·▪•تاپیک بیان و رسیدگی به سوالات ریاضی و آمار●•▪·

*Essi*

اخراجی موقت
دوستان یک سئوال مهم دارم برای یک مقاله.

من یکسری دیتا دارم، که اگر محور y رو در مقیاس لگاریتمی در اکسل در نظر بگیریم و محور x هم معمولی باشه، باید یک خط از این دیتاها فیت بشه.

اما چون محور y میره توی مقیاس لگاریتمی، هرکاری میکنم معادله اون خط در trendline به دست نمیاد، چطوری میتونه معادله خط رو به دست بیارم.

معادله خط به صورت logy=ax+b مد نظرم هست.

meytim

متخصص محاسبات عددی و MATLAB
کاربر ممتاز
دوستان یک سئوال مهم دارم برای یک مقاله.

من یکسری دیتا دارم، که اگر محور y رو در مقیاس لگاریتمی در اکسل در نظر بگیریم و محور x هم معمولی باشه، باید یک خط از این دیتاها فیت بشه.

اما چون محور y میره توی مقیاس لگاریتمی، هرکاری میکنم معادله اون خط در trendline به دست نمیاد، چطوری میتونه معادله خط رو به دست بیارم.

معادله خط به صورت logy=ax+b مد نظرم هست.

یه راهش اینه که یه تابع ارزش نامنفی براش تعریف کنی که با کمینه کردنش مقدار خطای تابع برازنده اون نقاط کمینه بشه؛ مثلاً تابع ارزش رو می تونی مجموع نمای دوم خطاهای تابع برازنده در نقاط مذکور در نظر بگیری. برای پارامترهای a و b یه عددهایی به دلخواه (اما معقول) در نظر بگیر. بعدش با استفاده از Goal Seek یا Solver تابع ارزش رو کمینه کن.
اگه نتونستی فایل اکسلت رو (ترجیحاً در فرمت 2003) بزار اینجا من انجام بدم.

*Essi*

اخراجی موقت
یه راهش اینه که یه تابع ارزش نامنفی براش تعریف کنی که با کمینه کردنش مقدار خطای تابع برازنده اون نقاط کمینه بشه؛ مثلاً تابع ارزش رو می تونی مجموع نمای دوم خطاهای تابع برازنده در نقاط مذکور در نظر بگیری. برای پارامترهای a و b یه عددهایی به دلخواه (اما معقول) در نظر بگیر. بعدش با استفاده از Goal Seek یا Solver تابع ارزش رو کمینه کن.
اگه نتونستی فایل اکسلت رو (ترجیحاً در فرمت 2003) بزار اینجا من انجام بدم.

اقا دست گلت درد نکنه.

اگر محور x دما و محور y زمان به صور لگاریتمی باشه سه تا خط داریم، که این سه خط در یک نقطه باید به هم برسن.

من معادله خط ها رو میخواستم به صورت logy=ax+b و محل تلاقیشون.

اگه بهم بدی که کمک بزرگی بهم کردی.
یک دنیا سپاس. :gol:

پیوست ها

• Book1.rar
    3.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0

meytim

کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 102306مشاهده پیوست 102307

سلام مهندسین عزیز ،
می شه لطف کنید و نگاهی به این چند تا سوال بندازید ؟
من به شدت نیاز به حل شدنشون دارم طی چند روز آتی ،
و بسیار ممنون می شم اگه تونستید نگاهی بهشون بندازید .

تکمیلی قسمت دوم
1) الف

1) ب

2)

4)

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سوال دوم تمرينات تکميلي قسمت دوم.
خطي وجود دارد که از مبدا مي گذرد و ناحيه محصور به سهمي y=x-x^2 و محور x را به دو ناحيه با مساحت برابر تقسيم مي کند.شيب اين خط چقدر است؟
چون گفته خط از مبدا ميگذره پس فرم کلي معادله ي اين خط ميشه y=mx که m همون شيب خطه
اسم سهمي رو F و خط رو G ميزاريم.
منحني در دونقطه محور x ها رو قطع ميکنه نقطه ي 0 و 1
اين خط در مبدا و نقطه ي مانند A با مختصات(a,b) با منحني بر خورد ميکنه پس نقطه ي A در معادله ي هر دو صدق ميکنه.
در حقيقت سوال اينه که به ازاي چه شيبي براي خط s1 با مجموع s2 و s3 برابر ميشه.
بقيه اش فکر کنم واضحه باز سوالي بود بپرس .

حالا حدود انتگرال گیری رو میتونیم بنویسیم و حلشون کنیم.

امضا رو خوب اومدی ولی اینجا برای سوال ریاضی هست نه اثار ادبی

meytim

کاربر ممتاز
اقا دست گلت درد نکنه.

اگر محور x دما و محور y زمان به صور لگاریتمی باشه سه تا خط داریم، که این سه خط در یک نقطه باید به هم برسن.

آقا اینو که همون طوری که خودتون گفتید هم میشه. فقط قبلش باید از زمان لگاریتم بگیرید.

*Essi*

اخراجی موقت
آقا اینو که همون طوری که خودتون گفتید هم میشه. فقط قبلش باید از زمان لگاریتم بگیرید.

اونکه از زمان لگاریتم بگیرم، محور Y من دیگه ساعت رو نشون نمیده آخه.

اونوقت میشه معادله خط معمولی.

توی محاسبات میشه ولی با نمودار نمیشه خط فیت کرد.

بعدا یک سئوال:

من نقطه تلاقی این سه تا رو میخوام به دست بیارم، اما اگه معادلشو بزنی، هر دو خط یک نقطه تلاقی دارند.

مگر اینکه بتونی یک نقطه ای در نظر بگیری مشترک بین سه خط و از اون نقطه مشترک و سایر داده ها، بتونی سه خط با نقطه تلاقی یکسان به دست بیاد.

اون نقطه تلاقی رو چطور میشه یافت؟

Aspiration

اخراجی موقت
انتگرالها هم از تغییر متغییر حل میشن من سه تا رو حل میکنم اون یکی برات میشه تمرین (از اینها راحت تره)

این هم دومی اولی رو یاد گرفته باشی بیقیه رو هم میتونی راحت حل کنی

سومی که از این دوتا هم راحت تره

واقعا ممنونم تازه درسشو فهمیدم....
بله حالا که می فهمم میبینم راحت هم هستند.....
مرسیییییییییییییییییییی

meytim

کاربر ممتاز
اقا دست گلت درد نکنه.

در ضمن اولیش رو به اون روش که توضیح دادم هم با Solver انجام دادم. باقیش هم همینطوره.

پیوست ها

• Book2.rar
    4.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0

nice_Alice

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سوال دوم؛تمرینات تکمیلی قسمت دوم جواب آقای meytim با جواب شماhts1369 یکی در نیومد؟؟؟

جواب آقای میتیم شدm=6

*Essi*

اخراجی موقت
مهندس من این شکل رو میگم http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=102471&stc=1&d=1339867822

پیوست ها

• creep.JPG
    creep.JPG
    5.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سوال دوم؛تمرینات تکمیلی قسمت دوم جواب آقای meytim با جواب شماhts1369 یکی در نیومد؟؟؟

جواب آقای میتیم شدm=6
اقای meytim جای استاد من هستن من خودم هم اول میخواستم اونجوری حل کنم ولی نمیتونستم العان هم نمیدونم ایشون چرا برای حد بالای انتگرالی که تو خط دوم نوشتن 1-m رو نوشتن. اگه توضییح بدن ممنون میشم.
البته العان که پستشون رو ویرایش کردن جواب m سه عدد میشه که دو تاش با توجه به مثبت بودن قابله قبوله

اصلاحیه ی دوم.
بعد از اصلاح نهایی اقای meytim جواب هر دو یکی شد.
العان جواب اقای meytim اینها میشن که جواب حقیقی با جواب من یکی در میاد پس هر دو روش درسته ولی روش اقای meytim کوتاه تر و جالبتر هست.

در مورد حدود انتگرالگیری هم متوجه شدم ممنون

meytim

کاربر ممتاز
اونکه از زمان لگاریتم بگیرم، محور Y من دیگه ساعت رو نشون نمیده آخه.

اونوقت میشه معادله خط معمولی.

توی محاسبات میشه ولی با نمودار نمیشه خط فیت کرد.

بعدا یک سئوال:

من نقطه تلاقی این سه تا رو میخوام به دست بیارم، اما اگه معادلشو بزنی، هر دو خط یک نقطه تلاقی دارند.

مگر اینکه بتونی یک نقطه ای در نظر بگیری مشترک بین سه خط و از اون نقطه مشترک و سایر داده ها، بتونی سه خط با نقطه تلاقی یکسان به دست بیاد.

اون نقطه تلاقی رو چطور میشه یافت؟

همین طوره نباید ساعت رو نشون بده.

در مورد بعداً یک سؤال: این یعنی اینکه داده ها آلوده به خطا هستند؛ همیشه همین طوره. بنابراین شما باید یک نقطه پیدا کنید که بهترین نقطه ای باشه که می شه به جای نقطه طلاقی اون سه خط در نظر گرفت. اگه متلب بلدی اینجا دیگه برو سراغ svd و pinv و اگه متلب بلد نیستی باز برگشتیم سر همون روش که قبلاً توضیح دادم؛ استفاده از Solver. اگه از این روشها خوشت نمیاد بدون اثبات از من بپذیر که جواب یک دستگاه بیش شناخته یا over-determined برای نیل به هدف مورد نظر شما از روش زیر به دست میاد.

حالا با دست، با اکسل، یا با هر چیزی که می تونی این کار رو انجام بده.

meytim

کاربر ممتاز

جواب آقای میتیم شدm=6

اقای meytim جای استاد من هستن من خودم هم اول میخواستم اونجوری حل کنم ولی نمیتونستم العان هم نمیدونم ایشون چرا برای حد بالای انتگرالی که تو خط دوم نوشتن 1-m رو نوشتن. اگه توضییح بدن ممنون میشم.
البته العان که پستشون رو ویرایش کردن جواب m سه عدد میشه که دو تاش با توجه به مثبت بودن قابله قبوله

ما سعی می کنیم راه حل رو نشون بدیم. در این راه ممکنه یه لغزشهایی داشته باشیم؛ اونی که تکلیفشه باید با دقت روش رو دنبال کنه و هر جا که لازم بود اصلاحش کنه. روش ما قاعدتاً باید به یک جواب برسه؛ من علاقه ای به جواب نهایی ندارم.
در مورد کران بالای انتگرال هم، طول نقطه برخورد خط و سهمی مورد نظر در این مسأله رو باید می ذاشتم.

نه نباید ناامید شد؛ یه بخش فعال داریم.;)

nice_Alice

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
ما سعی می کنیم راه حل رو نشون بدیم. در این راه ممکنه یه لغزشهایی داشته باشیم؛ اونی که تکلیفشه باید با دقت روش رو دنبال کنه و هر جا که لازم بود اصلاحش کنه. روش ما قاعدتاً باید به یک جواب برسه؛ من علاقه ای به جواب نهایی ندارم.
در مورد کران بالای انتگرال هم، طول نقطه برخورد خط و سهمی مورد نظر در این مسأله رو باید می ذاشتم.

نه نباید ناامید شد؛ یه بخش فعال داریم.;)

بله درسته باید راه حل کلی ارائه بشه و بدست آوردن جواب نهایی به عهده خود دانشجو میباشد:D
اما خب ممکنه کاربر فقط بیاد جوابو رونویسی کنه یا کاربرهای دیگه با خوندن جوابها به تناقض برسن واسه همین اشاره کردم که رفع بشه.
ممنون بابت پاسخگویی وحضورگرمتون.
;)

meytim

کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 102306مشاهده پیوست 102307

سلام مهندسین عزیز ،
می شه لطف کنید و نگاهی به این چند تا سوال بندازید ؟
من به شدت نیاز به حل شدنشون دارم طی چند روز آتی ،
و بسیار ممنون می شم اگه تونستید نگاهی بهشون بندازید .

تکمیلی قسمت اول
1)

2)

3)

4)

5)

6)
الف)

ب)

7) مشتق بگیر عزیز؛ مشتق. دو بار؛ خیلی ساده است؛ مثل 4.

8)

ZafMaR

عضو جدید
از دوستان عزیز : hts1369 , Meytim , nice_alice واقعا متشکرم که وقت گذاشتید و کمک کردید به من ،
بازم اگه سوالی داشتم سعی می کنم تک تک ازتون بپرسم ، ممنون . ;):smile:

*Essi*

اخراجی موقت
همین طوره نباید ساعت رو نشون بده.

در مورد بعداً یک سؤال: این یعنی اینکه داده ها آلوده به خطا هستند؛ همیشه همین طوره. بنابراین شما باید یک نقطه پیدا کنید که بهترین نقطه ای باشه که می شه به جای نقطه طلاقی اون سه خط در نظر گرفت. اگه متلب بلدی اینجا دیگه برو سراغ svd و pinv و اگه متلب بلد نیستی باز برگشتیم سر همون روش که قبلاً توضیح دادم؛ استفاده از Solver. اگه از این روشها خوشت نمیاد بدون اثبات از من بپذیر که جواب یک دستگاه بیش شناخته یا over-determined برای نیل به هدف مورد نظر شما از روش زیر به دست میاد.

حالا با دست، با اکسل، یا با هر چیزی که می تونی این کار رو انجام بده.

منظورتون از ماتریس های a و b چی هست؟

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
تکمیلی قسمت اول
1)

2)

3)

4)

5)

6)
الف)

ب)

7) مشتق بگیر عزیز؛ مشتق. دو بار؛ خیلی ساده است؛ مثل 4.

8)

بسیار خوب بودند، ولی یک نکته، در مورد سوال دوم ذکر شده که تابع هیچگاه صفر نیست، در حل هم از این نکته کمک گرفتین ولی در نهایت تابع به ازای صفر، صفر شده، در مورد سوال جهارم هم فقط عبارت اول جواب هست و قسمت انتگرال حزو جواب نیست
از دوستان گرامی هم برای به وجود آوردن این جو علمی تشکر میکنم:)

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
من با سوال چهارم تمرینات تکمیلی که اقای meytim حلش کردن مشکل دارم
تابعي که بدست اورده رو وقتي امتحان ميکنيم و انتگرالگيري ميکنيم جواب دو حالت برابر نميشه برا همين من فکر ميکنم اشتباه حل کرده.
---------------
من اینجوری حلش کردم (دقیقا مثله اقای meytim ولی یه جاییش رو گیر کردم)
---------
در شکل زير منحني (h(x را نشان داده ايم که ويژ گي اش اين است که به ازاء هر نقطه مانند p روي منحني مياني مساحتهاي s1 , s2 برابر هستند.
معادله ي (h(x را بيابيد.

من انتگرال براي هر دو سطح نوشتم و برابر هم قرار دادم و تا يه جايي حل کردم ولي بقيه اش رو موندم اگه بچه ها کمک کنن ممنون ميشم.

تا اينجا مشکلي ندارم ولي براي s1 که داريم نسبت به محور y انتگرال گيري ميکنيم نميدونم بايد بنويسيم (h(x يا (h(y من براي هر دو حالت حل ميکنم ولي به چيزه درست و حسابي نميرسم.

تو حالت اول براي (h(x يه مقدار ثابت بدست مياد. و من ميدونم اين مقدار ثابت داره چي رو نشون ميده.

تو حالت دوم به يه معادله ي انتگرالي ميرسيم که بلد نيستم حلش کنم.

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
تابعي که بدست اورده رو وقتي امتحان ميکنيم و انتگرالگيري ميکنيم جواب دو حالت برابر نميشه برا همين من فکر ميکنم اشتباه حل کرده.
---------------
---------
در شکل زير منحني (h(x را نشان داده ايم که ويژ گي اش اين است که به ازاء هر نقطه مانند p روي منحني مياني مساحتهاي s1 , s2 برابر هستند.
معادله ي (h(x را بيابيد.

من انتگرال براي هر دو سطح نوشتم و برابر هم قرار دادم و تا يه جايي حل کردم ولي بقيه اش رو موندم اگه بچه ها کمک کنن ممنون ميشم.

تا اينجا مشکلي ندارم ولي براي s1 که داريم نسبت به محور y انتگرال گيري ميکنيم نميدونم بايد بنويسيم (h(x يا (h(y من براي هر دو حالت حل ميکنم ولي به چيزه درست و حسابي نميرسم.

تو حالت اول براي (h(x يه مقدار ثابت بدست مياد. و من ميدونم اين مقدار ثابت داره چي رو نشون ميده.

جواب رو در دو تا عکس براتون آپلود کردم
مشاهده پیوست 102883مشاهده پیوست 102884

پیوست ها

• 1.jpg
    1.jpg
    26.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • 2.jpg
    2.jpg
    13.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0

ZafMaR

عضو جدید
مشاهده پیوست 102902

باز هم سلام ،
من یک سوال دیگه داشتم ،
از اون جایی که نمی دونم چطوری باید تایپ کنم مسائل ریاضی رو ،
عکس گرفتم و براتون گذاشتم .
ممنون می شم اگه جواب بدین به سوالم .

پیوست ها

• 19062012604.jpg
    19062012604.jpg
    18.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0

peggijaan

عضو جدید
مشاهده پیوست 102902

باز هم سلام ،
من یک سوال دیگه داشتم ،
از اون جایی که نمی دونم چطوری باید تایپ کنم مسائل ریاضی رو ،
عکس گرفتم و براتون گذاشتم .
ممنون می شم اگه جواب بدین به سوالم .

می تونی توی لینک زیر بنویسی و لینک نمایش تصویر gifش رو در با استفاده از Insert Image در اینجا قرار بدی.

http://www.codecogs.com/latex/eqneditor.php

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز

پیوست ها

• Untitled picture.jpg
    Untitled picture.jpg
    15 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • Untitled.jpg
    Untitled.jpg
    44.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
جواب رو در دو تا عکس براتون آپلود کردم
مشاهده پیوست 102883مشاهده پیوست 102884
سلام
ممنون دوست عزیز ولی فکر کنم شما هم اشتباه حل کرده باشین.
یکی از دوستان تو انجمن پی سی ورد اینجوری حلش کردن و جوب ایشون درست هست.
گفته از معادله ی s1=s2 نسبت به a مشتق بگیریم و حلش کنیم.

وقتی هم امتحان میکنیم میبینیم مساحت هر دو حالت برابر میشه.

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام

با تشکر از شما دوست عزیز
من تابع رو به صورت صریح در آوردم، و جوابم با شما یکی شد
مشاهده پیوست 102923

پیوست ها

• 2.jpg
    2.jpg
    18.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
با تشکر از شما دوست عزیز
من تابع رو به صورت صریح در آوردم، و جوابم با شما یکی شد
مشاهده پیوست 102923

بله ببخشید
من شرمندام من جواب شما رو با نرم افزار چک کردم که جواب درست در نیومد (حتما درست وارد نکردم) به این خاطر اون پست رو زدم.
ولی انصافا روشی که دوستمون گفته بود از روش ما جالبتر بود.
ممنونم از شما بخاطر راهنممایی کردنتون

meytim

کاربر ممتاز
بسیار خوب بودند، ولی یک نکته، در مورد سوال دوم ذکر شده که تابع هیچگاه صفر نیست، در حل هم از این نکته کمک گرفتین ولی در نهایت تابع به ازای صفر، صفر شده، در مورد سوال جهارم هم فقط عبارت اول جواب هست و قسمت انتگرال حزو جواب نیست
از دوستان گرامی هم برای به وجود آوردن این جو علمی تشکر میکنم:)

---------------
---------
معادله ي (h(x را بيابيد.

سلام

در مورد مسأله 2) قسمت اول:
با توجه به همون نکته ای که اشاره کردید، 0 جزو دامنه تابع نمی تونه باشه و به همین دلیل شما مجاز نیستید این مقدار رو به متغیر مستقل این تابع اختصاص بدید.

در مورد مسأله 4) قسمت اول:
از تعمیم دستور لایب نیتز که از قضیه اساسی حساب دیفرانسیل و انتگرال نتیجه می شه، استفاده کردم. مطابق این دستور، مشتق یک انتگرال که انتگرانش علاوه بر متغیر ظاهری انتگرال، تابع متغیری که نسبت به اون مشتق می گیریم هم باشه، سه جمله داره. در اینجا انتگران چنین وضعیتی داره و جمله دوم به دلیل ثابت بودن کران پایین انتگرال صفره؛ دو جمله دیگه همونایی هستند که نوشتم.

در مورد مسأله 4) قسمت دوم:
در اینجا باز هم توضیح همونه که در پست 94 گفتم؛ اصلاحش اینطور می شه:

که با جواب مورد نظر شما هم همخوانی داره.

rica

عضو جدید
سلام

برام مشکلاتی پیش اومد نتونستم برم کلاس محاسبات عددی

برا همین تو این درس مشکل دارم

یه زحمتی براتون داشتم

ممنون میشم این تمرین رو برام حل بکنید خودم نتونستم حلش بکنم

مربوط به قسمت مشتق محاسبات عددی

بالا