بدبخت ملتی که به قهرمان احتیاج دارد

خرداد..

اخراجی موقت
گالیله قدم به قدم سرنوشت خویش را می سازد. دانش و شور و شجاعتش او را چون خورشیدی جهان تاب بر فراز برترین قله ها می نشاند و راحت جویی و ساده دلی و خطایش بر لب پرتگاهش جای می دهد... ناگهان فرو می افتد، توبه می کند و حقیقت را دروغ می خواند.
چنین فرجامی را سال ها پیش خطاب یه یکی از شاگردانش داوری کرده است:«آن که حقیقت را نمی داند تنها بی شعور است اما آنکه حقیقت را می داند و آنرا دروغ می نامد تبهکار است». اینک این داوری به سوی خودش باز می گردد.
او در برابر انکسیزیون سر فرود می آورد؛ نه آنگونه که شاگردانِ خشمگین و سرخورده اش می پندارند، برای نجات شکم دله اش، بلکه به این جهت که از شکنجه می ترسد و تاب درد جسمی را ندارد. «توبه کردم چون از درد جسمی می ترسیدم؛ آلات شکنجه را به من نشان دادند.»

می توان گفت این سر فرود آوردن در ملتقای تسلیم و چاره جویی قرار دارد. از طرفی حقیقت را خطا و کفر می خواند و از طرف دیگر باقی سال های اندوه بار عمرش را به نوشتن و ثبت پنهانی اکتشافات علمی ممنوع می پردازد و سوی چشم و سلامتش را بر سر این کار می گذارد.
تسلیم و توبه گالیله راه حلی زشت و ناروا اما عاقلانه است.

گالیله در غم انگیزترین لحظه شکست، سنت دیرین قهرمان سازی را درهم می شکند. هنگامی که شاگردان خشمگینش به طعنه می گویند:«بدبخت ملتی که قهرمان ندارد»، گالیله، درهم شکسته و ناتوان و بی یاور و تنها جوابی بی نظیر می دهد:«بدبخت ملتی که به قهرمان احتیاج دارد».
همین است. اگر ملتی بدبخت و درمانده نباشد، چه حاجت به قهرمان دارد؟ چه بدبختی از این بالاتر که مردمی بنشینند و منتظر ظهور قهرمانی باشند؟ اصلا رویای ظهور منجی قادر، زاده ضعف و نادانی انسان است.
معصوم و قهرمانِ بی همتا را پندار بیمار ما می سازد؛ ناتوانی ما، امیدهای برنیامده ما، آرزوی تنبل ما به عدالت و نیکی، ترس ما، اندیشه کمال جوی و بی عمل ما.
ستایش دروغین و پرطمطراق انسان را خوش ندارد و حتا مثبت ترین قهرمان هایش بری از ضعف و خطا نیستند. خصوصیات عادی بشر را دارند. ابر مرد و قهرمانی که بر دامن کبریاییش گرد ننشیند در کار نیست.
چه جای تعجب که گالیله غذای خوب را دوست بدارد یا از درد جسمی بهراسد؟
و همه این ها تا بدانیم که تاریخ را مردمان می سازند نه قهرمانانِ بی همتا و علم را دانشمندان پیش می برند نه دانشمندی یکتا.
«هیچ اثر علمی وجود ندارد که فقط یک تن بنویسدش» و دریابیم که «دست آلوده بهتر از دست خالی است».
دریابیم که راستی «بدبخت ملتی که به قهرمان احتیاج دارد.»

Lady Neo

عضو جدید
» ... رویای ظهور منجی قادر، زاده ضعف و نادانی انسان است.
معصوم و قهرمانِ بی همتا را پندار بیمار ما می سازد؛ ناتوانی ما، امیدهای برنیامده ما، آرزوی تنبل ما به عدالت و نیکی، ترس ما، اندیشه کمال جوی و بی عمل ما. ... »

عالی! ملت پیروز آن ملتیست که اراده برای تغییر در لحظه و اکنون را داراست، نه امید بی ثمر برای رسیدن روز داوری این جهانی یا آن جهانی.

Y..or..Z

همکار مدیر مهندسی مکانیک
کاربر ممتاز
معصوم و قهرمانِ بی همتا را پندار بیمار ما می سازد؛ ناتوانی ما، امیدهای برنیامده ما، آرزوی تنبل ما به عدالت و نیکی، ترس ما، اندیشه کمال جوی و بی عمل ما. ... »

عالی! ملت پیروز آن ملتیست که اراده برای تغییر در لحظه و اکنون را داراست، نه امید بی ثمر برای رسیدن روز داوری این جهانی یا آن جهانی.
کاش همه مثل شما فکر میکردن
حتی آغاز گر تاپیک هم فک نکنم به حرفی که میزنه اعتقادی داشته باشه

Y..or..Z

همکار مدیر مهندسی مکانیک
کاربر ممتاز
اعتقادی ناشی از تفکر و خرد ولو غلط بسی ارزشمند تر از اعتقادی ناشی از ترس است
من به چیزی اعتقاد ندارم پس این دلیلی بر ترسو بودنم نیست
خود اعتقاد داشتن نشانه ترس هستش

شما هنوز معنی پست اولم رو درک نکردید
پست اول در ادامه پست استارتر و تایید حرفشون بود
اینکه ما به قهرمان اعتقاد داریم و شبهای جمعه به انتظارش میشینیم
پس نمیتونیمی خورده بگیریم هر وقت به معنای واقعی کلمه از دست به دامن شدن به قهرمانان دست کشیدیم اونقت میتونیم حرفی برای گفتن داشته باشیم

*سهیلا*

عضو جدید
کاربر ممتاز
و بدبخت ملتی که به بت سازی عادت داره
و جالبه که بعد از مدتی این بت های به دستِ ملت ساخته شده تمام باورها و امیال و آرزوها و انتظارات و... رو برباد میده
ولی باز بت سازی از سوی دیگه قوت میگیره
تقصیر بت ها نیست
تقصیر حافظه ی تاریخی کوتاه مدت ماست!

Hosseinrq

عضو جدید

1.تو بحث ظهور حرفهای غربی ها رو میزنی.

2.کسی نگفته که باید بایستی تا که امام ظهور کنه .باید کار کرد ،باید زمینه رو آماده کرد،باید کشور اسلامی قدرتمندی داشته باشیم،نه مثل کشور آذربایجان که اون قدر مسلمان داره اما رژه هم جنس باز ها توی اون کشور برگزار میشه.
ظهور حرف آدم های ضعیف نیست برای ظهور مهدی باید قوی شد ، باید به حداقل اسلام دست یافت.

..............مراقب کتب هایی که میخونید باشید . کتاب های خودمون اکه والا ترین آن قرآنه وکتاب های دیگه رو هم مطالعه کنید

شادیاخ

عضو جدید

2.کسی نگفته که باید بایستی تا که امام ظهور کنه .باید کار کرد ،باید زمینه رو آماده کرد،باید کشور اسلامی قدرتمندی داشته باشیم،نه مثل کشور آذربایجان که اون قدر مسلمان داره اما رژه هم جنس باز ها توی اون کشور برگزار میشه.
ظهور حرف آدم های ضعیف نیست برای ظهور مهدی باید قوی شد ، باید به حداقل اسلام دست یافت.

..............مراقب کتب هایی که میخونید باشید . کتاب های خودمون اکه والا ترین آن قرآنه وکتاب های دیگه رو هم مطالعه کنید

چه بسیار افرادی که در طول تاریخ بااین آرزو به جهد و جهاد پرداختند و در اوج ناامیدی جان سپردند .

مسعود.م

متخصص والیبال باشگاه ورزشی
کاربر ممتاز
چه بسیار افرادی که در طول تاریخ بااین آرزو به جهد و جهاد پرداختند و در اوج ناامیدی جان سپردند .

تا تفسیر شما ازجهاد و ناامیدی چی باشه!!

خواستم این جمله شما را به صورت تفصیلی جواب بدم اما تنها به یک جمله در تفاوت این دیدگاه ( که شما قبلا ان را ناشی از ترس!! تلقی کردید) با دیدگاه مورد تایید شما که تنها به حیات مادی در این دنیا و استفاده بی ضابطه از مواهب ان وتجربه تمام لذت ها! می اندیشد اشاره می کنم ان هم از نظر اریک فروم

نبود لذت های واقعی سبب شده است انسان مدام به دنبال لذت های هیجان انگیز تازه باشد اما انسان باید راهی را به درون خود باز کند و خود وخدای خود را عمیق تر بشناسد برای همین است که افراد با ایمان شخصیتی قویتر از افراد بی دین وبی ایمان دارند

شادیاخ

عضو جدید
تا تفسیر شما ازجهاد و ناامیدی چی باشه!!

خواستم این جمله شما را به صورت تفصیلی جواب بدم اما تنها به یک جمله در تفاوت این دیدگاه ( که شما قبلا ان را ناشی از ترس!! تلقی کردید) با دیدگاه مورد تایید شما که تنها به حیات مادی در این دنیا و استفاده بی ضابطه از مواهب ان وتجربه تمام لذت ها! می اندیشد اشاره می کنم ان هم از نظر اریک فروم

نبود لذت های واقعی سبب شده است انسان مدام به دنبال لذت های هیجان انگیز تازه باشد اما انسان باید راهی را به درون خود باز کند و خود وخدای خود را عمیق تر بشناسد برای همین است که افراد با ایمان شخصیتی قویتر از افراد بی دین وبی ایمان دارند

تا تعریف شخصیت قوی چی باشه دوست عزیز این شخصی هم کهنام بردید من تابحال اسمشو نشنیده بودم

انسانی خداباور ، متکی به خدا آمال و آرزوهایش را از خدا میخواهد و رسیدن به آن را ازجانب او می پندارد و عدم رسیدن به آن را تقدیر و مصلحت

انسانی خداناباور که تنها به توانایی های خود تکیه دارد برای رسیدن به آمال و آرزوهایش به خود تکیه دارد در صورت رسیدن به آن اعتماد به نفس می یابد و در صورت نرسیدن به دنبال اشکالات کار خود می گردد و دوباره تلاش می کند

کدام شخصیت قویتر است

مسعود.م

متخصص والیبال باشگاه ورزشی
کاربر ممتاز
تا تعریف شخصیت قوی چی باشه دوست عزیز این شخصی هم کهنام بردید من تابحال اسمشو نشنیده بودم

انسانی خداباور ، متکی به خدا آمال و آرزوهایش را از خدا میخواهد و رسیدن به آن را ازجانب او می پندارد و عدم رسیدن به آن را تقدیر و مصلحت

انسانی خداناباور که تنها به توانایی های خود تکیه دارد برای رسیدن به آمال و آرزوهایش به خود تکیه دارد در صورت رسیدن به آن اعتماد به نفس می یابد و در صورت نرسیدن به دنبال اشکالات کار خود می گردد و دوباره تلاش می کند

کدام شخصیت قویتر است

از ان جایی که معمولا از لحاظ اعتقادی و روانشناسی وفلسفی بحث می کنید فکر کردم شاید بعضی از روانشناسان و فیلسوفان را بشناسید

چرا که در این زمینه از لحاظ روانشناسی دو دیدگاه وجود دارد یکی متعلق به فروید ویکی متعلق به فروم

اما در مورد موضوع دوم

از لحاظ ریاضی شما دو داده در اختیار من قرار دادید و بعد خواستید نتیجه گیری کنم اما از ان جایی که داده های شما ناقص محسوب میشه پس طبیعتا نتیجه گیری من هم کامل نیست

چرا که در دیدگاه اول- انسان های خداباور- شخص باید برای رسیدن به هدف تمام تلاش خودش را انجام بدهد و وقتی که تمام این سعی وتلاش به نتیجه نرسید

در درجه ی اول در پی اشکالاتش می گردد و سعی در برطرف کردن ان ها می کند

و بعد از ان به دلیل این که تدبیر تمام امور را از جانب خداوند می داند ان را به قضا و قدر نسبت میدهد نه این که بدون جستجوی اشکالات نرسیدن به هدف رافقط نتیجه تقدیر خداوند بداند

شما ظاهرا قصد دارید که قضا و قدر را جدای از اختیار انسان بدانید در صورتی که این دو مکمل یکدیگرند

Lady Neo

عضو جدید

1- غربی ها؟! مشکل مردم ما اینه که دنیا رو دسته بندی می کنیم. در این زمانه غربی و شرقی و شمالی و جنوبی معنی خودش رو از دست داده، دوست من! از لاک نامرئی خودتون بیرون بیاین. دیگه هیچ مرز و محدوده ای نمیشه برای اندیشه ها قائل شد.

2- همجنس باز نه که همجنسگرا. در این زمینه کمی مطالعه کنین. اسلام یعنی همین؟! اینکه هرکس متفاوت بود باید ممنوع باشه؟! دلم می خواست فضا بازتر بود تا از تاریخ ... براتون در این زمینه مثال می آوردم. اما متاسفانه گردنم رو خیلی دوست دارم. ضمن اینکه بهتر نیست دست از گول زدن خودمون برداریم؟ برای ظهور مهدی باید قوی شد؟ شما و من چرا مهدی شخصی خودمون نباشیم؟! ضمن اینکه چی رو قوی کنیم؟! پایه های اسلام رو؟! با چه اصولی؟! اینکه مثلا بمب اتمی داشته باشیم تا ... ؟ درمورد والاترین کتاب هم شما بنشین و بیطرفانه قران رو با ترجمه فارسی بخون و تازه اگه به عربی مسلط باشین که دیگه عالی تر این نمیشه. ...

دوست من! شما مراقب کتاب هایی که نمی خونین باشین. بسته نگه داشتن ذهن، بزرگترین ستمیه که هر انسانی در حق خودش ممکنه انجام بده. اتفاقا من به شما توصیه می کنم هر کتابی رو بخونین و بیطرفانه قضاوت کنین. تعصب ریشه جامعه رو می خشکونه. چشم ها و ذهنتون رو شستشو بدین. جای دوری نمیره.

*سهیلا*

عضو جدید
کاربر ممتاز

دوست گرامی!
زمینه رو چه جوری باید برای ظهور حضرت شما آماده کرد؟
از یه طرف نشانه ی های ظهور حضرتتون برآشفتگی و دین گریزی و رسیدن جان ملت به لبشونه!
از یه طرفم شما مدعی هستید باید کشور اسلامی قدرتمندی داشته باشیم!
تکلیف مارو روشن کنید لطفن!
بعد مگه این منجی ای که مدعی هستید فقط قراره برای کشورهای اسلامی ظهور کنه؟؟
همجنسگرایی اونطوری که شما در نظرتون هست بی اخلاقی نیست گرامی... گرایش متفاوت عده ای هست که به اندازه ی بقیه حق زندگی در اجتماع رو دارن.
اینقدر اصرار به همسو سازی علایق و سلایق نکنید...
و مراقبت از کتبی که خونده میشه:
اگر این تعصب شما برای والاترین کتاب (البته از نظر شما) نبود به مطلق بودن حقایق اصرار نمی کردید!

sea ray

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظر من از نشانه های روشنفکری این هستش که امید رو از خودمون دور نکنیم. :) (گُل)

روشنفکری چه ربطی به امیدواری داره؟
شما با مردم خاورمیانه سروکار داری نه اروپا و ژاپن و آمریکا ، جنس و هوش و شعور مردم جاهای مختلف با هم فرق داره ، البته منظورم حد وسطه یعنی ممکنه مثلن یک ایرانی از یک سوئدی باهوشتر باشه ولی بطور کل مردم سوئد باشعورتر و باهوشترن و به دین و مواد مخدر و بطور کل توهمات کمتر رو میان

*tasnim*

کاربر فعال تالار پزشکی ,
کاربر ممتاز
شما با مردم خاورمیانه سروکار داری نه اروپا و ژاپن و آمریکا ، جنس و هوش و شعور مردم جاهای مختلف با هم فرق داره ، البته منظورم حد وسطه یعنی ممکنه مثلن یک ایرانی از یک سوئدی باهوشتر باشه ولی بطور کل مردم سوئد باشعورتر و باهوشترن و به دین و مواد مخدر و بطور کل توهمات کمتر رو میان

چ ربطی دارههههه ........... هوششون ک 100% بالاتر نیس ولی حالا شعورشون بالاتره ..... بعدشم اتفاقا اونا خیلی زیادم ب مواد مخدر و...... رو میارن

..:PURE:..

عضو جدید
کاربر ممتاز

باید..باید ..باید!

تا کی زور؟تا کی اجبار؟!
چرا نمیتونین تفاوتا رو تحمل کنین؟!

حواستون باشه اونچه بهتون قدرت تحکم داده قدرت تفکرتو سلب نکنه..

یه سری از آدما هستن مثل شما که به زور میخوان آدمو سمت دینداری هدایت کنن...بعضیا هم دقیقا برعکس میخوان هرجوری که هست بهت ثابت کنن باور های دینیت غلطه..

زور و اجبار هیچوقت جوابگو نیست..

من دلیلی نمیبینم که شبیه هم فکر کنیم!
میگم باید درست عمل کنیم...

شما در راستای مهدویت و به امید ظهور منجی!
منم واسه اینکه شب میخوام کپه مرگمو بذارم وجدانم راحت باشه!

هرکی یه شیوه ای داره!
ولی من مثل شما نمیتونم یه سری چیزا رو با منطقم تطبیق بدم....و بهشون امید زیادی داشته باشم..

واسه من بایدی وجود نداره...

کاری رو انجام میدم که با توجه با هنجار های جامعه ی اطرافم و بازتابی که ازش میبینم همچنین اعتقادات خودم معتقدم درسته!
هدفی رو در نظر میگیرم که مطمئن باشم ...واقعیه!حضورشو حس کنم!

اصلا شاید من اینطوریم...لابد تو حسش کردی تو زندگیت!
نشونم بده؟؟!
(فقط خواهشا نگی خورشید پشت ابرو این حرفا که انقد معلم دینی یا گفتن واسم فول آبم..)

Lady Neo

عضو جدید

روشنفکر اندیشه می کنه و اندیشه از امید برای بهتر شدن اوضاع و تغییر تغذیه می کنه.

ضمن اینکه اگه دانش و آگاهی به مردم خاورمیانه برسه این وضعیت عوض میشه. عدم آگاهی نشانه بیشعوری نیست. وظیفه آدم هایی که بیشتر می دونن اینه که بقیه افراد رو هم آگاه کنن. [ گل]

sea ray

عضو جدید
کاربر ممتاز
روشنفکر اندیشه می کنه و اندیشه از امید برای بهتر شدن اوضاع و تغییر تغذیه می کنه.

ضمن اینکه اگه دانش و آگاهی به مردم خاورمیانه برسه این وضعیت عوض میشه. عدم آگاهی نشانه بیشعوری نیست. وظیفه آدم هایی که بیشتر می دونن اینه که بقیه افراد رو هم آگاه کنن. [ گل]

یعنی چی آگاهی به ایران برسه؟ یعنی تا حالا نرسیده؟ این همه جاهل تو همین سایته که چند ساله دارن آگاهی میگیرن ولی تغییر نمیکنن من که تا حالا ندیدم کسی تغییر کنه خیلی کم پیش میاد اونم اگر تو سختی گیر کنن

Lady Neo

عضو جدید
یعنی چی آگاهی به ایران برسه؟ یعنی تا حالا نرسیده؟ این همه جاهل تو همین سایته که چند ساله دارن آگاهی میگیرن ولی تغییر نمیکنن من که تا حالا ندیدم کسی تغییر کنه خیلی کم پیش میاد اونم اگر تو سختی گیر کنن

مگه من و شما چطور به این نقطه رسیدیم؟ چوب بالای سرمون بوده؟ ذهن ها رو باید قلقلک داد. این بچه های اینجا فعلا سرشون گرم دخمل پسل بازیه جرقه رو من و شما بزنیم دو سه سال دیگه که برن تو اجتماع بی در و پیکر ایران کم کم سر عقل میان. در ضمن از کجا می دونی کسی به راه راس هدایت نشده؟ این چیزیه که من بهش میگم امید. که البته هنوز قرن ها مونده تا به نتیجه نهایی برسه. قرون وسطی اروپا خودش نشون میده میشه امیدوار بود.
امیدی که من میگم اینه.