آي آزادي! اگر روزي به ســـرزمين من رسيدي،

ICE-G

عضو جدید
کاربر ممتاز
اتفاقايى كه واسه ى مردم يك سرزمين ميافته نتيجه ى انتخاب و عملكرد خودشونه.
ازادى فقط يه كلمه است كه داريم باهاش بازى ميكنيم.

mansourblogfa

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اتفاقايى كه واسه ى مردم يك سرزمين ميافته نتيجه ى انتخاب و عملكرد خودشونه.
ازادى فقط يه كلمه است كه داريم باهاش بازى ميكنيم.

آزادی یکی از لوازم حیات و تکامل است، یعنی یکی از نیازمندیهای موجود زنده، آزادی است، فرق نمی کند که موجود زنده از نوع گیاه باشد، یا از نوع حیوان و یا از نوع انسان، بهر حال نیازمند به آزادی است. منتها آزادی گیاه متناسب با ساختمان آن است، آزادی حیوان طور دیگری است، انسان به آزادیهای دیگری ماورای آزادیهای دیگری ماورای آزادیهای گیاه و حیوان نیاز دارد.
هر موجود زنده خاصیتش این است که رشد می کند، تکامل پیدا می کند متوقف نیست، سر جای خودش نایستاده است. جمادات که رشد و تکامل ندارند، نیازمند به آزادی هم نیستند، اصلا آزادی برای جمادات مفهوم ندارد. ولی گیاه، باید آزاد باشد.

موجودات زنده برای رشد و تکامل به سه چیز احتیاج دارند:
1 - تربیت
2 - امنیت
3 - آزادی.
تربیت عبارت است از یک سلسله عوامل که موجودات زنده برای رشدشان به آنها احتیاج دارند. مثلا یک گیاه برای رشد و نموش به آب و خاک احتیاج دارد، به نور و حرارت احتیاج دارد. به علاوه یک سلسله احتیاجات انسانی که همه آنها در کلمه تعلیم وتربیت جمع است. این عوامل به منزله غذاهائی است که باید به یک موجود زنده برسد تا رشد بکند. باور نکنید که یک موجود زنده بتواند بدون غذا رشد بکند. قوه غاذیه یکی از لوازم زندگی موجود زنده است.

دومین چیزی که موجود زنده به آن احتیاج دارد امنیت است. امنیت یعنی چه؟ یعنی موجود زنده چیزی را در اختیار دارد، حیات دارد، لوازم و وسائل حیات را هم دارد. باید امنیت داشته باشد، تا آنچه را دارد از او نگیرند یعنی از ناحیه یک دشمن، از ناحیه یک قوه خارجی، آنچه دارد از او سلب نشود. انسان را در نظر می گیریم.
انسان هم به تعلیم و تربیت احتیاج دارد و هم به امنیت یعنی جان دارد، جانش را از او نگیرند، ثروت دارد، ثروتش را از او نگیرند، سلامت دارد، سلامتش را از او نگیرند، آنچه را دارد از او نگیرند.

سومین چیزی که هر موجودی زنده ای به آن احتیاج دارد آزادی است. آزادی یعنی چه؟ یعنی جلوی راهش را نگیرند، پیش رویش مانع ایجاد نکنند. ممکن است یک موجود زنده امنیت داشته باشد، عوامل رشد هم داشته باشد، ولی در عین حال موانع جلوی رشدش را بگیرند.
فرض کنید که شما می خواهید گیاهی را رشد بدهید، علاوه بر همه شرایط دیگر باید محیط برای رشد او از نظر عدم موانع مساعد باشد، مانعی در کار نباشد که جلوی رشدش را بگیرد، مثلا یک درخت وقتی می خواهد رشد بکند باید جلویش فضای بازی باشد.
اگر شما نهالی را در زمین بکارید در حالی که بالای آن یک سقف بزرگی باشد، ولو این نهال، نهال چنار باشد امکان رشد برای آن نیست. هر موجود زنده ای که می خواهد راه رشد و تکامل را طی کند، یکی از احتیاجاتش آزادی است. پس آزادی یعنی چه؟ یعنی نبودن مانع. انسانهای آزاد، انسانهائی هستند که با موانعی که در جلوی رشد و تکاملشان هست، مبارزه می کنند. انسانهائی هستند که تن به وجود مانع نمی دهند. این هم تعریف مختصری از آزادی.

coherent

عضو جدید
مردمانی که برای بدست اوردن مقداری عدالت چشم بر ازادی میپوشند نه لیاقت ازادی را دارند ونه عدالت

ICE-G

عضو جدید
کاربر ممتاز
چرا سايت واسه من يه جور ديگه بالا اومده...من نميتونم اخرين پست ها رو بخونم

ICE-G

عضو جدید
کاربر ممتاز

آزادی یکی از لوازم حیات و تکامل است، یعنی یکی از نیازمندیهای موجود زنده، آزادی است، فرق نمی کند که موجود زنده از نوع گیاه باشد، یا از نوع حیوان و یا از نوع انسان، بهر حال نیازمند به آزادی است. منتها آزادی گیاه متناسب با ساختمان آن است، آزادی حیوان طور دیگری است، انسان به آزادیهای دیگری ماورای آزادیهای دیگری ماورای آزادیهای گیاه و حیوان نیاز دارد.
هر موجود زنده خاصیتش این است که رشد می کند، تکامل پیدا می کند متوقف نیست، سر جای خودش نایستاده است. جمادات که رشد و تکامل ندارند، نیازمند به آزادی هم نیستند، اصلا آزادی برای جمادات مفهوم ندارد. ولی گیاه، باید آزاد باشد.

1 - تربیت
2 - امنیت
3 - آزادی.
تربیت عبارت است از یک سلسله عوامل که موجودات زنده برای رشدشان به آنها احتیاج دارند. مثلا یک گیاه برای رشد و نموش به آب و خاک احتیاج دارد، به نور و حرارت احتیاج دارد. به علاوه یک سلسله احتیاجات انسانی که همه آنها در کلمه تعلیم وتربیت جمع است. این عوامل به منزله غذاهائی است که باید به یک موجود زنده برسد تا رشد بکند. باور نکنید که یک موجود زنده بتواند بدون غذا رشد بکند. قوه غاذیه یکی از لوازم زندگی موجود زنده است.

دومین چیزی که موجود زنده به آن احتیاج دارد امنیت است. امنیت یعنی چه؟ یعنی موجود زنده چیزی را در اختیار دارد، حیات دارد، لوازم و وسائل حیات را هم دارد. باید امنیت داشته باشد، تا آنچه را دارد از او نگیرند یعنی از ناحیه یک دشمن، از ناحیه یک قوه خارجی، آنچه دارد از او سلب نشود. انسان را در نظر می گیریم.
انسان هم به تعلیم و تربیت احتیاج دارد و هم به امنیت یعنی جان دارد، جانش را از او نگیرند، ثروت دارد، ثروتش را از او نگیرند، سلامت دارد، سلامتش را از او نگیرند، آنچه را دارد از او نگیرند.

سومین چیزی که هر موجودی زنده ای به آن احتیاج دارد آزادی است. آزادی یعنی چه؟ یعنی جلوی راهش را نگیرند، پیش رویش مانع ایجاد نکنند. ممکن است یک موجود زنده امنیت داشته باشد، عوامل رشد هم داشته باشد، ولی در عین حال موانع جلوی رشدش را بگیرند.
فرض کنید که شما می خواهید گیاهی را رشد بدهید، علاوه بر همه شرایط دیگر باید محیط برای رشد او از نظر عدم موانع مساعد باشد، مانعی در کار نباشد که جلوی رشدش را بگیرد، مثلا یک درخت وقتی می خواهد رشد بکند باید جلویش فضای بازی باشد.
اگر شما نهالی را در زمین بکارید در حالی که بالای آن یک سقف بزرگی باشد، ولو این نهال، نهال چنار باشد امکان رشد برای آن نیست. هر موجود زنده ای که می خواهد راه رشد و تکامل را طی کند، یکی از احتیاجاتش آزادی است. پس آزادی یعنی چه؟ یعنی نبودن مانع. انسانهای آزاد، انسانهائی هستند که با موانعی که در جلوی رشد و تکاملشان هست، مبارزه می کنند. انسانهائی هستند که تن به وجود مانع نمی دهند. این هم تعریف مختصری از آزادی.

يه توضيح كامل....موافقم...خودتونم اخرشم گفتيد بايد ازادى به دست اوردءو براش مبارزه كرد.پس كسى كه ازاد نيست تنها مقصر خودشه كه براى به دست اوردن؛داشتنش تلاشى نكرده.

masoomeh.bnv

عضو جدید

1 - تربیت
2 - امنیت
3 - آزادی.

یاد درس اخلاق و همینطور زیستم تو اول دبیرستان افتادم!!!!!

مرسی یه تجدید خاطره شد برام!!!!!............

masoomeh.bnv

عضو جدید
از استارتر محترم میخوام که انقدر مسائل مبهم رو مطرح نکنه که هر کسی تعریف خودشو داره و اینطوری باعث بحث بین دوستان میشه!!!

اول ما باید تکلیفمونو با خودمون مشخص کنیم و ببینیم که اصلا تعریفمون از ازادی چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!

اصلا میتونیم تعریفش کنیم یا نه؟!!!!

*توت فرنگی*

عضو جدید
وقتی من تو آزادی فردی خودمم موندم....و نمیتونم پسش بگیرم... وقتی دلم پر عقدس از تبعیض و محدودیت......خنده داره که بخوام در مورد آزادی یه ملت تز بدم...
نه حاجی ...به من نیومده ادای لیبرالا رو در آرم..
شرمندتم....
حرفام دوزارم ارزش نداره چون به گوش هیچ احد الناسی نمیره...
البته جالبه که همه قبولش میکنن ولی پاش که میرسه یه جور دیگه کارامو میبینن و تفسیر میکنن....
وقتی لالایی بلدم.... ولی خودم خوابم نمیبره..
نمیخوام نظر بدم!

Hosse!N_206

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
وقتی من تو آزادی فردی خودمم موندم....و نمیتونم پسش بگیرم... وقتی دلم پر عقدس از تبعیض و محدودیت......خنده داره که بخوام در مورد آزادی یه ملت تز بدم...
نه حاجی ...به من نیومده ادای لیبرالا رو در آرم..
شرمندتم....
حرفام دوزارم ارزش نداره چون به گوش هیچ احد الناسی نمیره...
البته جالبه که همه قبولش میکنن ولی پاش که میرسه یه جور دیگه کارامو میبینن و تفسیر میکنن....
وقتی لالایی بلدم.... ولی خودم خوابم نمیبره..
نمیخوام نظر بدم!
.
.
.
آزادی خاص یک ملت نیست !

fappist

عضو جدید
من کشورمو دوست دارم خارج رو هم ولی اصلا دلم نمیخواد کشورمون مثل هر جای دیگه دنیا بشه

Hosse!N_206

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
از استارتر محترم میخوام که انقدر مسائل مبهم رو مطرح نکنه که هر کسی تعریف خودشو داره و اینطوری باعث بحث بین دوستان میشه!!!

اول ما باید تکلیفمونو با خودمون مشخص کنیم و ببینیم که اصلا تعریفمون از ازادی چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!

اصلا میتونیم تعریفش کنیم یا نه؟!!!!
.
.
کاش پی نوشت میکردم : برداشت آزاد!

botany

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون حسین.....
متن زیبا و پرمعنی ای بود :gol:

تارا پارسا

عضو جدید
آزادي هيچوقت از ره نخواهد رسيد مگر اينكه خود بخاهيم نه ديگران...
خود تصميم بگيريم نه ديگران...
پيشرفت رو از ما گرفتن وما رو مثل آب راكد كردن...
اما روزي اين آب راكد طوفان ميشه و.....
تشكر حاجي;)

nice_Alice

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
آي آزادي!
اگر روزي به ســـرزمين من رسيدي،
اين بار توي دهان هيچـكس نزن،
وعده ي توخـــــالي نده،
از سازندگي و آباداني بگو.
از تعهــــد كور نگو ،
از تخصص و دانش و شور بگو.

آي آزادي!
اگر روزي به سرزمين من رسيدي،
با شادي بيا ,
با چادر سياه و تحجر و ريش نيا،
با مارش نظامي و جنگ نيا ،
با آواز و موسيقي و رنگ بيا.
با تفنـــــگ هاي بزرگ در دست كودكان كوچك نيا،
با گل و بوسه و كتاب بيا.

از تقوا و جنگ و شهادت نگو،
از انسانيت و صلح و شهامت بگو. برايمان از زندگي بگو،
از پنجره هاي باز بگو،
دلهاي ما را با نسيم آشتي بده،
با دوستي و عشق آشنايمان كن.

آي آزادي ،
اگر به سر زمين من رسيدي ،
بر قلبهاي عاشق ما قدم بگذار ،
مهرت را در دلهاي ما بيفكن تا آزادگي در درون ما بجوشد و تو را با هيچ چيز ديگري تاخت نزنيم.
با هر نفس يادمان بماند كه تو از نفس عزيز تري!
بدانيم كه آزادي يك نعمت نيست،
يك مســـــــئوليت است !!

به ما بياموز كه داشتن و نگهداشتن تو سخت است!
ما را با خودت آشــــنا كن، ما از تو چيز زيادي نمي دانيم.
ما فقط نامت را زمزمه كرده ايم.
ما به وسعت يك تاريخ از تو محـــــروم مانده ايم.
اي ناديده ترين !
اگر آمدي با نشـــــاني بيا كه تو را بشناسيم ..

آخر مي داني ؟
بهاي قدمهاي تو بر اين خاك خون هاي خوب ترين فرزندان اين سرزمين بوده است.
:cry:
بهاي تو ســـــــنگين ترين بهاي دنياست
پس اين بار با آگاهي بيا. با آگاهي. با آگاهي..

عزیز تمام این حرفات صحیح
ما تو هردوره ای زیر ستم یه عده بودیم(البته به غیرازخود اون زمانی که امام خمینی قیام کرد؛ همین الان بگم این نظرمنه دوستان باز ناراحت نشن) اما اون انقلاب که به بهای خونهای خوبترین فرزندان این سرزمین بدست اومد شد...............
نمیدونم این صندلی ریاست چه خاصیتی داره که هرکی روش میشینه پشت پا میزنه به هرچی تعهده ......
من ولایت رو قبول دارم؛ مشکل از اطرافیانه که مثل خوره افتادن به جون مملکت.....

این حرفای تومتن تاپیکم دوست من ربطی به ریشو چادر وغیره نداره ایناهمه ظاهر قضیه اس!
مگه پهلوی چه خدمتی چه تعهدی به مردم این ممکلت داشت؟!
تاوقتی بخوایم اینجوری قضاوت کنیم فقط بدی های یه حزب یا یه گروه سیاسی رو ببینیم وضع همینه به تفاهم نمیرسیم!
فقط بحثو بحثو بحثو بحث ! (آخرشم سردرد!)
اینجا هرکی یه تعریفی از آزادی داره هزارویکجورنظروسلیقه اس! تو همین جمع کوچیک خودمون که نمونه یه جامعه میشه که مثلا از تحصیلکرده هاشم هستیم !
وقتی توی همین جمع نمیتونیم به یه نظرواحد برسیم تو جامعه هم همین وضعه !

عزیزمن اگه تقوا به معنای واقعیش اجرا بشه میشه همون دوستی عشق انسانیت صلح شهامت....

پ ن: من خودم حالم بهم میخوره از وضع موجود جامعه اینکه از خوبی این ملت داره سوءاستفاده میشه هر حزبو گروهی به یه صورت توی مقاطع زمانی مختلف سوءاستفاده کردن و میکنن و خدایی نکرده اگه همینجور پیش بره خواهند کرد...............

.:ارمیا:.

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
جدیدا ارزشها شده ضد ارزش...جالبه!!!
تقوا و شهادت و چادر سیاه و ریش شده همبند تحجر ومخالف آزادی؟؟
همین تفنگهای بزرگ در دست بچه های نوجون به ما فهموند آزادی و استقلال چه طعمی داره...حالا موسیقی و ساز و نوا مترادف آزادی شده؟!!متن واقعا سخیفیه!کاش بعضی از بنداشو عوض میکردی!!البته ما که حق نظر نداریم..ما متحجریم!
مادرایی که بچه هاشون واسه پس گرفتن آزادی فرستادن میدون بلا چادر سیاه سرشون بود، نه؟
جدیدا وقتی بخوان آدم بده ی داستانو نشون بدن چادر سرش میکنن و واسش ریش میذارن،نه؟
نماداتون واسه افرادی که آزادیو قرق کردن اینه؟
فکر نکنید من چادریما...نه!ولی حالم بدجور بد شد...
دم شاعران و نویسندگان کار
آزموده گرم..جه زیبا آزادیو مکتوب کرده بودند!!

پرواز@

کاربر بیش فعال
جدیدا ارزشها شده ضد ارزش...جالبه!!!
تقوا و شهادت و چادر سیاه و ریش شده همبند تحجر ومخالف آزادی؟؟
همین تفنگهای بزرگ در دست بچه های نوجون به ما فهموند آزادی و استقلال چه طعمی داره...حالا موسیقی و ساز و نوا مترادف آزادی شده؟!!متن واقعا سخیفیه!کاش بعضی از بنداشو عوض میکردی!!البته ما که حق نظر نداریم..ما متحجریم!
مادرایی که بچه هاشون واسه پس گرفتن آزادی فرستادن میدون بلا چادر سیاه سرشون بود، نه؟
جدیدا وقتی بخوان آدم بده ی داستانو نشون بدن چادر سرش میکنن و واسش ریش میذارن،نه؟
نماداتون واسه افرادی که آزادیو قرق کردن اینه؟
فکر نکنید من چادریما...نه!ولی حالم بدجور بد شد...
دم شاعران و نویسندگان کار
آزموده گرم..جه زیبا آزادیو مکتوب کرده بودند!!

معلومه که ارزش ها عوض شده...
همون موقه ارزش ها عوض شدن که این ارزشها شدن منبع درامد
شدن وسیله ای برای حکومت گری و ...
اصن مملکت خودمون هیچ، اصن این مملکت گل و بلبل...
همین ارزشهای که ازشون یاد کردین میدونید تو کشوری مث افغانستان چه خون هایی رو بیگناه ریخته
همین شهادت طلبی
همین ریش
همین چادر های سیاه
همه و همه اینها اگه آگاهی همراهشون نباشه میشه بلایه جون آدما
میشه وسیله ای برای بر بند کشیدن انسانیت...

Green Head

عضو جدید
کسانی که از روی ظاهر آدم ها راجع به آنها قضاوت می کنند هیچ فرقی با همان چادری ها و ریش دار هایی که ازشون متنفرند ندارند.

کسانی که با دیدن یک آدم ریش دار یا چادری، از او متنفر میشوند یا از او خوششان نمی آید، به هیچ وجه حق صحبت کردن راجع به آزادی را ندارند.

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
معلومه که ارزش ها عوض شده...
همون موقه ارزش ها عوض شدن که این ارزشها شدن منبع درامد
شدن وسیله ای برای حکومت گری و ...
اصن مملکت خودمون هیچ، اصن این مملکت گل و بلبل...
همین ارزشهای که ازشون یاد کردین میدونید تو کشوری مث افغانستان چه خون هایی رو بیگناه ریخته
همین شهادت طلبی
همین ریش
همین چادر های سیاه
همه و همه اینها اگه آگاهی همراهشون نباشه میشه بلایه جون آدما
میشه وسیله ای برای بر بند کشیدن انسانیت...
خیلی بده، خیلی....که این قشر از مردمو با طالبان یکی میکنی!
اینجا،تو ایران اگه یه زن بره خرید این غولهای ریشدار گلوله ی تفنگو تو شقیقه اش خالی میکنن؟!!
بهتره کمی منصفانه تر و عاقلانه تر نگاه کنی...
یه ذره در مورد طالبان هم مطالعه کنی بد نیس!
در ضمن ارزش همیشه ارزشه،مثل این میمونه که بگی :قبلا اگه کسی به نیازمندی کمک میکرد ارزش بود ولی الان ارزشها عوض شده،کمک کردن به نیازمند بده،گناه داره!!!

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
کسانی که از روی ظاهر آدم ها راجع به آنها قضاوت می کنند هیچ فرقی با همان چادری ها و ریش دار هایی که ازشون متنفرند ندارند.

کسانی که با دیدن یک آدم ریش دار یا چادری، از او متنفر میشوند یا از او خوششان نمی آید، به هیچ وجه حق صحبت کردن راجع به آزادی را ندارند.
تشکرم فعال نیست!ولی حق مطلبو ادا کردی...:gol: