آمار زبان مادری اعضاء باشگاه

آمار زبان مادری اعضاء باشگاه

• مجموع رای دهندگان
    359

بردوک بزرگ

عضو جدید
کاربر ممتاز
کردی و لری دو زبان کاملا جدا هستن و لر ها وقتی توی ایلام با ما کرد ها حرف میزنن، مجبور میشن فارسی حرف بزنن،چون ما لری رو نمی فهمیم!!
عبارت کردی( لری) اشتباه هستش!

++++++++++++++++++++

بله بسیار مهمه..... در درجه ی اول،ما(حداقل من!) ایرانی،بعد قومیت(من کرد) و همین و بس!!
خیلی ها توی شهر های کرد نشین،خجالت میکشن کردی حرف بزنن و دست و پا شکسته فارسی حرف میزنن،واقعا حالم از این ادم ها به هم میخوره!! ادم میره یه جایی مثل مریوان یا سنندج،همه با لباس های کردی اصلا حال میکنه!! اونوقت تو ایلام،هر کی شلوار کردی می پوشه،یعنی لاته!!

ولی متاسفم که برخی دوستان ترک ما،خودشون رو فقط ترک میدونن و ایرانی نه
خلکی کوییت کوره کورد؟

elisa.ff

عضو جدید
کاربر ممتاز
من گیلکم .

و باید بگم که گیلکی و مازندرانی کاملا با هم متفاوتند . نمیدونم چرا اینها رو باهم گذاشتید.

** فارسی غلطه . درستش پارسی.
** تا اونجا که من میدونم گیلکی یک زبان نیست بلکه یک گویش به حساب میاد ( من اینجور شنیدم)

یه نکته آخر هم بگم که متاسفانه گیلکی در حال نابودیه چون بیشتر نسل جوون الان گیلان دارند پارسی صحبت می کنند متاسفانه.
امیدوارم به خودشون بیان و گیلکی رو نجات بدیم.
البته یه دلیل اصلی برای اینکه بیشتر دارن پارسی صحبت می کنند , مسخره کردن لهجه های متفاوت این سرزمین به خصوص از طرف مردم تهرانه.
نمیدونم چرا حالم از تهرانیا به هم میخوره. مخصوصا وقتی فکر می کنند که خودشون تهرانی و بقیه شهرستانیند.
کی اینا رو پایتخت کرد ؟! شاهان بی لیاقت قاجار .

دوست عزیز مسخره کردن لهجه کار آدم های بی فرهنگ هستش ما چند سال پیش رفته بودیم فرانسه کاملا با لهجه ،انگلیسی حرف میزدیم ولی هیچ کس مسخره نمی کرد ..یا عموی خودم برای دکتراش تو دانشگاه انگلیس پایان نامه ارئه میداد کاملا با لهجه غلیظ ترکی ولی هیچ کدوم از دانشگاهیان حاضر که اصالتا هم انگلیسی زبان هستن مسخره نمی کردن

خوب هر زبانی لهجه ای داره نباید از این کارهای ابتدائی بعضی ها ناراحت شد..........

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
من گیلکم .

و باید بگم که گیلکی و مازندرانی کاملا با هم متفاوتند . نمیدونم چرا اینها رو باهم گذاشتید.

** فارسی غلطه . درستش پارسی.
** تا اونجا که من میدونم گیلکی یک زبان نیست بلکه یک گویش به حساب میاد ( من اینجور شنیدم)

یه نکته آخر هم بگم که متاسفانه گیلکی در حال نابودیه چون بیشتر نسل جوون الان گیلان دارند پارسی صحبت می کنند متاسفانه.
امیدوارم به خودشون بیان و گیلکی رو نجات بدیم.
البته یه دلیل اصلی برای اینکه بیشتر دارن پارسی صحبت می کنند , مسخره کردن لهجه های متفاوت این سرزمین به خصوص از طرف مردم تهرانه.
متاسفانه اکثر گویش های اصیل و زیبا دارن از بین می رن و این واقعا جای تاسف داره... بعضی خونواده ها اصلا با بچه هاشون با گویش محلی صحبت نمی کنن تا اونا فارسی رو بی لهجه صحبت کنن!!! خیلی بده... امیدوارم همه ی این گویش ها زنده بمونن چون تنوع و گوناگونی زیبایی ایجاد می کنن... و حیفه که یه روز دیگه نباشن!

Sarp

مدیر بازنشسته
خیلی ها توی شهر های کرد نشین،خجالت میکشن کردی حرف بزنن و دست و پا شکسته فارسی حرف میزنن،واقعا حالم از این ادم ها به هم میخوره!! ادم میره یه جایی مثل مریوان یا سنندج،همه با لباس های کردی اصلا حال میکنه!! اونوقت تو ایلام،هر کی شلوار کردی می پوشه،یعنی لاته!!
والا ما هرچی کورد داریم تو دانشگاهها مون (دانشگاههای آزربایجان) همه شون به زبان خودشون صوبت میکنن

ولی متاسفم که برخی دوستان ترک ما،خودشون رو فقط ترک میدونن و ایرانی نه
وقتی ایران ترکها رو ایرانی نمیدونه ، زور که نیست
نمیشه که با زور آدم خودشو بچسبونه :smile:

Sarp

مدیر بازنشسته
متاسفانه اکثر گویش های اصیل و زیبا دارن از بین می رن و این واقعا جای تاسف داره... بعضی خونواده ها اصلا با بچه هاشون با گویش محلی صحبت نمی کنن تا اونا فارسی رو بی لهجه صحبت کنن!!! خیلی بده... امیدوارم همه ی این گویش ها زنده بمونن چون تنوع و گوناگونی زیبایی ایجاد می کنن... و حیفه که یه روز دیگه نباشن!
خوبه که تازه تازه دارید به این مسئله پی میبرید !!

senaps

عضو جدید
کاربر ممتاز
والا ما هرچی کورد داریم تو دانشگاهها مون (دانشگاههای آزربایجان) همه شون به زبان خودشون صوبت میکنن وقتی ایران ترکها رو ایرانی نمیدونه ، زور که نیست نمیشه که با زور آدم خودشو بچسبونه :smile:
اون ایرانیی که ترک ها یا کرد ها یا عرب ها رو ایرانی نمیدونه،برا خودش بلانسبت برو بچه های باشگاه،حرف مفت زده!!
فارس ها بالا برن پایین بیان،جمعیت بسیار بزرگی از این مملکت رو کرد و ترک و بلوچ و عرب و گیلک و ..... تشکیل داده و ایران برای همه ی اونهاست....
مشکل ما اینه که فعلا قومیت ها س یا س@ داره از هم دورشون میکنه و این ربطی به مردم نداره!!
کرد های دانشگاهی هم اره!! وقتی دو تاشون با هم بیوفتن،معمولا کردی حرف میزنن!! من هم اینجوریم!!
ولی تو شهر های کرمانشاه و ایلام،خیلی به ندرت میشه تو سطح شهر ادم ها رو با لباس کردی دید!! نکته ی جالب تر هم تلاش مسخره ی تعداد بسیار زیادی از مردم،برای فارسی حرف زدنه!!
البته،ما کرد ها مشکلات بیشتری نسبت به ترک ها داریم!! مثلا ترک ها همه همدیگه رو می فهمن!! ولی من تو ایوان(شهرستانی از استان ایلام!!) مشخصا لهجه ی بسیار تابلویی دارم و گه گاهی مجبوریم که کلمات رو برای بار چندم بگیم!!!
توی کرمانشاه،از نودشه به بعد،رسما باید با سایر کرد ها فارسی حرف بزنیم تا حرف رو بفهمیم!! بالا تر تو سنندج و مریوان که خیلی کم سورانی!!(چینی ما ایلامی ها!! با لهجه ی فیلی!!) یا یه کردی دیگه حرف میزنن که اسمش یادم نیست!! مشکل تو سلیمانیه جدی تر میشه!! جایی که اکثرا دوست دارن ایرانی ها رو،ولی امکان حرف زدن راحت باهاشون وجود نداره!!

خلکی کوییت کوره کورد؟
ها؟ وه اجازه ت منال عیلامم ....

و البته،ترک ها به لطف ترک ست،میتونن کردی بحرفن و گاهی بنویسن،ولی ماها وقتی کردی می نویسیم،طرفمون به سختی میتونه بخونه!!

آخرین ویرایش:

Sarp

مدیر بازنشسته
اون ایرانیی که ترک ها یا کرد ها یا عرب ها رو ایرانی نمیدونه،برا خودش بلانسبت برو بچه های باشگاه،حرف مفت زده!!
فارس ها بالا برن پایین بیان،جمعیت بسیار بزرگی از این مملکت رو کرد و ترک و بلوچ و عرب و گیلک و ..... تشکیل داده و ایران برای همه ی اونهاست....
مشکل ما اینه که فعلا قومیت ها س یا س@ داره از هم دورشون میکنه و این ربطی به مردم نداره!!
نه عزیز
انقلابهای طول تاریخ رو یه مروری بکنید میبینید که این انقلابها از گروههای سیاسی و اجتماعی و اقتصادی زیادی تشکیل شده اند
گروه هایی که شدیدا باهم اختلاف عقیده دارند
ولی برای بهتر شدن اوضاع برای مدتی دست به دست هم میدن و متحد میشن

کاری ندارم در ایران استارت این تفرقه ها رو کی زده
ولی فعلا این مردم هستند که نقش اصلی این اختلافات رو بازی میکنند

نمیخوام از بقیه مثال بزنم . یک مثال از خودمون میزنم

یه زمانی چند نفر پان دور هم جمع شده اند و با جعل و دست بردن در تاریخ یه چیز موهومی به اسم زبان اذری از خودشون درکرده اند
خب
ما الان کار نداریم زبانی به اسم آذرری موجود بوده یا موجود نبوده

الان من میگم زبان من ترکیه
دنیا هم میگه زبان بابک (من) ترکیه
من هرجا صحبت کنم میگن زبونم ترکه
همه اقوام و فامیل و آشناها و همسایه ها و شهر و استان و منطقه مون هم مثل من ترکی صحبت میکنند

به نظر شما چه لزومی داره شخصی بیاد در همین سایت یه تاپیک بزنه و بحث زبان آذری راه بندازه ؟
مزیت این تاپیک چیه ؟ جز تفرقه و بالا گرفتن اختلاف و کینه مزیت دیگه ای هم داره ؟ جدا اگر مزیتی داره بگید . اگر من بابک مزیت این بحثا رو بدونم من بعد بهتر و با دید بازتری میتونم توشون شرکت کنم !!!
چنین تاپیکها و بحثهایی نتیجه ش فقط لجبازیست
یکی هم از اونور میاد یه تاپیک میزنه در رد کوروش و نمیدونم چه و چه و چه !

در این پروسه نقش دولت و حکومت و مسئول رو بیابید!

#parisa#

عضو جدید
کاربر ممتاز
ه نظر شما چه لزومی داره شخصی بیاد در همین سایت یه تاپیک بزنه و بحث زبان آذری راه بندازه ؟
مزیت این تاپیک چیه ؟ جز تفرقه و بالا گرفتن اختلاف و کینه مزیت دیگه ای هم داره ؟ جدا اگر مزیتی داره بگید . اگر من بابک مزیت این بحثا رو بدونم من بعد بهتر و با دید بازتری میتونم توشون شرکت کنم
بالام خیلیا هنوز فرقشو نمیدونن!
اگه میگن آذری با توی ترک پدر کشتگی ندارن.سعی کنید اینو درک کنید!
مشکل اینه که آگاهی ندارن.
خودمو مثال میزنم.تا همین پارسال هیچی از فرق اینا نمیدونستم.تازه فکر میکردم آذری از ترکی رسمی تره(تحت تاثیر جوکها!عذر میخوام البته.میدونی که الان روشن شدم کاملا)
وقتی همچین تاپیکایی میبینی یه اپسیلون احتمال بده طرف توی عمرش با امثال تو برخورد نداشته که بخواد این چیزا رو بدونه!!!!!!!!!

در مورد نقش دولت و حکوتم برو سر حکومت خالی کن.

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوبه که تازه تازه دارید به این مسئله پی میبرید !!
کی گفته تازه س؟؟ چرا حرف از پای من درمیاری؟؟؟ من یه عمره دارم جلزوولز می کنم... ولی خداییش چه فایده؟؟؟ هنوز همین فامیلای خودمم نتونستم مجاب کنم بقیه پیشکشم....

#MaHDi#

عضو جدید
کاربر ممتاز
وقتی بخوان حس میهن پرستی رو در ترکهای آزربایجان زنده کنند،به قولی سواستفاده کنند میگن هموطن آزری، ولی وقتی کار به برتری نژادی و فحش دادن برسه میگن ترک ... ! اینجا میتونید فرق زبان آزری و ترکی رو متوجه بشید!
به قول پریسای عزیزم، بعضیا فرقشو نمیدونن، من همکار ترک داشتم، پیش بقیه همکارا میگفت که نژاد و زبان ما کلا با ترکیه فرق میکنه، (قابل ذکر است که جوی علیه حکومت عثمانی رایج بود و این بحثها پیرو اونا بود) میگفت ما آزری هستیم اونا ترک هستند! بنده خدا خودشم نمیدونست چی داره میگه، فقط میخواست از این جوی که علیه ترکها ایجاد شده بود خودشو نجات بده و با آزری خواندن خود، خودشو از اونا متمایز کنه!
راست میگه، بعضی از ندانستن از این حرفا میزنن نه قصد و غرض

Sarp

مدیر بازنشسته
بالام خیلیا هنوز فرقشو نمیدونن!
اگه میگن آذری با توی ترک پدر کشتگی ندارن.سعی کنید اینو درک کنید!
مشکل اینه که آگاهی ندارن.
خودمو مثال میزنم.تا همین پارسال هیچی از فرق اینا نمیدونستم.تازه فکر میکردم آذری از ترکی رسمی تره(تحت تاثیر جوکها!عذر میخوام البته.میدونی که الان روشن شدم کاملا)
وقتی همچین تاپیکایی میبینی یه اپسیلون احتمال بده طرف توی عمرش با امثال تو برخورد نداشته که بخواد این چیزا رو بدونه!!!!!!!!!

در مورد نقش دولت و حکوتم برو سر حکومت خالی کن.
حرفامو که نقل قول گرفتی ، لااقل با دقت میخوندیشون
ه نظر شما چه لزومی داره شخصی بیاد در همین سایت یه تاپیک بزنه و بحث زبان آذری راه بندازه ؟
کسی که واسه زبان آذری (همون زبان موهومی) بحث راه میندازه حتما چن تا مطلب خونده که بحثشو هم راه میندازه
پس زیاد هم بیخبر نیست!!!

اون جمله من کنایه نبود
جدی بود
در اون پروسه که در پست قبل توضیح دادم نقش حکومت رو تعیین کن!

کی گفته تازه س؟؟ چرا حرف از پای من درمیاری؟؟؟ من یه عمره دارم جلزوولز می کنم... ولی خداییش چه فایده؟؟؟ هنوز همین فامیلای خودمم نتونستم مجاب کنم بقیه پیشکشم....

اوهوم
کم آوردی پس

ولی سیاست ما برعکس این بود و جواب هم داد
ما اکثرا از فامیلو و خانواده شروع نکردیم
از جامعه شروع کردیم به تبلیغ واقعیت
این تبلیغ عاقبت به خانواده ها رسید !

زنجانی که تا سه سال پیش آسیمیله شده بود و کلا از دست رفته تلقی میشد الان دوباره آگاهی خودش رو باز یافته
البته باز هم تو زنجان افراد آسیمیله و ناآگاه موجود هستند که به امید خدا اونا هم آگاه خواهند شد . از این نمونه افراد در همین باشگاه هم حضور دارند

shirin.mohandes

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ولی متاسفم که برخی دوستان ترک ما،خودشون رو فقط ترک میدونن و ایرانی نه[/QUOTE]
چرا از خودتون که را به را به تورکا توهین میکنین نمیپرسین؟؟؟؟
یعنی شما حاضری یه هم وطن به قول خودتون خر داشته باشین؟؟؟!!!!
حق بدین دیگه آدما تا یه حد ظرفیت دارن،نه ما به زور میتونیم خودمونو به شما بچسبونیم نه شما میتونی قبول کنی
پس توکارو سرزنش نکنین لطفا
البته من از اونایی هستم که عاشق ایرانم فقط ولی از ایرانیا دلگیر محضم!!!!!!!!

آخرین ویرایش:

#parisa#

عضو جدید
کاربر ممتاز
حرفامو که نقل قول گرفتی ، لااقل با دقت میخوندیشون

کسی که واسه زبان آذری (همون زبان موهومی) بحث راه میندازه حتما چن تا مطلب خونده که بحثشو هم راه میندازه
پس زیاد هم بیخبر نیست!!!

اون جمله من کنایه نبود
جدی بود
در اون پروسه که در پست قبل توضیح دادم نقش حکومت رو تعیین کن!

توی این تاپیک الان کی بحث راه انداخت؟اون جاهایی که میان علیهت جبهه میگیرن تیریپ بر میدارن که اصالت تو رو بهتر از خودت میشناسن هرچقدرم توضیح میدی حرف خودشونو میزننو قبول دارم!
الان توی این تاپیک یه نفر یه نظرسنجی راه انداخته یکی از گزین ههاشو اشتباها نوشته آذری.کاملا سهوی.جالبه که از خود ترکا هم بودن که آمدن گفتن من آذریم!
من دارم میگم همه رو دشمن فرض نکنین.
هنرشو داری آگاهی بده به بقیه.
مشکل من اونجاییه میای میگی مردم نقش اصلی رو در اختلافات بازی میکنن.این مردم یعنی کیا؟چجوری؟اصلا مگه ابزارشو دارن؟

منم کنایه نزدم.جدی گفتم.منم نقش حکومتو کاملا قبول دارم.
سرشم با تو بحثی ندارم.
میگم پای مردم ننویس.(این گیسای زبونمو باید ببافم بسکه این جمله رو تکرار کردم)

senaps

عضو جدید
کاربر ممتاز
ولی فعلا این مردم هستند که نقش اصلی این اختلافات رو بازی میکنند

یه مدت،توی شبکه ی فارسی وان اون اوائل که اومده بود،یه اگهی میداد که چهار تا ابادونی کنار هم نشستن و خالی میبندن!!یه روز جوش اوردم و دراینباره،تو وبلاگم مطلبی نوشتم،چند تا از دوستای ابادانیم تو سایت مورد نظر،بهم خندیدن و گفتن که کلی هم حال میکنن با این اگهیه!!تو چرا بدت میاد؟
خودم خیلی وقت ها جوک هایی که کرد ها رو مسخره کرده،مثلا غذا ها رو یا برخی کلمات خاص رو یا طرز راه رفتن و اینا رو، خندم میگیره و بهم بر نمیخوره!!
ولی هیچقوت موفق نشدم که به دوستام بفهمونم که این مورد،برای ترک ها فرق میکنه و اکثر جوک ها،توهینه و نه شوخی،نشد که نشد!! بدتر اینکه تو یه مسافرخونه تو اردبیل بود فک کنم چند سال پیش،یکی از دوستان ترک که اونجا کار میکرد،برا دوستای ما چندین تا جوک تعریف کرده بود و اینا با استناد به اون مسئله،به این نتیجه میرسن که توهین کردن به دوستان ترک،اشکالی نداره و اتفاقا اونا خوششون هم میاد....

من دوست کرد دارم که داره حرف میزنه،میگه باید همه ی ایرانی های غیر فارس رو تیربارون کنن یا از کشور بندازن بیرون!بدون اینکه شعورش رو بکشه بالا و بفهمه که در این صورت،خودش هم جزو اخراجی هاست!!

میخوام بگم،دلیل عمده ی این مسئله،نا اگاهی بسیاری از دوستانه....
اینا نباید ازشون خورده گرفت،چون درک و قدرت تحلیلشون در همون حده!!

من به مامانم میگم تجزیه طلب های کرد،هدفشون اینه که شهرهای کرد نشین رو جدا کنن و یه کشور جدید با کردستان عراق درست کنن،میگه اخ جون خیلی خوبه اینجوری که؟!(نمیشه از این لحظه گذشت!! فکو فامیله داریم؟!)
مشخصا برای مامان من که لیسانس هم داره،شاغله و یه خانم اجتماعی که خیلی از دوستاش ازش مشورت میگیرن برا زندگیشون،چنین چیزی رو نمیتونه تحلیل کنه که چقد بده یه همچین حرکتی،براش هم مهم نیست که حالا مثلا چهار نفر تو یه شهر با فاصله ی 20 ساعت از ما ناراحت بشن یا نه!!
(هرچند تو خونواده ی ما،کمترین کاری که تونستم بکنم اینه که همه رو اموزش دادم که هیچوقت با این جوک های قومیتی توهینی خوب برخورد نکنن و تکستش نکنن برا دیگران و جواب هم داده!!)

در این پروسه نقش دولت و حکومت و مسئول رو بیابید!

نقشش اینه که من از کلاس اول ابتدایی تا حالا،عاشق تاریخ بودم و برام تاریخ میخوندن و درس های تاریخ مدرسه رو همیشه 20 شدم،ولی برای اولین باره که می فهمم که اذری با ترک فرق داره!!

البته باز هم تو زنجان افراد آسیمیله و ناآگاه موجود هستند که به امید خدا اونا هم آگاه خواهند شد . از این نمونه افراد در همین باشگاه هم حضور دارند

احتمالا در مورد ایرانی بودن و حقوق شهروندی ضایع شدشون اگاه شدن و فرهنگشون نه؟

اتفاقا میتونم با غرور سرمو بالا کنم و بگم،در تمام طول عمرم،بجز یک مرتبه،به هیچ قومیتی توهین نکردم....گوشیم 1000تا تکست روشه،میتونم همه رو براتون بکاپ بگیرم بهتون بدم اگه یه دونه جوک در مورد قومیت ها و اشخاص و نماد ها پیدا کردین!!

این رفیق کرمانشاهی ما،رفته بود از تبریز نومزد گرفته بود!!گوشی نومزدش رو اورده بود و داده بود دست من،داشتم عکس هاشون رو نیگا میکردم،
به یه عکس از داخل کلاس مدرسه خوردم که نامزدش،با حالت خاصی دستش رو گرفته بود!!اولش،فک کردم که اشتباهه و این شکل،اتفاقی به دست اومده!!
عکس بعدی،عکس گرگ خاکستری،همراه نقشه ی ترکیه روی منطقه ی ترک نشین ایران(تبریز و ارومیه ) که جزو نقشه ی ترکیه شده بود و و پرچم ترکیه همراه با متن "نماد تورک" بود!!منم هرچی از دهنم در اومد،به دوستم گفتم و شماره ی نامزدش رو هم گرفتم و هرچی از دهنم در اومد به اون هم حواله کردم،تا 2.5 ماه،فکر میکردم که نومزدیشون به هم خورده!!
برا یکی از دوستان ترکم داستان رو تعریف کردم و اون خیلی ناراحت شد که به گرگ خاکستری توهین کردم!!
این تنها توهین من بود!!! اونم نمی دونستم که گرگ خاکستری نماد تجزیه طلبی نیست!!

Sarp

مدیر بازنشسته
توی این تاپیک الان کی بحث راه انداخت؟اون جاهایی که میان علیهت جبهه میگیرن تیریپ بر میدارن که اصالت تو رو بهتر از خودت میشناسن هرچقدرم توضیح میدی حرف خودشونو میزننو قبول دارم!
الان توی این تاپیک یه نفر یه نظرسنجی راه انداخته یکی از گزین ههاشو اشتباها نوشته آذری.کاملا سهوی.جالبه که از خود ترکا هم بودن که آمدن گفتن من آذریم!
من دارم میگم همه رو دشمن فرض نکنین.
هنرشو داری آگاهی بده به بقیه.
مشکل من اونجاییه میای میگی مردم نقش اصلی رو در اختلافات بازی میکنن.این مردم یعنی کیا؟چجوری؟اصلا مگه ابزارشو دارن؟

منم کنایه نزدم.جدی گفتم.منم نقش حکومتو کاملا قبول دارم.
سرشم با تو بحثی ندارم.
میگم پای مردم ننویس.(این گیسای زبونمو باید ببافم بسکه این جمله رو تکرار کردم)
این تاپیک قدیمیه و قبلش رو یادم نیست
ولی این بحث فعلی رو کاربر سیناپس
چطو ؟:دی

بقیه سخنانت هم اصلا بحث نبوده و یه بحث دیگه ست که اگه میخوای صوبت کنیم :دی

مردم دقیقا یعنی مردم
یعنی من و تو
یعنی همه کسانی که در این جامعه آماری (باشگاه مهندسان) بحث میکنند
همون اول هم گفم
کاری ندارم چه کسی یا کسانی این اختلافات رو استارت زده اند و هیزم آتشش رو اضافه میکنن
مردم اگر به این اختلافات دامن نزنند در مدت کوتاهی و به تدریج این آتش خاموش خواهد شد و از خاطره ها پاک خواهد شد

اون ابزارهایی که مد نظرته تبلیغات تفرقه انگیز رو برای چه کسانی پخش میکنند؟
تو تی وی تبریک اعیاد به ایرانیهای پارسی زبان و آریائی تبار و هموطن آذری زبان رو برای چه کسانی پخش میکنند ؟ برای امثال من و تو دیگه . نه ؟
خب حالا من و تو (مردم) خام این تبلیغات نشیم آیا این تبلیغات به تدریج حذف نخواهند شد ؟
متوجه منظورم میشی یا نه عروس خانوم ؟

Sarp

مدیر بازنشسته
نقشش اینه که من از کلاس اول ابتدایی تا حالا،عاشق تاریخ بودم و برام تاریخ میخوندن و درس های تاریخ مدرسه رو همیشه 20 شدم،ولی برای اولین باره که می فهمم که اذری با ترک فرق داره!!
ملانصرالدین خونه شو دزد میزنه
یکی میاد میگه تقصیر از خودته که حواست نبوده
یکی میگه مقصر بناس که دیوار رو کوتاه ساخته
یکی میگه مقصر همسایه هات هستند که متوجه حضور دزد نشدند
.
.
.
.
ملانصرالدین میگه : پس دزد هم در این موضوع هیچ نقشی نداشته و تقصیری به گردنش نیست !

مسئله ما هم شبیه این حکایته
دولت کتابای تاریخ مدرسه رو تحریف کرده
انگلیس فلان چیز رو تحریف کرده
اسرائیل فلان چیز رو جعا کرده
آمری . . .
دنیا . . .
مردم هم این وسط بی تقصیرند

عزیز ، من هم به نقش پررنگ و کلیدی حکومت در این اختلافات آگاهم
سخنم هم اینه که مردم نباید آب در آسیاب این حکومت بریزند!

به یه عکس از داخل کلاس مدرسه خوردم که نامزدش،با حالت خاصی دستش رو گرفته بود!!اولش،فک کردم که اشتباهه و این شکل،اتفاقی به دست اومده!!
عکس بعدی،عکس گرگ خاکستری،
بوز قورد (به فارسی گرگ خاکستری) یکی از افسانه های بسیار کهن ملت ترکه که از رود ینی سئی ترکستان چین تا دریاچه بالکان اروپا در بین همه مردم ترک متداول هست و ریشه در ادبیات و فولکلور ترکها داره

parastoo kh

عضو جدید
کاربر ممتاز
من قهرم چرا شوشتری ندارههههههههه
ادم امضا بابک رو میبینه دهنش اب میوفته

shirin.mohandes

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
یه مدت،توی شبکه ی فارسی وان اون اوائل که اومده بود،یه اگهی میداد که چهار تا ابادونی کنار هم نشستن و خالی میبندن!!یه روز جوش اوردم و دراینباره،تو وبلاگم مطلبی نوشتم،چند تا از دوستای ابادانیم تو سایت مورد نظر،بهم خندیدن و گفتن که کلی هم حال میکنن با این اگهیه!!تو چرا بدت میاد؟
خودم خیلی وقت ها جوک هایی که کرد ها رو مسخره کرده،مثلا غذا ها رو یا برخی کلمات خاص رو یا طرز راه رفتن و اینا رو، خندم میگیره و بهم بر نمیخوره!!
ولی هیچقوت موفق نشدم که به دوستام بفهمونم که این مورد،برای ترک ها فرق میکنه و اکثر جوک ها،توهینه و نه شوخی،نشد که نشد!! بدتر اینکه تو یه مسافرخونه تو اردبیل بود فک کنم چند سال پیش،یکی از دوستان ترک که اونجا کار میکرد،برا دوستای ما چندین تا جوک تعریف کرده بود و اینا با استناد به اون مسئله،به این نتیجه میرسن که توهین کردن به دوستان ترک،اشکالی نداره و اتفاقا اونا خوششون هم میاد....

من دوست کرد دارم که داره حرف میزنه،میگه باید همه ی ایرانی های غیر فارس رو تیربارون کنن یا از کشور بندازن بیرون!بدون اینکه شعورش رو بکشه بالا و بفهمه که در این صورت،خودش هم جزو اخراجی هاست!!

میخوام بگم،دلیل عمده ی این مسئله،نا اگاهی بسیاری از دوستانه....
اینا نباید ازشون خورده گرفت،چون درک و قدرت تحلیلشون در همون حده!!

من به مامانم میگم تجزیه طلب های کرد،هدفشون اینه که شهرهای کرد نشین رو جدا کنن و یه کشور جدید با کردستان عراق درست کنن،میگه اخ جون خیلی خوبه اینجوری که؟!(نمیشه از این لحظه گذشت!! فکو فامیله داریم؟!)
مشخصا برای مامان من که لیسانس هم داره،شاغله و یه خانم اجتماعی که خیلی از دوستاش ازش مشورت میگیرن برا زندگیشون،چنین چیزی رو نمیتونه تحلیل کنه که چقد بده یه همچین حرکتی،براش هم مهم نیست که حالا مثلا چهار نفر تو یه شهر با فاصله ی 20 ساعت از ما ناراحت بشن یا نه!!
(هرچند تو خونواده ی ما،کمترین کاری که تونستم بکنم اینه که همه رو اموزش دادم که هیچوقت با این جوک های قومیتی توهینی خوب برخورد نکنن و تکستش نکنن برا دیگران و جواب هم داده!!)

احتمالا در مورد ایرانی بودن و حقوق شهروندی ضایع شدشون اگاه شدن و فرهنگشون نه؟

اتفاقا میتونم با غرور سرمو بالا کنم و بگم،در تمام طول عمرم،بجز یک مرتبه،به هیچ قومیتی توهین نکردم....گوشیم 1000تا تکست روشه،میتونم همه رو براتون بکاپ بگیرم بهتون بدم اگه یه دونه جوک در مورد قومیت ها و اشخاص و نماد ها پیدا کردین!!

این رفیق کرمانشاهی ما،رفته بود از تبریز نومزد گرفته بود!!گوشی نومزدش رو اورده بود و داده بود دست من،داشتم عکس هاشون رو نیگا میکردم،
عکس بعدی،عکس گرگ خاکستری،همراه نقشه ی ترکیه روی منطقه ی ترک نشین ایران(تبریز و ارومیه ) که جزو نقشه ی ترکیه شده بود و و پرچم ترکیه همراه با متن "نماد تورک" بود!!منم هرچی از دهنم در اومد،به دوستم گفتم و شماره ی نامزدش رو هم گرفتم و هرچی از دهنم در اومد به اون هم حواله کردم،تا 2.5 ماه،فکر میکردم که نومزدیشون به هم خورده!!
برا یکی از دوستان ترکم داستان رو تعریف کردم و اون خیلی ناراحت شد که به گرگ خاکستری توهین کردم!!
این تنها توهین من بود!!! اونم نمی دونستم که گرگ خاکستری نماد تجزیه طلبی نیست!!
منظورم تنها شما نبودینا،قبول کنین همه مث شما نیستن و همچین دیدگاهی ندارن
این توهین هیچ ربطی به ناآگاهی مردم نداره،چرا این ناآگاهی(به این شدت)واسه زبونای دیگه وجود نداره فقط مال زبون ترکیه
در ضمن زبون ترکی به دو شاخه تقسیم میشه1.ترکی آذری 2.ترکی استانبولی
مام ترک آذری هستیم

senaps

عضو جدید
کاربر ممتاز
مردم هم این وسط بی تقصیرند

خیر....من حتی از خونواده ی خودم مثال زدم که بگم این بی خردی و اشتباه رو هرکسی ممکنه انجام بده...مشخصا مردم دارن بهش دامن میزنن،و زنده نگه میدارن این توهین ها وو طرز فکر ها رو،ولی یه حکومت مردمی،میتونه همونجوری که نژاد پرست ترین کشور دنیا رو به جایی رسوند که رئیس جمهورش،نژاد پست اون کشور بوده یه روزی، ما ایرانی ها با پیشینه ی هزاران ساله،مثل اب خوردن میتونن این مسئله قومیت ها رو از بین ببرن!!
کافیه مردم ایران،به جای مختار،با ستار خان و باقر خان،با بابک(شما نه!! خرمدین!) با خشایار شاه و با امیرکبیر اشنا بشن...کافیه با ارش و کاوه،با بوز قور، با تخت جمشید با رستم و سهراب، با رخش، با هوووووووووووووو!! تا فردا میتونمن براتون لیست کنم اشنا بشن...کافیه بدی دست بهمن قبادی یا هر کار گردان داخلی دیگه!!

ببین سر 30 ثانیه بعد از اولین اپیزود ها،مردم ایران چه عطش وطن پرستیی بینشون بیدار میشه!!!
ماها با خوندن دو خط تاریخ مدرسه،دیوونش شدیم،وای به حال روزی که سریالی به کیفیت سریال های خارجی ساخته بشه!!
---------
این تیکه اصلاح شد!:

کشوری مثل امریکا،کل فرهنگش از جنگ ستارگان و اسپایدر من و سوپر منه!!قهرمان ملیشون برا کمتر از 40 سال پیش خلق شده!! با این وجود،تونستن 52 تا ایالت با فرهنگ های مختلف رو وصل کنن به هم!!این بیچاره ها جلو فرهنگ 2500 ساله ی ما ایرانی ها،اصلا حرفی برای گفت ندارن،اگه یه نفر مثل بچه ی ادم بیاد در کنار پر کردن جیب خودش،به مردم اجازه ی فعالیت فرهنگی اقتصادی علمی رو بده!!به مردم اجازه ی زندگی رو بده!!

بله میدونم و نمیخوام رد بکنم!! ولی میگم،راه حل داره!!

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
اوهوم
کم آوردی پس

ولی سیاست ما برعکس این بود و جواب هم داد
ما اکثرا از فامیلو و خانواده شروع نکردیم
از جامعه شروع کردیم به تبلیغ واقعیت
این تبلیغ عاقبت به خانواده ها رسید !

زنجانی که تا سه سال پیش آسیمیله شده بود و کلا از دست رفته تلقی میشد الان دوباره آگاهی خودش رو باز یافته
من؟؟؟ فکر کن من کم بیارم!!!
البته لازم به ذکر هست که منظور من در اون پست صرفا بحث لهجه و گویش بود ، ما مردیم بس که به دوستامون گفتیم اصلا لزومی نداره زور بزنین که لهجه تون تو حرف زدنتون مشخص نباشه... وقتی سرتو بالا بگیری و با لهجه هم حرف بزنی بالاخره حالیشون می شه لهجه خنده نداره... مگه یه فارس تهرانی بخواد به زبانها و گویش های دیگه حرف بزنه می تونه با لهجه درست حرف بزنه؟؟؟
.
البته ذکر این نکته هم لازم هست که بنده باید در کمال شرمندگی عرض کنم منظورم از فامیلام گروهی بود که جزو تمسخرکنندگان هستن! نه تمسخر شوندگان! متوجه تفاوتش هستی؟؟؟ ولی خب روش عکسش بهتر جواب می ده... یعنی به اونی که لهجه داره بفهمونی لهجه باعث خجالت نیست...وگویش هویت آدمه.... اونوقت اون که سرشو بالا بگیره طرف مقابلشم خسته می شه;)
.
اما بحث فرهنگ و نژاد و توهینهای قومیتی و غیره که به جای خود درکنار بحث زبان و گویش... من هم با همین روش تو موافقم... ایشالا واس بقیه هم جواب می ده... ;)
.
یعنی شما حاضری یه هم وطن به قول خودتون خر داشته باشین؟؟؟!!!!
حق بدین دیگه آدما تا یه حد ظرفیت دارن،نه ما به زور میتونیم خودمونو به شما بچسبونیم نه شما میتونی قبول کنی
پس توکارو سرزنش نکنین لطفا
البته من از اونایی هستم که عاشق ایرانم فقط ولی از ایرانیا دلگیر محضم!!!!!!!!
قربون دلت برم... دلگیر نباش... دلت به حالشون بسوزه...اونم نه از همه.... می دونم گفتنش راحته ولی فکر نکن فقط تورکا توهین می شنون... اینجا یه اقلیتی هستن که فکر می کنن دهن آسمون باز شده اینا افتادن پایین... ولی خب درست می شن.. نخوان هم مجبورن درست شن:D
.
.
این توهین هیچ ربطی به ناآگاهی مردم نداره،چرا این ناآگاهی(به این شدت)واسه زبونای دیگه وجود نداره فقط مال زبون ترکیه
در ضمن زبون ترکی به دو شاخه تقسیم میشه1.ترکی آذری 2.ترکی استانبولی
مام ترک آذری هستیم
ترکی که خیلی شاخه های مختلف داره....
ناآگاهی وجود نداره؟؟؟ بحث تورکی واذری بحثش جداست و خاص... وگرنه ناآگاهی هست... همین الان اینجا نوشته گیلکی و مازنی... در حالی که این دوتا تا دلت بخواااااااد با هم متفاوتن..!

shirin.mohandes

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
قربون دلت برم... دلگیر نباش... دلت به حالشون بسوزه...اونم نه از همه.... می دونم گفتنش راحته ولی فکر نکن فقط تورکا توهین می شنون... اینجا یه اقلیتی هستن که فکر می کنن دهن آسمون باز شده اینا افتادن پایین... ولی خب درست می شن.. نخوان هم مجبورن درست شن:D
.
.

ترکی که خیلی شاخه های مختلف داره....
ناآگاهی وجود نداره؟؟؟ بحث تورکی واذری بحثش جداست و خاص... وگرنه ناآگاهی هست... همین الان اینجا نوشته گیلکی و مازنی... در حالی که این دوتا تا دلت بخواااااااد با هم متفاوتن..!
مر30خدانکنه،بقیه گویشها هم توهین میشن نه به اندازه تورکا
منظورم از ناآگاهی در مورد توهین به این زبان بود نه خود زبان منظور سناپسم فک کنم همین بوده باشه که مردم از سر ناآگاهی به این زبان توهین میکنن که من قبول ندارم
راجع به ناآگاهی در مورد زبانم حق میدم چون منِ تورک اطلاع زیادی از زبونم ندارم دیگه از تهرانی جماعت چه انتظاری داشته باشم!!!!
راستی شما آذری هستی یا واقعا شمالی؟؟؟!!!

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
مر30خدانکنه،بقیه گویشها هم توهین میشن نه به اندازه تورکا
منظورم از ناآگاهی در مورد توهین به این زبان بود نه خود زبان منظور سناپسم فک کنم همین بوده باشه که مردم از سر ناآگاهی به این زبان توهین میکنن که من قبول ندارم
راجع به ناآگاهی در مورد زبانم حق میدم چون منِ تورک اطلاع زیادی از زبونم ندارم دیگه از تهرانی جماعت چه انتظاری داشته باشم!!!!
راستی شما آذری هستی یا واقعا شمالی؟؟؟!!!
آذری؟؟؟ چرا فکر کردی آذری ام؟؟؟
شمالیم... نسل اندر نسل :D ...;)
.
توهین به زبان؟؟؟ به لهجه دیدم توهین شه اما توهین به زبان؟؟؟ تو سطح جامعه اصلا ندیدم مثلا یکی بگه زبان ترکی فلانه یا کوردی یا شمالی یا هرچیز دیگه... منظورتون لهجه س وقتی که فارسی صحبت می کنن؟؟:w20::w20:

elisa.ff

عضو جدید
کاربر ممتاز
کشورهای دیگه منظورم پیشرفته، همش به فکر پیشرفتن ..به جاهای خیلی بزرگی هم رسیدن اون وقت پایتخت نشینان ما نشستن لهجه مسخره میکنن به خدا خجالت داره ..هر بد بختی که به سرمان بیاد حقمونه .خود کرده را تدبیر نیست.

تا همینه .......همینی که هست ........من نمی دونم این مردم کی معنی فرهنگ رو به تمام معنا درک میکنن!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

shirin.mohandes

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
آذری؟؟؟ چرا فکر کردی آذری ام؟؟؟
شمالیم... نسل اندر نسل :D ...;)
.
توهین به زبان؟؟؟ به لهجه دیدم توهین شه اما توهین به زبان؟؟؟ تو سطح جامعه اصلا ندیدم مثلا یکی بگه زبان ترکی فلانه یا کوردی یا شمالی یا هرچیز دیگه... منظورتون لهجه س وقتی که فارسی صحبت می کنن؟؟:w20::w20:
آخه به آواتارت نمیاد،به حرفات نمیاد
نه منظورم همون زبان تورکی خودمونه،یا بهتره بگم تورک زبونای خودمون،این جکایی که درس میکنن و....همش توهین به زبانه به نظر من نه لهجه

Sarp

مدیر بازنشسته
سال 87 برای نظارت و رفع مشکلات شبکه یکی از ادارات دولتی رفته بودم تهران
یکی رو گذاشته بودند وردستم که هر چیزی نیاز داشته باشم فراهم کنه

من موقع کار تمرکزم زیاد میشه و خیلی کم حرف میزنم
بعد اتمام کار همین شخص اومد واسه خسته نباشید و این حرفا
کمی که صوبت کردیم یهو چشاش عین :eek: گرد شد
گفت تو ترکی ؟
پس چجوری مشکل این شبکه رو حل کردی ؟ :eek:
یعنی واقعا ترک هستی ؟ :eek:
پس چجوری این همه سواد داری ؟
فکر کردم واقعا فارس هستی
(اینجا هم دهنش باز مونده :دی)

به جان بابک اگه کلمه ایش رو کم و زیاد کرده باشم :دی

آخرین ویرایش:

#parisa#

عضو جدید
کاربر ممتاز
این تاپیک قدیمیه و قبلش رو یادم نیست
ولی این بحث فعلی رو کاربر سیناپس
چطو ؟:دی

بقیه سخنانت هم اصلا بحث نبوده و یه بحث دیگه ست که اگه میخوای صوبت کنیم :دی

مردم دقیقا یعنی مردم
یعنی من و تو
یعنی همه کسانی که در این جامعه آماری (باشگاه مهندسان) بحث میکنند
همون اول هم گفم
کاری ندارم چه کسی یا کسانی این اختلافات رو استارت زده اند و هیزم آتشش رو اضافه میکنن
مردم اگر به این اختلافات دامن نزنند در مدت کوتاهی و به تدریج این آتش خاموش خواهد شد و از خاطره ها پاک خواهد شد

اون ابزارهایی که مد نظرته تبلیغات تفرقه انگیز رو برای چه کسانی پخش میکنند؟
تو تی وی تبریک اعیاد به ایرانیهای پارسی زبان و آریائی تبار و هموطن آذری زبان رو برای چه کسانی پخش میکنند ؟ برای امثال من و تو دیگه . نه ؟
خب حالا من و تو (مردم) خام این تبلیغات نشیم آیا این تبلیغات به تدریج حذف نخواهند شد ؟
متوجه منظورم میشی یا نه عروس خانوم ؟

کجای حرفم دقیقا بحث نبوده؟پیرو حرف خودت بود همه اش.

آره متوجه منظورت میشم آقا داماد.قبولشم دارم.من منکر کاری که مردم میتونن انجام بدن نشدم!این کاریه که خودم دارم سعی میکنم انجامش بدم و تبلیغش کنم!

بذار یه چیزی بگم.یه بار با یکی از دوستای ترکم توی باشگاه حرف میزدم.دیدم به مامانش نمیگه آنا.گفتم چرا؟گفت تبلیغات رسانه ها خیلی تاثیر داره پریسا!حالا این یه تاثیر خیلی کوچیک بود روی یه ترک هویت طلب که اتفاقا روی اصالتش خیلی تاکید داره.حالا تو انتظار داری واسه مردمی که نهایت به عمرشون سر هم پای حرفای 10 تا ترکم ننشستن خام این تبلیغات نشن؟
وقتی اصلا همچین چیزی واسه مردم تبدیل به دغدغه نشده که بخوان متوجه تاثیر ناخودآگاه این تبلیغات روی ذهن و رفتارشون بشن چجوری میخوان باهاش مقابله کنن؟من تا وقتی این هویت طلبی شماها رو ندیده بودم اصلا متوجه این تاثیرات نشده بودم روی خودم!
این دغدغه ایجاد کردن توی همچین شرایطی هم چیزیه که فقط از دست خودتون برمیاد.اگر حکومت ابزاری داره به نام رسانه که باهاش روی مردم اثر میذاره شما هم یه ابزاری دارید به نام قدرت بالقوه ی چند میلیون ترک!
(یا هر قومیت دیگه)

آخرین ویرایش:
بالا