گفت و گوهای خودمانی بچه های IT

danialfx

عضو جدید
کاربر ممتاز
ها ؟! ( مدل قل مراد خوانده شود :D )

نمیدونم چرا این روزا همه خودشون رو به چیزهای دیگه تشبیه میکنن :biggrin::biggrin:

روباه و نعل و میخ که داشتیم. قل مراد هم اضافه شد. :):)

ما باهم بدنبال به زیر کشیدن کفتار پیر(موراتی) هستیم

تو رو خدا این تشبیهات عجیب و غریب رو به کار نبرید. زشته به خدا .

آخرین ویرایش:

TαβαTαβαξξ

عضو جدید
1- شما جوونین . حوصله بحث کردن دارین. من دیگه پیر شدم. خلاصه جواب میدم.
2- من خودم المانی اصیل هستم.
3- قبول ندارم
4- پ ن : از من گفتن : اینقدر بحث های حاشیه ای نکنید و یه جورایی بحث رو به ایتی ربط بدید. امیر drago عصبانی بشه. اینجا هیچکس جلودارش نیست ها. حالا از من گفتن بود.

1- سن من که بیشتر از شماست (جای پدرتونو دارم!!:D) ولی اگه منظور سابقه عضویت تو تالاره، من کاری باهاش ندارم، چون اگه 100 سال هم عضو باشم و در جایی نیاز به پاسخ تشریحی باشه، و من وقتشو داشته باشم، خلاصش نمیکنم!

2- میدونم ولی شکایت سر جاشه، منتظر روز دادگاه باشید!

3- بازم چه معنی داره جواب من به ماندانا رو بخونید؟؟؟:D

4- "گپ های خودمانی و معرفی اعضای جدید" عنوانیه که فکر کنم اگه توش مباحث مربوط به IT مطرح بشه، خود این مباحث حاشیه ای حساب میشن! پس برای ارضای حس IT طلبی به نظرم میشه از تاپیک های دیگه کمک گرفت. البته با سابقه ها بهتر میدونن و من نمیخام قانون وضع کنم ولی لااقل اسم تاپیک باید طوری انتخاب بشه که ما کم سابقه ها هم تکلیفمون رو بدونیم. (حالا هی این تازه واردی رو بکوبید تو سر ما!:D)

:gol:

آخرین ویرایش:

TαβαTαβαξξ

عضو جدید

این شکلک ها دیگه چه معنی داره؟؟؟؟ (این پست رو گذاشتم تا بلکه به لطف حق تعالی متوجه اشکال در دستکاری نقل قول بشید ان شاء الله! البته منظور از دستکاری، ویرایش محتوایی و تغییر متنه، و به مرتب سازی و شماره گذاری بالطبع نمیشه ایراد گرفت. علت اون هم اینه که در این تالار چون امکان حذف پست وجود داره، پس یک نقل قول دستکاری شده یا جعل شده رو نمیشه از یک نقل قول واقعی تفکیک کرد. یعنی ممکنه تصور بشه که شخص صاحب نقل قول، اون رو حذف کرده، در حالیکه ممکنه از ابتدا جعلی باشه مثل همین نقل قولی که الان آوردم که از اصل جعلیه! چطور میشه فهمید این نقل قول جعلیه؟؟ شاید توسط صاحبش حذف شده!!! پس نتیجه میگیریم هر گونه دستکاری وسط جمله سر تا پاش اشکاله مگر اینکه با قرینه ای بشه به وضوح به جعلی بودن یا دستکاری شدن پی برد، مثل الان که همه فهمیدن این نقل قولی که از شما آوردم جعلی بود!)
:D:gol::gol::gol:
:gol::gol::gol::gol:

danialfx

عضو جدید
کاربر ممتاز
1- سن من که بیشتر از شماست (جای پدرتونو دارم!!:D) ولی اگه منظور سابقه عضویت تو تالاره، من کاری باهاش ندارم، چون اگه 100 سال هم عضو باشم و در جایی نیاز به پاسخ تشریحی باشه، و من وقتشو داشته باشم، خلاصش نمیکنم!

1- این پیری به میزان کل کل در انجمن هست.

این شکلک ها دیگه چه معنی داره؟؟؟؟ (این پست رو گذاشتم تا بلکه به لطف حق تعالی متوجه اشکال در دستکاری نقل قول بشید ان شاء الله! البته منظور از دستکاری، ویرایش محتوایی و تغییر متنه، و به مرتب سازی و شماره گذاری بالطبع نمیشه ایراد گرفت. علت اون هم اینه که در این تالار چون امکان حذف پست وجود داره، پس یک نقل قول دستکاری شده یا جعل شده رو نمیشه از یک نقل قول واقعی تفکیک کرد. یعنی ممکنه تصور بشه که شخص صاحب نقل قول، اون رو حذف کرده، در حالیکه ممکنه از ابتدا جعلی باشه مثل همین نقل قولی که الان آوردم که از اصل جعلیه! چطور میشه فهمید این نقل قول جعلیه؟؟ شاید توسط صاحبش حذف شده!!! پس نتیجه میگیریم هر گونه دستکاری وسط جمله سر تا پاش اشکاله مگر اینکه با قرینه ای بشه به وضوح به جعلی بودن یا دستکاری شدن پی برد، مثل الان که همه فهمیدن این نقل قولی که از شما آوردم جعلی بود!)

بیخیال تو رو خدا. اینقدر سخت نگیر. حداکثر 70.80 سال بیشتر عمر نمیکنیم.

JUMONG360

کاربر فعال تجارت الکترونیک

تو رو خدا این تشبیهات عجیب و غریب رو به کار نبرید. زشته به خدا .
خودمم دوست نداشتم اما این عبارتو همه ی فن های ایتالیا بکار میبرن(اگه این آدمو بشناسی ازین بدترشو میگی!!)

dzzv_13

مدیر مهندسی فناوری اطلاعات
مدیر تالار
بنده قصد توهین به هیچ تیمی رو ندارم.. علی الخصوص که ایتالیایی باشه و یووه!
ولی خداییش یوونتوس در برابر میلان هماره یوونسوسک بوده و بس!! ;):D

Just Milan

------------------------------------------------------------

...

ده سال پیش بود که طرفدار میلان بودم ... ولی از زمانی که آنجلوتی اون کار رو با ریوالدو کرد حالم بهم خورد از اون تیم و مربی .. (آخه عشق ریوالدو بودم)

بعد دیگه شدم یه توپچی اصل اصل ...

Drago

پیشکسوت فعال فناوری اطلاعات
کاربر ممتاز
دلیل نمیشه چون کسایی مثل من که این امکانو ندارن کلا بزاریم به پایه کنسول.درسته؟کنسول این امکانو داره من نمیتونم استفاده کنم.
نه نه بحثم آنلاین بازی کردن نیست.چون خود پی سی ها هم به خاطر سریال های جعلی این مشکلو دارن (داریم!).اما روش هایی برای دور زدن (قانونی) این مسائل توی پی سی هست و توی کنسول (برای هیچکس) نیست.

A real fan of Italy never cares for Milan! He/She must only adore Juve

By the way, football is proprietary to men, not females
ببخشید من یکم سواد انگلیسیم کمه...شرمنده ها...اما نباید اینطور باشه که never cares ABOUT milan و اینکه اگه دارید میگین men اونور باید بگین women؟ اگه males بود میشد females...؟
پ ن : از من گفتن : اینقدر بحث های حاشیه ای نکنید و یه جورایی بحث رو به ایتی ربط بدید
انقدر از این حرفت خوشم اومد که اصلا گفتن نداره!
اینم شیرینی شما : http://cb.vu
یه شل آنلاین رایگان! استفاده کن حالشو ببر.
"گپ های خودمانی و معرفی اعضای جدید" عنوانیه که فکر کنم اگه توش مباحث مربوط به IT مطرح بشه، خود این مباحث حاشیه ای حساب میشن! پس برای ارضای حس IT طلبی به نظرم میشه از تاپیک های دیگه کمک گرفت. البته با سابقه ها بهتر میدونن و من نمیخام قانون وضع کنم ولی لااقل اسم تاپیک باید طوری انتخاب بشه که ما کم سابقه ها هم تکلیفمون رو بدونیم.
نه تنها توی این تاپیک،بلکه حتی تاپیک های دیگه،مباحث با اون پیچیدگی و عمقی که باید باشه مطرح نمیشه و سوال و جواب موردی هست.اما حرفی که من و امثال من میزنیم اینه که حالا که ما داریم بحث میکنیم چه بهتره که بحثمون یه پایه های علمی هم داشته باشه.نظری داریم به هم بگیم،ایده جدیدی هست به اشتراک بذاریم،خبر خاصی هست در موردش بحث کنیم.یعنی همین بحث های روزمره امون هم یه ربطی به رشته امون داشته باشه،هرچی باشه جزء علایق همه امونه،نه؟ (اگه نیست پس توی رشته IT چیکار میکنیم؟!)
مثلا همون توضیحی که امیرحسین در مورد شبکه های ATM داد.یا بحث هایی که قبلا داشتیم و توی 500 صفحه قبل هست.
راستی یه چیز دیگه،من تا حالا با شما بحث نکردم،اما نمیدونم چرا فکر میکنم لحنتون یه جوری (به قول خودت) Offensive هست...حتما اشتباه میکنم،نوشته است دیگه،حس رو منتقل نمیکنه!:smile:
دانلود جزوات کلاسی
عطار (اگه درست حدس زده باشم) عااااااااااشششششششققققققتم!!
یعنی اگه پشتکار تو رو من داشتم هم زندگیم تا الان این شکلی نبود هم واسه ارشد غمی نداشتم.
بچه ها چطور ممکنه با وجود این همه کاپچا و فلان یه روبات بتونه توی همه این فروم ها بیاد؟
====================
امیرحسین من هنوز منتظر توزیع پذیری هستم!

TαβαTαβαξξ

عضو جدید
1- ببخشید من یکم سواد انگلیسیم کمه...شرمنده ها...اما نباید اینطور باشه که never cares ABOUT milan
----------------------------------------------------
2- و اینکه اگه دارید میگین men اونور باید بگین women؟ اگه males بود میشد females...؟
---------------------------------------------------
3- نه تنها توی این تاپیک،بلکه حتی تاپیک های دیگه،مباحث با اون پیچیدگی و عمقی که باید باشه مطرح نمیشه و سوال و جواب موردی هست.اما حرفی که من و امثال من میزنیم اینه که حالا که ما داریم بحث میکنیم چه بهتره که بحثمون یه پایه های علمی هم داشته باشه.نظری داریم به هم بگیم،ایده جدیدی هست به اشتراک بذاریم،خبر خاصی هست در موردش بحث کنیم.یعنی همین بحث های روزمره امون هم یه ربطی به رشته امون داشته باشه،هرچی باشه جزء علایق همه امونه،نه؟ (اگه نیست پس توی رشته IT چیکار میکنیم؟!)
مثلا همون توضیحی که امیرحسین در مورد شبکه های ATM داد.یا بحث هایی که قبلا داشتیم و توی 500 صفحه قبل هست.
----------------------------------------------------
4- راستی یه چیز دیگه،من تا حالا با شما بحث نکردم،اما نمیدونم چرا فکر میکنم لحنتون یه جوری (به قول خودت) Offensive هست...حتما اشتباه میکنم،نوشته است دیگه،حس رو منتقل نمیکنه!:smile:
--------------------------------------------------

1- تا جایی که میدونم هر دو رو میشه تو همچین موردی استفاده کرد.
2- تو این مورد هم تا جایی که من اطلاع دارم الزام صد در صدی نداره که حتما دو تا لغت پارالل باشن. ولی درسته! بهتر اینه که اونطوری که شما میگید باشه. علت اینکه از کلمۀ women استفاده نکردم این بود که گفتم شاید گروهی از جماعت اناث (به خصوص کم سن وسال ترها) از این کلمه خوششون نیاد به همین خاطر از لغت کلی تری چون females استفاده کردم. از اون طرف هم men رو ترجیح دارم چون اولا بحثمون در مورد انسان مذکر و مونث بود (و نه موجودات زنده به طور کلی) و ثانیا آقایون به این جور چیزا حساسیت ندارن و باکشون نیست چی صداشون کنید: man, boy, male, masculine, ..... :Dا
3- در رابطه با مطرح کردن ایده ها و خبرهای جدید، کاملا باتون موافقم. البته فعلا چون بیشتر دوستانی که من باشون توی تالار ارتباط داشتم، دارن برای کنکور ارشد آماده میشن، خواستم فعلا ذهنشون زیاد درگیر مسائل جذاب و وسوسه انگیز تکنولوژی نشه تا تمرکزشون بهم نریزه و سر فرصت اونها رو مطرح کنم.
اما در مورد طرح مباحث پیچیده و عمیق باید بگم با توجه به تجربه ای که در تدریس دوره های شبکه و سیسکو داشتم، انتقال مفاهیم پیچیده (با اون عمقی که مد نظر شماست) حتی بصورت حضوری کار مشکلیه و توی جایی مثل تالار تقریبا غیر ممکنه. البته شاید شما از عهدش بر بیاید و فقط برای من و از دید من غیر ممکن باشه. در هر صورت ترجیح میدم مباحث عمیق (در هر زمینه ای که با IT مرتبط باشه) به شکل قرارها و جلسات بحث حضوری و جمعی مورد بررسی قرار بگیرن.
به این دو دلیلی که عرض کردم، صرفا یا توی گپ های خودمونی وارد بحث شدم و یا در موضوعات مربوط به کنکور ارشد نظر دادم. یکی به جهت رفع خستگی از دوستان کنکوری و دیگری برای مبادلۀ تجربیات کنکور.
4- کلی سعی کردم از انواع واقسام شکلک ها و گل و شیرینی و ... استفاده کنم که کسی همچین برداشتی از لحن و کلامم نداشته باشه. بازم مثل اینکه ناموفق بودم و شما این برداشت رو کردید. والا ما اگه دنبال گیر دادن به کسی یا گرفتن پاچه کسی یا خدایی نکرده ضایع و تحقیر کردن کسی بودیم، محلی غیر از اینترنت و تالار رو برای این کارها انتخاب میکردیم. این هم که گاهی یه خورده رسمی و با صیغۀ دوم شخص جمع دوستان رو خطاب قرار میدم واسۀ اینه که یه وقت احساس نکنن داره بشون بی احترامی میشه! آخه بقول خودتون: نوشته است دیگه، حس رو منتقل نمیکنه !

اینم از گل و شیرینی و .... برای شما :gol::gol::gol::);):D:smile:

mandana_f

عضو جدید
دوستان بحث های فوتبالی رو بذارید کنار لطفا !

با امیرخان کمی موافقم ! ( در مورد صحبت های روزمره مربوط به آی تی )

آقای طباطبایی هم که خوب جواب کوچیکترها رو میدن ، کاره منو راحت کردن !!!!

آخرین ویرایش:

dzzv_13

مدیر تالار
====================
امیرحسین من هنوز منتظر توزیع پذیری هستم!

امیر جان صبر کن اطلاعت خوبی بدست آوردم بهت میگم ..

فقط اینو میگم که : در واقع در سیستم های توزیع شده (Distributed system ) ما محدودیتی بر گره ها نداریم ... یعنی میتونیم یک نرم افزار یا مجموعه نرم افزاری واحد و متحد الشکل رو بر روی هر گره ایی اجرا کنیم ..

یعنی همون که محصولات هر شرکت بتونه با دیوایسهای و سیستم عامل های مختلف کار کنه ..

IT Engineer2

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
حالا که ما داریم بحث میکنیم چه بهتره که بحثمون یه پایه های علمی هم داشته باشه.نظری داریم به هم بگیم،ایده جدیدی هست به اشتراک بذاریم،خبر خاصی هست در موردش بحث کنیم.
با این نظر دراگو موافقم.
این اواخر چند بار که به این تاپیک سر زدم، چندتا از جملات دوستان به چشمم خورد که اصلا خوشایند نبود.
به نظرم این گفتگوها در شان بچه های این تالار نیست (هرچند در قالب شوخی و مزاح بیان میشد ولی...).

danialfx

عضو جدید
کاربر ممتاز

فکر میکردم بگی. به هر حال من که به ایشون توهینی نکردم. فقط به اونایی که نفهم هستن رحمت فرستادم. اونم 100 تا.

این اقا دیگه خودش رو مسخره کرده. هر سایتی که باز میکنم. تبلیغات ایشون هست. اصلا هم متوجه نمیشه که نباید تبلیغات کنه.

آخرین ویرایش:

danialfx

عضو جدید
کاربر ممتاز
با این نظر دراگو موافقم.
این اواخر چند بار که به این تاپیک سر زدم، چندتا از جملات دوستان به چشمم خورد که اصلا خوشایند نبود.
به نظرم این گفتگوها در شان بچه های این تالار نیست (هرچند در قالب شوخی و مزاح بیان میشد ولی...).

من به اینکه کاربرا محدود شن یا صحبتی رو در شان بچه ها ندونیم مخالفم. در همه جا تفریح و شوخی هم نیازه. ولی

حضور دوستان خوبه و باید از این حضور استفاده کرد و هممون باید خودمون رو موظف بدونیم که بحث هارو یه جورایی به ایتی ربط بدیم.

1- انقدر از این حرفت خوشم اومد که اصلا گفتن نداره!
اینم شیرینی شما : http://cb.vu
یه شل آنلاین رایگان! استفاده کن حالشو ببر.

2- نه تنها توی این تاپیک،بلکه حتی تاپیک های دیگه،مباحث با اون پیچیدگی و عمقی که باید باشه مطرح نمیشه و سوال و جواب موردی هست.اما حرفی که من و امثال من میزنیم اینه که حالا که ما داریم بحث میکنیم چه بهتره که بحثمون یه پایه های علمی هم داشته باشه.نظری داریم به هم بگیم،ایده جدیدی هست به اشتراک بذاریم،خبر خاصی هست در موردش بحث کنیم.یعنی همین بحث های روزمره امون هم یه ربطی به رشته امون داشته باشه،هرچی باشه جزء علایق همه امونه،نه؟ (اگه نیست پس توی رشته IT چیکار میکنیم؟!)

3-عطار (اگه درست حدس زده باشم) عااااااااااشششششششققققققتم!!
یعنی اگه پشتکار تو رو من داشتم هم زندگیم تا الان این شکلی نبود هم واسه ارشد غمی نداشتم.
بچه ها چطور ممکنه با وجود این همه کاپچا و فلان یه روبات بتونه توی همه این فروم ها بیاد؟

1- چه باحاله :D .مرسی. فقط چرا نمیشه چیزی توش نوشت؟؟؟ صفحه کلیدم کار نمیکنه اونجا.

2- موافقم.

3- من فکر نمیکنم ایشون ربات باشن امیرجان. ایشون خود جنس :D هستن که به صورت دستی و خیلی راحت میان پست میدن

اگه میتونست اتوماتیک پست بده که کل سایت رو با پستاش پر میکرد. :D

sougmad

عضو جدید

بحث آلمان که جداست!!!
(هرچند که همیشه تو جام جهانی فوق العاده ظاهر میشن... جای بالاک خالی)

اما
بنده گفتم قصد توهین به هیچ تیمی رو نداشتم
اونم یووه
چون خودمم از طرفدارای سرسخت جی جی بوفون و دل پیرو هستم
ولی همچنان روی حرفم هستم
کل کلی هم ندارم چون اینجا جاش نیست(حالا کلوبی جایی بود در خدمت بودیم هرچند که نیازی نیست...)
فقط مثه همیشه ام که به رئالی ها میگم آخر فصل و بارسا رو عشقه
الانم میگم آخر فصل و میلان و لیگ قهرمانانو عشقه!!!

با اینتر و بوووقتونم کاملا موافقم!!

Just Milan;)

-----------------------------------------------------------------------------------

با حرف بچه ها هم موافقم.
توی گپ این تالار حرف از مسائل آی تی باشه بهتره!

آخرین ویرایش:

JUMONG360

کاربر فعال تجارت الکترونیک
نامه ای رو که هکر ایرانی بعد از هک کردن پروتکل امنیتی SSL روی اینترنت گذاشتو حتما خوندید.این فرد ادعا کرد که(با شواهد و مدارک) کومودو رو هک کرده.بچه هایی که درس مباحث نو در آی تی پاس کردن و از الگوریتم های RSA و ...اطلاع دارن:به نظر شما این فرد چطوری تونسته الگوریتم رمز نگاری رو پیدا کنه!!!خوب معلومه که ما جوابشو نمی دونیم ولی با اطلاعاتی که دارید به نظر شما اینکار شدنیه؟(غیر از داشتن خود الگوریتم)

در ادامه ی صحبت های امیر در مورد سیستم های توزیع شده اینکه اطلاعات کاربرا توی یه شبکه به سرورهای مختلف میره ذخیره و پردازش میشه ولی این از دید کاربر اینطوری نیست.اون با یه لایه مثل سیستم عامل ارتباط داره و سیستم عامل هم با تمام سیستم هایی که گفتم توی یه شبکه هستن.در واقع سیستم عامل یه دیوار مجازی بین کاربر و سیستم های دیگست.خیلی خلاصه و ظاهرش بود.

IT Engineer2

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من به اینکه کاربرا محدود شن یا صحبتی رو در شان بچه ها ندونیم مخالفم. در همه جا تفریح و شوخی هم نیازه.
اشتباه نشه، حرفی از محدودیت زده نشد. کسی هم فکر نمیکنم از شوخی و خنده بدش بیاد. منتها یه سری از جملاتی که در قالب شوخی بیان میشه شخصیت همه رو میبره زیر سوال؛ اسم اینو نمیشه شوخی گذاشت! و من اینو در شان افراد تحصیلکرده این مملکت نمیدونم. اگه دو نفر مایلن از این دست رفتارا داشته باشن، پیغام خصوصی جز امکانات این سایت هست؛ تا خدائی نکرده سوتفاهمی بوجود نیاد. :smile:

mandana_f

عضو جدید
اشتباه نشه، حرفی از محدودیت زده نشد. کسی هم فکر نمیکنم از شوخی و خنده بدش بیاد. منتها یه سری از جملاتی که در قالب شوخی بیان میشه شخصیت همه رو میبره زیر سوال؛ اسم اینو نمیشه شوخی گذاشت! و من اینو در شان افراد تحصیلکرده این مملکت نمیدونم. اگه دو نفر مایلن از این دست رفتارا داشته باشن، پیغام خصوصی جز امکانات این سایت هست؛ تا خدائی نکرده سوتفاهمی بوجود نیاد. :smile:

والله ما که هیچ سری جملاتی ندیدیم که ایرادی داشته باشه !!

یادمه یکی شبیه شما بود داوطلب استاد املا شدن بود !!!!!!!!!!!!!!!

TαβαTαβαξξ

عضو جدید
نامه ای رو که هکر ایرانی بعد از هک کردن پروتکل امنیتی SSL روی اینترنت گذاشتو حتما خوندید.این فرد ادعا کرد که(با شواهد و مدارک) کومودو رو هک کرده.بچه هایی که درس مباحث نو در آی تی پاس کردن و از الگوریتم های RSA و ...اطلاع دارن:به نظر شما این فرد چطوری تونسته الگوریتم رمز نگاری رو پیدا کنه!!!خوب معلومه که ما جوابشو نمی دونیم ولی با اطلاعاتی که دارید به نظر شما اینکار شدنیه؟(غیر از داشتن خود الگوریتم)

الگوریتم های رمزنگاری همشون برای عموم قابل دسترسیه (یعنی خود الگوریتم یه چیز مخفی یا انحصاری نیست) ولی یافتن کلید رمزنگاری رندوم اون الگوریتم از طریق پردازش دادۀ رمزنگاری شده کاریه که هکر ها دنبالشن. یعنی اگه کسی بتونه تنها در یک مورد، از روی دادۀ encrypt شده توسط یک الگوریتم، به encryption key اون الگوریتم در اون ارتباط خاص پی ببره گفته میشه اون الگوریتم شکسته شد.

حالا کلا الگوریتم های رمزنگاری 2 دسته هستن: متقارن و نامتقارن. نامتقارن ها که غیر قابل شکست هستن (طول کلیدشون از 512 بیت شروع میشه).
ولی متقارن ها سه تا هستن: DES، 3DES و AES که یکیش قبلا شکسته شده ولی 3DES و AES براشون ضعف های امنیتی کشف شده ولی هنوز کسی اونا رو نشکسته. حالا یادم نیست SSL از کدومشون استفاده میکرد (حوصله هم ندارم چک کنم) ولی احتمالا از AES استفاده میکنه (AES از 3DES قویتره). حالا اگه منظور شکستن الگوریتم رمزنگاری اون باشه، تا حالا کسی این کار رو نکرده بود ولی دانشمندان گفته بودن که 3DES از لحاظ تئوری قابل شکسته (با اینکه هنوز شکسته نشده). AES هم اخیرا براش ضعف هایی مطرح شده بود.......

البته هنوز هم نه AES 192 و نه AES 256 بیت رو کسی تا حالا نتونسته بشکنه.

در مورد مکانیسم RSA هم که پرسیدید، RSA از روش نامتقارن استفاده میکنه و قابل شکست نیست.

آخرین ویرایش:

IT Engineer2

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
والله ما که هیچ سری جملاتی ندیدیم که ایرادی داشته باشه !!

یادمه یکی شبیه شما بود دواطلب استاد املا شدن بود !!!!!!!!!!!!!!!
نمیدونم شما چه برداشتی کردی از منظورم! برای تفهیم نظرم به عنوان مثال میتونم به این مورد اشاره کنم که هیچ وقت به خودم اجازه نمیدم که توانائیهای جنس مخالفمو ببرم زیر سوال. اگه کسی به بحثهای فمنیستی و یا ضدش علاقه داره میتونه تو تالار مربوطه یه تاپیک جداگانه بزنه و راجع بهش صحبت کنه.
- بله من شباهت زیادی به خودم دارم :d خودم بودم داوطلب شده بودم. (چشمک)

TαβαTαβαξξ

عضو جدید
نمیدونم شما چه برداشتی کردی از منظورم! برای تفهیم نظرم به عنوان مثال میتونم به این مورد اشاره کنم که هیچ وقت به خودم اجازه نمیدم که توانائیهای جنس مخالفمو ببرم زیر سوال. اگه کسی به بحثهای فمنیستی و یا ضدش علاقه داره میتونه تو تالار مربوطه یه تاپیک جداگانه بزنه و راجع بهش صحبت کنه.
- بله من شباهت زیادی به خودم دارم :d خودم بودم داوطلب شده بودم. (چشمک)

نفهمیدم آخر شما با شوخی مشکل داری یا توهین!
من توانایی خانم ها رو زیر سوال نبردم. همه فهمیدن که اون شوخی بود (هیچ توهینی هم توش نداشت). معلومه که یه خانم میتونه از برادرش باهوش تر باشه. کیه که اینو ندونه. خود من خواهری دارم که از من باهوش تره. یا همین خانم ماندانا لیسانس IT رو تو 7 ترم تموم کرده در حالیکه من لیسانس زبان رو 11 ترم کش دادم. پس خانم ها خیلیاشون از خیلی از آقایون (از جمله خودم) باهوش ترن. هیچ کدومشون هم اون حرفا رو جدی نگرفتن و بهشون بر نخورد و جز با شوخی به اون پست های من جوابی ندادن. حالا نمیدونم چرا انقدر به شما برخورد!

جای دیگه ای هم من توهینی ندیدم. اون الفاظ فوتبالی هم بین فوتبالدوستان رایجه و به هیچ عنوان Offensive تلقی نمیشه. (یوونسوسک و ... )

تو این پست از شکلک ها هم استفاده نکردم چون ترسیدم به شما بر بخوره! آخه خیلی زود بتون برمیخوره!
به قول خانم شیرزاد: با این جنتلمن بازی ها زدّ حال نزنید آقاااااااااااااااااااااااااااااااااااا

آخرین ویرایش:

IT Engineer2

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
نفهمیدم آخر شما با شوخی مشکل داری یا توهین!
تو این پست از شکلک های گل و شیرینی و اینام استفاده نکردم چون میترسم به شما بر بخوره! آخه خیلی زود بتون برمیخوره! ظاهرا زیادی جنتلمن هستید.
به قول خانم شیرزاد: با این جنتلمن بازی ها زدّ حال نزنید آقاااااااااااااااااااااااااااااااااااا
**در ابتدا باید خدمت شما عرض کنم که بنده خانوم هستم و فکر میکنم این پاسخ خوبی باشه برای نطقها و ابهامات شما :smile:
من تا جائیکه تونستم سعی کردم به وضوح منظورمو برسونم، به نظرم پیچیده نبود! این بستگی به خود شما داره که شوخیو چی تعریف میکنی؛ چون خیلیا هستن که هر فعالیتی که میکنن بعد میبینن درست نبوده در آخر میبندنش به کلمه شوخی! ضمنا بهتره فراموش نکنیم که اینجا یه مکان عمومیه.
موفق باشید.

TαβαTαβαξξ

عضو جدید
**در ابتدا باید خدمت شما عرض کنم که بنده خانوم هستم و فکر میکنم این پاسخ خوبی باشه برای نطقها و ابهامات شما :smile:
من تا جائیکه تونستم سعی کردم به وضوح منظورمو برسونم، به نظرم پیچیده نبود! این بستگی به خود شما داره که شوخیو چی تعریف میکنی؛ چون خیلیا هستن که هر فعالیتی که میکنن بعد میبینن درست نبوده در آخر میبندنش به کلمه شوخی! ضمنا بهتره فراموش نکنیم که اینجا یه مکان عمومیه.
موفق باشید.

در مورد خودم بد نیست بدونید که من آدمی هستم که اگه اشتباهی ازم سر بزنه فورا به اون اعتراف میکنم(خدا رو گواه میگیرم). توی این مکان عمومی هم شوخی توهین آمیزی نکردم. لااقل کسانی که باشون شوخی کردم، برداشت توهین نداشتن (یا بازخورد منفی ازشون نگرفتم). اگه اشتباه میکنم همون افراد بگن تا فورا عذرخواهی کنم.

اون کلمات جنتلمن و آقاااااااااااااااا هم ربطی به مذکر یا مونث بودن شما نداشت.:smile: این هم که گفتم "هیچکدومشون" منظورم مخاطبین اون پست ها بود.
بازم اگه میخواید بحث رو ادامه بدید، از نظر من اشکالی نداره ولی مهندسین IT شاید خوششون نیاد بحث های غیر مرتبط با IT ادامه دار بشه.

danialfx

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان. تو رو خدا بیخیال بحث های بی حاصل.

دوستان داشتند در مورد رمز نگاری صحبت میکردن. ادامه بدید لطفا.

Drago

پیشکسوت فعال فناوری اطلاعات
کاربر ممتاز

چه باحاله :D .مرسی. فقط چرا نمیشه چیزی توش نوشت؟؟؟ صفحه کلیدم کار نمیکنه اونجا.
صفحه کلیدت روی Layout فارسی بوده حتما!!!
اتفاقا این واسه ما هم پیش اومد کلی فکر کردیم آخرش دیدیم صفحه کلیدمون فارسی بوده.
روش Vi هم نصبه.اگه بلدی حتما باهاش کار کن.اون Matrix و Chat اش هم جالبن.
۲.نامه ای رو که هکر ایرانی بعد از هک کردن پروتکل امنیتی SSL روی اینترنت گذاشتو حتما خوندید.این فرد ادعا کرد که(با شواهد و مدارک) کومودو رو هک کرده.بچه هایی که درس مباحث نو در آی تی پاس کردن و از الگوریتم های RSA و ...اطلاع دارن:به نظر شما این فرد چطوری تونسته الگوریتم رمز نگاری رو پیدا کنه!!!خوب معلومه که ما جوابشو نمی دونیم ولی با اطلاعاتی که دارید به نظر شما اینکار شدنیه؟(غیر از داشتن خود الگوریتم)

۱.در ادامه ی صحبت های امیر در مورد سیستم های توزیع شده اینکه اطلاعات کاربرا توی یه شبکه به سرورهای مختلف میره ذخیره و پردازش میشه ولی این از دید کاربر اینطوری نیست.اون با یه لایه مثل سیستم عامل ارتباط داره و سیستم عامل هم با تمام سیستم هایی که گفتم توی یه شبکه هستن.در واقع سیستم عامل یه دیوار مجازی بین کاربر و سیستم های دیگست.خیلی خلاصه و ظاهرش بود.
۱.ممنون.
آیا درسته که گرید (Grid) کامپیوتینگ ادامه پیدا نکرده؟ یعنی به قولی یک تکنولوژی منسوخ شده؟ من اینو از یه نفر شنیدم که هم نمیتونم بگم بی اطلاع بود،هم نمیتونم بگم کامل قبولش دارم...
۲.نامه رو ندیدم،لینکشو داری؟
این همون جریان سرتیفیکیت هایی بود که جعل شد؟ من تصورم چیز دیگه ایه از این سناریو.اگه اشتباه نکنم این یه حمله MITM یا Man In The Middle بوده،درسته؟
البته این حمله در این سطح امکانات زیادی میخواد که متاسفانه فراهم بوده...

dzzv_13

مدیر تالار

بنظرم اول بیاییم یه تعریف از SSL بگیم و مزیتها و معایبش رو بشموریم ... بعد بیاییم ببنیم از چه مکانیزمی استفاده میکنه و اینکه چطور میشه بهش حمله کرد و اونو شکست .. (هر چند اینو یه هکر انجام میده ولی ما به دید علمی به قضیه نگاه میکنیم که یه جورایی میتونیم ازش چیزهایی زیادی یاد بگیریم)

SSL=Secure Socket Layer راه‌حلی جهت برقراری ارتباطات ایمن میان یک سرویس‌دهنده و یک سرویس‌گیرنده است که توسط شرکت Netscape ارائه شد .. این هم بدونید که این یه پروتکل لایه چهاری هست ..

هدف اصلی این پروتکل چیست ؟ هدف اصلیش اینه که پروتکل های غیرامن لایه کاربرد مثل IMAP .HTTP. LDAP و... رو امنشون کنه ..

براي اينکه يک وب سايت بتواند ارتباطي امن از نوع SSL را داشته باشد نياز به يک گواهينامه SSL دارد.زمانيکه شما ميخواهيد SSL را بر روي سرور خود فعال کنيد سؤالات متعددي در مورد هويت سايت شما ( مانند آدرس سايت ) و همين طور هويت شرکت شما ( مانند نام شرکت و محل آن) از شما پرسيده ميشود. آنگاه سرور دو کليد رمز را براي شما توليد ميکند , يک کليد خصوصي (Private Key) و يک کليد عمومي (Public Key). کليد خصوصي به اين خاطر , اين نام را گرفته است , چون بايستي کاملا محرمانه و دور از دسترس ديگران قرارگيرد. اما در مقابل نيازي به حفاظت از کليد عمومي نيست و اين کليد در قالب يک فايل درخواست گواهينامه يا Certificate Signing Request که به اختصار آنرا CSR مي ناميم قرارداده مي شود که حاوي مشخصات سرور و شرکت شما بصورت رمز است.

(توجه.. دوستان حرفهای من همش کامل نیست و ممکنه اشتباه هم باشه .. پس اگر اشتباهی دیدن بگین درستش کنیم )

dzzv_13

مدیر تالار
ولی متقارن ها سه تا هستن: DES، 3DES و AES که یکیش قبلا شکسته شده ولی 3DES و AES براشون ضعف های امنیتی کشف شده ولی هنوز کسی اونا رو نشکسته. حالا یادم نیست SSL از کدومشون استفاده میکرد (حوصله هم ندارم چک کنم) ولی احتمالا از AES استفاده میکنه (AES از 3DES قویتره). حالا اگه منظور شکستن الگوریتم رمزنگاری اون باشه، تا حالا کسی این کار رو نکرده بود ولی دانشمندان گفته بودن که 3DES از لحاظ تئوری قابل شکسته (با اینکه هنوز شکسته نشده). AES هم اخیرا براش ضعف هایی مطرح شده بود.......

البته هنوز هم نه AES 192 و نه AES 256 بیت رو کسی تا حالا نتونسته بشکنه.

در مورد مکانیسم RSA هم که پرسیدید، RSA از روش نامتقارن استفاده میکنه و قابل شکست نیست.

با شکسته شدن الگوریتمDES این استاندارد در سال ۱۹۹۸ تمدید نشد و در سال ۲۰۰۱، الگوریتم AES به عنوان استاندارد جایگزین آن تصویب شد.این الگوریتم مانند DES یک الگوریتم رمزقطعه‌ای است ولی بر خلاف DES از ساختار فیستل استفاده نمی‌کند. تا سال ۲۰۰۶ تنها حمله موثر علیه الگوریتمAES حمله side channel بوده‌است. در ژوئن سال ۲۰۰۳ دولت آمریکا اعلام کرد که ازAES می‌توان برای حفاظت از اطلاعات رده بندی شده و سری نیز استفاده کرد. برای اطلاعات فوق سری و محرمانه باید از کلیدهایی با طول ۱۹۲ یا ۲۵۶ بیت استفاده کرد.
===================================
اون چیزی که من خوندم اینه که در استانداردSSL ، از اغلب الگورتیم‌های عمومی رمزنگاری و مبادلات کلید (Key Exchcenge Algorithm) نظیر DES ،DSA ،KEA ، MD5، RC2،RC4، RSA و RSA Key Exchauge ،SHA-1 ،Skipjack و 3DES پشتیبانی می‌شود و بسته به این‌که نرم‌افزارهای سمت سرویس‌دهنده و سرویس‌دهنده نیز از موارد مذکور پشتیبانی نمایید، ارتباطاتSSL می‌تواند براساس هر کدام این از الگوریتم‌ها صورت ‌پذیرد. البته بسته به طول کلید مورد استفاده در الگوریتم و قدرت ذاتی الگوریتم می‌توان آن‌ها را در رده‌های مختلفی قرار دارد که توصیه می‌شود با توجه به سناریوهای موردنظر، از الگوریتم‌های قوی‌تر نظیر 3DES با طول کلید 168 بیت برای رمزنگاری داده‌ها و همچنین الگوریتم 1-SHA برای مکانیزم‌های تأیید پیغام 5 MD استفاده شود و یا این‌که اگر امنیت در این حد موردنیاز نبود، می‌توان در مواردی خاص از الگوریتم رمزنگاری 4 RC با طول کلید 40 بیت و الگوریتم تأیید پیغام 5 MD استفاده نمود.

=====================
امیر(دراگو عزیز) یادته قبلا بهت گفت سوپر کامپیوترها باعث میشه امنیت هم زیر سوال بره و شما گفتی چجوری ..!!
خب وقتی سوپر کامپوتر ها ساخته بشن که قدرت محاسباتی بالایی داشته باشن اونوقت میشه این الگوریتمهایی که سالها باید نشست روش کار کرد و شکستشون رو به محدوده زمانی کمتری بیاریم...

danialfx

عضو جدید
کاربر ممتاز
صفحه کلیدت روی Layout فارسی بوده حتما!!!
اتفاقا این واسه ما هم پیش اومد کلی فکر کردیم آخرش دیدیم صفحه کلیدمون فارسی بوده.
روش Vi هم نصبه.اگه بلدی حتما باهاش کار کن.اون Matrix و Chat اش هم جالبن.
.

اره راست میگی . با english درست شد.
چتش باحاله. بهش میگم اسمت چیه. میگه evolt هستم :D
ماتریکسش هم جالبه.
ساعت رو که از سیستم ما دریافت میکنه.
snake اش بامزست. یاد قدیم ها بخیر.
vi رو متوجه نشدم که چیکار میکنه؟؟ واسه چی هست ؟؟

TαβαTαβαξξ

عضو جدید
اون چیزی که من خوندم اینه که در استانداردSSL ، از اغلب الگورتیم‌های عمومی رمزنگاری و مبادلات کلید (Key Exchcenge Algorithm) نظیر DES ،DSA ،KEA ، MD5، RC2،RC4، RSA و RSA Key Exchauge ،SHA-1 ،Skipjack و 3DES پشتیبانی می‌شود و بسته به این‌که نرم‌افزارهای سمت سرویس‌دهنده و سرویس‌دهنده نیز از موارد مذکور پشتیبانی نمایید، ارتباطاتSSL می‌تواند براساس هر کدام این از الگوریتم‌ها صورت ‌پذیرد. البته بسته به طول کلید مورد استفاده در الگوریتم و قدرت ذاتی الگوریتم می‌توان آن‌ها را در رده‌های مختلفی قرار دارد که توصیه می‌شود با توجه به سناریوهای موردنظر، از الگوریتم‌های قوی‌تر نظیر 3DES با طول کلید 168 بیت برای رمزنگاری داده‌ها و همچنین الگوریتم 1-SHA برای مکانیزم‌های تأیید پیغام 5 MD استفاده شود و یا این‌که اگر امنیت در این حد موردنیاز نبود، می‌توان در مواردی خاص از الگوریتم رمزنگاری 4 RC با طول کلید 40 بیت و الگوریتم تأیید پیغام 5 MD استفاده نمود.
الگوریتم هایی که مثال زدید همگی برای مخفی سازی اطلاعات استفاده نمیشوند و مثلا MD5 و SHA-1 برای عمل Data Integrity و اثر انگشت گیری (از داده ها) بودند. هر پروتکل امنیتی موظفه امنیت رو از جنبه های مختلف فراهم کنه که فقط یکی از اون جنبه ها مخفی سازی یا encryption است.
همچنین معمولا فاز key exchange رو کاملا از فاز انتقال داده جدا محسوب میکنیم و فاز key exchange بدلیل استفاده از رمزگذاری نامتقارن غیر قابل ه ک تلقی میشه. پس اگه گفته بشه مثلا پروتکل SSL توسط شخصی ه ک شده، چیزی که باید به ذهن بیاد مکانیسم هاییه که بعد از فاز key exchange اتفاق میوفته.

اینکه SSL از چه الگوریتمی برای رمزگذاری دادۀ انتقالی استفاده کنه از این جهت بود که معمولا در پیاده سازی یک استاندارد (و نه در خود اون استاندارد) میتوان تغییرات دلخواه رو اعمال کرد به شکلی که مثلا در یک پیاده سازی فقط از 3DES پشتیبانی بشه. منظور بنده استفاده ای بود که در پیاده سازی های معروف تر مثل فایروال ها یا VPN Concentratorها اعمال میشه و اگه اشتباه نکنم در مورد SSL این پیاده سازی ها غالبا فقط AES یا فقط 3DES رو پشتیبانی میکنن (البته فقط راجع به encryption گفتم و گرنه از جنبه های دیگه مثلا SHA-1 رو هم باید پشتیبانی کنه). اگر پیاده سازی های معمول از همه الگوریتم های مربوطه پشتیبانی کنه، پس اینکه گفته بشه مثلا "پروتکل SSL توسط شخصی ه ک شد" معنا و مفهوم خاصی نمیتونه داشته باشه.

راجع به طول 168 بیتی 3DES گفتید. فکر نمیکنم اینطوری باشه. جمله زیر رو از کتاب ISCW سیسکو نقل میکنم:
3DES applies three different 56-bit keys: DES encrypt, DES decrypt, DES encrypt
فکر نکنم ما بتونیم سه کلید 56 بیتی رو معادل یک کلید 168 بیتی در نظر بگیریم. البته بازم مطمئن نیستم در این مورد.

اونجایی که گفتم "یکیش قبلا شکسته شده" بعدش معلوم کردم که اون یکی DES بوده (با ذکر اینکه 3DES و AES تا حالا شکسته نشده.). گاهی این فارسی و لاتین رو درست نمیشه کنار هم چید:D:D

آخرین ویرایش:
بالا