آیا امر به معروف دخالت در کار شخصی افراد است؟

magnet

عضو جدید

شاید برای شما هم این اتفاق رخ داده باشد که اگر بر اساس مسئولیت اجتماعی وتعهد دینی خویش، نسبت به ترک معروف یا انجام منکر، تذکر داده باشید (اگری که کم کم بعید به نظر می رسه !!! ) با این عکس العمل مواجه شدید که "به شما ربطی نداره به خودم مربوطه ! "

آیا امر به معروف و نهی از منکر دخالت در کار شخصی افراد است . ؟ ایا عکس العمل در مقابل رفتاری که باعث تزلزل در اعتقادات و ارزشهای دینی شده ، مساوی با دخالت در حریم خصوصی افراد بشمار می اید ؟

برای مفهوم حریم خصوصی یا The Right To Privacy تعاریف مختلفی ذکر شده است تعدد و تکثر این تعاریف را می توان ناشی از منظر های مختلفی دانست که به این مفهوم نگاه شده است . به بیان ساده می توان چنین گفت که بسیاری از تصمیم های ما به امور شخصی مان مربوط می شود. مثل انتخاب رشته ی تحصیلی، شغل یا نوع پوشش یا وسلیه نقلیه . تا وقتی که این امور شخصی در محیط خلأ انجام شود و روی فرد و جامعه تأثیری نگذارد می توان آن را حریم خصوصی هم نامید اما اگر باعث تعرض به آزادی، اختیار و حق انتخاب بقیه افراد جامعه شود از تعریف حریم خصوصی بیرون خواهد رفت.

بنابراین دو رکن در تعریف حریم خصوصی باید وجود داشته باشد .

اول این که در حریم خصوصی افراد حق دارند شخصاً برای خود تصمیم بگیرند و حریم خصوصی چیزی متعلق به شخصیت انسان است و دیگران در این مورد حقی ندارند. دوم این که در حریم خصوصی اصل بر آن است که کسی حق مداخله ندارد و دخالت دیگران در آن حریم نیازمند مجوز است .

بنابراین اگر عملی ( رفتار یا گفتار ) که اثرات آن از محدوده خود فرد فراتر رفته و شامل سائرین شود ، یقینا از حوزه مسائل شخصی خارج خواهد بود. حال اگر آن اثرات و نتائج بر خلاف موازین شرعی و یا عرف جامعه باشد دراین صورت عکس العمل در مقابل ان دخالت در امور شخصی نخواهد بود. مثلاً تا وقتی که پوشش افراد در محیطی خالی از افراد جامعه باشد، این پوشش بخشی از حریم خصوصی فرد محسوب می شود اما با وارد شدن به حوزه ی عمومی مردم و در معرض دید عموم قرار گرفتن، معادلات تازه ای به وجود می آید. در این صورت مساله از حالت شخصی خارج شده چرا که اثر این رفتار فراتر از خود عامل بوده و شامل بقیه می شود .

این در حالیست که اساسا خود دخالت در حریم خصوصی افراد ، از نگاه اسلام منکر بوده و از هر گونه عملی که منجر به خدشه دار شدن حریم خصوصی افارد شود ، را به شدت نهی کرده است تا بدان جا که آبروي و شخصيت انسان ها مانند خون آنان بشمار آورده است .چنانکه در سوره «حجرات» از تجسس در احوال شخصی افراد ممانعت به عمل آمده است و یا در سوره نور ورود به خانه اشخاص بدون اجازه صاحب آن از نظر اخلاقی ناپسند و نادرست به شمار آمده است .

هر چند اقامه این دو فریضه به طور گسترده و با توجه به شرائط خاص فرهنگی کشور ، مستلزم کار تشکیلاتی و ساز و کارهای قانونی است اما واضح است که بحث امر به معروف و نهی از منکر ، فراتر از قانون بوده و اساسا از مقوله فرهنگ می باشد . با توجه به مراحل مختلف امر به معروف و نهی از منکر می توان حداقل نسبت به مرحله اول و دوم ( تنفر قلبی و تذکر لسانی ) با فرهنگ سازی مناسب زمینه رابرای اقامه این مهم دینی فراهم کرد .

عواملی مانند نگاهی صرفا تشکیلاتی و قانون مدار به مساله ، نبود برنامه ای مشخص در عملی کردن قوانین تصویب شده در این زمینه ، نگاه سلیقه ای و دور از کارشناسی به مشکل نبود حمایت های عملی و جدی از مجریان این فریضه و .... موجب دامن زدن به این تفسیر نادرست از امر به معروف شده و نتیجه آن این می شود که به اذعان رسانه ها هر یک ماه تقریبا ، فردی در اقامه این مهم دینی دچار آسیب های جدی بدنی و گاهی تا سر حد مرگ می شود (مثل برخی وقایع اخیر) .

Avid & Ara

عضو جدید
آخه قربونت بشم تاپیک به این جنجالی الان میزنن......
فردا میام میگم...
امر به معروف اگر به حریم خصوصی مردم وارد بشه 100%
اگر دامن گیر همه بشه اون موقع نه.....موافقم....
البته یه اما بزرگ...
این امر به معروفی که مد نظر شماست نوچ....
چون خط قرمزهای الان خیلی با هم متفاوته...نمونش تاپیک آب بازی در تهران...
یه عده بد میدونن یه عده خوب....

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
امر به معروف تو 1400 سال پیش کار خوبی بحساب می آمد. چرا که همه عربهای تازه مسلمان بیسواد و بیابان گرد بودند.
الان همه مردم باسوادند و خودشون میتونن بد رو از خوب تشخیص بدهند. همون قانون اساسی براشون کافیه.
در شرایط امروز ایران امر به معروف و نهی از منکر فقط میتونه یه دخالت باشه و لا غیر.
باعث سوء استفاده خیلی ها هم شده.
قانون دولت برای ایجاد امنیت کافیه و ضرورتی نداره که هر ننه قمری بیاد مردم رو به خیال خودش به معروف هدایت کنه.

لوتوسو

عضو جدید
می دونی،کسی که می خواد امر ب معروف کنه باید:
1/ خودش صلاحیتش رو داشته باشه
2/ راهشم بلد باشه،مثلا نره رو ب روی جوون 20 ساله وایسه و نطق کنه!!معلومه ک با این کارش ن تنها چیزیو درس نمی کنه،تازه طرفو جری ترم می کنه!!:razz:
3/ محیط و شرایط مناسبی م باید انتخاب کنه...!(مثلا خیابون و اوتوبوس و...نباشه!)

pari ko0cho0lo0

عضو جدید
2/ راهشم بلد باشه،مثلا نره رو ب روی جوون 20 ساله وایسه و نطق کنه!!معلومه ک با این کارش ن تنها چیزیو درس نمی کنه،تازه طرفو جری ترم می کنه!!:razz:

کاملا قبول دارم حرفتو...
من یه بار تو تاکسی بودم، یه پیرمرد اومد نشست جلو و همین که نشست برگشت به ما 3 تا دختری که عقب نشسته بودیم نگاه کردو یهو داد زد: موهاتونو بپوشونین بی دینا
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
کاملا قبول دارم حرفتو...
من یه بار تو تاکسی بودم، یه پیرمرد اومد نشست جلو و همین که نشست برگشت به ما 3 تا دختری که عقب نشسته بودیم نگاه کردو یهو داد زد: موهاتونو بپوشونین بی دینا
:w24::w24::w24:

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
آیا امر به معروف دخالت در کار حکومت است؟؟؟
رجوع کنید به قیام عاشورا

magnet

عضو جدید

هنوز بحث شروع نشده ، همون مشکل همیشگی امر به معروف و نهی از منکر شروع شد.
بهتر اینکه موردی بحث نشه.
همه می دونن معروف و منکر چیه مطمئناً.
حتی اگه در برخی از موارد اختلاف نظر باشه ، ولی همه ی افرادی که این مسئله شرعی و الهی رو می دونن ، در بسیاری از موارد دیگه روی اینکه یه کاری منکر هستش یا معروف (خوبه یا بد و ...) توافق خواهند داشت.
از همینا شروع کنیم.
چیزی که همه می دونیم بده (هرچی ، مورد رو حکومتی نکنید تا راحت تر بشه ، منکر منکره فرقی هم نمی کنه کی انجامش بده) ، آیا گفتنش میشه نقض حریم خصوصی؟

آخه قربونت بشم تاپیک به این جنجالی الان میزنن......
فردا میام میگم...
امر به معروف اگر به حریم خصوصی مردم وارد بشه 100%
اگر دامن گیر همه بشه اون موقع نه.....موافقم....
البته یه اما بزرگ...
این امر به معروفی که مد نظر شماست نوچ....
چون خط قرمزهای الان خیلی با هم متفاوته...نمونش تاپیک آب بازی در تهران...
یه عده بد میدونن یه عده خوب....

منظور شما این بود که امر به معروف اگه به حریم خصوصی وارد بشه و دامن گیر همه شه ، موردی نداره؟؟؟
تو این مثال شما ، با نفس عمل نمیشه بحث کرد ولی به نظرتون اتفاقی افتاده که منکر باشه؟ حالا اونایی که بد نمی دونن ، از کدوم دیدگاهه؟

امر به معروف تو 1400 سال پیش کار خوبی بحساب می آمد. چرا که همه عربهای تازه مسلمان بیسواد و بیابان گرد بودند.
الان همه مردم باسوادند و خودشون میتونن بد رو از خوب تشخیص بدهند. همون قانون اساسی براشون کافیه.
در شرایط امروز ایران امر به معروف و نهی از منکر فقط میتونه یه دخالت باشه و لا غیر.
باعث سوء استفاده خیلی ها هم شده.
قانون دولت برای ایجاد امنیت کافیه و ضرورتی نداره که هر ننه قمری بیاد مردم رو به خیال خودش به معروف هدایت کنه.

منظورتون این نبود که اسلام تو این مورد مقتضیات زمان رو در نظر نگرفته؟
احتمالاً نمی خواین این همه آیه و حدیث و .... رد کنین؟
چرا هرجا ایرانی جماعت مسلمان نما ! (کلی میگم) کم میاره ، میگه این قانون اسلام مال عرب بیایان گرد بی سواد فلان فلان شده است؟ :surprised:
قانون دولت میشه گشت ارشاد مثلاً . چه نتیجه ای داشته حالا؟؟؟

کاملاً موافقم.
حالا این شرایطو می خوایم بوجود بیاریم یا نه؟!!!
خود شما (مثلاً ) اینارو که میدونین ، اگه بخواین امر به معرف کنین ، با همین شرایطی که گفتین ، خوبه دیگه . درسته؟
اینم درد همیشگی امر به معروف !!! چون این شرایط هست (واقعاً هست) و نمی خوایم هم این شرایطو بوجود بیاریم ، پس نمیشه.
:D

کاملا قبول دارم حرفتو...

به این نمیگن امر به معروف و نهی از منکر !
خودتونم می دونین .
اینا اشتباهه و نباید باشه ولی با یه کار اشتباه ، درستش هم باید از بین بره کلاً؟

آیا امر به معروف دخالت در کار حکومت است؟؟؟
رجوع کنید به قیام عاشورا

http://www.www.www.iran-eng.ir/images/smilies/icon_gol.gif

Avid & Ara

عضو جدید

هنوز بحث شروع نشده ، همون مشکل همیشگی امر به معروف و نهی از منکر شروع شد.
بهتر اینکه موردی بحث نشه.
همه می دونن معروف و منکر چیه مطمئناً.
حتی اگه در برخی از موارد اختلاف نظر باشه ، ولی همه ی افرادی که این مسئله شرعی و الهی رو می دونن ، در بسیاری از موارد دیگه روی اینکه یه کاری منکر هستش یا معروف (خوبه یا بد و ...) توافق خواهند داشت.
از همینا شروع کنیم.
چیزی که همه می دونیم بده (هرچی ، مورد رو حکومتی نکنید تا راحت تر بشه ، منکر منکره فرقی هم نمی کنه کی انجامش بده) ، آیا گفتنش میشه نقض حریم خصوصی؟

منظور شما این بود که امر به معروف اگه به حریم خصوصی وارد بشه و دامن گیر همه شه ، موردی نداره؟؟؟
تو این مثال شما ، با نفس عمل نمیشه بحث کرد ولی به نظرتون اتفاقی افتاده که منکر باشه؟ حالا اونایی که بد نمی دونن ، از کدوم دیدگاهه؟

نه من گفتم اگر منکر یه شخص بخواد بیاد تو سطح جامعه و دامن گیر بقیه بشه موافقم با امر به معروف و نهی از منکر.
ولی نباید حریم های شخصی انسانها بخاطر این کار شکسته بشه.

منظور منکر یه شخصه که بخواد در سطح جامعه علنی بشه و انجامش بده
در رابطه با اون نمونه ...به نظر اون اشخاص و خیلی اشخاص دیگه منکری صورت نگرفته
اونایی که بد نمیدونن دیدگاه خودشونه من نمیتونم دیدگاهشون رو شرح بدم به نظر اونها یه تفریح و یه روز شاد بوده به نظر شما یا عدهای از دوستان .....نمیدونم بی غیرتی و بی ناموسی اینجور چیزا.

CRYSTALIN

عضو جدید
به نظر من اگر امر به معروف ونهي از منكر طبق كتاب خدا باشه مشكلي پيش نمياد اينقدر كه خدا در مورد شرك به خداوتهمت ودروغ ومال مردم رو خوردن آيه آورده در مورد موي خانمهاومانتو ...ايه نداده وقتي بخواهيم از آخر شروع كنيم موضوعات مهم تو روابط روهمه فراموش كنيم ببينيم توي مديريت كلان دروغ گفته ميشه هيچ اتفاقي هم نمي افته همين وضع ميشه نه تنهاسازنده نيست بلكه مخرب اگر بر طبق اصول دين پيش بريم هيچ وقت اشتباه نميكنيم وافراد اون رو وارد شدن به حريم خصوصي نمي دونند حريم خصوصي يعني مواردي كه متعلق به خود شخص باشد

alborz_2000

اخراجی موقت
به نظر من اگر امر به معروف ونهي از منكر طبق كتاب خدا باشه مشكلي پيش نمياد اينقدر كه خدا در مورد شرك به خداوتهمت ودروغ ومال مردم رو خوردن آيه آورده در مورد موي خانمهاومانتو ...ايه نداده وقتي بخواهيم از آخر شروع كنيم موضوعات مهم تو روابط روهمه فراموش كنيم ببينيم توي مديريت كلان دروغ گفته ميشه هيچ اتفاقي هم نمي افته همين وضع ميشه نه تنهاسازنده نيست بلكه مخرب اگر بر طبق اصول دين پيش بريم هيچ وقت اشتباه نميكنيم وافراد اون رو وارد شدن به حريم خصوصي نمي دونند حريم خصوصي يعني مواردي كه متعلق به خود شخص باشد

البته توجه کن واسه امر به معروف و نهی از منکر باید امر یا ناهی یه شرایطی داشته باشه، تا بشه حرفشو قبول کرد. اصولا کار یه ریش سفیدی ،بزرگتری، کسی که ورد احترامه باید این کارو کنه. گرچه این روزا که طرف واسه ارث مادرشو، بابشو، عمو و پسر عموشو میکشه، دیگه باید این حرفای قشنگ رو فراموش کرد. گذشت اون دوره ای که یه چیزایی حرمت داشت، احترام نگه میداشتن،

drippy*

عضو جدید
مرز باریکیه بین امر به معروف و وارد شدن به حریم خصوصیه افراد به نظرمن تشخیصش کار خیلی مشکلیه به شخصه خیلی ها رو دیدم که اسم دخالت ها وقضاوت های بیجاشونو میزارن امر به معروف

برای خودم همیشه سواله که چه جوری میشه امر به معروف ونهی از منکر کرد طوری که طرف مقابل ناراحت نشه وتاثیری هم داشته باشه؟!

بالا