بحث میکنیـــــم ...!

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز
روی سفیدک سطحی خیارگلخانه ای در روشهای ipmاستفاده میشه.کلا روی سفیدک سطحی موثره.
این چیزهایی که شما میفرمایید نیست.روش چندان جدیدی هم نیست.بعدم شیر که از ترکیب توتون و سیر و اورین که بدتر نیست!
ندومبه !!! :cool:
مث اینکه توی سال جدید کسی حس بحث کردنو نداره!:w13::w13:

با اجازه یه بحث شوت کنیم این وسط هرکی دوسداشت بیاد بازی!:w35:

دو تا باغ سیب کنار هم داریم

یکی باغ سیب سرخ و اونیکی سیب زرد

خب توی بحث پیش آگاهی که خیلی این روزا توی مباحث گیاهپزشکی مطرحه ما در شرایط مختلف منتظر بروز آفات و بیماریهای متناسب با شرایط هستیم

اگه توی منطقه شرایط برای فعال شدن کنه ها و بیماریهای قارچی مث سفیدک مهیا باشه

در هر کدوم از دو مورد باغ بالا کدام احتمال بیشتره؟ گزینه درست تر کدومه؟ و چرا؟

1- احتمال بروز سفیدک و کنه در هر 2تا باغ جدیه
2- احتمال بروز هیچکدوم جدی نیس
3- در باغ سیب سرخ کنه جدی تره اما در باغ سیب زرد سفیدک جدی تره
4-در باغ سیب زرد کنه جدی تره اما در باغ سیب سرخ سفیدک جدی تره

لطفا چراشو هم بفرمایید!
اگه کنکور باشه من گزینه 4 میزدم چون تقریبا سیب ها زرد به سفیدک مقاوم اند - سیب های قرمز هم به آفات مقاوم

ولی اگه قرار به بحث باشه !!! نمیشه دقیق گفت آخه شرایط آب و هوایی اینا موثر

مارجين

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
اتفاقا به نکته خوبی اشاره کردید...شما حالا که میخواید امتحان کنید هر 2 نوع شیر پرچرب و بی چربی رو تست کنید.البته شیر این دوره زمونه چربی آنچنانی که نداره! مخصوصا شیر گاو... بعدشم ما شیر رو 10برابر رقیق میکنیم
به روي چشم...حتما امتحان ميكنم...

آخه روزنه هام كه چاه ويل نيستند كه ....با يه ريزه چربي مسدود ميشن...

اما خب بازم رقت محلول زياده ممكنه تاثير چنداني نداشته باشه...بالاخره امتحان ميكنم مشخص ميشه چي ميشه...

مث اینکه توی سال جدید کسی حس بحث کردنو نداره!:w13::w13:

با اجازه یه بحث شوت کنیم این وسط هرکی دوسداشت بیاد بازی!:w35:

دو تا باغ سیب کنار هم داریم

یکی باغ سیب سرخ و اونیکی سیب زرد

خب توی بحث پیش آگاهی که خیلی این روزا توی مباحث گیاهپزشکی مطرحه ما در شرایط مختلف منتظر بروز آفات و بیماریهای متناسب با شرایط هستیم

اگه توی منطقه شرایط برای فعال شدن کنه ها و بیماریهای قارچی مث سفیدک مهیا باشه

در هر کدوم از دو مورد باغ بالا کدام احتمال بیشتره؟ گزینه درست تر کدومه؟ و چرا؟

1- احتمال بروز سفیدک و کنه در هر 2تا باغ جدیه
2- احتمال بروز هیچکدوم جدی نیس
3- در باغ سیب سرخ کنه جدی تره اما در باغ سیب زرد سفیدک جدی تره
4-در باغ سیب زرد کنه جدی تره اما در باغ سیب سرخ سفیدک جدی تره

لطفا چراشو هم بفرمایید!

راستش چون من اصلا گياه پزشكي نخوندم و هيچگونه اطلاعاتي در اين زمينه ها ندارم شايد زياده گويي باشه اگه حرفي بزنم...

اما خارج از اين بحث فقط الان با خوندن اين مطلب اين موضوع به ذهنم رسيد كه :

مگر نه اينكه كنه در شرايط خشكي فعال ميشه و طغيان ميكنه و بيماريهاي قارچي از جمله سفيدك در شرايط مرطوب شديد بروز ميكنه؟؟؟ هان؟؟؟

اگر من بخوام با همين بي سواتيم گزينه اي رو انتخاب كنم ...گزينه دو را تيك ميزنم...
روفوزه ميشم

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
ندومبه !!! :cool:

اگه کنکور باشه من گزینه 4 میزدم چون تقریبا سیب ها زرد به سفیدک مقاوم اند - سیب های قرمز هم به آفات مقاوم

ولی اگه قرار به بحث باشه !!! نمیشه دقیق گفت آخه شرایط آب و هوایی اینا موثر

خب دیگه اگه اینجوری بود که کسی از سفیدک باغ سیب نگرانی نداشت.شرایط آب و هوایی موثره. منم برا همین گفتم 2تا باغ کنار هم هستن.ت
تجربه در مورد این قضیه ای که مطرح کردم یه چیزهایی رو نشون داده.
در مورد سیب قرمز و زرد هردو عامل کنه و سفیدک احتمال بروز دارن اما یه تفاوتهایی این وسط هست.

راستش چون من اصلا گياه پزشكي نخوندم و هيچگونه اطلاعاتي در اين زمينه ها ندارم شايد زياده گويي باشه اگه حرفي بزنم...

مگر نه اينكه كنه در شرايط خشكي فعال ميشه و طغيان ميكنه و بيماريهاي قارچي از جمله سفيدك در شرايط مرطوب شديد بروز ميكنه؟؟؟ هان؟؟؟

اگر من بخوام با همين بي سواتيم گزينه اي رو انتخاب كنم ...گزينه دو را تيك ميزنم...
روفوزه ميشم

اختیار دارین.....شما خیلیم باسواتین!
یه جورایی یه اشاره هایی کردین اما دقیقا اینا نیست.
قضیه به شرایط فیزیکی سیب زرد و قرمز مربوط میشه!!!!(اینم راهنمایی)

مارجين

کاربر ممتاز
اختیار دارین.....شما خیلیم باسواتین!
یه جورایی یه اشاره هایی کردین اما دقیقا اینا نیست.
قضیه به شرایط فیزیکی سیب زرد و قرمز مربوط میشه!!!!(اینم راهنمایی)
متشكرم نظرلطف شماست..

خب اينكه الهام خانوم فرمودندسيب زرد به سفيدك مقاومتره و سيب قرمز به كنه مقاومتره هم كاملا درسته...فكرميكنم گزينه مناسبتريه...درسته؟
اما يه چيز ديگه هم اون ته مه هاي دانستنيهام بود اين كه اسپورهاي قارچ براي تندش، بيشتر از اينكه به رطوبت محيطي احتياج داشته باشن به دماي بالاي محيطي احتياج دارن...درسته؟
يه چيز ديگه هم اينكه درختاي سيب زرد معمولا ريزش برگ قبل از موعد هم دارن...نسبت به سيب قرمز...درسته؟ (يه جورايي جايگاه كنه ها)
و اينكه دوتا باغ كنار هم ديگه هستن پس تقريبا از شرايط يكسان آب و هوايي برخوردارند...مگر اينكه يكي از باغدارها ايجاد رطوبت بيشتري در باغش كرده باشه...هان؟
ديگه اينكه شايد رنگ سرخ يا زرد در جذب حشره مؤثر باشه...هان؟
هنوز نميدونم با اين چيزايي كه گفتم به چه نتيجه اي قراره برسم...بزاريد برم فكركنم ببينم چي ميشه...

اما بازم به گزينه دو امتياز ميدم تا خلافش رو ثابت كنم....خخخخخ..

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
متشكرم نظرلطف شماست..

خب اينكه الهام خانوم فرمودندسيب زرد به سفيدك مقاومتره و سيب قرمز به كنه مقاومتره هم كاملا درسته...فكرميكنم گزينه مناسبتريه...درسته؟
اما يه چيز ديگه هم اون ته مه هاي دانستنيهام بود اين كه اسپورهاي قارچ براي تندش، بيشتر از اينكه به رطوبت محيطي احتياج داشته باشن به دماي بالاي محيطي احتياج دارن...درسته؟
يه چيز ديگه هم اينكه درختاي سيب زرد معمولا ريزش برگ قبل از موعد هم دارن...نسبت به سيب قرمز...درسته؟ (يه جورايي جايگاه كنه ها)
و اينكه دوتا باغ كنار هم ديگه هستن پس تقريبا از شرايط يكسان آب و هوايي برخوردارند...مگر اينكه يكي از باغدارها ايجاد رطوبت بيشتري در باغش كرده باشه...هان؟
هنوز نميدونم با اين چيزايي كه گفتم به چه نتيجه اي قراره برسم...بزاريد برم فكركنم ببينم چي ميشه...

ای ول...دیدی گفتم با سواتی؟!
...حالا روش یه کم کار کنی زدی تو گوش جواب...!!! اون جمله قرمز رنگ رو دریاب همه چی توی اون نهفته مارجین.
بعدم یه راهنمایی دیگه: نگرانی از شیوع سفیدک در سیب زرد بیشتره نسبت به قرمز(برعسک نظر الهام خانم!!!)

مارجين

کاربر ممتاز
...حالا روش یه کم کار کنی زدی تو گوش جواب...!!! اون جمله قرمز رنگ رو دریاب همه چی توی اون نهفته مارجین.
بعدم یه راهنمایی دیگه: نگرانی از شیوع سفیدک در سیب زرد بیشتره نسبت به قرمز(برعسک نظر الهام خانم!!!)
جان من؟؟؟ ذوق زده شدم...دست شوما دردنكنه...

راستش يه تحقيق واسه رنگ برگ درختا داشتم كه ...يه قسمتش در مورد اين بود كه شته ها چون مولكولهاي آلي را ميمكند جذب رنگ زرد برگهاي درختا ميشن اما به شدت از رنگ قرمز ميترسن...حتما اين كنه ها هم طفليا از سيبهاي سرخ ميترسن و دسته جمعي ميرن باغ همسايه سراغ سيب زردا....
حالا دارم ميرم دانشگاه ...احتمالا تا برگردم مخم يه تكوني خورده به جواب ميرسم...

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
جان من؟؟؟ ذوق زده شدم...دست شوما دردنكنه...

راستش يه تحقيق واسه رنگ برگ درختا داشتم كه ...يه قسمتش در مورد اين بود كه شته ها چون مولكولهاي آلي را ميمكند جذب رنگ زرد برگهاي درختا ميشن اما به شدت از رنگ قرمز ميترسن...حتما اين كنه ها هم طفليا از سيبهاي سرخ ميترسن و دسته جمعي ميرن باغ همسايه سراغ سيب زردا....
حالا دارم ميرم دانشگاه ...احتمالا تا برگردم مخم يه تكوني خورده به جواب ميرسم...

بذار حالا که تا اینجا پیش رفتی یه راهنمایی دیگه بکنم.
قضیه مربوط به تاثیر جذب طیف حرارتیه!!!!...فکر کنم راهنمایی عظیم الجثه ای کردم!!!!

eliot -esf

کاربر ممتاز
به روي چشم...حتما امتحان ميكنم...

آخه روزنه هام كه چاه ويل نيستند كه ....با يه ريزه چربي مسدود ميشن...

اما خب بازم رقت محلول زياده ممكنه تاثير چنداني نداشته باشه...بالاخره امتحان ميكنم مشخص ميشه چي ميشه...

روفوزه ميشم
درسته سفیدک به رطوبت نیاز داره ولی سفیدک سطحی تو آب و هوا گرم و خشک شدید تر !!!

متشكرم نظرلطف شماست..

هر دو تا رطوبت و دما به یه میزان مهمه هااا !!

نظر من نیس !!! من اینو از یه جا خوندم که گفتم !!!

eliot -esf

کاربر ممتاز
بذار حالا که تا اینجا پیش رفتی یه راهنمایی دیگه بکنم.
قضیه مربوط به تاثیر جذب طیف حرارتیه!!!!...فکر کنم راهنمایی عظیم الجثه ای کردم!!!!
بله اینقدر عظیم الجثه است که دیگه جوابو گفتید !!! روی چی بحث کنیم ؟؟!

اینطور که من فهمیدم میخواید بگید کنه به سمت سیب قرمز جذب میشه
سیب زرد هم به سفیدک پودری حساس تر
درنتیجه میشه گزینه 3 !!! مگه نه ؟

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
بله اینقدر عظیم الجثه است که دیگه جوابو گفتید !!! روی چی بحث کنیم ؟؟!

اینطور که من فهمیدم میخواید بگید کنه به سمت سیب قرمز جذب میشه
سیب زرد هم به سفیدک پودری حساس تر
درنتیجه میشه گزینه 3 !!! مگه نه ؟

بله گزینه 3 اما علت تمایل بیشتر کنه به سیب سرخ و قارچ به سیب زرد رو در شرایط یکسان هنوز نگفتید؟
آیا از رنگ زرد و قرمز خوششان می آید؟
آیا از از طعم سیب زرد و سرخ خوششان می آید؟
آیا قصد انصراف از یارانه را دارید؟
آیا امسال از میزان دریافت عیدی از بزرگترها رضایت ندارید؟
آیا قضیه چیه؟

eliot -esf

کاربر ممتاز
بله گزینه 3 اما علت تمایل بیشتر کنه به سیب سرخ و قارچ به سیب زرد رو در شرایط یکسان هنوز نگفتید؟
آیا از رنگ زرد و قرمز خوششان می آید؟
آیا از از طعم سیب زرد و سرخ خوششان می آید؟
آیا قصد انصراف از یارانه را دارید؟
آیا امسال از میزان دریافت عیدی از بزرگترها رضایت ندارید؟
آیا قضیه چیه؟

به نظر من فقط حشرات باهوش اند و طعم غذا براشون مهمه

قارچ و کنه که چیزی سرش نمیشه !!! همون رنگ میشه فک کنم !!!

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
به نظر من فقط حشرات باهوش اند و طعم غذا براشون مهمه

قارچ و کنه که چیزی سرش نمیشه !!! همون رنگ میشه فک کنم !!!

درسته به همین رنگها مربوط میشه اما غیر مستقیم... ببینید در شرایط یکسان این رنگها چه تاثیری فیزیکی میتونن داشته باشن؟

eliot -esf

کاربر ممتاز
درسته به همین رنگها مربوط میشه اما غیر مستقیم... ببینید در شرایط یکسان این رنگها چه تاثیری فیزیکی میتونن داشته باشن؟

خب پس بریم تو فاز رنگ !!!

رنگ زرد
۵۴۳ تریلیون موج یا ارتعاش در ثانیه

رنگ قرمز
۴۸۳ تریلیون موج یا ارتعاش در ثانیه

یه چیزی هم میخوندیم در دوران طفولیت که انرژی یا گرما با طول موج رابطه عکس داره !!!

پس انرژی و گرما قرمز بیشتر از زرد !!! همین باعث میشه که کنه ها تحریک میشند برند به سمت سیب هایی که گرما بیشتری دارند ؟!
سفیدک ها هم برعکس بیشتر میرند سمت سیب هایی که گرما کمتر دارند در نتیجه رطوبت لازم برا تندش اونجا بهتر میتونند پیدا کنند !! هووم ؟؟

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
خب پس بریم تو فاز رنگ !!!

رنگ زرد
۵۴۳ تریلیون موج یا ارتعاش در ثانیه

رنگ قرمز
۴۸۳ تریلیون موج یا ارتعاش در ثانیه

یه چیزی هم میخوندیم در دوران طفولیت که انرژی یا گرما با طول موج رابطه عکس داره !!!

پس انرژی و گرما قرمز بیشتر از زرد !!! همین باعث میشه که کنه ها تحریک میشند برند به سمت سیب هایی که گرما بیشتری دارند ؟!
سفیدک ها هم برعکس بیشتر میرند سمت سیب هایی که گرما کمتر دارند در نتیجه رطوبت لازم برا تندش اونجا بهتر میتونند پیدا کنند !! هووم ؟؟

فقط میتونم بهت بگم دمت گرم!!!! زدی تو خال...آفرین

eliot -esf

کاربر ممتاز
فقط میتونم بهت بگم دمت گرم!!!! زدی تو خال...آفرین
هورااااااا:w42:

حالا من یه بحث جدید راه بندازم !!!

دو تا گیاه یکسان داریم
از نظر خاک -آب- هوا- رطوبت یکسان
فقط وقتی رشد میکنند یکیشون تک شاخه میره باالا
یکی دیگه چند انشعاب میشه و میزان تولید مثلش افزایش پیدا میکنه !!!

اگه گفتید چراااا ؟!؟!؟(خیلی آسونه ! فرتی بگیدااا )

آخرین ویرایش:

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
هورااااااا:w42:

حالا من یه بحث جدید راه بندازم !!!

دو تا گیاه یکسان داریم
از نظر خاک -آب- هوا- رطوبت یکسان
فقط وقتی رشد میکنند یکیشون تک شاخه میره باالا
یکی دیگه چند انشعاب میشه و میزان تولید مثلش افزایش پیدا میکنه !!!

اگه گفتید چراااا ؟!؟!؟(خیلی آسونه ! فرتی بگیدااا )

2دلیل عمده بنظرم برای چندشاخه شدن وجود داره یکی ژنتیک و اونیکی اکسین

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
خب یکیشو سرزنی کردن غالبیت انتهاییش کور شده بیچاره!! :)

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
نچ !!! ( مدیر ها هم میشکف اندهاااا ;) )

بیان تو فاز رشته خودمون !!

لابد جوانه انتهایی اونی که شاخه شاخه شده مورد تغذیه آفت قرار گرفته و از بین رفته و حالت سرزنی یا بقول بعضی ها سرچری براش پیش اومده!

مارجين

کاربر ممتاز
ببخشيد يه چي بپرونم؟؟؟

باشه ميپرونم...

الي جان اين دوتا گياه از نظر تغذيه هم برابر هستند...؟
آخه من ميدونم كه در صورت كمبود عنصر بر در گياه باعث مرگ قسمت جوانه انتهايي و پرشاخگي يا چند شاخه شدن گياه يا تقويت جوانه هاي جانبي ميشه...
هان؟ اصن ربطي نداشت؟ باوووشه خووو....

eliot -esf

کاربر ممتاز
لابد جوانه انتهایی اونی که شاخه شاخه شده مورد تغذیه آفت قرار گرفته و از بین رفته و حالت سرزنی یا بقول بعضی ها سرچری براش پیش اومده!
اهوم درسته !! نکته که مهم تو تغذیه بعضی حشرات از گیاه میزبانشون تازه میبینیم گیاه جون میگیره !!

ببخشيد يه چي بپرونم؟؟؟

باشه ميپرونم...

الي جان اين دوتا گياه از نظر تغذيه هم برابر هستند...؟
آخه من ميدونم كه در صورت كمبود عنصر بر در گياه باعث مرگ قسمت جوانه انتهايي و پرشاخگي يا چند شاخه شدن گياه يا تقويت جوانه هاي جانبي ميشه...
هان؟ اصن ربطي نداشت؟ باوووشه خووو....
چرا ربط داره ! ولی اینجا گفته بودم اک هم یکسان دیگه منظورم همه چی خاک بود !!!

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
یه بحث دیگه!

این روزها توی مباحث مربوط به کنترلهای بیولوژیک مصرف باکتری Bt یا همون باسیلوس تورینجینسیس خیلی رو بورسه....

بزرگترین نقطه ضعف این باکتری چیه؟(یه راهنمایی، این نقطه ضعف معمولا توی مصارف مزرعه ای خیلی بیشتر خودشو نشون میده)

بالا