نظر مراجع و روحانیت در رابطه با خشکسالی سال های اخیر

shahab.

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان درود بر شما...
به نظر من ایت الله شیرازی کاملا صادقانه و بدور از هرگونه سیاسی بازی و موضع گیری مغرضانه صحبت کردن بهتره بجای اینکه بی دلیل و طبق یه الگوی از پیش طراحی شده به مخالفت و تخریب صحبت ها یک قشر خاص بپردازیم عاقلانه و صادقانه درباره صحبت های ایشون فکر کنیم البته این نظر منه و این نظر به معنی توهین به افرادی نیست که با نظر من مخالفن خاهشا زیاد خودتونو ناراحت نکنین...

jared

عضو جدید
دقیقا:biggrin:
منم مونده بودم که استارتر واسه چی مثلا این مطلب رو گذاشته با توجه به اینکه میدونستم هدفش در جهت تعریف از آقای حائری شیرازی نیست. ولی علنا با بیان یه مطلب خیلی خوب و عالی از ایشون موجبات تعریفشون شد. جالبتر اینکه کسانی که اومدن و تشکر زدن عمدتا از دوستان مخالف آقای حائری شیرازی هستن و بقول شما منم مطمئنم که اصلا نخونده این مطلب رو تشکر زدن. یعنی تشکر بابت یه مطلب در جهت تعریف ایشون ولی بابت اینکه فکر میکردن (براساس نام تایپیک) که ازش بدگفته.

انصافا کجای این مطلب در خرافی یا سیاسی و یا هرچیز غیر معقول دیگه هست؟؟؟
از همه ی دوستان میپرسم.

کل مطلبش خرافه است ...
استناد به فلان دیالوگ از فلان شخص ... فلان کتاب ...
یه سری حرفهای نمایشی و نطق های تکراری و کم جان

واسه بیان کردن مطلبی که سالهاست هزاران کارشناس اقتصادی و سیاسی و دانشگاهی دارن توی این کشور مقاله های علمی میدن بیرون ... که بانکداری و خشکسالی و فرهنگ و غیره و ذالک این گره و مشکل رو داره ...روی حساب این فرمول ها ...این تحقیقات ... این آمار ...
ایشون اومدن با پر حرفی و از هر دری سخن گفتن تازه میگن :

آیا این که قانون چک بلامحل دستاویزی است برای رباخوار تا بتواند به‌وسیله‌ی قانون و قضا و اجرا، ربای خود را از مقروض دریافت کند این موجب خشکسالی نمی‌شود؟ اگر این اکل سحت نیست پس اکل سحت چیست؟ اگر طعنه‌هایی که در روزنامه‌های اصولگرا و اصلاح‌طلب به هم می‌زنند قول اثم نیست پس قول اثم چیست؟

کلن مطلب خنده داری بود ... اصغر آقا بقال سر کوچه بهتر از اینا نطق میگه ...

jared

عضو جدید

در مورد نکته ابتداییتون باید بگم که استدلالتون واقعا سطحیه ! من دنبال این نبودم که حسنی واقعا اینو گفته یا نه و سایتها فیلترن یا نه ! من از روی همون متنی که گذاشتید جوابتونو دادم ! شاید حذف این متن از روی سایتها به دلیل اینه که افرادی مثل شما نمیتونن منظور اصلی سخنران رو متوجه بشن و فقط به اون تیتر بیخود گیر میدن :redface:

اشتباه نکنید ! من تحریف نکردم ... به اشکال مختلف بیان کردم که متوجه بشید گرامی ! وگرنه برای همه مشخصه که افزایش مصرف اون هم بی دلیل در شرایط بحرانی با اسراف فرقی نداره !!!

من دنبال این نیستم ببینم کدوم آخوند چی گفته که حالا گسترششم بدم ! اولین بار هم اینجا شنیدمش ! ولی دنبال این هم نیستم که به خاطر احساسم نسبت به جماعت روحانی ، بخوام هی ایراد الکی ازشون بگیرم !

این استدلال های اول و آخرتون خیلی خیلی خیلی جالب بود !:smile:

بدرود !

نظر یه روحانی که خیلی واضح داره یه مطلبی رو عرض میکنه چه استدلال خاصی میتونه داشته باشه ؟
هسته ی اتم نمیشکافه ها ...
شما خیلی توی جوی انگار

ali hoseini

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
چه اهمیتی داره برادر...
بیخود یه افرادی رو که نه علمی دارن نه سوادی میبریم بالا

حرفای پا منبری

بستگی داره علم و سواد رو چی بدونیم؟؟؟
تعریف شما چیع از علم و سواد؟
یه آخوند، روحانی، شیخ، ملا یا هر چی که شما اسمش رو میزارید حداقل چهار سال باید درس بخونه تا معمم بشه. (یعنی عبا عمامه بپوشه)
کسی که آیت اللله خطابش میکنن یعنی کسی که خارج فقه و اصول رو مسلطه (البته خیلی بیشتر از اون هم هست).
اینا رو نمی دونم شما چی حساب میکنید اما به نظر من یک علم هست به نام علوم اسلامی که شاخه ی مهمی از علوم انسانی هم حساب میشه و اونا رو هم دربرمیگیره. مثل منطق،فقه، اصول، فلسفه، حقوق و غیره.
ولی اگه نظورتون از علم علوم مهندسی و پزشکی و غیره هست بله منم قبول دارم در این زمینه درس نمیخونن اما ممکنه خیلیاشون مثل خیلیای ما از طریق مطالعه ی آزاد و نت اینا مطالبی رو یاد بگیرن. و البته قبول دارم که در زمینه ی همین مطالب علمی مهندسی و پزشکی نمیتونن صاحب نظر باشن.

اما تایپیک اخیر یه تایپیک کاملا بی محتوا هست که استارتر با سواستفاده از افکار عمومی و زدن یه عنوان جنجالی سبب شده تا کسی بدون مطالعه موضع بگیره. حجت السلام حسنی (ره) امام جمعه فقید اورمیه گفته بودند که اگه حتی غسل جمعه هم سبب مصرف گازی بشه که باید توش صرفه جویی کرد باید ازش اجتناب کرد. من که یخورده بقول شما پامنبری هستم این رو روشنفکرانه ترین حرفی میدونم که تا حالا از یه آخوند شنیدم. نظر شما چیه؟

ali hoseini

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
کل مطلبش خرافه است ...
استناد به فلان دیالوگ از فلان شخص ... فلان کتاب ...
یه سری حرفهای نمایشی و نطق های تکراری و کم جان

واسه بیان کردن مطلبی که سالهاست هزاران کارشناس اقتصادی و سیاسی و دانشگاهی دارن توی این کشور مقاله های علمی میدن بیرون ... که بانکداری و خشکسالی و فرهنگ و غیره و ذالک این گره و مشکل رو داره ...روی حساب این فرمول ها ...این تحقیقات ... این آمار ...
ایشون اومدن با پر حرفی و از هر دری سخن گفتن تازه میگن :

آیا این که قانون چک بلامحل دستاویزی است برای رباخوار تا بتواند به‌وسیله‌ی قانون و قضا و اجرا، ربای خود را از مقروض دریافت کند این موجب خشکسالی نمی‌شود؟ اگر این اکل سحت نیست پس اکل سحت چیست؟ اگر طعنه‌هایی که در روزنامه‌های اصولگرا و اصلاح‌طلب به هم می‌زنند قول اثم نیست پس قول اثم چیست؟

کلن مطلب خنده داری بود ... اصغر آقا بقال سر کوچه بهتر از اینا نطق میگه ...

یه محبتی کنید اگه وقت دارید مطالب زیرین رو که نقل قول از خودم گرفتم تو همین تایپیک و صفحه های قبل رو بخونید و بعد نظرتون رو بدید. ممنون

سلام خدمت همه ی دوستانی که وجدان بیدار دارن.
اول اینو بگم که از لحاظ سیاسی کاملا مخالف و در نقطه ی مقابل محممد آقا هستم و قبلا که بیشتر در این مورد باهاش بحث میکردم ولی الان دیگه حوصلشو ندارم.
در مورد آقای حائری شیرازی هم باید بگم درسته ایشون تقریبا از علمای سیاسی هستن. یعنی زیاد اظهار نظر سیاسی میکنن. اما مثل برخی از روحانیون سیاسی نیستن که افراطی باشن و عمدا چشم روی حقیقت ببندن. مثلا خیلی جاها از ایشون اظهار نظرهایی دیدم که آدم احساس میکرد واقعا از روی صداقت داره حرف میزنه با اینکه با حرفاش مخالف بودم. البته خیلی جاها همین آقای حائری انتقادات زیادی دارشته مثلا به همون احمدی نژاد.
همه ی اینا به کنار.
به نظر من اینکه مثلا بیاییم این حرف این آقا رو در کنار برخی از برخی حرفای خرافی و خنده دار قرار بدیم بزاریم درست نیست. واقعا اگر حتی مسلمانانه هم نیندیشیم در باور خیلی مذاهب و خیلی وجدانهای دنیا باران و یا امثال دیگه نعمتهای خدا هستند. اگر تا اینجا قبول دارید بقیشو بخونید.

حالا اگه باران نعمت خدا هست آیا معصیت (عربیشو بزاریم کنار، بگیم همون گناه) باعث نمیشه که خدا نعمتاشو دیگه برای ما کم کنه؟؟
هر کسی ممکنه تعریف خاص خودش رو از کناه داشته باشه و یا در اولویت دادن به کناهان تعبیر خودش رو داشته باشه. یکی ممکنه بگه بی حجابیه که باعث خشکسالی میشه که قطعا خنده داره و یا یکی بگه مثلا نماز نخوندن که بازم به نظر شخصی من خنده داره. یکی بگه دروغ. یکی بگه دزدی و یکی بگه چیز دیگه.
اما چیزی که مشخصه به نظر من اینه که قطعا گناه و نافرمانی خدا باعث بروز بلایای طبیعی میشه که یکیش خشکسالی هست. بازم میگم اگر تعریف خدا و اینا رو قبول ندارید من بحثی با شما ندارم.
بقیه در پست بعد

به نظر شخصی من خدا انقدر بزرگ و بخشنده هست که با چند گناه هرچند خیلی بزرگ بنده هایی که قبولش دارن عذاب نمیفرسته. اما من قضاوت رو میزارم به عهده ی شما:
ما یک جامعه ایی هستیم که هم مسئولینمون و هم قریب به اتفاق مردممون ادعای مذهب و دینداری دارن. چه سنی و چه شیعه. حتی یهودیان و مسیحیان ما هم دیندارترین مذهبیون دنیای خودشون هستن مثلا.
اما کجای این مملکت به یک مملکت دیندار (نمیگم مسلمان) شبیهه؟
دروغ
نزول (ربا)
ریا
تهمت
غیبت
زنا
دزدی
طلاق
و هزار تا کثافت دیگه از نظر هر دینی و از نظر هر وجدان بیداری حتی اگه خدا رو هم قبول نداشته باشه کار درستی نیست و اگر کسی قبول داشته باشه که خدا بالا سرمونه حتمن قبول میکنه خدا وقتی اینا رو ازمون میبینه ازمون قهر کنه. البته شاید و البته خدا نکنه
ممنون دوستان

نه. با خدا زد و بند ندارن. با خدا ولی روراست هستن.
نه ادعای مسلمونی دارن و نه گناهکارن به اندازه ی مسلمونا.
به یاد سخن زیبای سیدجمال الدین اسد آبادی که میگه به سرزمین های اسلامی آمدم (ایرانم که توشون نوبره والا) و مسلمان دیدم اما اسلام ندیدم و بهه سرزمین های کفر رفتم و اسلام دیدم ولی مسلمان (از لحاظ اسمی) ندیدم.
هدفم تعریف غرب نیست و مقایسه خومونم با غرب نست. اما واقعا نظر شخصی من اینه که ما از لحاظ اخلاقیات در سطح ادعامون نیستیم. شاید از غرب بالاتر باشیم و شاید پایینتر. اما ریاکاریم. ما میگیم مسلمونیم و خیلی هم ادعای دینداریمون میشه. اما واقعا خیلی اصول اسلام رو زیر پا میگذاریم. حتی اگر اصول اسلام رو هم بهش پایبند نباشیم خیلی از اصول انسانی رو زیر پا میگذاریم. از نظر من که این دوتا جدا از هم نیست. دروغ و ریا و ربا و دزدی و خیلی چیزا که از لحاظ اسلام گناهه از نظر خیلی از بی خدایان هم کارای غیر انسانی هست.

jared

عضو جدید
بستگی داره علم و سواد رو چی بدونیم؟؟؟
تعریف شما چیع از علم و سواد؟
یه آخوند، روحانی، شیخ، ملا یا هر چی که شما اسمش رو میزارید حداقل چهار سال باید درس بخونه تا معمم بشه. (یعنی عبا عمامه بپوشه)
کسی که آیت اللله خطابش میکنن یعنی کسی که خارج فقه و اصول رو مسلطه (البته خیلی بیشتر از اون هم هست).
اینا رو نمی دونم شما چی حساب میکنید اما به نظر من یک علم هست به نام علوم اسلامی که شاخه ی مهمی از علوم انسانی هم حساب میشه و اونا رو هم دربرمیگیره. مثل منطق،فقه، اصول، فلسفه، حقوق و غیره.
ولی اگه نظورتون از علم علوم مهندسی و پزشکی و غیره هست بله منم قبول دارم در این زمینه درس نمیخونن اما ممکنه خیلیاشون مثل خیلیای ما از طریق مطالعه ی آزاد و نت اینا مطالبی رو یاد بگیرن. و البته قبول دارم که در زمینه ی همین مطالب علمی مهندسی و پزشکی نمیتونن صاحب نظر باشن.

اما تایپیک اخیر یه تایپیک کاملا بی محتوا هست که استارتر با سواستفاده از افکار عمومی و زدن یه عنوان جنجالی سبب شده تا کسی بدون مطالعه موضع بگیره. حجت السلام حسنی (ره) امام جمعه فقید اورمیه گفته بودند که اگه حتی غسل جمعه هم سبب مصرف گازی بشه که باید توش صرفه جویی کرد باید ازش اجتناب کرد. من که یخورده بقول شما پامنبری هستم این رو روشنفکرانه ترین حرفی میدونم که تا حالا از یه آخوند شنیدم. نظر شما چیه؟

به نظر من تحصیلکرده و فهمیمی چون شما ... اصن چرا باید دنبال حجتی بر حرفهای امثال این جماعت بگرده؟
این علوم اسلامی دقیقا" کارش چیه ؟
اشاعه ی اخلاقیات ؟
دعوت مردم به رستگاری ؟

وجود این علوم اسلامی رو اگه قانونی وجود نداشت قبول میکردم ... باشه ...ما اخلاقیات میخوایم ...
ولی نه در اجبارها و بخور بخور های وجود این جماعت توی هر عرصه ای !

سو استفاده از تفکر مردمانی ساده و فرمانروایی بر اونها = عالمان علوم اسلامی ( نگران اخطارش هم نیستم )

میدونی چرا ؟

اخطار بخاطر انتقاد به عملکرد چپاول = نتیجه ی عملکرد علوم اسلامی

نتیجه عملکرد علوم اسلامی = دفاع شخص شما فرد دانشگاهی
این چرخه ی کوچیک توی این تالار مجازی است . و آسیبش به شخص من میرسه ... و برای شما ضررمند نیست .
ولی شما همین روال رو در جامعه در نظر بگیر

اون موقع دفاع شما به ضرر خودتون تمام خواهد شد برادر!

jared

عضو جدید
واقعا اگر حتی مسلمانانه هم نیندیشیم در باور خیلی مذاهب و خیلی وجدانهای دنیا باران و یا امثال دیگه نعمتهای خدا هستند. اگر تا اینجا قبول دارید بقیشو بخونید.

متاسفم ...من باروری ابرهایی که ممکنه بدون هیچ عقلانیت و نشانه های معجزه آسای آسمانی بر جماعتی سر ریز بشه و یک ساعته شهری رو زیر آب ببره و هزاران نفرو بکشه ...کار هیچ پروردگاری نمیدونم .
این محالات است . موج سیل و سرمایی که قربانی میگیره ... رحمت و نعمت نیست
معصیت هم نیست .
این علم است . بدون هیچ دلیل منطق مذهبی و من درآوردی !
شما یک چینی نیستی که آماده باش سیل در محل زندگیت باشی ...بطور اتفاقی یک ایرانی مقیم یک منطقه با آب و هوای معتدلی !

ما انسان ها ... بطور مشخص ...بطور واضح ...بطور بدیهی ... در حال تخریب محیط زیست هستیم ...
ما بطور آشکاری یک آب و هوای جدید در شهر تهران خلق کردیم ... هوایی آلوده !
کاری که خدا نکرده ...بشر کرده !
فهم این موضوع برای کودکان ساده است ! اماا برای مایی که تمایل به شکستن تابوی خالق جاوید نداریم ...مثل آواره !

یه محبتی کنید اگه وقت دارید مطالب زیرین رو که نقل قول از خودم گرفتم تو همین تایپیک و صفحه های قبل رو بخونید و بعد نظرتون رو بدید. ممنون

من مایلم شما تامل کنید علی جان !

ali hoseini

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
به نظر من تحصیلکرده و فهمیمی چون شما ... اصن چرا باید دنبال حجتی بر حرفهای امثال این جماعت بگرده؟
این علوم اسلامی دقیقا" کارش چیه ؟
اشاعه ی اخلاقیات ؟
دعوت مردم به رستگاری ؟

وجود این علوم اسلامی رو اگه قانونی وجود نداشت قبول میکردم ... باشه ...ما اخلاقیات میخوایم ...
ولی نه در اجبارها و بخور بخور های وجود این جماعت توی هر عرصه ای !

سو استفاده از تفکر مردمانی ساده و فرمانروایی بر اونها = عالمان علوم اسلامی ( نگران اخطارش هم نیستم )

میدونی چرا ؟

اخطار بخاطر انتقاد به عملکرد چپاول = نتیجه ی عملکرد علوم اسلامی

نتیجه عملکرد علوم اسلامی = دفاع شخص شما فرد دانشگاهی
این چرخه ی کوچیک توی این تالار مجازی است . و آسیبش به شخص من میرسه ... و برای شما ضررمند نیست .
ولی شما همین روال رو در جامعه در نظر بگیر

اون موقع دفاع شما به ضرر خودتون تمام خواهد شد برادر!

ببینید حرفاتون زیاد جواب داره که فهرست بندی میکنم:
1- علوم اسلامی چه بخاهیم و چه نخواهیم علم هستن دیگه. حالا خوب یا بد. هرکسی نظرخودش رو داره. ولی دیگه نمیشه که این رو نفی کرد اینا علم هستن.
2-به نظر من علوم اسلامی و در کل علوم معنوی (علوم رو عرض میکنم و نه عالمان رو) زمینه ی سعادت بشر هستن. نمیدونم شما دینتون چیه و یا چقدر در این زمینه مطالعه داشتین. اما هرکجای علوم اسلامی رو بگردین و منابع این علوم رو و همینطور بقیه ی علوم معنوی و ادیان دیگه رو همش دعوت مردم به اخلاقیات هست.
3- بله در مورد سو استفاده ی اغلب حکومتهای تاریخ تا کنون از دین به عنوان وسیله ی دیکتاتوری با شما همنظرم. اما استثنائاتی وجود داشته در این حکومت ها هم. مثل قائم مقام فراهانی، امیرکبیر، مثل کریم خان زند، مثل انوشیروان که در زمان تسلط موبدان زرتشتی و ظلم اونها پادشاه عادلی بود و خیلیای دیگه. همچنین پیشرفتهای کشورهای اسلامیی مانند مالزی و اندونزی و ترکیه و شاید بازم باشند در این دوره رو نمیشه صرفنظر کرد.
4- من نظر خودم رو دارم و شما نظر خودتون رو. همونطور که شما نظرتون رو محترمانه میگید منم همین کارو میکنم. اگه بخایید همینم نمیگم. میشم دموکراتتر از شما. دی

ali hoseini

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
متاسفم ...من باروری ابرهایی که ممکنه بدون هیچ عقلانیت و نشانه های معجزه آسای آسمانی بر جماعتی سر ریز بشه و یک ساعته شهری رو زیر آب ببره و هزاران نفرو بکشه ...کار هیچ پروردگاری نمیدونم .
این محالات است . موج سیل و سرمایی که قربانی میگیره ... رحمت و نعمت نیست
معصیت هم نیست .
این علم است . بدون هیچ دلیل منطق مذهبی و من درآوردی !
شما یک چینی نیستی که آماده باش سیل در محل زندگیت باشی ...بطور اتفاقی یک ایرانی مقیم یک منطقه با آب و هوای معتدلی !

ما انسان ها ... بطور مشخص ...بطور واضح ...بطور بدیهی ... در حال تخریب محیط زیست هستیم ...
ما بطور آشکاری یک آب و هوای جدید در شهر تهران خلق کردیم ... هوایی آلوده !
کاری که خدا نکرده ...بشر کرده !
فهم این موضوع برای کودکان ساده است ! اماا برای مایی که تمایل به شکستن تابوی خالق جاوید نداریم ...مثل آواره !

من مایلم شما تامل کنید علی جان !

منم میدونم که اینا همش دلایل و توجیهات علمی دارن. صد در صد.
اتفاقا همین تخریب محیط زیست یکی از عاملهایی است که بنظر من سبب این اتفاقات شده و کفران نعمت آب و هوای سالمه و اینم میشه نتیجش. نظر من اینه:
دلایل علمی که سبب ایجاد این مشکلات میشن خودشون معلول رفتارهای انسانی هستند که ممکنه به ماورا ربط پیدا کنه، چیزی که تو علم بهش میگن متافیزیک. هر عمل انسان انرژی رو منتشر میکنه که در محیط اطرافش تاثیر میزاره. اعمال خوب انرژی مثبت و اعمال بد انرژی منفی. بعضی عملها هم که تاثیر مستقیم دارن، مثل همین تخریب محیط زیست، که خودش گناهه و تاثیر مستقیمش میشه دید. بعضیا رو شاید نشه بطور مستقیم درک کرد اما به نظر من تو قوانین ناشنانخته و شایدم نانوشته و کشف نشده جهان (همون متافیزیکی که گفتم) اینجوری تدوین شده که تاثیر خاص خودش رو بزاره.