•●سوالات و درخواست هاي درسي آبیاری و زهکشی فقط در اینجا مطرح شود●•

yekariayi

متخصص هیدرولیک
کاربر ممتاز
سلام به دوستای گلم
کسی هست با نرم افزار Hec-Hms کار کرده باشه؟
در خصوص چگونگی وارد کردن اطلاعات مدل و ... سوال داشتم.
ممنون

ما تو درس نرم افزار تخصصی باهاش کار کردیم
خوشحال میشم بتونم کمک کنم

**زهره**

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بچه هاجون
کسی میدونه نیاز آبی گیاهانی که به صورت دیم کاشته میشن چطور حساب میشه؟
البته با رفرنس معتبر بگید
ممنون

rrttgh

عضو جدید
سلام بچه ها
من در مورد نگهداری و بهره برداری از شبکه های آبیاری و زهکشی مختلف و مشکلات ان اطلاعات میخواستم اگه کمک کنید ممنون میشم .
اگه حتی بهم بگید از کجا شروع کنم و ایا جایی هست که بشه بهش مراجعه کرد ؟ اخه خودم نمیدونم از کجا شروع کنم .
ممنون

**زهره**

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بچه ها
من در مورد نگهداری و بهره برداری از شبکه های آبیاری و زهکشی مختلف و مشکلات ان اطلاعات میخواستم اگه کمک کنید ممنون میشم .
اگه حتی بهم بگید از کجا شروع کنم و ایا جایی هست که بشه بهش مراجعه کرد ؟ اخه خودم نمیدونم از کجا شروع کنم .
ممنون
دوست من نشریه شماره 158 کمیته آبیاری و زهکشی میتونه کمکت کنه.

yekariayi

متخصص هیدرولیک
کاربر ممتاز
سلام بچه ها
ممنون

سلام دوست عزیز
شما میتونی به همون نشریه که دوستمون گفت رجوع کنی
و 1راه دیگه اینه که میتونی به مقالاتی که تو این زمینه ارائه شده هم نگاه بندازی چون تو مقالات این مشکلات و راه حل هاشون به صورت به روز پرداخته شده و میتونه خیلی کمکت کنه

**زهره**

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام کسی میدونه چطور میشه نقاط عطف یک منحنی رو توی اکسل پیدا کرد؟
ممنون

a.dadari

عضو جدید
سلام فکر کنم بچه های رشته ریاضی تو گروه علوم پایه بتونند کمک کنند. پیشنهاد میکنم این سؤال رو اونجا هم مطرح کنی.

samad kaghazloo

عضو جدید
سلام به دوستای گلم
خواستم ببینم کتاب زبان تخصصی رشته زهکشی( طوری که تمام اصطلاحات زهکشی زو داشته باشه) کسی میشناسه که معرفی کنه؟ مرسی[/QUOآره بابا..یه کتاب با جلد سبز رنگ هستش که انتشارات دیباگرانه..اسم نویسندش یادم نیست.یه فرهنگ لغت هم همین انتشارات داره

armanzabihi

عضو جدید
سلام. یه سری اطلاعات راجع به زهکشی فرانسوی می خواستم. لطفاً کمک کنید.

اب***

عضو جدید
سلام به دوستای گلم
خواستم ببینم کتاب زبان تخصصی رشته زهکشی( طوری که تمام اصطلاحات زهکشی زو داشته باشه) کسی میشناسه که معرفی کنه؟ مرسی

سلام
فرهنگ نوین کشاورزی و منابع طبیعی(انتشارات دانشگاه تهران) ،جلد چهارم آن مربوط به رشته آبیاری است

**زهره**

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام به دوستان عزیز :gol:

سلام من الان ترم ششم میحواستم ارشد زهکشی بخونم از چه منابع و برنامه ای استفاده کنم بهتره ممنون میشم راهنماییم کنید

سلام دوست من
عزیزم شما بیشتر تست کار کن.کتابهای مجموعه تستهای کنکور انتشارات دیباگران خیلی مفیدن.وقتی تست بزنی دستت میاد که از چه مباحثی بیشتر سوال میاد و واقعا هم همینطوره.
موفق باشی گلم

ateni

عضو جدید
پاسخ زهره درسته.
اما باید بدونی کجا می خوای قبول بشی و چه رتبه ای نیاز داری و بعد
و بعد طوری تست بزنی و درس بخونی که اضافه کاری نکرده باشی و زندیگت رو هم بهم نریخته باشی.

زبان یادت نره.

.katayoun.

عضو جدید
سلام به همه
كسي اينجا با نرم افزار MODSIM كار كرده؟؟؟ من نمونه هاي حل شده اي از مثالاشو از سايتش گرفتم اما رانش نميكنه:( ميشه هركي درين مورد اطلاعات داره بهم كمك كنه؟؟ ممنون ميشم

see_ehsan

عضو جدید
سلام دوستان عزیز
در مورد یکی از مباحث زهکشی اسلاید یا اطلاعات میخوام واسه ارائه . (ارشد آبیاری و زهکشی)
اگه کسی بتونه کمکم کنه ممنون میشم
ebabapoor@ut.ac.ir

bayan20

عضو جدید
سلام
کسی از دوستان هست که فایل پاور پوینت در رابطه با رشته خودمون داشته باشه؟ جهت ارائه در کلاس میخوام، کامل باشه خیلی بهتره ...
:(

mahyarSAMSUNG

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام و خسته نباشید ... من رشتم معماری هستش و اخیرا یه پروژه ای درباره معماری منظر بهم معرفی شده که اجرا کنم .. الان یه مشکلی دارم برای سیستم آبیاریش ... به نظر شما با 5 شیر آب تقریبا فشار قوی چطوری 28 ردیف درخت کاج رو میشه آبیاری کرد تو هر ردیف هم میانگین 30 عدد درخت کاج هست که از درخت اولی تا درخت آخری 120 متر فاصله ست .آیا اصلا امکان داره ؟ یا نمیشه ؟ توجه کنید که از این 5 شیر آب قرار ازشون در ساخت آبنما هم استفاده بشه .. چه راهی بهترین راههه که هم آبیاری بشن درختا هم آبنما داشته باشیم ؟آبنما ها قرارن مثل رود خانه از این سر تا اون سرپارک برن که حدود 120 متر طول هستش

یه سوال دیگه ... قرار ما با نهر هایی که برای این 5 شیر آب درست میکنیم در پایین پارک یعنی 120 متر پایین تر به یه دریاچه مصنوعی همشون ختم بشن ... حالا سوالم اینه که چه راهی پیشنهاد میکنید که این آب اونجا گند نکنه ؟ آیا میشه کاری کرد در زمین فرو بره ؟ فرو رفتن آب توی زمین آسیبی به کار نمیرسونه ؟ یا چه راه دیگه ای هست ؟

آخرین ویرایش:

عطیه 67

عضو جدید
سلام
من دنبال مقاله ای هستم (انگلیسی)که تفاوت های زهکشی در آبیاری و مباحث عمرانی رو بگه (مصالح مورد نیازش و نوع سیستم) به نظر شما فرقیم میکنه؟(منظورم اصول طراحیشه)
و هم چنین به دنبال مقالاتی از roofgarden هستم(انگلیسی)
ممکنه کمکم کنید؟
ممنونم
:)

ateni

عضو جدید
زهکشی آب

زهکشی آب

سلام
من دنبال مقاله ای هستم (انگلیسی)که تفاوت های زهکشی در آبیاری و مباحث عمرانی رو بگه (مصالح مورد نیازش و نوع سیستم) به نظر شما فرقیم میکنه؟(منظورم اصول طراحیشه)
ممکنه کمکم کنید؟
ممنونم
سلام

در واقع اصول یکسانی دارند ولی کمی در جزئیات متفاوت هستند. مثلا در ساخت و ساز عمر سازه از اهمیت بیشتری بر خوردار هست.
موضوع فعالیت‌ها هم کمی فرق می‌کنه مثلا در عمران شما باید با زهکشی پایداری یک سازه دیگر رو تامین کنید یا از ایجاد سیلاب شهری که با افزایش شهرنشینی زیاد شده مقابله کنید.

مقاله از science direct سرچ کن اگر نتوستی بگیریش لینک صفحه رو بذار برات می‌گیرم.

ateni

عضو جدید
سلام و خسته نباشید ... من رشتم معماری هستش و اخیرا یه پروژه ای درباره معماری منظر بهم معرفی شده که اجرا کنم .. الان یه مشکلی دارم برای سیستم آبیاریش ... به نظر شما با 5 شیر آب تقریبا فشار قوی چطوری 28 ردیف درخت کاج رو میشه آبیاری کرد تو هر ردیف هم میانگین 30 عدد درخت کاج هست که از درخت اولی تا درخت آخری 120 متر فاصله ست .آیا اصلا امکان داره ؟ یا نمیشه ؟ توجه کنید که از این 5 شیر آب قرار ازشون در ساخت آبنما هم استفاده بشه .. چه راهی بهترین راههه که هم آبیاری بشن درختا هم آبنما داشته باشیم ؟آبنما ها قرارن مثل رود خانه از این سر تا اون سرپارک برن که حدود 120 متر طول هستش

یه سوال دیگه ... قرار ما با نهر هایی که برای این 5 شیر آب درست میکنیم در پایین پارک یعنی 120 متر پایین تر به یه دریاچه مصنوعی همشون ختم بشن ... حالا سوالم اینه که چه راهی پیشنهاد میکنید که این آب اونجا گند نکنه ؟ آیا میشه کاری کرد در زمین فرو بره ؟ فرو رفتن آب توی زمین آسیبی به کار نمیرسونه ؟ یا چه راه دیگه ای هست ؟

سلام

طراحیشو نمی دونم چون باید اط شیب و نقشه منطقه اطلاع داشت تا نظری داد ولی در مورد کند آمدن یا نیامدن آب : شما باید یک تالاب مصنوعی کوچک در درست کنید تا عمل ذخیره و تصفیه آب رو باهنم داشته باشه و آب گند نیاد و در ضمن خیلی هم زیباست. به طور کل آبی که از حرکت بایسته گند میاد.

ehsan_r_s2

عضو جدید
سلام
ممکنه کمکم کنید؟
ممنونم

سلام
از نظر طراحی فرقی نداره چون هدف هر دو خارج کردن آب اضافی از منطقه مورد نظره تازه برای حالت عمرانی تا حدودی آسون تره (چوت اکثرا از فرمول های حالت ماندگار استفاده میشه دلیلش هم اینه که تو کشاورزی باید به زمین آب هم داد که این کار سطح آب رو بیشتر بالا میبره) از کتاب هایی که تو این زمینه نوشته شده میتونی استفاده کنی (البته اگر گیرت بیاد)
1- American Iron and Steel Institute (1967). "Handbook of steel drainage and highway construction products." New York
2- Armco Drainage and Metal Products, Inc. (1955). "Handbook of drainage and construction." Middletown, Ohio
اگر در این خصوص سوالی داشتی میتونی بپرسی

ehsan_r_s2

عضو جدید

در خصوص آبیاری با این توصیفی که شما فرمودید حدودا 840 درخت کاج وجود داره، قطر لوله ها و از اون مهمتر دبی لوله ها مشخص نشده و اینکه پمپ داره و یا قراره ظرفیت پمپ طراحی بشه، فرض می کنیم که شما 5 لوله که آب مشخصی داره قراره طراحی کنید.اول از همه شیب باید مشخص کنید (نقشه توپوگرافی). چون برای منظر طراحی میشه پس باید از بابلر یا قطره ای استفاده بشه (اگر فقط درخ آب میدید) که تجهیزات هر کدوم فرق میکنه مثلا تو قطره ای باید از فیلتر استفاده بشه تا گرفتگی قطره چکان پیش نیاد. مقدار آبی رو که به هر درخت باید بدید رو مشخص کنید (نیاز آبی کاج کم تا متوسط هستش و بر حسب گونه فرق می کنه ) و بعد کل آب مورد نیاز برای 840 درخت حساب میشه حلا ببین با این آبی که داری چقدر طول میکشه آبیاری کنی و اینکه تو یک روز میشه کل درختا رو آب داد و زون بندی کنی که با این آبی که داری چند تا زون باید بشه و هر زون چند دقیقه آب لازم داره و ......

برای سوال دوم کلا هر آبی که اکسیزن بالایی داشته باشه و مواد آلی کمی داشته باشه گند نمیزنه و آب روان جذب اکسیزنش بیشتر از آب راکده برای نفوذ چون سرعت نفوذ خاک رو باید ببینی چه مقداره آیا با این سرعت آب ورودی با آب نفوذ کرده برابری می کنه (که اصولا با توصیفی که شما میکنید فکر نکنم این کار شدنی باشه)، پیشنهاد می کنم برای آب آبیاریتون از این آب که وارد دریاچه استفاده کنید یعنی اول آب وارد دریاچه بشه بعد از اونچا برای درختا پمپاژ بشه. البته این کار باید بررسی بشه که شدنی هست،کلا از اطلاعاتی که شما دادید نمیشه تصمیم درستی گرفت باید دقیقتر مسئله رو بیان کنید.
باز هم سوال داشتید بیان کنید.

ehsan_r_s2

عضو جدید
ارزیابی آبیاری فاریو

ارزیابی آبیاری فاریو

دوستان کسی اطلاعات، مطلب، مقاله ای در باره بهینه کردن (بهینه یابی) آبیاری فارو داره؟
از روش دو نقطه ای واکر باشه بهتره

**زهره**

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان کسی اطلاعات، مطلب، مقاله ای در باره بهینه کردن (بهینه یابی) آبیاری فارو داره؟
از روش دو نقطه ای واکر باشه بهتره
دوست من به کتاب آبیاری سطحی آقای واکر ترجمه بهروز مصطفی زاده مراجعه کنید.
موفق باشید.

ehsan_r_s2

عضو جدید
دوست من به کتاب آبیاری سطحی آقای واکر ترجمه بهروز مصطفی زاده مراجعه کنید.
موفق باشید.

من این کتاب رو مطالعه کردم. در این کتاب فقط روش ارزیابی و طراحی مطرح شده در باره بهینه یابی صحبت زیادی نشده مد نظر من یک کار انجام شده است که در مزرعه اعتبار سنجی شده باشه بیشتر هم تو مقالات بیان میشه.
اگر مقاله ای در این خصوص دیدید برای من هم بفرستید.
با تشکر

parandi2

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من این کتاب رو مطالعه کردم. در این کتاب فقط روش ارزیابی و طراحی مطرح شده در باره بهینه یابی صحبت زیادی نشده مد نظر من یک کار انجام شده است که در مزرعه اعتبار سنجی شده باشه بیشتر هم تو مقالات بیان میشه.
اگر مقاله ای در این خصوص دیدید برای من هم بفرستید.
با تشکر
چرا نمی رید سایت سیویلیکا؟

solil

عضو جدید
درخواست تست های کاردانی به کارشناسی

درخواست تست های کاردانی به کارشناسی

سلام به همه دوستان من قصد دارم کتاب آموزش و حل تست درس زهکشی هم کاردانی به کارشناسی، هم کارشناسی ارشد و هم دکترا رو بنویسم.(البته خودم دانشجوی ارشدم) به همین دلیل هم نیاز به تست های کاردانی به کارشناسی سال های 81 و 89 (دانشگاه سراسری) دارم. از دوستان عزیز هرکس داشت لطفا به اشتراک بزاره. درضمن تست های دکترا قبل از سال 91 رو هم اگه داشتین بزارین.

madady69

عضو جدید
سلام وقتتون بخیرمیخواستم بدونم چه طوری باید دبی یه چاه که لوله خروجی از اون 2اینچ هست را بدست بیارم. اگه فرمول خاصی داره لطفا برام بنویسید.با تشکر از مهندسین گرامی

ehsan_r_s2

عضو جدید
سلام وقتتون بخیرمیخواستم بدونم چه طوری باید دبی یه چاه که لوله خروجی از اون 2اینچ هست را بدست بیارم. اگه فرمول خاصی داره لطفا برام بنویسید.با تشکر از مهندسین گرامی

با سلام
اصولا دبی یک چاه رو اندازه گیری می کنند نه محاسبه از روش های اندازه گیری هم چون لولت 2 اینچه میتونی یک ظرف با حجم مشخص مثلا 20 لیتری رو ببینی تو چند ثانیه پر میکنه بعد حجم ظرف رو تقسیم بر زمانش می کنی دبی لیتر بر ثانیه بدست میاد. برای حدود دبی میتونی از جدول زیر به عنوان راهنما استفاده کنی (فقط یه دید کلی بهت میده) ولی اگر خواستی دقیق حساب کنی :) از رابطه برنولی با دارسی یا هیزن ویلیام استفاده کن. میتونی از سایت زیر به عنوان محاسبات آنلاین برای هیزن ویلیام استفاده کنی(از قسمت SI Units استفاده کن البته تو این مرحله باید دبی رو داشته باشی (از رابطه برنولی) چون هیزین افت تو لوله رو حساب میکنه).
http://www.engineeringtoolbox.com/hazen-williams-water-d_797.html
[SIZE=-1]Assume Gravity to Low Pressure. About 6f/s flow velocity, also suction side of pump[/SIZE]
[SIZE=-1]Assume Average Pressure. (20-100PSI) About 12f/s flow velocity[/SIZE][SIZE=-1]Assume "High Pressure" PEAK flow. About 18f/s flow velocity[SUP]*[/SUP][/SIZE]
Sch 40 Pipe SizeID
(range)
ODGPM[SIZE=-2]
(with minimal pressure loss & noise)[/SIZE]
GPH[SIZE=-2]
GPM[SIZE=-2](گالن بر دقیقه)
GPH[SIZE=-2](گالن بر ساعت)
GPM[SIZE=-2]
(with significant pressure loss & noise)[/SIZE]