آرزوی مردم کره جنوبی در سی و هفت سال پیش: تبدیل شدن به ایران پیشرفته !

hamidnj

عضو جدید
رویای کره ای ها برای تبدیل به ایران توسعه یافته با گذشت سی و چند سال برعکس شده است و تبدیل به رویای ایرانیان برای رسیدن به کره شده است.... پیش از انقلاب به دنبال مسافرت شهردار وقت تهران به سئول در سال ۱۳۵۴ درجهت همکاری بین دو کشور سنگ بنای دو خیابان بزرگ در پایتخت دو کشور گذاشته شد.خیابانی در تهران با نام سئول و خیابانی در سئول با نام تهران در این قرار داد شهردار سئول آروز می کند این تفاهم باعث گردد تا سئول نیز به مانند تهران شهر پیشرفته ای گردد و این درست در زمانی بوده است که وضعیت اقتصادی مردم کره نابسامان بوده است.نکته جالب آن است که خیابان تهران تنها اسم خارجی در میان خیابان های سئول است حال با گذشت ۳۳ سال خیابان تهران مبدل به اصلی ترین، زیباترین و گرانقیمت ترین خیابان سئول شده است.دفاتر صدها شرکت عظیم تجاری ـ صنعتی و دفاتر شرکت های بزرگ بین اللملی از قبیل یاهو و برجهای بلند این خیابان که یک سرمایه گذاری بیش از ۱۰۰میلیارددلاری را به خود جذب کرده است در این خیابان قرار دارد و این در حالی است که خیابان سئول در تهران تنها اتوبانی به خود دیده است. اینک این دو خیابان جلوه معنی داری به داستان توسعه یافتگی این دو شهر و کشور بخشیده است. معنایی که برای ما ایرانیان بسیار درد آور و قابل تامل است . و جالب آنکه رویای کره ای ها برای تبدیل به ایران توسعه یافته با گذشت سی و چند سال برعکس شده است و تبدیل به رویای ایرانیان برای رسیدن به کره شده است. در یک مقایسه تطبیقی سرعت عمل و پیشرفت کره و ایران را در جهت توسعه یافتگی با مشاهده سرنوشت دو خیابان سئول در ایران و خیابان تهران در کره می توان به وضوح دید.

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ایشون اون موقع این حرف رو زد که ما خوشمون اومد و نفت مفتی بهش دادیم تا پیشرفت کنه. الانم کارشون بجایی رسیده که ما رو تحریم هم میکنند. نمیدونم اشکال از کدوم طرفه.

ali hoseini

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من بجای کلی توجیه و توهین و توضیح و .... اینجا سه تا نقطه میزارم. به این معنی که فقط فکر کنیم و ببینیم چرا اینجا هستیم ، قبل از اینکه تند تند تایپ کنیم.

...

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من بجای کلی توجیه و توهین و توضیح و .... اینجا سه تا نقطه میزارم. به این معنی که فقط فکر کنیم و ببینیم چرا اینجا هستیم ، قبل از اینکه تند تند تایپ کنیم.

...
یه روز حسرت همین امروز مون رو هم خواهیم خورد. چون پیشروی که نداریم بجاش همش پسروی میکنیم.

Fateme_bay

عضو جدید
کاربر ممتاز
خواستیم جواب بدیم اما...

گوش اگر گوش... و ناله اگر ناله ماست
آنچه البته به جایی نرسد فریاد است

فرزانه 343

کاربر فعال تالار شیمی ,
کاربر ممتاز
سلام
باورت رو عوض کنی جهان را تغییر خواهی داد

t3teknik

عضو جدید
کاربر ممتاز
حالا اونا کجا و ما کجا
اخه ما دوس داریم همه چیزو خودمون بسازیم- بعدش با غرور بیایم پشت تلوزیون و بگیم ما اینیم

حتی اگر شده سالهای سال وقت میزاریم وقتی که باید صرف چیزای دیگه ای بشه

sea ray

عضو جدید
کاربر ممتاز
مگه ایران الان الگوی همه کشورها نیست؟!:surprised:

مسعود.م

متخصص والیبال باشگاه ورزشی
کاربر ممتاز
اقتصاد کره جنوبی بعد از رکود در دهه ۹۰ اجرای برنامه های توسعه را اغاز کرد یعنی همان زمانی که ما بعد از اجرای برنامه اول توسعه تقریبا اقتصاد جنگ زده را بازسازی کرده و در میانه اجرای برنامه دوم توسعه بودیم
در ادامه به خلاصه ای از این سال های رقابت اشاره می کنم
بین شرکای اصلی اقتصادی دو کشور تفاوت های وجود داشت
کره ای ها امریکا را شریک اصلی خود انتخاب کردند و ما اروپایی ها را
به عنوان مثال کره ای ها در توسعه صنایع خودروسازی با امریکا شریک شدند و ما با فرانسوی ها و المانی ها
شراکت ما با اروپایی ها در صنایع نفت و گاز هم با شرکت هایی مانند توتال فرانسه رپسول اسپانیا شل انگلیسی-هلندی و... ادامه داشت هر چند که در مقطعی با بعضی شرکت های امریکایی همکاری داشتیم
اما امار اقتصادی برنامه های توسعه ما
عملکرد شاخص های اقتصادی مثل تورم و رشد اقتصادی ما هم در پایان برنامه دوم با وجود نوسان رخ داده در میانه راه در پایان مناسب بود
اما شاهکار اقتصادی ما در برنامه سوم (۷۹‏‏تا ۸۳‏)‏ بود که حتی رشد اقتصادی در بخش صنایع دو رقمی شد‏ نرخ تورم به ۱۰.۴ درصد رسید نرخ بیکاری هم ۱۰.۳ درصد شد البته نرخ واقعی بیکاری چرا که دولت فعلی فرمول محاسبه بیکاری و میزان ساعت اشتغال افراد را تغییر داده و در حال حاضر در خوشبینانه ترین حالت میزان بیکاری ۳۰ درصد است
عملکرد ما در برنامه چهارم توسعه از لحاظ رشد اقتصادی نزولی و از لحاظ تورم دارای منحنی سینوسی بود طبق امار ارائه شده رشد اقتصادی در پایان سال ۸۸بین ۲ تا ۴ درصد اعلام شد نرخ تورم هم با وجود افزایش شدید در سال های ۸۵ و ۸۶ به رقم مناسب ۸ درصد رسید (که با توجه به کاهش نرخ تورم در دولت قبل منطقی به نظر می رسید)‏ دلیل بی نظمی امار رشد اقتصادی هم عدم انتشار امار دقیق توسط دولت و تفاوت ان با امارهای منابع معتبر خارجی بوده هرچند که با توجه به افزایش شدید قیمت نفت باید شاهد رشد اقتصادی بیشتری می بودیم اما سیر نزولی اقتصاد ما بعد از تقریبا شکست برنامه چهارم در تحقق رشد اقتصادی از اواخر ۸۹
اغاز شد
در حال حاضر هم که در سال سوم برنامه پنجم توسعه هستیم رشد اقتصادی منفی که حتی بعضی امارها ان را بین ۷. تا ۴ درصد منفی اعلام کردند‏ در حالی که طبق برنامه ما باید به رشد ۸ درصدی برسیم نرخ تورم هم طبق اعلام بانک مرکزی بیش از ۳۰ درصد اعلام شده
به هر حال در بین اجرای برنامه چهارم تا به حال تحریم هم شامل ما شد اما نباید فراموش کنیم که قیمت هر بشکه نفت به بیش از ۱۴۰ دلار هم رسید‏ در حالی که در برنامه موفق سوم نفت به زیر ۲۰ دلار رسید اما با مدیریت صحیح خللی به اجرای ان وارد نشد اما حالا...
به هر حال تفاوت جایگاه اقتصادی فعلی ما با کره جنوبی به خوبی عدم موفقیت ما در اجرای برنامه های چهارم و برنامه پنجم را نشان می دهد
در پایان امیدوارم اولویت نخست اقتصادی دولت اینده بازگرداندن کشور به مسیر پیشرفت بر اساس برنامه های تصویب شده توسعه باشد

آخرین ویرایش:

سیّد

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
هفت شهر عشق را عطار گشت ما هنوز انر غم یک کوچه ایم
;) نفت مفت ما همه جا رو اباد کرد ....

sea ray

عضو جدید
کاربر ممتاز
اقتصاد کره جنوبی بعد از رکود در دهه ۹۰ اجرای برنامه های توسعه را اغاز کرد یعنی همان زمانی که ما بعد از اجرای برنامه اول توسعه تقریبا اقتصاد جنگ زده را بازسازی کرده و در میانه اجرای برنامه دوم توسعه بودیم
در ادامه به خلاصه ای از این سال های رقابت اشاره می کنم
بین شرکای اصلی اقتصادی دو کشور تفاوت های وجود داشت
کره ای ها امریکا را شریک اصلی خود انتخاب کردند و ما اروپایی ها را
به عنوان مثال کره ای ها در توسعه صنایع خودروسازی با امریکا شریک شدند و ما با فرانسوی ها و المانی ها
شراکت ما با اروپایی ها در صنایع نفت و گاز هم با شرکت هایی مانند توتال فرانسه رپسول اسپانیا شل انگلیسی-هلندی و... ادامه داشت هر چند که در مقطعی با بعضی شرکت های امریکایی همکاری داشتیم
اما امار اقتصادی برنامه های توسعه ما
عملکرد شاخص های اقتصادی مثل تورم و رشد اقتصادی ما هم در پایان برنامه دوم با وجود نوسان رخ داده در میانه راه در پایان مناسب بود
اما شاهکار اقتصادی ما در برنامه سوم (۷۹‏‏تا ۸۳‏)‏ بود که حتی رشد اقتصادی در بخش صنایع دو رقمی شد‏ نرخ تورم به ۱۰.۴ درصد رسید نرخ بیکاری هم ۱۰.۳ درصد شد البته نرخ واقعی بیکاری چرا که دولت فعلی فرمول محاسبه بیکاری و میزان ساعت اشتغال افراد را تغییر داده و در حال حاضر در خوشبینانه ترین حالت میزان بیکاری ۳۰ درصد است
عملکرد ما در برنامه چهارم توسعه از لحاظ رشد اقتصادی نزولی و از لحاظ تورم دارای منحنی سینوسی بود طبق امار ارائه شده رشد اقتصادی در پایان سال ۸۸بین ۲ تا ۴ درصد اعلام شد نرخ تورم هم با وجود افزایش شدید در سال های ۸۵ و ۸۶ به رقم مناسب ۸ درصد رسید (که با توجه به کاهش نرخ تورم در دولت قبل منطقی به نظر می رسید)‏ دلیل بی نظمی امار رشد اقتصادی هم عدم انتشار امار دقیق توسط دولت و تفاوت ان با امارهای منابع معتبر خارجی بوده هرچند که با توجه به افزایش شدید قیمت نفت باید شاهد رشد اقتصادی بیشتری می بودیم اما سیر نزولی اقتصاد ما بعد از تقریبا شکست برنامه چهارم در تحقق رشد اقتصادی از اواخر ۸۹
اغاز شد
در حال حاضر هم که در سال سوم برنامه پنجم توسعه هستیم رشد اقتصادی منفی که حتی بعضی امارها ان را بین ۷. تا ۴ درصد منفی اعلام کردند‏ در حالی که طبق برنامه ما باید به رشد ۸ درصدی برسیم نرخ تورم هم طبق اعلام بانک مرکزی بیش از ۳۰ درصد اعلام شده
به هر حال در بین اجرای برنامه چهارم تا به حال تحریم هم شامل ما شد اما نباید فراموش کنیم که قیمت هر بشکه نفت به بیش از ۱۴۰ دلار هم رسید‏ در حالی که در برنامه موفق سوم نفت به زیر ۲۰ دلار رسید اما با مدیریت صحیح خللی به اجرای ان وارد نشد اما حالا...
به هر حال تفاوت جایگاه اقتصادی فعلی ما با کره جنوبی به خوبی عدم موفقیت ما در اجرای برنامه های چهارم و برنامه پنجم را نشان می دهد
در پایان امیدوارم اولویت نخست اقتصادی دولت اینده بازگرداندن کشور به مسیر پیشرفت بر اساس برنامه های تصویب شده توسعه باشد

منتظر 1000 تا دولت دیگه هم بمونی وضع همینه. اشکال از کل سیستمه که باید عوض شه . تا کل سیستم عوض نشه به تولید 6 میلیون بشکه نفت زمان شاه فقید نمیرسیم توریستها از ایران فراری هستند سرمایه ها فرار میکنند مغزها فرار میکنند سرمایه دارها با سرمایشون به کانادا و آمریکا فرار میکنند فقط برای اینکه بتونن لباسی که دلشون میخواد تنشون کنند تحریمها روز به روز بیشتر میشه و ما هم روز به روز درس عبرت بهتری برای مردم کشورهای جهان سوم میشیم که راه ما رو نرن

مسعود.م

کاربر ممتاز
منتظر 1000 تا دولت دیگه هم بمونی وضع همینه. اشکال از کل سیستمه که باید عوض شه . تا کل سیستم عوض نشه به تولید 6 میلیون بشکه نفت زمان شاه فقید نمیرسیم توریستها از ایران فراری هستند سرمایه ها فرار میکنند مغزها فرار میکنند سرمایه دارها با سرمایشون به کانادا و آمریکا فرار میکنند فقط برای اینکه بتونن لباسی که دلشون میخواد تنشون کنند تحریمها روز به روز بیشتر میشه و ما هم روز به روز درس عبرت بهتری برای مردم کشورهای جهان سوم میشیم که راه ما رو نرن

دلایل من علمی و اقتصادی بود این که ۱۰۰ دولت نمیتونن دیدگاه شماست همان طور که بعضی اعتقاد دارند که در این هشت سال به اندازه تمام دولت های قبل پیشرفت داشتیم‏!‏ اصولا همیشه سعی می کنم وارد این مباحث احساسی نشم‏!‏
توسعه اقتصادی با برنامه ریزی و اجرا و نظارت صحیح اتفاق میفته وقتی که سال ۸۵ سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور منحل شد زمانی که شوراهای مهمی مثل پول و اعتبار و اقتصاد از دور تصمیم گیری خارج شدند وضع امروز قابل انتظار بود و اگر برنامه ریزی و تصمیمات علمی و اجرای صحیح دوباره در کشور حاکم بشه مطمئنا پیشرفت و توسعه حتی زیر سایه تحریم هم قابل دسترس هست اما مسلما اگر با انعطاف و نرمش دو طرف تحریم ها کاهش پیدا کنند راه رسیدن به توسعه پایدار بهتر فراهم میشه

sea ray

عضو جدید
کاربر ممتاز
دلایل من علمی و اقتصادی بود این که ۱۰۰ دولت نمیتونن دیدگاه شماست همان طور که بعضی اعتقاد دارند که در این هشت سال به اندازه تمام دولت های قبل پیشرفت داشتیم‏!‏ اصولا همیشه سعی می کنم وارد این مباحث احساسی نشم‏!‏
توسعه اقتصادی با برنامه ریزی و اجرا و نظارت صحیح اتفاق میفته وقتی که سال ۸۵ سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور منحل شد زمانی که شوراهای مهمی مثل پول و اعتبار و اقتصاد از دور تصمیم گیری خارج شدند وضع امروز قابل انتظار بود و اگر برنامه ریزی و تصمیمات علمی و اجرای صحیح دوباره در کشور حاکم بشه مطمئنا پیشرفت و توسعه حتی زیر سایه تحریم هم قابل دسترس هست اما مسلما اگر با انعطاف و نرمش دو طرف تحریم ها کاهش پیدا کنند راه رسیدن به توسعه پایدار بهتر فراهم میشه

شما میگید من احساسی صبحث میکنم که میگم با این سیستم تحریمها روز به روز بیشتر میشه تولید نفت ما به قبل انقلاب بر نمیگرده همسایه ها توی میدانهای مشترک نفت و گاز از ما خیلی جلو زدن و بیشتر هم جلو میزنند توریستها حاضر نمیشن به ایران بیان سرمایه ها و سرمایه دارها فرار میکنند مغزها فرار میکنند روز به روز از دنیا داریم فاصله میگیریم و...

با این اوصاف من چاره ای ندارم جز اینکه قبول کنم ادم احساسی هستم و وارد یک بحث بی فایده نمیشم

مسعود.م

کاربر ممتاز
شما میگید من احساسی صبحث میکنم که میگم با این سیستم تحریمها روز به روز بیشتر میشه تولید نفت ما به قبل انقلاب بر نمیگرده همسایه ها توی میدانهای مشترک نفت و گاز از ما خیلی جلو زدن و بیشتر هم جلو میزنند توریستها حاضر نمیشن به ایران بیان سرمایه ها و سرمایه دارها فرار میکنند مغزها فرار میکنند روز به روز از دنیا داریم فاصله میگیریم و...

با این اوصاف من چاره ای ندارم جز اینکه قبول کنم ادم احساسی هستم و وارد یک بحث بی فایده نمیشم
منظور از بحث احساسی این جمله شما بود که ۱۰۰۰ دولت نمیتونن شرایط فعلی رو تغییر بدن‏!‏
اما درمورد موضوع تولید نفت
یعنی شما پیشرفت رو در تولید ۶ میلیون بشکه ای و صادرات ان در اوایل دهه ۵۰ میدونید‏?‏ و ما باید دوباره الان به صادرات ان زمان نفت برسیم تا پیشرفته باشیم‏?‏ اگر ملاک شما این باشه پس عربستان در حال حاضر پیشرفته ترین کشور منطقه و حتی اسیاست‏!‏ چرا که تولید ۱۰ میلیون بشکه ای نفت رو داره‏!‏
اما تفاوت جایگاه فعلی عربستان و مثلا کشور ژاپن یک نکته رو به ما گوشزد میکنه
ان نکته این هست که عربستان نفت رو تولید و به ژاپن صادر میکنه اما سود چند برابری حاصل ژاپن میشه نه عربستان چرا که فراورده های تولید شده نفت توسط ژاپن ارزش افزوده چند برابری از نفت خام عربستان داره

حالا هم اگر ما تولید ۲ میلیون بشکه ای نفت داشته باشیم اما به جای صادرات بی هدف نفت خام ظرفیت پالایشگاهی کشور رو افزایش بدیم بهتر نیست‏?‏ کما این که خوشبختانه تحریم نفت خام ما رو مجبور کرد که به دنبال افزایش ظرفیت پالایشگاهی بریم‏!‏ و تولید محصولات راهبردی مثل بنزین رو افزایش بدیم محصولی که مسلما برای فروش ان دردسر کمتری داریم و سود خیلی بیشتری هم نصیب ما میشه
اما در مورد میدان های مشترک نفتی متاسفانه خیلی عقب هستیم و یکی از دلایلش این بود که اتکا به شرکت های چینی داشتیم که در نهایت نتیجه ای نداشت و بهتر بود که همان زمان اگر قرار بود که شرکت های اروپایی نیان کار رو به شرکت های داخلی بدیم که واقعا توانمند هستند و این توانایی رو هم در بعضی میادین نفتی اثبات کردند البته همان طور که قبلا اشاره کردم در صورت لغو تحریم ها مسیر توسعه در این بخش بهتر فراهم میشه
سایر موضوعاتی رو هم که ذکر کردی ناشی از بعضی موضع گیری های نادرست در مجامع بین المللی میدونم که فقط برای ما هزینه داشت نه منفعت که باعث تخریب وجهه بین المللی کشور ما شد و متاسفانه بعد از گذشت چندین سال تازه بعضی سیاستمداران ما فرق تصمیمات پخته و ناپخته رو فهمیدند

ارش کمان گیر

عضو جدید
کاربر ممتاز
از ماست که بر ماست....:biggrin:
4.5 میلیون بشکه به 1.5 میلیون رسیده....
تازه دولت خام فروشی افتاده....سنگ معدن به صورت خام می فروشه.....بعد می گه ما رشد صادرات غیر نفتی داریم.......