◄تعریف IT,خدمات, کاربردها و مشاغل مربوط به آن►

Rezafcom

عضو جدید
مشاغل قابل احراز :

- مسئول آزمایشگاه های نرم افزاری
- مدیریت سایت های اینترنتی - کامپیوتری
- برنامه نویس سیستم های کاربردی
- مسئول بخش های مختلف در Isp ها

این مشاغل از اصلی ترین ها هستند.
 

s.p3006

عضو جدید
معرفی رشته ی مهندسی فناوری اطلاعات

معرفی رشته ی مهندسی فناوری اطلاعات

[FONT=&quot]مقدمه:[/FONT]
[FONT=&quot]در اجرای اصول قانون اساسی ایران، جمهوری اسلامی ایران، از جمله بند "ب" اصول 2 و 12 اصل سوم، و ایجاد شرایط تحقق بند 4 همین اصول و نیز اجرای اصل 30 و بند 7 اصل 43 و ایجاد شرایط تحقق بندهای 8 و 1 این اصل و اصول دیگر و نظر به حجم عظیم اطلاعات از طرفی و نقش بلا انکار آن در کیفیت جمع آوری و سازماندهی اطلاعات از طرفی و نقش امکانات اینترنت در نشر و انتقال سریع آن، پس از بررسی و مطالعه مباحث فنون کامپیوتر و شبکه های اطلاعاتی و مدیریت، دوره کارشناسی فناوری اطلاعات با مشخصات زیر تدوین می گردد.[/FONT]

1.[FONT=&quot]تعریف و اهداف:[/FONT]
[FONT=&quot]دوره کارشناسی مهندسی فناوری اطلاعات یکی از مجموعه های آموزش عالی در زمینه فنی مهندسی است و هدف از آن تربیت کارشناسانی است که در زمینه مطالعه، طراحی، ساخت، طبقه بندی، استفاده و انتقال اطلاعات تبحر لازم را داشته باشند.[/FONT]

2.[FONT=&quot]طول دوره و شکل نظام:[/FONT]
[FONT=&quot]طول متوسط این دوره 4 سال می باشد و برنامه درسی آن برای 8 ترم طرح ریزی شده است. طول هر ترم 16 هفته آموزشی کامل، مدت هر واحد درس نظری 16 ساعت، عملی و آزمایشگاهی 32 ساعت (48 ساعت با تشخیص دانشکده) و کارگاهی 48 ساعت و طول مدت کارآموزی، یک دوره 2 ماهه می باشد.[/FONT]
[FONT=&quot]از آنجا که دروس در سه شاخۀ سخت افزار و نرم افزار و فناوری اطلاعات ارائه می شوند، تعیین گرایش تخصصی دانشجویان پس از گذرانیدن موفقیت آمیز حداقل 75 واحد از دروس پایه و اصلی و براساس انتخاب دانشجو و هدایت و نظارت اساتید محترم راهنما صورت می گیرد.[/FONT]

3.[FONT=&quot]واحدهای درسی:[/FONT]

[FONT=&quot]1. دروس عمومی 20 واحد[/FONT]
[FONT=&quot]2. دروس پایه 21 واحد[/FONT]
[FONT=&quot]3. دروس اصلی 61 واحد[/FONT]
[FONT=&quot]4. دروس تخصصی 29 واحد[/FONT]
[FONT=&quot]5. دروس اختیاری 9 واحد[/FONT]
[FONT=&quot]جمع کل واحدها 140 واحد[/FONT]

4.[FONT=&quot]نقش و توانایی:[/FONT]

[FONT=&quot]فارغ التحصیلان این دوره قابلیت و مهارت های زیر را خواهند داشت:[/FONT]
1-[FONT=&quot]مطالعه، بررسی و امکان سنجی سخت افزار، شبکه و نرم افزار مورد نیاز[/FONT]
2-[FONT=&quot]جمع آوری، سازمان دهی و طبق بندی اطلاعات[/FONT]
3-[FONT=&quot]ایجاد و نگهداری نرم افزار های مورد نیاز مانند: پست فارسی، ابزار جستجوی اطلاعات فارسی، گفتگوی فارسی و .......[/FONT]
4-[FONT=&quot]طراحی و پیاده سازی شبکه های محلی[/FONT]
5-[FONT=&quot]مطالعه و بررسی ابزار مخابراتی مناسب برای انتقال اطلاعات[/FONT]
6-[FONT=&quot]مطالعه و بررسی سیستم های نرم افزاری مناسب برای سازماندهی و استفاده اطلاعات مانند سیستمهای عامل، سیستم های بانک اطلاعاتی و ....[/FONT]
7-[FONT=&quot]مطالعه و شناسایی شیوه های جدید برای اطلاع رسانی[/FONT]

[FONT=&quot]5. ضرورت و اهمیت:[/FONT]

[FONT=&quot]1- حجم عظیم اطلاعات و عدم امکان جمع آوری، سازماندهی، انتقال و استفاده آنها به شیوه های سنتی[/FONT]
[FONT=&quot]2- نقش سرعت، دقت و صحت اطلاعات در مدیریت و عدم امان تأمین آنها بدون استفاده از تکنولوژی کامپیوتر و اینترنت[/FONT]
[FONT=&quot]3- نفوذ روزافزون تجهیزات کامپیوتری و مخابراتی در جوامع بشری و لزوم ارتباط آنها به منظور اطلاع رسانی سریع[/FONT]
[FONT=&quot]4- لزوم همگانی با جوامع بشری و استفاده از امکانات روز[/FONT]
 

psychic

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
◄تعریف IT,خدمات, کاربردها و مشاغل مربوط به آن►

سلام به همگی
دیگه عنوان واضح هست به اندازه کافی
شاید یکی از اساسی ترین سوالاتاتی باشه که یک دانشجوی IT و یا هر شخص دیگه ای که اسم IT رو شنیده داره


تعریف مهندسی IT : جمع آوری , طبقه بندی , سازمان دهی , حفظ امنیت و نشر هرگونه اطلاعات اعم از صوتی , تصویری متن و ... به وسیله ی ابزار کامپیوتر و تکنولوژی های جدید دیگر وظیفه ی یک مهندس IT هست.
در حقیقت
دسترسي سريع به اطلاعات و انجام امور بدون در نظر گرفتن فواصل جغرافيايي و فارغ از محدوديتهاي زماني محوري ترين دستاورد اين فناوري است.


خدمات IT :
1.به کاربردن فناوری اطلاعات محدودیت های زمانی و مکانی را ازبین می بیرد.(مثلا فروشگا های فیزیکی که یک شعبه هم در اینترنت دارند و 24 ساعته و در سطح بین و المللی خدمات می دن مثلا می تونم شرکت Walmart رو اینجا نام ببرم

2.کاربرد IT رشد اقتصادی و برابری اجتماعی رو به دنبال داره
مثلا : اونایی که در حومه های شهر ها زندگی می کنن در صورت دست رسی داشتن به اینترنت می تونن 24 ساعته از انواع خدمات شهری استفاده کنن)


3.امکان عرضه ی خدمات به مناطق محروم رو فراهم می کنه
4.بهبود بخشيدن كارايي سازمان و اثر بخشي


مثال هایی از خدمات IT در ایران
بعد از ذکر این مثال ها متوجه می شید که که حذف خدمات IT از زندگی , زنگی رو به طور غیر قابل تصوری دشوار می کنه :

1.اینترنت که یک شبکه از نوع Hybrid (شبکه ای که از طریق یک Backbone شبکه های مختلف Lan و WAN و ... را به هم متصل می کنه تا نهایتا اینترنت رو به وجود بیاره)

2.کلیه ی امور الکترونیکی مثل e-mail , باندکداری الکترونیک - اینترنت بانک که شما رو قادر می سازه در 24 ساعت شبانه روز و 7 روز هفته به هر حسابی پول واریز کنید یا قبض هاتون رو پرداخت کنید و یا ....

3. دستگاه های ATM و سیستم شتاب که به وسیله ی اون می تونید با هر کارتی از هر عابر بانکی پول دریافت کنید.

4.شبکه های بین سازمان ها ی داخلی یا همون LAN ها و شبکه های وسیع بین سازمانی که در سطح بین قاره ای مطرح هست یا همون WAN ها.

4.GPS یا سیستم جهت یابی که با تازگی وارد ایران شده و توسط اون شخص می تونه موقعیت خودش رو به طور دقیق در نقشه ی جغرافیایی مشخص کنه.(محدودیت زمانی مکانی ندارد)

5.پروژه ی کار سوخت که هر زمانی که استعلام بگیرید می تونید ببینید آخرین بار کی کجا و در چه ساعتی از کدوم پمپ چقدر بنزنین زدید یایک مهندس IT چه کارهای می تواند انجام دهد؟

یک فارغ و التحصیل رشته ی IT (البته به معنای واقعی) می تونه کارهای بسیار زیادی از جمله موارد زیر رو انجام بده :
ساخت کامپیوتر ها و سخت افزار های مدرن
طراحی و نصب و نگهداری سیستم ها و بانک های اطلاعاتی
بازرگانی و تجارت الکترونیک
طراحی و ایجاد انواع شبکه : سایت سازی , طراحی شبکه , نصب تجهیزات شبکه و مدیریت و نگهداری آن
ایجاد زیرساخت های مخابراتی شامل مراکز Switching , Micro wave و ماهواره و ...

طراحی و پیاده سازی وب ، web programming یا ...

مدیریت شبکه های مجازی ، مجازی سازی سیستم

با تشکر:gol:
 
آخرین ویرایش:

vahm

عضو جدید
کاربر ممتاز
مکان هایی که در ایران میتوان در انها مشغول به کار شد
1. شرکت های نرم افزاری
2. شرکت های سخت افزاری
3. شرکت های ارتباطی و شبکه
4.شرکت های مخابراتی
5. تجاری مانند بانکها و دیگر موسسات مالی واعتباری
.
.
.
کشورهای المان وامریکا ازجمله بزرگترین پذیرندگان این رشته هستند و هند وژاپن هم از صادرکنندگان!
بعد از المان کشورهای غرب اروپا اسکاندیناوی و خاورمیانه گزینه های مناسبی برای دانشجویانیست که قصد عزیمت از کشور جهت کارو فعالیت در کشورهای دیگر را داارند است.
 
آخرین ویرایش:

majmaj

عضو جدید
فن آوری اطلاعات و ارتباطات چيست ؟ ( بخش اول )

فن آوری اطلاعات و ارتباطات چيست ؟ ( بخش اول )

فن آوری اطلاعات و ارتباطات چيست ؟ ( بخش اول )
در پنجاه سال گذشته بروز تحولات گسترده در زمينه کامپيوتر و ارتباطات ، تغييرات عمده ای را در عرصه های متفاوت حيات بشری به دنبال داشته است . انسان همواره از فن آوری استفاده نموده و کارنامه حيات بشريت مملو از ابداع فن آوری های متعددی است که جملگی در جهت تسهيل زندگی انسان مطرح شده اند. در ساليان اخير ، فن آوری های اطلاعات و ارتباطات که از آنان به عنوان فن آوری های جديد و يا عالی ، ياد می شود ، بيشترين تاثير را در حيات بشريت داشته اند . دنيای ارتباطات و توليد اطلاعات به سرعت در حال تغيير بوده و ما امروزه شاهد همگرائی آنان بيش از گذشته با يکديگر بوده ، بگونه ای که داده و اطلاعات به سرعت و در زمانی غيرقابل تصور به اقصی نقاط جهان منتقل و در دسترس استفاده کنندگان قرار می گيرد . بدون شک مهمترين و در عين حال بزرگترين پيشرفت در زمينه فن آوری اطلاعات و ارتباطات به ابداع "وب" توسط " تيم . برنرزلی " در اواخر سال 1980 در CERN ، برمی گردد . به منظور آشنائی با جايگاه واقعی "وب " ، کافی است به ضريب نفوذ آن پس از ابداع توجه گردد. پس از ابداع هر فن آوری ، مدت زمانی بطول می انجامد تا فن آوری مورد نظر در مقياس عمومی مورد استفاده قرار گيرد( ضريب نفوذ) . مثلا" تلفن پس از 74 سال ، راديو پس از 38 سال ، کامپيوترهای شخصی پس از 16 سال ، تلويزيون پس از 13 سال و "وب " پس از 4 سال ، موفق به جذب پنجاه ميليون استفاده کننده شده اند .
فن آوری اطلاعات و ارتباطات ، بدون شک تحولات گسترده ای را در تمامی عرصه های اجتماعی و اقتصادی بشريت به دنبال داشته و تاثير آن بر جوامع بشری بگونه ای است که جهان امروز به سرعت در حال تبديل به يک جامعه اطلاعاتی است . جامعه ای که در آن دانائی و ميزان دسترسی و استفاده مفيد از دانش ، دارای نقشی محوری و تعيين کننده است .
شايد تاکنون سوالات متعددی در رابطه با فن آوری اطلاعات و ارتباطات برای شما مطرح شده باشد: • [*] فن آوری اطلاعات و ارتباطات چيست ؟
  [*] تفاوت فن آوری اطلاعات با فن آوری اطلاعات و ارتباطات چيست ؟
  [*] آيا انباشت سخت افزار و يا نرم افزار ، دستيابی به اينترنت و تعداد تلفن های سلولی ، نشان دهنده استفاده از فن آوری اطلاعات و ارتباطات می باشد؟
  [*] ضريب نفوذ اطلاعات و دانش در يک جامعه به چه ميزان است و جايگاه فن آوری اطلاعات و ارتباطات در اين زمينه چيست ؟
  [*] جايگاه ابزارها ، اهداف ، زيرساخت ها و عوامل انسانی در فن آوری اطلاعات و ارتباطات چيست ؟ آيا می شود يک ابزار را به عنوان يک هدف مطرح و آن را به عنوان يکی از شاخص های استفاده از فن آوری اطلاعات و ارتباطات مورد توجه قرار داد ؟
  [*] چرا با اين که سال های زيادی است که از سخت افزار و يا نرم افزار استفاده می شود ، از چنين واژه ای تاکنون استفاده نمی گرديد، به عبارت ديگر استفاده از واژه "فن آوری اطلاعات و ارتباطات " در عصر حاضر نشاندهنده چه واقعيتی است ؟
  [*] ارتباط فن آوری اطلاعات و ارتباطات با توسعه چيست ؟
  [*] شکاف و يا فاصله ديجيتالی چيست و چه عواملی باعث ايجاد و يا تشديد اين فاصله می شوند ؟ وظيفه هر يک از ما در کاهش اين فاصله چيست ؟
  [*] آيا برای کاهش شکاف ديجيتالی می بايست در فرهنگ و نوع نگاه ما ، تغييری داده شود ؟
  [*] برای حرکت به سمت يک جامعه مبتنی بر اطلاعات به چه امکانات و يا زيرساخت هائی نياز می باشد ؟ اولويت ها در اين رابطه چيست ؟
  [*] آيا ايجاد زيرساخت ارتباطی برای استفاده از مزايای فن آوری اطلاعات و ارتباطات به تنهائی کافی است ؟
  [*] شرط لازم و کافی به منظور استفاده عموم شهروندان يک جامعه از دستاوردهای فن آوری اطلاعات و ارتباطات چيست ؟
  [*] جايگاه توسعه منابع انسانی به منظور استفاده سودمند از دستاوردهای فن آوری اطلاعات و ارتباطات چيست ؟
  [*] جايگاه توليد محتوی به زبان استفاده شده در هر جامعه چيست و مختصات آن در فن آوری اطلاعات و ارتباطات به چه صورت مشخص می گردد؟
  [*] آيا برای آشنائی و استفاده از مزايای فن آوری اطلاعات و ارتباطات به اطلاع رسانی خاصی نياز است ؟
  [*] استراتژی ملی فن آوری اطلاعات و ارتباطات به چه صورت می بايست تدوين گردد و آيا در اين رابطه به يک مدل خاص و متناسب با شرايط بومی هر کشور نياز است ؟
  [*] نحوه بررسی و ارزيابی ميزان موفقيت برنامه های ملی فن آوری اطلاعات و ارتباطات به چه صورت است ؟
  [*] استراتژی حرکت به سمت يک جامعه مدرن اطلاعاتی به چه صورت می بايست تدوين گردد؟ آيا بدون وجود يک استراتژی مشخص و جامع ، امکان حرکت مثبت در اين راستا وجود دارد ؟
  [*] جايگاه فن آوری اطلاعات و ارتباطات در جهت افزايش سواد عمومی ديجيتال ، ارتقاء سطح دانش عموم شهروندان يک جامعه ، افزايش ضريب نفوذ اطلاعات و توليد علم چيست ؟
  [*] و سوالات بسيار فراوان ديگر !
قطعا" در اين مقاله نمی توانيم به تمامی پرسش های فوق پاسخ دهيم ولی قصد داريم با بررسی فن آوری اطلاعات و ارتباطات و نقش آن در توسعه به نوعی فضائی را ايجاد نمائيم که شايد لزومی به پاسخ صريح به اکثر سوالات فوق نباشد و هر خواننده بتواند پاسخی شايسته برای آنان را پيدا نمايد .
اطلاعات و دانش
تعاريف متفاوت اطلاعات ( Information ) از زوايای مختلف : • [*] تعريف اطلاعات از لحاظ نظری : اطلاعات ( Information ) به هر نوع داده جمع آوری شده با استفاده از روش های مختلفی نظير : مطالعه ، مشاهده ، شايعه و ساير موارد ديگر اطلاق می گردد. در واژه "اطلاعات" ، بار معنائی از قبل تعريف شده ای در رابطه با کيفيت ، معتبر بودن و يا صحت داده وجود نداشته و امکان برخورد با اطلاعات معتبر ، غيرمعتبر ، واقعی ، نادرست ، صحيح و گمراه کننده ، وجود خواهد داشت .

  [*] تعريف اطلاعات از منظر تئوری اطلاعات : اطلاعات دربردارنده يک معنی خاص خصوصا" در ارتباط با پيشگوئی احتمالی از داده است .در تعريف فوق ، ميزان معنی و محتوای ارائه شده توسط اطلاعات مورد توجه قرار می گيرد.مثلا" پيامی که به ما اعلام می نمايد:"فردا خورشيد طلوع می نمايد " دارای حجم اندکی محتوای اطلاعاتی است در حاليکه يک پيام در رابطه با روز قيامت ، شامل حجم بالائی از اطلاعات است . در تعريف ارائه شده از منظر تئوری اطلاعات ، همانند تعريف ارائه شده قبلی ، توجه خاصی به کيفيت و يا ارزش اطلاعات نمی گردد .

  [*] تعريف اطلاعات از منظر علم اطلاعات و فن آوری اطلاعات :علم اطلاعات و فن آوری اطلاعات با اطلاعات به عنوان داده جمع آوری شده ، ذخيره شده ، بازيابی شده ، پردازش شده و ارائه شده سروکار دارد . در تعريف فوق نيز به مواردی همچون اعتبار ، کيفيت و ارزش اطلاعات به صورت جانبی ، توجه می گردد.
در تعاريف فوق ، توجه خاصی به کيفيت و يا ارزش اطلاعات نشده است . در مقابل اطلاعات از واژه ای ديگر و با نام " Knowledge " استفاده می شود که می توان آن را معادل " دانش " در نظر گرفت . " دانش " ، بر خلاف اطلاعات ، دارای بار معنائی مختص به خود بوده که توسط فرد و يا افرادی کارشناس و بر اساس بررسی و مطالعه انجام شده بر روی اطلاعات معتبر ، حاصل می شود. اطلاعات معتبر ، به خودی خود مفيد و قابل استفاده می باشند ولی قادر به پيشگوئی نتايج نمی باشند. برخی اطلاعات معتبر نظير قيمت يک کالا و يا خدمات و يا برنامه زمانبندی پروازهای هوائی ، مستقيما" قابل استفاده می باشد، ولی برخی اطلاعات ديگر نظير داده هواشناسی و يا داده مربوط به آنتی بيويتک ها صرفا" زمانی مفيد و معتبر می باشند که در ابتدا توسط کارشناسان متخصص ( دارای دانش لازم ) استفاده وپس از بررسی و آناليز داده ها ی اوليه ، نتايج استخراج و در اختيار عموم علاقه مندان جهت استفاده قرار گيرد.در بطن دانش همواره آناليز و نتيجه گيری نهفته است در حالی که ، اطلاعات در بهترين وضعيت استنتاج استقرائی را به دنبال خواهد داشت . بنابراين حداقل از لحاظ فلسفی ، شايسته و منطقی است که ظهور " جوامع مبتنی بر دانش " را در مقابل " جوامع اطلاعاتی " ، ترويج نمود . در جوامع مبتنی بر دانش ، آموزش و فراگيری به عنوان فرآيند کسب دانش مطرح بوده تا در مرحله بعد ، امکان ايجاد دانش فراهم می گردد ( ترکيب و آناليز قياسی ) .
از لحاظ تاريخی ، دستيابی به اطلاعات از طريق رسانه های چاپی ( کتاب ، روزنامه ، مجله ) حاصل می گرديد در حالی که فراگيری دانش از طريق مدارس و دانشگاهها بدست می آمد . امروزه ، فن آوری اطلاعات و ارتباطات افقی جديد در رابطه با توليد و عرضه اطلاعات را ارائه نموده است و می بايست بطور همزمان امکانات موجود را در جهت فراگيری و ايجاد دانش ، سازماندهی و به خدمت گرفت . ما می بايست در مرحله اول با بهره گيری از امکانات موجود موفق به فراگيری دانش بوده تا در ادامه امکان توليد ، ميسر گردد. بديهی است با استفاده مناسب از دستاوردهای فن آوری اطلاعات و ارتباطات، می توان به سرعت اقدام به فراگيری دانش و در نهايت توليدعلم نمود . شايد از زاويه فوق ، بتوان مهمترين رسالت فن آوری اطلاعات و ارتباطات را ايجاد زيرساخت و بستر مناسب برای فراگيری و توليد علم در نظر گرفت . در جوامعی که توانسته اند زير ساخت مناسبی ( صرفا" زيرساخت ارتباطی مورد نظر نمی باشد ) در رابطه با فن آوری اطلاعات و ارتباطات ايجاد نمايند ، شرايط مناسب برای استفاده از "دانش " فراهم و ميزان توليد دانش در اينگونه جوامع ارتباط مستقيمی با زيرساخت فن آوری اطلاعات و ارتباطات آنان دارد.
استفاده مناسب از دانش و بکارگيری آن در تمامی عرصه های زندگی و در نهايت توليد دانش ، ارتباط مستقيمی با توسعه دارد .

دانش و توسعه
همانگونه که در بخش قبل اشاره گرديد ، بين استفاده و توليد دانش با توسعه ارتباطی مستقيم وجود دارد . قطعا" در جوامع توسعه يافته برآيند استفاده از دانش مثبت بوده و در ادامه با توجه به زيرساخت ها و سياست های تدوين شده ، امکان توليد دانش فراهم می گردد .
"درآمد سرانه " ، يکی از شاخص های مهم به منظور سنجش ميزان موفقيت برنامه های توسعه است که همواره در آمار اعلام شده توسط سازمان ها و نهاد های دولتی به آن استناد تا ميزان موفقيت برنامه های توسعه ، نشان داده شود. به منظور آشنائی با تاثير دانش بر توسعه و در نهايت افزايش درآمد سرانه شهروندان يک جامعه ، دو کشور غنا و کره جنوبی را بررسی می نمائيم . بر اساس مستندات بانک جهانی ، چهل سال قبل ، ميزان درآمد سرانه دو کشور کره جنوبی و غنا معادل يکديگر بوده است . در حالی که امروزه درآمد سرانه کره ای ها ، شش مرتبه بيشتر شده است . به عبارت ديگر شهروندان کره جنوبی شش برابر نسبت به شهروندان غنائی ثروتمندتر شده و يا مردم غنا نسبت به مردم کره جنوبی شش برابر فقيرتر شده اند . بر اساس بررسی انجام شده ، بيش از پنجاه درصد نابرابری فوق ، به استفاده موفقيت آميز کره ای ها در رابطه با فراگيری و استفاده از دانش برمی گردد. استفاده موثر و موفقيت آميز از دانش ، عامل اصلی شکوفائی و موفقيت اقتصادی در برخی کشورهای آسيائی بوده که از آن به عنوان "معجزه اقتصادی " ، نام برده می شود. استفاده از ساير امکانات نظير جاده ها ، ساختمان ها ، ماشين آلات کمتر از سی درصد سهم داشته است .از ديگر نمونه های موجود در اين رابطه و نقش دانش و توسعه می توان به "انقلاب سبز " در آسيا اشاره نمود. در اين رابطه با استفاده از روش های پيشرفته اقدام به ارتقاء سطح دانش و آگاهی افراد گرديد و استفاده کنندگان با به کارگيری اندوخته های خود توانستند حرکتی عظيم و تحولی گسترده را در جامعه خود باعث گردند .در گذشته دانش ( برای توسعه ) از طريق کارشناسان و ارتباط مستقيم با فراگيران به آنان منتقل می گرديد . بديهی است در چنين مواردی ميزان سرمايه گذاری محدود به قيمت و تعداد کارشناسان مورد نظری بود که می بايست رسالت انتقال دانش به مخاطبان خود را انجام دهند. هندوستان ، يکی از کشورهای موفق در اين زمينه بوده که از رسانه های ارتباط جمعی نظير راديو و تلويزيون برای نشر دانش استفاده نموده است . راديو ، تلويزيون و تلفن های ثابت از جمله عناصر موجود در زيرساخت فن آوری اطلاعات و ارتباطات،می باشند( کانال های نشر اطلاعات ) . انقلاب سبز ، اولين تجربه موفقيت آميز در زمينه استفاده از فن آوری اطلاعات و ارتباطات در آسيا می باشد .
افزايش و ارتقاء سطح دانش و آگاهی شهروندان يک جامعه دارای دستاوردهای بسيار مثبتی می باشد و شايد برخی از دستاوردهای به دست آمده در مرحله اول محسوس و يا ملموس نباشند( مثلا" ارتقاء سطح دانش شهروندان يک جامعه در رابطه با يک بيماری خاص که به دنبال آن کاهش ويا ريشه کنی بيماری را به دنبال خواهد داشت ، ارتقاء سطح دانش شهروندان يک جامعه در رابطه با حوادث رانندگی که کاهش تصادفات و حوادث رانندگی را به دنبال خواهد داشت ) . ارتقاء سطح دانش تاثير مستقيم و مثبتی بر کيفيتت زندگی شهروندان يک جامعه را به دنبال داشته و شرايط مناسبی را برای توسعه همه جانبه فراهم می نمايد.
مهمترين رسالت فن آوری اطلاعات و ارتباطات ، ارائه امکانات و زير ساخت لازم برای توليد و توزيع دانش می باشد . بديهی است از زاويه فوق و با توجه به ارتباط مستقيم استفاده و توليد دانش در يک جامعه با توسعه ، می توان به اهميت و جايگاه واقعی فن آوری اطلاعات و ارتباطات در ارتباط با توسعه همه جانبه بيشتر واقف گرديد.
در بخش دوم اين مقاله با تمرکز بر روی فن آوری اطلاعات و ارتباطات و ارائه تعاريف متفاوت از آن به بررسی زيرساخت فن آوری اطلاعات و ارتباطات ، خواهيم پرداخت .
 

majmaj

عضو جدید
فن آوری اطلاعات و ارتباطات چيست ؟ ( بخش دوم )

فن آوری اطلاعات و ارتباطات چيست ؟ ( بخش دوم )

فن آوری اطلاعات و ارتباطات چيست ؟ ( بخش دوم )
در بخش اول اين مقاله به منظور آشنائی با ابعاد متفاوت فن آوری اطلاعات و ارتباطات به طرح سوالاتی در اين رابطه پرداخته گرديد. در ادامه ، ضمن بررسی تفاوت بين " اطلاعات " و "دانش " ، به اين موضوع مهم اشاره گرديد که می توان اطلاعات را به منزله مواد اوليه توليد دانش در نظر گرفت . بين استفاده درست از اطلاعات و توليد دانش با توسعه ، ارتباط مستقيم و تنگاتنگی وجود دارد.
در بخش دوم با تمرکز بر روی فن آوری اطلاعات و ارتباطات و ارائه تعاريف متفاوت، به بررسی زيرساخت فن آوری اطلاعات و ارتباطات ، خواهيم پرداخت .

فن آوری اطلاعات و ارتباطات ( ICT )
تفاوت فن آوری اطلاعات و ارتباطات ( ICT) با فن آوری اطلاعات ( IT ) ، چيست ؟ در فن آوری اطلاعات و ارتباطات ، دستگاه ها و فن آوری های ارتباطی دارای جايگاهی خاص بوده و از عناصر اساسی به منظور استفاده از مزايا و دستاوردهای فن آوری اطلاعات و ارتباطات ، محسوب می گردند. در ادامه با تعاريف متفاوت ICT ، بيشتر آشنا می شويم : • [*] در اوايل سال 1990 به مجموعه سخت افزار ، نرم افزار ، شبکه و صنايع مرتبط به آنان ، فن آوری اطلاعات ( IT ) گفته می شد. در فن آوری اطلاعات و ارتباطات ( ICT ) ، تاکيد و محوريت بر روی جنبه ارتباطی می باشد ، بگونه ای که ارتباطات به منزله يک "بايد" مطرح بوده که فن آوری اطلاعات بدون وجود آن امکان ارائه سرويس ها و خدمات را دارا نمی باشد .
  [*] فن آوری اطلاعات و ارتباطات،واژه ای است که به هر نوع دستگاه ارتباطی و يا برنامه نظير: راديو ، تلويزيون ، تلفن ها ی سلولی ، کامپيوتر ، نرم افزار ، سخت افزارهای شبکه ، سيستم های ماهواره اری و نظاير آن اطلاق شده که سرويس ها ،خدمات و برنامه های متعددی به آنان مرتبط می گردد( کنفرانس از راه دور ، آموزش از راه دور) .
  [*] فن آوری اطلاعات وارتباطات اغلب در يک مفهوم و جايگاه خاص مورد بررسی کاربردی دقييق تر قرار می گيرد نظير : فن آوری اطلاعات وارتباطات در آموزش ، بهداشت ، کتابخانه ها و غيره .
  [*] فن آوری اطلاعات و ارتباطات ، به مجموعه امکانات سخت افزاری ، نرم افزاری ، شبکه ای و ارتباطی به منظور دستيابی مطلوب به اطلاعات ، گفته می شود .
  [*] همگرائی بين کامپيوتر و ارتباطات ، فن آوری اطلاعات و ارتباطات را شکل می دهد .( پيوند بين کامپيوتر و بهره برداری از تمامی قابليت های آن خصوصا" پردازش و ذخيره سازی داده با امکانات متعدد ارتباطی ) .
  [*] با اين که تکنولوژی های مرتبط با کامپيوتر به نوعی در جنگ جهانی دوم مورد استفاده قرار می گرفت ، ولی پتانسيل های گسترده آن پس از تحقق دو تحول عمده در سال 1980 بر همگان آشکار گرديد : تحول در صنعت نيمه هادی ها ( ترانزيستور ، مدارات مجتمع ، ميکرو تراشه ها ) ، کوچک و ارزان شدن کامپيوترها را به دنبال داشت . متعاقب اين تحول عظيم ، امکان استفاده از کامپيوتر در ابعاد بسيار گسترده و برای عموم کاربران، فراهم گرديد( کافی است به اطراف خود نگاهی داشته باشيم!) . دومين تحول عمده ، ارتباط کامپيوترها با يکديگر و بر پاسازی شبکه های کامپيوتری است . در ادامه با استفاده از فن آوری های متعدد مخابراتی و ارتباطی ، امکان اتصال و ارتباط بين شبکه های کامپيوتری ، فراهم گرديد .تحولات فوق ، زمينه انقلاب عظيم اطلاعاتی در عصر حاضر و ظهور فن آوری های متعدد اطلاعات و ارتباطات را ايجاد نموده است .
  [*] مهمترين ويژگی فن آوری اطلاعات و ارتباطات ، نحوه ذخيره سازی ، پردازش و دستيابی به اطلاعات است .
  [*] به مجموعه فن آوری هائی که امکان ذخيره سازی ، پردازش ، ارائه و انتقال اطلاعات را از طريق محيط های انتقال فراهم می نمايد ، اطلاق می گردد.
فن آوری اطلاعات و ارتباطات به جايگاه برجسته اطلاعات ، دستگاههای ذخيره سازی و پردازش اطلاعات و دستگاههای انتقال و دستيابی به اطلاعات تاکيد دارد . بديهی است در اين راستا ، علاوه بر پتانسيل های مخابراتی ، رسانه هائی ديگر نظير راديو و تلويزيون نيز در فهرست وسايل ارتباطی ( کانال نشر و توزيع اطلاعات ) ، قرار خواهند گرفت . زير ساخت فن آوری اطلاعات و ارتباطات در مرحله اول نيازمند وجود يک زيرساخت اطلاعاتی است که در آن تمامی دستگاهها و وسايل ارتباطی نظير تجهيزات مخابراتی ، راديو و تلويزيون قرار خواهند گرفت . زيرساخت اطلاعاتی به منزله فونداسيون زيرساخت فن آوری اطلاعات و ارتباطات ، مطرح بوده که امکان ارائه سرويس ها و خدمات اطلاعاتی را با کيفت مطلوب ، فراهم می نمايد. بر همين اساس می توان فن آوری اطلاعات و ارتباطات را مشتمل بر سه بخش اساسی زير در نظر گرفت :
زيرساخت اطلاعات
فن آوری های اطلاعات
کاربردهای اطلاعات
Information Infrastructure : II
Information Technologies : IT
Information Applications :IA
زير ساخت اطلاعات ( II )
در زيرساخت اطلاعات ، هدف ايجاد و گسترش امکانات زير می باشد : • [*]شبکه ها و سرويس های مخابراتی
  [*]تکنولوژی های انتقال
  [*]سوئيچينگ و روتينگ
  [*]دستيابی و عرضه
  [*]ارتباطات چند رسانه ای ( صوت ، تصوير )
شامل :
- شبکه های موبايل ، بدون کابل
- شبکه های فيبر نوری
- سيستم های ماهواره ای
- سيستم های سخن پراکنی
- ترکيب ( تلفيق) مخابرات با سيستم های چند رسانه ای
- ارتباطات محلی با سرعت بالا
- ارتباطات شهری ، منطقه ای و ملی با سرعت بالا

فن آوری اطلاعات ( IT )
در فن آوری اطلاعات ، موارد زير مورد توجه قرار می گيرد : • [*] ذخيره سازی اطلاعات
  [*] پردازش و ارائه اطلاعات
  [*] سيستم ها ی عامل
  [*] زبان ها ی برنامه نويسی
  [*] مهندسی پروتکل ها
  [*] نرم افزارهای کاربردی
شامل :
- پروتکل های شبکه
- شبکه های ذخيره سازی داده
- فن آوری های رمزنگاری و امنيتی
- سخت افزار( کامپيوترهای شخصی ، سرويس دهندگان و ... )
- طراحی بانک های اطلاعاتی
- زبان های ارائه محتوا در وب نظير HTML,XML
- تشخيص و پيشگيری از حملات

کاربردهای اطلاعات ( IA )
در کاربردهای اطلاعات ، موارد زير مورد توجه قرار می گيرد : • [*] ارائه خدمات
  [*] اشتراک دانش
  [*] مديريت عمومی
  [*] سرويس های اجتماعی
  [*] راه حل های تجاری
  [*] توليد و نشر محتوا
شامل :
- آموزش
- فرصت های اقتصادی و توليد درآمد
- توسعه روستائی
- بهبود سلامت شهروندان نظير استفاده از درمان راه دور
- امنيت و مونيتورينگ مسائل زيست محيطی
- مديريت اقتصادی و دولتی
- کتابخانه های الکترونيکی
- تجارت الکترونيکی
- بانکداری الکترونيکی
- آموزش الکترونيکی
- و ...

همانگونه که ملاحظه می شود برای هر يک از بخش های سه گانه در فن آوری اطلاعات و ارتباطات ، محدوده خاصی در نظر گرفته شده است ولی در عمل تعيين دقيق اين محدوده ، امری دشوار و گاها" غيرممکن است. مثلا" برنامه های نرم افزاری در بخش فن آوری اطلاعات قرار گرفته ولی امکان پياده سازی آنان در زير مجموعه کاربردهای اطلاعات ( IA ) نيز وجود خواهد داشت .همچنين ارتباطات چندرسانه ای در زير مجموعه زيرساخت اطلاعات ( II ) قرار گرفته شده اند ولی امکان پياده سازی برخی از ويژگی های مالتی مديا در زيرمجموعه فن آوری اطلاعات ( IT ) ، نيز وجود دارد.
علیرغم عدم وجود محدوده ای مشخص و شفاف برای هر يک از عناصر موجود در بخش های سه گانه زيرساخت فن آوری اطلاعات و ارتباطات ، می توان با لحاظ نمودن وزن بکارگيری امکانات سخت افزاری و نرم افزاری در هر يک از بخش ها ، به يک مرزبندی خاص دست يافت : • [*] عناصر زيرساخت اطلاعات ( II ) ، نيازمند استفاده از تجهيزات و امکانات فيزيکی گسترده ای نظير سيستم های سوئيچينگ ، روتينگ ، شبکه ای گسترده از خطوط تلفن ثابت ، سيار و شبکه های رادئوئی ، می باشند . در اين رابطه و به منظورانجام عمليات و مديريت زيرساخت فيزيکی متشکل از عناصر و تجهيزات سخت افزاری ،می بايست از سخت افزار و نرم افزارهای متعددی استفاده شود. با طراحی و پياده سازی زيرساخت اطلاعات ( بستر ارتباطی ) ، امکان ارتباط دستگاههای مختلفی نظير تلفن های ثابت ، تلفن های سلولی ، دستگاههای بدون کابل ، کامپيوترهای شخصی و سرويس دهندگان به شبکه فراهم و آنان قادر به استفاده از سرويس ها و خدمات مختلفی می باشند.ارتباط با زيرساخت اطلاعاتی ( ارتباطی ) ممکن است مستقيما" (از طريق شبکه ايجاد شده) و يا با استفاده از تجهيزات خاصی نظير مودم، کارت های ISDN ، خطوط DSL و يا دستگاههای بدون کابل ، ايجاد گردد. معمولا" برای سنجش ميزان شکاف ديجيتالی بين جوامع فقير و ثروتمند ، به تنوع ، تعداد و کيفيت وسايل ارتباطی به زيرساخت ، استناد می گردد . بديهی است با فرض ايجاد زير ساخت اطلاعات ، بدون وجود دستگاههای ارتباطی ( از بعد کمی و کيفی) ، امکان استفاده مطلوب و بهينه از زير ساخت و درنهايت بهره مندی از دستاوردها و پتانسيل های ارائه شده در بخش های فن آوری اطلاعات و کاربردهای اطلاعات ، وجود نخواهد داشت . دستگاههای ارتباطی ( نظير تلفن های ثابت ، سلولی ) به عنوان شرط لازم برای ورود به بزرگراه های اطلاعاتی مطرح می باشند. بديهی است تنوع ، کيفيت و مقرون به صرفه بودن دستگاههای ارتباطی ، گزينه های متعددی را به منظور استفاده از منابع اطلاعاتی در اختيار متقاضيان ، قرار می دهد .امکان دستيابی آحاد جامعه به منابع اطلاعاتی ، يکی از عناصر اصلی سيا ست گذاری در زمان تعريف استراتژی توسعه فن آوری اطلاعات و ارتباطات در هر جامعه می باشد .
  [*] در زير مجموعه فن آوری اطلاعات ( IT ) ، از سخت افزارهای متعددی نظير سرويس دهندگان ، ايستگاه های کاری و برخی کامپيوترهای بزرگ به همراه دستگاه های ذخيره سازی مختلفی ، استفاده می گردد( نظير استفاده از کامپيوترهای داخلی که مسئول سرويس دهی به ساير عناصر موجود در بخش فن آوری اطلاعات بوده و يا سرويس دهندگان خارجی که مسئوليت ارائه سرويس های داده نظير اينترنت را بر عهده دارند) . عليرغم استفاده گسترده از عناصر سخت افزاری در زير مجموعه فن آوری اطلاعات ، نرم افزار حضوری چشمگيرتر داشته و اکثر عمليات نسبت داده شده به اين بخش مستلزم استفاده از نرم افزار می باشد.
  [*] هدف عمده در بخش کاربردهای اطلاعات ، ارائه سرويس ها و خدمات گسترده به منظور افزايش کارائی و بهره وری در ابعاد متفاوت اجتماعی در يک جامعه اطلاعاتی است . در اين رابطه با توجه به نقش محوری و حمايت بخش زيرساخت اطلاعات و دستاوردهای بخش فن آوری اطلاعات ، امکان ارائه سرويس ها و خدمات متنوع ، گسترده و پويائی در بخش کاربردهای اطلاعات ، فراهم می گردد . در بخش کاربردهای اطلاعات ، عليرغم استفاده از سخت افزار ، محور عمليات و هسته اساسی را طراحی و پياده سازی نرم افزار تشکيل می دهد .
همانگونه که ملاحظه می شود ، در زيرساخت اطلاعات عليرغم استفاده از نرم افزار ، سخت افزار حضوری برجسته دار داشته و اين وضعيت در بخش های فن آوری اطلاعات و کاربردهای اطلاعات ، برعکس می باشد . پس از ايجاد هر يک از بخش های سه گانه فن آوری اطلاعات و ارتباطات ، زير ساخت فن آوری اطلاعات و ارتباطات ايجاد و امکان ارتباط آن با ساير بخش ها به منظور نيل به توسعه همه جانبه وجود خواهد داشت . در اين راستا لازم است که تلاش لازم در خصوص ايجاد سه بخش اشاره شده به صورت مستمر ، سيستماتيک و هدفمند ، دنبال شود . بديهی است تعلل در هر يک از بخش های فوق ، امکان استفاده از مزايا و دستاوردهای فن آوری اطلاعات و ارتباطات را عملا" با مشکل مواجه می نمايد. در برخی از کشورها با توجه به جايگاه گسترده تجهيزات سخت افزاری و ارتباطی در ايجاد زير ساخت اطلاعات ، تمامی تلاش انجام شده در جهت توسعه فن آوری اطلاعات و ارتباطات ، محدود به اين بخش بوده و به ساير بخش ها ( فن آوری اطلاعات و کاربردهای اطلاعات ) کمتر توجه می گردد . فراموش نکنيم که زيرساخت اطلاعات ، صرفا" بستر ارتباطی و گزينه های متعددی را به منظور استفاده از دستاوردها و مزايای فن آوری اطلاعات و ارتباطات در اختيار شهروندان يک جامعه قرارداده و می بايست تلاش مضاعفی در جهت توسعه ساير بخش ها و يا ايجاد زيرساخت های جانبی ديگر نيز صورت پذيرد .مثلا" بدون وجود يک زير ساخت قانونی ، امکان استفاده از مزايای فن آوری اطلاعات و ارتباطات در مواردی همچون تجارت الکترونيکی ، وجود نخواهد داشت .
 

majmaj

عضو جدید
استراتژی های فن آوری اطلاعات و ارتباطات برای توسعه

استراتژی های فن آوری اطلاعات و ارتباطات برای توسعه


استراتژی های فن آوری اطلاعات و ارتباطات برای توسعه
به موازات استفاده از فن آوری اطلاعات و ارتباطات در تمامی ابعاد حيات بشری ، جهان به سرعت در حال تبديل به يک جامعه اطلاعاتی است . امروزه امکان دستيابی به اينترنت و استفاده از منابع اطلاعاتی در تمامی جوامع بشری روندی تصاعدی را طی می نمايد و جوامع مختلف هر يک با توجه به زيرساخت های متعدد ايجاد شده از مزايای فن آوری اطلاعات و ارتباطات ، استفاده می نمايند. ايجاد زيرساخت های ارتباطی ، قانونی و تربيت نيروی کار آشنا با فن آوری اطلاعات و ارتباطات ، نمونه هائی از تلاش انجام شده در اين خصوص است . رشد شکاف ديجيتالی بين کشورهای توسعه يافته و در حال توسعه ، جوامع شهری و روستائی ، شهروندان ماهر و آموزش ديده و فاقد مهارت ، جای هيچگونه شک و ترديدی در رابطه با تدوين استراتژی ها و تبعيت از سياست ها و رويکردهای مناسب برای نيل به يک جامعه مدرن اطلاعاتی را باقی نگذاشته است . تمامی کارشناسان و سياستگذاران کشورهای متفاوت به اين موضوع اذعان نموده اند که فن آوری اطلاعات و ارتباطات دارای پتانسيل لازم برای توسعه در تمامی ابعاد اجتماعی ، اقتصادی ، فرهنگی و سياسی است . در اين راستا اکثر کشورها ، استراتژی های خاصی را به منظور توسعه فن آوری اطلاعات و ارتباطات ، تدوين نموده اند .
عناصر کليدی به منظور تدوين استراتژی توسعه فن آوری اطلاعات و ارتباطات : • [*] ايجاد يک مدل ( چارچوب ) برای استراتژی ملی توسعه فن آوری اطلاعات و ارتباطات
  [*] ايجاد آگاهی لازم در سطوح متفاوت جامعه در خصوص پتانسيل ها و مزايای متعدد فن آوری اطلاعات و ارتباطات
  [*] ايجاد و توسعه زير ساخت مخابراتی ( بدون وجود يک زيرساخت ارتباطی مناسب ، امکان استفاده اندکی از دستاوردهای فن آوری اطلاعات و ارتباطات وجود خواهد داشت )
  [*] امکان دستيابی عموم شهروندان جامعه به زيرساخت ارتباطی و استفاده از مزايای فن آوری اطلاعات و ارتباطات
  [*] توسعه منابع انسانی ( بدون وجود افراد آموزش ديده و ماهر ، امکان استفاده از فرصت ها و مزايای ارائه شده توسط فن آوری اطلاعات وارتباطات ، وجود نخواهد داشت )
  [*] ايجاد و توسعه زيرساخت قانونی ( بدون وجود مجموعه قوانين مشخص ، امکان استفاده از فرصت ها و مزايای ارائه شده توسط فن آوری اطلاعات و ارتباطات نظير تجارت الکترونيکی ، وجود نخواهد داشت )
  [*] ايجاد و توسعه محيط مناسبب برای فعاليت های تجاری و اقتصادی ( سرمايه گذاری تجاری ، ايجاد استانداردهای فنی ، پرداخت الکترونيکی )
  [*] ايجاد و توسعه محتوا متناسب با زبان ملی هر کشور
  [*] ايجاد ، توسعه و حمايت از صنايع مرتبط با فن آوری اطلاعات و ارتباطات ( امکانات سخت افزاری ، نرم افزاری ، شبکه ، مخابراتی )
  [*] مونيتورينگ و سنجش مستمر ميزان استفاده از فن آوری اطلاعات و ارتباطات به منظور ارزيابی موفقيت استراتژی ها و سياست های تعيين شده
  ببخشيد اگه اين مطالبي كه گذشتم طولانيه يا اينكه ربطي به موضوع نداره اما ديدم خيلي جالبه بهتره بخونيد حتي اگه بعضي از قسمتاش تكراريه
 

King Paker

عضو جدید
کاربر ممتاز
تعریف مهندسی IT : جمع آوری , طبقه بندی , سازمان دهی , حفظ امنیت و نشر هرگونه اطلاعات اعم از صوتی , تصویری متن و ... به وسیله ی ابزار کامپیوتر و تکنولوژی های جدید دیگر وظیفه ی یک مهندس IT هست.
آقا بحران


جمع آوری , طبقه بندی , سازمان دهی , حفظ امنیت و نشر هرگونه اطلاعات اعم از صوتی , تصویری متن و ... به وسیله ی کاغذ ....

جمع آوری , طبقه بندی , سازمان دهی , حفظ امنیت و نشر هرگونه اطلاعات اعم از صوتی , تصویری متن و ... به وسیله ی منشی خود .... :دی

جمع آوری , طبقه بندی , سازمان دهی , حفظ امنیت و نشر هرگونه اطلاعات اعم از صوتی , تصویری متن و ... به وسیله ی پستچی ....

و...

به نظرم مشکل اساسی در این تعریف الزام کامپیوتری بودن و.. هست که هیچ ربطی به مفهوم به کار رفته تو تعریف نداره!
:gol:
 

psychic

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
آقا بحران


جمع آوری , طبقه بندی , سازمان دهی , حفظ امنیت و نشر هرگونه اطلاعات اعم از صوتی , تصویری متن و ... به وسیله ی کاغذ ....

جمع آوری , طبقه بندی , سازمان دهی , حفظ امنیت و نشر هرگونه اطلاعات اعم از صوتی , تصویری متن و ... به وسیله ی منشی خود .... :دی

جمع آوری , طبقه بندی , سازمان دهی , حفظ امنیت و نشر هرگونه اطلاعات اعم از صوتی , تصویری متن و ... به وسیله ی پستچی ....

و...

به نظرم مشکل اساسی در این تعریف الزام کامپیوتری بودن و.. هست که هیچ ربطی به مفهوم به کار رفته تو تعریف نداره!
:gol:

حاجی وحید با این پستت کل Information Technology Association of America رو بردی زیر سوال :D
این تعریف من نبود تعریفی بود از ITAA آمریکا با اندک نکاتی که خودم بهش اضاف کردم.;)

در ضمن حاج وحید یادت نره کامپیوتر ابزار غیر قابل انکار متخصصای IT هست ;)
 

psychic

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
مجید جون منهدم نمودی


دوستا فقط توجه داشته باشید که ترجیحا مقاله های طولانی رو اینجا نذارید.
سعی کنید چکیده ی اون مقاله ها و مطالب مهمش رو اینجا برای تکمیل بذارید
ولی مطلب خوبی بود مرسی.فقط اگه بچلونیش بهتر می شه.
 
آخرین ویرایش:
 • Like
واکنش ها: vahm

King Paker

عضو جدید
کاربر ممتاز
حاجی وحید با این پستت کل Information Technology Association of America رو بردی زیر سوال :D
این تعریف من نبود تعریفی بود از ITAA آمریکا با اندک نکاتی که خودم بهش اضاف کردم.;)

در ضمن حاج وحید یادت نره کامپیوتر ابزار غیر قابل انکار متخصصای IT هست ;)
والا یا این ITAA مشکل داره یا من
چون به نظرم بدون کامپیوترم رشته ما پیش میره...
 

psychic

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
والا یا این ITAA مشکل داره یا من
چون به نظرم بدون کامپیوترم رشته ما پیش میره...

بدون کامپیوتر؟
شبکه ی بدون کامپیوتر امنیت اطلاعات بدون کامپیوتر Database ها تجارت الکترونیک و ... که از اساسی ترین های IT هستن چه طور بدون کامپیوتر ها ممکن می شن؟
 

King Paker

عضو جدید
کاربر ممتاز

بدون کامپیوتر؟
شبکه ی بدون کامپیوتر امنیت اطلاعات بدون کامپیوتر Database ها تجارت الکترونیک و ... که از اساسی ترین های IT هستن چه طور بدون کامپیوتر ها ممکن می شن؟
امنیت اطلاعات مدنظره نه امنیت شبکه
امنیت شبکه می تونه صرفا یه بحث نرم افزاری-سخت افزاری باشه...
 

psychic

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
امنیت اطلاعات مدنظره نه امنیت شبکه
امنیت شبکه می تونه صرفا یه بحث نرم افزاری-سخت افزاری باشه...

اطلاعات و داده ها توی یک شبکه جریان دارن پس برای حفظ امنیتشون باید شبکه رو ایمن کرد.
امنیت شبکه هم یکی از بحث های IT هست خود شبکه و تجارت الکترونیک و پایگاه داده و ... هم هستن که مربوط به IT می شن ... که باز بدون کامپیوتر معنی نداره
.
 

King Paker

عضو جدید
کاربر ممتاز
اطلاعات و داده ها توی یک شبکه جریان دارن پس برای حفظ امنیتشون باید شبکه رو ایمن کرد.
امنیت شبکه هم یکی از بحث های IT هست خود شبکه و تجارت الکترونیک و پایگاه داده و ... هم هستن که مربوط به IT می شن ... که باز بدون کامپیوتر معنی نداره
.
بازم ربطی نمی بینم
اگه کامپیوتر رو حذف کنیم به خودی خود به مفهوم فناوری اطلاعات آسیبی نمی رسه
فقط چندتا از زیرشاخه هاش از بین میره...
 

psychic

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
بازم ربطی نمی بینم
اگه کامپیوتر رو حذف کنیم به خودی خود به مفهوم فناوری اطلاعات آسیبی نمی رسه
فقط چندتا از زیرشاخه هاش از بین میره...

:w22:

خوب توی همون تعریف بررسی کنیم
جمع آوری و سازمندهی و انتقال اطلاعات به صورت امن رو از چه راه هایی می شه انجام داد؟
توی دنیای مدرن کامپیوتر هست که این کارها رو انجام می ده(البته این لفظ کامپیوتر رو که به کار می برم شما فقط PC رو تصور نکنید.از لپ تاپ در نظر بگیرید تا سرور ها و ابر کامپیوتر ها)

یه نکته ی دیگه:فناوری اطلاعات یک بحث جدید نیست و از سال ها پیش وجود داشته ولی روی کرد امروزی یک رویکر مدرن هست که به IT در معنای امروزی تحقق بخشیده
پس اشتباه هست که جمع آوری محافظت و انتقال اطلاعات و مستقل از کامپیوتر بدونیم و بگیم با کاغذ و دفتر و پست چی هم می شه انجامشون داد

البته اینا حرفای سلیقه ای و شخصی من نیستن .
برداشت ها و نکته های مهم مقاله هایی که خوندم هست ;)
 

King Paker

عضو جدید
کاربر ممتاز
:w22:

خوب توی همون تعریف بررسی کنیم
جمع آوری و سازمندهی و انتقال اطلاعات به صورت امن رو از چه راه هایی می شه انجام داد؟
توی دنیای مدرن کامپیوتر هست که این کارها رو انجام می ده(البته این لفظ کامپیوتر رو که به کار می برم شما فقط PC رو تصور نکنید.از لپ تاپ در نظر بگیرید تا سرور ها و ابر کامپیوتر ها)

یه نکته ی دیگه:فناوری اطلاعات یک بحث جدید نیست و از سال ها پیش وجود داشته ولی روی کرد امروزی یک رویکر مدرن هست که به IT در معنای امروزی تحقق بخشیده
پس اشتباه هست که جمع آوری محافظت و انتقال اطلاعات و مستقل از کامپیوتر بدونیم و بگیم با کاغذ و دفتر و پست چی هم می شه انجامشون داد

البته اینا حرفای سلیقه ای و شخصی من نیستن .
برداشت ها و نکته های مهم مقاله هایی که خوندم هست ;)
من همچنان تو تعریف IT لزومی به وجود لفظ کامپیوتر نمی بینم
دلایلمم فک کنم منطقی بود...
به هر حال اگه اصراری بر وجود کامپیوتر تو تعریفی که ارائه دادی هست، به نظرم باید ثابت بشه
چون اینایی که گفتی بیشتر توجیه بود...

دوستان دیگه نظاره می کنن؟ :دی
 

psychic

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
من همچنان تو تعریف IT لزومی به وجود لفظ کامپیوتر نمی بینم
دلایلمم فک کنم منطقی بود...
به هر حال اگه اصراری بر وجود کامپیوتر تو تعریفی که ارائه دادی هست، به نظرم باید ثابت بشه
چون اینایی که گفتی بیشتر توجیه بود...

دوستان دیگه نظاره می کنن؟ :دی

حاج وحید من اگه گفتم کامپیوتر لازم هست هم دلیل آوردم هم مثال زدم
ولی شما فقط می گی وجود کامپیوتر لزومتی ندره.پستات و دوباره خوندم ولی اصلا دلیلی ندیدم آورده باشی که بخواد منطقی باشه یا نه :به نظرم مشکل اساسی در این تعریف الزام کامپیوتری بودن و.. هست که هیچ ربطی به مفهوم به کار رفته تو تعریف نداره!
:gol:

توی این قسمت که دلیلی نمی بینم.

والا یا این ITAA مشکل داره یا من
چون به نظرم بدون کامپیوترم رشته ما پیش میره...

بدون کامپیوتر رشتمون پیش می ره به این دلیل و اون دلیل مثلا ...

بازم ربطی نمی بینم
اگه کامپیوتر رو حذف کنیم به خودی خود به مفهوم فناوری اطلاعات آسیبی نمی رسه
فقط چندتا از زیرشاخه هاش از بین میره...

و باز هم دلیلی توی این پست نمی بینم که عدم لزوم کامپیوتر رو اثبات یا توجیه کنه
همین که می گید چندتا از زیر شاخه ها حذف می شن یعنی یه بخش از IT حذف می شه .
 

King Paker

عضو جدید
کاربر ممتاز
حاج وحید من اگه گفتم کامپیوتر لازم هست هم دلیل آوردم هم مثال زدم
ولی شما فقط می گی وجود کامپیوتر لزومتی ندره.پستات و دوباره خوندم ولی اصلا دلیلی ندیدم آورده باشی که بخواد منطقی باشه یا نه :
توی این قسمت که دلیلی نمی بینم.بدون کامپیوتر رشتمون پیش می ره به این دلیل و اون دلیل مثلا ...و باز هم دلیلی توی این پست نمی بینم که عدم لزوم کامپیوتر رو اثبات یا توجیه کنه
همین که می گید چندتا از زیر شاخه ها حذف می شن یعنی یه بخش از IT حذف می شه .
:دی

یکم دقت کنی متوجه میشی واقعا حرفی که من می زنم درسته
شما خواستی خلاف حرف من رو ثابت کنی؟ درسته؟ دلیل آوردی؟

همچنین روی حرفم تاکید دارم... لزومی به استفاده از کامپیوتر توی تعریف IT نمی بینم
چون رسانه ممکنه بعضی چیزا رو تسهیل کنه اما ربطی به اصل موضوع نداره
 

psychic

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
:دی

یکم دقت کنی متوجه میشی واقعا حرفی که من می زنم درسته
شما خواستی خلاف حرف من رو ثابت کنی؟ درسته؟ دلیل آوردی؟

همچنین روی حرفم تاکید دارم... لزومی به استفاده از کامپیوتر توی تعریف IT نمی بینم
چون رسانه ممکنه بعضی چیزا رو تسهیل کنه اما ربطی به اصل موضوع نداره
حرفی که می زنی اینه که می گی IT نیاز به کامپیوتر نداره.
خوب گیریم که حرفت درست باشه یه دو تا دلیل بیار که بدونیم چرا.

تاکیید خالی فایده نداره که.
قشنگ داری می گی مرغ یه پا داره ولی واقعیتش اینه که دوتا پا داره.
:w01:

ببین وحید جان این قسمت دوم تعریف ITAA هست :

IT deals with the use of electronic computers and computer software to convert, store, protect, process, transmit, and securely retrieve information

IT در تعامل هست با استفاده از کامپیوتر ها و نرم افزار های کامپیوتری برای تبدیل , ذخیره کردن , محافظت کردن , پردازش , انتقال اطلاعات و بازیابی آن ها به صورت امن

حالا اگه هنوزم بگی نیاز به کامپیوتر نیست و دلیلم نیاری کارمون نمی شه
 

King Paker

عضو جدید
کاربر ممتاز
:دی

یکم دقت کنی متوجه میشی واقعا حرفی که من می زنم درسته
شما خواستی خلاف حرف من رو ثابت کنی؟ درسته؟ دلیل آوردی؟

همچنین روی حرفم تاکید دارم... لزومی به استفاده از کامپیوتر توی تعریف IT نمی بینم
چون رسانه ممکنه بعضی چیزا رو تسهیل کنه اما ربطی به اصل موضوع نداره[/quote


حرفی که می زنی اینه که می گی IT نیاز به کامپیوتر نداره.
خوب گیریم که حرفت درست باشه یه دو تا دلیل بیار که بدونیم چرا.

تاکیید خالی فایده نداره که.
قشنگ داری می گی مرغ یه پا داره ولی واقعیتش اینه که دوتا پا داره.
:w01:

ببین وحید جان این قسمت دوم تعریف ITAA هست :

IT deals with the use of electronic computers and computer software to convert, store, protect, process, transmit, and securely retrieve information.
IT در تعامل هست با استفاده از کامپیوتر ها و نرم افزار های کامپیوتری برای تبدیل , ذخیره کردن , محافظت کردن , پردازش , انتقال اطلاعات و بازیابی آن ها به صورت امن

حالا اگه هنوزم بگی نیاز به کامپیوتر نیست و دلیلم نیاری کارمون نمی شه
خب اولا نگفته IT ... هست گفته در تعامل هست
دوما یه سوال "جمع آوری , طبقه بندی , سازمان دهی , حفظ امنیت و نشر هرگونه اطلاعات اعم از صوتی , تصویری متن و ... [بدون استفاده از کامپیوتر]" اسمش چی میشه؟
 

psychic

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
خب اولا نگفته IT ... هست گفته در تعامل هست
دوما یه سوال "جمع آوری , طبقه بندی , سازمان دهی , حفظ امنیت و نشر هرگونه اطلاعات اعم از صوتی , تصویری متن و ... [بدون استفاده از کامپیوتر]" اسمش چی میشه؟

بدون کامپیوتر اسمش اداره ثبت احوال یا بایگانی اطلاعات هست .
البته اسمش جمع آوری اطلاعات هم می شه باشه ولی فناوری اطلاعات باید با تکنولوژی روز کاراش رو انجام بده؟

اصلا هدف وجود IT چی هست؟
IT قبلا هم وجود داشته و چیز جدیدی نیست.منتها توی زمان تیرکمون شاه برای انجام همون تعاریف IT از کاغذ و چاپار ها استفاده می شد ولی امروز شکل مدرن به خودش گرفته (استفاده از کامپیوتر) و شده IT ;)
 

King Paker

عضو جدید
کاربر ممتاز
بدون کامپیوتر اسمش اداره ثبت احوال یا بایگانی اطلاعات هست .
البته اسمش جمع آوری اطلاعات هم می شه باشه ولی فناوری اطلاعات باید با تکنولوژی روز کاراش رو انجام بده؟

اصلا هدف وجود IT چی هست؟
IT قبلا هم وجود داشته و چیز جدیدی نیست.منتها توی زمان تیرکمون شاه برای انجام همون تعاریف IT از کاغذ و چاپار ها استفاده می شد ولی امروز شکل مدرن به خودش گرفته (استفاده از کامپیوتر) و شده IT ;)

پس حتما الان IT ثبت احوال مدرن نام میگیره؟!!


پس بالاخره قبول کردی که لزوما کامپیوتر نیاز اساسی نیست
فناوری الزاما کامپیوتر نیست، هزاران بستر دیگه داریم که می تونیم روش کار کنیم
ارتباط بین کارمند و مدیر که مفهومی از فناوری اطلاعات رو داره می تونه بدون نیاز به کامپیوتر انجام بشه هر چند کامپیوتر سرعت رو بالا میبره...

شما ملزومات فناوری اطلاعات رو با اصل تعریف اشتباه گرفتی

فکر نمی کنی یکم این جملت ...
IT در تعامل هست با ... به منظور ... یعنی چی؟ یعنی IT این نیست؟

ر.ک نقل قول قبلی :دی
 

کربلایی

مدیر بازنشسته
سلام
کتاب مبانی و مدیریت فناوری اطلاعات تالیف دکتر محمد فتحیان(همون کتابی که پیام نوری ها بعنوان منبع درس مبانی می خونن) فناوری اطلاعات رر اینطوری تعریف می کنه:

«فناوری اطلاعات شاخه ای از فناوری است که با استفاده از سخت افزار، نرم افزار و شبکه افزار، مطالعه و کاربرد داده و پردازش آن را در زمینههای: ذخیره سازی، دستکاری، انتقال، مدیریت، کنترل و داده آمایی خودکار(Bits) امکامپذیر می سازد.»

با توجه به تعریف بالا وجود کامپیوتر الزامیه:gol:
موفق باشید
 

psychic

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز

پس حتما الان IT ثبت احوال مدرن نام میگیره؟!!


پس بالاخره قبول کردی که لزوما کامپیوتر نیاز اساسی نیست
فناوری الزاما کامپیوتر نیست، هزاران بستر دیگه داریم که می تونیم روش کار کنیم
ارتباط بین کارمند و مدیر که مفهومی از فناوری اطلاعات رو داره می تونه بدون نیاز به کامپیوتر انجام بشه هر چند کامپیوتر سرعت رو بالا میبره...

شما ملزومات فناوری اطلاعات رو با اصل تعریف اشتباه گرفتی


ر.ک نقل قول قبلی :دی

من نمی دونم چه جوری نتیجه گیری می کنی؟من کجا قبول کردم وجود کامپیوتر الزامی نیست؟

این مسائلی که در نظر داری مثل ارتباط کارمند و مدیر یا پستچی و نامه نگاری راه های ارتباطی هستن وحی جان وقتی می شه فناوری اطلاعات که از فناوری استفاده بشه.چه فناوری های دیگه ای مثل سیستم های الکترونیکی و کامپیوتر ابزار کار IT هست؟
بازم نه دلیلی نه مثالی.
کربلایی هم که به یکی از کتاب های معتبر استناد کردن.
حالا شما که نه حرف من نه ITAA نه زکریا و ... رو قبول ندارید یه مدرکی حرفی حدیث معتبری به ما نشون بده که حرفت رو تایید کنه شایدم ما داریم اشتباه می کنیم
 

Drago

پیشکسوت فعال فناوری اطلاعات
کاربر ممتاز
بحثتون خيلي جالبه.
پاكر بعد از اون پست اولي كه زدم(راستي چرا نميتونم پاكش كنم؟؟!!) نبودم تا حالا و گرنه دوست ندارم نظاره گر باشم!

بحثي كه پاكر راه انداخته خيلي جديد و جالبه و نشان از فكر بازش داره.خوبه كه ساختارهاي قديمي ذهنمونو بشكنيم,چشمامونو بشوريم و بتونيم زاويه ي ديد جديدي داشته باشيم.

مدير من شديدا منتظر جواب شما در مورد الزام به كار رفتن كامپيوتر در IT هستم.
تا حالا جواب هاي شما قانع كننده نبوده!


(دوستان سعي كنين به جدال نزديك نشين و مثل دوتا مهندس خوش فكر در اين موضوع بحث كنين)
 

psychic

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
بحثتون خيلي جالبه.
پاكر بعد از اون پست اولي كه زدم(راستي چرا نميتونم پاكش كنم؟؟!!) نبودم تا حالا و گرنه دوست ندارم نظاره گر باشم!

بحثي كه پاكر راه انداخته خيلي جديد و جالبه و نشان از فكر بازش داره.خوبه كه ساختارهاي قديمي ذهنمونو بشكنيم,چشمامونو بشوريم و بتونيم زاويه ي ديد جديدي داشته باشيم.

مدير من شديدا منتظر جواب شما در مورد الزام به كار رفتن كامپيوتر در IT هستم.
تا حالا جواب هاي شما قانع كننده نبوده!


(دوستان سعي كنين به جدال نزديك نشين و مثل دوتا مهندس خوش فكر در اين موضوع بحث كنين)

جواب ها و منطق هایی که به کار گرفتم و منابعی که بهشون استناد کردم کاملا واضح هستن اگه متوجه نمی شید مشکل من نیست.
جوابام به پاکر رو کامل و با دقت بخون ایشالله که متوجه می شی

فقط همین قدر تکرار کنم که اگه می تونی بدون استفاده از کامپیوتر و وسایل الکترونیکی : شبکه راه اندازی کنی , مبحث تجارت الکترونیک مطرح کنی , امنیت (روی چی اصلا) برقرار کنی , اطلاعات رو یه جا (روی پوست آهو هم می شه ) ذخیره کنی و ده ها مسئله ی دیگه ی تشکیل دهنده ی IT رو مطرح کنی یه سر بزنید به WIPO و اسمتون رو برای ایده ای که می تونه تحول جهانی ایجاد کنه ثبت کنید .بهتر بود می گفتم اختراع تا ایده.

من چند بار از وحید خواستم دلیلی که می گه هیچ نیازی به کامپیوتر توی مبحث IT نیست رو بگه ولی فقط گفت من هنوز هیچ نیازی نمی بینم.
 
آخرین ویرایش:

anahita shams

عضو جدید
کاربر ممتاز
بسیاری فناوری اطلاعات را مترادف با کامپیوتر می دانند. این تلقی، از آنجا که موتور محرکه این فناوری کامپیوتر است چندان بیهوده نیست. اما ازآنجا که تنها بیانگر گوشه ای از تغییرات است که در اثر ورود به این مرحله حیات به وجود آمده (یا خواهد آمد) دور از واقعیت است اگرچه در حال حاضر بسیاری از افزارهای مبتنی بر فناوری اطلاعات مشخصا کامپیوتری نیستند اما آنچه رشته همه کاربردهای مختلف این فناوری را به هم پیوند می دهد جریان اطلاعات و پردازش آن است.
اما به راستی فناوری اطلاعات چیست؟ همچنان که اشاره شد خاستگاه اصلی این فناوری ظهور کامپیوتر، توسعه شبکه های مخابراتی و نیاز روزمره به آن ماهیت و ابعاد گسترده تر بخشیده است. همین موضوع تعریف دقیق فناوری اطلاعات را با مشکل مواجه می کند به طوری که تعاریف مختلفی برای آن ارایه شده که مهمترین آنها به این شرح است:
۱) فناوری اطلاعات تلفیقی از دستاوردهای مخابراتی، روش ها و راهکارهای حل مساله و توانایی راهبری با استفاده از دانش کامپیوتری است.
۲) فناوری اطلاعات شامل موضوعات مربوط به مباحث پیشرفته علوم و فناوری کامپیوتری، طراحی کامپیوتری، پیاده سازی سیستم های اطلاعاتی و کاربردهای آن است.
۳) فناوری اطلاعات تلفیقی از دانش سنتی کامپیوتر و فناوری ارتباطات به منظور ذخیره پردازش و تبادل هرگونه داده (اعم بر متن، صوت، تصویر و...) است.
۴) فناوری اطلاعات عبارت است از: همه اشکال فناوری ساخت، ذخیره سازی، تبادل و به کارگیری اطلاعات در شکل های گوناگون: اطلاعات تجاری، مکالمات صوتی، تصاویر ساکن و متحرک، ارایه چند رسانه ای و سایر اشکالی که هنوز به وجود نیامده اند.
۵) فناوری اطلاعات مجموعه ای از سخت افزار، نرم افزار و فکرافزار است که گردش و بهره برداری از اطلاعات را امکانپذیر می سازد.
۶) فناوری اطلاعات عبارت است از همه شکل های فناوری که برای ایجاد، ذخیره و استفاده از شکل های مختلف اطلاعات شامل: اطلاعات تجاری، مطالعات صوتی، تصاویر متحرک، داده های چند رسانه ای و... به کار می رود.
۷) فناوری اطلاعات شاخه ای از فناوری است که با استفاده از سخت افزار، نرم افزار و شبکه افزار، مطالعه و کاربرد داده و پردازش آن را در زمینه های: ذخیره، دستکاری انتقال، مدیریت، جابجایی، مبادله، کنترل، سوییچینگ و داده آمایی خودکار امکانپذیر می سازد.
به هر حال هر یک از تعاریف فوق وجهی از ویژگی های فناوری اطلاعات را بیان می کند که بعضا ممکن است حتی نامتجانس با هم باشد اما می توان گفت: عبارت فناوری اطلاعات به کرات در زمینه های نو و جدید در معانی مختلف به کار می رود و شاید بتوان گفت تنها توافقی که بر معنای آن وجود دارد این است که فناوری اطلاعات موضوعی داغ است.
پاسخ به این سوال که نیروی کار فناوری اطلاعات کیست؟ این است که نیروی انسانی به عنوان سرچشمه مغز افزاری مهم ترین رکن چنین جوامعی محسوب می شود. ورود موفق به عصر اطلاعات بدون توجه به تدارک زیرساخت انسانی مناسب امری محال محسوب می گردد.
بنابراین ضروری است همچنان که می دانید فناوری اطلاعات موجب تحولات شغلی در جامعه خواهد شد به گونه ای که برخی از مشاغل حذف و فرصت های شغلی جدید ایجاد می شود. بی گمان اجرای موفق چنین مشاغلی از عهده افرادی برمی آید که از دانش و مهارت های لازم در زمینه فناوری اطلاعات برخوردار باشند.
براساس استانداردهای مهارتی NWCET طبقات شغلی IT را می توان چنین در نظر گرفت در طبقه مدیریت و توسعه پایگاه اطلاعات مشاغلی مانند: تحلیلگر اطلاعات، مدیر پایگاه اطلاعات، توسعه دهنده پایگاه اطلاعات. معمار اطلاعات، مدل کننده اطلاعات، معمار دانش را داریم. در طبقه رسانه رقمی (دیجیتال): سازنده انیمیشن، هنرپیشه دوبعدی‎/سه بعدی، متخصص واقعیت مجازی، نویسنده چند رسانه ای، متخصص رسانه، طراحی رسانه را داریم.
در طبقه شغلی تحلیل سیستم های بنگاهی و ادغام آنها مشاغلی همانند: تحلیلگر سیستم، ادغام کننده سیستم. متخصص تجارت الکترونیکی، مدیر سیستم اطلاعات، تحلیلگر زیرساخت، مامور اطلاعات عمده را داریم.
در مدیریت و طراحی شبکه: تکنسین شبکه، مهندس شبکه، تحلیلگر عملیات شبکه، تحلیلگر ارتباطات دیتا، معمار شبکه و...
این طبقات شغلی IT که در بالا به تعداد محدودی از آنها اشاره کردیم و نمونه مشاغل را در هر سطح بررسی کردیم تنها ۴۰ درصد از نمونه مشاغل مرتبط با فناوری اطلاعات می باشد.
فناوری اطلاعات و دولت: در گذشته و پیش از انقلاب صنعتی ارتباط بین بخش های حکومتی محدود بود، بنابراین حکومت ها از نوع چند پارچه بودند و حکومت مرکزی نظارت بر حکومت های محلی را به عهده داشت. با استمداد از فناوری هایی که در عصر صنعت خلق شده اند فاصله جوامع کوتاهتر گردیده و اعمال حاکمیت به طور بسیط ممکن گشت. در گذشته به علل گوناگونی دمکراسی عمومی میسر نبود و تنها در محدوده کوچکی رای گیری انجام می گرفت. با ظهور فناوری اطلاعات که مولود عصر صنعت است باز هم فاصله ها کمتر شده و هر کشور به صورت دهکده کوچکی درمی آید که در آن:
▪ رابطه هیأت حاکمه و مردم گسترش می یابد لذا مردم سریع تر، از فعالیت های دولتمردان آگاه می شوند.
▪ رابطه هیأت حاکمه و مردم گسترش می یابد، لذا مردم سریع تر از فعالیت های دولتمردان آگاه می شوند.
▪ مردم به صورت وسیع تری در سیاست گذاری شرکت می کنند.
دولت و هیأت حاکمه ای که از فناوری اطلاعات برای جنبه های مختلف اعمال حاکمیت استفاده کند، دولت الکترونیکی نامیده می شود، چنین دولتی استفاده سهل و آسان از فناوری اطلاعات را برای ارایه خدمات دولتی به صورت شبانه روزی به شهروندان میسر می سازد. بنابراین می توان گفت که: مردم دولت را بر سرانگشتان خویش خواهند داشت.
قابلیت هایی که انتقال از مدیریت عمومی و سنتی به مدیریت الکترونیکی ارایه می کند آنچنان شناخته شده نیست اما می توان به این موارد اشاره کرد.
شکل جدید تحویل اطلاعات- روش های جدید دسترسی شهروندان به اطلاعات- روش های جدید تعامل و مبادله اطلاعات با شهروندان- شکل های جدید ایجاد انجمن ها به صورت محلی و عمومی از طریق روش های online- شکل های جدید دخالت مردم در فرآیند قانون گذاری و سیاست گذاری- راه های جدید توسعه مهارت ها برای شرکت فعال مردم در دولت الکترونیک روش های جدید کاهش شکاف دیجیتالی با توسعه خدمات همگانی دسترسی به اطلاعات- خدمات پرداخت online نظیر: پرداخت مالیات، عوارض و صورتحساب آب، برق، گاز و تلفن و... - خدمات دلالی الکترونیکی، فرم های الکترونیکی و نظر خواهی online و بسیاری موارد دیگر که اشاره به آن ها در این مکان نمی گنجد.
در جامعه اطلاعاتی آموزش نیز دستخوش تغییر می شود. پیشرفت فناوری شبکه و بسترهای مخابراتی نظیر انتقال متن، صوت و تصویر نوع جدیدی از آموزش به نام آموزش الکترونیکی را پدید آورده است.
آموزش الکترونیکی، آموزشی مبتنی برفناوری اطلاعات است که گستره وسیعی از کاربرها، از جمله آموزش مبتنی بر وب، آموزش مبتنی بر کامپیوتر و کلاس های مجازی را دربرمی گیرد. آموزش الکترونیکی تصویری از تکامل آموزش های شرکتی و شخصی در مقایسه با آموزش سنتی است.
به عبارت دیگر آموزش الکترونیکی به استفاده از فناوری برای تحویل محتوا اشاره دارد که کارایی و دانش را بهبود می بخشد.
 

ali_reza1989

عضو جدید
دوستان این کاملا روشن هست لزوما هرجا که کامپیوتر مورد استفاده قرار گیرد قرار نیست از فناوری اطلاعات در آن مکان استفاده شده باشد مثلا در یک دستگاه اتوماتیک خرید نوشیدنی
کامپیوتر وجود دارد ولی فناوری اطلاعات نه و فقط بر اساس یک برنامه ساده کامپیوتری کار میکند .
و لزوما جایی که کامپیوتر نباشد نمیتوانیم بگوییم که فناوری اطلاعات وجود ندارد شاید در جاییی با اطلاعات ساده در یک دفتر کاری را انجام بدهند که با یک کامپیوتر در جایی دیگر همان کار را انجام میدهند به عبارت دیگر شایدکامپیوتر یکی از ابزار های اساسی در فناوری اطلاعات باشد و بدون آن این فناوری اینقدر پیشرفت نمیکرد و کار با آن به سادگی امروز نبود ولی نمیتوان گفت که فناوری اطلاعات بدون کامپیوتر وجود خارجی نخواهد داشت مثلا در مطب یک دکتر که من چند وقت پیش مراجعه کردم با اینکه آن دکتر دکتر معروف و قابلی بود ولی پرونده ها و اطلاعات دو یا سه هزار بیمار بدون کامپیوتر و فقط برای هر بیمار در یک برگ کاغذ روی هم چیده شده بود و منشی ایشان با توجه به جدولی که در یک دفتر تلفن نام و شماره پرونده بیماران را نوشته بود میتوانست در چند ثانیه پرونده یک نفر را به قول ما سرچ کرده و پیدا کند و نزد دکتر ببرد به این میگویند فناوری اطلاعات بدون کامپیوتر اگر به تاریخچه فناوری اطلاعات مراجعه کنید متوجه خواهید شد که این فناوری به نوعی ابتدایی سالها قبل از اختراع اولین کامپیوتر ها وجود داشته است. اگر باز هم قانع نشدید بگویید تا تدبیری دیگر بیندیشیم.:biggrin::gol:
 
Similar threads
Thread starter عنوان تالار پاسخ ها تاریخ
R هاست کد ارائه دهنده خدمات وب سایت مهندسی فناوری اطلاعات 0

Similar threads

بالا