๑۩۞۩๑ پرسش و پاسخ و درخواست مطالب مرتبط با مهندسی منابع طبیعی ๑۩۞۩๑

nazi*

عضو جدید
راستی اینم بگم کسایی که میومدن برای بازدید همگی از غرفه ی ما خوششون می میومد چون با طبیعت سروکار داریم کلا یه محیط جالبی بود و همه ی کارایی که گذاشته بودیم همه از کار عملی بچه ها بود و با کمترین امکانات این غرفه درست شده بود

.angel.

عضو جدید
کاربر ممتاز
راستی اینم بگم کسایی که میومدن برای بازدید همگی از غرفه ی ما خوششون می میومد چون با طبیعت سروکار داریم کلا یه محیط جالبی بود و همه ی کارایی که گذاشته بودیم همه از کار عملی بچه ها بود و با کمترین امکانات این غرفه درست شده بود

خیلی پستای جالبی بود گلم ممنونم .خیلی به دردم میخوره:gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol:
البته ما بیشتر باید از طرحایی که ارائه میدیم دفاع کنیم!

ni_rosa_ce

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
چه جالب! قشنگ شده! یه بار هم بچه های دانشگاه ما همچین کاری کرده بودن. من که زیاد دخالت نمی کنم تو این چیزا :D

خوبه که یه بروشور هم داشته باشید. در مورد گیاهان مرتعی! فکر کنم رشته ت مرتع داریه. نه؟!

Beat

متخصص محیط زیست
کاربر ممتاز

پیوست ها

• 1-s2.0-S0025326X12000616-main.pdf
    162.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • 1-s2.0-S0304380005002164-main.pdf
    246.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0

.angel.

عضو جدید
کاربر ممتاز
چه جالب! قشنگ شده! یه بار هم بچه های دانشگاه ما همچین کاری کرده بودن. من که زیاد دخالت نمی کنم تو این چیزا :D

خوبه که یه بروشور هم داشته باشید. در مورد گیاهان مرتعی! فکر کنم رشته ت مرتع داریه. نه؟!
are goli maarta mikhonam

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام :gol:

چند تا درخواست داشتم !..:D

این پست حذف شود!

این تاپیک عنوانش تغییر کنه به ♣ معرفی ماهیان و آبزیان آکواریـــــوم آب شیرین ♣

این تاپیک از نظرم من حذف بشه یا ادغام بشه با اخبار منابع طبیعی چون کسی پست نمیذاره

یه اخبار کلی تو تالار منابع طبیعی داریم

حذف بشه بهتر باز هر جور خودت صلاح میدونی

این پست رو اشتباها تو این تاپیک زدم برای من گزینه ی حذف نداره ,حذفش کن!

ممنون عزیزم

آخرین ویرایش:

ni_rosa_ce

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام :gol:

چند تا درخواست داشتم !..:D

این پست حذف شود!

این تاپیک عنوانش تغییر کنه به ♣ معرفی ماهیان و آبزیان آکواریـــــوم آب شیرین ♣

این تاپیک از نظرم من حذف بشه یا ادغام بشه با اخبار منابع طبیعی چون کسی پست نمیذاره

یه اخبار کلی تو تالار منابع طبیعی داریم

حذف بشه بهتر باز هر جور خودت صلاح میدونی

این پست رو اشتباها تو این تاپیک زدم برای من گزینه ی حذف نداره ,حذفش کن!

ممنون عزیزم

سلآم×
اَنجآم شد خانومــی؛
ممنون بابتِ همکاری :gol:

آورند

عضو جدید
چوب و کاغذ

چوب و کاغذ

سلام من مطلب درمورد پوشش های سطحی چوب میخواستم ممنون میشم اگه کمکم کنین

homa6767

عضو جدید
سلآم×
اگر گیاه خاصی مدنظرتونه، بگید و گرنه می تونید تآپیک زیر رو یه نگاهی بندازید؛

گیاهان آکواریومی

کریپتون : Cryptocoryne و الودئا : Elodea و اکینودوروس : Echinodorus و لودویژیا : Ludwigia

میخوام این گیاه هارو بصورت وسیع و سریع تکثیر کنم : ((برای فروش)) : راه حلی وجود داره راهنمایی کنید ممنون

rel!ance

کاربر فعال
سلام
آیا درسته که درختان کاج یکی از مهمترین عوامل آلودگی هوا هستند? میگن این درختان گازهایی از خودشون منتشر می کنن که در اثر واکنش با مواد شیمیایی موجود در هوا باعث تولید ذرات ریزی می شن که با چشم غیرمسلح قابل دیدن نیستن ولی باعث تیره و غبارآلود شدن هوا می شوند.
درخت اوکالیپتوس که ترکیبات الی فرار تولید میکنه هم همینطوره؟

مهدی 72

عضو جدید
سلام دوستان تاپیک منابع طبیعی
سوال داشتم یه نفر فارغ التحصیل کارشناسی و یا ارشد محیط زیست بگیره کجاها براش کار هست؟ درامدش چطوره شنیدم شهرداری ها هم میگرن در مورد کار متخصصین یه توضیحی میدین
با تشکر

ni_rosa_ce

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان تاپیک منابع طبیعی
سوال داشتم یه نفر فارغ التحصیل کارشناسی و یا ارشد محیط زیست بگیره کجاها براش کار هست؟ درامدش چطوره شنیدم شهرداری ها هم میگرن در مورد کار متخصصین یه توضیحی میدین
با تشکر

سلآم×
توی دانشگاه ها به عنوان استاد. توی جهاد کشاورزی، شهرداری هم کارش هست. در مورد اینکه دقیقا چه کاری می کنن، اطلاع زیادی ندارم. ولی به عنوان مهندس ناظر هم دیدم که کار کنن. اجازه بدید بچه هایی که بیشتر اطلاع دارن، کمکتون کنن!

برای اینکه بهتر کار پیدا کنید، خوبه که آشنایی با نرم افزار های تخصصی داشته باشید. کار با GIS، GPS و نرم افزار هایی از این قبیل.

ni_rosa_ce

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
آیا درسته که درختان کاج یکی از مهمترین عوامل آلودگی هوا هستند? میگن این درختان گازهایی از خودشون منتشر می کنن که در اثر واکنش با مواد شیمیایی موجود در هوا باعث تولید ذرات ریزی می شن که با چشم غیرمسلح قابل دیدن نیستن ولی باعث تیره و غبارآلود شدن هوا می شوند.

سلآم×
عزیزم من اولین بار هستش که همچین چیزی رو می شنوم. اتفاقا درختان نقش خیلی مهمی توی کاهش آلودگی هوا و فیلترکننده ذرات معلق مثل گرد و خاک هستند. انتخاب هر گیاهی هم در فضای سبز، با توجه به شرایط محیطی هستش و فکر نمی کنم چیزی که می گی درست باشه. چون توی طراحی فضای سبز، خیلی کاج استفاده شده و همینطور اکالیپتوس که من خیلی زیاد توی اهواز دیدم که از نظر آلودگی هوا خیلی بد شده!

محض اطمینان توی اینترنت هم سرچ کردم و نتیجه شد این:

در مورد کاج فقط توی ویکیپدیا همچین چیزی نوشته و هیچ دلیل منطقی براش نیاورده و من به شخصه همچین چیزی رو رد می کنم. اگر شما اطلاع بیشتری داری و یا پیدا کردی، به من هم اطلاع بده.

در مورد اکالیپتوس که اصلا همچین موضوعی رو ندیدم.

:gol:

Beat

متخصص محیط زیست
کاربر ممتاز
سلام

يه چيزي بگم
هر جا ديديد بو هست پس تركيبات فرار آلي VOC هم ديده ميشه
هم كاج هم اوكاليپتوس تركيبات آلي فرار توليد ميكنند. اما اينكه نقششون در آلوگي هوا چقدر هست نميشه با اطمينان گفت.

rel!ance

کاربر فعال
يه چيزي بگم
هر جا ديديد بو هست پس تركيبات فرار آلي VOC هم ديده ميشه
هم كاج هم اوكاليپتوس تركيبات آلي فرار توليد ميكنند. اما اينكه نقششون در آلوگي هوا چقدر هست نميشه با اطمينان گفت.

در آب و هواي گرم اكثر گونه‌هاي درختها از خودشون VOCs ساطع ميكنن كه شامل terpenes و isoprenes ميشن و اينا با مه دود شميايي در
ارتباطن.. هر چي هم هوا گرمتر بشه، انتشار اونها از درختا بيشتر ميشه.. حتي در بعضي از موارد گفته ميشه كه آلايندگي درختها از خودروها بيشتره..

rel!ance

کاربر فعال
سلآم×
عزیزم من اولین بار هستش که همچین چیزی رو می شنوم. اتفاقا درختان نقش خیلی مهمی توی کاهش آلودگی هوا و فیلترکننده ذرات معلق مثل گرد و خاک هستند. انتخاب هر گیاهی هم در فضای سبز، با توجه به شرایط محیطی هستش و فکر نمی کنم چیزی که می گی درست باشه. چون توی طراحی فضای سبز، خیلی کاج استفاده شده و همینطور اکالیپتوس که من خیلی زیاد توی اهواز دیدم که از نظر آلودگی هوا خیلی بد شده!

محض اطمینان توی اینترنت هم سرچ کردم و نتیجه شد این:

در مورد کاج فقط توی ویکیپدیا همچین چیزی نوشته و هیچ دلیل منطقی براش نیاورده و من به شخصه همچین چیزی رو رد می کنم. اگر شما اطلاع بیشتری داری و یا پیدا کردی، به من هم اطلاع بده.

در مورد اکالیپتوس که اصلا همچین موضوعی رو ندیدم.

:gol:

سلام
با تغيير اقليم ممكنه انتشار آلودگي از اين نوع منابع كه اصطلاحا ما به اونها منابع طبيعي ميگيم بيشتر ميشه..
EPA يه گزارشي جالبي تو اين زمينه داره پيشنهاد ميكنم اونا رو بخونين..
اين هم لينكش:
http://www.epa.gov/ord/sciencenews/scinew s_trees-and-air-pollution.h tm

ni_rosa_ce

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
در آب و هواي گرم اكثر گونه‌هاي درختها از خودشون VOCs ساطع ميكنن كه شامل terpenes و isoprenes ميشن و اينا با مه دود شميايي در
ارتباطن.. هر چي هم هوا گرمتر بشه، انتشار اونها از درختا بيشتر ميشه.. حتي در بعضي از موارد گفته ميشه كه آلايندگي درختها از خودروها بيشتره..

عجب! :surprised:

نمی دونستم والا!

ni_rosa_ce

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
با تغيير اقليم ممكنه انتشار آلودگي از اين نوع منابع كه اصطلاحا ما به اونها منابع طبيعي ميگيم بيشتر ميشه..
EPA يه گزارشي جالبي تو اين زمينه داره پيشنهاد ميكنم اونا رو بخونين..
اين هم لينكش:
http://www.epa.gov/ord/sciencenews/scinew s_trees-and-air-pollution.h tm

ارور میده! میشه دوباره لینک رو کپی کنی؟!

ni_rosa_ce

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
کریپتون : Cryptocoryne و الودئا : Elodea و اکینودوروس : Echinodorus و لودویژیا : Ludwigia

میخوام این گیاه هارو بصورت وسیع و سریع تکثیر کنم : ((برای فروش)) : راه حلی وجود داره راهنمایی کنید ممنون

توی همون صفحه ی اول، توضیحات کاملی داده بود. من براتون کپی کردم.

مواردي كه آگاهي به آن ضروري است عبارتند از :

- 1 نحوه كاشت :
برای گاشتن گياهان آبزي را در آكواريوم مي توانيد به جاي آنكه تمامي كف آكواريوم را بستر دهيد ، ضروفي مانند طشت ، يا گلدان ، به اندازه هاي دلخواه آماده كنيد و بستر مربوط به كشت گياه را در آن طشت ها و گلدان ها آماده كنيد سپس آن را در آكواريوم قرار داده و انتهاي ساقه گياهان را با كمك انگشت در شن يا همان بستر مربوطه فرو كنيد .

-2 نوع بستر :
برا ي تهيه بستر لازم نيست راه دوري برويد كافي است به مقداره كافي شن معمولي كه براي مصارف ساختماني به كار مي رود در اختيار داشته باشد ( فقط دقت كنيد شن ها آلوده به مواد خارجي نباشد ) . همچنين لازم نيست كه تمامي شن ا مورد نظر را شستشو دهيد زيرا املاح موجود در آن براي ريشه گرفتن گياهان لازم است ، اما پس از كف آكواريوم را به قطر سه سانتيمتر از شن ناشسته بستر داديد مجددا با يك لايه ديگر (حدود سه سانتيمتر) از شن كاملا شسته شده ولاي گرفته روي بستر قبلي را پوشش دهيد تا گل ولاي موجود در شن ، آب آكواريوم را گل آلود نكند .

-3 شرايط نگهداري :
گياهان آبزي به همان آب و دمايي احتياج دارند كه ماهيان زينتي آكواريومي احتياج دارند ، منظور ماهيان گرم آبي هستند كه در آب شيرين زندگي مي كنند . دماي 22 درجه تا 27 درجه و Ph خنثي براي نگهداري مطلوب است ، همچنين نور طبيعي مناسب تر از نور مهتابي است ، به ويژه آنكه نور طبيعي چرخه منظم خواب و بيداري را براي گياه و ماهي حفظ مي كند و بديهي است كه گياه زنده در شرايط طبيعي بهتر از هر كس و هرچيزمي تواند خودش را ترميم كند .

گیاه " کریپتون " Cryptocoryne :

مشهورترین و بهترین و مناسب ترین این گیاهان آکواریومی هست که خیلی مناسبه برای آکواریوم . گیاه زیبا و با دوامی هست که رشد خوبی داره و خیلی عالی تکثیر میشه . این گیاه برتری ای که نسبت به گیاهان دیگه آکواریوم داره اینه که توسط ماهی های گیاهخوار و یا حلزونها خورده نمیشه . دلیلش هم اینه که برگها و ساقه این گیاه تلخه و ماهی ها رغبتی به خوردنش پیدا نمیکنن . در ضمن این گیاه در نور کم و متوسط و دمای بالای آب هم بخوبی رشد و نمو میکنه و زیبایی خاصی داره و گل های زرد رنگی در زمستان میده که خیلی خوش بو هستن . در صورتیکه باقی گیاهان آکواریومی برای بیشتر ماهی ها غذا به حساب میان و خورده میشن و از طرفی گرمای آب و نور کم اونها رو خراب میکنه . نکته ای که در پرورش گیاه کریپتون باید در نظر بگیرید اینه که این گیاه با بعضی از انواع گیاهان نمیتونه رشد کنه و گیاهانی که در کنار این گیاه کاشته میشن , بزودی خشک میشن . یکی از این گیاهان گیاه والیس Vallisیا همون گندمی نام داره که اگر با گیاه کرپتون کاشته بشه , سریع زرد و خراب میشه و از بین میره . دلیلش هنوز مشخص نیست و این دو گیاه با هم همزیستی ندارن . گیاه کریپتون تا سطح آب رشد میکنه و برگهای مواج و زیبایی داره و اگه در نور طبیعی قرار بگیره حتا گل هم میده . در شرایط مناسب گاه به ارتفاع یک متر رشد میکنه . تکثیر اون از طریق پاجوش هایی هست که از خود گیاه خارج میشه و در مدت 6 ماه یک آکواریوم بزرگ رو بطور کامل میپوشونه و بسیار زیبا میکنه . جزو گیاهان گران قیمت به حساب میاد و یک بوته کوچک اون بین 3 تا 5 هزار تومان قیمت داره . خیلی خوبه که این گیاه رو در گلدانهای سفالی سوراخ دار و یا گلدانهای پلاستیکی مشبک مخصوصی که مثل سبد هستن بکارن تا موقع عوض کردن آب آکواریوم ریشه ش آسیب نبینه و در ضمن زیاد از حد در زیر ماسه پراکنده نشه .

خانواده : raceaeA
اقلیم : آسیا
قلم رو : جنوب شرقی آسیا
متعلق به کشور : تایلند
ارتفاع : 60-15 سانتی متر
پهنا :20-15 سانتی متر
میزان نور : کم و خیلی زیاد
دما : 28-20 درجه سانتی گراد
میزان سختی : نرم و خیلی سخت
میزان پی هاش : 9-5
میزان رشد : متوسط
سختی نگه داری :آسان

گیاه " الودئا " Elodea :

این گیاه در ایران هم فروخته میشه و بصورت ساقه ای تُرد با برگهای ریز و فر خورده و زیباست . خیلی سریع رشد میکنه و تکثیر میشه و کافیه وقتی دراز شد اونو قطع کنیم و دوباره بکاریم . این گیاه باعث شفاف شدن سریع آب آکواریوم میشه و ذرات معلق در آب رو به سرعت جذب میکنه . در شرایط مناسب از گیاه ریشه های درازی تا سطح آکواریوم رشد میکنه و اونو زیباتر میکنه و در فصل تابستان هم گل میده .

Family : Hydrocharitaceae
Continent : Cosmopolitan
Region : Cosmopolitan
Country of origin : Canada
Height : 40-100 cm
Width : 3-5 cm
Light requirements : medium - very high
Temperature : 10-26 °C
Hardness tolerance : very soft-very hard
pH tolerance : 5-10
Growth : very fast
Demands : easy

- گیاهانی که ریشه اونها در خاک یا ماسه و بستر آکواریوم قرار داره : جزو زیبا ترین و با دوام ترین گیاهان آکواریوم هستن . متاسفانه در ایران گیاهان آکواریومی تنوع چندانی ندارن و به چند نوع خاص محدود شدن . در ایران فقط چند نوع با دوام از این گیاهان فروخته میشه . این گیاهان مثل گیاهان آپارتمانی دارای ریشه هستن و رشد خوبی دارن و زیبایی فوق العادی ای به محیط ماهی ها میبخشن . از مواد آلی موجود در بستر آکواریوم بعنوان کود و خاک تغذیه و استفاده میکنن و با جذب این مواد باعث زلال شدن آب و بهینه سازی محیط آکواریوم میشن .

گیاه " اکینودوروس " , Echinodorus :

گیاه بسیار زیبایی هست که در نور زیاد و بستری با املاح معدنی زیاد بصورت انبوه و بسیار سریع رشد میکنه . ساقه ها ترد و شکننده ست و در نور کم گیاه ضعیف میشه . به آبی با درجه اسیدی نیاز داره و بهتر نمو میکنه . در شرایط مناسب از پای گیاه پاجوش هایی بیرون میاد و به این ترتیب زیاد میشه . ریشه های ایم گیاه خیلی پراکنده میشه و بهتره در گلدان کاشته بشه برای جلوگیری از صدمه دیدن .

خانواده : Alismataceae
اقلیم : آمریکای جنوبی
قلم رو : جنوب آمریکا
ارتفاع : 30-15 سانتی متر
پهنا :30-15 سانتی متر
دما : 30-20 درجا سانتی گراد
میزان سختی : خیلی نرم و خیلی سخت
میزان پی هاش : 8-5
میزان رشد : متوسط
سختی نگه داری : خیلی آسان

گیاه " لودویژیا " , Ludwigia :

در ایران به این گیاه سیوی گفته میشه و 2 نوع برگ پهن و برگ قرمز اون فروخته میشه . جزو گیاهانمتداول آکواریوم هست . برگهای نازک و ترد و سبز روشنی داره و خیلی رشد سریعی پیدا میکنه . وقتی که به سطح آب رسید کافیه ساقه اونو از وسط قطع کنین و دوباره بکارین . در مدت کوتاهی ریشه میده و به گیاه جدیدی تبدیل میشه ! بهتره این گیاه در آکواریومی باشه که ماهی های گیاهخوار وجود ندارن چون به علت داشتن برگهای ترد , مورد علاقه ماهی هاست و برگهاش رو بزودی از دست میده و توسط بسیاری از ماهی ها خورده میشه !! نوع برگ قرمز این گیاه بصورت بوته کاشته میشه تا بواسطه برگ های قرمز رنگش دکور آکواریوم رو زیبا تر کنه .

خانواده : Onagraceae
اقلیم : آمریکای شمالی
قلم رو : مرکز آمریکا
ارتفاع : 50-20 سانتی متر
پهنا : 15-5 سانتی متر
دما : 30-15 درجا سانتی گراد
میزان سختی : خیلی نرم و سخت
میزان پی هاش : 8-5
میزان رشد : سریع
سختی نگه داری :خیلی آسان

Beat

متخصص محیط زیست
کاربر ممتاز

در اينكه آلودگي اون بيشتر از خودروها باشه نميشه به راحتي نظر داد
اين موضوع معمولا در جنگلها اهميت داره و اثرات اون بر محيط اطراف.
مثلا مقاله زير ميگه يك گونه اكاليپتوس به ازاي هر گرم برگ نزديك به 9 ميكروگرم در روز توليد ميكنه.

پیوست ها

• 1-s2.0-S0045653505001876-main.pdf
    205.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0

ni_rosa_ce

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
آتنا جون! اون سایتِ که درست نشد. من نفهمیدم چی بود!

موضوعش جالبه! ولی فکر می کنم مسلما آلودگیش بیشتر از آلودگیِ خودروها نیست! :surprised:

حالا من این سوال رو دارم! پس چرا توی خوزستان مخصوصا اهواز انقدر اکالیپتوس زیاد کاشته میشه؟! با در نظر گرفتن این موضوع که هوای اهواز خودش کلی آلوده هست! :huh:

• Like
واکنش ها: Beat

Beat

متخصص محیط زیست
کاربر ممتاز
به طور كلي اينطور عنوان ميشده آلودگي ناشي از طبيعت چندان مهم نيست. چرا كه حذف اونا باعث لطمات جبران ناپذيري به محيط زيست است.
معمولا آلودگي man-made مهمه.
البته اين نظريه ها درباره محيط زيست روز به روز عوض ميشه.
ميشه گفت تنها علومي است كه با زمانه تغيير ميكنه به لحاظ شرايط انساني و فلسفي.
شايد روزي براي كاهش آلودگي درختان هم قطع كنند!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

بالا