اگر در یک خانواده غیر مسلمان به دنیا اومده بودید، آیا باز هم مسلمان بودید؟

100af

مدیر تالار مهندسی صنایع
مدیر تالار
کاربر ممتاز
نه،مثل الان بدون فکر دین پدر مادرو انتخاب میکردیم

درسته مسلمانی موروثی شده! اما آیا درسته!
حتما این جمله را شنیدید :"من رقص دختران هندی را بیشتر از نماز پدر و مادرم دوست دارم چون انها از روی عشق می رقصند ولی پدر و مادرم از روی عادت نماز می خوانند."
من مسلمانم چون پدرم مسلمان است. پدرم مسلمان است چون پدرش مسلمان بود....
کی و کجا این سنت می شکند؟

yuza

اخراجی موقت
درسته مسلمانی موروثی شده! اما آیا درسته!
حتما این جمله را شنیدید :"من رقص دختران هندی را بیشتر از نماز پدر و مادرم دوست دارم چون انها از روی عشق می رقصند ولی پدر و مادرم از روی عادت نماز می خوانند."
من مسلمانم چون پدرم مسلمان است. پدرم مسلمان است چون پدرش مسلمان بود....
کی و کجا این سنت می شکند؟

همه جا فکر کنم همینجوره

شما تالا در باره دین های دیگه تحقیق کردی؟bible خوندی؟

مگه نمیگن مسلمون دینشو با تحقیق انتخاب میکنه و آزاده؟پس چرا بچه به دنیا میاد تو گوشش اذان میگن؟شاید اون نخواد مسلمون باشه

simafrj

عضو جدید
کاربر ممتاز
مهم نیست چه دینی داشته باشیم
چون اصل فقط خداست و اون هم تو وجود خودمونه
همه دین ها و مذهب ها یک اصل مشترک دارن و اون هم خداست
بقیه چیزها ساختگیه!

Thais

عضو جدید
سوال سختیه ولی فکر کنم جوابم بله است مسلمون بودم

khosrojerdi88

عضو جدید
می دونم خدا رو دوست دارم .
پس چه فرقی می کنه دین چی باشه.
مگه همه ی ما ( منظور خودم به کسی بر نخوره ) که برامون اذان خوندن مسلمونیم؟
فکر کنم خودمون باید اذان بخونیم پس مشکلاتمون رو تقصیر دیگران نندازیم.
ولی به هر حال اگه دنبالش می رفتم شاید مسلمون می شدم
در ضمن فکر کردن به چیز هایی که اتفاق نمیو فته پارادوکسه

mar_mar2

عضو جدید
دم در همون بهشتی که ما مسلمانها خیلی بهش اعتقاد داریم کسی وای نستاده بپرسه که مسلمونی،کلیمی،زرتشتی یا یهودی ازت میپرسه خدا کیه چقدر تلاش کردی بشناسیش موفق شدی؟، تونستی یه لحظه خوشحالش کنی تونستی دل بندشو نشکونی تونستی مال بندشو نخوری غیبت نکنی قضاوت نکنی دروغ نگی تونستی حق الناس نکنی از حق خودش میگذره ولی از حق بندش نمیگذره تونستی جوری رفتار کنی که جلوی ملائک سرشو بالا بگیره و بگه این بنده ی منه دیدین سربلندم کرد دیدین حق داشتم بگم بهش سجده کنید دیدید اشرف مخلوقاته، عزیزی که این تاپیک رو گذاشتی اینارو ازمون میخوان وگرنه داشتن کدوم مذهب یه اسمه که داریم دنبال خودمون میکشیمش، من فقط یه چیز میدونم و مطمئنم که اگر 100هزار بار دیگه به دنیا بیام باز هم عاشق خدام با تمام وجود و باز هم میخوام که علی وارانه زندگی کنم علی یارتون تو این روزهای عزیز;)

yuza

اخراجی موقت
دم در همون بهشتی که ما مسلمانها خیلی بهش اعتقاد داریم کسی وای نستاده بپرسه که مسلمونی،کلیمی،زرتشتی یا یهودی ازت میپرسه خدا کیه چقدر تلاش کردی بشناسیش موفق شدی؟، تونستی یه لحظه خوشحالش کنی تونستی دل بندشو نشکونی تونستی مال بندشو نخوری غیبت نکنی قضاوت نکنی دروغ نگی تونستی حق الناس نکنی از حق خودش میگذره ولی از حق بندش نمیگذره تونستی جوری رفتار کنی که جلوی ملائک سرشو بالا بگیره و بگه این بنده ی منه دیدین سربلندم کرد دیدین حق داشتم بگم بهش سجده کنید دیدید اشرف مخلوقاته، عزیزی که این تاپیک رو گذاشتی اینارو ازمون میخوان وگرنه داشتن کدوم مذهب یه اسمه که داریم دنبال خودمون میکشیمش، من فقط یه چیز میدونم و مطمئنم که اگر 100هزار بار دیگه به دنیا بیام باز هم عاشق خدام با تمام وجود و باز هم میخوام که علی وارانه زندگی کنم علی یارتون تو این روزهای عزیز;)
میخوامت

درسته
اسلامی که الان تو ایران هست همش ظاهره

reza4321

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان نظرات متفاوت و خوبی دادند.اما من یه نکته ای رو میخوام بگم
هر کسی چه مسلمان به دنیا میاد و اذان تو گوشش میخونن چه کسی که تو دین دیگه ای باشه.اول از همه باید انسان و انسانیت داشته باشه.خب حالا این مورد اول حل شد.خب حالا چی؟؟؟کافیه؟؟؟
یک انسان چه مسلمان زاده چه غیر اون باید دنبال کمال باشه و سعادت واقعی.و تو فطرتش خدا اینو قرار داده.خدا تو فطرت انسان میل به سعادت و اگاهی قرار داده تا بعد از تولد با هر دینی بتونه راه درست رو پیدا کنه و اونو انتخاب کنه.اگه هر کسی بتونه این ندای درونیشو پیدا کنه و دنبالش بره و تحقیق کنه حتما راه رو پیدا میکنه چون خدا خودش اونو کمک میکنه.
کاری که عموما ما انجام نمیدیم و فقط مسلمان زاده باقی میمونیم نه مسلمان واقعی.و اخرش این میشه که میاییم چیزایی اینجا و جاهای دیگه مینویسیم که بوی ضدیت با اسلام و دین خدا رو میده.
وگرنه اگه کسی بره دنبال حقیقت اسلام و خودش تحقیق کنه و راه رو پیدا کنه (مثل خیلی از غیر مسلمونا که تحقیق کردن و اخر اسلام رو انتخاب کردن)و به دین پدر و مادرش اکتفا نکنه.اون میشه مسلمان واقعی.
اره دوستان این کاملا سوال خوبیه که اگه به دنیا میومدید ایا بازم مسلمون میشدید؟؟؟بیایید واقعا به این سوال فکر کنیم

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
من که اگر بخوام راستش را بگم مسلمان نمی شدم
همین الانش مگر چقدر تحقیق کردم در دینم و چه قدر به این نتیجه رسیدم که اسلام به حق هست که اگر یه دین دیگه داشتم می رفتم دنبال اسلام
بیچارگی طرز فکر مملکت ما این هست که وقتی یه اشکال از یه مسئله و حکم دینی می گیری محکوم می شی به مرتد بودن و می گن دهنت را آب بکش
به شخصه از اسلام یا هر دین دیگه و کلا هر مسلکی اون قسمتیش که روش فکر کردم و به این نتیجه رسیدم که درسته انجام می دم و چیزی را که به باور نرسیده باشم را انجام نمی دم حالا هر کی هرچی می خواهد بگه و اسمش را بزاره سو استفاده از دین !
انجام ندادن یه سری اعمال به نظرم از انجام دادن کور کورانش بهتره
نمازی که از ترس جهنم و بهشته همون بهتر که نباشه
یه حرفی که همیشه توی مدرسه می زدن می گفتن شما اگر برین تحقیق کنید و همه دین ها را بررسی کنید بازم به اسلام می رسین وقتی می گفتیم خوب اگر نرسیم چی ؟
می گفتن غیر ممکن هست و نعوذ بالله راه غلط را رفتین اصلا فکرش هم گناهه !
حالا یکی نیست که بگه ، خوب اگر تا به چیزی شگ نکنی که نمی تونی بری دنبال راست یا دروغیش !
واقعا هیچ وقت این نظام بی آموزش و بی پرورش را نمی بخشم :mad:

reza4321

عضو جدید
کاربر ممتاز
همین الانش مگر چقدر تحقیق کردم در دینم و چه قدر به این نتیجه رسیدم که اسلام به حق هست که اگر یه دین دیگه داشتم می رفتم دنبال اسلام
بیچارگی طرز فکر مملکت ما این هست که وقتی یه اشکال از یه مسئله و حکم دینی می گیری محکوم می شی به مرتد بودن و می گن دهنت را آب بکش
به شخصه از اسلام یا هر دین دیگه و کلا هر مسلکی اون قسمتیش که روش فکر کردم و به این نتیجه رسیدم که درسته انجام می دم و چیزی را که به باور نرسیده باشم را انجام نمی دم حالا هر کی هرچی می خواهد بگه و اسمش را بزاره سو استفاده از دین !
یه حرفی که همیشه توی مدرسه می زدن می گفتن شما اگر برین تحقیق کنید و همه دین ها را بررسی کنید بازم به اسلام می رسین وقتی می گفتیم خوب اگر نرسیم چی ؟
حالا یکی نیست که بگه ، خوب اگر تا به چیزی شگ نکنی که نمی تونی بری دنبال راست یا دروغیش !

دوست عزیز خودت میگی تحقیق نکردی پس چطور داری اینطور قضاوت میکنی؟؟؟و اخرش هم شکلک خشم میزاری
بیایید این ادبیات حمله رو ترک کنیم.همه نوشته ها بوی حمله میاد.حمله به یکدیگه.همه صحبتهامون هم بوی خشم و خشونت و اعتراض میاد.اینجا جای بحث ومنطق و فلسفه هست.چرا به دور از خشم حرف نمیزنیم.دوست خوبم اینطور که مدرستون درباره اسلام گفته بهتون،خب توی بزرگوار باید این کوته فکری رو کلی نگاه کنی و نتیجه بگیری؟

laleh_a

عضو جدید
کاربر ممتاز
البته که بودم...

"مسلم" یعنی "کسی که تسلیم امر خداونده"، میتونه هر دینی داشته باشه...

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
دوست عزیز خودت میگی تحقیق نکردی پس چطور داری اینطور قضاوت میکنی؟؟؟و اخرش هم شکلک خشم میزاری
بیایید این ادبیات حمله رو ترک کنیم.همه نوشته ها بوی حمله میاد.حمله به یکدیگه.همه صحبتهامون هم بوی خشم و خشونت و اعتراض میاد.اینجا جای بحث ومنطق و فلسفه هست.چرا به دور از خشم حرف نمیزنیم.دوست خوبم اینطور که مدرستون درباره اسلام گفته بهتون،خب توی بزرگوار باید این کوته فکری رو کلی نگاه کنی و نتیجه بگیری؟
فکر نکنم نظر دادن یعنی قضاوت !
شما یه کم با دقت پست من را بخونید من نوشتم به نظر من !
قضاوت به معنای حکم صادر کردن هست برای گروهی یا فردی توی حرفام فکر نکنم جایی نوشته باشم که همه اشتباه می کنن و باید اونطور که من می گم رفتار کنن !
پس لطفا شمام متن را کامل بخونید بعد قضاوت کنید !
فکر کنم حق من در نظام آموزشی مربوط به اون مدارسی هست که تا به حال درونشون بودم و درس خوندم ( البته در باقی مدارس هم از دوستان چیز غیر این نشدیم جالا چون خودم در تمام مدارس ایران نبودم فقط مال خودم را می گم ! ) پس می تونم به سهم خودم ناراضی باشم و این مخالفتی با نظر سایرین نداره
من خشونتی در حرفام ندارم متاسفانه ما هر وقت نظری غیر نظر و عقیده خودمون می بینم طرف مقابل را به بی منطقی و خشونت محکوم می کنیم !
شکلک خشم هم معلوم هست که در کجای نوشتم قرار دادم و عصبانیت از چی هست اگر دقت کنید !
اگر این شکلک را در عنوان پست گذاشته بودم حق با شما بود !
یا حق

شمس 110

اخراجی موقت
اگرچه پذیرش دین بصورت موروثی ؛تلقینی وتقلیدی ؛ زیبنده ومناسب نیست ولی شما هر آئینی ودینی که خانوداه ات داشته باشد این نکات را باید مد نظر قرار دهید :
1 - آیا شما به اصول واعتقادات آن دین پایبند هستید یا خیر ؟
2 - آیا تا به حال دین خودت را با چند دین دیگر مقایسه کردید یاخیر ؟
3 - آیا تا به حال در دین خودت تحقیق وتفحص وکاوش کردید یا خیر ؛ بعبارتی بینش وشناخت کامل وعمیق از دین خودت دارید یا خیر؟
4 - آیا تا به حال در مقابل تهاجم فرهنگی به دین خودت ؛ کار دفاعی ومبارزاتی انجام دادید یا خیر
5 - بالاخره هر دینی که می آید مکمل دین قبلی خواهد بود وباید دین جدیدی که معجزه قوی ومنحصر به فرد داشته باشد ودر مقابل تمام ادیان دیگر حرف آخر را بزند ؛ انتخاب کنیم

pejman.pna

عضو جدید
کاربر ممتاز
ضمن احترام به اعتقادات دوستان عرض می کنم که بسیار خوشحالم از اینکه مسلمون نیستم. البته این کار بدون تحقیق نبوده. مطالعات زیادی داشتم و چنین نتیجه گیری کردم. ولی خوب این سایت جای بیان نتیجه مطالعات من نیست.
شاد باشید.

mehrshad53

اخراجی موقت
جالبه،این سئوال را من هم همیشه میپرسم !

وقتی که انسان توی یک ده به دنیا بیاد و توی همون ده بمیره و توی این مدت پاش رو از اون ده بیرون نذاره،دنیایی به اندازه همون ده(یا شهر یا کشور) داره.
اونوقت چنین ادمی که نه مذهی غیر از مذهب خودش دیده و نه نژادی غیر از نژاد خودش و نه مکانی غیر از مکان خودش،این حرفا را میزنه:

مذهب من از همه مذاهب بهتره!
نژاد من از همه نژاد ها بهتره!
نژاد من از همه باهوش تره!
ده(شهر) من نصف جهانه و از همه جا اب و هواش بهتره!
خوشمزه ترین غذا ها مال ده ماست!
......

پس سعی کنیم دنیامون را بزرگ کنیم و بفهمیم که چه قدر این حرفها بچه گانه است!

King Paker

عضو جدید
کاربر ممتاز
راسش من از اول دبیرستان دریگیرش بودم... اگه همین شخصیتو داشتم صد در صد بازم تحقیق می کردم ببینم کدوم دین بهتره...
اسلام دین کاملیه و منم به این نتیجه رسیدم نه اینکه منو به این نتیجه برسونن یا اینکه وسط این نتیجه باشم

soha.soha

عضو جدید
کاربر ممتاز
اما من كه نه
يعني تحقيق نمي كردم
اما فكر مي كردم
و مث الان بر اساس عقل و انسانيتم عمل مي كردم
حالا هر اسمي بخوايم روش بذاريم

soha.soha

عضو جدید
کاربر ممتاز
جالبه،این سئوال را من هم همیشه میپرسم !

وقتی که انسان توی یک ده به دنیا بیاد و توی همون ده بمیره و توی این مدت پاش رو از اون ده بیرون نذاره،دنیایی به اندازه همون ده(یا شهر یا کشور) داره.
اونوقت چنین ادمی که نه مذهی غیر از مذهب خودش دیده و نه نژادی غیر از نژاد خودش و نه مکانی غیر از مکان خودش،این حرفا را میزنه:

مذهب من از همه مذاهب بهتره!
نژاد من از همه نژاد ها بهتره!
نژاد من از همه باهوش تره!
ده(شهر) من نصف جهانه و از همه جا اب و هواش بهتره!
خوشمزه ترین غذا ها مال ده ماست!
......

پس سعی کنیم دنیامون را بزرگ کنیم و بفهمیم که چه قدر این حرفها بچه گانه است!

دنياي آدم اون چيزيه كه عقلش و حسش مي گه
اگه بخوايم اين زندگي و رفت و آمدامونو بگيم راستش بايد بگم من هيچ وقت تو اين دنياي بزرگ دنبال دينم نگشتم
حتي هيچ وقت نگفتم دين من بهتره يا...
خدا عقل و اختيار بهت داده
اديان مال سالها پيشه و نه تنها نمي تونيم بگيم ممكن نيست تحريف شده باشن كه بعضي موارد نقطه هاي انحراف كاملا خودشو نشون مي ده
اما چيزي كه واضحه اينه كه خدا عقل و اختيار داده
و وجدان..
كه صداي قلبه
پس هر كسي دين خودشو داره

soha.soha

عضو جدید
کاربر ممتاز
ضمن احترام به اعتقادات دوستان عرض می کنم که بسیار خوشحالم از اینکه مسلمون نیستم. البته این کار بدون تحقیق نبوده. مطالعات زیادی داشتم و چنین نتیجه گیری کردم. ولی خوب این سایت جای بیان نتیجه مطالعات من نیست.
شاد باشید.

اسم ها بي معناااااان دوست من
اگه اسلام واحد بود اين همه مسلمون با مسلك مختلف وجود نداشت
پس اسلام اومد تا معناي متفاوتي رو به ما نشون بده
هر كس دين خودشو داره
مطمئنا اگه شما مسلمون نشدي مسيحي يا يهودي هم نشدي
پس به اون چيزي كه بايد رسيدي
منتها در اسم دارين ميگين كه ......

pejman.pna

عضو جدید
کاربر ممتاز
اسم ها بي معناااااان دوست من
اگه اسلام واحد بود اين همه مسلمون با مسلك مختلف وجود نداشت
پس اسلام اومد تا معناي متفاوتي رو به ما نشون بده
هر كس دين خودشو داره
مطمئنا اگه شما مسلمون نشدي مسيحي يا يهودي هم نشدي
پس به اون چيزي كه بايد رسيدي
منتها در اسم دارين ميگين كه ......
دقیقا همینطوره دوست من.
ادیان یک سری خصوصیات مشترک دارن. مثل خداپرستی، عبادت، نیکی کردن به دیگران و ... . یک سری مسایل خاص خودشون هم دارن مثلا نوع روزه گرفتن. نوع عبادت و .... من با یک سری از این احکام که در اسلام هست و با یکسری از آیات قرآن نتونستم کنار بیام. به خاطر همین میگم اسلام رو قبول ندارم. نه اینکه با همه چیزش مشکل داشته باشم.

yuza

اخراجی موقت

میخوامت:w27:

yuza

اخراجی موقت
منم اول مثل خیلی ها خیلی سر سخت مسلمون بودم(ظاهری و بدون مطالعه)
ادعام هم میشد
رفتم تو یه سایتی که مسیحیت تبلیغ میکرد،پیام های مسیح و نوشته بود بعد گفته بود اگه سوال دارید بپرسید
همین ایرادای الکی که از دین مسیح میگیرند رو پرسیدم
خیلی منطقی به همش جواب داد،حتی ثابت کرد که اسلامی که ما داریم دین حقیقی نیست

همه ی چیزهایی هم که گفت منطقی بود هیچ مغایرتی هم با اسلام واقعی نداشت

حتما اون داستان که مولانا گفته رو میدونید که 4 نفر با ملیت های مختلف پول پیدا میکنند هر فارسه میگه انگور بخریم،عربه میگه عنب،ترکه میگه گزم،یونانیه میگه اسرافیل
دعواشون میشه و به راهشون ادامه میدن
وقتی به مغازه میرسن همه میرن به طرف انگور
میفهمن هدفشون یکیه زبان گفتنشون فرق داره

دین یکی هست
بقیش سیاسته

mar_mar2

عضو جدید
میخوامت

درسته
اسلامی که الان تو ایران هست همش ظاهره

مرسی دوست عزیز امیدوارم یه روزی هممون بتونیم خدارو بفهمیم ، و پی ببریم که واقعا فلسفه اومدنمون به این دنیا چیه امیدوارم روزی برسه که به قول شریعتی برای خدا عارف عاشق بشیم نه مشتری بهشت که آخرشم سر از جهنم در میاره

شمس 110

اخراجی موقت
شاد باشید.

1 - عکس آقای موسوی در آوتاری تو دیده میشود؛ ایشان هم مسلمان است هم سید اولاد پیامبر اسلام است هم وپیرو امام خمینی که او هم سید واولاد پیامبر اسلام است

2 - چطور تحقیق کردید وبه این نتیجه رسیدید که اسلام برای شما دین مناسب نیست
یک مورد از آن بفرمائید:

Mehran Aalto

عضو جدید
کاربر ممتاز
1 - عکس آقای موسوی در آوتاری تو دیده میشود؛ ایشان هم مسلمان است هم سید اولاد پیامبر اسلام است هم وپیرو امام خمینی که او هم سید واولاد پیامبر اسلام است

یک مورد از آن بفرمائید:
چه ربطی داره ؟ منم مسلمونم ولی ممکنه از هزار تا آدم مسیحی خوشم بیاد و بعضی از اونا در بعضی موارد برام الگو هم باشن دلیل نمیشه که منم مسیحی بشم .
یعنی اگه من به عنوان یه معمار عکس فلان معمار معروف که شاید یهودی هم باشه رو به خاطر کارش بزارم آواتارم یعنی باید یهودی باشم .

pejman.pna

عضو جدید
کاربر ممتاز

یک مورد از آن بفرمائید:
اگر مطلب منو مجددا بخونی، میبینی که در ابتدا نوشتم، ضمن احترام به اعتقادات دوستان. یعنی من با اعتقادات شما کاری ندارم. این اعتقاد منه. تمام دوستان مسلمون برای من قابل احترام هستن و همه رو دوست دارم. صحبت شما کاملا بی ارتباط بود. بهتره مسایل رو با هم قاطی نکنید. فرض کنید شما غذایی رو دوست ندارید، حالا به نظر شما کسانیکه اون غذا رو دوست دارن، آدمهای به درد نخوری هستن؟؟؟!! قبل از نوشتن هر مطلبی لطفا در موردشون فکر کنید.
در مورد مطلب دومتون. من اومدم اعتقاد خودمو گفتم. قصد ندارم اعتقاد دوستان رو عوض کنم. مطلبی هم اینجا در این مورد نمی نویسم چون هم به تاپیک ارتباط نداره و هم قصد ندارم خودمو تو دردسر بندازم.
شاد باشید.

• Like
واکنش ها: sh85

art90

عضو جدید
سلام:gol:
من تو هر خانواده اي بدنيا مي اومدم دين خانواده رو داشتم چون به نظرم همه ي دين ها يكي اند
مهم اين كه آدم ِِِ آدم خوبي باشه (مطمئنن فقط مسلمون ها بهشت نمي رن .....مسيحي هام ميرن ِيهودي هام ميرن ِزرتشتي هام ميرن و.........)
:gol:

بالا