نامه دختر افغان به مردم ایران/ ببخشید اگر در کوچه‌ها و خیابان‌هایتان راه رفتم و قدم زدم

navid_r

کاربر فعال تالار برق , کنکور و تحصیلات تکمیلی
مردمسالاری در سرمقاله خود با عنوان 'برای افغانی‌های هم زبان' نوشت:

* «ساره گل» دختری افغان است که نامه‌ای سرگشاده نوشته و به دفتر روزنامه فرستاده است. عنوانش، بازگو کننده محتوایش بود:«اگر بارگران بودیم، رفتیم»؛ اما تلخ...
*او نوشته بود:«ایرانی عزیز مرا ببخش اگر با مهاجرت اجباری، از دست جنگ، از دست بنیادگراهای مذهبی(طالبان زن خفه کن)،پا به خاکت گذاشتم. مرا ببخش اگر از نانت استفاده کردم، نانی که حق بچه‌هایت بود. مرا ببخش برای تمام آب و برق و گازی که- هرچند با پرداخت پول- استفاده کردم. مرا ببخش اگر از صفحات وبت برای درددل شخصی استفاده کردم.
*مرا ببخش اگر در کوچه‌ها و خیابان‌هایت راه رفتم و قدم زدم. مرا ببخش اگر پدر و برادر کارگرم روی ساختمان‌هایت و زمین کشاورزی‌ات کار کردند و یک فرصت شغلی را شاید از پدر و برادرت گرفتند. مرا برای همه چیز ببخش. می‌دانم با همه پوزش خواهی، باز بدهکارم، بقیه بدهکاریهایم را ببخش.
*ایرانی عزیز، ازت ممنونم که به من جا و پناه دادی تا به این سن برسم. سپاسگزارم که گذاشتی از هوای اکسیژن پاک خاکت، نفس بکشم. تشکر که گذاشتی چند سالی بر نیمکت‌های کلاس درست بنشینم و از گچ و تخته‌ات استفاده کنم. البته من در مدرسه خودگردان افغانی درس می‌خواندم، ممنونم که اجازه دادی چند سالی در مدرسه خاک تو و پیش معلم‌های ایرانی نیز درس بخوانم.معلم ایرانی از تو هم ممنونم که به من خواندن و نوشتن یاد دادی.
*شاید برای همین از این که گاهی مرا به گناه فقط افغانی بودن، تحقیر کرده‌ای، بخشیدمت...»ساره گل در ادامه نامه‌اش از ایرانی‌هایی نوشته که به افغانی‌ها توهین می‌کنند که من نه تنها از نوشتن دوباره آن احساس شرم می‌کنم، بلکه از خواندن آن هم شرمنده شدم. بعد هم نوشته:«بد و خوب در هر قومی هست. همه افغانی‌ها تجاوزگر و جنایتکار نیستند. خائن، و]... [ نیستند. مثلا برادر و پدر من برای بزرگ کردن من در خاک خوب شما، یک عمر و روزی 10تا12 ساعت کار توانفرسا و کارگری کردند و دست از پا خطا نکردند. به هرحال اگر بارگران بودیم، رفتیم. قبلا نمی‌توانستم، چون بچه بودم ولی اینک که بزرگ شده‌ام می‌توانم به کشورم برگردم تا دیگر بهم نگویند: افغانی]...[ و ]... [ و در جواب من به جای دو کلمه حرف دوستی که هزینه‌ای ندارد... ناسزا بنویسند.»
*وقتی نامه ساره‌گل را خواندم، از این که برخی از ما ایرانیان اینگونه به مردم افغانستان نگاه می‌کنیم شرمسار شدم. تاسف‌آور است که وضع - حال به هر دلیلی – به جایی رسیده که با مردمانی که همکیش و هم دین و هم زبان ما هستند، آداب و رسوم مشترکی با ما دارند و در حوزه تمدن ایرانی قرار دارند طوری رفتار می‌کنیم که هنگام بازگشت از ایران، خاطره‌ای که برایشان مانده، خاطره شیرینی نیست. بهترین آنها همین دختر افغان است که تمام گلایه‌هایی را که در دلش داشته با مصرع مودبانه‌ای از یک شعر بازگو می‌کند: «اگر بار گران بودیم رفتیم».
*همین دسته از ایرانیان وقتی به خارج از کشور خودمان بروند، اگر ببینند همان رفتاری که خودشان با افغانی‌ها در ایران دارند بر سر خودشان می‌آید، چه احساسی پیدا می‌کنند؟ در این نکته تردیدی نیست که حضور افغان‌ها در ایران، بخشی از فرصت‌های شغلی را که می‌توانست در اختیار ایرانیان باشد به آنها اختصاص داده است.اما به اعتقاد من انتقادهایی که با تمسک به این موضوع در مورد حضور افغان‌ها در ایران صورت می گیرد اغلب قابل توجیه نیست. چرا که اولا افغانی‌ها در ایران اغلب در مشاغلی حضور دارند که خیلی از ایرانی‌ها آن را نمی‌پذیرند و ثانیا مگر یادمان رفته که زمانی گفته بودیم در ایران برای 120 میلیون جمعیت هم ظرفیت داریم؟ پس وجود یک میلیون- یا کمی بیشتر- افغانی در ایران، چقدر می‌تواند جا را برای ایرانیان تنگ کند؟

Fateme_bay

عضو جدید
کاربر ممتاز
واقعا جالبه...
ما که اصلا نژاد پرست نیستیم که
فقط آمریکایی ها و انگلیسی ها نژاد پرستن!!!!!!

من موندم
اگه همه افغانی ها ایران رو ترک کنن
اونوقت
کی ساختمان های ما رو میسازه..آخه ایرانی ها همه مهندس هستن و تن به کارهای سختی مثل کارگر ساختمانی نمیدن...نهایت مهندس ناظر میشن اول کار و آخر کار با تلفن به ساخت ساختمان نظارت میکنن!!!!
کوچه ها و خیابون هامون رو کی جارو بزنه...آشغال ها رو کی جمع کنه...مگه میشه ایرانی با اون همه دبدبه و کبکبه...زمین جارو بزنه..آشغال جمع کنه
ایرانی آشغالش رو زحمت نمیکشه بندازه سطل زباله...از توی ماشین یا پنجره شوتش میکنه بیرون...

کی توی باغ هامون کار کنه..کی گندم درو کنه..کی انگور و سایر میوه هامون رو بچینه...کی زمین رو بیل بزنه
ایرانی؟؟؟؟
نه....دک و پز ایرانی اجازه نمیده توی باغ زیر آفتاب...زمستون و تابستون کار کنه
وقتی کارگرای افغانی هستن
و هزاران هزار کار سخت دیگه

آخه ایرانی ها دوست دارن پشت میز بشینن...
همه جناب مهندس و دکتر جون و آقای حسابدار و غیره صداشون کنن
کی روش میشه بگه من کارگرم..اگه باشه هم باید صداش و در نیاره تا کسی مسخرش نکنه
آخه ما ایرانی ها توی مسخره کردن همدیگه...لر و ترک و قزوینی و افغانی ید طولانی داریم

یه عمریه داریم داد میزنیم ما اینجوری بودیم...10000000 سال پیش ما این بودیم و ما اون بودیم
الان چی هستیم؟؟؟
غیر از طبل های تو خالی...

( با احترام به همه کارگران زحمت کش ایرانی...قصد توهین به اون عزیزان رو نداشتم...)

navid_r

کاملا موافقم و به شدت نژاد پرست هم هستیم .یادمه چند وقت پیش یه تاپیک بود راجع به همین مهاجرین افغانی .مهندس های مملکت دختر پسر چه صحبت های جالبی می کردن.که اگه من رییس جمهور بودم دم همشونو می گرفتم پرت می گرفتم بیرون بره یه جرم ساده حکم اعدام صادر می کردم تا حساب کار دستشون بیاد.اینا ادم نیستند مگه خودشون ممکت ندارن!!!!
و طرفداری می کردن از اینکه مردم یزد عده ای شون ریختن خونه و مال و اموال یک عده مهاجر رو ویران ساخته بودن در ازای اینکه یه بیمار روانی و قاتل افغانی که هیچ ربطی به این افراد نداشت قتل و تجاوزی رو صورت داده.خیلی دلم می خواست این افراد مقایسه ای رو داشته باشن در امار قتل و جنایت.دلیل ناامنی ایا مردم افغان هستن؟؟؟؟؟؟
متاسفانه صحبت های قشر تحصیل کرده بود که به گوش میرسید قشری که نماینده نسل جوان و روشنفکری هستن.
از اون طرف که به یک ایرانی محصول اپل نمیقروشن گوش دنیا رو کر میکنن
هزار بار متاسفم به دلیل نژاد پرستی و حس کاذب برتری که در ما شکل گرفته.فکر کنم خارجی ها بهش میگن megalomania که میشه جنون خودبزرگ بینی

مشکل ما مردم افغان نیستن ما سال های طولانی هست که این مشکل هارو داریم و همیشه سعی کردیم از جهت سلب مسئولیت وقتی به اهدافمون نمیرسیم بندازیم گردن دیگران.این دیگران از افغان ها هستند تا انگلیس و ........نظریه های توطئه هم که مختص جامعه ماست

navid_r

دلیل ورود و کشت مواد مخدر همین افغانی ها هستن.
کمتر ادای روشن فکرا رو در بیارید.

صدالبته .دلیلش خود ما نیستیم .شاهان زمان قاجار قبل و بعد هیچ کس تریاکی نبودن و جامعه تا قبل از ورود افغان ها در بهترین وضعیت خودش سیر می کرد.دلیل مواد مخدر افغان ها نیستن دلیلش وضعیت سرخوردگی جامعه است.به هر حال زمان روشن میکنه که با اخراج افغان ها وضع مملکت چه تغییری میکنه.تا زمانی که مشکل هامونو بندازیم گردن دیگران وضع همین خواهد بود دوست عزیز

طبق حرف شما جامعه غرب نباید به ایرانی لوازم شرکت اپل رو بفروشه .و هرگونه عملی که از یک جامعه که خودشونو برتر میدونن سربزنه منطقی هست.فکر نکنم مردم المان با اون تاریخ بزرگ و سرشار از علم و فرهنگ که صدها فیلسوف تربیت کرده ابرقدرت صنعت در جهان هست همچنین حسی رو نسبت به ایرانی و افغانی داشته باشه به هر حال با این دید رابطه ما با افغانستان رابطه المان هست با ایران

آخرین ویرایش:

navid_r

من هر چی فکر میکنم هیچ سوی برامون ندارن.
غیر از اینکه امار مواد مخدر و تجاوز و دزدی رو بالاتر بردن.
البته خود ایرانی ها هم امار این چیزا رو دارن و به قولی دستی دارن.
ولی غیر از گرون شدن قیمت کارگر ساختمون هیچ سودی ندارن.
امتی تعصبی با مذهب خشک.

مسئله داشتن سود یا نداشتنش نیست.من بحثی ندارم که عده ای از مهاجرین غیر قانونی امار جرم و جنایت رو بالا بردن .اما رفتاری که با بقیه میشه به این عنوان که هموطنشون جرمی رو مرتکب شده درست نیست .مثل این میمونه یه ایرانی تو خارج جرمی رو مرتکب بشه ناشایست بعد هرکی به منو شما برسه لفظ بدی رو در قبال ما به کار ببره؟ایا این درسته؟همه افغان ها که قاچاقچی و ادم کش نیستن .صحبت اینه افرادی هستن تو ایران که زندگی شرافتمندانه ای بره خودشون راه انداختن بعد ما میایم عمل نژادپرستانه ای وضع میکنیم که حق اب خوردن تو این پارک رو ندارن؟با لحن تحقیرامیز افغانی صداشون میکنیم
مگه غیر از اینه که کارگر های خوبی بودن با هزینه دستمزد کم؟(دید استریوتایپ)مگه سیاه های امریکا کاری جز زحمت و تلاش نداشتن ؟چرا به عنوان شهروند درجه دو بهشون نگاه میشد؟یکی یه جا گفته بود که استاد دانشگاشون افغانی بوده.
همه صحبت من اینه دید ما مدت هاست به خودمون اینه که خیلی برتریم .ما فرزندان کوروشیم .هر موقع جامعه غرب عمل نژادپرستانه ازشون سر میزنه غوغا می کنیم ازون طرف به یک مرد شریف افغان اجازه اب خوردن تو پارک و حضور در پارک رو بهش نمیدیم.در عین حال مشکل از هرکسی هست جز خود ما

navid_r

این که اره.مردم بعضیاشون رفتارای بدی دارن.من اگه بدی نبینم ازشون کاری ندارم.ولی اگه ببینم سر و گوششون میجنبه به حسابشون میرسم.
تو امریکا و اروپا هم اگه ما بریم باز شهروند درجه 2 هستیم.همه دنیا همینه.
شما فکر کردی اگر بریم خارج چی بهمون میگن.اولین حرفی که میزنن تروریسته.رفتار بعضی هاشونم بده.اینو خیلی از دوستام که رفتن اروپا یا امریکا تعریف کردن.یه سری حقیقت ها هست که نباید نادیده گرفته بشه.
ممنو از شما بحث خوبی بود.
اگر حرف بدی زدم به بزرگی خودتون من رو ببخشید.

دقیقا حرف منم همینه.به ما میگن تروریست!:cry:
منم از شما ممنونم .موافقم بحث خوبی بود .نه حرف بدی زده نشد .به هر حال به همچنین شما ببخشید;)

MK264

کاربر بیش فعال
دلیل ورود و کشت مواد مخدر همین افغانی ها هستن.
کمتر ادای روشن فکرا رو در بیارید.

میدونید قبل از کشف نفت درآمد ایران از کجا بود، ایران سال های سال خشخاش کشت میکرد و به دنیا صادر میکرد و برای اولین بار پیاز خشخاش از ایران به افغانستان که اون زمان جزء ایران بود برده شد.

tracer

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
میدونید قبل از کشف نفت درآمد ایران از کجا بود، ایران سال های سال خشخاش کشت میکرد و به دنیا صادر میکرد و برای اولین بار پیاز خشخاش از ایران به افغانستان که اون زمان جزء ایران بود برده شد.

واقعا؟

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
مشکل بیشتر مهاجران غیرقانونی هست... وگرنه به صرف افغانی بودن که کسی جانی و قاچاقچی نیست... وقتی فردی (باهرتابعیتی) اقامت غیرقانونی داره نه امکان نظارت بر اون هست و هم احتمال ورود به خلاف به هردلیلی اعم از فقر و بیکاری و حتی داشتن سابقه قبلی رو داره... بهرحال باید اینها ساماندهی می شدن...
بعد هم کی می گه کارگری ساختمان رو ایرانی انجام نمی ده... شاید در کلانشهرها اینطوری باشه اما در شهرستانهای کوچک اونقدر مهاجران روستایی وجود دارن که صبح تا عصر به امید اینکه کسی کارگر بخواد دور میدانها و خیابانهای اصلی شهرها می شینن و بعد هم دست خالی برمی گردن خونه هاشون
و تازه وقتی دستمزد کارگری اونقدر پایینه که داشتن یک زندگی نرمال رو عملا غیرممکن می کنه چطور می شه انتظار داشت کسی عقده دکتر و مهندس و پشت میزنشین شدن رو نداشته باشه...
اینها هزارتا مساله ی مختلفه که باید درکنار هم بهش نگاه بشه
در کل نباید کسی رو به صرف نژادش تحقیر کرد در غیر این صورت اونهایی هم که ایرانی رو تحقیر می کنن حق دارن

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
بحث مواد فقط مربوط به افغان ها نمی شه... اون ها کشت می کنن اما در ورودش به ایران عوامل ایرانی هم دست دارن... در مرزهای شرقی و جنوب شرقی این کاملا مشهوده و دلیل عمده ی اون هم فقر و بیکاری گسترده هست... وقتی حوانی نه امکان تحصیل رو داره و نه کاری که بتونه یه درآمد برای یه زندگی نرمال داشته باشه اجبارا به گزینه قاچاق رو میاره که اتفاقا درآمدشم خوبه...
پسرخاله م تعریف می کرد از زمان سربازیش تو بلوچستان که یه افغانی رو که داشته مواد وارد می کرده گرفته بودن می گفته من زن و بچه م جلو چشمم از گرسنگی گریه می کنن، چیکار کنم؟ گفتم میام یا با پول برمی گردم یا منو می کشن و اقلا از این زجر راحت می شم
دلیل بزرگ مساله فقر هست
اما در هرصورت الان وظیفه دولت افغانستانه که کشت خشخاش رو قطع کنه و وظیفه دولت ماست که با رفع فقر و تبعیض در استانهای مرزی جذب نیرو برای قاچاقچی ها رو سخت کنه...
استان ما اقلا ازاین مسائل آسیب شدید دیده و هرروز داره مساله ی مهاجرانی که دستشون تو این کاره حادتر می شه... و البته همه ی مهاجران منظورم نیس...

sage007

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بحث مواد فقط مربوط به افغان ها نمی شه... اون ها کشت می کنن اما در ورودش به ایران عوامل ایرانی هم دست دارن... در مرزهای شرقی و جنوب شرقی این کاملا مشهوده و دلیل عمده ی اون هم فقر و بیکاری گسترده هست... وقتی حوانی نه امکان تحصیل رو داره و نه کاری که بتونه یه درآمد برای یه زندگی نرمال داشته باشه اجبارا به گزینه قاچاق رو میاره که اتفاقا درآمدشم خوبه...
پسرخاله م تعریف می کرد از زمان سربازیش تو بلوچستان که یه افغانی رو که داشته مواد وارد می کرده گرفته بودن می گفته من زن و بچه م جلو چشمم از گرسنگی گریه می کنن، چیکار کنم؟ گفتم میام یا با پول برمی گردم یا منو می کشن و اقلا از این زجر راحت می شم
دلیل بزرگ مساله فقر هست
اما در هرصورت الان وظیفه دولت افغانستانه که کشت خشخاش رو قطع کنه و وظیفه دولت ماست که با رفع فقر و تبعیض در استانهای مرزی جذب نیرو برای قاچاقچی ها رو سخت کنه...
استان ما اقلا ازاین مسائل آسیب شدید دیده و هرروز داره مساله ی مهاجرانی که دستشون تو این کاره حادتر می شه... و البته همه ی مهاجران منظورم نیس...

مسله اینجاس که امکان این کار! (راه حل هایی که شما گفتید وجود نداره از نظر منابه و سرمایه و بودجه! و..)
دیگه چیکار کنیم؟

راه حل بهتر؟

navid_sixtysix

عضو جدید
کاربر ممتاز
واقعا جالبه...
ما که اصلا نژاد پرست نیستیم که
فقط آمریکایی ها و انگلیسی ها نژاد پرستن!!!!!!

من موندم
اگه همه افغانی ها ایران رو ترک کنن
اونوقت
کی ساختمان های ما رو میسازه..آخه ایرانی ها همه مهندس هستن و تن به کارهای سختی مثل کارگر ساختمانی نمیدن...نهایت مهندس ناظر میشن اول کار و آخر کار با تلفن به ساخت ساختمان نظارت میکنن!!!!
کوچه ها و خیابون هامون رو کی جارو بزنه...آشغال ها رو کی جمع کنه...مگه میشه ایرانی با اون همه دبدبه و کبکبه...زمین جارو بزنه..آشغال جمع کنه
ایرانی آشغالش رو زحمت نمیکشه بندازه سطل زباله...از توی ماشین یا پنجره شوتش میکنه بیرون...

کی توی باغ هامون کار کنه..کی گندم درو کنه..کی انگور و سایر میوه هامون رو بچینه...کی زمین رو بیل بزنه
ایرانی؟؟؟؟
نه....دک و پز ایرانی اجازه نمیده توی باغ زیر آفتاب...زمستون و تابستون کار کنه
وقتی کارگرای افغانی هستن
و هزاران هزار کار سخت دیگه

آخه ایرانی ها دوست دارن پشت میز بشینن...
همه جناب مهندس و دکتر جون و آقای حسابدار و غیره صداشون کنن
کی روش میشه بگه من کارگرم..اگه باشه هم باید صداش و در نیاره تا کسی مسخرش نکنه
آخه ما ایرانی ها توی مسخره کردن همدیگه...لر و ترک و قزوینی و افغانی ید طولانی داریم

یه عمریه داریم داد میزنیم ما اینجوری بودیم...10000000 سال پیش ما این بودیم و ما اون بودیم
الان چی هستیم؟؟؟
غیر از طبل های تو خالی...

( با احترام به همه کارگران زحمت کش ایرانی...قصد توهین به اون عزیزان رو نداشتم...)

i like the way u thing..

ما ایرانیا نژاد پرستیمو خودمون خبر نداریم
فقط نوک دماغمونو میبینیم
یارو ابرانیه تو خراسان شمالی تجاوز میکنه به دختر ( با لهجه ای مشابه بردران افغان)
ملت تو ورامین حمله میکنن به محله ی افغانی ها.....!
باور کن اگه یک امریکایی تجاوز کنه میرن ازش امضا میگیرن....!
از نظر من ایران و افغانستان یکی هسن
الان یک طوری شده که افغان ها کینه بدی از ایرانیا دارن
هرچی ترک ها پشت سر هم هستن ما ایرانیا و افغانیا رو در روی هم هستیم
تو یورو ویژن ترکیه رای میده آذربایجان و آذربایجان رای میده ترکیه...!
بهر حال فارق از اشتراکات قومی و فرهنگی و زبانی
ذره ای انسانیت داشته باشیم بد نیس

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
مسله اینجاس که امکان این کار! (راه حل هایی که شما گفتید وجود نداره از نظر منابه و سرمایه و بودجه! و..)
دیگه چیکار کنیم؟

راه حل بهتر؟
سرمونو بذاریم بمیریم..... پیشنهاد شما چیه؟

sage007

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سرمونو بذاریم بمیریم..... پیشنهاد شما چیه؟

خارج از شوخی:w16:

سر کلاس تاریخ بودیم استاد داشت خاطرات 1320 رو می گفت که فلان و فلان و....

یکی گفت من بودم سر می گذاشتم کوه!

استاد تایید کرد گفت اره خیلیا اینکارو اون موقع کردن
==
خود مردن داستان جالبی داره

احتمالا بچه ها نمیکشن تعریف کنم!!!!

vahid.gerrard

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اولا بودنشون تو ایران غیر قانونی بوده و هست اکثرشون...کاری به این ندارم که نژاد پرستی باشه یا نه ولی من دیگه از نوع دوستی خسته شدم!!!یه ایرانی قانونی هم بره اونطرف بهش گیر میدن الکی...
کسی به نکته ی مهم متن دقت کرده؟؟؟؟
افغانیا اکثرا دارن برمی گردن چون مملکته خراب شدشون از ایران آبادتر شده!!!!!

هی روزگار چه کنیم؟؟؟بچه ها در سایت باشگاه رو ببندین بریم افغانستان!!!ببینیم اونجا چطور باهامون برخورد میکنن؟؟؟

mina12345

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اول دولت طرز برخوردشو درست كنه بعد مردم.............

navid_r

دلیل بزرگ مساله فقر هست

با تحیلتون کاملا موافقم اما
خواجه در بند نقش ایوان است
خانه از پای بست ویران است
من فکر می کنم مسئله خیلی حاد تر و پیچیده تر هستش به نظرم فساد و مدیریت غیراصولی بوده که مارو به اینجا کشونده.این قضییه سطح خیلی وسیع تری رو از مهاجرهای افغان و مواد مخدر رو در برمیگیره.

senaps

عضو جدید
کاربر ممتاز
خانم عزیز، فکر کردی اینکه خدماتی که ازشون استفاده کردی و بابتش پول دادی، پول رو از کجا اوردی؟!!!! جای چند نفر دیگه رو با کارگری کردن! بدون اینکه مطلقا کمترین سودی داشته باشی پر کردی... اونوقت مینازی که اره پول خدمات رو دادی؟ کارگر روزی 25 تومنه، بابای جنابعالی میاد روزی 13 کار میکنه.... کارگر باید بیمه باشه، بابای جنابعالی میاد بدون بیمه هم کار میکنه.... خوب توقع کارفرما و پیمانکار رو بالا میبره بابای محترم جنابعالی و باعث میشه بابای دیگری مجبور بشه بدون بیمه و پولی که حقشه، چله‌ی تابستون جلو افتاب کار کنه............. برادر محترمتون هم که سر دخترای مردم رو میبره!البته بعد از اینکه با دوستاش بهش تجاوز کردن!!!! فکر میکنم بهتره برگردی خونه‌ی خودتون و شرت رو از سر مردم کم کنی.... افرین! برو هر وقت ادم شدی در حد مردم ایران، بیا اینجا..... شبت به خیر!

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
خارج از شوخی:w16:

سر کلاس تاریخ بودیم استاد داشت خاطرات 1320 رو می گفت که فلان و فلان و....

یکی گفت من بودم سر می گذاشتم کوه!

استاد تایید کرد گفت اره خیلیا اینکارو اون موقع کردن
==
خود مردن داستان جالبی داره

احتمالا بچه ها نمیکشن تعریف کنم!!!!
خوب پس راه حل من یه تجربه ی تاریخیه :)

elahenoor

عضو جدید
کاملا موافقم و به شدت نژاد پرست هم هستیم .یادمه چند وقت پیش یه تاپیک بود راجع به همین مهاجرین افغانی .مهندس های مملکت دختر پسر چه صحبت های جالبی می کردن.که اگه من رییس جمهور بودم دم همشونو می گرفتم پرت می گرفتم بیرون بره یه جرم ساده حکم اعدام صادر می کردم تا حساب کار دستشون بیاد.اینا ادم نیستند مگه خودشون ممکت ندارن!!!!
و طرفداری می کردن از اینکه مردم یزد عده ای شون ریختن خونه و مال و اموال یک عده مهاجر رو ویران ساخته بودن در ازای اینکه یه بیمار روانی و قاتل افغانی که هیچ ربطی به این افراد نداشت قتل و تجاوزی رو صورت داده.خیلی دلم می خواست این افراد مقایسه ای رو داشته باشن در امار قتل و جنایت.دلیل ناامنی ایا مردم افغان هستن؟؟؟؟؟؟
متاسفانه صحبت های قشر تحصیل کرده بود که به گوش میرسید قشری که نماینده نسل جوان و روشنفکری هستن.
از اون طرف که به یک ایرانی محصول اپل نمیقروشن گوش دنیا رو کر میکنن
هزار بار متاسفم به دلیل نژاد پرستی و حس کاذب برتری که در ما شکل گرفته.فکر کنم خارجی ها بهش میگن megalomania که میشه جنون خودبزرگ بینی

مشکل ما مردم افغان نیستن ما سال های طولانی هست که این مشکل هارو داریم و همیشه سعی کردیم از جهت سلب مسئولیت وقتی به اهدافمون نمیرسیم بندازیم گردن دیگران.این دیگران از افغان ها هستند تا انگلیس و ........نظریه های توطئه هم که مختص جامعه ماست
حالا این بامزست که هر جا هم حرفش میشه میگیم ما مهمون نوازیم ما از پناهنده ها حمایت میکنیم اما در عمل ......
اخه من میخوام بدونم اگه مردم افغان از ایران برن مشکل بیکاری ما رفع میشه ؟؟؟!!! اخه این بنده خدا ها که تو ایران جای دکتر ها و مهندس هاتونو نگرفتن !!! اینا برن این تحصیل کرده هاتونو میخواین بذارین واسه کارگری؟!!!

elahenoor

عضو جدید
خانم عزیز، فکر کردی اینکه خدماتی که ازشون استفاده کردی و بابتش پول دادی، پول رو از کجا اوردی؟!!!! جای چند نفر دیگه رو با کارگری کردن! بدون اینکه مطلقا کمترین سودی داشته باشی پر کردی... اونوقت مینازی که اره پول خدمات رو دادی؟ کارگر روزی 25 تومنه، بابای جنابعالی میاد روزی 13 کار میکنه.... کارگر باید بیمه باشه، بابای جنابعالی میاد بدون بیمه هم کار میکنه.... خوب توقع کارفرما و پیمانکار رو بالا میبره بابای محترم جنابعالی و باعث میشه بابای دیگری مجبور بشه بدون بیمه و پولی که حقشه، چله‌ی تابستون جلو افتاب کار کنه............. برادر محترمتون هم که سر دخترای مردم رو میبره!البته بعد از اینکه با دوستاش بهش تجاوز کردن!!!! فکر میکنم بهتره برگردی خونه‌ی خودتون و شرت رو از سر مردم کم کنی.... افرین! برو هر وقت ادم شدی در حد مردم ایران، بیا اینجا..... شبت به خیر!

میخوام بدونن شما ها که اکثرتون عشقتونه !!!! برین تو اروپا و امریکا زندگی کنین دوست دارین با شما هم اینجوری برخورد بشه؟؟؟ ایرانی های پناهنده هم کم از این کارا نمیکنن ها..............!!
نمی دونم چی بگم!>>>>>>>>>>

senaps

عضو جدید
کاربر ممتاز
میخوام بدونن شما ها که اکثرتون عشقتونه !!!! برین تو اروپا و امریکا زندگی کنین دوست دارین با شما هم اینجوری برخورد بشه؟؟؟ ایرانی های پناهنده هم کم از این کارا نمیکنن ها..............!!

بر خلاف تصورات شما، ایرانی ها نمیرن اروپا که کارگری بدون بیمه بکنن!!!! اونم نصف حقوق!
ایرانی هایی که میرن، اکثرا دکتر و مهندس های باسوادی هستن که اونور راحت کار پیدا میکنن.... حالا ایرانی های استاد دانشگاه و یا کسانی که تو شرکت های های خراجی معتبر و بین المللی، برا خودشون سمت گنده‌ای دارن رو بذاریم کنار، افرادی مثل بیژن پاکزاد(گران ترین و شیک ترین طراح مردانه دنیا، که لباس پادشاهان و رئیس جمهور ها رو طراحی میکنه تمام لباس های بوش، و کراوات های اوباما رو اون زده!!! لباس های ارنولد و ...!!!) جیمی دلشاد، از معروف ترین شهردار های بورلی هیلز در لس انجلس و هنرمندانی که سالانه چندصد هزار دلار پول در میارن و مالیات میدن و بدبخت بیچاره های کشورهای اونها رو استخدام میکنن که براشون کار کنن....
دندانپزشک های ایرانی تو امریکا، و کلیفرنیا حرف اول رو میزنن!!

ایرانی ها، باسواد ترین و ثروت مند ترین مهاجران امریکا هستن.....

شما اینها رو با یه مشت کارگر متجاوز مقایسه میکنید؟!!!!:eek:
عزیز، ایرانی ها نژاد برتر هستن... هرجا رفتیم، گل و بلبل شده!!! استرالیا، کانادا، امریکا، انگلیس، المان، فرانسه، سوئد، ژاپن، تایلند و ... کشورهایی هستن که تو برخی شهرهاش، دیدن ایرانی ها خیلی راحته!!!!یعنی جمعیتشون بالاست....
اکثرا هم دکتر و مهندس و استاد دانشگاه و .... که کلی ثروت برا خودشون و کشور مربوطه درست میکنن!!!!

senaps

عضو جدید
کاربر ممتاز

شما اگه راست میگی، با اکانت واقعیت بیا و به بچه های سایت توهین کن تا جواب بگیری!!!! نمیشه که پشت یه حساب نیم ساعته قایم بشی و هرچی از دهنت در اومد بگی که....:mad:

بعدشم، دختره تهرانی(کرج) بوده که راه افتاده بوده دنبال افغانیه تا بکشنش و بهش تجاوز بکنن....همه‌ی تقصیرات عهده‌ی پسره نیست! ولی همه میدونیم که بین یه ایرانی و یه نفر دیگه، همیشه حق با طرف ایرانی هست...

navid_r

بر خلاف تصورات شما، ایرانی ها نمیرن اروپا که کارگری بدون بیمه بکنن!!!! اونم نصف حقوق!
ایرانی هایی که میرن، اکثرا دکتر و مهندس های باسوادی هستن که اونور راحت کار پیدا میکنن.... حالا ایرانی های استاد دانشگاه و یا کسانی که تو شرکت های های خراجی معتبر و بین المللی، برا خودشون سمت گنده‌ای دارن رو بذاریم کنار، افرادی مثل بیژن پاکزاد(گران ترین و شیک ترین طراح مردانه دنیا، که لباس پادشاهان و رئیس جمهور ها رو طراحی میکنه تمام لباس های بوش، و کراوات های اوباما رو اون زده!!! لباس های ارنولد و ...!!!) جیمی دلشاد، از معروف ترین شهردار های بورلی هیلز در لس انجلس و هنرمندانی که سالانه چندصد هزار دلار پول در میارن و مالیات میدن و بدبخت بیچاره های کشورهای اونها رو استخدام میکنن که براشون کار کنن....
دندانپزشک های ایرانی تو امریکا، و کلیفرنیا حرف اول رو میزنن!!

ایرانی ها، باسواد ترین و ثروت مند ترین مهاجران امریکا هستن.....

شما اینها رو با یه مشت کارگر متجاوز مقایسه میکنید؟!!!!:eek:
عزیز، ایرانی ها نژاد برتر هستن... هرجا رفتیم، گل و بلبل شده!!! استرالیا، کانادا، امریکا، انگلیس، المان، فرانسه، سوئد، ژاپن، تایلند و ... کشورهایی هستن که تو برخی شهرهاش، دیدن ایرانی ها خیلی راحته!!!!یعنی جمعیتشون بالاست....
اکثرا هم دکتر و مهندس و استاد دانشگاه و .... که کلی ثروت برا خودشون و کشور مربوطه درست میکنن!!!!

ایرانی ها ابدا نژاد برتر نیستن .اگه بودیم از زمان قبل از اسلام تا الان وضعیت ما این نبود .زمانی که یونان مجلس سنا و دموکراسی تشکیل داده بود ما داشتیم از حاکمیت تکنفره و استبداد (مگر در استثنا هایی )رنج میبردیم .الان هندی ها و چینی ها چه بسا خیلی بهتر از مردم ایران به درجه های بالاتر رسیدن تو جهان غرب.من در بهترین حالت ما ایرانی هارو مهاجرین ایده ال برای جهان غرب در نظر میگیرم.که خودشونو برعکس ترک ها (در المان)و جامعه عرب (در اروپا)تطبیق میدن وگرنه اگرما در ناسا مهندس داریم هندی ها و چینی ها هم دارن اگر طراح بزرگ داریم بقیه هم دارن .اینکه هنوز افغانستان جامعه نوپایی هست و نتونستن به دلیل شرایط تحصیلی و مالی مهاجرت درست نداشته باشن دلیل بر عقب موندگی اون ها نیست
سینمای هند بزرگ و قوی هست و مثال های دیگه
بازم میگم رابطه ما با جهان غرب از این دیدگاه مشابه رابطه ایران و افغانستانه.
شما نگاه کن ایا درسته یه غربی به ما میگه تروریست .؟نه!بگه پدوفایل؟نه!مدتی تو امریکا به ایرانی ها میگفتن camel driver!! پس ما هم حق نداریم با مردم افغان این برخورد رو داشته باشیم .تازه همه اون ها که قاچاقچی نیستن .تو یزد ریختن به اسم افغانی بودن اموال افرادی رو ویران کردن که ربطی به اون متجاوز نداشت.چرا پارک رفتن افغان ها تو یک شهر باید ممنوع بشه؟
تازه دیدگاه نژاد برتر خطرناکه .مگه غیر از اینه یه بیمار روان نژندی به اسم هیتلر به اسم نژاد برتر و نژاد پست ملیون ها ادمو کشت .اردوگاه کار اجباری داخائو افسانه نیست یه حقیقته

من معتقدم اگر وجود نژاد برتر افسانه نباشه (که هست)نژاد برتر المان هست که در دو جنگ حهانی نابود شد و به شدت نژاد پرست بودن در صورتی که الان قطب صنعت جهانن.یا ژاپن به همچنین یا امریکا که با تاریخ کوتاه مدتش تونست به همچنین جایگاهی برسه.ولی اینا هم نژاد برتر نیستن .اینا مشکل جامعه شونو فهمیدن و روش کار کردن بدون هیچ گونه حس برتری و با تلاش شتولتس وار (نام یک شخصیت کوشا در کتاب ابلوموف توصیه می کنم بخونید من که خیلی خوشم اومد)و با فکر و اندیشه به این مکان رسیدن .
ولی یه چیز هست که ظلم طبیعت بوده به بعضی افراد از چه جهت؟چرا یک شخصی باید با هوشی که به ارث برده یا پول پدرش بتونه به درجاتی برسه ولی یک فردی با ضریب هوشی کم جای پیشرفت نداشته باشه (مثلا سندروم دان)چرا یک دختر باید با خوشگلی ای که هیچ نقشی در بدست اوردنش نداشته باید برتر از یک دختر باشه که شانس روزگار اونو نه تنها زیبا نکرده بلکه بلایی سر اون اورده که گوشه گیرش کرده .هوش برتر پول بیشتر از قبل و خوشگلی و زیبایی ملاک برتری نیست امید میره جهان به جایی برسه که افراد تو جامعه از همچنین حداقل هایی برخوردار بشن .

آخرین ویرایش: