چه کسی رمز عابر بانک های ما را هک کرد؟ (+عکس)

mahsa jo0on

عضو جدید
کاربر ممتاز

ماجرا از وقتی شروع شد که فردی به نام خسرو زارع فرید در وبلاگ خود شمارهکارت 3میلیون حساب را به همراه رمز عبورشان منتشر کرد تا به این بهانه توجهمدیران بانک ها را به ناامن بودن سیستم بانکی کشور جلب کند؛ کسی که اگرچهاین روزها به عنوان یک هکر شناخته می شود، اما در واقع مدیر سابق نرم افزارشرکت انیاک است که سعی داشت اطلاعات محرمانه زمان مدیریت خود را به بانکها بفروشد.

زارع فرید، دو سال قبل که هنوز به عنوان مدیر نرم افزارشرکت انیاک فعالیت می کرد، در بیوگرافی کوتاهی از خود نوشته بود که متولدتبریز است و با وجود 20سال سابقه کار نرم افزاری، از سال 85 در تهران مشغولبه کار شده و با بیست کارمند، واحد نرم افزاری شرکت انیاک را مدیریت میکند.

شرکت فنآوران انیاک، یکی از شرکتهای طرف قرارداد بانک مرکزیبرای تامین دستگاه های خودپرداز کشور است که در سال 84 موافقت نامه دائمP.S.Pرا از بانک مرکزی دریافت کرد تا تنها متولی بازاریابی، نصب و پشتیبانیدستگاه های خودپرداز بانکی در کشور باشد. این شرکت در جشنواره صنعت وفناوری اطلاعات سال 89 تندیس شرکت برتر در حوزه بانکداری الکترونیک را همدریافت کرد اما در کمتر از دو سال بعد، افشای اطلاعات محرمانه آن باعث شدتا بحرانی ترین اتفاق بانکی سال رقم بخورد.

شهرت در سومین وبلاگ

ازخسرو زارع فرید، تا چند هفته قبل، تنها می توانستید یک بیوگرافی کوتاه دراینترنت پیدا کنید و دو وبلاگی که یکی از آنها به عکاسی هایش اختصاص داشت ودیگری تنها یک پست از سال 2005 را نمایش می داد. اما سومین وبلاگی که زارعفرید در فروردین ماه امسال ساخت، او را به جنجالی ترین چهره فروردین ماه91 تبدیل کرد.

او سه شنبه هفته قبل در وبلاگ جدید خود مطلبی نوشت واز اتفاقات یک سال گذشته و رایزنی هایی که با مدیران بانکی داشته گفت. اومدعی بود که در تیرماه سال گذشته، به مدیران تمام بانک های کشور ایمیلفرستاده نواقص موجود در سیستم امنیتی کارت بانک ها را هشدار داده و اعلامآمادگی کرده است که در ازای یک قرارداد کاری، این نواقص را برطرف کند. امادر این بین تنها مدیری که نسبت به این هشدار واکنش نشان داده، خاوری، مدیرعامل سابق بانک ملی بود؛ کسی که دو ماه بعد به اتهام دست داشتن در بزرگترینفساد مالی کشور فرار کرد و به کانادا پناه برد.

در نتیجه زارع فریدبا افشای شماره حساب و رمز عبور 3 میلیون حساب بانکی این هشدار را به یکبحران بانکی در فروردین ماه 91 تبدیل کرد.

او، در وبلاگ خود دلیلاین افشاگری را این طور توضیح می دهد: «جوابی که از بانک ملی و بانک ملتدریافت نمودم تقریبا مشابه بود. آنها اعلام آمادگی کرده بودند که با عقدقرارداد نفوذ اخلاقی با اینجانب، محل نشت اطلاعات را شناسائی و از بینببرند. و من نیز سوال نمودم که به ازای هر کارت بانکی که اطلاعاتش را دراختیار بانک قرار میدهم آماده هزینه کردن چه مبلغی هستند؟ این سوال به هیچعنوان پاسخ داده نشد... برعکس ارتش سایبری مامور پیدا کردن من گردید... مجبور شدم به جای همکاری جهت اصلاح ایرادات، مقدمات فرار خودم را از ایرانفراهم کنم و گریختم. هم اکنون نیز نیاز به کمک محافل حقوق بشری و سازمانهای بین الملی دارم تا با حمایت خود مرا از آزار و اذیت این مدیران در اماننگه دارند

آقای هکر رونمایی شد

خسروزارع فرید که مدتی قبل از انتشار اطلاعات حساب ها از کشور خارج شد، دراولین حضور تلویزیونی اش، با بی بی سی فارسی گفتگو کرد تا مردم و رسانه هااولین بار چهره او را در این شبکه ببینند. او گفت: «تغییر رمز عبور کارت هاهم مشکلی را حل نمی کند، هر وقت کارت را با رمز جدید روی POSشرکت انیاککشیدید، هم رمز شما و هم اطلاعات کارت شما یک جایی ثبت می شود، پس تنهاتغییر رمز عبور، مشکلی را حل نمی کند. اگر بانک مرکزی بخواهد مشکل را بهصورت اساسی حل کند، باید مسائل و استاندارد های امنیتی را با نظارت دقیقکنترل کند و ببیند آیا شرکت ها آنها را رعایت می کنند یا نه

زارعفرید اگرچه مدعی است که «تنها گناه من سعی در رفع یک خطر بزرگ برای حسابهای بانکی هموطنان خودم می باشد. و حتی به خاطر این گناه از تمامی حقوقخویش در مقابل نرم افزارهائی که تولید کردم و تحویل انیاک دادم محروم شدماما ماجرای افشای رمز کارت بانک ها بیشتر از خیرخواهی، یک خصومت شخصی بامدیران شرکت انیاک به نظر می رسد. زارع فرید در توضیحات وبلاگ خود نوشتهاست: «اطلاعات سه میلیون کارت بانکی در این وبلاگ پخش می شود. تنها چارهاطلاع رسانی به مردم و دارندگان کارت هاست. کدام مدیران انفورماتیک بانکهابا دریافت رشوه چشم بر کج روی ها بستند؟ مدیریت ناشایست شرکت انیاک توسط دوبرادر مالک آن ..... چنان غرق در تجهیز املاک و دارائی های خود در آن سویمرزها شدند که تمامی هزینه های مربوط به تامین امنیت لازم برای سرویس دهیبه دارندگان کارت های بانکی را فراموش کردند

در جستجوی کلاه سفید

زارعفرید 7سال قبل در اولین پست از وبلاگ شخصی اش نوشته بود: «داشتن امکان سخنو تبادل افکار با دیگران نعمتی است و امیدوارم این دفتر شروع مناسبی باشدبرای یافتن همفکرانی که در گوشه و کنار این دنیای پهناور دغدغه های فکریمشابهی دارند. به امید روزی که بتوانیم رو در رو سخن بگوئیم، تحمل حرف هایهمدیگر را داشته باشیم و از تبادل نظرات و اندیشه ها، دنیای بهتری برای خودو دیگران فراهم نمائیم.» جمله هایی که با چهره امروزی زارع فرید در رسانهها سنخیت چندانی ندارند؛ مردی که دوست داشت یک هکر کلاه سفید باشد اما حالابه جرم افشای اسرار محرمانه سه میلیون ایرانی تحت تعقیب ماموران اینترپل وپلیس سایبری ایران قرار گرفته است.

آمیتیس19

عضو جدید
کاربر ممتاز
همیشه این مغز های متفکر رو فراری میدن تا راه برای هر ...کاری خودشون باز باشه.

senaps

عضو جدید
کاربر ممتاز
؛ماجرا از وقتی شروع شد که فردی به نام خسرو زارع فرید در وبلاگ خود شمارهکارت 3میلیون حساب را به همراه رمز عبورشان منتشر کرد ؛........................................................................ ببخشید من با این قسمت از متن مخالفم!!!!باید به عرض برسونم که این بابا اول پیغام داده به بانک ها و کسی جدی نگرفته و بعدش ایشون اومده رمز ها رو فاش کرده!!!! در هر صورت،من شخصا ازش ممنونم که با کارتم خرید اینترنتی نکرد!!اخه هیچ رقمه قابل پیگیری نبود!!مخصوصا اگر به جای من،از چندین حساب گنده یه پول قلمبه برداشته بود و دومش رو گذاشته بود رو کولش و رفته بود!!!!

mahsa jo0on

عضو جدید
کاربر ممتاز
؛ماجرا از وقتی شروع شد که فردی به نام خسرو زارع فرید در وبلاگ خود شمارهکارت 3میلیون حساب را به همراه رمز عبورشان منتشر کرد ؛........................................................................ ببخشید من با این قسمت از متن مخالفم!!!!باید به عرض برسونم که این بابا اول پیغام داده به بانک ها و کسی جدی نگرفته و بعدش ایشون اومده رمز ها رو فاش کرده!!!! در هر صورت،من شخصا ازش ممنونم که با کارتم خرید اینترنتی نکرد!!اخه هیچ رقمه قابل پیگیری نبود!!مخصوصا اگر به جای من،از چندین حساب گنده یه پول قلمبه برداشته بود و دومش رو گذاشته بود رو کولش و رفته بود!!!!
بله ایشون اصن قصدش کلاهبرداری نبوده و اینکارو فقط به خاطر اخطار به مدیران بانک کرده
ایشون قبلا از مدیران خواسته بودن تا سیستم امنیت رو بالاببرن ولی به دلایلی مدیران با درخواستش موافقت نکرده بودن........

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
واقعا در شگفتم .........هنوز عده ای فرق بین هک و دزدیدن اطلاعات و فروش آنرا را نمیدانند !!!!!!!!!

عجبا

[h=3]بازی افشا کننده اطلاعات کارت ها در زمین سوخته[/h]
خ.زارع این اطلاعات را از طریق پست مدیریتی در شرکت اجرا کننده (فناوران آنیاک) پروژه به دست آورد است و نه به عنوان یک عامل فنی مستقل؛ و این اصلا به این معنی نیست که یک عامل غیرمورد اعتماد هم می توانست به همین اطلاعات دسترسی داشته باشد. پس این الزاما یک حفره امنیتی نیست بلکه مشکل امنیتی پروسه های مبتنی بر اعتماد به افراد دخیل در سیستم است که البته آقای زارع با خیانت در امانت این مشکل را پدید آورده اند.

این فرد همچنین گفته است که با این اطلاعات به سراغ مسوولین بانک ها رفته و درخواست کرده که است به ازای هر پسورد مبالغی به او بپردازند. ولی مسوولین مربوطه با رد این معامله تنها حاضر شده اند در مقابل نشان دادن محل نشت اطلاعات هزینه کنند. گویا این معامله صورت نگرفته و آقای زارع با خروج از کشور اطلاعات را منتشر کرده است. انتشار اطلاعات محرمانه و نقض حریم خصوصی افراد اولین جرم این فرد می باشد.

آخرین ویرایش:

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

ایشون نمیتونست این کارو بکنه، چون برای خرید اینترنتی نیاز به cvv2 کارت هست که این رمز هیچ کجا ذخیره نمیشه و فقط بر روی کارتها نوشته شده ...

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

مملكته مارا نابغه ها ميچرخونن....و البته نقاب اسلام به چهره زدن

دمش گرم به خدا;)

تا وقتی امثال شما طرفدار دزدها (دزد از نوع فرد مورد بحث تاپیک) هستید و برایشان کف میزنید و به افراد بدون اطلاع و صرفا از روی هوا و هوس وکینه هایتان تهمت میزنید، حکومت هم عوض شود وضع همین است و چه بسا بدتر شود;)

b_xxxxxxeman

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
تا وقتی امثال شما طرفدار دزدها (دزد از نوع فرد مورد بحث تاپیک) هستید و برایشان کف میزنید و به افراد بدون اطلاع و صرفا از روی هوا و هوس وکینه هایتان تهمت میزنید، حکومت هم عوض شود وضع همین است و چه بسا بدتر شود;)

نه اينجوريا نيست...از كسي دزدي نكرده اين اقا
فك كن تو مسجد نشستي...يه شخصي مياد ميگه فلاني...از دره خونتون داشتم ميومدم دره خونتون فلان ايرادو داشت و ممكنه كسي بازش كنه
همه هم ميشنون
تو اسمه اينو ميذاري دزدي؟؟

دزد اونايي هستن كه ميلياردها پوله مردمو خوردنو رفتن..ادمايي مثله من نبودن كه
ادمايي ريش دار بودن كه عمري نقاب به چهره زدن تا پست و مسئوليتي داشته باشن و سره فرصت پوله ملتو بخورن

ادمايي مثله اين اقا اي ول داره

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
نه اينجوريا نيست...از كسي دزدي نكرده اين اقا
فك كن تو مسجد نشستي...يه شخصي مياد ميگه فلاني...از دره خونتون داشتم ميومدم دره خونتون فلان ايرادو داشت و ممكنه كسي بازش كنه
همه هم ميشنون
تو اسمه اينو ميذاري دزدي؟؟

دزد اونايي هستن كه ميلياردها پوله مردمو خوردنو رفتن..ادمايي مثله من نبودن كه
ادمايي ريش دار بودن كه عمري نقاب به چهره زدن تا پست و مسئوليتي داشته باشن و سره فرصت پوله ملتو بخورن

ادمايي مثله اين اقا اي ول داره
کاش با اطلاعات بیشتری در بحث ها حضور میافتید:
خ.زارع این اطلاعات را از طریق پست مدیریتی در شرکت اجرا کننده (فناوران آنیاک) پروژه به دست آورد است و نه به عنوان یک عامل فنی مستقل؛ و این اصلا به این معنی نیست که یک عامل غیرمورد اعتماد هم می توانست به همین اطلاعات دسترسی داشته باشد. پس این الزاما یک حفره امنیتی نیست بلکه مشکل امنیتی پروسه های مبتنی بر اعتماد به افراد دخیل در سیستم است که البته آقای زارع با خیانت در امانت این مشکل را پدید آورده اند.

بقیه جملاتتون در در چهارچوب تاپیک نیست و باعث منحرف شدن موضوع بحث و حذف تاپیک میشه.
البته آدمهایی مثله شما و من مسئولیت ها رو برعهده دارند، خود را قدیس نپندارید، وقتی بهتون مسئولیت دادند و دزدی نکردید، ان وقت هنر است، وگرنه الآن که هیچی دستتون نیست دزدی نمیکنید هنر چندانی به خرج نداده اید و نمیشه گفت شما برتر از آنها هستید:smile:

b_xxxxxxeman

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
کاش با اطلاعات بیشتری در بحث ها حضور میافتید:

بقیه جملاتتون در در چهارچوب تاپیک نیست و باعث منحرف شدن موضوع بحث و حذف تاپیک میشه.
البته آدمهایی مثله شما و من مسئولیت ها رو برعهده دارند، خود را قدیس نپندارید، وقتی بهتون مسئولیت دادند و دزدی نکردید، ان وقت هنر است، وگرنه الآن که هیچی دستتون نیست دزدی نمیکنید هنر چندانی به خرج نداده اید و نمیشه گفت شما برتر از آنها هستید:smile:

شما اين اطلاعاتو از رو نت خوندين...جز اينكه اخبار چيزي نگفته
منم اينارو خوندم هيچ....مصاحبش با شبكه BBC را هم تو ماهواره ديدم
پس اينقد اطلاعاتتونو به رخ نكش

هميشه يادت باشه...در مورد مطالب برداشته خودتو بگو...نه اينكه از زبان يكي ديگه بحرفي
عقل داري...عقله خودتو به كار ميندازي
تو همه تاپيكا كه تو نظر ميدي...همه حرفاي..اقايونه دسته بالاست...از زبونه اونها شنيدي..داري اونارا ميگي
كپي پيست كردن از روي نت كه مسئولين كشور اون حرفا را زدن...اينقد به خود باليدن نداره كه

من همه حرفام برداشته خودمه...هيچوقتم كپي پيست نميكنم

بقيه حرفامم در چارچوبه تاپيك بود...جواب نداري بگي..نپيچون...وقتي از دزد حرف ميزني...دزدو برات معرفي ميكنم
من خودمو از اينايي كه سره كارن مقدستر ميدونم...چون نقابي به چهره ندارم
نونه دسته خودمو ميخورم...و خداي خودمو دارم...لازم نيست تو فكريه دزديه منو بكني

b_xxxxxxeman

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
البته آدمهایی مثله شما و من مسئولیت ها رو برعهده دارند، خود را قدیس نپندارید

اينم بگم...ممكنه ادمايي مثله تو اين مسئوليت ها را داشته باشن...اما ادمايي مثله من اين مسئوليت ها را ندارن
چون دستمالو فقط برا خشك كردنه ابه دماغشون تو جيبشون ميذارن

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز

هميشه يادت باشه...در مورد مطالب برداشته خودتو بگو...نه اينكه از زبان يكي ديگه بحرفي
تو همه تاپيكا كه تو نظر ميدي...همه حرفاي..اقايونه دسته بالاست...از زبونه اونها شنيدي..داري اونارا ميگي
كپي پيست كردن از روي نت كه مسئولين كشور اون حرفا را زدن...اينقد به خود باليدن نداره كه

بقيه حرفامم در چارچوبه تاپيك بود...جواب نداري بگي..نپيچون...وقتي از دزد حرف ميزني...دزدو برات معرفي ميكنم
سلام .....شما که به نحوی بحث شعور میکنی و میگی اطلاعات خودت .......نکنه کنار این شخص بودی که با اطلاعات خودت بنا به گفته خودتون مدام دم از هک کیزنید ........خطاب به شما .........فرق هکر و شخصی که اطلاعات را داره چیست ؟

حالا من از شما یه سوال دارم :

شخصی شما رو هک میکنه ( هک واقعی ........نه اینکه اطلاعاتت رو بدزده)
مثلا عکس خانوادگیتو ........که روی کامپیوتر شخصی شما بوده

اول به شما میاد پیام میده که من هکت کردم .........این کار رو کردم ......تا بدونی سیستمت امنیت چندانی نداره ! ..........بعد ماجرا جالب تر میشه .......تا اینکه برای اینکه افشا نکنه به فلان شخص دیگه ازت تقاضای پول میکنه و به نحوی حق السکوت میخواد !!!!!!!!!

شما بهش جواب نمیدی .........و این شخص به کمک کار رسانه ای اطلاعاتتو که یه گوششو بهت نشون داده همه جای دنیا پخش میکه !!!!!!!

حالا به نظرت به این شخص احترام میذاری ؟ ........میگی به به عجب نابغه ای .......ازش شکایت نمیکنی !!!!!!؟
.
نظر شخصی من : ضمن اینکه این شخص یک کار غیر قانونی انجام داده ........لازم است رو راست بود

کسی که دلش بسوزه هیچ گاه دنبال اخاذی کردن از دیگران نمیفته !
..
اینو اول لطفا جواب بدین .......ببینیم کلا شما نظرتون در این باره چیه تا برسیم به این ماجرا اگه لازم بود

ضمن اینکه یک نصیحت بسیار خوب به دوستان میکنم .......در این قبال ..............دزدی کردن هم از نگاهی که برخی ها دارند کار سختی است !!!!!!! ..........چنتای شما میتونید از دیوار راست بلید بالا ! دری رو که قفله باز کنید ........سیستم های امنییتی رو از کار بندازید و ...........

قاتلی که دیگه ..........دیگه

ضمن اینکه بازم تاکید میکنیم ماجرای این آقا اصلا بحث هک نبوده ...........بلکه ماجرا داشتن اطلاعات بانکی و همچنین فروش اونها بوده به خصوص زمانیکه با یکی از خودی ها دچار مشکل میشه ...........

b_xxxxxxeman

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام .....شما که به نحوی بحث شعور میکنی و میگی اطلاعات خودت .......نکنه کنار این شخص بودی که با اطلاعات خودت بنا به گفته خودتون مدام دم از هک کیزنید ........خطاب به شما .........فرق هکر و شخصی که اطلاعات را داره چیست ؟

اول به شما میاد پیام میده که من هکت کردم .........این کار رو کردم ......تا بدونی سیستمت امنیت چندانی نداره ! ..........بعد ماجرا جالب تر میشه .......تا اینکه برای اینکه افشا نکنه به فلان شخص دیگه ازت تقاضای پول میکنه و به نحوی حق السکوت میخواد !!!!!!!!!

شما بهش جواب نمیدی .........و این شخص به کمک کار رسانه ای اطلاعاتتو که یه گوششو بهت نشون داده همه جای دنیا پخش میکه !!!!!!!

حالا به نظرت به این شخص احترام میذاری ؟ ........میگی به به عجب نابغه ای .......ازش شکایت نمیکنی !!!!!!؟
.
نظر شخصی من : ضمن اینکه این شخص یک کار غیر قانونی انجام داده ........لازم است رو راست بود

..
اینو اول لطفا جواب بدین .......ببینیم کلا شما نظرتون در این باره چیه تا برسیم به این ماجرا اگه لازم بود

ضمن اینکه یک نصیحت بسیار خوب به دوستان میکنم .......در این قبال ..............دزدی کردن هم از نگاهی که برخی ها دارند کار سختی است !!!!!!! ..........چنتای شما میتونید از دیوار راست بلید بالا ! دری رو که قفله باز کنید ........سیستم های امنییتی رو از کار بندازید و ...........

ضمن اینکه بازم تاکید میکنیم ماجرای این آقا اصلا بحث هک نبوده ...........بلکه ماجرا داشتن اطلاعات بانکی و همچنین فروش اونها بوده به خصوص زمانیکه با یکی از خودی ها دچار مشکل میشه ...........

اقا تو اصلا ميدوني بحث سره چيه كه بحث ميكني؟؟
مگه من گفتم كه طرف هكره؟؟...كه تو بگي دزده؟؟
اقا به قوله شما طرف اين اطلاعاتو داشته..دزديده...هك نكرده...به قوله شما

اينكه دزدي كرده...مال باخته كيه الان؟؟؟؟...كي چيو از دست داده؟؟

من گفتم نابغست؟؟...نقله قول كن ببينم كجا گفتم
من گفتم اين اقا اي ول داره....واقعا هم داره...چون رفته تو يه سيستمي كه نبايد ازش اطلاعات بيرون درز كنه...اما اين اطلاعاتو بيرون كشيده
حالا يا دزديده يا هك كرده...حالا به هر طريقي...
كسي كه بتونه به سيستمي كه امنيتش بايد تو بالاترين سطح باشه ضربه بزنه ..اي ول داره...كوبيدنه اين سيستم كاره هر كسي نيست كه

بعضي دزدها هم اي ول دارن...

مهم اينه كه اقا...ملت دارن جون ميكنن تا نونه شبشونو در بيارن...اين اقا اومده كاري كرده كه ملت بفهمن اقا اين سيستم يا اين نظام فلان ايراد ها را داره

و الا اون از منو شما بهتر ميدونه با يه شماره كارت و رمزه اول كارت نميشه هيچ كلاهبرداري كرد

mehdi.pisode

عضو جدید
ایشون نمیتونست این کارو بکنه، چون برای خرید اینترنتی نیاز به cvv2 کارت هست که این رمز هیچ کجا ذخیره نمیشه و فقط بر روی کارتها نوشته شده ...
کد CVV2علاوه بر روی کارت شما باید در سیستم بانک ثبت شده باشد تا موقع خرید اینترنتی این کد با کد وارد شده از طرف شما مقایسه بشه و اگر درست باشه مبلغ واریز بشه.

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

شما گویا تفاوت خبر و تحلیل رو نمی دونید.
کپی پیست خبر (اخبار معتبر) چیز بدی نیست و در عالم رسانه کاملا طبیعی است.
اینجا من تحلیلی ارائه ندادم که بخام از خودم بگم. خبر معتبر رو تکرار کردم برای شما.
بیان برداشت مطالب از خودم، میشه تحلیل:smile:
خیلی ساده است...

درچهارچوب تاپیک نبود، اینکه دزد کیه بحث تاپیک نیست، اینکه کار شخص مورد بحث درتاپیک چی بوده مورد بحثه، تیتر تاپیک رو یه بار دیگه بخونید...

البته متاسفانه شما از قاعده عامیانه "همه رو به یک چوب راندن" استفاده میکنید که خوب کار عاقلانه ای نیست،بیشترعوامانه و درسطح تاکسی و اتوبوسه نه باشگاه مهندسان..

اينم بگم...ممكنه ادمايي مثله تو اين مسئوليت ها را داشته باشن...اما ادمايي مثله من اين مسئوليت ها را ندارن
چون دستمالو فقط برا خشك كردنه ابه دماغشون تو جيبشون ميذارن
یادتونه گفتم شما که رطب خور قهاری هستید چرا منع رطب می کنید؟
رفتار شما و اتهام زنی شما به مخالفانتان منو بیشتر درراهم ثابت قدم میکنه.;)

کد CVV2علاوه بر روی کارت شما باید در سیستم بانک ثبت شده باشد تا موقع خرید اینترنتی این کد با کد وارد شده از طرف شما مقایسه بشه و اگر درست باشه مبلغ واریز بشه.
سیستم بانک بله، اطلاعات به سرقت رفته اطلاعات بانک نیست، بلکه اطلاعات دستگاه های POS و خودپردازها هستند که توسط شرکت انیاک ساخته شده، حتی همه بانک های کشور رو هم در برنمیگیره چون شرکت تامین کننده دستگاه هاشون فرق داشته...

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

.

..

مرسی محمد جان ازپاسخت
ایشان گویا از طرفداران این تفکر هستند که:هرکی به این سیستم یا حکومت ضربه بزنه ای ول داره
تفکر افراطی ای که فقط به فکرضربه زدنه، به هیچ چیزدیگه و ضربه های جانبی افداماتشون حتی فکر هم نمیکنن.

b_xxxxxxeman

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
شما گویا تفاوت خبر و تحلیل رو نمی دونید.
کپی پیست خبر (اخبار معتبر) چیز بدی نیست و در عالم رسانه کاملا طبیعی است.
اینجا من تحلیلی ارائه ندادم که بخام از خودم بگم. خبر معتبر رو تکرار کردم برای شما.
بیان برداشت مطالب از خودم، میشه تحلیل:smile:
خیلی ساده است...

درچهارچوب تاپیک نبود، اینکه دزد کیه بحث تاپیک نیست، اینکه کار شخص مورد بحث درتاپیک چی بوده مورد بحثه، تیتر تاپیک رو یه بار دیگه بخونید...

البته متاسفانه شما از قاعده عامیانه "همه رو به یک چوب راندن" استفاده میکنید که خوب کار عاقلانه ای نیست،بیشترعوامانه و درسطح تاکسی و اتوبوسه نه باشگاه مهندسان..

یادتونه گفتم شما که رطب خور قهاری هستید چرا منع رطب می کنید؟
رفتار شما و اتهام زنی شما به مخالفانتان منو بیشتر درراهم ثابت قدم میکنه.;)

سیستم بانک بله، اطلاعات به سرقت رفته اطلاعات بانک نیست، بلکه اطلاعات دستگاه های POS و خودپردازها هستند که توسط شرکت انیاک ساخته شده، حتی همه بانک های کشور رو هم در برنمیگیره چون شرکت تامین کننده دستگاه هاشون فرق داشته...

اقا من مهندس نيستم...چوپانه گوسفنداي توام
من دروغ ميگمو حرفام غير منطقيه.....تو اگه راست ميگي و حرفات خريدار داره چرا هر روز تو چند تا تاپيك با خيليا بحثت ميشه؟؟و هميشه هم تا اخرش جدل ميكني؟؟

الان من تا 100 سال ديگه جوابتو بدم...از رو نميريو يه چيزي ميگي...ديديمت ميشناسيمت ديگه
بعدشم تهمت ميزني تهمت ميشنوي...
حاج اقا وقته نمازه....

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اقا من مهندس نيستم...چوپانه گوسفنداي توام
من دروغ ميگمو حرفام غير منطقيه.....تو اگه راست ميگي و حرفات خريدار داره چرا هر روز تو چند تا تاپيك با خيليا بحثت ميشه؟؟و هميشه هم تا اخرش جدل ميكني؟؟

الان من تا 100 سال ديگه جوابتو بدم...از رو نميريو يه چيزي ميگي...ديديمت ميشناسيمت ديگه
بعدشم تهمت ميزني تهمت ميشنوي...
حاج اقا وقته نمازه....

گوسفندامو هم اگه اجازه بدین به شما نمیسپارم هیچ وقت:دی
چرا بحثم میشه؟ چرا تا آخرش جدل میکنم؟
متاسفانه شما اینجا رو با اسپم خونه اشتباه گرفتید، بحث و گفتگو هم درنظر من جدل نیست، شاید شما تحمل مخالفت با نظرتونو نداشته باشین و هرکس باتون بحث کنه فکر کنید داره باتون دعوا و جدل میکنه، اما من بحث رو با جدل دو چیز متفاوت میدونم...

تهمتی که زدم رو لطف کنید عینا مشخص کنید تا سیه روی شود:smile:

b_xxxxxxeman

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
گوسفندامو هم اگه اجازه بدین به شما نمیسپارم هیچ وقت:دی
چرا بحثم میشه؟ چرا تا آخرش جدل میکنم؟
متاسفانه شما اینجا رو با اسپم خونه اشتباه گرفتید، بحث و گفتگو هم درنظر من جدل نیست، شاید شما تحمل مخالفت با نظرتونو نداشته باشین و هرکس باتون بحث کنه فکر کنید داره باتون دعوا و جدل میکنه، اما من بحث رو با جدل دو چیز متفاوت میدونم...

تهمتی که زدم رو لطف کنید عینا مشخص کنید تا سیه روی شود:smile:

چوپونيه خودتو چي ؟؟...دي(ميبيني تهمت ميزني تهمت ميشنوي)
هر كي اسپم كنه مدير داره رسيدگي ميشه...تو وايسا كنار

شما بحث نميكنين....كسي را كه بهتون ايراد ميگيره هم اندازه خودتون نميبينين و شروع ميكنين به رفتن به زيره علمه اسلام....و اين يعني ......
بماند

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

چوپونيه خودتو چي ؟؟...دي(ميبيني تهمت ميزني تهمت ميشنوي)
هر كي اسپم كنه مدير داره رسيدگي ميشه...تو وايسا كنار

شما بحث نميكنين....كسي را كه بهتون ايراد ميگيره هم اندازه خودتون نميبينين و شروع ميكنين به رفتن به زيره علمه اسلام....و اين يعني ......
بماند

پس توهینتونو گزارش کردم که مدیران رسیدگی کنند:دی

متاسفانه ادامه این بحث ربطی به تاپیک ندارد و تا وقتی راجب موضوع تاپیک صحبت نکنید، ارزش اتلاف وقت ندارد.
خوش باشید

آها راستی، تهمتو مشخص نکردید تا سیه روی شود هرکه در او غش باشد.

b_xxxxxxeman

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
پس توهینتونو گزارش کردم که مدیران رسیدگی کنند:دی

متاسفانه ادامه این بحث ربطی به تاپیک ندارد و تا وقتی راجب موضوع تاپیک صحبت نکنید، ارزش اتلاف وقت ندارد.
خوش باشید

آها راستی، تهمتو مشخص نکردید تا سیه روی شود هرکه در او غش باشد.

چه عجب....شما به فكره تاپيكين...نه به فكره خاسته هاي خودتون

بالا