[ گفت و گو ] - دکتــری مهندسی شیمی

azadeh_j

عضو جدید
شما گزینه های اشتباه رو حذف کردین این درصدها رو حساب کردین یا با احتساب گزینه های اشتباه درصدهاتون این طور شده؟

sambastian

عضو جدید
سوال 24 رو چجوری باید حساب کرد؟
اگر طول صفحه 2 برابر شه رینولدز هم دو برابر میشه جریان هم که آرام میمونه باز بقیه اش رو نمیدونم چیکار کنم
تو فرمول شروود جریان ارام باید بزاریم؟ یا چیز دیگه

mirza_seraj

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام بر دوستان بایو ....
یه سوال
من قصد شرکت در کنکور دکتری بیوتکنولوژی رو دارم میخواستم ببینم برای صنعتی و آنزیم رفرنسا چیا هست ؟
برا صنعتی کتاب دکتر شجاع هست دیگه؟ فقط چه فصلایش (من اون سبزِ مالِ سالِ 71 رو دارم)
.....
یه نظری هم دروس عمومی بدید ....
مرس ...

azadeh_j

عضو جدید
دوستانی که بیو هستید سوال 9 راکتور کدوم گزینه زدین؟ واکنش پلیمریزلسیون تو راکتور مخلوط شونده بهتر انجام میشه من فک می کردم گزینه 3 درسته! ولی 1 کلید داده!
سوال 29 در مورد محیط های کشت صنعتی گزینه 1 درسته تو کتاب دکتر شجاع ص 68 گزینه 1 شرایطش هست البته گزینه 3 هم درسته ! شما کدوم رو علامت زدید؟ میشه این سوال اعتراض کرد تا حذف بشه با توجه به این که دو گزینه درست براش داده بودن؟

آخرین ویرایش:

azadeh_j

عضو جدید
سلام بر دوستان بایو ....
یه سوال
من قصد شرکت در کنکور دکتری بیوتکنولوژی رو دارم میخواستم ببینم برای صنعتی و آنزیم رفرنسا چیا هست ؟
برا صنعتی کتاب دکتر شجاع هست دیگه؟ فقط چه فصلایش (من اون سبزِ مالِ سالِ 71 رو دارم)
.....
یه نظری هم دروس عمومی بدید ....
مرس ...

سلام . برای آنزیم من پرسیدم به نتیجه خاصی نرسیدم. گفتن رفرنس نداره. ولی کتاب دکتر شجاع خوبه بیشتر سوالات بیو از اون بود.

darusazz

عضو جدید
من فک می کردم خوب امتحان دادم ولی با این کلید که اینا زدن شک دارم مجاز بشم!
رتبه 6پارسال 63 درصد اختصاصی زده بود استعداد 30 و زبان 0
رتبه اول حدود 57 و زبان یادم نیست بین 70 تا 80 درصد استعداد هم 30 تا 35
رتبه 12 هم دقیق یادن نیست ولی 53 تا 57 درصد تخصصی و زبان 8 و استعداد 35 تقریبا
البته پارسال ضریب تخصصی 3 بود امسال 4 شده بود بنابر این نمیشه تخمین زد که رتبه ها چه طور میشه
ان شالله که رتبه خوبی بیارید.
زبان و استعداد چطور بود؟
مرسي از كمكتون
استعداد حدود ٣٠ ٤٠ زبان هم صفر زدم
اما من تصورم اينه كنكور پارسال خيلي اسونتر از امسال بود
راكتور پارسال سوالايي داشت كه با نگاه ميشد زد
قطعا امسال كنكور سخت تري بود

oxygen1989

عضو جدید
نه استعداد و زبان رو با حسابای خودم گفتم
البته توی سایت phdtest روی جوابای زبان و استعداد بحث شده، من درصدای خودمو با در نظر گرفتن نظر جمع حساب کردم
نمیدونم ولی به نظرم میشد تخصصی رو بالای 70زد من 6تا غلط زدم. خیلی الکی درصدم پایین اومد

azadeh_j

عضو جدید
نه استعداد و زبان رو با حسابای خودم گفتم
البته توی سایت phdtest روی جوابای زبان و استعداد بحث شده، من درصدای خودمو با در نظر گرفتن نظر جمع حساب کردم
نمیدونم ولی به نظرم میشد تخصصی رو بالای 70زد من 6تا غلط زدم. خیلی الکی درصدم پایین اومد

به نظر من هم می شد درصد بالاتر از 70 زد ترمو ولی نسبت به پارسال سخت تربود.راکتور هم همین طور. منم از خودم راضی نبودم چون گزینه ها رو به دلیل حواس پرتی جابه جا زدم!

oxygen1989

عضو جدید
سوال 9 چون جزء ب باید کم کم به واکنش اضاف میشد گزینه 1 شده. البته من نزدم چون مثل شما روی گزینه 3 هم شک داشتم
سول 29 به نظرم 1،3 و4 صحیح بودن!!! فقط 3 یکم جامعتر بود من خودم 4 زده بودم

darusazz

عضو جدید
ببخشید اشتباه نوشتم منظورم حساب نکردن سوالای اشتباه بود نه گزینه. سوال 1 راکتور و سوال 24 ترمو. نظرتون رو در مورد سوال 29 نگفتین ؟
سوال 9 که قطعا نیمه پیوسته درسته چون در راکتورهای مخلوط شونده مواد واکنشگر با یک زمان ماند مشخص به راکتور اضافه میشن و تا پایان زمان ماند حق اضافه کردن و یا کم کردن ماده ای رو نداریم پس 1 درسته چون ما در حال اضافه کردن واکنشگر هستیم
سوال 24 من نزدم
سوال 29 قطعا 1 درسته . گزینه 3 در صورتی درسته که محیط کشت آزمایشگاهی یا نیمه صنعتی باشه. محیط کشت های صنعتی دستیابی در کل
فصول برامون در اولویته کمااینکه از محدودیت های ملاس و آب پنیر که بهترین منابع کربن هستند در دسترس نبودن در کل فصول است.

oxygen1989

عضو جدید
به نظرم واسه این سوالا بریم اعتراض بذاریم از سکوت بهتره، شاید عنایتی کردن سوال 24 که اصلا نپرسیده بود چی میخواد! جالبه تو کلید جوابم داشت

azadeh_j

عضو جدید
سوال 9 که قطعا نیمه پیوسته درسته چون در راکتورهای مخلوط شونده مواد واکنشگر با یک زمان ماند مشخص به راکتور اضافه میشن و تا پایان زمان ماند حق اضافه کردن و یا کم کردن ماده ای رو نداریم پس 1 درسته چون ما در حال اضافه کردن واکنشگر هستیم
سوال 24 من نزدم
سوال 29 قطعا 1 درسته . گزینه 3 در صورتی درسته که محیط کشت آزمایشگاهی یا نیمه صنعتی باشه. محیط کشت های صنعتی دستیابی در کل
فصول برامون در اولویته کمااینکه از محدودیت های ملاس و آب پنیر که بهترین منابع کربن هستند در دسترس نبودن در کل فصول است.
فقط تو راکتور ناپیوسته هست که مواد به یکباره اضافه می شه و تا انجام واکنش کامل موادی دیگه اضافه نمیشه تو راکتور لوله ای و مخلوط شونده و نیمه پیوسته مواد می تونن بطور افزایشی یا کاهشی اضافه بشن!
وبا توجه به این که تو این سوال (9) ماده ی A زیاد وB کم کم باید اضافه بشه میشه از هر سه لوله ای و نیمه پیوسته و مخلوط شونده استفاده کرد اما چون واکنش پلیمریزاسیون هست راکتور مخلوط شونده مناسب هست که تو کتاب راهیان ارشد هم دقیقا ه همین نکته اشاره شده! پس گزینه 3 درست تر هست با این حساب.
و در مورد سوال 29 که گزینه 1 درسته.

آخرین ویرایش:

azadeh_j

عضو جدید
دوستان به نظر من هم بهتره که به سوال 1 و 9 و 24 و 29 که یا سوال درست نبوده یا کلید رو اشتباه زدن اعتراض بزنیم. شاید اگر تعداد اعتراض کننده ها زیاد باشه یکم فک کنن روش و حذف کنن و کلید رو تغییر بدن.
فقط تا 5 فروردین وقت هست برا اعتراض.

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
بچه ها به نظرتون سوال 21 در دفترچه f نباید گزینه 4 می شد؟؟
مگه واکنش هتروژنی و جذب سطحی سریع نمیشه؟؟ اصلا مگه x ثانویه صفر نیست؟؟ پس یعنی واکش سریع بوده دیگه
نظرتون چیه؟

منم 4 رو زدم. بچه ها میگفتن این سوال و چندتا سوال دیگه از بهمنیار بود که طبق توضیحات بهمنیار میشه 1.البته من خودم کتابش رو ندارم از بچه ها شنیدم

منم میگم گزینه 4 میشه اونم به سه دلیلی که گفتم

راستی شما می دونید سوال 41 چرا 1 میشه ، 3 نمیشه ؟ البته بدون حل هم مشخص بود که شکل گزینه 1 کپی شده از یه جایی بود چون کادرش مشخصه وبقیه تصحیح شده همون عکس هست احتمالا

ولی میخوام بددونم جهت اطلاع عمومی چرا گزینه 3 نمیشه؟

منم 3 رو زدم. واقعا سوالهای امسال چندان خوب نبودن. نه درمورد نوع جریان لوله گفته و نه اختلاف دمای لوله و هوای اطراف

شما 25 رو زدی؟ چرا جواب 3 میشه؟

اتفاقا برای منم جواب این سوال عجیب بود یعنی در بین این گزینه ها ، آخرین گزینه ای که احتمال می دادم باشه همین گزینه بود.

من بین 1 و 4 دو به شک بودم که آخر گزینه 1 مد نظرم شد. احتمالا هم درسته چون جریان متلاطم یا آرام ذکر نشده نمیشه گفت به طور قطع سرعت متوسط برابر نصف سرعت ماکزیمم هست

منم 21 گزینه چهار رو زدم
چرا سوالای مشکل دار رو حذف نکردن
چقد راحت با سرنوشت بازی میکنن
من 25 روگزینه یک زدم بنطرم درستترین جواب بود
فکر میکنم توی خوندن سوال 21 یه کژتابی برای شما دوستان عزیز اتفاق افتاده سر جلسه امتحان، ببینید، طبق سوال 21 دفترچه تخصصی مهندسی شیمی، در دو حالت رابطه ای که سوال داده بدست میاد، یکی اینکه واکنش سریع اتفاق بیفته و نفوذ حاکم باشه و یکی دیگه اینکه واکنش کند صورت بگیره و ضخامت انتقال جرم در مقایسه با نسبت ضریب نفوذ به ثابت واکنش زیاد باشه(به راحتی فرمولش اثبات میشه و مشابه در میاد) در حقیقت جمله ای که گزینه 4 رو رد میکنه این هست که گفته به هیچ عنوان برای واکنش کند صادق نیست.
در مورد سوال 25 هم قطعا گزینه 3 صحیح هست دلیلش رو در عکس ضمیمه گفتم:
25.jpg

من سوال 41 رو هم نگاه کردم به نظر من گزینه 3 درست هست، گزینه 2 و 4 به خاطر اینکه دیواره نازک هست و با این فرض و اینکه هدایت حرارتی دیواره بالا باشه، باید شیب دمایی در روی دیواره برای هر دو سیال یکی باشه، گزینه یک هم به نظرم نمی تونه جواب باشه، به نوعی نشون دهنده جوشش هست، چون دما خیلی گرایش با ثابت بودن داره اگر مایع در حال گرم شدن باشه به نظرم گزینه 3 پاسخ صحیح هست. کلید گزینه یک زده؟ به نظرم اشتباه هست.

darusazz

عضو جدید
فقط تو راکتور ناپیوسته هست که مواد به یکباره اضافه می شه و تا انجام واکنش کامل موادی دیگه اضافه نمیشه تو راکتور لوله ای و مخلوط شونده و نیمه پیوسته مواد می تونن بطور افزایشی یا کاهشی اضافه بشن!
وبا توجه به این که تو این سوال (9) ماده ی A زیاد وB کم کم باید اضافه بشه میشه از هر سه لوله ای و نیمه پیوسته و مخلوط شونده استفاده کرد اما چون واکنش پلیمریزاسیون هست راکتور لوله ای مناسب هست که تو کتاب راهیان ارشد هم دقیقا ه همین نکته اشاره شده! پس گزینه 3 درست تر هست با این حساب.
و در مورد سوال 29 که گزینه 1 درسته.
نظر شما محترمه
واکنش پلیمریزاسیون در راکتور لوله ای انجام میشه درست
اما ما با محدودیت روبرو هستیم .یعنی برای اضافه کرن یکی از واکنشگرها نسبت استوکیومتریک مشخصی نداریم داریم کم کم اضافه میکنیم پس نمیتونیم با یک زمان ماند مشخص راکتورو پر کنیم و استارت کنیم باید نیمه پیوسته عمل کنیم

darusazz

عضو جدید
دوستان به نظر من هم بهتره که به سوال 1 و 9 و 24 و 29 که یا سوال درست نبوده یا کلید رو اشتباه زدن اعتراض بزنیم. شاید اگر تعداد اعتراض کننده ها زیاد باشه یکم فک کنن روش و حذف کنن و کلید رو تغییر بدن.
فقط تا 5 فروردین وقت هست برا اعتراض.
سوال 1 غلطه قبول دارم اما با توجه به علامت مثبت و منفی CR راحت میشد گزینه صحیح رو انتخاب کرد
من اصلا به ضرائبش نگاه نکردم با علامت زدم.

darusazz

عضو جدید
من مشکلم با سوال 12 هست
گزینه 1 عینا شبیه گزینه 2 (R تولید شده)
بعدش چطوری هم R تولید میشه هم نمیشه

azadeh_j

عضو جدید
من مشکلم با سوال 12 هست
گزینه 1 عینا شبیه گزینه 2 (R تولید شده)
بعدش چطوری هم R تولید میشه هم نمیشه

واسه ی سوال 12 کلیدش گزینه 4زدن . میشه واکنش سری در نظر گرفت و با توجه به این که سرعت مصرف ماده ی R خیلی سریع هست و تمامش به سرعت تبدیل میشه به S ، پس ماده ی واسط R به عنوان محصول وجود نداره.
من قبلا این تست رو دیده بودم سال های قبل هم همین طور بود کلیدش ولی هر سال یه قسمتش رو تو گزینه ها داده بودن به عنوان گزینه درست.

azadeh_j

عضو جدید
سوال 1 غلطه قبول دارم اما با توجه به علامت مثبت و منفی CR راحت میشد گزینه صحیح رو انتخاب کرد
من اصلا به ضرائبش نگاه نکردم با علامت زدم.
واسه سوال 1 ضرایب مهمه همین طوری که نمیشه گفت فقط با توجه به علامت. !

darusazz

عضو جدید
واسه ی سوال 12 کلیدش گزینه 4زدن . میشه واکنش سری در نظر گرفت و با توجه به این که سرعت مصرف ماده ی R خیلی سریع هست و تمامش به سرعت تبدیل میشه به S ، پس ماده ی واسط R به عنوان محصول وجود نداره.
من قبلا این تست رو دیده بودم سال های قبل هم همین طور بود کلیدش ولی هر سال یه قسمتش رو تو گزینه ها داده بودن به عنوان گزینه درست.
نگفته که R محصوله
R تولید شده که S بوجود اومده دیگه
اگه R نباشه که S تولید نمیشه
باید میگفت گزینه 1 و 2
اصن حرفی از محصول نهایی نزده بحث رو تولید یا عدم تولیده

oxygen1989

عضو جدید
من اعتراضامو گذاشتم، شمام بذارید
جوابها رو توضیح بدید تا قانع بشن، واسه سؤال 29 اسم کتاب دکتر شجاع الساداتی و شماره صفحه جوابو (صفحه 68 چاپ ششم) اینارو هم بذارید
اعتراضا زیاد باشه تأثیر داره
سوال 24 هم باید حذف بشه، شدیم مسخره دس طراحای محترم والا

azadeh_j

عضو جدید
نگفته که R محصوله
R تولید شده که S بوجود اومده دیگه
اگه R نباشه که S تولید نمیشه
باید میگفت گزینه 1 و 2
اصن حرفی از محصول نهایی نزده بحث رو تولید یا عدم تولیده

نگفته که r محصوله ولی چون به سرعت مصرف میشه ، میشه در نظر گرفت که تولید نشده ولی خوب شکل واکنش به شکل سری گفته شده است. من منظورتون رومی فهمم ولی این رو تغییر نمی دن چون سالای قبل هم همین طور کلیدش بود.

azadeh_j

عضو جدید
منم اعتراض به همون 4 تا سوال که گفتم گذاشتم امیدوارم ترتیب اثر بدن.

gadireye

عضو جدید
فکر میکنم توی خوندن سوال 21 یه کژتابی برای شما دوستان عزیز اتفاق افتاده سر جلسه امتحان، ببینید، طبق سوال 21 دفترچه تخصصی مهندسی شیمی، در دو حالت رابطه ای که سوال داده بدست میاد، یکی اینکه واکنش سریع اتفاق بیفته و نفوذ حاکم باشه و یکی دیگه اینکه واکنش کند صورت بگیره و ضخامت انتقال جرم در مقایسه با نسبت ضریب نفوذ به ثابت واکنش زیاد باشه(به راحتی فرمولش اثبات میشه و مشابه در میاد) در حقیقت جمله ای که گزینه 4 رو رد میکنه این هست که گفته به هیچ عنوان برای واکنش کند صادق نیست.
در مورد سوال 25 هم قطعا گزینه 3 صحیح هست دلیلش رو در عکس ضمیمه گفتم:
مشاهده پیوست 235552

من سوال 41 رو هم نگاه کردم به نظر من گزینه 3 درست هست، گزینه 2 و 4 به خاطر اینکه دیواره نازک هست و با این فرض و اینکه هدایت حرارتی دیواره بالا باشه، باید شیب دمایی در روی دیواره برای هر دو سیال یکی باشه، گزینه یک هم به نظرم نمی تونه جواب باشه، به نوعی نشون دهنده جوشش هست، چون دما خیلی گرایش با ثابت بودن داره اگر مایع در حال گرم شدن باشه به نظرم گزینه 3 پاسخ صحیح هست. کلید گزینه یک زده؟ به نظرم اشتباه هست.

برادر دقت کردی x2 صفره؟؟ صفر بودن x2 مگه نشون نمیده سرعت زیاد بوده؟؟

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
برادر دقت کردی x2 صفره؟؟ صفر بودن x2 مگه نشون نمیده سرعت زیاد بوده؟؟
اگر منظورتون سوال 21 هست، بله، ولی این رابطه نشون نمیده که x2 لزوما صفره، شاید x2 با در نظر گرفتن شرایطی از فرمول حذف شده که من راه حل به نسبت کامل رو قرار دادم، در مورد رابطه ای که در صورت سوال داده شده باید بگم این رابطه برای واکنش سریع کاملا درسته و برای واکنش کند با فرضی که در گزینه یک گفته هم درسته و مکانیسم کنترل کننده انتقال جرم میشه نفوذ مولکولی و واکنش تاثیری نداره:

پیوست ها

• Document1.pdf
    51.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0
بالا