSlave.

می دونم مربوط به قسمت Tie هست ولی دقیقا نمی دونم کدوم سطح رو اصلی(قرمز) و کدوم رو قید(صورتی) درنظر بگیرم

اگر اشتباه نکنم مربوط به این میشه که شما یه سطح رو 2 بار به عنوان slave تعریف کردی. ( در قسمت tei ، contact و ... همیشه 2 سطح درگیر داریم. یکی master و دیگری slave که حرکتش تابع حرکت master هست) معمولا باید سطح سخت تر رو به عنوان master انتخاب کرد. ولی این مشکلی که گفتید فکر کنم به خاطر این هست که یک سطح 2 بار به عنوان slave انخاب شده. جای master و slave رو عوض کنید.