[گفتگوی دوستانه در تالار عمران]

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
​سلام عرض ميكنم خدمت تمام دوستان بزرگوار تالار مهندسي عمران

پروژه اي كه الان ما در شهر اروميه كار مكنيم مربوط ميشه به دانشكده جديد هنر و اقتصاد دانشگاه اروميه.. ديروز طبقه هشتم اين دانشكده بتن ريزي بود من تا ساعت 4بعداظهراونجا بودم به خاطره سرماخوردگيم مجبور شدم برگردم و 2تا از اكيب نظارت اونجا موندن. متاسفانه صد متاسفانه بعده برگشتن من يكي از دوستاني كه باهم مشغول نظارت بوديم از طبقه هشتم اين ساختمان به روي كاميوني كه مشغول بتن ريزي بود ميوفته. صبح به من اطلاع دادن خيلي خيلي ناراحت شدم متاسفانه صدمه زيادي ديده كه متاسفانه الان تو كما هست. خواهشي كه از شما دوستان عزيز و بزرگوار داشتنم اين هست كه براي سلامتي اون سره نماز دعا كنيد كه هر چه زودتر از حالت كما دربياد و دوباره سلامتي خودشو پيدا كنه

سپاسگزارم
:gol:

mehrce

کاربر فعال مهندسی عمران ,
کاربر ممتاز
پروژه اي كه الان ما در شهر اروميه كار مكنيم مربوط ميشه به دانشكده جديد هنر و اقتصاد دانشگاه اروميه.. ديروز طبقه هشتم اين دانشكده بتن ريزي بود من تا ساعت 4بعداظهراونجا بودم به خاطره سرماخوردگيم مجبور شدم برگردم و 2تا از اكيب نظارت اونجا موندن. متاسفانه صد متاسفانه بعده برگشتن من يكي از دوستاني كه باهم مشغول نظارت بوديم از طبقه هشتم اين ساختمان به روي كاميوني كه مشغول بتن ريزي بود ميوفته. صبح به من اطلاع دادن خيلي خيلي ناراحت شدم متاسفانه صدمه زيادي ديده كه متاسفانه الان تو كما هست. خواهشي كه از شما دوستان عزيز و بزرگوار داشتنم اين هست كه براي سلامتي اون سره نماز دعا كنيد كه هر چه زودتر از حالت كما دربياد و دوباره سلامتي خودشو پيدا كنه
سپاسگزارم

حتما آرش جان. دعا میکنیم خوب بشن. از طبقه 8 افتادن؟! خدا کمکش کنه که خوب بشه.
دوستان مهندس توجه کنن که چقدر باید احتیاط کنن و چقدر باید موارد ایمنی رو جدی بگیرن ولی تو کشور ما....

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز

سپاسگزارم

با سلام .......

خیلی ناراحت کننده بود..........کاری از دست ما به جز دعا برای این همکارمون ساخته نیست ..........اون هم به دیده منت .....

............. خوب بود گفتین مهندس ....... یادم رفته بود........ بیمه ساختمان تمام شده ....... قبل از بتن ریزی که چند روز دیگه هستش ...........بایستی برای تمدید بیمه ش اقدام کنیم.

MHM_ID

عضو جدید
با سلام خدمت همه دوستان من همین طور که تا پایین صفحه میامدم با مطلب بالا مواجه شدم ، ایشاالله که هر چه زود تر بهبودی کامل و هوشیاریشون رو بدست بیارن .....

استاد درس زمین شناسی مهندسی مون گفته یه پروژه تحویلش بدیم از مباحثی که تا به حال گفته یعنی همون کانی ها و سنگ ها و... و مکانیک خاک و مکانیک سنگ می خواستم از دوستان اگه پروژه خوبی دارن قرار بدن یا اگه موضوعی به ذهنشون میرسه به عنوان موضوع پروژه مرتبط با مطالب بالا خوشحال میشم کمک کنن ،

تنکس
;)

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام به دوستان عمرانی .برای ساخت یک منزل مسکونی (مثلا) با متراژ 200 متر . پلان معماری رو داریم. محل قرار گیری ستون رو چطور میشه مشخص کرد ؟حالا واسه این نمونه میشه از روی یک کار دیگه کپی کرد ولی کلا روش تشخیص محل نصب ستون رو میخواستم بدونم . (سازه از نوع فلزی)

shahram_anvar

عضو جدید
کاربر ممتاز

سپاسگزارم

امیدوارم این همکار هر چه سریعتر سلامتیشو بدست بیاره
متاسفانه کارای عمرانی پر از حادثه هستن ، امیدوارم یه روز بیاد که توی همه کارگاهها اول ایمنی بعد کار باشه
من خودم خیلی وقتا ایمنی رو توی کارگاهم رعایت نمیکنم چون هیچ امکاناتی توی کارگاهم وجود نداره، امیدوارم همه دستگاهها توجه بیشتری به مسایل ایمنی بکنن و امکانات محافظتی و کمکهای اولیه توی همه کارگاها موجود باشه
آرش اخبار جدید از حال این دوست عزیز رو بهمون برسون ممنون

mehrce

کاربر فعال مهندسی عمران ,
کاربر ممتاز
سلام به دوستان عمرانی .برای ساخت یک منزل مسکونی (مثلا) با متراژ 200 متر . پلان معماری رو داریم. محل قرار گیری ستون رو چطور میشه مشخص کرد ؟حالا واسه این نمونه میشه از روی یک کار دیگه کپی کرد ولی کلا روش تشخیص محل نصب ستون رو میخواستم بدونم . (سازه از نوع فلزی)

با توجه نقشه ای که داری سعی میشه تا حد امکان موارد زیر در قرارگیری ستون توجه بشه:
-فاصله ستونها باهم
- متقارن بودن نقشه
- قرار گیری ستون در دیوار
- با توجه به محل بادبند و آسانسور و راه پله

با توجه به موارد بالا محل قرار گیری رو در نظر میگیریم

shahram_anvar

عضو جدید
کاربر ممتاز

از نکات مهمی که در پلان ستون گذاری باید رعایت شود این است که:

الف) در ساختمانهائی که دارای سقفهای با تیرچه هستند (اعم از سقفهای مختلط، تیرچه بلوک و تیرچه با جان باز) فاصله بین دو ستون که تیرچه ها به موازات آنها ریخته خواهند شد، نباید از ۶ و نیم متر (۶۵٠ سانتی متر) تجاوز کند.

ب) برای تامین اصول معماری و شهرسازی پارکینگها، لازم است فاصله ستونهائی که در میانه ساختمان هستند، از یکدیگر و از ستونهای کناری طوری باشد که امکان حرکت اتومبیل از بین دو ستون وجود داشته باشد. لذا این فاصله باید از ٣ و هشت دهم متر (٣٨٠ سانتی متر) بیشتر باشد..

ج) در قسمتهایی از ساختمان، مثل بالکنها که پیش آمدگی دارند، لازم نیست حتماً چهار طرف بالکن، ستون تعبیه شود، بنا به ملاحظات معماری می توان بالکن را به صورت طره مدل کرد.

در ادبیات مهندسی پلان ستون گذاری پلانی است که در آن محل قرار گیری ستونها، فاصله محور به محور ستونها از هم، محل قرارگیری تیرها، محل قرارگیری بادبندها و جهت تیرچه ریزی در سقفهای دارای تیرچه، مشخص شده است.

در حالت مطلوب توصیه می شود که برای نشان دادن ستونها از مقطع بدست آمده برای آنها، پس از طراحی استفاده شود. ولیکن از آنجاکه این مقطع پس از طراحی به دست می آید، لذا در کلیه سازه ها، ستونها با مربعهای توپر مشخص می شوند.

محوربندی پلان باید در دو راستای افقی و عمودی و برای متحد شدن نقشه ها، در جهت شمال به جنوب با شماره های 1 تا ... و در جهت شرق به غرب با حروف A تا ... مشخص شود.

نکته: در صورت وجود ستون خارج از محور، لازم است یک محور هم برای آن ستون خاص در نظر گرفته شود.

*** در زمان ستون گذاری باید به موارد زیر توجه داشت:

1- فاصله دو ستون از یکدیگر از 7 متر تجاوز نکند (بدلیل قوی شدن بیش از حد مقطع در تیرهای بارگیر و شکمدادگی غیرمجاز در تیرهای غیر بارگیر از سقف).

2- فاصله هر دو ستون داخلی نباید ازمقدار مجاز فاصله3.80m برای تامین پارکینگ کمتر باشد.

3- هر چهار گوشه اطراف اتاقک پله، ترجیحاً باید دارای ستون باشد.

در پلان تیرریزی، تیرها با خط های پیوسته ای که از محور ستونی به محور ستون دیگر ترسیم می شود.

اگر مرکز یک ستون به مرکز ستون دیگر در راستای افقی یا قائم قرار نگرفته باشد و با خطی مورب بهم متصل شود، در اصطلاح به تیر، تیر کج گفته می شود.

اگر تیر از مرکز ستون به میانه (نه به معنی وسط) تیر دیگری وصل شود، با اصطلاح تیر روی تیر روبرو خواهیم شد.

منبع: http://www.omidrasekhdost.blogfa.com/post/9

mohammad.elmi

عضو جدید
چقدر نسبت به آينده خوش بينيد؟مشكلات؟شكلات؟(انتقا? ? به گفتگوی دوستانه )

چقدر نسبت به آينده خوش بينيد؟مشكلات؟شكلات؟(انتقا? ? به گفتگوی دوستانه )

سلام به همه دوستان
ديشب برنامه پايش شبكه1 اقاي سيدرضامقيمي اصل يكي ازكارآفرينان برترودعوت كرده بود
برخلاف هميشه كه برنامه هاي اين چنين رورد ميكنم اين ونگاه كردم
ازخدا بخاطر اين لطف(شنيدن صحبت هاي يه انسان موفق)بي نهايت ممنونم
دوستاني كه ديدندگمون كنم نظرمن وداشته باشن
معركه بودمتولد1322يعني70سال
كارمند نيروي هوايي بوده تحصيل كرده انگلستان مهندسي رادار
انصراف ميده ميادبيرون!!!!!!!!!!!!
ميگفت دوست نداشتم كارمندباشم به خانمم گفتم لبوفروشي ميكنم امانمي خوام بازنشسته بشم ومنتظرمرگ باشم
ميگفت آدم فني بازنشسته نميشه ميميره؟
ازخودم خجالت كشيدم والبته لحظه به لحظه انرژيم بالا ميرفت

mohammad.elmi

عضو جدید
ميگفت لذت اين نيست كه حقوق بگيري لذت اينه حقوق بدي:eek:
فوق العاده بود اين مرد
اميدش به آينده تو70سالگي ازمن جوون بيشتربود
يه اتاق داشت توكارخونه به اسم مديرعامل اما تاحالا توش نبوده دائم توسوله ها در حال سركشي
70سالشه
حالاما8ساعت كارميكنيم خيال ميكنيم چشم دنياروكوركرديم تازه اونم8ساعت مفيد نيست
ژاپن كل پول درآمدماازنفت وطي صدسال گذشته تويه سال درمياره!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:confused:
تويه مقاله خوندم دراينترنت راست ودروغش ونميدونم
اصل مطلبيست كه ميخوام ازش بگيرم
نوشته بودبعدجنگ جهاني ژاپن به كلي نابودشده بود رفتندسرمزاركشته هاشون(شهيداشون)قسم خوردند كه ژاپن وبسازند
ازاون روز3ميليون نفردرژاپن به خاطركارزيادمردند:eek:
بازم ميگم به آماروراست ودروغش يا تعداد كارندارم
اين همه دم ازشهيد ميزنيم يه بارقسم خورديم براي جبران جوون اونا(باارزشترازعمرسراغ داري؟)كاركنيم
اگه ماافكارمونو مهندسي نكنيم كي ميخواد اين كاروبكنه

mohammad.elmi

عضو جدید
ازخودم خجالت كشيدم
ميدونيدتمدن چندهزارساله يعني چي؟
يعني ميليونها نفر ويا حتي ميلياردهانفر تواين خاك بودندوبراي بودن ماتلاش كردند
بادست خالي
حالا ماميخوايم همه شرايط فراهم باشه تا كاري كنيم
به قول آقاي مقيمي اصل اگه همه شرايط فراهم بودننه منم ميتونست
ميگفت مشكلات هست كه من هستم
عاشقتم مرد:heart:
ميخوام همين جادرحضورهمه به خون پدرانمون(ازكورش كبير تا به امروز) قسم يادكنم كه براي آبادي اين خاك وسربلندي هم وطنانم تاآخرين لحظه باعلم مهندسي وايمان قلبيم بجنگم
بي حرف وبي نق
بااميد
بي شك وبي ترديد
با ايمان كامل

هركي بامن هم عقيدست بياد اونم همينجاقسم يادكنه تاباهم ايران وبسازيم
باهمه مشكلات عاشقتم وطن

رضا عابدی

عضو جدید

سپاسگزارم

سلام مهندس ما یه فامیلی داریم که تو اون دانشگاه درس میخونه روزی که اون حادثه برای دوست شما اتفاق افتاد اون هم اونجا بود گفت از کلاس امدم بیرون نزدیک کارگاه شدیم که میگفت دیدیم همه جمع شدن اون رفته بود. میگفت یبچاره بد جوری رو ماشین افتاده بود. امیدوارم که زودتر خوب بشه. میگفت که از پله لیز خورده. انشاالله که زودتر خوب بشه

shahram_anvar

عضو جدید
کاربر ممتاز
انرژی خوبی داری
توی حرف سادست اما به عمل بخواد برسه پر از پیچ و خم و دشواری هستش
خیلی مشکلات توو سر راه وجود داره
همه ما اغلب توی فشارهای زندگی گم شدیم
فرصت خیلی کم یا کوچیکی بهمون میرسه برای رد شدن از مشکلاتمون
همیشه دغدغه داریم ، همیشه یه چه کنم داریم که کل انرژیمون رو میگیره
نمیخوام موج منفی بدم اما اکثر ما توی زندگیمون گم شدیم بنا به دلایل مختلف
من خودم برای زندگیم هدفی دارم و برای اون دارم تلاش میکنم اونم مربوط میشه به ساختن زندگی خودم
آرمانی نمیگم که ساختن ایران میگم زندگی خودم
امیدوارم همه دوستان توو ساختن آشیانه آرزوهاشون توی به ثمر رسوندن عقیده هاشون و ... (به شرط مثبت بودن) موفق و پیروز باشن

mohammad.elmi

عضو جدید
سلام ممنونم از حرفات
منم موافقم كه خيلي ها تواين پيچ ها گم ميشن واسه همينم هست كه انسان هاي موفق كم اند
ماازمردم به عوام ياد ميكنيم افرادي كه به گفته امام صادق برگ و خاشاك روي آبند يعني با هربادي هرچند ملايم راهشون وتغيير ميدن
به نظرم مابه عنوان مهندس نسبت به جامعه مسؤليت داريم
حداقل اينكه افكارشون ومهندسي كنيم بهشون جهت بديم خرافات وباورهاي غلطشون و تصحييح كنيم
البته كه اين كاربايد ازخودمون شروع بشه
اگه من وشما درست بشيم2قدم به پيشرفت كشورمون نزديك شديم
اگه دوست من وتوهم به اصلاح بپردازه4قدم به اين هدف نزديك شديم
يكي از اين باورهاي غلطي كه رايجه اينه كه بايدبخورونمير داشته باشيم
هركي ثروت داره حتما ازفقربقيه بدست آورده درصورتي كه همه بزرگان دين ماثروت مندوبي نياز بودند خوب البته كه وابسته وبنده مال نبودند
پيغمبرروطوري به مردم نشون دادند كه بيكاربوده ودائم نماز ميخونده
درصورتي كه مثل همه مردم كارداشته درقرآن ميگه(قم الليل الا قليلا)يعني اگه همه8ساعت ميخوابند توي رهبر جامعه نبايد اينقدربخوابي برخيز وعبادت كن
حضرت علي اينقدر نخلستان آباد وچاه حفركرده كه بعد1400سال هنوزمردم توعربستان ازش استفاده ميكنند
تازه اينقدري هم مثل نوح زندگي نكرده
درآمداين همه نخلستان وچاه چقدره
يا امام مجتبي2بارتمام زندگيش وبخشيده وازصفر شروع كرده
ياداستان اون شخصي كه پيش امام حسين رفت وگفت گرفتارم3000سكه نياز دارم امام3سوال پرسيد وشخص جواب داد3000سكه براي اداي قرضش و3000براي خودش كه كاري شروع كنه
كسي كه6000سكه ميبخشه بايد انسان ثروتمندي باشه
يايه روحاني ميگفت امام سجاد1000نخل خرماداشته وهرشب پاي هركدوم2ركعت نماز ميخونده
هدف روحاني ازبيان اين مطلب نمازهاي حضرت سجادبوداما سوال من اينه درآمد1000نخل خرمادرسال چقدره؟
ازاين دست زياده برات بگم
اينم اونايي بين ما رواج دادند كه الان ثروتمندترين مردم دنيا هستند وباثروتشون به دنيا حكومت ميكنند
نه داداشي راهي كه انتخاب كردي درسته
انساني قدرتمند باش وبدون كه توخاشاك روي آب نيستي وبايدباعلم وثروتت رهبر مردم باشي به سوي زندگي متعالي
موفق باشي

MHM_ID

عضو جدید
سلام دوستان یه کتاب جامع و کامل برای ریاضیات بگید که توش تقریبا ریاضیات دبیرستان و ریاضی 1 و 2 داشنگاه باشه .....تنکس

13622012

عضو جدید
اگر دوره ای بمدت 6 ماه و بنام کارشناس و بازرس کار گاه جوشکاری در سازمان آموزش فنی و حرفه ای برگزار گردد که شامل فلز کاری و جوشکاری گاز و جوشکاری برق و جوشکاری آرگون و co2 و تست های چشمی جوش و UT و pt , mt باشد وخروجی آن مهندس ماهر و خبره در جوش باشد آیا کسی تمایل داره بیاد ثبت نام کنه ؟
اگر کسی مایل است به ایمیل زیر مشخصات خود را بفرستد 1362smm@gmail.com
من مربی فنی و حرفه ای هستم چند مدت است بفکر اشتغال فارغ التحصیل دانشگاهم و این طرح 6 ماهه که از طرح مشترک 18 ماهه (2800 ساعته ) ایران و آلمان اختباس شده و در حال نوشتن استاندارد آن می باشم لطفا کمکم کنید و پیشنهاد کنید :

mr.sijal

عضو جدید
مهندسین محترم لطفا بنده را در نوشتن معادلات تعادل یاری نمایید
New Bitmap Image.jpg

mahon

عضو جدید
اگر دوره ای بمدت 6 ماه و بنام کارشناس و بازرس کار گاه جوشکاری در سازمان آموزش فنی و حرفه ای برگزار گردد که شامل فلز کاری و جوشکاری گاز و جوشکاری برق و جوشکاری آرگون و co2 و تست های چشمی جوش و UT و pt , mt باشد وخروجی آن مهندس ماهر و خبره در جوش باشد آیا کسی تمایل داره بیاد ثبت نام کنه ؟
اگر کسی مایل است به ایمیل زیر مشخصات خود را بفرستد 1362smm@gmail.com
من مربی فنی و حرفه ای هستم چند مدت است بفکر اشتغال فارغ التحصیل دانشگاهم و این طرح 6 ماهه که از طرح مشترک 18 ماهه (2800 ساعته ) ایران و آلمان اختباس شده و در حال نوشتن استاندارد آن می باشم لطفا کمکم کنید و پیشنهاد کنید :

سلام من دوره ی جوش SMAW رو ذر فنی حرفه ای گذراندم ایا این دوره ای که گفتین جدیده ؟؟ از کی قرار ه برگزار بشه ؟؟؟

shahram_anvar

عضو جدید
کاربر ممتاز
SALAM MAN YE SOLA DASHTAM MAN TO IN SITE CHETRO MITONAM BA KHODE FARD CHAT KONAM VA SOHBAT?
میری داخل پروفایل مخاطبت و متن یا عکس رو توی قسمت پیامهای عمومی میزاری و زمانی که پاسخ داد مشاهده گفتگو (بالای متن مخاطبت) رو بزن و صحبتت رو ادامه بده به همین آسونی :smile:
البته ممکنه که مخاطبت پیامهای عمومیش رو بسته باشه و باید پیام خصوصی بدی
اگه هر دو رو بسته باشه میتونی به قسمت ارسال ایمیل بری
اگه اونم بسته بود برو آخرین ارسالهاشو پیدا کن و بجای تشکر ستاره رو بزن و یه متن خلاصه اونجا براش بنویس
اگه ارسالی هم نداشت دیگه بیخیالش شو چون کاری از دستت بر نمیاد برای ارتباط:D
موفق باشی:gol:

shahram_anvar

عضو جدید
کاربر ممتاز

Moein.B

دستیار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص مباحث اجرایی
با سلام در نرم افزار safe برای کنترل کردن برش پانچ چه اقدامی انجام دهیم؟ با تشکر

----------------
سلام
برای کنترل برش پانچ اگر ساختمون بتنی باشه بعد از تحلیل start design از قسمت design بالای صفحه انتخاب کنید و بعد از اون display punching shear ratios رو انتخاب کنید تا برش پانچ رو نشونتون بده-اگرم که فلری هست باید همه ی ستون هارو با هم انتخاب کنید و بعد از اون از قسمت assign--point loads رو انتخاب و x dimension ,y dimension رو مثلا برابر 40 در نظر بگیرید البته واحدتون اگر kgf-cm باشه-این اعداد برای سایز بیس پلت ها هست

negin jo0on

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان..
کسی پلان تیرریزی یه طرح تیز رو داره...یه پلانی که خطوط تیز زیاد داشته باشه
اگه دارین لطفا تا یه ساعت دیگه بذارین واسم..مرسی:gol: