آيا دختران در مهندسي مواد جايي دارند؟

وضعیت
موضوع بسته شده است.

m4material

مدیر تالار مهندسی مواد و متالورژی
مدیر تالار
به نام دوست
با عرض سلام و درود به تمام دوستان موادي:D
اول از همه بايد بگم از اين تاپيك هيچ قصد توهيني نداشتم و ندارم!:cool: فقط ميخواستم ببينم چند درصد از دانشجويان دختر با علاقه و از روي تمايل شخصي دارن در اين رشته ادامه تحصيل ميدهند؟چه تعدادي از آنها به فكر كار در اين رشته هستند و آيا اصلا به كار در اين رشته علاقه اي دارند؟:surprised: آيا به نظر خودشان مي توانند در اين رشته موفق باشند.( خوشحال ميشم اگه موردي را ميشناسيد نام ببريد) خواهش ميكنم در اين تاپيك شركت كنيد و فكر نكنيد از سر فضولي اين تاپيك را گذاشته ام.( بخونيد كنجكاوي)
يكي از دلايلي كه اين تاپيك را گذاشتم اين بود كه ورورديهاي خودمون در سال 86 ، 30 نفر بوديم كه از اين تعداد 22نفر دختر هستند كه تعدادي از آنها حتي با وجود گذشت 2سال تعريف مشخصي از خود‍ سراميك ندارند و بدون علاقه به ادامه تحصيل مشغولند.
در مجموع من شخصا به تمام دانشجويان احترام ميگذارم (چه دختر چه پسر)! و حضور تك تك افراد جامعه را در دانشگاه غنيمت ميشمارم!!!:)

reza_1364

مدیر بازنشسته
هرکسی بنا به علایق شخصی خودش یک رشته را انتخاب می کنه.(حالا کار نداریم دوست داشته چه رشته ای بره )

بیشتر دخترها از بین گرایشها مواد اول سرامیک را و در رده ی دوم شناسایی و انتخاب و در آخر جوشکاری را انتخاب می کنند.

و بهتر از پسرها در این زمینه فعالیت میکنند.چون همه شاهد هستیم که بیشتر محققین و پژوهشگران کارخانه های کاشی سازی و سرامیک را دختران تشکیل میدهند.

REZAB

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نام دوست

اول از همه بايد بگم از اين تاپيك هيچ قصد توهيني نداشتم و ندارم!:cool: فقط ميخواستم ببينم چند درصد از دانشجويان دختر با علاقه و از روي تمايل شخصي دارن در اين رشته ادامه تحصيل ميدهند؟چه تعدادي از آنها به فكر كار در اين رشته هستند و آيا اصلا به كار در اين رشته علاقه اي دارند؟:surprised: آيا به نظر خودشان مي توانند در اين رشته موفق باشند.( خوشحال ميشم اگه موردي را ميشناسيد نام ببريد) خواهش ميكنم در اين تاپيك شركت كنيد و فكر نكنيد از سر فضولي اين تاپيك را گذاشته ام.( بخونيد كنجكاوي)
يكي از دلايلي كه اين تاپيك را گذاشتم اين بود كه ورورديهاي خودمون در سال 86 ، 30 نفر بوديم كه از اين تعداد 22نفر دختر هستند كه تعدادي از آنها حتي با وجود گذشت 2سال تعريف مشخصي از خود‍ سراميك ندارند و بدون علاقه به ادامه تحصيل مشغولند.
در مجموع من شخصا به تمام دانشجويان احترام ميگذارم (چه دختر چه پسر)! و حضور تك تك افراد جامعه را در دانشگاه غنيمت ميشمارم!!!:)

ما هم 80 درصد کلاسمون دختر بود.... خیلی هاشون الان وارد بازار کار شدن...
دو ... سه تاشونم حسابی درگیر کارای کارشناسی خوردگی ، جوشکاری ، آبکاری و... شدن و حسابی توی این گرایشها واسه خودشون متخصص شدن..
من خودم روز اولی که قبول شدم علاقه چندانی به رشتم نداشتم ولی بعدش خیلی بهش علاقمند شدم...به نظر من دخترها هم اگه علاقمند بشن و بخوان ، می تونن توی این رشته موفق باشن... دختر و پسر نداره....

thixotrop

عضو جدید
کاربر ممتاز
برعکس شما ها باید بگم تو کلاس ما فقط 6 تا دختر بودن و بقیه پسر بودن، اونا هم یکی شون تو ارشد MBA قبول شد، یکی شون الان معلم شده یکی شون هنوز و برای دومین سال متوالی به شدت دنبال کاره ( تو رشته خودمون) یکی شون شوهر کرده احتمالا الان داره ظرف می شوره:biggrin::biggrin: ( یا شوهرش رو مجبور کرده ظرف بشوره بعید نیست) از 2 تاشون هم بی خبرم. ولی همین طور که معلومه هیچ کدومشون نتونستن کار پیدا کنن البته این در رابطه با متالورژیه نه سرامیک.

ولی می دونین چی جالبه؟ اینکه فقط پسر ها اینجا دارن مطلب می نویسن ( یعنی تو این تاپیک):biggrin::biggrin::biggrin::biggrin::biggrin:

شما پسر ها باید خجالت بکشید که اینقدر پشت سر دختر ها حرف می زنید.

thixotrop

عضو جدید
کاربر ممتاز
برعکس شما ها باید بگم تو کلاس ما فقط 6 تا دختر بودن و بقیه پسر بودن، اونا هم یکی شون تو ارشد MBA قبول شد، یکی شون الان معلم شده یکی شون هنوز و برای دومین سال متوالی به شدت دنبال کاره ( تو رشته خودمون) یکی شون شوهر کرده احتمالا الان داره ظرف می شوره:biggrin::biggrin: ( یا شوهرش رو مجبور کرده ظرف بشوره بعید نیست) از 2 تاشون هم بی خبرم. ولی همین طور که معلومه هیچ کدومشون نتونستن کار پیدا کنن البته این در رابطه با متالورژیه نه سرامیک.

ولی می دونین چی جالبه؟ اینکه فقط پسر ها اینجا دارن مطلب می نویسن ( یعنی تو این تاپیک):biggrin::biggrin::biggrin::biggrin::biggrin:

شما پسر ها باید خجالت بکشید که اینقدر پشت سر دختر ها حرف می زنید. به جای این حرف ها برید دنبال کار باشید تا یه لقمه نون حلال در بیارید. واقعا که حیا هم نمی کنن.;)
(واااای چه پا چه خواریی کردم الان من)

reza_1364

مدیر بازنشسته
quote=thixotrop;947161]برعکس شما ها باید بگم تو کلاس ما فقط 6 تا دختر بودن و بقیه پسر بودن، اونا هم یکی شون تو ارشد MBA قبول شد، یکی شون الان معلم شده یکی شون هنوز و برای دومین سال متوالی به شدت دنبال کاره ( تو رشته خودمون) یکی شون شوهر کرده احتمالا الان داره ظرف می شوره:biggrin::biggrin: ( یا شوهرش رو مجبور کرده ظرف بشوره بعید نیست) از 2 تاشون هم بی خبرم. ولی همین طور که معلومه هیچ کدومشون نتونستن کار پیدا کنن البته این در رابطه با متالورژیه نه سرامیک.

[/quote]
انگاری شما آمار دخترای کلاستون را بیشتر داری تا پسرها را.:):)

Nimitzo

عضو جدید
کاربر ممتاز
ما كه دانشگاه آراد هستيم و كلا دختر نداريم :w18:

البته مثل اينكه براي ارشد دختر قبول ميكنن :w02:

در هر صورت مهم اينه كه شخص به اون رشته علاقه داشته باشه ، ‌دختر و پسر فرقي نداره :)

فرهنگ

مدیر بازنشسته
ما تقریبا 65 نفر بودیم .ورودی 85.که 16 تا دختریم.
نظری راجع به اینکه آینده این خانم مهندسا چی میشه ندارم.به خودشون مربوطه و البته الان نامعلوم.

راستش تا جایی که امار دارم خانما توی محیط پژوهشی جلوتر از آقایون هستن.
من رشتم رو دوست دارم.رتبه من تو کنکور 772 بود و من این رشته رو ترجیح میدادم.با وجود اینکه 2 تا افقا مهندس برقی توی خونه داریم:w02:
thixotrop چا اماری داری از خانوما..به به چشممان روشن

m4material

مدیر تالار
ما تقریبا 65 نفر بودیم .ورودی 85.که 16 تا دختریم.
نظری راجع به اینکه آینده این خانم مهندسا چی میشه ندارم.به خودشون مربوطه و البته الان نامعلوم.

راستش تا جایی که امار دارم خانما توی محیط پژوهشی جلوتر از آقایون هستن.
من رشتم رو دوست دارم.رتبه من تو کنکور 772 بود و من این رشته رو ترجیح میدادم.با وجود اینکه 2 تا افقا مهندس برقی توی خونه داریم:w02:
thixotrop چا اماری داری از خانوما..به به چشممان روشن

واقعا اين حقيقت كه خانم مهندسا در امر تحقيق جلوترند شكي نيست.( بر منكرش لعنت!-بشمار)
هر چند از اون 22نفر سال ما هيچ كدوم ميلي به تحقيق ندارند.:)
اتفاقا نميدونم اين چه سريه كه تقريبا بيشتر كساني رو كه ميشناسم ابتدا از رشته اشون راضي نبودند ولي بعدها جذبش شدند، مثل من!
راستي آقا thixotrop شما كه جزو كانديداها هستيد مواظب باشيد رد صلاحيت نشيدااا
!:biggrin:

hamideh vf

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.
من رشتمو دوست دارم. اما اول که متالورژی قبول شدم نمیدونستم چیه!!! اوایل هم دوست نداشتم.
اما الآن پروژه ام آبکاریه و خیلی هم از گرایش سطح خوشم میاد!
ورودی های ما هم تقریبا نصفمون دختر بودیم نصف پسر! البته دخترا از نصف کمتر بودیم!
توی بعضی از گرایشا خانما رو ترجیح میدن.

thixotrop

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببینین الکی الکی پشت سر پسر مردم حرف در می آرین ها :mad::mad:

اصلا حالا که این جوره من خودم کناره گیری می کنم از انتخابات:biggrin::biggrin::biggrin:

نه بابا تو جشن فارغ التحصیلی همه شروع می کنن صحبت کردن که کی کجا می ره و حرف ها می پیچه. شما هم اگه کلاستون 30 نفره باشه خبر همه رو دارید. حالا صبر کنید خودتون جشن فارغ التحصیلی بگیرید ببینید چجوری همه به هم می گن چی کار کردن و چی کار می خوان بکنن:smile::smile:

فرهنگ

مدیر بازنشسته
ببینین الکی الکی پشت سر پسر مردم حرف در می آرین ها :mad::mad:

اصلا حالا که این جوره من خودم کناره گیری می کنم از انتخابات:biggrin::biggrin::biggrin:

نه بابا تو جشن فارغ التحصیلی همه شروع می کنن صحبت کردن که کی کجا می ره و حرف ها می پیچه. شما هم اگه کلاستون 30 نفره باشه خبر همه رو دارید. حالا صبر کنید خودتون جشن فارغ التحصیلی بگیرید ببینید چجوری همه به هم می گن چی کار کردن و چی کار می خوان بکنن:smile::smile:

کی حرف در اورده ؟بگو اتیشش بزنیم داداش..:biggrin:
شوخی ماها رو به دل نگیرید
حق با شماست.منم الان امار خونواده پسرا رو هم دارم.البته بعضی هاشون که به گوشم رسیده ها.(وگرنه من جز کسانیم که عموما آقایون دور و برم نمی پلکن مگر برای کارای درسی.)

zfarzan

عضو جدید
سلام
در مورد موضوعی که برای نظرسنجی گذاشته بودی باید بگم که اتفاقا من هم با نظر دوستمون موافقم که خانمها تو پژوهش جلوترند من مثال عینی دارم . در واقع بدون غرض باید بگم که خانمها دقیقتر و مرتبتر هستند و همین مساله تو کارهای پژوهشی براشون یه امتیازه.:redface:

Nimitzo

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
در مورد موضوعی که برای نظرسنجی گذاشته بودی باید بگم که اتفاقا من هم با نظر دوستمون موافقم که خانمها تو پژوهش جلوترند من مثال عینی دارم . در واقع بدون غرض باید بگم که خانمها دقیقتر و مرتبتر هستند و همین مساله تو کارهای پژوهشی براشون یه امتیازه.:redface:

من هم موافقم . دقيقا همين طوري هست كه شما ميگيد ولي در قسمت كارهاي عملي هنوز از آقايون عقب تر هستند . نميدونم چرا ؟؟؟!!!! آخه تواناييش رو دارن خانوم ها اما مثل اينكه نميخوان ........... :w20:

m4material

مدیر تالار
من هم موافقم . دقيقا همين طوري هست كه شما ميگيد ولي در قسمت كارهاي عملي هنوز از آقايون عقب تر هستند . نميدونم چرا ؟؟؟!!!! آخه تواناييش رو دارن خانوم ها اما مثل اينكه نميخوان ........... :w20:
من در زمينه عملي شناخت كمتري نسبت به پذيرش خانمها در محيط كار دارم. لطفا كساني كه در محيط كاري مشغول به فعاليت هستند بيشتر توضيح بدهند. همچنين خانمها بيشتر توضيح بدهند كه در چه زمينه هايي بيشتر پذيرششان مورد توجه ميباشد.
با تشكر:smile:

REZAB

عضو جدید
کاربر ممتاز
من در زمينه عملي شناخت كمتري نسبت به پذيرش خانمها در محيط كار دارم. لطفا كساني كه در محيط كاري مشغول به فعاليت هستند بيشتر توضيح بدهند. همچنين خانمها بيشتر توضيح بدهند كه در چه زمينه هايي بيشتر پذيرششان مورد توجه ميباشد.
با تشكر:smile:

معمولا خانمها توی بخش کنترل کیفیت صنایع فعالیت می کنن... کار این بخش از بقیه قسمتها سبکتره ، اگرچه مسولیت زیادی داره...

thixotrop

عضو جدید
کاربر ممتاز
خانوم ها اصولا نکته سنج تر و دقیق تر کار می کنن و این یکی از مزیت های اونها توی این جور کارهاست ولی گاهی اوقات هم دیگه خیلی می رن تو جزئیات:biggrin:.

ghardashali

عضو جدید
ooooooooooo

ooooooooooo

به نام دوست

كلا جاي ضعيف جماعت تو صنعت باز نشه بهتره
برن پي تحقيق و گسترش علم خيلي بهتره;)

REZAB

عضو جدید
کاربر ممتاز

ضعیف جماعت؟!!!
اگه مدیر کنترل کیفیت کارخونه ما رو میدیدی ، می فهمیدی ضعیف جماعت کیان!!!
حداقل 100 تا مرد گردن کلفت و پرادعا ، بدجور ازش حساب می برن و زیر دستش کار می کنن ... الحق والانصاف هم کارش عالیه که اگه نبود 1001 مشکل توی کارا پیش میومد...
دیگه دوران زن و مردی تموم شده .... بهتره فکرتو بازتر کنی....

فرهنگ

مدیر بازنشسته

نمیدونم باید بهتون بگم آقای مهندس یا نه؟:razz:
کاربر محترم
هر جایی یه آداب و اصولی داره .فکر کنم اینو هنوز نمیدونید!!
امیدوارم این مرتبه اخری باشه که اینقدر گستاخانه تایپیک به این جالبی رو زیر سوال می برید.:mad:

Nimitzo

عضو جدید
کاربر ممتاز
كشتيد مهندس مردم رو :w16::w16:

اين جور مواقع سكوت بهتره . شخصي كه مياد و اينجوري نظر ميده يا داره شوخي ميكنه ( كه اينجا و با اولين پست جاش نبود ) يا اينكه واقعا تفكراتشون مشكل داره . بايد با آرامش راهنمايي كرد ايشون رو تا متوجه اشتباهشون بشن ديگه تكرارش نكنن . مطمئنا ايشون تحت تاثير يكسري جو قرار گرفتن و اين حرف رو زدن . نه جدي بگيريد و نه به دل بگيريد ;)

bi metal

عضو جدید
سلام دوستان
اول از همه بايد تشكر كنم از m4material براي تاپيك جالبش.
آنچه كه من مي دونم بله اگه تو صنعت و تحصيل جلوتر نباشند عقب تر نيستند.
اما بايد هدفشون مشخص باشه همون طور كه اول بحث m4material گفتن بعضي از دخترها فقط مثل يه hard-disk مشغول جمع آوري اطلاعات هستند بدون اينكه ديدي نسبت به متالوررژي و سراميك داشته باشن.
دخترايي كه تو موادن دو دسته اند:
1-دسته اول كه بهشون اشاره كردم. عقايد فمنيستي و اينكه ما چيزي از مردها كم نداريم اونها رو به سمت رشته هاي مهندسي چون مواد كشونده. هدف اونها جز برتري طلبي چيز ديگه ايي نيست.
2-دسته دوم كه كم هم نيستند دخترايي هستند كه شايد اوايل علاقه اي نداشتند اما كمكم تو همين رشته علايق درونيشون رو پيدا كردند و هدفمند بسوي اون پيش ميرن. موردي كه hamidehvf بهش اشاره كرد.
ميشه راحت گفت كه براي كسي كه تو صنعته، خانم و آقا تفاوتي نداره مهم اينه كه كسي كه انتخاب ميشه كارشو به درستي انجام بده. ميشناسم خانم مهندساي مواديو كه در شركتهاي نورد و آبكاري و .. با موفقيت كار ميكنن.
قبولم ندارم كه خانمها دقيق ترند اين يه توهم ،هيچ تفاوتي بين آقايون و خانمها در اين مورد نمي بينم.
جالبه بدونين كه دانشگاه ما از 4 دانشجوي دكتري كه امسال گرفت 2تاشون خانم بودن.
در يك كلمه تو مهندسي مواد اصلا مهم نيست كه آقا باشي يا خانم. مواد اونقدر شاخه داره كه وقتي وارد ميشي حتما مورديو ميتوني پيدا كني كه به روحياتت نزديك باشه.
درست نميگم فرهنگ:D

فرهنگ

مدیر بازنشسته
كشتيد مهندس مردم رو :w16::w16:

اين جور مواقع سكوت بهتره . شخصي كه مياد و اينجوري نظر ميده يا داره شوخي ميكنه ( كه اينجا و با اولين پست جاش نبود ) يا اينكه واقعا تفكراتشون مشكل داره . بايد با آرامش راهنمايي كرد ايشون رو تا متوجه اشتباهشون بشن ديگه تكرارش نكنن . مطمئنا ايشون تحت تاثير يكسري جو قرار گرفتن و اين حرف رو زدن . نه جدي بگيريد و نه به دل بگيريد ;)

ما اهل ادم کشی نیستیم...;)
شوخی داریم تا شوخی
منم سعی کردم راهنمایی کنم ایشونو.امیدوارم متوجه شده باشن

فرهنگ

مدیر بازنشسته
سلام دوستان
اول از همه بايد تشكر كنم از m4material براي تاپيك جالبش.
آنچه كه من مي دونم بله اگه تو صنعت و تحصيل جلوتر نباشند عقب تر نيستند.
اما بايد هدفشون مشخص باشه همون طور كه اول بحث m4material گفتن بعضي از دخترها فقط مثل يه hard-disk مشغول جمع آوري اطلاعات هستند بدون اينكه ديدي نسبت به متالوررژي و سراميك داشته باشن.
دخترايي كه تو موادن دو دسته اند:
1-دسته اول كه بهشون اشاره كردم. عقايد فمنيستي و اينكه ما چيزي از مردها كم نداريم اونها رو به سمت رشته هاي مهندسي چون مواد كشونده. هدف اونها جز برتري طلبي چيز ديگه ايي نيست.
2-دسته دوم كه كم هم نيستند دخترايي هستند كه شايد اوايل علاقه اي نداشتند اما كمكم تو همين رشته علايق درونيشون رو پيدا كردند و هدفمند بسوي اون پيش ميرن. موردي كه hamidehvf بهش اشاره كرد.
ميشه راحت گفت كه براي كسي كه تو صنعته، خانم و آقا تفاوتي نداره مهم اينه كه كسي كه انتخاب ميشه كارشو به درستي انجام بده. ميشناسم خانم مهندساي مواديو كه در شركتهاي نورد و آبكاري و .. با موفقيت كار ميكنن.
قبولم ندارم كه خانمها دقيق ترند اين يه توهم ،هيچ تفاوتي بين آقايون و خانمها در اين مورد نمي بينم.
جالبه بدونين كه دانشگاه ما از 4 دانشجوي دكتري كه امسال گرفت 2تاشون خانم بودن.
در يك كلمه تو مهندسي مواد اصلا مهم نيست كه آقا باشي يا خانم. مواد اونقدر شاخه داره كه وقتي وارد ميشي حتما مورديو ميتوني پيدا كني كه به روحياتت نزديك باشه.
درست نميگم فرهنگ:D

توهم؟نه.در بیشتر موارد اینجوره که خانما دقیق ترن ولی اقایون دقیقتر از خودم هم دیدم.
دسته بندیتون رو تغییر میدم:(این تقسیم بندی کاملا بی طرفانست و واقع بینانه -چیزی که توی دانشکده خودمون دارم میبینم)
1.دخترایی که عشق مهندسی کورشون کرده و فقط مهندسی خواستن وموقع انتخاب رشته از برق تا رشته های پایین مهندسی ردیف کردن از شهرهای بزرگ بگیر تا ... اباد و الان هم خیلی هاشون تو توهم کلمه مهندس هستن و نمیدونن که اینده چی میششه و بی برنامه پیش میرن.
2.دخترایی که صرفا یه مدرک مهندسی خواستن تا بعدا این مدرک دستگیری باشه و شفاعتشون کنه.(داستان این شفاعت رو اقایون خوب میدونن;)-فرق اینا با بالایی ها هدفمندتر بودنشونه)
3.دخترایی که همینجوری اومدن میخونن و متوجه میشن اشتباه اومدن و سعی در تغییر مسیر دارن
4.دخترایی که قدرت بودن توی این رشته و جو کاریش و پشتکار رو دارن و با همین هدف دارن مییان جلو و اینا همون ادمای توی صنعت هستن .

دسته سوم و چهارم جزء ادمای قابل قبوله واسه من.

عقاید فمینیستی رو خیلی قبول ندارم.دوره اینجور عقاید گذشته.

منظورتون حمایت از این جمله بود:

بله کاملا موافقم.کاملا کاملا.

reza_1364

مدیر بازنشسته
بهتره با چشم باز به فکر بهتر کردن جامعه و بالا بردن سطح علمی خودمون باشیم.

واین جنسیت نمیطلبد

m4material

مدیر تالار
علي آقا اين چه جور نظر دادنه؟:mad:
بابا كجاي كاري ببيني بانوان عاليقدر در جهت فتح قله هاي بيشتري از مواد هستند! هر چند براي بعضي از شرايط ساخته نشده اند ولي الحق و الانصاف نبايد تمايزي قايل بشيم.
به اميد موفقيت روزافزون كليه مواديها، چه پسر چه دختر؛ چه سراميك چه متالورژ:lol:

zfarzan

عضو جدید
علي آقا اين چه جور نظر دادنه؟:mad:
بابا كجاي كاري ببيني بانوان عاليقدر در جهت فتح قله هاي بيشتري از مواد هستند! هر چند براي بعضي از شرايط ساخته نشده اند ولي الحق و الانصاف نبايد تمايزي قايل بشيم.
به اميد موفقيت روزافزون كليه مواديها، چه پسر چه دختر؛ چه سراميك چه متالورژ:lol:
سلام
اتفاقا من کاملا با نظر شما موافقم. ممکنه بعضی خانمها متعصبانه برخورد کنن ولی واقعیت اینه که بعضی شرایط دیگه واقعا مناسبشون نیست (البته به میزان محدود) مهم اینه که همه ادما توی اون شرایطی که هستن خوب ایفای نقش کنن. باور کنید من خانمهایی رو میشناسم که تو بدترین و سختترین شرایط ذوبهای خوب و تمیز و خلاقانه میگیرن.:smile:

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا