اخلاق مهندسي

اخلاق مهندسي

• خيلي كم

رای: 2 6.3%
  • كم

رای: 4 12.5%
  • متوسط

رای: 14 43.8%
  • زياد

رای: 12 37.5%

• مجموع رای دهندگان
    32

kjmnj

عضو جدید
بسم الله الرحمن الرحيم

سر كلاس اقتصاد مهندسي بوديم استاد پرسيد : " اقتصاد مهندسي چيه ؟ ":question:
هر كي يه چيزي گفت ...:confused:
آخر سر خود استاد گفت :" اقتصاد مهندسي ، يعني فهميدن اينكه اقتصاد به چه درد يه مهندس مي‌خوره "
...
مثل همينم ميشه راجع به اخلاق مهندسي گفت ...
واقعا يه مهندس با اخلاق يعني چي ؟:que:
آيا علم اخلاق و پايبندي به يه سري تعهدات مانع پيشرفته ؟:que:
آيا نميشه آدم هم محبوب خدا و خلق خدا باشه و هم يه مهندس موفق ؟:que:
...
روش فكر كنيد و نظراتونو بگين:gol:
اميدوارم اين بحث يه بحث كاربردي باشه

لعلكم تتفكرون...​

آخرین ویرایش:

kjmnj

عضو جدید
:mad:
يعني تا درگيري هم پيش رفت؟؟:surprised:

اره بحث قشنگييه:gol:..بياين بحث كنيم..:redface:
منظورم از بحث ، مناقشه نبود ... :w13:
من دانسته ها و نظرامو میگم
از نظرای شما هم استفاده میکنم :w36:
هدف هم فقط یادگیریه ...:smile:
امدوارم مباحث کاملا منطقی هم مطرح بشه:gol:
:w30:

mohammad u3fi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
من فکر میکنم یه سری تاپیک از این دست داشتیم.البته نه دقیقا با این مضمون.
میتونه اینم گره گشای بحث باشه
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php?t=38872&highlight=اخلاق+مهندسی

خوبه مهندس
بچه ها با دیدگاه های هم آشنا میشن باز ;)

من کاملا موافق با بحث های این شکلی هستم
فرمول حفظ کردن که ارزشی نداره
پاس کردن که مهم نیست!

اگه اخلاق نداشته باشی مفت نمی ارزی که هیچ، باعث رکود و پسرفت جامعه هم میشی

يعني تا درگيري هم پيش رفت؟؟:surprised:

اره بحث قشنگييه:gol:..بياين بحث كنيم..:redface:

:mad:
منظورم از بحث ، مناقشه نبود ... :w13:
من دانسته ها و نظرامو میگم
از نظرای شما هم استفاده میکنم :w36:
هدف هم فقط یادگیریه ...:smile:
امدوارم مباحث کاملا منطقی هم مطرح بشه:gol:

سلام.
منم پایه ام.
بحثو شروع کن همگی ادامه میدیم...

خب ..
جریان سر امضا فروشی بود :w20:

میگفتم همونطوری که مهندسای عمران رو به امضا فروشی اوردن و برای ساختمونهای بی کیفیت و داغون مجوز ساخت صادر میکنن! همونطور هم مهندسای صنایع رو اوردن به امضا فروشی

آخه چطور میشه محصولی که اصلا بویی از کیفیت نبرده معتبرترین گواهینامه های بین المللی در زمینه مدیریت کیفیت رو داشته باشه؟

این از جنایت جنگی بدتره، این درده، فاجعه است!

kjmnj

عضو جدید
بسم الله و بالله و في سبيل الله
اول از همه ازتون تشكر مي‌كنم كه اصلا به تازه وارد بودنم توجه نكردين بلكه به اصل موضوع نگاه كردين :w27:
خب مي خام سوالمو بنويسم ...

به نظر شما مهندس يعني كي ؟:question:

اول بذار ببينيم لغت "مهندس" يعني چي ...:w10:
مهندس يه لغت عربيه ، اسم فاعله ، يعني كسي كه " هندسه " مي‌دونه ...
مثلا ؛ مهندس صنايع يعني كسي كه مي‌تونه به صنعت شكل بده ...:w28:

حالا اگه كنار كلمه‌ي مهندس هيچ لغت ديگه‌اي نياريم ، مثلا صنايع ، او

آخرین ویرایش:

s22a2ch

مدیر بازنشسته
ممنون از بحث خوبتون
مهم این نیست که کسی تازه وارد هست یا مدیر ارشد
مهم اینه که همه بتونیم از اطلاعات هم به خوبی استفاده کنیم
از اینکه این بحث رو مطرح کردین تشکر میکنم
در اولین فرصت منم شرکت میکنم تو بحث

kjmnj

عضو جدید
سلام
من فکر میکنم یه سری تاپیک از این دست داشتیم.البته نه دقیقا با این مضمون.
میتونه اینم گره گشای بحث باشه
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php?t=38872&highlight=اخلاق+مهندسی
عليك سلام

به لينكتون سر زدم ...
منم دنبال همچين چيزي هستم ولي با چند تا تغيير ...:smile:
من مي‌خوام يك نظام نامه توي قلب‌ها ثبت بشه :heart:،نه فقط نوشته‌اي باشه روي كاغذ ، كه مي‌تونه شبيه همون امضا فروشي اي :warn:باشه كه آقاي mohammad u3fi (با تشكر فراوان از ايشان ) اشاره كردند ...
در ضمن نمي‌خام تاريخ مصرفش ، وابستگي نزديك با مدت زمان online بودن داشته باشه ...

البته مي‌تونه اثر گذار هم باشه ولي به نظر من

:gol:آنچه از دل برآيد به دل نشيند :gol:

و ديگه هم بيرون نرود... ;)
پس بياين با دلامون يه نظام نامه دائمي بنويسيم :gol::heart:

mahtabi

مدیر بازنشسته
خوبه مهندس
بچه ها با دیدگاه های هم آشنا میشن باز ;)

من کاملا موافق با بحث های این شکلی هستم
فرمول حفظ کردن که ارزشی نداره
پاس کردن که مهم نیست!

اگه اخلاق نداشته باشی مفت نمی ارزی که هیچ، باعث رکود و پسرفت جامعه هم میشی

خب ..
جریان سر امضا فروشی بود :w20:

میگفتم همونطوری که مهندسای عمران رو به امضا فروشی اوردن و برای ساختمونهای بی کیفیت و داغون مجوز ساخت صادر میکنن! همونطور هم مهندسای صنایع رو اوردن به امضا فروشی

آخه چطور میشه محصولی که اصلا بویی از کیفیت نبرده معتبرترین گواهینامه های بین المللی در زمینه مدیریت کیفیت رو داشته باشه؟

این از جنایت جنگی بدتره، این درده، فاجعه است!
محمد واقعیته.واقعا مسخرست.
من یه جایی بودم بعد خیلی جالب یه موسسه اومد گفت من براتون توی 10 روز 3 تا گواهینامه میگیرم!
حتی مشاورش هم نیومد اونجا.
و جالب اینکه از توف براش ایزو گرفت!
خیلی بده که ارزش این گواهینامه ها رو میارن پایین.تازه نه تنها ارزش گواهینامه هارو بلکه ارزش کارای مهندسای صنایع دیگه رو میارن پایین.

این بحث رو مطمئنا میتونیم به قول باز کننده تاپیک(اسمشون رو نمدونم) توی قلبهامون حک کنیم و ازش توی کارمون استفاده کنیم تا شاهد این فجایع نباشیم.

mjvm

کاربر فعال گروه کیفیت مهندسی صنایع
به نام خدای دوست داشتنی
سلام
به نظر من اخلاق مهندسی یعنی گذشتمون رو فراموش نکنیم و در عین حال آینده مون رو جلوی چشممون بذاریم.
مهندس شدن رو پایان راه ندونیم چون هر رشته ای هم که باشیم بدون اخلاق که اون هم با خواست خدا بوجود می آد کاری از پیش نمی بریم .مخصوصا تو رشته ی خودم که ارتباط با دیگران رکن اصلی اونه.
یا دمون باشه دنیا و زندگی بزرگتر و مهم تر از بسنده کردن به یه عنوان مهندسیه.
امید.ارم هممون در جهت بهتر شدن چه در رشتمون و چه در زندگی پیش بریم اونوقت هم رشته مون و هم اخلاقمون ارزش پیدا می کنه.
ممنون

پاسخ

پاسخ

به نظر من مهندس باید این گزینه ها رو داشته باشه:
یه مهندس باید اول از همه دلسوزانه کار کنه.
یه مهندس باید اخلاقش برای زیردستان یه الگو باشه.
یه مهندس باید قدرت نمودونم کفتن رو داشته باشه.
یه مهندس باید پرسنل زیر دستش رو از نظر روانشناسی هم روانکاوی بکند.
یه مهندس باید از لحاظ ظاهر هم آراسته باشه.
یه مهندس باید علم رو در کنار تجربه دیگران به کار بگیره و از سئوال کردن شرمنده نشه چون کلید فهمیدن سئوال کردن است.
یه مهندس باید خوب گوش بده و خوب و درست تصمیم بگیره.
یه مهندس باید خوش برخورد و خوشرو باشه تا قوت قلب سازمان باشد.
یه مهندس باید مشاور خوب و پر محتوا برای سازمان باشد.
یه مهندس باید همیشه سر ساعت مقرر سز کارش باشه.چرا همه فکر می کنن چون مهندس هستن هر وقت بخواهند می تونند سر کار برن.
ادامه دارد.موفق باشید:gol:

kjmnj

عضو جدید
بسم الله و بالله و في سبيل الله

به نظر شما مهندس يعني كي ؟:question:

اول بذار ببينيم لغت "مهندس" يعني چي ...:w10:
مهندس يه لغت عربيه ، اسم فاعله ، يعني كسي كه " هندسه " مي‌دونه ...
مثلا ؛ مهندس صنايع يعني كسي كه مي‌تونه به صنعت شكل بده ...:w28:

حالا اگه كنار كلمه‌ي مهندس هيچ لغت ديگه‌اي نياريم ، مثلا صنايع ، اون وقت باید چطوری معنی کنیم
بذار بهتر بگم
چطوری به خودمون شکل بدیم تا لایق اسم مهندس باشیم ...
وابسطه به هیچ صفتی نباشیم یا در واقع نیاز به تعریف و تمجید نداشته باشیم
مهندس اومد ... مهندس رفت ... مهندس ...

اونقدر شخصیتمون بزرگ باشه که دنبال این القاب نباشیم

نمی دونم چقدر باهام موافقین ولی به نظر من 50% علت بی کیفیتی ها و مشکلات ( مثل امضا فروشی و... ) به خاطر نداشتن همین بزرگ منشیه

اگه ما دنبال خدمت به خلق الله باشیم ، اگه فکر حساب و جزا رو بکنیم ، اگه از خدا بترسیم ،
اگه اساس نامه مهندسیمونو تو قلبمون ثبت کرده باشیم اگه ...

دیگه دنبال این چیزا نمیریم
البته اینم به معنی پشت کردن به دنیا و مثل گدا ها زندگی کردن نیست ، غرض غرق نشدن تو دنیاست

لعلکم تذکرون​

آخرین ویرایش:

kjmnj

عضو جدید
بسم الله الرازق الغفار

نمی دونم شاید اینکه بعضی ها اینقدر به فکر پولن ، بی اعتمادی به خدا باشه .

شاید به قدرت خدا ، به رازقیت خدا شک دارن .

فکر می کنن کار بیشتر = پول بیشتر
یه داستان می نویسم ، روش فکر کنیم ( از قول آیت الله بهجت قدس الله نفسه زکیه )

یه روز شخص گدایی به کودکی گفت : برو از مادرت کمی غذا برایم بیاور .
کودک به گدا گفت : خب خودت از مادت غذا بگیر .
ایشان می فرمایند از گفت و گوی این کودک و گدا فهمیدم که این کودک بی اندازه به مادرش اعتماد دارد . اگر ما هم کمی به خدا اعتماد داشتیم برای روزی مقدر خود دست به هر کاری نمی زدیم .
( نقل به مضمون )

عجب ... بعضی ها کجاها سیر میکنند و بعضی های دیگه ...
ای کاش ما هم یه کم به خدا اعتمادمونو بیشتر کنیم ، ای کاش ...

افلا تذکرون​

s22a2ch

مدیر بازنشسته
سوال

سوال

حرف شما درسته
اما وقتی که نظام مهندسی ما از اول درست باشه
اگه ادم درست کار باشه و همه ی اون صفت ها رو داشته باشه اما جایی کار بکنه که اینا اونجا ارزش نباشن چی؟

kjmnj

عضو جدید
حرف شما درسته
اما وقتی که نظام مهندسی ما از اول درست باشه
اگه ادم درست کار باشه و همه ی اون صفت ها رو داشته باشه اما جایی کار بکنه که اینا اونجا ارزش نباشن چی؟
بسم الله الناظر
با سلام
تو قرآن چند بار داستان حضرت لوط(ع) و قومش اومده . بذارید یه کم روش فکر کنیم

حضرت لوط (ع) کسیه که تمام قومش ( بلا استثناء ) گناه کار بودن حتی همسرش ، اما این محیط برای کسی جواز صادر نمی کنه و باعث نشد ایشان هم گناه کنه .

این هم مثل همونه ، آدم ،باید آدم باشه . همیشه از خدا بترسه نه از خلق خدا و فقط برای خدا کار کنه اون وقت دیگه ارزش های جامعه تحت الشعاع قرار می گیره و فقط خدا مطرح میشه
آدم نباید در حرکت جامعه ،با علم به انحرافشون ، غرق بشه . اگه میشه نهی از منکر کنه ( با رعایت شرایطش ) اگه نه خودشو سالم حفظ کنه :gol:

«ربنا لا تزغ قلوبنا بعد اذ هدیتنا ... »

آخرین ویرایش:
اه ه ه ه ه !

اه ه ه ه ه !

می بینم که همه اولش انقدر حول می دن که حتی به فکر لباسهای دوستشون هم نیستن.:smile:
ولی بعد چننننند روز تاپیک فراموش می شه چه رسد به نوسنده ویا اگر لایق شما باشد دوست شما.
بابا:mad:اگه یه مهندس اخلاق نداشته باشه که ......نمی ارزه.:cry:
پس تو رو خدا بحث کنید.:crying:
نکن کارت دعوت می خواهید!!!!!!!:gol:

kjmnj

عضو جدید
بسم الله العالم القاهر

سلام
امروز داشتم شبكه‌ي سه ، برنامه حجت الاسلام رنجبر رو نگاه مي‌كردم ( انصافا كه زيبا صحبت مي‌كنه )

مي‌گفتند : علم بدرد نمي‌خوره ...
اگه بدرد مي‌خورد ، به كار شيطان مي‌اومد ...
شيطان هم عالم بود هم عامل ، 6000 سال عبادت كرده‌بود ، اما " أبا واستكبَرَ " ، اخلاق نداشت، تكبر كرد ، گول علمشو خورد ، علم 6000 سالشو .

با شنيدن اين حرفا با خودم گفتم ، ما كه علممون اندازه‌ي شيطان نيست ، تازه اونم هر چي هست از طرف خداست ،پس خيلي بده كه به دانشمون ، مدركمون و امثال اينها ، دل خوش كنيم و مغرور بشيم .

فهميدم كه علم بدون اخلاق آدمو به هيچ جا نمي‌رسونه .

و ما عند الله خير و أبقي

آخرین ویرایش:

kjmnj

عضو جدید
هو الحق

از وقتي با استاد اقتصاد مهندسي مون آشنا شدم ، دارم ياد مي‌گيرم ديدم اقتصادي باشه .
پولكي نه آ ، اقتصادي ...
يعني ...
( به مضمون )
مثلا ، يه بار سر كلاس ، ديديم استاد از اول تا آخر سرپا ايستاده بود و درسو ارئه مي‌داد،
گفتيم استاد ، يه كم استراحت كنيد ، نشسته هم مي‌تونيد توضيح بديد ، بقيه‌ي استادا اينطوري نيستند .

گفت : « ارزششو داره »

ببخشيد استاد ولي يعني چي كه ارزشششو داره ؟:que:

گفت : « وقتي من مي‌دونم اگه وظيفمو تو اين دنيا درست انجام بدم ، يه پاداش بزرگ نزد خداوند دارم ، چرا بايد موقعيت به اين خوبي رو از دست بدم ، چي مي‌تونه تو اين دنيا ارزش اون همه نعمت بي‌پايانو داشته باشه »

مي‌گفت : « اين‌كه مي‌گن يه روز تو آخرت ، 5000 سال اين دنياست ، اصلا شوخي نيست ، پس هر جور به قضيه نگاه كنيم ، مي‌ارزه كه آدم بعضي از كار‌ها رو تو اين دنيا انجام نده و در حقيقت با خدا معامله كنه ... »

تازه فهميدم ، كلي از‌ كارام اگه انجام نشه ، نه تنها ضرر نمي كنم ، كلي سود مي‌كنم .

سي چهل سال عمر مفيد من = ( مي تونه مساوي باشه با ) = بي‌نهايت

و ما عند الله خيرٌ و أبقي

آخرین ویرایش:

a.r.4410

عضو جدید
1-یه مهندس اول بایداقتدارداشته باشه
2-علم کافی بایددرحوزه اش داشته باشه
3-مسئولیت پذیریداشته باشه
تابعدا

kjmnj

عضو جدید
معذرت خواهي

معذرت خواهي

هو الحق

با صد سلام و دو صد شرمندگي از بابت تأخير .

من يه كم سرم شلوغه ، به خاطر همينم يه كم دير شد .
بازم معذرت .

آخرین ویرایش:

kjmnj

عضو جدید
علم واقعي

علم واقعي

هو العالم

پرسيدم: بار الها چه بياموزيم؟

پاسخ آمد:

بياموزيد که مجروح کردن قلب ديگران بيش از دقايقي طول نمي‌کشد ولي براي التيام بخشيدن آن سالها وقت نياز است.

بياموزيد که هرگز نميتوانيد کسي را مجبور به دوست داشتن خود بکنيد، زيرا عشق و علاقه ديگران نسبت به شما آيينه‌اي از کردار و اخلاق شماست.

بياموزيد که هرگز خود را با ديگران مقايسه نکنيد، از آنجا که هريک از شما به تنهايي و بر حسب شايستگي‌هاي خود مورد قضاوت و داوري ما قرار مي‌گيريد.

بياموزيد که دوستان واقعي شما کساني هستند که با ضعف‌ها و نقصان‌هاي شما آشنايند وليکن شما را آنگونه که هستيد دوست دارند.

بياموزيد که داشتن چيزهاي قيمتي و نفيس به زندگي شما بها نميدهد بلکه آنچه با ارزش است بودن افراد بيشتر در زندگي شماست.

بياموزيد که ديگران را در برابر خطا و بي‌مهري که نسبت به شما روا ميدارند مورد بخشش خود قرار دهيد و اين عمل پسنديده را با ممارست بيشتر در خود تقويت نماييد.

بياموزيد که در برابر خطاي خود فقط به عفو و بخشش ديگران بسنده نکنيد، آنگاه که مورد آمرزش وجدان خود قرار گرفتيد راضي و خشنود شويد.

بياموزيد که توانگر کسي نيست که بيشتر دارد، بلکه آن است که خواسته هاي کمتري دارد.

kjmnj

عضو جدید
درس زندگي

درس زندگي

هو الحكيم الخبير

پرسيدم: بارالها چه عملي از بندگانت بيش از همه تو را به تعجب وا ميدارد؟

پاسخ داد:

اين که شما تمام کودکي خود را در آرزوي بزرگشدن به سر مي‌بريد و دوران پس از آن را در حسرت بازگشت به کودکي مي‌گذرانيد.

اين که شما سلامتي خود را فداي مال اندوزي مي‌کنيد و سپس تمام دارايي خود را صرف بازيابي سلامتي مي‌نماييد.

اين که شما به قدري نگران آينده ايد که حال را فراموش مي‌کنيد، در حالي که نه حال را داريد و نه آينده را.

اين که شما طوري زندگي مي‌کنيد که گويي هرگز نخواهيد مرد و چنان گورهاي شما را گرد و غبار فراموشي دربر مي‌گيرد که گويي هرگز زنده نبوده ايد .

woodywood

عضو جدید
هو العالم

پرسيدم: بار الها چه بياموزيم؟

پاسخ آمد:

بياموزيد که مجروح کردن قلب ديگران بيش از دقايقي طول نمي‌کشد ولي براي التيام بخشيدن آن سالها وقت نياز است.

بياموزيد که هرگز نميتوانيد کسي را مجبور به دوست داشتن خود بکنيد، زيرا عشق و علاقه ديگران نسبت به شما آيينه‌اي از کردار و اخلاق شماست.

بياموزيد که هرگز خود را با ديگران مقايسه نکنيد، از آنجا که هريک از شما به تنهايي و بر حسب شايستگي‌هاي خود مورد قضاوت و داوري ما قرار مي‌گيريد.

بياموزيد که دوستان واقعي شما کساني هستند که با ضعف‌ها و نقصان‌هاي شما آشنايند وليکن شما را آنگونه که هستيد دوست دارند.

بياموزيد که داشتن چيزهاي قيمتي و نفيس به زندگي شما بها نميدهد بلکه آنچه با ارزش است بودن افراد بيشتر در زندگي شماست.

بياموزيد که ديگران را در برابر خطا و بي‌مهري که نسبت به شما روا ميدارند مورد بخشش خود قرار دهيد و اين عمل پسنديده را با ممارست بيشتر در خود تقويت نماييد.

بياموزيد که در برابر خطاي خود فقط به عفو و بخشش ديگران بسنده نکنيد، آنگاه که مورد آمرزش وجدان خود قرار گرفتيد راضي و خشنود شويد.

بياموزيد که توانگر کسي نيست که بيشتر دارد، بلکه آن است که خواسته هاي کمتري دارد.

هو الحكيم الخبير

پرسيدم: بارالها چه عملي از بندگانت بيش از همه تو را به تعجب وا ميدارد؟

پاسخ داد:

اين که شما تمام کودکي خود را در آرزوي بزرگشدن به سر مي‌بريد و دوران پس از آن را در حسرت بازگشت به کودکي مي‌گذرانيد.

اين که شما سلامتي خود را فداي مال اندوزي مي‌کنيد و سپس تمام دارايي خود را صرف بازيابي سلامتي مي‌نماييد.

اين که شما به قدري نگران آينده ايد که حال را فراموش مي‌کنيد، در حالي که نه حال را داريد و نه آينده را.

اين که شما طوري زندگي مي‌کنيد که گويي هرگز نخواهيد مرد و چنان گورهاي شما را گرد و غبار فراموشي دربر مي‌گيرد که گويي هرگز زنده نبوده ايد .

دوست عزیز انگار یکم از بحث منحرف شدی
پند های قرآنی می دی؟
اخلاق مهندسی برای هرکس یه تعریفی داره
هرکس باید به دلش نگاه کنه و برای خودش قانون بذاره

mohammad_fm1367

عضو جدید
:)
پند های قرآنی می دی؟
woodyبه حرفت گوش کردم اومدم اخلاق مهندسی رو دارم می خونم می بینی این تاپیکم حاشیه داره و همه منتظر همدیگن خودتم که شاکی هستی آخه لوووول:D:biggrin:

sheyda

عضو جدید
از نظر من فردی که وارد رشته ی مهندسی صنایع میشه اول از همه باید توانایی پذیرش دیگران رو با هر نوع اخلاق و رفتاری داشته باشه،که برای این کار باید توانایی گوش دادن رو بالا ببره.
اینو به این خاطر میگم چون تو رشته ی صنایع ارتباطات حرف اول رو میزنه(همونطور که دوستمون mjvm هم اشاره کردند)!!!!!!!!!!
صنایعی ها باید بتونن با همه افراد یک سیستم ارتباط برقرار کنن تا بتونن قدرت تحلیل و درکشون از اون سیستم رو افزایش بدن در غیر اینصورت دیگه نمیشه بهشون گفت مهندس صنایع که!!!!!!!!!:D

با سپاس

آخرین ویرایش:

kjmnj

عضو جدید
هو الحق

پند های قرآنی می دی؟

اخلاق رو هيچ وقت نميشه و نبايد نسبي تعريف كرد .
نسبي تعريف كردن اخلاق مثل اين مي‌مونه كه مثلا يكجا بگيم دزدي خوبه و بايد از دزد تقدير كرد ،
و يه جا بگيم ، دزدي كاملا عمل بديه .
چرا ، چون اگه تعريف مطلقي وجود نداشته باشه ،
دزد به دلش نگاه مي‌كنه ، مال باخته هم به دلش نگاه مي‌كنه ،
اونوقت حق و باطل از هم قابل تشخيص نيست .

اگه باز هم با استدلالم قانع نشديد مي‌تونيد به كتاب " اخلاق و آداب دانشجويي / دكتر علي اكبر كلانتري ارسنجاني / دفتر نشر معارف " مراجعه كنيد . اميدوارم كه اين شبهه از شما رفع بشه .

حالا كه پذيرفتيم اخلاق يه تعريف مطلق داره ، پس بايد تعريفي ارائه بشه كه مشمول گذر زمان و تفاوت محيطي و ... نشه .

راستش من كتاب اخلاقي بهتر از قرآن سراغ ندارم .

لعلكم تتفكرون