پرسش و پاسخ در تالار شیمی نساجی.

hadi.textile64

مدیر تالار مهندسی نساجی
مدیر تالار
سوال

سوال

سلام به نساجای عزیز
من یه مقداری اسید استیک و اسید سولفوریک می خواستم برای پروژم
کسی میدونه چطوری و از کجا میتونم تهیه کنم ؟
از راهنماییتون ممنونم

*lemon*

کاربر فعال مهندسی نساجی
سلام به نساجای عزیز
من یه مقداری اسید استیک و اسید سولفوریک می خواستم برای پروژم
کسی میدونه چطوری و از کجا میتونم تهیه کنم ؟
از راهنماییتون ممنونم

سلام هادی جان
1. از شرکتهای پخش کننده مواد شیمیایی میتونی تهیه کنی .
تهران ابتدای میدان جمهوری شرکت پخش مواد شیمیایی
یا عباس اباد سر میرزای شیرازی

hadi.textile64

مدیر تالار مهندسی نساجی
مدیر تالار
سلام هادی جان
1. از شرکتهای پخش کننده مواد شیمیایی میتونی تهیه کنی .
تهران ابتدای میدان جمهوری شرکت پخش مواد شیمیایی
یا عباس اباد سر میرزای شیرازی

سلام حامد جان
به یکی از پخش کننده ها زنگ زدم گفتن به صورت جزئی فروش ندارن
من خیلی بخوام از هر کدوم 50 سی سی یا 100 سی سی احتیاج داشته باشم
این 2 جا هم که گفتی یه سر میزنم
اگه دانشگاه ها میزاشتن یه مقدار از آزمایشگاشون بردارم خیلی خوب میشد
به هر حال ممنونم از راهنماییت
خیلی لطف کردی جواب دادی

mirjalili

عضو جدید
سلام دوست عزیز
اگه هنوز توی یزد هستی بهم خبر بده تا برات تهیه کنم هر چی خواسته باشی رو من حساب کن.شماره تماسم را بهت میدم تا بهم خبر بدی،یا علی
09133536312
09388784196

hadi.textile64

مدیر تالار مهندسی نساجی
مدیر تالار
سلام دوست عزیز
اگه هنوز توی یزد هستی بهم خبر بده تا برات تهیه کنم هر چی خواسته باشی رو من حساب کن.شماره تماسم را بهت میدم تا بهم خبر بدی،یا علی
09133536312
09388784196

سلام مهندس جان
قربون مرامت:gol:
خیلی آقایی
ولی اگه یزد بودم شاید از آزمایشگاه دانشگاه خودمون میتونستم تهیه کنم
مشکل اینه که یزد نیستم
به هر حال ممنونم ازت

nyaz89

عضو جدید
سلام
من یک مقدار اطلاعات درباره تأثیر امواج ماکروویو به روی لیف پنبه میخوام، اگه کسی بتونه لینک مقاله، pdf یا نوشته ای در این رابطه بده ممنون میشم.

hastam_miravam

عضو جدید
سلام

سلام

سلام به همه دوستان متخصص :w36:

عزیزانم من در حال تحقیق در مورد دستگاههای رنگرزی و تکمیل پارچه های پنبه پلی استر و مخلوط آنها هستم به صورت گرد باف .........

اگر کسی در مورد این دستگاهها مطلبی داره برام بفرسته ممنون
میشم

hadi.textile64

مدیر تالار مهندسی نساجی
مدیر تالار
سلام به همه دوستان متخصص :w36:

عزیزانم من در حال تحقیق در مورد دستگاههای رنگرزی و تکمیل پارچه های پنبه پلی استر و مخلوط آنها هستم به صورت گرد باف .........

اگر کسی در مورد این دستگاهها مطلبی داره برام بفرسته ممنون
میشم

سلام دوست عزیز
پنبه که معمولا با دستگاه ژیگر و وینج رنگرزی و تکمیل میشه ، پلی استر هم با جت یا ترموزول رنگرزی میشه
در مورد تکمیلشون هم چه تکمیلی مد نظرته ؟
دستگاه استنتر هست برای تثبیت ابعادی و گرفتن آبرفت پلی استر
دستگاه کمپکت هست برای گرفتن آبرفت پنبه
دستگاه خار زنی و تراش ، دستگاه چاپ ، دستگاه j-box و ...
پارچه های مخلوط هم برای رنگرزیشون تو دو مرحله رنگرزی میشن

hastam_miravam

عضو جدید
سلام دوست عزیز
پنبه که معمولا با دستگاه ژیگر و وینج رنگرزی و تکمیل میشه ، پلی استر هم با جت یا ترموزول رنگرزی میشه
در مورد تکمیلشون هم چه تکمیلی مد نظرته ؟
دستگاه استنتر هست برای تثبیت ابعادی و گرفتن آبرفت پلی استر
دستگاه کمپکت هست برای گرفتن آبرفت پنبه
دستگاه خار زنی و تراش ، دستگاه چاپ ، دستگاه j-box و ...
پارچه های مخلوط هم برای رنگرزیشون تو دو مرحله رنگرزی میشن

از اطلاعاتتون ممنونم اگر ممکنه راجع به تکمیلهای جدید برام مطلب بزارین اینکه چه کارهای جدیدی میشه روی پارچه کرد که هم کاربردی باشه هم قابل استفاده بشن باز هم از لطفتون ممنونم

pesar_khoob

عضو جدید
سفید کردن پارچه

سفید کردن پارچه

سلام

ببخشید من می خواستم خورده پارچه کارخانه ها رو سفید کنم و در کارم استفاده کنم این پارچه از رنگهای گوناگون و جنسها گوناگون اند

لطفا کمک کنید و اطلاعات بدید

ممنون از همه

haman_shah

عضو جدید
شما در چه حدی میخوای سفید باشه پارچه؟ باید بدونی که کاملا سفید نمیشن بعضی از جنسها اصلا رنگبری نمیشن مثل پلی استر با کلی دنگ و فنگ حدود 20 % کمرنگتر میشه
ولی پنبه ای ویسکوز اینارو میشه با هیدرو سولفید سدیم تا حدودی رنگبری کرد یا از ترکیبات کلر دار استفاده کنی.

hadi.textile64

مدیر تالار مهندسی نساجی
مدیر تالار
با تشکر از جواب دوست خوبمون
میخواستم بگم الان روشهای دیگه ای هم هست که با استفاده از ازن پارچه های رنگ شده رو رنگبری میکنن و شدت رنگبریش هم خیلی بالاست
اسم یکی از این دستگاه ها کروناست
این دستگاه حتی رنگهای خمی و گوگردی رو از رو پارچه پنبه ای تقریبا بصورت کامل رنگبری می کنه

pesar_khoob

عضو جدید
سفید کردن پارچه

سفید کردن پارچه

با سلام و خسته نباشید به تمام دوستان عزیز و دوست داشتنی

ممنون از جواب دوستان عزیز haman_shah و hadi.textile64

من آب اکسیزنه , آب ژاول, اسید استیک , تولوئن , هیدروسولفید سدیم و پرکلراتیلن رو امتحان کردم هیدروسولفید سدیم بیشترین سفید کنندگی رو داشت آب ژاول کمی سفید کرد و بقیه آن چنان سفید نکرد بعضی از پارچه ها تا رنگ کرم شدن پیش رفت بعضی هم هیچ تغییری نداشت البته شاید من به خوبی از مواد استفاده نکردم اگر خواستید روش استفاده کردنم هم میگم راستی شنیدم سدیم کلرات هم ماده خوبی است در موردش اطلاعات دارید

راستی دستگاهی که معرفی کردید در موردش اطلاعات می دید

خیلی خیلی ممنونم ;)

hadi.textile64

مدیر تالار مهندسی نساجی
مدیر تالار
سلام دوست عزیز
امکان رنگرزی پلی استر با استنتر وجود نداره
ولی اگه اشتباه نکنم دستگاه ترموزول که در دمای بالا کار میکنه پلی استر رو رنگرزی میکنه
اساس کارشم اینه که رنگزای دیسپرس رو در دمای بالا تصعید می کنه و رنگزا بصورت گاز درون پارچه نفوذ میکنه و همونجا تثبیت میشه
البته اگه درست گفته باشم

msh1356

عضو جدید
از پاسخ شما متشکرم اما من شنیده ام در جایی پارچه های یکرو سیلندر پلی استر را در حمام استنتر رنگرزی می کنن به نظر شما چه رنگی می تونه به کار برده باشه

hadi.textile64

مدیر تالار مهندسی نساجی
مدیر تالار
از پاسخ شما متشکرم اما من شنیده ام در جایی پارچه های یکرو سیلندر پلی استر را در حمام استنتر رنگرزی می کنن به نظر شما چه رنگی می تونه به کار برده باشه

متاسفانه من نشنیدم
آخه چطورمیشه پلی استر رو در عرض یک دقیقه رنگرزی کرد ؟
میشه بدونم از کجا یا از کی شنیدین ؟

hadi.textile64

مدیر تالار مهندسی نساجی
مدیر تالار
از یکی از همکاران شنیدم اما ممکنه هیچ ثبات رنگی نداشته باشه . راستی در مورد بقیه الیاف چطور میشه اینکار را کرد

آخه چه اصراریه که پارچه رو با استنتر رنگرزی کرد ؟
مزیت هاشو میتونم بدونم ؟

pesar_khoob

عضو جدید
سفید کردن پارچه

سفید کردن پارچه

با سلام به همه

کسی نیست یه کمکی به من بده تو را به خدا یه راهی برای سفید کردن پارچه ها بدید :confused:

ممنون از همه :surprised:

hadi.textile64

مدیر تالار مهندسی نساجی
مدیر تالار
با سلام به همه​

کسی نیست یه کمکی به من بده تو را به خدا یه راهی برای سفید کردن پارچه ها بدید :confused:

ممنون از همه :surprised:

سلام
یعنی هیچکدوم از این روش ها جواب نداد ؟
هیپوکلریت ؟
کلریت سئیم ؟

pesar_khoob

عضو جدید
سفید کردن پارچه

سفید کردن پارچه

با سلام به تمام دوستان :D

hadi.textile64 عزیز نه اینکه سفید نکنه بعضی از پارچه تا رنگ کرم پیش رفتن بعضی ها هم هیچ تغییری نکردن بعضی ها کمی روشن تر شدن بعضی ها هم که تغییر رنگ دادن من به دنبال این می گردم که تمام پارچه ها رو سفید کنم ;)

البته من شاید به روش درست از این مواد استفاده کردم مثل مقدار دما مقدار ماده ph ماده یا ترکیب چند ماده ممنون میشم شما در این مورد کمک کنید :surprised:

hadi.textile64

مدیر تالار مهندسی نساجی
مدیر تالار
با سلام به تمام دوستان :D

hadi.textile64 عزیز نه اینکه سفید نکنه بعضی از پارچه تا رنگ کرم پیش رفتن بعضی ها هم هیچ تغییری نکردن بعضی ها کمی روشن تر شدن بعضی ها هم که تغییر رنگ دادن من به دنبال این می گردم که تمام پارچه ها رو سفید کنم ;)

البته من شاید به روش درست از این مواد استفاده کردم مثل مقدار دما مقدار ماده ph ماده یا ترکیب چند ماده ممنون میشم شما در این مورد کمک کنید :surprised:

میشه بدونم پارچه هایی که داری از چه جنسیه ؟
اگه از چند جنس متفاوت باشه اول باید تفکیک شن
چون هر کدوم روش جدا دارن
و اینکه مشخص بشه با چه رنگی رنگرزی شده

pesar_khoob

عضو جدید
سفید کردن پارچه

سفید کردن پارچه

با سلام

hadi.textile64 پارچه , پارچه های ضایعاتی هست از تمام جنسها و تمام رنگهاست برای همین نوع رنگ کاری پارچه معلوم نیست این پارچه هم بعد از سفید شدن ریز ریز میشن و در بعد دوباره رنگ میشن برای همین نیاز به بهترین راهها برای پاک کردن پارچه ها پشمی , پنبه ای , پلاستیکی و پلی استر دارم

haman_shah

عضو جدید
دوست عزیز متاسفانه باید بگم که به نظر من رنگبری کردن کامل این پارچه ها(با جنس های مختلف) و با این درجه سفیدی که شما میخواید غیر ممکنه مخصوصا در مورد پلی استر.
این نظر منه و هیچ چیز نا ممکن نیست.
البته که شما اشاره کردید که دوباره رنگ میشن منظورتون رنگرزیه یا رنگ شدن سطحی با رنگهای غیر از رنگهای نساجی؟ احتمالا برای ساخت پوشش سلولزی استفاده نمیشن؟
اگر رنگ تیره بهشون بزنید احتمالا مشکلی نداشته باشه.
شما باید شید های تیره و پارچه های پلی استر رو از بقیه جدا کنید تا این کار عملی بشه.

آخرین ویرایش:

msh1356

عضو جدید
چون ما یک شرکت تولید چرم مصنوعی هستیم و یک دستگاه استنتر داریم که با آن پارچه ها رو فیکس می کنیم می خوام اگه بشه بعضی از پارچه های مصرفیمون رو خودمون رنگ کنیم و به صورت سفید پارچه رو بخریم دستگاه دیگری برای تکمیل پارچه نداریم

msh1356

عضو جدید
میخواستم بپرسم چه رنگی به راحتی جذب پارچه می شه و احتیاج به مدت زمان برای جذب رنگ نداره

agrin_88

عضو جدید
تست در رنگرزی

تست در رنگرزی

سلام
میخواستم ببینم هیچ کدوم از شما دوستان در مورد روش های مختلف تست در رنگرزی و مقایسه مقدار نفوذ رنگ در پارچه اطلاعی دارین؟