برای یه دختر رشته نفت چقدر خوبه؟ ترجیح شخصی شما بری انتخاب این رشته چی بود؟

Engineer.kh

عضو جدید
اصلا هم اینطور نیست...............

اصلا هم اینطور نیست...............

من بازدید رفته بودم پتروشیمی بجنورد، گفت اینجور رشته ها اصلا دختر نمیگیریم، نه اینکه چه مردی باشه اون دختره :biggrin:
کلا اینجور رشته های م.شیمی و مکانیک و نفت و اینا بدرد دخترا نمیخوره، حتی صنایع هم دختر جذب نمیکنن...
به نظر من دخترا باید برن رشته هایی که با روحیاتشون سازگاری داشته باشه، و مردم هم اونارو به عنوان یه اینکاره قبول داشته باشن، مثلا معماری

:mad::mad::mad::mad:
اصلا هم اینطور نیست بی زحمت 1سر هم بیا طرفای جنوب خیلی که نه ولی از مهندسای شرکت نفت خانم هم دارن.

Miss.Leyla

عضو جدید
اولا من این تاپیک رو ندادم که بخووووام از شما نظرخواهی کنم!!!!

Miss.Leyla

عضو جدید
آقا بحث دشمنی نیست.. میگم به افکار و عقاید هم احترتم بذارید!!

Miss.Leyla

عضو جدید
زیادی فکر میکنید به مغزتووون فشار نیاااارید!!!! دخترا که عقده دانشگاه رفتن رو ندارند که اینطور نظر میدید...شاید واسه شما اینطور باشه

*توت فرنگی*

عضو جدید
من بازدید رفته بودم پتروشیمی بجنورد، گفت اینجور رشته ها اصلا دختر نمیگیریم، نه اینکه چه مردی باشه اون دختره :biggrin:
کلا اینجور رشته های م.شیمی و مکانیک و نفت و اینا بدرد دخترا نمیخوره، حتی صنایع هم دختر جذب نمیکنن...
به نظر من دخترا باید برن رشته هایی که با روحیاتشون سازگاری داشته باشه، و مردم هم اونارو به عنوان یه اینکاره قبول داشته باشن، مثلا معماری
:surprised:!!
راستش اولین باره چنین حرفی رو میشنوم!!
و واسم خیلی جالبه ..چون میخوام ارشدمو صنایع بخونم و تا حالا فکر میکردم بازار کار خوبی داشته باشه!!:eek:

archi_nn

عضو جدید
سلام دوستان
من رشته ام معماریه ولی اصلا علاقه ای ندارم به زور دارم تحملش میکنم واسه همین مصمم ارشدو بزنم یه رشته ی دیگه ،به شیمی هم علاقه ی وافری دارم یه مدتی بود به نفت فکر میکردم ولی با تفاسیر دوستان در این تاپیک انگار باید دنبال رشته ی دیگه ای باشم:(

viva shz

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
این رشته کلا گاو نر میخواهد و مرد کهن!

neda...

عضو جدید
منم معماریم بد نیست ولی خوب نفت چیزه دیگه ایه.
سلام دوستان
من رشته ام معماریه ولی اصلا علاقه ای ندارم به زور دارم تحملش میکنم واسه همین مصمم ارشدو بزنم یه رشته ی دیگه ،به شیمی هم علاقه ی وافری دارم یه مدتی بود به نفت فکر میکردم ولی با تفاسیر دوستان در این تاپیک انگار باید دنبال رشته ی دیگه ای باشم:(

hmdjml

مدیر تالار مهندسی نفت
مدیر تالار
منم معماریم بد نیست ولی خوب نفت چیزه دیگه ایه.

معلومه یه چیز دیگه هس.
سومین شغل باپرستیژ دنیا هست. پردرامدترین شغل دنیا هست به طور میانگین. الان میگه بیل گیتس از همه درامدش بیشتره. گفتم به طور میانگین. اگه بخوای اونطوری حساب کنی هیچ کسی به اندازه شرکتای نفتی درامد نداره

neda...

عضو جدید
اره خوب ماهم که انکار نمیکنیم
معلومه یه چیز دیگه هس.
سومین شغل باپرستیژ دنیا هست. پردرامدترین شغل دنیا هست به طور میانگین. الان میگه بیل گیتس از همه درامدش بیشتره. گفتم به طور میانگین. اگه بخوای اونطوری حساب کنی هیچ کسی به اندازه شرکتای نفتی درامد نداره

nilo0ofun

عضو جدید
سلام به همه دوستان نفتی من رشته ام مکانیک هست داشتم به ارشد نفت فکر می کردم که سر از اینجا درآوردم!
ولی راستش اطلاعات زیادی درباره سیلابس این رشته ندارم هر چند که کارم یه جورایی باهاش مرتبطه. حالا این گرایش مخازن چی هست؟ من به طراحی مخازن تحت فشار آشنام البته ما مکانیکا بر اساس ASME SEC. VIII کار میکنیم یعنی اینم همونه؟

hmdjml

مدیر تالار مهندسی نفت
مدیر تالار
مخزنی که نفتیا میگن زیرزمینه. منظور منبع یا جایی هست که چاه زده میشه و از زیر زمین بهره برداری از مخزن نفتی یا میدان نفتی میکنن.
اون مخزنی که شما میگی مخزن انباشت نفت هست. روی زمینه توی پالایشگاه هست. اصلا ربطی به ما نداره. برای همین شما اگه میخوای بیای تو این زمینه باید برای ارشد رشته مهندسی شیمی گرایش انتقال و فرآوری گاز رو امتحان بدی.
البته یکی از دوستان مثل شما مکانیک میخوند رفت ایتالیا ارشد نفت مخازن میخونه.
شبیه سازی هم که معین جان خدمتتون گفتن شبیه سازی نفت و مخزن و چاه های نفتی و روابط جریانی در این سه مکان هست. البته چندان بی ربط نیست چون باید مکانیک سیالات دوفازی و یه فازیو خوب بلد باشی.

nilo0ofun

عضو جدید
ok ممنون حالا فهمیدم چیه ;)
ولی این با گرایشه مهندسی مخازن هیدروکربوری که مال رشته شناور مهندسی نفت هست چه فرقی داره؟
و واقعا بازار کارش خوب نیست؟

hmdjml

مدیر تالار مهندسی نفت
مدیر تالار
ok ممنون حالا فهمیدم چیه ;)
ولی این با گرایشه مهندسی مخازن هیدروکربوری که مال رشته شناور مهندسی نفت هست چه فرقی داره؟
و واقعا بازار کارش خوب نیست؟

وقتی میگن بازار کارش خوب نیست یعنی نسبت به سایر گرایشها خوب نیست. بهترین درامد رو گرایش حفاری داره و به تبع سخت ترین کارو از لحاظ شرایط کاری و خطرناک بودن.
درکل مهندسی نفت بازار کار فوقالعاده محدودی داره شما نمیتونید هرجایی استخدام بشید باید برید یه جای نفتی. ولی مثلا یه مهندس شیمی توی کارخونه شکلات سازی هم میتونه کار کنه. یا خود مهندسی مکانیک چقدر بازار کار گسترده ای داره.
با تمام این تفاسیر اگر علاقه مند هستین بیاین.
یه نکته: اغلب مهندسای نفت چند سال اول کارشونو حقوق خوبی نمیگیرن با گذشت هر سال درامدشون میره بالا خیلی بالا. یعنی با اون شرایط کاری که ما داریم تنها دلخوشیمون پولی هست که میگیریم. البته من شاغل نیستما.

pashnetala

عضو جدید
سلام به همه دوستان نفتی من رشته ام مکانیک هست داشتم به ارشد نفت فکر می کردم که سر از اینجا درآوردم!
ولی راستش اطلاعات زیادی درباره سیلابس این رشته ندارم هر چند که کارم یه جورایی باهاش مرتبطه. حالا این گرایش مخازن چی هست؟ من به طراحی مخازن تحت فشار آشنام البته ما مکانیکا بر اساس ASME SEC. VIII کار میکنیم یعنی اینم همونه؟

سلام

من هم لیسانسم مکانیک سیالاته

بعد ۳ سال سابقه کاری مهندسی مشاور سد در شرکت مهاب قدس با حقوق ۱میلیون ۲۰۰ اینا استعفا دادم ( سد کار میکردم مثلا کار سخت انجام میدادیم اما کنار کار دکل هیچ بود) اومدم ایتالیا الان دارم فوق نفت میخونم

یه جورایی پشیمونم

نفت همانطور که بقیه دوستان گفتن جاهای خاص میتونیم کار کنیم و گرایش های پر درامدش واقعا کارش طاقت فرساس اما مکانیک میتونه هر جا که بخواد حتی اگه دوس داشته باشه off-shore هم کار کنه

به نظر من خوبه خوب تحقیق کنید بعد تصمیم نهایی بگیرید.

ramin.apaakhtar

عضو جدید
آیاازاومدن به رشته نفت پشیمون نیستید؟

آیاازاومدن به رشته نفت پشیمون نیستید؟

سلام دوستان
امیدوارم همیشه خوب باشید
سوالم اینه:آیاازاومدن به رشته نفت پشیمون نیستید؟

hmdjml

مدیر تالار مهندسی نفت
مدیر تالار
سلام دوستان
امیدوارم همیشه خوب باشید
سوالم اینه:آیاازاومدن به رشته نفت پشیمون نیستید؟

عجب سوالی!!! خیلی خوشم اومد;)
باید میپرسیدی که چرا اومدین رشته نفت؟
من روزی که انتخاب رشته کردم الکی زدم نفت. فقط چون یکی از بچه ها میگفت پولش خوبه. اما حالا که ترم 8 هستم به این نتیجه رسیدم که بهترین رشته دنیا براب من نفت بوده و هست. نه پشیمون نیستم

pashnetala

عضو جدید
من که لیسانسم مکانیک بوده و سابقه کار مشاور سد با حقوق یه میلیون دویست (با ۲ سال سابقه کار) اونم نه کار انچنان طاقت فرسا، پشیمونم فوق دارم نفت میخونم

جالبتر اینکه شرکتهای مطرح دنیا که سرچ میکنم (eni,bp,chevron,statoil,...) مکانیک بیشتر از نفت میخوان !

navid_sixtysix

عضو جدید
کاربر ممتاز
پشیمون نباشم راضی هم نیستم
به چند دلیل
1 بازار کار محدود در حیطه صنعت(واسه من تو کارخونه آرد کار نیس ولی واسه مهندس برق )
2 نوپا بودن این دانش
3 محیط کار فوق العاده خطر ناک
4 آینده مبهم سوخت های فسیلی
5 ضعف بنیادی این صنعت در کشور در بیشتر زمینه ها
....
اما بهرحال تضمینی هم نبود که اگر رشته ی دیگه ای میرفتم راضی میبودم.....!

آخرین ویرایش:

hmdjml

مدیر تالار مهندسی نفت
مدیر تالار
پشیمون نباشم راضی هم نیستم
به چند دلیل
1 بازار کار محدود در حیطه صنعت(واسه من تو کارخونه آرد کار نیس ولی واسه مهندس برق )
2 نوپا بودن این دانش
3 محیط کار فوق العاده خطر ناک
4 آینده مبهم سوخت های فسیلی
5 ضعف بنیادی این صنعت در کشور در بیشتر زمینه ها
....
اما بهرحال تضمینی هم نبود که اگر رشته ی دیگه ای میرفتم راضی میبودم.....!

زندگی همینش قشنگه دیگه. ریسک کردیم اومدیم حالا هم هرچی میخواد بشه بذار بشه. به قول یکی از بچه ها: اگر همه چیز را بدانید لذتها را از دست خواهید داد. یه جایی دیدمت هر چی فکر میکنم یادم نمیاد.

مهندس نفت

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام
من خودم بسیار علاقمند هستم منم اولش نمیشناختم رشته نفتو .لی الان میفهمم که واقعا علاقه من هستم
با صحبت های اقا نوید موافقم واقعا وسعت بازار کاری محدود به خود نفت هست وگر نه جای دیگه نمیتونی کار کنی
و موضوع دیگر خطرناک بودنه مخصوصا حفاری هست
ولی بازم عشق فقط نفت حفاری

sage007

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من تا اونجایی که یادم هست موقع انتخاب زده بودم شیمی داداشم زده بود نفت ! این وسط یکی دیگه اینا رو وارد کرد و عوصی!

خلاصه ما نفتی شدیم اونم شیمی که بعد ولش کرد !الان عمران می خونه علاقه داره با اینکه کارش شرکت گاز هست و...

ما هم اومدیم نفت گفتیم بابا درساشون یکی و....

الان می بینم خیلی فرق داره! ولی از نفت راصیم بجز قسمت زمین شناسی هاش که اعصاب خورد کن بود سنگ اذرین هم بهمون گفتن توش!

ای کاش از اول یه زاویه دید نفتی بهمون می دادن ترم اول

مثل شیمی ها که اشنایی با مهندسی شیمی دارن درسا ی ترم یک تا 8 رو داخلش مختصر می خونن

می دونن دنبال چی باشن

شاید اگر از اول با بهره برداری و تست و لاگ حفاری اشنا می شدم الان سوادم بهتر بود!

راستی اینم اصافه کنم که فکر می کردم مهندسی نفت همون مهندسی شیمی گرایش پالایش هست

حقیقتش به پالایش خیلی علاقه داشتم و دارم خیلی جالب هست برام

آخرین ویرایش:

hmdjml

مدیر تالار مهندسی نفت
مدیر تالار
ایول
منم موافقم تا ترم 5 نمیفهمیم نفت چیه همش دروس عمومی و پایه. وقتی هم میفهمیم اونقدر سرمون شلوغ میشه که نمیدونیم کدوم درسو بهتر بخونیم بیشتر بخونیم و ... .

naft-shimi

عضو جدید
سلام
کاش دوستانی که علاقمند هستن به رشته نفت دلیلش رو هم میگفتن

hmdjml

مدیر تالار مهندسی نفت
مدیر تالار
سلام
کاش دوستانی که علاقمند هستن به رشته نفت دلیلش رو هم میگفتن

یکی از مزیتها یا خوبیهای این رشته به نظر من اینه که درسها نه کاملا خوندنی مثل درسهای رشته های انسانی و تجربی هستن و نه کاملا حل کردنی مثل درسهای رشته هایی مثل ریاضی و فیزیک. در کل ترکیبی از هر دوتا هستن وقتی از خوندنیها خسته ات میشه میرسی به حل کردنی و برعکس. همین موجب میشه که خیلی راحت درسهارو درک کنی و بتونی کامل بخونی. دروس کاملا خوندنی یا کاملا حل کردنی هم داره در عین حال.

البته این یکی از مزایای رشته نفت هست.

مهندس نفت

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام
اولش که انتخاب رشته کردم دلیلی برام وجود نداشت که این رشته ور انتخاب کنم
بعدش که رفتیم دانشگاه و ترم های اول از ترم بالایی میپرسیدم رشته چه طوره بازرا کار داره اوناهم که خوب خبر نداشتن یه چیزایی میگفتن درست یا غلط
یواش یواش رفتیم ترم بالاتر یه ترم نا امید میشیدم یه ترم دیگه امیدوار
چشم باز کردیم دیدیم ترم هفتو و یه پا مهندس ....
راستی نگفتم دلیل علاقه به رشته نفتو خوب الان میگم حولم نکنید دلیل اینکه رشته حفاری انتخاب کردم هم هیجان داره هم تازگی ممکنه در محیط کار یه اتفاق جدید ببینی و تجربه کسب کنی و دلایل دیگر ...

آخرین ویرایش:

ramin.apaakhtar

عضو جدید
بالاخره دخترابه دردرشته نفت میخورن؟

بالاخره دخترابه دردرشته نفت میخورن؟

سلام خدمت همه دوستان
یکی ازبحث های همیشگی این بوده که دخترابه دردرشته نفت میخورن یانه؟امسال که دانشکده نفت برای همه گرایش های کارشناسی نفت پذیرش دخترممنوع کرده به عبارت دیگرباتوجه به دفترچه انتخاب رشته که چندروزی اومده پذیرش فقز برای پسراقرارداده شده.خلاصه نظرشماچیه؟

navid_sixtysix

عضو جدید
کاربر ممتاز
ابدا بدرد این رشته نمیخورن
بخصوص حفاری و بهره برداری که کار یدی زیاد داره

viva shz

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من که پسرم به دردم نمیخوره دیگه چه برسه به دخترا(البته استثنا هم هست تو خانوما!)

بالا