گفت و گوهای خودمانی بچه های IT

prp-e

متخصص سیستم های Apple
کاربر ممتاز
چرا فکر میکنی فقط «ما» اینجوری هستیم؟ «ما»،«جامعه ما» ، «وب فارسی» و ... . اگه منظورت از ما و جامعه ما کل اینترنت یا کل دنیا باشه، آره حق با توئه! اما اگه منظورت ایرانه، نه اشتباه می‌کنی. این حماقت ها، بچه بازی ها و در کل بگم معضلات اجتماعی همه جای دنیا هست، همه جا. نمی‌گم چون همه جا هست خوب پس باید حتما اینجا هم باشه، اما تنها دلیل وضعیت موجود ما این معضلات نیست.

مال ما این چیزا شده اصل! مشکل اینه! وگرنه فروم فورونیکس رو برو ببین، یه نفر هست به anti-BSD troll معروفه حتی، ولی تا حد امکان جلوش رو گرفتن!!!
منظورم این بود که این قضایا اصل کار نباشه. الان تو فیسبوک برو ببین «همون روزی که تتلو به طرفداراش بی احترامی کرد»، «همونایی که فازشون اومد فیلم بگیرن» ، «همون دخترا که تصادف کردن» ، اینم شد کار آخه؟‌ :D

sougmad

عضو جدید
شما خودت فقط وقتی که سوال داری میای اینجا بعد در مورد سوت و کور بودن اظهار نظر هم می‌کنی؟

دقيقا!
کلا اظهارنظر کردن رو دوست دارم؛ چون کلا سازنده ان و حقيقت !!!

جواب اون سوالمم تقريبا گرفتم خودم -به کمک استاد البته -
پروتکل wep و wpa
مقاله هاي اینگيليش خفني هم پيدا کردم راجع بهش;)

-------

راستي
شما تحقيقتون به کجاها رسيد مستر دراگو؟

آخرین ویرایش:

طاها حک

کاربر فعال مهندسی IT ,
کاربر ممتاز
تا حالا برای ثبت دامنه اقدام کردید؟
به طور مسخره ای، حداقل بالای 60% دامنه های ثبت شده بدون استفاده هستند، از اون 40% هم حداقل 20% چرت و پرت هستند. مخصوصاً با توجه به ارزون بودن .ir که 5سالش رو میشه 15تومن ثبت کرد، هر کی هر چی دستش اومده ثبت کرده.
این مسله فکر می کنم مشکل خیلی ها هست. فکر می کنم یه قانونی لازمه که این دامنه ها کنترل بشن. تا در صورت عدم استفاده درست و حسابی آزاد بشن. البته با توجه به آزاد بودن و بی قانونی فضای وب، همچنین چیزی خیلی سخته. ولی حداقل شاید تو دامنه های ایرانی که بالاخره مشخصات واقعی طرف ثبت میشه بشه یه کارایی کرد.
البته این وسط یه عده هم یه تجارت راه انداختن و کلی دامنه ثبت کردن و الان به صورت مزایده می فروشن
. در کل فکر می کنم یه سیاست کلانی برای همچنین مساله ای لازمه مثل مثلاً تصمیمی که برای آی پی های 4بایتی گرفته شد.وگرنه اونی که 5 سال دیگه میخواد فعالیت کنه باید چی کار کنه؟؟؟ در واقع زیاد کردن پسوندها یه راه حل موقتی هست.

آخرین ویرایش:

danialfx

عضو جدید
کاربر ممتاز
به طور مسخره ای، حداقل بالای 60% دامنه های ثبت شده بدون استفاده هستند، از اون 40% هم حداقل 20% چرت و پرت هستند. مخصوصاً با توجه به ارزون بودن .ir که 5سالش رو میشه 15تومن ثبت کرد، هر کی هر چی دستش اومده ثبت کرده.
این مسله فکر می کنم مشکل خیلی ها هست. فکر می کنم یه قانونی لازمه که این دامنه ها کنترل بشن. تا در صورت عدم استفاده درست و حسابی آزاد بشن. البته با توجه به آزاد بودن و بی قانونی فضای وب، همچنین چیزی خیلی سخته. ولی حداقل شاید تو دامنه های ایرانی که بالاخره مشخصات واقعی طرف ثبت میشه بشه یه کارایی کرد.
البته این وسط یه عده هم یه تجارت راه انداختن و کلی دامنه ثبت کردن و الان به صورت مزایده می فروشن
. در کل فکر می کنم یه سیاست کلانی برای همچنین مساله ای لازمه مثل مثلاً تصمیمی که برای آی پی های 4بایتی گرفته شد.وگرنه اونی که 5 سال دیگه میخواد فعالیت کنه باید چی کار کنه؟؟؟ در واقع زیاد کردن پسوندها یه راه حل موقتی هست.

منم فکر کنم 20.30 تا دامنه داشته باشم که فکر میکنم احتمال داره بعدا بتونم استفاده کنم

بیشتر دامنه های خوب و عمومی سالها قبل ثبت شدن. و افراد جدید باید اسم های خاص ثبت کنن

والیبال رو دیدی ؟ چه کردن واقعا. رفتیم جزو 4 تا تیم برتر دنیا

prp-e

متخصص سیستم های Apple
کاربر ممتاز
منم یه تعدادی دامنه دارم (ir, com, ...) که با هاست هم هستند ولی فی الحال مسدود شدن. کسی خواست بگه بهش میفروشم :D (البته ارزون تر از چیزی که خودم خریدم :) )

dzzv_13

مدیر مهندسی فناوری اطلاعات
مدیر تالار

بنظرم دقیقا یه چیزی مثل زمین خواری هست :دی
چطور قبلا ها طرف میرفت بی حساب و با قیمت ارزون زمین میخرید .. الان هم طرف همینجوری دامنه میخره که بعدا بتونه باقیمت بالاتر بفروشه
کنترل کردنش سخته .. مثلا میخوای چیکار کنه ؟ بگه کسانی که 10 تا دامنه دارند نمیتونن دیگه دامنه داشته باشند؟
بعید میدونم حداقل در ایران قانونی تصویب بشه که جلوی این مسائل گرفته بشه .. هر چند دامنه های خوبی آزاد نیست که بخواد هم براش چیزی تصویب بشه
این ایده که سیاست و قانوی در این زمینه باشه بنظرم باید 10 سال پیش اجرایی میشد

منم فکر کنم 20.30 تا دامنه داشته باشم که فکر میکنم احتمال داره بعدا بتونم استفاده کنم

بیشتر دامنه های خوب و عمومی سالها قبل ثبت شدن. و افراد جدید باید اسم های خاص ثبت کنن

بفرما .. یکی از وب خواران گرامی :دی
البته خب دانیال توی کار طراحی سایت بوده و مثل همه کسانی که در این زمینه بودن عادی هست این تعداد دامنه رو داشته باشند

والیبالمون هم دیدیم .. عالی بودن
برای بازی با روسیه هم عالی بودن .. مخصوصا ست 4 با روسیه .. فکر کنم اون ست بهترین بازی تاریخ عمر والیبال ایران بود

منم یه تعدادی دامنه دارم (ir, com, ...) که با هاست هم هستند ولی فی الحال مسدود شدن. کسی خواست بگه بهش میفروشم :D (البته ارزون تر از چیزی که خودم خریدم :) )

آدرسهاش هم میگفتی شاید مشتری شدیم :)

طاها حک

کاربر فعال مهندسی IT ,
کاربر ممتاز

به نظرم جالب نیست که هر کی 20-30 تا دامنه برا خودش رزرو کنه. البته میدونم که چاره دیگه ای نیست، ولی همین چیزا مشکل ساز شده. خود من 4-5 تا دامنه دارم، ولی همشون فعال هستن.
اینکه دامنه های خوب قبلاً ثبت شدن، اشکالی نداره، مساله اینه که فعال نیستن. الکی ثبت شدن.
-------------------------------
حیف که وفات امام علی بود، وگرنه یه جشن حسابی میشد. واقعاً دمشون گرم.

بنظرم دقیقا یه چیزی مثل زمین خواری هست :دی
چطور قبلا ها طرف میرفت بی حساب و با قیمت ارزون زمین میخرید .. الان هم طرف همینجوری دامنه میخره که بعدا بتونه باقیمت بالاتر بفروشه
کنترل کردنش سخته .. مثلا میخوای چیکار کنه ؟ بگه کسانی که 10 تا دامنه دارند نمیتونن دیگه دامنه داشته باشند؟
بعید میدونم حداقل در ایران قانونی تصویب بشه که جلوی این مسائل گرفته بشه .. هر چند دامنه های خوبی آزاد نیست که بخواد هم براش چیزی تصویب بشه
این ایده که سیاست و قانوی در این زمینه باشه بنظرم باید 10 سال پیش اجرایی میشد
تشبیه جالبی بود!
خب از اول هیچ ساز و کاری برای کنترلش تعیین نشده. دقیقا باید خیلی وقت پیش یه سیاستی تعیین می شد.
مثلاً خیلی خوبه که برای ثبت پسوند .co.ir حتماً باید شرکت باشی. مسلماً سیاست های این چنینی بیشتری می شد وضع کرد.

prp-e

متخصص سیستم های Apple
کاربر ممتاز
طاها اگر co.ir هم مثل co.uk و co.nr و Co.vu میشد چی؟ یعنی سایتی رایگان ثبتش میکرد؟

طاها حک

کاربر فعال مهندسی IT ,
کاربر ممتاز
طاها اگر co.ir هم مثل co.uk و co.nr و Co.vu میشد چی؟ یعنی سایتی رایگان ثبتش میکرد؟
من در مورد این پسوندهایی که گفتی اطلاعی ندارم.
ولی حرفم کلی هست که ثبت دامنه نیاز به یه سیاست کلان داره.
-------------------------------------------------------------------
وای نمیدونین هوای خنک شهر ما چه حالی میده. الان چندهفته است که از گرما و دود و دم تهران خلاص شدم. البته بدبختانه فردا باید تهران باشم. الان تهران رفتن تو اون هوای مزخرفش اونقدر سخته که اشک آدم در میاد:cry:

Drago

پیشکسوت فعال فناوری اطلاعات
کاربر ممتاز
الان تو فیسبوک برو ببین «همون روزی که تتلو به طرفداراش بی احترامی کرد»، «همونایی که فازشون اومد فیلم بگیرن» ، «همون دخترا که تصادف کردن» ، اینم شد کار آخه؟‌

مشکلش چیه؟ مردم برای درست کردن پیج باید از من و تو اجازه بگیرن؟ طرف دلش خواسته یه پیج بسازه، پلتفرم هم بهش اجازه داده، قوانین پلتفرم رو هم رعایت کرده، اشکال کار کجاست؟ چون موضوعش مورد علاقه ما نیست حتما بده؟
در این مورد هم من باز می‌پرسم : مشکلش چیه؟ باید تعداد اختصاص بدن به مردم؟ آقای X نهایتا میتونه ۵ تا دامین داشته باشه؟!
حتی خرید یا پیش خرید دامین های خاص که بعدا بشه به قیمت خوب فروختش هم به نظرم مشکلی نداره.
قدیما توی گوگل ریدر یه کسی بود که کارش همین بود، دامین های به اسم دختر درست میکرد و بعدا به پسرا میفروخت! (که به دوست دخترشون هدیه بدن مثلا) قیمت ها از ۱۰۰ هزارتومن اینا شروع میشد تا ۱۰ میلیون تومن هم میدونم رفته بود. کار تمیزی نیست، اما نمیفهمم مشکلش چیه؟

prp-e

متخصص سیستم های Apple
کاربر ممتاز
مشکلش چیه؟ مردم برای درست کردن پیج باید از من و تو اجازه بگیرن؟ طرف دلش خواسته یه پیج بسازه، پلتفرم هم بهش اجازه داده، قوانین پلتفرم رو هم رعایت کرده، اشکال کار کجاست؟ چون موضوعش مورد علاقه ما نیست حتما بده؟

مشکلی نداره، ولی دیگه گندش رو در نیارن، مثلا به نظرت «همون روزی که تتلو به طرفداراش بی احترامی کرد» خیلی موضوع مهمیه؟؟! که یه پیج بشه؟

sanamsayna

کاربر فعال مهندسی IT ,
کاربر ممتاز
مشکلی نداره، ولی دیگه گندش رو در نیارن، مثلا به نظرت «همون روزی که تتلو به طرفداراش بی احترامی کرد» خیلی موضوع مهمیه؟؟! که یه پیج بشه؟
شايد اين موضوع ها براي من و شما مهم نباشه ولي خوب انسان ها علايق متفاوتي دارند هستن كسايي كه طرفدار اين شخص هستن و پيگير اخبار مرتبط به ايشون
در نتيجه به قول اقا امير چون ما علاقه نداريم اين دليل نميشه كه بكيم چرا هست يا چرا مهمه و امثال اون
مسلما يك خبري از كامپيوتر كه ما رو خوشحال مي كنه ممكنه براي خيلي ها بي مفهوم باشه شايد اصلا از ديد اونا نگاه كني بگن كه چي بشه كهاينو بنويسن

طاها حک

کاربر فعال مهندسی IT ,
کاربر ممتاز

در این مورد هم من باز می‌پرسم : مشکلش چیه؟ باید تعداد اختصاص بدن به مردم؟ آقای X نهایتا میتونه ۵ تا دامین داشته باشه؟!
حتی خرید یا پیش خرید دامین های خاص که بعدا بشه به قیمت خوب فروختش هم به نظرم مشکلی نداره.
قدیما توی گوگل ریدر یه کسی بود که کارش همین بود، دامین های به اسم دختر درست میکرد و بعدا به پسرا میفروخت! (که به دوست دخترشون هدیه بدن مثلا) قیمت ها از ۱۰۰ هزارتومن اینا شروع میشد تا ۱۰ میلیون تومن هم میدونم رفته بود. کار تمیزی نیست، اما نمیفهمم مشکلش چیه؟
شاید این حرفم یکم اغراق باشه، ولی میخوام منظورمو برسونم.
احتکار چه ایرادی داره؟ اگه از دید امیر نگاه کنیم باید بگیم طرف پولش مال خودشه، اختیارشو داره، دوست داره بخره و انبار کنه و هر وقت دلش خواست بفروشه!!!
یه مثال دیگه. 7-8تا آدم کله گنده بیان کل خونه و زمین های شهر رو بخرن، خالی بذارنش، یا اصلاً با هر قیمت گزافی که دلشون خواست برای فروش یا اجاره بذارن. خونه خودشونه، اختیارشو دارن، خریدن نمیخوان به کسی بدن.
و کلی مثال های دیگه.
به ظاهر اینا هیچ ایرادی نداره ولی خیلی از کارای اینجوری سیستم اقتصادی کشور رو داغون می کنن.
هاست و دامنه هم مثل خونه و زمین داشتن تو یک فضای مجازی، یه جور جنسه. همون طور که کسی مجبور نیست برای خرید خونه یا زمین از کسی اجازه بگیره، برای دامنه هم همین طوره. این مساله تو زمین و بغرنج نیست چون کم پیدا میشه چند نفر بتونن کل خونه و زمین های شهرو بخرن ولی تو دامنه که ارزون هست، دردسر ساز شده.
آی تی یک صنعت هست، ولی ما معمولاً به دید صنعت نگاه نمی کنیم. به نرم افزار به عنوان یک جنس نگاه نمی کنیم. برا همین کپی کردن رو دزدی نمی دونیم.

(پ.ن. قبل از انقلاب یک دوره به شدت مردم به خرید و فروش زمین رو آوردن و نتیجه اش قیمت حبابی خونه و زمین بود. اون موقع یکقانونی اعلام شده که هیچ کس حق نداره زمین بخره و نگه داره مگر اینکه براش پروانه ساخت بگیره و شروع به ساخت کنه، بعد اتمام هم باید می فروخت و کسی حق نداشت چند خونه داشته باشه. با چاپ این خبر توی روزنامه، قیمت زمین و خونه یهو با کله اومد پایین و و مردم از خرید و فروشش بیخیال شدن.)

prp-e

متخصص سیستم های Apple
کاربر ممتاز
طاها جان ولی یه چیزی رو باید قبول کرد، من الان میتونم خیلی ساده و مجلسی :)D) با چندین اکانت ناشناس توی شرکتهای هاستینگ دامنه ثبت کنم.
احتکار هاست و دامنه مساله مهمی نیست، مهم ترین مساله اینه که خیلی چیزا رعایت بشه، مثلا کسی که دامنه خوب رو خریده بعدا با قیمت معقول بفروشدش، یادمه یه سایتی واس اینجور دامنه ها بود و قیمت دامنه ها خیلی بالا بود یعنی از ۳۰۰-۴۰۰ تومن شروع میشد به بالا.
به نظرت مثلا دامنه ای مثل antarcti.ca یا steve.jobs که هر دو ثبت شدن ولی استفاده نشدن چقدر ارزش دارن؟
مسلما خیلی خیلی زیاد! چون دامنه های تکی هستن و احتمالا میلیون دلاری بابتشون پول پرداخت بشه.

Drago

کاربر ممتاز
قرار نیست پیج فقط واسه موضوعات خیلی خاص ساخته بشه. مثال بزنم، سیستم عامل جبیر خیلی چیز مهمیه؟ برای من آره، برای همسایه امون نه. تو ممکنه براش توی فیسبوک پیج بسازی (همونطور که براش دامین گرفتی) ولی خیلی ها کوچکترین اهمیتی براشون نداشته باشه.

احتکار چه ایرادی داره؟ اگه از دید امیر نگاه کنیم باید بگیم طرف پولش مال خودشه، اختیارشو داره، دوست داره بخره و انبار کنه و هر وقت دلش خواست بفروشه!!!

آی تی یک صنعت هست، ولی ما معمولاً به دید صنعت نگاه نمی کنیم. به نرم افزار به عنوان یک جنس نگاه نمی کنیم. برا همین کپی کردن رو دزدی نمی دونیم.
احتکار رو اگر دیدگاه اسلامی بخوای بهش بدی فقط درمورد مواد غذایی ، اون هم یه سری مواد خاص صدق می‌کنه با ارفاق میشه گفت در مورد کالاهای اساسی (کالاهایی که برای عامه مردم حتما لازم هستن) صدق می‌کنه. پس دامین جزء اونها نیست.
اگر هم بخوای یه دیدگاه اقتصادی داشته باشی، چیزی به نام احتکار وجود نداره. نمیدونم Breaking Bad رو دیدی یا نه ، اما توی فصل ۲ قسمت ۷ ، والتر به یه اصل اقتصادی اشاره میکنه :
Corner the market, then raise the price. Simple economics.
به دست گرفتن بازار (ترجمه بهتری واسه Cornering the market پیدا نکردم) ساده ترین کاریه که یه فعال اقتصادی میتونه انجام بده*. این قضیه از روزی که تجارت وجود داشته تا امروز پا برجاست، حتی نمونه های مشهورش رو می‌تونید توی ویکیپدیا ببینید : سال ۲۰۱۰ یه شرکت سرمایه گذاری انگلیسی ۲۴۰۱۰۰ تن کاکائوی اتحادیه اروپا رو خرید :D. قیمت کاکائو به بالاترین حد ممکن از سال ۱۹۷۷ رسید.

اتفاقا برعکسه، اگه به دید صنعت بهش نگاه می‌کردی همین مدل تجارت رو هم مورد توجه قرار می‌دادی و به عنوان یه چیز عجیب بهش نگاه نمی‌کردی. نرم افزار محصول هست، اما کالا نیست (حالا بگذریم از اینکه از حالت محصول هم خارج شده و داره به سرویس تبدیل میشه). نگهداشتن ۱۰ تا فایل مشابه هم ارزشی به آدم اضافه نمی‌کنه (اما نگه داشتن ۱۰ تا ماشین مثل هم ارزش داره). همین قابلیت کپی شدن خودش زیر سوال برنده همین قضیه کالا هست.
مسئله ثبت دامنه مثل بحث مالکیت معنوی یا حتی Patent هست. شما یه چیز یکتا رو واسه خودت ثبت می‌کنی، و در صورتی که مایل باشی می‌تونی در ازای یه پولی اون رو به کس دیگه ای واگذار کنی... مشکلی هست؟!
تازه حتی می‌تونی بری اینجا و آخرین دامنه های آزاد شده رو ببینی، حالا اگه طرف یکی دو روز پرداختش دیر شده باشه و دامنه آزاد شده باشه، ممکنه براش خیلی گرون در بیاد!

* منظورم از ساده، ابتدایی بودن قضیه است وگرنه انجام دادن این کار ساده نیست و ممکنه خیلی هم خطرناک باشه.

آخرین ویرایش:

prp-e

متخصص سیستم های Apple
کاربر ممتاز
قرار نیست پیج فقط واسه موضوعات خیلی خاص ساخته بشه. مثال بزنم، سیستم عامل جبیر خیلی چیز مهمیه؟ برای من آره، برای همسایه امون نه. تو ممکنه براش توی فیسبوک پیج بسازی (همونطور که براش دامین گرفتی) ولی خیلی ها کوچکترین اهمیتی براشون نداشته باشه.

من نمیگم نسازن، فقط گندش رو در نیارن. فرض کنیم تتلو به طرفداراش بی احترامی کرده، که کرده (این از پیج خودش، البته اینم بگم که امیرتتلو هم چیز مهمی برای من نیست ولی یک میلیون لایک داره، همون قضیه که خودت اشاره کردی)، یه پیج میاد به اسم «همون روز که تتلو به طرفداراش بی احترامی کرد». تا اینجا درست، ولی دقیقه ای یه پیج میاد ، «تتلوفوبیا» ، «تتلو در فاضلاب»، «کمپین آنلایک پیج تتلو». به نظرت، آنلایک کردن یک پیج کمپین میخواد؟‌ :D

Drago

کاربر ممتاز
من نمیگم نسازن، فقط گندش رو در نیارن.

به نظرت، آنلایک کردن یک پیج کمپین میخواد؟‌ :D
این مرز بین پیج ساختن و گندش رو درآوردن کجاست؟ کی تعیین می‌کنه؟

آنلایک کردن پیج کمپین نمی‌خواد به نظر من. یعنی اگه من باشم هیچوقت کمپینی واسه آنلایک کردن یه پیج نمی‌سازم و به احتمال زیاد توی همچین کمپینی هم شرکت نمی‌کنم. اما خواه ناخواه میل به فعالیت اجتماعی یه جایی میزنه بیرون. کسی که نمی‌تونه بدون نگرانی از اینکه «واسم دردسر نشه» یا «نیان بگیرنمون» یه کمپین اجتماعی بزنه یا توی یه کمپین اجتماعی شرکت کنه، این میلش رو ممکنه به شکل کمپین آنلایک کردن تتلو نشون بده.
من جامعه شناس نیستم، اما تا وقتی که مردم حق انتخاب ندارن برای انتخاب های غیر سازنده ازشون خرده نمی‌گیرم.

طاها حک

کاربر فعال مهندسی IT ,
کاربر ممتاز
طاها جان ولی یه چیزی رو باید قبول کرد، من الان میتونم خیلی ساده و مجلسی :)D) با چندین اکانت ناشناس توی شرکتهای هاستینگ دامنه ثبت کنم.

احتکار هاست و دامنه مساله مهمی نیست، مهم ترین مساله اینه که خیلی چیزا رعایت بشه، مثلا کسی که دامنه خوب رو خریده بعدا با قیمت معقول بفروشدش، یادمه یه سایتی واس اینجور دامنه ها بود و قیمت دامنه ها خیلی بالا بود یعنی از ۳۰۰-۴۰۰ تومن شروع میشد به بالا.
به نظرت مثلا دامنه ای مثل antarcti.ca یا steve.jobs که هر دو ثبت شدن ولی استفاده نشدن چقدر ارزش دارن؟
مسلما خیلی خیلی زیاد! چون دامنه های تکی هستن و احتمالا میلیون دلاری بابتشون پول پرداخت بشه.
1- خب چون سیاست درست تدوین نشده، من میتونم با پسوند .com که یکی از متداول ترین پسوندهاست،به اسم یک فرد خیالی دامنه ثبت کنم.
2- خب وقتی ازادی کامل و هر که به هرکی باشه فرد می تونه پول هنگفتی برای دامنه اش بگیره.

1- مثال بزنم، سیستم عامل جبیر خیلی چیز مهمیه؟ برای من آره، برای همسایه امون نه. تو ممکنه براش توی فیسبوک پیج بسازی (همونطور که براش دامین گرفتی) ولی خیلی ها کوچکترین اهمیتی براشون نداشته باشه.

2- احتکار رو اگر دیدگاه اسلامی بخوای بهش بدی فقط درمورد مواد غذایی ، اون هم یه سری مواد خاص صدق می‌کنه با ارفاق میشه گفت در مورد کالاهای اساسی (کالاهایی که برای عامه مردم حتما لازم هستن) صدق می‌کنه. پس دامین جزء اونها نیست.
اگر هم بخوای یه دیدگاه اقتصادی داشته باشی، چیزی به نام احتکار وجود نداره. نمیدونم Breaking Bad رو دیدی یا نه ، اما توی فصل ۲ قسمت ۷ ، والتر به یه اصل اقتصادی اشاره میکنه : به دست گرفتن بازار (ترجمه بهتری واسه Cornering the market پیدا نکردم) ساده ترین کاریه که یه فعال اقتصادی میتونه انجام بده

3- اتفاقا برعکسه، اگه به دید صنعت بهش نگاه می‌کردی همین مدل تجارت رو هم مورد توجه قرار می‌دادی و به عنوان یه چیز عجیب بهش نگاه نمی‌کردی. نرم افزار محصول هست، اما کالا نیست (حالا بگذریم از اینکه از حالت محصول هم خارج شده و داره به سرویس تبدیل میشه). نگهداشتن ۱۰ تا فایل مشابه هم ارزشی به آدم اضافه نمی‌کنه (اما نگه داشتن ۱۰ تا ماشین مثل هم ارزش داره). همین قابلیت کپی شدن خودش زیر سوال برنده همین قضیه کالا هست.
مسئله ثبت دامنه مثل بحث مالکیت معنوی یا حتی Patent هست. شما یه چیز یکتا رو واسه خودت ثبت می‌کنی، و در صورتی که مایل باشی می‌تونی در ازای یه پولی اون رو به کس دیگه ای واگذار کنی... مشکلی هست؟
1- درست میگی، ولی اون دامنه هایی که من می گم هیچ چیزی داخلش نیست که به درد کسی بخوره. مثلاً کلاً خالیه، یک صفحه اول گذاشته با یک سطر نوشته...

2- من اصلاً به دید اسلامی نگاه نمیکنم. اصلاً کاری ندارم که اون چیزی که انبار میشه خوراکیه یا هر چیز دیگه. در واقع وقتی که فرد قصد داره کاری کنه که قیمت یک جنس حبابی بشه، این گرون فروشیه و کار کثیفیه. هر کسی عقایدی برا خودش داره. من اصلاً کاری ندارم چی حرامه چی حلال. بعضی از روش های پول در آوردن از نظر من کثیف هست. پول در آوردن از طریق این اصل اقتصادی هم به نظر من کثیفه و عمراً خودم دنبال چنین روش هایی برم، چون برای عقایدم اونقدر ارزش قائلم که حاضر نیست اونا رو بفروشم. (خیلی وقته می خوام Breaking Bad رو نیگا کنم ولی نمیشه!!!)

3- یک سوال به نظرم رسید، محصول حتماً باید فیزیکی باشه تا بتونی جزو کالا بدونی؟؟؟

4- ثبت شرکت نمونه ای از مالکیت معنوی هست. حالا یه سوال، چرا اومدن ضوابط خاصی براش تعیین کردن. مثلاً گفتن حتماً باید 4 سیلاب باشه؟ کسی حق نداره مثلاً کلمه ایران رو استفاده کنه و...
من به این اعتراض دارم که ثبت دامنه هر کی هرکیه. هیچ ضوابط مشخصی نداره. پول بده دامنه ثبت کن!
در حالی که ضوابط یه جورایی عدالت رو برقرار می کنه و به این کار نظم میده.
در بحث دامنه خیلی راحت کسی که مثلاً الان دانش آموزه، قراره 15سال دیگه شرکت بزنه، چون دیر متولد شده، پس حق نداره دامنه خوب برا خودش ثبت کنه!!! این یعنی آینده نگری نشده.

prp-e

متخصص سیستم های Apple
کاربر ممتاز
من به این اعتراض دارم که ثبت دامنه هر کی هرکیه. هیچ ضوابط مشخصی نداره. پول بده دامنه ثبت کن!

هیچ جای دنیا، غیر از کشور «اریتره» ضوابطی برای دامنه ندارن. اریتره هم یک کشور سانسور محور و محدودیت محور وحشتناک هست (چیزی از سودان و عربستان و کره شمالی اونطرف تر!).

Drago

کاربر ممتاز
1- درست میگی، ولی اون دامنه هایی که من می گم هیچ چیزی داخلش نیست که به درد کسی بخوره. مثلاً کلاً خالیه، یک صفحه اول گذاشته با یک سطر نوشته...

2- من اصلاً به دید اسلامی نگاه نمیکنم.
در واقع وقتی که فرد قصد داره کاری کنه که قیمت یک جنس حبابی بشه، این گرون فروشیه و کار کثیفیه. بعضی از روش های پول در آوردن از نظر من کثیف هست.

3- یک سوال به نظرم رسید، محصول حتماً باید فیزیکی باشه تا بتونی جزو کالا بدونی؟؟؟

4- ثبت شرکت نمونه ای از مالکیت معنوی هست. حالا یه سوال، چرا اومدن ضوابط خاصی براش تعیین کردن. مثلاً گفتن حتماً باید 4 سیلاب باشه؟ کسی حق نداره مثلاً کلمه ایران رو استفاده کنه و...
در حالی که ضوابط یه جورایی عدالت رو برقرار می کنه و به این کار نظم میده.

5. در بحث دامنه خیلی راحت کسی که مثلاً الان دانش آموزه، قراره 15سال دیگه شرکت بزنه، چون دیر متولد شده، پس حق نداره دامنه خوب برا خودش ثبت کنه!!! این یعنی آینده نگری نشده.
‍۱. در مورد چی حرف میزنی؟ اون چیزی که من نوشتم جواب prp-e بود و در مورد صفحه های فیسبوک. ربطی به این بحث نداشت.

۲. اگه از دید اسلامی نگاه نمی‌کنی با احتکار مقایسه نکن.
البته این کار گرون فروشی هم نیست، اما بله، منم قبول دارم که خیلی کار خوبی نیست، خود من هم شاید هیچ وقت همچین کاری رو انجام ندم. اما مشکلی از نظر قانونی یا حتی اخلاقی توش نمی‌بینم.

۳. خیر، به نظر من داده هم جزء کالا حساب می‌شه (سر این قضیه نظرهای مختلفی هست، من نظر خودمو دارم می‌گم، این یه اصل نیست).

۴. کل داستان ۴ سیلاب و ... چیز مسخره ایه. اما ثبت دامنه بیشتر از اینکه به ثبت شرکت شبیه باشه به ثبت نشان تجاری شبیهه. توی ثبت نشان تجاری شما این محدودیت هایی که گفتید رو نداری. در ضمن هر کسی با پرداخت پول می‌تونه هر تعداد که می‌خواد برند ثبت کنه، به نظرت برن اون هم محدود کنن؟
این کاری که تو میگی «عدالت» رو برقرار نمی‌کنه، عدالت چیزیه که الان هست، این کار «نظم» مورد نظر شما رو برقرار می‌کنه. هرچند که تجربه نشون داده این نظم های زورکی نتیجه عکس میده.

۵. استدلال ضعیفیه. اگه قراره اون فرد ۱۵ سال دیگه همین اسم‌هایی رو انتخاب کنه که من امروز انتخاب می‌کنم، پس کلا این ۱۵ سال چه اتفاقی افتاده؟؟

prp-e

متخصص سیستم های Apple
کاربر ممتاز
. کل داستان ۴ سیلاب و ... چیز مسخره ایه. اما ثبت دامنه بیشتر از اینکه به ثبت شرکت شبیه باشه به ثبت نشان تجاری شبیهه. توی ثبت نشان تجاری شما این محدودیت هایی که گفتید رو نداری. در ضمن هر کسی با پرداخت پول می‌تونه هر تعداد که می‌خواد برند ثبت کنه، به نظرت برن اون هم محدود کنن؟
این کاری که تو میگی «عدالت» رو برقرار نمی‌کنه، عدالت چیزیه که الان هست، این کار «نظم» مورد نظر شما رو برقرار می‌کنه. هرچند که تجربه نشون داده این نظم های زورکی نتیجه عکس میده

من کاری با ۴ سیلاب و ... ندارم، یه بار از بابام پرسیدم چرا اینجوریه؟ گفت چون توی ایران ثبت شرکت راحته و زیاد ثبت شده اینطوره. بگذریم.
بزارید یه مثال از این «نظم» زورکی بزنم براتون :
مدیر مدرسه ما، میخواست همه رو به درس خوندن تشویق کنه، گفت بیاید از صبح که توی مدرسه هستید تا ساعت ۹ شب درس بخونید (یه بار توی آذر ماه و یه بارم عید نوروز) بعدش گفت «اختیاری» هست ولی کسی که نمیومد رو *** دو روز سر کلاس راه نمیداد! «اردوی مطالعاتی» به اصطلاح خودش، برای ما «اردوی خواب» بود چون با این رفتار هیچ میلی به درس خوندن نداشتیم.

از اینم بگذریم، خیلی چیزا هست که الانم میخواد این «نظم زورکی» رو برقرار کنه، مثلا توی nic.ir کلی قانون هست، اما هیچ کدومش واقعا رعایت نمیشه :)

Drago

کاربر ممتاز
کسی بتونه این رو بخونه و معنی کنه مشخصه به درجات خاصی از عرفان رسیده :
پروتکل IPXنمی تواند بر روی درگاه dial –out نماید زیرا کامپیوتر یک مسیر گردان IPX می باشد
مسیرگردان!!!

iut.ali

عضو جدید
پروژه ی پایان ترم برنامه نویسیمون بازی Super Mario بود منم بعد از یه هفته ور رفتن بالاخره این جمعه نوشتمش تا ساعت 12 شب فرصت داشتیم بفرستیم و منم فرستادم واسه امروز قرار بود ارائه بدیم ولی وقتی رفتم لیستو دیدم دیدم اسمم تو لیست نیست تو Group از استاد پرسیدم چی شده گفت ایمیلت نیومده رفتم ایمیلمو باز کردم دیدم فرستادم آدرسو چک کردم درست بود توی Spam هام دیدم یه ایمیلی اومده که من ندیدم نمیدونم چرا به یه بازی گیر امنیتی داده شاید این پروژه تنها امیدی بود که به پاس شدن این درس داشتم از استاد خواستم یه کاری برام بکنه ولی حتی حاضر نشد جوابمو بده حالا اگه یه دخترا یه همچین مشکلی واسش پیش میومد ... نمیدونم واقعا اسمشو چی میشه گذاشت خیر سرش استاد دانشگاه صنعتی اصفهانه حاضر بودم منو بندازه ولی لااقل یه نگا به پروژه ای که این همه براش وقت گذاشتم بندازه :(:cry:

dzzv_13

مدیر مهندسی فناوری اطلاعات
مدیر تالار

mohandeseit

دستیار مدیر مهندسی فناوری اطلاعات
کاربر ممتاز
پروژه ی پایان ترم برنامه نویسیمون بازی Super Mario بود منم بعد از یه هفته ور رفتن بالاخره این جمعه نوشتمش تا ساعت 12 شب فرصت داشتیم بفرستیم و منم فرستادم واسه امروز قرار بود ارائه بدیم ولی وقتی رفتم لیستو دیدم دیدم اسمم تو لیست نیست تو Group از استاد پرسیدم چی شده گفت ایمیلت نیومده رفتم ایمیلمو باز کردم دیدم فرستادم آدرسو چک کردم درست بود توی Spam هام دیدم یه ایمیلی اومده که من ندیدم نمیدونم چرا به یه بازی گیر امنیتی داده شاید این پروژه تنها امیدی بود که به پاس شدن این درس داشتم از استاد خواستم یه کاری برام بکنه ولی حتی حاضر نشد جوابمو بده حالا اگه یه دخترا یه همچین مشکلی واسش پیش میومد ... نمیدونم واقعا اسمشو چی میشه گذاشت خیر سرش استاد دانشگاه صنعتی اصفهانه حاضر بودم منو بندازه ولی لااقل یه نگا به پروژه ای که این همه براش وقت گذاشتم بندازه :(:cry:
چه گیری داده بوده؟

بالا