ایرانی مسلمان یا مسلمان ایرانی

از تمامی دوستان خواهش میکنم به این سؤال پاسخی بگویند
کاملا شخصی هم میتونه باشه و این صلاحدید خودتون هست که پاسخگو باشید یا خیر
هرچند میتوان این پرسش را بدون بنیاد صحیح
یا شاید هم یک قضیه ی قلبی دانست که دلیلی نمیخواهد که توجیه شود

نظر اول هم خودم
من قطعا اگر قرار بر پاسخ گویی بر این سؤال باشه خود را یک ایرانی مسلمان می دانم
ولی خودم هم قصد دارم ایراداتی از این پرسش بگیرم
یک این که این پرسش در همان تاپیک icy برای من پیش آمد و هنگامی که او گفته بود
فکرمیکردم همتون ایرانی هستین واز اون مهمتر مسلمون و زیر حرف زور نمیرین
در واقع این پرسش که نه، طرح این که تاپیکی ذیل این پرسش مطرح شود
چون که این پرسش که خیلی زیاد عنوان میشه
اما ایراد این هست که قبل از هر چیز ما هموطنانی داریم که ادیان دیگری دارند و اینکه دین خودمان را بر ایرانی بودنمان بنشانیم به نوعی در مقابل آنها خوشایند نمی آید
در کنار این، شاید این پرسش خیلی هم در کل زیبنده نباشه
و شاید برخی ترجیح دهند مانند اقای رفسنجانی سیاست مدارانه پاسخ گویند (در کنار توضیحاتی و کمی پیچاندن) که هر دو؛
حال خود دانید
من دلیلم برای ایرانی مسلمان دانستن خودم کاملا قلبیست اما دلایل عقلانی ای نیز دارم که در پایان برای دوستانم میآورم

آخرین ویرایش:
حال خواهش میکنم نظر خودتون را کاملا بدون بحث بر روی نظر دیگری بیان کنید
در واقع این پرسش ایرادی که دارد این است که ما را در برابر انتخابی میان دین و کشور قرار میدهد که اصلا در مقام مقایسه نیستند و شاید پاسخ هر دو صحیح تر باشد
اما در زمانی که بسیاری بین این 2 یکی را بر میگزینند
شاید خیلی هم این پرسش بیراه نباشد;)

comudf

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
من خودمو ایرانی مسلمان می دونم چون تو ایران هستم و همه مسلمان البته نمی خوام بگم چون همه مسلمان هستند من هم به اسلام اعتقاد دارم منظور من این است اگه تو یه کشور دیگه بودم و دین اونجا اسلام نبود شاید کمتر یا اصلا دنبال تحقیق راجع به ادیان دیگه نمی رفتم ولی در اینجا چون اکثرا مسلمان هستند و از اول آموزش به ما دین اسلام را به ما آموزش دادند باعث افزایش اعتقاد من شده ولی یه جورایی هم می تونم بگم با هر دو موافقم ولی ایرانی مسلمان بیشتر ..;)

gordafarin

عضو جدید
کاربر ممتاز
درود:
مرزبندی های جغرافیایی و 30یا30 حایز اهمیت نیست این مهم نیست که ما ایرانی باشیم و مسلمان یا ایرانی کافر یا سرخپوست امریکایی و یا بودایی و...و این پرسش شما درست نیست که ایرانی مسلمان یا مسلمان ایرانی به دلایل مختلف!
اما اگر از یک دید دیگه نگاه کنیم قبل از هرچیزی ما انسان هستیم و بعد متولد در سرزمین ایران (پرشیا)با اداب و رسوم خودمون که ریشه تاریخیش به زمان های دور میرسه و اینجا دیگه مهم نیست که این ایرانی دینش چیه چون انسان امروز دیگه نیازی به دین نداره ما اگاه شدیم و متاسفانه دین دستاوردی که داشته این بوده که یک نوع تعصب رو در بین افراد ایجاد کرده و این تعصب باعث این شده عقایدی بر او چیره بشه که حقیقت نداره وسواستفاده اشخاص از این اعتقادات و محدود کردن ذهن بشر ...
(بنا به سطح نظرات بعدی شاید این پاسخ ادامه داشته باشه زیرا که میگن
انسان دانا میدونه و انسان نادان هرچیم بهش بگی نمیفهمه ...)

tebyan

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
درود:
مرزبندی های جغرافیایی و 30یا30 حایز اهمیت نیست این مهم نیست که ما ایرانی باشیم و مسلمان یا ایرانی کافر یا سرخپوست امریکایی و یا بودایی و...و این پرسش شما درست نیست که ایرانی مسلمان یا مسلمان ایرانی به دلایل مختلف!
اما اگر از یک دید دیگه نگاه کنیم قبل از هرچیزی ما انسان هستیم و بعد متولد در سرزمین ایران (پرشیا)با اداب و رسوم خودمون که ریشه تاریخیش به زمان های دور میرسه و اینجا دیگه مهم نیست که این ایرانی دینش چیه چون انسان امروز دیگه نیازی به دین نداره ما اگاه شدیم و متاسفانه دین دستاوردی که داشته این بوده که یک نوع تعصب رو در بین افراد ایجاد کرده و این تعصب باعث این شده عقایدی بر او چیره بشه که حقیقت نداره وسواستفاده اشخاص از این اعتقادات و محدود کردن ذهن بشر ...
فکر نمی کنی این طوری یه شخص هویت خودش و از دست بده و دچار شکلات فراوانی بشه
هویت یک ملت در طول تاریخ شکل می گیره و این مشکلاتی که تو گفتی میشه گفت تا حدودی به وجود لایه های چند گانه در ایران بر می گرده

gordafarin

عضو جدید
کاربر ممتاز
فکر نمی کنی این طوری یه شخص هویت خودش و از دست بده و دچار شکلات فراوانی بشه
هویت یک ملت در طول تاریخ شکل می گیره و این مشکلاتی که تو گفتی میشه گفت تا حدودی به وجود لایه های چند گانه در ایران بر می گرده
دقیقا بخاطر اینکه همیشه اکثریت عادت دارن خودشون رو در یک چیزی محصور تعریف کنند اون دیدگاه رو بیان کردم مثلا بیشتر انسان های انقلابی خودشون رو بسته در احزاب میکنند و مثلا ما ایرانی ها هویت خودمون رو در خشت های پرسپولیس و شهر سوخته و... میبینیم (البته من خودم عاشق ایران و ایرانی هستم و این غرور زیبا به این تمدن کهن رو دوست دارم اما تو این برهه زمانی فکر میکنم رهایی از اینها به صلاح رشدافکار من باشه...)
با اون تکه قرمز مخالفم چون که:
هویت انسان ها (جمع انسانی= ملت در حصار سرزمینی ...)مدام تغییر میکنه و اگر ایرانیان مردمی بافرهنگ غنی اتحادی وصف ناپذیر و سرشتی نیکو بودند امروز دیگه ما نمیتونیم صاحب ادعاهای فوق الذکر باشیم همونطور که فرزندان مغولان در تاریخ امروز دیگه یاغی نیستند و هویت تازه ای پیدا کردند پس نتیجه میگیریم هویت کشورها مثل خمیرمایه میمونه که بسته به زمان و شرایط مدام به یک شکلی تازه در میاد
اما من هویت رو در این ها نمیدونم. و تا وقتی که برای انسان مرزبندی در ذهنش باشه و تفکیک وتمایزهای این چنینی هیچگاه پیشرفتی نمیکنه برای همینه که این کتاب تاریخ سرفصل جدیدی نداره و مدام تکرار میشه...

rezazd

عضو جدید
عقیده من اینه نژاد و ملیت و رنگ پوست هیچه و ارزشی نداره

پس:

یک مسلمان ایرانی هستم

قران میفرماید یا ایهاالناس انا خلقناکم ....... ان اکرمکم عندالله اتقکم
این ایه رد نژاد پرستی و ملیت گرایی است نگفته یا ایها مومنون یا مسلمون یا ... کفته ای مردم! شما در قبایل و ملیت و نژاد های مختلف افریده شده اید بهترین شما با تقوا ترین شماست
اما ایات بسیاری در دفاع از خاک و سرزمین داریم پس ایرانی مسلمان یا مسلمان ایرانی بحثی مدرن ادامه تفکر دوران جاهلی هست ملاک حال فعلی ماست که چقدر با تقوی هستیم البته فکر میکنم ایرانی ها گاز اتیش جهنم شدند

rezazd جان
آیا جز اینه که در حکومت جمهوری اسلامی ایران که حکومتی کاملا دینی است هم در قانون اساسی آن به زرتشتیان ایرانی حق رأی داده شده و به عالیترین مراجع تقلید شیعی عراقی همچین حقی داده نشده؟
آیا این جز اینه که ما ایرانی هستیم و دین در مرتبه ی بعد قرار داره و یک ایرانی اول ایرانیست و بعد هر دینی که میخواهد داشته باشد دیگر شخصیست؟

قران میفرماید یا ایهاالناس انا خلقناکم ....... ان اکرمکم عندالله اتقکم
این ایه رد نژاد پرستی و ملیت گرایی است نگفته یا ایها مومنون یا مسلمون یا ... کفته ای مردم! شما در قبایل و ملیت و نژاد های مختلف افریده شده اید بهترین شما با تقوا ترین شماست
جالبه که شما تنها یک آیه رو میبینید در این رابطه!!!
پس ایرانی مسلمان یا مسلمان ایرانی بحثی مدرن ادامه تفکر دوران جاهلی هست ملاک حال فعلی ماست که چقدر با تقوی هستیم
آیا من هم نگفتم که این پرسش رو جالب نمی دانم ولی با توجه به حال فعلی ما کاملا برای پرسیدن مناسب است؟

البته فکر میکنم ایرانی ها گاز اتیش جهنم شدند
برات متأسفم دوست من

آخرین ویرایش:

abfa

عضو جدید
فکر میکنم اگه به تمدن و فرهنگ غنی ایرانی چه قبل از اسلام و چه بعد از آن یه نیم نگاهی داشته باشیم و اینکه چطور اسلام به ایران رسیده ، اگه خودمونو ایرانی مسلمان بدانیم نه نژاد پرستی کردیم و نه در مسلمان بودن مان شبهه ای وارد کردیم .

arghavan.z

عضو جدید
کاربر ممتاز
نمیدونم حرفایی که میزنم به نظرتون چه جوری بیاد...شاید فکر کنید شعاره...ولی من میگم

به نظر من اینکه ما اول بگیم ایرانی یا اول بگیم مسلمون خیلی فرقی نداره....من میتونم اهل ناشناخته ترین و بی تمدن ترین کشورها باشم ولی به معنای واقعی انسان باشم....و انسانیتو درک کنم....
میتونم پیرو ناشناخته ترین دین باشم ولی هم نوعه خودمو درک کنم...و بهش کمک کنم....
اگه ایرانی باشم خیرم به دنیا نرسه همون نگم ایرانی بهتره چون ابروی ایران رو هم میبرم..
اگه بگم مسلمون ولی در عمل هیچی از دینم ندونم چه فایده ای داره

نمیدونم اصلا حرفام ربطی داشت به موضوع تاپیک یا نه...اگه نداشت معذرت میخوام....

در کل اینکه بگیم انسانیم فارغ از هرجور مرز بندی چه جغرافیایی چه مذهبی فکر کنم بهتر باشه.....

hami_life

عضو جدید
کاربر ممتاز
نمیدونم حرفایی که میزنم به نظرتون چه جوری بیاد...شاید فکر کنید شعاره...ولی من میگم

به نظر من اینکه ما اول بگیم ایرانی یا اول بگیم مسلمون خیلی فرقی نداره....من میتونم اهل ناشناخته ترین و بی تمدن ترین کشورها باشم ولی به معنای واقعی انسان باشم....و انسانیتو درک کنم....
میتونم پیرو ناشناخته ترین دین باشم ولی هم نوعه خودمو درک کنم...و بهش کمک کنم....
اگه ایرانی باشم خیرم به دنیا نرسه همون نگم ایرانی بهتره چون ابروی ایران رو هم میبرم..

در کل اینکه بگیم انسانیم فارغ از هرجور مرز بندی چه جغرافیایی چه مذهبی فکر کنم بهتر باشه.....
سلام ارغوان جان
ممنون از تحلیل زیبایت
من هم با شما موافقم
ازاده بودن و انسان بودن مهمه حالا با هر دینی با ملیتی
من دوستی داشتم که فقط می گفت
پندار نیک
گفتار نیک
کردار نیک
اگه این 3 تا رو اجرا کنیم خوب خواهیم شد و خوب خواهیم ماند
( ولی خودمنیم خیلی ادبی صحبت کردی خوشم امد ابروی تالار ادبیات رو خریدی 20 امتیاز )

magsod

كاربر فعال مهندسی كامپیوتر
کاربر ممتاز
خداییش هیچ کدوم .ما نه از مسلمون بودن چیزی فهمیدیم نه از ایرانی بودن .

abfa

عضو جدید
سلام ارغوان جان
ممنون از تحلیل زیبایت
من هم با شما موافقم
ازاده بودن و انسان بودن مهمه حالا با هر دینی با ملیتی
من دوستی داشتم که فقط می گفت
پندار نیک
گفتار نیک
کردار نیک
اگه این 3 تا رو اجرا کنیم خوب خواهیم شد و خوب خواهیم ماند
( ولی خودمنیم خیلی ادبی صحبت کردی خوشم امد ابروی تالار ادبیات رو خریدی 20 امتیاز )

سلام . بله منم این سه مورد رو قبول دارم اما اینا جزو قوانین داریوش بودند پس با توجه به انها ما باید به ایرانی بودن خودمون افتخار کنیم ، چون در هزاران سال پیش ایرانیان به این سه اصل رسیدند و قبول داشتند . ودر ضمن اگر به اصل اسلام هم توجه کنیم میبینیم که هیچکدام از اینها رو نفی نکرده .

mmg11

عضو جدید
به نظرمن اگه ما مسلمان واقعی باشیم(منظورم همه مسلمانان جهان)
بهتره بگیم مسلمان ایرانی
ولی وقتی میبینیم که در واقع اینطور نیست و مسلمانان در هر کشوری برای خود دین
جدیدی درست کرده اند و همه با هم دشمن شده اند ترجیح میدم هیچی نگم .

خب قطعا حرف تو درسته ارغوان جان
ولي يك نگاهي به جامعمون بكنيم خوب ميفهميم كه اين پرسش در جامعه ي كنوني ما كاملا رواست
تا جايي كه تو مصاحبه ي تبليغاتي اقاي رفسنجاني براي رياست جمهوري هم اين پرسش عنوان شد و ايشون سياست مدارانه پاسخ گفتن
اما جداي از آن مبحث همونطور كه گفتم فقط كافي يك نگاهي به جامعمون بكنيم;)

rozeta

عضو جدید
این خیلی خوبه که یک نفر اینقدر از خودش مطمان باشه که بگه من یک مسلمان ایرانی هستم چون خود کلمه مسلمان سال ها توضیح را نیاز دارد و من نمیدونم یک فرد باید چه قدر کامل باشه که بتونه به خودش بگه مسلمان .مسلمان بودن سخته و ماندن سخت تر .بیشتر از اینکه بخوام فکر کنم یک مسلمان ایرانیم یک ایرانی مسلمانم و همیشه سعی کردم به یک مسلمان ایرانی خودم را نزدیک کنم .سخته اما تا حدودی شدنی;)

نازي_مو

عضو جدید
کاربر ممتاز
پندار نيك گفتار نيك كردار نيك

اگه اينهارو رعايت كنيم كه يك انسان كامل هستيم
تا قبل از ورود اعراب به مملكت ما همه چيز خوب بود متمدن و پيشرفته بوديم ولي تمام بدبختيهاي از وقتي شروع شد كه شديم ايراني مسلمان حالا هم كه مي گن باشيد مسلمان ايراني كه البته به زودي با تغيير نام خليج فارس به خليج عرب حتما ما هم بايد عرب بشيم خلاصه اينكه كاش همون ايراني خودمون مي مونديم و هيچ گاه پاي اين اعراب بي تمدن به مملكت ما باز نميشد مطمئنا الان انسانتر زندگي مي كرديم

پندار نيك گفتار نيك كردار نيك

اگه اينهارو رعايت كنيم كه يك انسان كامل هستيم
تا قبل از ورود اعراب به مملكت ما همه چيز خوب بود متمدن و پيشرفته بوديم ولي تمام بدبختيهاي از وقتي شروع شد كه شديم ايراني مسلمان حالا هم كه مي گن باشيد مسلمان ايراني كه البته به زودي با تغيير نام خليج فارس به خليج عرب حتما ما هم بايد عرب بشيم خلاصه اينكه كاش همون ايراني خودمون مي مونديم و هيچ گاه پاي اين اعراب بي تمدن به مملكت ما باز نميشد مطمئنا الان انسانتر زندگي مي كرديم
شاید اگر پای عرب به کشور ما باز نمیشد
و شاید اگر الان کسانی نبودند که انقدر ما رو مسلمان ایرانی بودن نمی خواندند
ما کمتر ایرانی بودیم
اینگونه از توهین به ملیتمون به جوش نمیومدیم
ولی ای کاش عرق ملیمون یک هزارم بود
ولی از سطح حرف بالاتر بود
وقتی یک هم وطنمون رو روحی و جسمی میزنند
هنری بالاتر از فیلم برداری مخفیانه داشتیم
وقتی دروغ به تاریخمون میبندند
سیاستی بالاتر از احضار سفرا داشتیم

rezazd

عضو جدید
ببینید ما ایرانی ها چقدر دغل کاریم حتما سرو کارتون با بعضی دکتر ها افتاده که چطور یک ابسه معمولی رو میدن زیر تیغ جراحی و دستمزد انچنانی میخوان وقت 8 ماهه میدن ووو اینجا مگه مملکت برزویه طبیب یا همون دکتر غریب خودمون نیست ؟
حتما سر کارتون با این جوجه مهندس های تعمییر موبایل و کامپیوتر افتاده که چگونه ادم رو دو دره میکنند تازه هزارتا حضرت عباس هم چاشنی قسم های دروغ میکنند واسه همین میگم ما گاز اتیش جهنم هستم اصلا از شیطون هم وضعمون بدتره چون یا خودمون همین کارها رو میکنیم یا میبینیم و خفه خون می گیریم
که هر دوتاش مثل همه هیچ وقت شده به نانوای محل واسه خمیرپز یا سوخته پز کردن برکت خدا تذکری بدیم پس نه ایرانی هستیم (مهد کاوه اهنگر رستم و...) نه مسلمان درست حسابی

tebyan

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
درود:

دقیقا بخاطر اینکه همیشه اکثریت عادت دارن خودشون رو در یک چیزی محصور تعریف کنند اون دیدگاه رو بیان کردم مثلا بیشتر انسان های انقلابی خودشون رو بسته در احزاب میکنند و مثلا ما ایرانی ها هویت خودمون رو در خشت های پرسپولیس و شهر سوخته و... میبینیم (البته من خودم عاشق ایران و ایرانی هستم و این غرور زیبا به این تمدن کهن رو دوست دارم اما تو این برهه زمانی فکر میکنم رهایی از اینها به صلاح رشدافکار من باشه...)
با اون تکه قرمز مخالفم چون که:
هویت انسان ها (جمع انسانی= ملت در حصار سرزمینی ...)مدام تغییر میکنه و اگر ایرانیان مردمی بافرهنگ غنی اتحادی وصف ناپذیر و سرشتی نیکو بودند امروز دیگه ما نمیتونیم صاحب ادعاهای فوق الذکر باشیم همونطور که فرزندان مغولان در تاریخ امروز دیگه یاغی نیستند و هویت تازه ای پیدا کردند پس نتیجه میگیریم هویت کشورها مثل خمیرمایه میمونه که بسته به زمان و شرایط مدام به یک شکلی تازه در میاد
اما من هویت رو در این ها نمیدونم. و تا وقتی که برای انسان مرزبندی در ذهنش باشه و تفکیک وتمایزهای این چنینی هیچگاه پیشرفتی نمیکنه برای همینه که این کتاب تاریخ سرفصل جدیدی نداره و مدام تکرار میشه...
ببین نوش آفرین
شخصیت یک ملت درفرآیند تاریخ شکل می گیره
در کل هویت ملی یعنی آگاهی مشترک افراد جامعه از گذشته ی تاریخی مشترکشون و به دنبال اون احساس دلبستگی به اون
احساس هویت تاریخی و هم تاریخ پنداری موجب میشه تا هر جامعه ای با هویت تاریخی ش تعریف بشه و مانع جداشدن یک نسل از گذشته و تاریخی که به اون تعلق داره بشه
منابع هویتی در توی ایران چند نوع اند:
هویت ایرانی ،هویت اسلامی و هویت قومی
و اگه این منابع دچار تعارض و تضاد بشن ،ساماندهی و هویت ملی ش دشوارتر و حتی ممکنه غیرممکن میشه
وقتی کیستی نسل جوون ما دچار ابهام و تریدی بشه ،طبعا بحران هویت تشدید میشه و باعث میشه نسل ها از هم فاصله بگیرن
و نکته ی مهم اینجاست که زمانی جامعه به تکامل می رسه که بتون میان نسل های گوناگون ارتباط برقرار کنه
حالا به دلایلی این فاصله به وجود اومده"" که شما مقصر و دین دونستی
اما دلیل اصلی همین تغییر در دین ها بوده که این نتایج و به وجود آورده (منظور ادیان یکتاپرستی)
وقتی انسان ها ادیان یکتاپرستی و به چندگانه پرستی تبدیل کردن نتیجش میشه این شکاف بین نسلها
و تبعات بعد از اون
--------------------
در کل انسان ""قبل از اینکه به طور مثال یه ایرانی مسلمون خودش و معرفی کنه """با یه بازگشت به اصل خودش ""میبینه که این ایرانی بودن نسبیه و بهش نسبت دادن
هر انسانی با بازگشت به اصل خودش متوجه ای موضوع میشه که از جایی اومده (که اون ایران نبوده)و قراره یه مدتی در این زمین وحالا در هر قسمتش بمونه و بعد برگرده به همون اصل خودش
یعنی جایی که از اون جا با یه اشتباه اومد .
پرسش خیلی سطحیه و تو اصل اشکال داره
ولی جواب قاطعانه اش : یک مسلمان ایرانیه

آخرین ویرایش:

کربلایی

مدیر بازنشسته
سلام
ببینید اسلام اومده تا مرزهای جغرافیایی رو از میان برداره. اسلام هیچ وقت نگفته وقتی دو کشور با هم جنگ می کنند اینکارو بکن یا اون کارو بکن، اما میگه وقتی دو گروه از مسلمانان بینشون نزاع می افته برید آشتی شون بدید!!! این فقط من باب مثاله، منظورم اینه که در دین اسلام ملیت اصلا مهم نیست، بلکه چیزی که اهمیت داره تقوا و مسلمان بودن انسان هاست.
مرز در اسلام عبارت است از حدود اسلام!
من تا جایی که ایرانی بودنم به دینم آسیب نرسونه یک ایرانی هستم، اما اگه خدای نکرده قرار باشه روزی من بین ایران و اسلام یکیش رو انتخاب کنم حتما اسلام رو انتخاب می کنم. چون خوشبختی دنیا و آخرت رو در اون میبینم.
پس بهتره بگم مسلمان ایرانی.

پورزکی کلویر

عضو جدید
ممنون از عنوان خوبی که برای بحث انتخاب کردی.
من یه وطن پرستم. پس ایرانی مسلمونم. امید دارم که هیچ گاه دین و کشورم در مقابل هم قرار نگیرن ولی خدا کنه یه روزی مسلمون ایرانی بشم تا اگر لازم شد از عشقم که ایرانه هم به خاطرش بگذرم .

ای تمام ایرانیان و ای تمام مسلمانان و ای شیعیان مولایم علی جان، دوستتان دارم.
یا علی

avocado

کاربر فعال
سلام
ببینید اسلام اومده تا مرزهای جغرافیایی رو از میان برداره. اسلام هیچ وقت نگفته وقتی دو کشور با هم جنگ می کنند اینکارو بکن یا اون کارو بکن، اما میگه وقتی دو گروه از مسلمانان بینشون نزاع می افته برید آشتی شون بدید!!! این فقط من باب مثاله، منظورم اینه که در دین اسلام ملیت اصلا مهم نیست، بلکه چیزی که اهمیت داره تقوا و مسلمان بودن انسان هاست.
مرز در اسلام عبارت است از حدود اسلام!
من تا جایی که ایرانی بودنم به دینم آسیب نرسونه یک ایرانی هستم، اما اگه خدای نکرده قرار باشه روزی من بین ایران و اسلام یکیش رو انتخاب کنم حتما اسلام رو انتخاب می کنم. چون خوشبختی دنیا و آخرت رو در اون میبینم.
پس بهتره بگم مسلمان ایرانی.
احسنت!;)
من هم موافق شما هستم
این رو هم اضافه کنم که لال نمیرم:
اسلام دین و اعتقاداته و ایران وطن و ملیت
ایندو هیچوقت در یک راستا نیستن که با هم مقایسه بشن یا اولویت بدیم بهشون
هر دو لازم و ملزوم همند؛ اسلام به عنوان بهترین دین و ایران به عنوان متمدن ترین و بهترین کشور
پس موردی پیش نمیاد که آدم یکی رو انتخاب کنه بلکه همون اسلام به عنوان دین و اعتقاد درونی برای کشور یا وطن هم راه بهتر شدن و اعتلا رو نشون میده
حالا یکی اعتقاداتش به عنوان اون چیزی که الان هست براش مهمتره و یکی هم وطنش، آباء و اجدادش و گذشته و محل زندگیش براش مهمتره
به نظر میرسه اعتقادات به عنوان اون چیزی که معرف حال حاضر انسانه باید مهمتر باشه!

یا علی!

من فكر مي كنم كه اسلام اومده تا انسانيت رو رواج بده و مرز هاي نژادي و زباني و رنگي رو از ميان برداره.اسلام اومده تا بگه كه همه انسان ها با هم برابر وبرادرند وهيچ ملتي نبايد به ملت ديگه توهين كنه وخودشو برتر بدونه.در اوايل اسلام هم وقتي عربها خودشون رو برتر از ايراني ها مي دونستن اسلام با اين تفكر مبارزه مي كرد ومعيار رو تقوا قرار داده بود. بنابر اين به نظر من ايراني مسلمان يا عرب مسلمان نداريم.اگه منظود دينمونه هممون مسلمانيم.اما اگه منظور تابعيته هممون ايراني هستيم.

k_siroos

مدیر بازنشسته
ناصر خسرو قبادیانی (اگه اشتباهی نکنم) تو سفرنامش در چندین قرن پیش نوشته :

" من در ایران مسلمان دیدم ولی مسلمانـی ندیدم ، در خارج از ایران مسلمان ندیدم ولی مسلمانـی دیدم "

از نظر من اسلام یه راه و روشه که شاید اگه بگذاریمش کنار زرتشت ، جفتشون در حقیقت حرف یک چیز رو میزنند که حالا به خاطر شرایط امروز مردم ما در دینداری ضعیفشون و ایجاد یک جور تفکر اسلام گریزی و به خاطر دروغ هایی که به نام اسلام و مسلمان به ما گفته میشه ، " گفتار نیک ، پندار نیک ، کردار نیک " رو بهتر یادمون می مونه .( مثل بابانوئل که از اون عمو نوروز سیاه سوخته ی ما که برای گدایی آواز میخونه بین خودمون هم بیشتر طرفدار داره ) . من خیلی آدم معتقدی نیستم ولی فکر می کنم که اسلام و آخرین پیامبر هم همین حرف هارو زده . حالا اگه ما نه حرف این رو رعایت می کنیم و نه اون یکی ، مشکل از خود ماست . شاید ما در برزخی از مسلمان بودن و ایرانی بودن گیر کردیم .

bluepelikan

عضو جدید
البته نظر همه دوستان محترمه و نمیشه نقضش کرد چون نظره و قطعیت نداره.

در مرحله دوم می خوام اینجوری شروع کنم که هرکس در چارچوب و یا به قولی چهار دیواری زندگیش احساس امنیت میکنه و تهدید شدن این چهارچوب از جانب هرکس واکنش شدیدی رو منجر میشه تا اینجا دین دخیل نبود.توجه شما رو به جنگ 8 ساله ایران و عراق جلب میکنم.مسلمان ، مسیحی ، یهود زرتشتی بهایی و حتی لاییک و بی دین کنار هم برای حفظ همون چهار دیواری که ما بهش میگیم وطن جنگیدن اون هم در برابر یک کشور مسلمان.

حالا اون دوستانی که مسلمان ایرانی هستند و دین براشون در مرحله اول اهمیت نسبت به وطن هست بگن چرا اجازه دادن یک ایرانیه بی دین و یا یک ایرانی یهود یک مسلمان عراقی رو بکشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ چرا؟؟

نکته دیگه ای رو که میخوام عرض کنم اینه ، همه ما زیاد خارجی دیدیم و بعضیا هم زیاد مسافرت خارجی میرن، چند بار شما از یک خارجی و یا یک خرجی از شما در مورد دین پرسیده؟؟؟ ولی 99% میگیم where are you from و این اساسی ترین و اولین سوالیه که هر کسی از یه خارجی می پرسه و خوب واضحه که به نوعی اصالت و شخصیت ما در مرحله اول به کشور ما بر میگرده و واقعاً وقتی صحبت از ایران به میون میاد دیگه دین و رنگ و نژاد و غیره اهمیت خودشونو تا حدی از دست میدن. هر چند ایرانی بودن و خوب بودن و برابری و پاکی با هیچ کدوم از نقوانین اسلام منافاتی نداره.

من خودم ترجیح میدم یک ایرانی پاک باشم.

البته بدون جسارت به دوستمون باید گفت طرح این سوال یکم شیطنت آمیز بوده چون واقعاً تفکیک این دوتا از هم خیلی صحیح و البته آسان نیست . البته نظر شخصیمو عرض کردم در تمام موارد و خوشحال میشو دوستان اشتباهاتمو بهم گوشزد کنن.

بالا