آيا دختران در مهندسي مواد جايي دارند؟

وضعیت
موضوع بسته شده است.

ghardashali

عضو جدید
انگار خیلی از دنیا عقبی.

شانست گفت مدیر که یه خانومه نیستش وگرنه.....................
سلام قصد توهین نداشتم نمی دئنم تا حالا تو چندتاواحد صنعتی تولیدی کار کردی؟؟؟
من تو این چند سال 3/4تا کارخونه مختلف بودم
و همکارای مختلفی داشتم تو این مدت این و لمس کردم که کارای تولیدی با مشکلاتی که تو این صنف مثلا سروکله زدن با کارگرو ..... و خیلی چیزای دیگه رو خانومای عزیر نمی پسندن وخودشون بیشتر ترجیخح می دن به کارای طراحی تولید و بخش های فروش(می دونید که خانومابه پول علاقه زیادی دارن فرقی هم نداره که مال خودشون باشه یا....) و تحقیق و بخشهای آزمایشگاهی می پردازن
این علاقه خودشونه
قصد توهین نداشتم فقط وقت واسهتوضیح دادن کم بود و بهیه جمله اکتفا کردم
البته تازگیا خانوما رو تو قسمتای UT,PT,VT هم زیاد می شه زیارت کرد!!!!!!!!!!!!!

ghardashali

عضو جدید
ببخشید عجله داشتم غلط املایی زیاددارم:redface:
اینکی بوردمم خرابه(عروس بلد نیس برقصه میگه....;):D.:redface:)
اگه بازم جای ابهامی بود بیشتر توضیح بدم؟؟؟؟؟

ramtinteymouri

عضو جدید
چرا که نه!
به نظر من دخترها میتونن همه رشته های دانشگاهی رو بخونن،
حتی باید سربازی هم برن!

m4material

مدیر تالار مهندسی مواد و متالورژی
مدیر تالار
از دوستان گرامي درخواست ميكنم كه اينجا رو به ميدان جنگ تبديل نكنند! هدف من بررسي جايگاه زنان و دانشجويان خانم در اين رشته بوده! يك بار ديگر درخواستم رو بيان ميكنم!
من در زمينه عملي شناخت كمتري نسبت به پذيرش خانمها در محيط كار دارم. لطفا كساني كه در محيط كاري مشغول به فعاليت هستند بيشتر توضيح بدهند. همچنين خانمها بيشتر توضيح بدهند كه در چه زمينه هايي بيشتر پذيرششان مورد توجه ميباشد.
با تشكر:smile:

علي آقا ميشه در مورد جمله زير توضيح بديد!
«البته تازگیا خانوما رو تو قسمتای UT,PT,VT هم زیاد می شه زیارت کرد!!!!!!!!!!!!! »

ghardashali

عضو جدید
شما هم نظرتون رو خیلی قشنگتر می تونستید بگید!!!

بازم سلام همون طور كه در آخرين پيام خودم اظهار داشتم قصد من توهين يا .... نبود حالا هم از تمام خانوماي عزيز و اديب و گرانقدر و سروران گرام (و آقايوني كه در حال احقاق حق خانوما هستن) عاجزا نه تمتناي عفو و بخشش دارم و اميدوارم ايشان طلب مغفرت من را از خداوند مسئلت كنند

ghardashali

عضو جدید
نمیدونم باید بهتون بگم آقای مهندس یا نه؟:razz:
کاربر محترم
هر جایی یه آداب و اصولی داره .فکر کنم اینو هنوز نمیدونید!!
امیدوارم این مرتبه اخری باشه که اینقدر گستاخانه تایپیک به این جالبی رو زیر سوال می برید.:mad:
سلام خانم مدير بي ادبي منو ببخشيد البته قبلا و در پست هاي اخير اين رو از تمام خانوما در خواست كردم ولي فكر كنم شما اون پست ها رو نخوندين لطف كنين اون پستي رو كه به عنوان توضيح ارائه كردم و تو اون تجربيات خودمو ارائه كردم رو خوب مطالعه بفرماييد و نظراتتون رو يه كم ملايم تر ارائه كنيد
البته من مي دونم كه شما در تلاش براي اصلاح من هستيد ولي من يه كم ....
بازم مي گم ببخشيد اگه ناراحت شديد

ghardashali

عضو جدید
كشتيد مهندس مردم رو :w16::w16:

اين جور مواقع سكوت بهتره . شخصي كه مياد و اينجوري نظر ميده يا داره شوخي ميكنه ( كه اينجا و با اولين پست جاش نبود ) يا اينكه واقعا تفكراتشون مشكل داره . بايد با آرامش راهنمايي كرد ايشون رو تا متوجه اشتباهشون بشن ديگه تكرارش نكنن . مطمئنا ايشون تحت تاثير يكسري جو قرار گرفتن و اين حرف رو زدن . نه جدي بگيريد و نه به دل بگيريد ;)
هيچي نمي تونم بگم فقط مي تو نم سكوت كنم و عقايد زيبا تو تحسين كنم;);)

ghardashali

عضو جدید
ما اهل ادم کشی نیستیم...;)
شوخی داریم تا شوخی
منم سعی کردم راهنمایی کنم ایشونو.امیدوارم متوجه شده باشن
لطفا يه كم ملايم تر
يه سوال تا حالا تو واحد هاي توليدي كار كردين ؟؟؟(لطفا تمام خانوما جواب بدن)
لطفا پستي رو كه در رابطه با علايق خانوما تو كار رو نوشتم مطالعه دقيق كنين و نظرتونو بگين تا به بحث ادامه بديم

ghardashali

عضو جدید
از دوستان گرامي درخواست ميكنم كه اينجا رو به ميدان جنگ تبديل نكنند! هدف من بررسي جايگاه زنان و دانشجويان خانم در اين رشته بوده! يك بار ديگر درخواستم رو بيان ميكنم!
من در زمينه عملي شناخت كمتري نسبت به پذيرش خانمها در محيط كار دارم. لطفا كساني كه در محيط كاري مشغول به فعاليت هستند بيشتر توضيح بدهند. همچنين خانمها بيشتر توضيح بدهند كه در چه زمينه هايي بيشتر پذيرششان مورد توجه ميباشد.
علي آقا ميشه در مورد جمله زير توضيح بديد!
«البته تازگیا خانوما رو تو قسمتای UT,PT,VT هم زیاد می شه زیارت کرد!!!!!!!!!!!!! »
بله چرا كه نمي شه
همون تست هاي QC هستن براي تعيين كيفيت جوش و اجسام ريخته گري شده
كه لازم به ذكر است كه پايه اي تريين درس براي يادگيري اين مطلب كريستالوگرافي مي باشد

m4material

مدیر تالار
سلام دوستان!
من متاسفانه در اين تاپيك به مواردي برخودم كه كم كم حس ميكنم نبايد اين تاپيك رو ميزدم.
از دوستان خواهش ميكنم كه نگذارند اين حس درون من به قطعيت برسه و از كرده خود پشيمان بشم. خواهشا به جنبه مثبت اين تاپيك نگاه بكنيد و در جهت بهره ور ي و هر چه بهتر كردن ديد خودمون و بالا بردن ارزشهاي خودمون قدم برداريم. باشد كه در اين راه به رفيع ترين قله هاي عزت و افتخار برسيم.
يك بار ديگه پستمو تكرار ميكنم.
خواهشا كدورتها را كنار بگذاريد!

Mossit

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظر من در قسمت صنعتی که با کارگرای بسیار سطح پایین برخورد دارن نه جای خانوم ها نیست. چون اگه بخوان یه سَری به قسمت ها بزنن یکی یکی خط ها می خوابه.
ولی تو آزمایشگاه ها، کنترل ها و ... بسیار خوب میتونن فعالیت کنن.

s.kh65

عضو جدید
خانوم ها تو رشته سرامیک جایگاه به مراتب بهتری را در گرایش متال دارند
ولی به هر حال در خط تولید یک کارخونه کار کردن برای یه خانوم واقعا آزاردهنده خواهد بود
حالا قسمت های آزمایشگاه خیلی بهتره

حتی در ارشد هم رشته های ریختگری و جوش و شکل دهی خیلی پسرونه و زمخته
مثلا شناسایی و سرامیک برای ادامه تحصیل یک خانوم بهتره:smile:

casper.0021

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام تو ورودي ما نصفشون دختر بودن! البته با خودم! از بين 30 تا پسر فقط 12 تاشون پابه پاي ما بالا اومدن! من الان ترم 5 هستم ولي اون پسرا هنوز رياضي 1 و فيزيك 2 دارن!!! ولي دخترامون جز 2 -3 تاييي كه ازدواج كردن حد اقل درساشونو پاس مي كردن!! جز شاگرد اول كلاسمون كه معدلش بالاي 18.50 ست ! بقيه شاگرد ممتازامون دخترن!
شايد دخترا هوش پسرا رو نداشته باشن ولي از پسرا مصمم تر و پر تلاش ترند!

m4material

مدیر تالار
سلام دوباره به دوستان!
درسته كه دختران بسيار پرتلاش ترند و صد البته مصمم ترند. ولي من اينطور به ذهنم مياد كه اين عزيزان كمتر درگير آينده هستند( البته در ايران) چون پسران به نوعي به دنبال جور كردن زمينه هاي شغلي هستند. از طرفي هم فكر سربازي امانشان نميده. يكي از دوستان خودم الان در شركت كامپيوتري داره كار ميكنه ولي از نظر درسي افتضاحه!
شايد فكر نميكنيد اگر پسران هم به همان اندازه دختران آرامش نسبي داشته باشند مي توانند بهتر در دانشگاه نتيجه بگيرند.

s.kh65

عضو جدید
خب خانوم ها هم بی دغدغه نیستند...
درسته دغدغه سربازی و کار ندارن ولی خب دغدغه زیاد دارن;)

ولی خب اینکه دغدغه کار نداشته باشی هم ...

من بعد عید یه کار خیلی خوب بهم پیشنهاد شد ولی خونواده گفتن:
برای چی بری سر کار؟
تازه از شهر هم دوره
هر چی که بخوای برات فراهمه
ولی هیشکی درک نکرد که من دوست دارم سر کار رفتن رو تجربه کنم
اگه بدونی چه کار خوبی بود
سر یه سال باید یه میلیون به بالا حقوق می گرفتی ولی البته اگه کار بلد بودی
به خونواده گفتم خب پس لااقل برای مصاحبه برم ببینم چطوریه
رفتم ولی کاش نمی رفتم...
بدجوری دلم موند
حداقل تو این مدت کلی تجربه کسب می کردم
بدیش این بود که باید تنهایی خونه می گرفتم و خونواده نگران بودن
کارش پشت میزی و تر و تمیز بود
ولی من خودم آزمایشگاهی رو خیلی بیشتر دوست داشتم
اونجا که به مدیر گفتم کلی خندید
گفت شما واقعا پر شور و حالید
چند تا ایمیل خارجی و متن تخصصی در مورد نسوزها آورد و مثل بلبل بهش جواب دادم
در مورد واحدهای مختلف چگالی یه سری سوالات انحرافی ازم کرد و وقتی درست جواب دادم گفت از فردا منتظرتونیم
آخه اونا یه سالی بود دنبال یه مهندس مواد- سرامیک بودن ولی نپسندیده بودن
من رو هم مدیر گروه محترم معرفی نموده بودن

مدیر محترم گفتن که مهندس مواد قبلی سر اشتباه خیلی خنده داری 120 میلیون یه جا بهشون ضرر زده بوده
واسه همین سفته 50 میلیونی سفته هم می خواستن ها

خلاصه اینا رو گفتم که بگم...
نگرانی مامان باباها واسه دختراشون نمیزاره اونا کار یاد بگیرن:(

reza_1364

مدیر بازنشسته
از اینکارا پیدا کردی یه پیغام خصوصی بزن.دستت درد نکنه

8711180029

عضو جدید
:thumbsup2:من واقعاً رشتمو دوست دارم!!!وقتی قبول شدم خیلی خوشحال بودم!درسته که تو ایران بازار کارش خوب نیست ولی آدم نباید نا امید بشه من کساییو میشناسم که الان تو این رشته و گرایشای مختلفش موفق هستن وراضی!!!
ورودیای ماهم 45 نفرن که 8تامون دختریم!!!

از پسرامونم بدتریم با اینکه کم درس میخونیم ولی عاشق رشتمونیم!!(من که خیلی هستم دوستام شاید کمتر)
به هر حال ما دخترام میتونیم تو این رشته حرفی برای گفتن داشته باشیم.من که دیگه تصمیم گرفتم حسابی درس بخونم تا ارشدمو بتونم تو مهندسی پزشکی قبول بشم!!!:lol:

:w14:اگر قرار است انسان روزی تعادل روحی خود را از دست دهدو بشکند بهتر ان است که در جوانی باشد چرا که بعد از آن محکمتر وقدرتمندتر زندگی خواهیم کرد:w14:

reza_1364

مدیر بازنشسته
:thumbsup2:من واقعاً رشتمو دوست دارم!!!وقتی قبول شدم خیلی خوشحال بودم!درسته که تو ایران بازار کارش خوب نیست ولی آدم نباید نا امید بشه من کساییو میشناسم که الان تو این رشته و گرایشای مختلفش موفق هستن وراضی!!!

از پسرامونم بدتریم با اینکه کم درس میخونیم ولی عاشق رشتمونیم!!(من که خیلی هستم دوستام شاید کمتر)
به هر حال ما دخترام میتونیم تو این رشته حرفی برای گفتن داشته باشیم.من که دیگه تصمیم گرفتم حسابی درس بخونم تا ارشدمو بتونم تو مهندسی پزشکی قبول بشم!!!:lol:

:w14:اگر قرار است انسان روزی تعادل روحی خود را از دست دهدو بشکند بهتر ان است که در جوانی باشد چرا که بعد از آن محکمتر وقدرتمندتر زندگی خواهیم کرد:w14:
موفق باشی

REZAB

عضو جدید
کاربر ممتاز

مطمئنا موفق میشی....

m4material

مدیر تالار

از اين حس اميدواريتان خيلي خوشم اومد! ميگن نااميدي اصلي ترين در ورود شيطان است!
به هيچ عنوان پا پس نكش كه موفقيت در انتظار توست:lol:

shadmehrbaz

عضو جدید
کاربر ممتاز
ما كه زياد دختر نداريم ولي اونايي هم كه داريم تنها چيزي كه بهش فكر نميكنن درسه !‌

كاملا" مشخصه دنبال كار هم نيستن يه مشت بچه پولدارن كه واسه تفريح ميان دانشگاه !‌ طرف ترم 4 ئه هنوز داره رياضي پيش پاس ميكنه !!!

البته من از جو بقيه دانشگاهها خبر ندارم ...

venouss

عضو جدید
به نام دوست

با عرض سلام و درود به تمام دوستان موادي:D
اول از همه بايد بگم از اين تاپيك هيچ قصد توهيني نداشتم و ندارم!:cool: فقط ميخواستم ببينم چند درصد از دانشجويان دختر با علاقه و از روي تمايل شخصي دارن در اين رشته ادامه تحصيل ميدهند؟چه تعدادي از آنها به فكر كار در اين رشته هستند و آيا اصلا به كار در اين رشته علاقه اي دارند؟:surprised: آيا به نظر خودشان مي توانند در اين رشته موفق باشند.( خوشحال ميشم اگه موردي را ميشناسيد نام ببريد) خواهش ميكنم در اين تاپيك شركت كنيد و فكر نكنيد از سر فضولي اين تاپيك را گذاشته ام.( بخونيد كنجكاوي)
يكي از دلايلي كه اين تاپيك را گذاشتم اين بود كه ورورديهاي خودمون در سال 86 ، 30 نفر بوديم كه از اين تعداد 22نفر دختر هستند كه تعدادي از آنها حتي با وجود گذشت 2سال تعريف مشخصي از خود‍ سراميك ندارند و بدون علاقه به ادامه تحصيل مشغولند.
در مجموع من شخصا به تمام دانشجويان احترام ميگذارم (چه دختر چه پسر)! و حضور تك تك افراد جامعه را در دانشگاه غنيمت ميشمارم!!!:)
سلام ،کاملا با نظرتون مخالفم ،من که اول وارد این رشته شدم اطلاع زیادی از این رشته نداشتم ولی بعدش کاملا به رشتم علاقه مند شدم،وتمام دوستای دورو برم هم که تقریبا نصف کلاس مارو تشکیل می دادن شرایط منو دارن،الانم که دارم فوق می خونم مطمئنم که تو رشته خودم میتونم وارد بازار کار بشم وموفق هم بشم و اگه دوباره به عقب برگردم باز هم همین رشته رو انتخاب می کنم...:)

m4material

مدیر تالار
سلام تو ورودي ما نصفشون دختر بودن! البته با خودم! از بين 30 تا پسر فقط 12 تاشون پابه پاي ما بالا اومدن! من الان ترم 5 هستم ولي اون پسرا هنوز رياضي 1 و فيزيك 2 دارن!!! ولي دخترامون جز 2 -3 تاييي كه ازدواج كردن حد اقل درساشونو پاس مي كردن!! جز شاگرد اول كلاسمون كه معدلش بالاي 18.50 ست ! بقيه شاگرد ممتازامون دخترن!
شايد دخترا هوش پسرا رو نداشته باشن ولي از پسرا مصمم تر و پر تلاش ترند!
همچين شرايطي رو دانشگاه ما داره! ما 8تا پسريم از 30 تا، همين شرايطي كه شما ميگيد برعكسشو ما داريم. در ضمن نفر اول و دوم سال قبل از پسرها بودند و فقط يه خانم با يكي از دوستان مشتركا سوم شدند! درسته كه دخترها مصمم ترند ولي سوال من در مورد آْينده است! چند درصد از شما 30 نفر قصد ادامه تحصيل و كار در كارخانه ها رو داريد؟ من ميخوام بدونم وضعيت خانم ها در بازار چطوره! حداقل من براي گرايش خودمو ميدونم كه خانمها به راحتي نمي تونند شغلي دست و پا كنند! غير از اينه؟

m4material

مدیر تالار
سلام ،کاملا با نظرتون مخالفم ،من که اول وارد این رشته شدم اطلاع زیادی از این رشته نداشتم ولی بعدش کاملا به رشتم علاقه مند شدم،وتمام دوستای دورو برم هم که تقریبا نصف کلاس مارو تشکیل می دادن شرایط منو دارن،الانم که دارم فوق می خونم مطمئنم که تو رشته خودم میتونم وارد بازار کار بشم وموفق هم بشم و اگه دوباره به عقب برگردم باز هم همین رشته رو انتخاب می کنم...:)
به جرئت ميتونم بگم 80%كساني كه وارد اين رشته ميشن همين شرايط شما رو دارن! من جدا آرزوي موفقيت براي شما دارم ولي ميخوام بدونم شرايط بازار كار براي شما خانم ها چطوره؟

m4material

مدیر تالار
خب خانوم ها هم بی دغدغه نیستند...
درسته دغدغه سربازی و کار ندارن ولی خب دغدغه زیاد دارن;)

ولی خب اینکه دغدغه کار نداشته باشی هم ...

من بعد عید یه کار خیلی خوب بهم پیشنهاد شد ولی خونواده گفتن:
برای چی بری سر کار؟
تازه از شهر هم دوره
هر چی که بخوای برات فراهمه
ولی هیشکی درک نکرد که من دوست دارم سر کار رفتن رو تجربه کنم
اگه بدونی چه کار خوبی بود
سر یه سال باید یه میلیون به بالا حقوق می گرفتی ولی البته اگه کار بلد بودی
به خونواده گفتم خب پس لااقل برای مصاحبه برم ببینم چطوریه
رفتم ولی کاش نمی رفتم...
بدجوری دلم موند
حداقل تو این مدت کلی تجربه کسب می کردم
بدیش این بود که باید تنهایی خونه می گرفتم و خونواده نگران بودن
کارش پشت میزی و تر و تمیز بود
ولی من خودم آزمایشگاهی رو خیلی بیشتر دوست داشتم
اونجا که به مدیر گفتم کلی خندید
گفت شما واقعا پر شور و حالید
چند تا ایمیل خارجی و متن تخصصی در مورد نسوزها آورد و مثل بلبل بهش جواب دادم
در مورد واحدهای مختلف چگالی یه سری سوالات انحرافی ازم کرد و وقتی درست جواب دادم گفت از فردا منتظرتونیم
آخه اونا یه سالی بود دنبال یه مهندس مواد- سرامیک بودن ولی نپسندیده بودن
من رو هم مدیر گروه محترم معرفی نموده بودن

مدیر محترم گفتن که مهندس مواد قبلی سر اشتباه خیلی خنده داری 120 میلیون یه جا بهشون ضرر زده بوده
واسه همین سفته 50 میلیونی سفته هم می خواستن ها

خلاصه اینا رو گفتم که بگم...
نگرانی مامان باباها واسه دختراشون نمیزاره اونا کار یاد بگیرن:(
من حرف شما رو غنيمت ميشمورم و به گفته هايتان احترام ميگذارم! ولي به پدر و مادرتان هم يه ذره حق ميدم! شايد اگر من هم بجاي آنها بودم همچين كاري ميكردم! متاسفانه تو جامعه ما شما گرچه خوب هستيد ولي همه نمي تونند خوب باشند و به عنوان يك خانم كار در اين جامعه مقداري مشكل است! گرچه در اين چند ساله قدمهاي خوبي برداشته شده ولي خب ديگه!

zfarzan

عضو جدید
همچين شرايطي رو دانشگاه ما داره! ما 8تا پسريم از 30 تا، همين شرايطي كه شما ميگيد برعكسشو ما داريم. در ضمن نفر اول و دوم سال قبل از پسرها بودند و فقط يه خانم با يكي از دوستان مشتركا سوم شدند! درسته كه دخترها مصمم ترند ولي سوال من در مورد آْينده است! چند درصد از شما 30 نفر قصد ادامه تحصيل و كار در كارخانه ها رو داريد؟ من ميخوام بدونم وضعيت خانم ها در بازار چطوره! حداقل من براي گرايش خودمو ميدونم كه خانمها به راحتي نمي تونند شغلي دست و پا كنند! غير از اينه؟

با سلام
به نظر من شما اینجا دو تا مساله رو عنوان کردین با دو تا جواب جدا. اول اینکه ایا خانم ها قصد کار در مراکز صنعتی رو دارن ؟ بعد هم این که طرز تلقی جامعه صنعتی ما از کار اونها چیه؟
در مورد اولی باید بگم بله مثلاً خود من الان شاغلم و بدون تعصب باید بگم توی محل کار من (تاکید می کنم در مورد کار خودم نه شرایطی غیر از این) خانمها برابر و حتی در مواردی برتر از آقایون هستند:D:cool:
اما در مورد دوم موقعی که من دنبال کار بودم بابت یه آگهی به یه شرکت زنگ زدم آقایی که گوشی رو برداشت پرسید واسه خودتون تماس گرفتین گفتم:خوب بله گفت نه ما فقط آقا استخدام می کنیم وقتی دلیلش رو پرسیدم گفت خانم آخه اینجا شرایطش خیلی خاصه اینجا سیم فولادی با حرارت هفتاااااااااااااااد درجه از کوره بیرون میاد و باید بررسی بشه برای خانمها کار خشنیه:biggrin: :biggrin: من واقعاً عین این شکلکه خندم گرفت اخه هر چی فکر کردم آقایون قراره با این سیمه چه کار کنن که من نتونم نفهمیدم البته اینو بهش گفتم. خنده دارتر این که من کار آموزیم رو توی یه شرکت ریخته گری بودم اونم با چه دمایی در مقایسه 70 درجه مثل بازی بود.

پارمیس17

عضو جدید
it was my idea:

برام شغلو اینده کاری اصلا مهم نیست و چون به نانو علاقه دارمو از اول دبیرستان تقریبا دو سالی میشه دنبالشمو درموردش مطلب جمع کردم دوس داشتم برم رشته ای که به نانو مربوط باشه متاسفانه رشته ای خاص نانو نیست و مواد بهم پیشنهاد شده حالام منتظرم ببینم خدا چی میخواد...

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا