تاسوعای حسینی زنجان

scorpion_tur

عضو جدید
کاربر ممتاز
شرمنده ها هی سوال میکنم ولی واسم سواله اخه بقیه جاها تقریبا مث همن ولی زنجان فرق میکنه ...

من فک میکردم همه مردم زنجان تو همون حسینه اعظم عزاداری میکنن !
این حسینیه زینبیه که گفتین اونم مث این تشکیل میشه ( یعنی به صورت اجتماع تو یه میدان خاص؟یا فقط حسینه اعظم اینجوریه؟ )
البته دسته حسینیه_زینبیه_فیضیه_احمدیه اینا جز دسته های خیلی بزرگن

scorpion_tur

عضو جدید
کاربر ممتاز
*ويژگيهاي مراسم حسينيه اعظم زنجان*

هرساله از اول تا سيزدهم محرم، مراسم عزاداري حسينيه در زنجان برگزار مي‌شودو مهمترين و با عظمت ترين روز برگزاري آن، هشتم محرم (شب تاسوعا) است، اينمراسم سال‌هاست شكوه و عظمت خاص خود را دارد و مي‌رود تا سال به سال باافزايش خيل عظيم عزاداران شركت كننده، به عنوان بزرگترين مجمع عاشقان امامحسين (ع) در جهان شناخته شود.

با اينكه زنجان از نظر وسعت شهربزرگی نیست؛ اما سال‌هاست كه در اين دسته عزاداري بيش از 200 هزار نفرشركت مي كنند، جذب گردشگر مذهبي، گوياي آن است كه مردم از اقصي نقاط كشورو حتي بسياري از كشورهاي خارجي براي شركت در اين حركت ميليوني به شهرزنجان مي‌آيند تا خود را در درياي خروشان عزاداران ابا عبدالله غرق كنند.

درطي اين چند روز مردم به سبب اعتقادات، كرامات و باورهاي قلبي خود قرباني ونذوراتي را به اين حسينيه اهدا مي‌كنند. از ديگر جنبه‌هاي حائز اهميت اين مراسم، تعداد ذبح قرباني است كه حسينيه اعظم زنجان را به عنوان دومينقربانگاه جهان اسلام بعد از منا در مكه(سالانه بيش از 7 هزار راس قرباني)و نخستين قربانگاه در جهان تشيع مبدل ساخته است.

حضور گسترده زنان در حاشيه اين مراسم از ديگر امور منحصر به فرد اين مراسم است البته درگذشته زنان تنها به عنوان تماشاگر در اين مراسم حضور مي‌يافتند، اما ازسال قبل زنان نيز توانستند به صورت يك دسته مجزا در پشت سر دسته حركت كنندكه اين امر، به عنوان الگوي زيبنده پرچمدار كربلا حضرت زينب، معنويت خاصيبه اين مراسم مي‌دهد.

تاريخي بودن مراسم حسينيه بر اساس تحقيقات بهعمل آمده ثابت شده است، به گونه‌اي كه برخي مورخين قدمت برگزاري اين مراسمرا حداقل از زمان قاجار مي‌دانند كه اين مراسم در حسينيه برگزار مي شدهاست.

جايگاه اعتقادي و مذهبي دين اسلام در اذهان عمومي، سادگي و بيپيرايگي انجام مراسم باعث شده كه اين رونق رو به افزايش مراسم، هر سالنسبت به سال قبل بيشتر شود.

اين مراسم شكوهمند هر ساله از طريق شبكه‌هاي برون مرزي سحر1-2و (جام جم) و رسانه‌هاي ملي، شبكه وب(اينترنت) به صورت مستقيم پخش شده و خيل عظيمي از ايرانيان مقيم خارج از كشور بدين گونه نظاره گر اين مراسم شكوهمند هستند.

بهره‌برداري از نذورات اينمراسم در امور خيريه و عام المنفعه نيز در نوع خود بي نظير است؛ به طوريكه در آيين سوگواري هشتم ماه محرم سال گذشته، 11 هزار و 482 راس دام نذري توسط عاشقان سالار شهيدان حضرت امام حسين (ع)، به هيات حسينيه اعظم زنجان اهدا شد. هم‌چنين 6384 راس گاو، شتر، گوسفند، بز و شترمرغ به صورت زنده تحويل و 1642 راس دام نيز شامل گاو، گوسفند و بز در مسير حركت دسته عزاداري قرباني و ذبح شد.

دوستداران اباعبدالله الحسين(ع) هم‌چنين بهاي 3456 راس گوسفند نذري را نيز به صورت نقدي تقديم هيات امناي حسينيه اعظم كردند.

ali hoseini

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من به عنوان یک آزربایجانی شیعه به عظمت این حسینیه افتخار میکنم .
آرزو میکنم و امیدوارم این عزاداری ها همیشه خلوص نیتش حفظ بشه و قاطی فرهنگهای غلط عزاداری امروزی که متاسفانه در خیلی جاها از جمله تهران باب شده نشه.

scorpion_tur

عضو جدید
کاربر ممتاز
من به عنوان یک آزربایجانی شیعه به عظمت این حسینیه افتخار میکنم .
آرزو میکنم و امیدوارم این عزاداری ها همیشه خلوص نیتش حفظ بشه و قاطی فرهنگهای غلط عزاداری امروزی که متاسفانه در خیلی جاها از جمله تهران باب شده نشه.
اره خوبیش همینه که از طبل و چنگ و این چیزا خبری نیست سادگیش و یک دلی عزادارا قشنگش کرده
تشریف گتیرون قدمیز گوز اوسته

artinbala999

عضو جدید
شرمنده ها هی سوال میکنم ولی واسم سواله اخه بقیه جاها تقریبا مث همن ولی زنجان فرق میکنه ...

من فک میکردم همه مردم زنجان تو همون حسینه اعظم عزاداری میکنن !
این حسینیه زینبیه که گفتین اونم مث این تشکیل میشه ( یعنی به صورت اجتماع تو یه میدان خاص؟یا فقط حسینه اعظم اینجوریه؟ )

نه دوست عزیز همون طور که scorpion tur عزیز گفت ما تو زنجان هیئت های عزاداری زیادی داریم ولی به ترتیب قدمت و حضور مردم تو اوناست که معروف شدن و از آن جمله حسینیه اعظم زنجانه بعد زینبیه اعظم و این چند ساله هم هیئت های فیضیه و احمدیه ی زنجان هم بزرگ تر شدن!!! حضور مردم تو یه میدون نیست بلکه از دو یا سه خیابون و تقاطع بالاتر شروع به حرکت میکنن و چون این میدون نمادی خاص هستش به همین دلیل عکس این رو زیاد دیدین و گرنه به خاطر ازدحام جمعیت علنن تو این چند روز شهر حالت تعطیل داره ...
در ضمن مراسم زینبیه هم عصر فردای عاشورا میتونین تو بعضی از شبکه ها که زنده پخش میشه ببینین...

artinbala999

عضو جدید
راستی دوستان طبق اعلام حسینیه اعظم زنجان مراسم امسال به صورت زنده از شبکه های جام جم 1 و 2 ، سحر 1 و 2 ، شبکه اشراق، 1 و 3 سیما و شبکه خبر به صورت پیوسته یا گاها بخش هایی در روز یکشنبه از ساعت 13 و 30 به بعد پخش میشه...
التماس دعا

yoolia

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرسییییییییییییییییییییییی

memmar

عضو جدید
کاربر ممتاز
راستی دوستان طبق اعلام حسینیه اعظم زنجان مراسم امسال به صورت زنده از شبکه های جام جم 1 و 2 ، سحر 1 و 2 ، شبکه اشراق، 1 و 3 سیما و شبکه خبر به صورت پیوسته یا گاها بخش هایی در روز یکشنبه از ساعت 13 و 30 به بعد پخش میشه...
التماس دعا

مرسی واقعا لطف میکنید که اطلاع میدید برنامه ها چطورن.........................

التماس دعا............................

artinbala999

عضو جدید
همه ساله هشتم روز محرم الحرام که به یوم الابالفضل معروف است دسته عظیم حسینیه اعظم زنجان با حضور مردم عزادار زنجان و ایران اسلامی با شکوه خاصی برگزار میشود امسال نیز حرکت دسته عزاداری طبق سالهای گذشته برگزار خواهد شد نوحه ای که برای امسال برنامه ریزی شده است بشرح ذیل است:
ای درس بصیرت وئرن عالملره عباس
يازديردى خدا آديوى پرچملره عباس

علمدار شهيدان
بوجانلار سنه قربان

artinbala999

عضو جدید
از همه دوستان التماس دعا داریم و امیدوارم که امروز اون طور که لایق نام حسین (ع) هست
مردم زنجان بتونن از عهده این مسئولیت بر بیان به لطف خدا !!!!