مکانیک جامدات بهتره یا ساختو تولید؟

وضعیت
موضوع بسته شده است.

vahid321

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگه عشق فرمولو محاسباتی و سرت برای اینا درد میکنه جامدات (البته نیمی از محسابات و تئوری ها در عمل کشکن) اما نه اگه دوست داری تو صنعت باشی و وقتی مستندای علمی مربوط به ساختو تولید قطعات میبینی کف میکنی و دوستداری تو هم اونجا باشی ساخت و تولید بهتره;)
99 درصد کشکن رفیق:biggrin:

vahid321

عضو جدید
کاربر ممتاز
همیشه به طرز احمقانه‌ای توی گوش ما خوندن که مثلا چون جامدات و سیالات با فرمول سرشاخ شدن بیشتری دارن رشته های بهتر و تاپ تری هستن و به همین دلیل دانشجوهای قویتر میرن این گرایشا. در صورتی که اصلا اینطور نیست و ساخت بهشت کاربرد همین فرمولاست و هم بهتر میتونه به درد بخور باشه.
حالا جامداتی هی بیاد فرمول اثبات کنه - خودم هم جامداتیم! - :)
آخرش که چی؟
اصلا میدونید اشکال از کجاست؟
اشکال کار اون تعداد استاد و ایضا دانشجوهای گمراه رشته مهندسی مکانیک هستند که فکر میکنن مهندس مکانیک باید همون کارایی رو انجام بده که مرحوم اویلر انجام داده! همش اثبات فرمول ... همش چزوندن دانشجو ... واقعا مسخرس . ایهاالناس رشته مهندسی با ریاضی محض فرقهایی داره! اینهمه اثبات فرمول بخونی و آخر هم نفهمی که مثلا npsha چیه. یا اصلا میدونید تو ترمو2 که همش با میان یابی گذشت برا ما، انتخاب و سفارش کمپرسور هم جزو سرفصلهاست؟:mad:

e.mortazavi82

عضو جدید
سلام به همه بچه ها

به نظر من تمام رشته های مهندسی به هم نیاز دارن و اگر یکی از اونها نباشه کار بقیه سخت می شه .

همه تخصص ها اهمیت دارن

P aYa M

عضو جدید
ببنید دوستان جامدات و سیالات پیشینه طولاتی دارن و ساخت رو میشه یه گرایش نو پای مکانیک دونست.
اولا اگه نیاز به اون احساس نمیشد اصلا بوجود نمیومد .

فرق ساخت در عملی بودنش هست.
به عبارتی برای اثبات به فرمول 2 صفحه محاسبات انجام میدیم و به جواب میرسیم .(در کاغذ)
اما یه مهندس ساخت از نتایج این اثبات ها استفاده میکنه و به این فک میکنه که کجا از این روابط استفاده عملی بکنه.
اگه جامدات نباشه به جای کار ساخت هم لنگ میزنه.
یه بخش خیلی مهم که دوستان به اون اشازه نکردن بحث مدریتی ساخت هست که این رشته رو به صنایع مرتبط میکنه.

حرف اخرم اینه که مهندسی ساخت یه رشته شناور بین رشته های مهندسی از جامدات و برق و عمران و مواد گرفته تا صنایع حرکت میکنه و از این رشته ها استفاده میکنه تا همون جوری که از اسمش مشخصه بسازه و این چیزی هست که بیشتر از هر چیزی تو صنعت بهش نیاز هست.
پاینده باشید...

siavash_m689

عضو جدید
این سوالات بچه گانه چیه آخه؟؟؟ ساخت بهتره یا جامدات ....

چه جامدات چه ساخت یه سال که از درس دور باشید جز نقشه کشی هیچ کار دیگه ای بلد نیستید درسهای مکانیک معمولا خیلی زود فراموش میشن معمولا مهندسین مکانیک کارای مشترکی انجام میدن شرکت های ایرانم اونقدر پیشرفته نیست که به تمام توانایی های یه مهندس ساخت یا جامدات نیاز داشته باشن به همین دلیل بیشتر مهندسین مکانیک جزب شرکت های کوچیک میشن و کار عمده ی اونا نقشه کشی با کتیا میشه!
کیا با من مخالفن!؟

لولیوش

عضو جدید
مهندسای خوب چرا تعصبی برخورد می کنید یه سر به درخواست های مراکز و کارخونه ها برای استخدام بزنید تا همه چیز براتون مشخص بشه.
اصلا مهندسی مکانیک رو با اسم جامدات می شناسن
به نظر من ساخت اصلا مهندسی نیست

mahtab jamali

عضو جدید
فقط تو مهمی

فقط تو مهمی

wowچه خبره اینجا!!!!هر کسی هر چی دوس داره!دوس داری محاسبه کنی یا صنعتگر شی؟!! اگه هدفتو مشخص کردی از جواب بچه ها ملومه!من خودم ساختم اما واسه فوق می خوام طراحی جامدات بخونم چون احساس می کنم تو طراحی بهتر م تا ساخت.خودت مهمی چون هر کسی نظری داره!!!

raminbabak

اخراجی موقت
من خودم ساخت و تولید م ولی جامدات کلا بهتره ....برای بورسیه و کار در خارج هم روش بیشتر حساب کنید ...

ببینید ساخت و تولید در دانشگا ههای ایران بیشتر ماشین کاری و جوش قالب سازی هستش... ولی دراروپا و آمریکا الان دیگه این بحث ها زیر خاکی شده و بیشتر رو موضو ع های مانند cad ,cam هیدورلیک و مدیریت سیستمهای صنعتی و ساخت و تولید مکاترونیک و نانو کار می کنند...یعنی تو ایران استاد ساخت و تولید وارد خیلی کمه ...فقط امیر کبیر برای این رشته مناسبه..ا.نم اگه استاداشو فراری ندن...
اما در جامدات تئوریات زیاده لااقل یه امیدی داری می تونی کارهای محاسباتی هم بکنی ... و طراحی هم بکنی ....
ولی به نظر من اگر به در آمد و آیند تحصیلی فکر می منید و رفتن برای تحصیلات خارج از کشور ...
1: سیالات 2:طراحی جامدات 3: ساخت و تولید
((ساخت و تولید ایران واقعا ضعیفه ))
اما در کل بگم هر رشته هم جای خودشو داره ساختی ها یه چیزهای می دونند که طراحی ها نمی دونند و تو کارشون و درسشون هم موفقند ..فقط در ایران هیچی یاد نمی دند باید خودن کمر همت ببندی و بیفتی جلو و خودن یاد بگیری )) سعی کنید در هر کدوم درس می خونید حتما در یه زمینه تخصص کامل رو داشته باشید و اطلاعاتتون به روز باشه .....
باز در خدمتم

آخرین ویرایش:

kurush irani

عضو جدید
اینهمه از این رشته ها تعریف نکنین من خودم ساختی هستم ولی از قدیم گفتن

به عمل کار براید به سخن گفتن نیست
من تو یک شرکت هستم که هم ساختی ها وهم مکانیکها وبقیه تو کار میمونن

باور کنین مخای ساخت و مکانیک اینقدر ادعا ندارن که شما دارین . موقعش که برسه همتون به این حرف میرسین که دید مهندسی وقتی به کار میاد که از لحاظ فنی چیزی حالیتون باشه
من 5 ساله دارم کار میکنم باور کنین یکی هست که مدرکش پنجم ابتدایی هستش ولی از همه مهندسا بالاتره چون شم فنی بالایی داره و من افتخار میکنم زیر دستشم پاشین جمع کنین با این مدرکای کشکیتون بابا:biggrin:

kurush irani

عضو جدید
این که تعریف جامدات بود.
دلیل دارم.
جامداتی ها از همه مباحث مکانیک سر رشته دارن.

فقط یه واقیعیتی رو بگم دوستان قضاوت کنند
بچه ها پیش نیاز انتقال حرارت ساختی ها فیزیک 2 است. :w15:
فک کن. ما میریم ترمو 2 سیالات 2 اینا رو پاس می کنیم انتقال میگیریم اینا ترم 3 انتقال پاس می کنن بعدش میرن سراغ ترمو:w25:

جامدات خداست. حرف نباشه:w06:
اینهمه از این رشته ها تعریف نکنین من خودم ساختی هستم ولی از قدیم گفتن

به عمل کار براید به سخن گفتن نیست
من تو یک شرکت هستم که هم ساختی ها وهم مکانیکها وبقیه تو کار میمونن

باور کنین مخای ساخت و مکانیک اینقدر ادعا ندارن که شما دارین . موقعش که برسه همتون به این حرف میرسین که دید مهندسی وقتی به کار میاد که از لحاظ فنی چیزی حالیتون باشه
من 5 ساله دارم کار میکنم باور کنین یکی هست که مدرکش پنجم ابتدایی هستش ولی از همه مهندسا بالاتره چون شم فنی بالایی داره و من افتخار میکنم زیر دستشم پاشین جمع کنین با این مدرکای کشکیتون بابا:biggrin:

Dupler

عضو جدید
گفتنی هارو گفتن همه . . .خواهش میکنم دیگه با تعصب پاسخ ندید
به نظره من اگه بتونی لیسانس ساخت بخونی و فوق بری جامدات بخونی خوبه و اگه بتونی بعدش هم بری بیرون یا همون فوقت رو خاج بخونیو برگردی معرکه میشه
من خودم ساخت هستم همش از خودم میپرسم چرا ما یه سیالات داریم یا مثلآ چرا ما یه ترمو داریم؟ آیا این دلیل میشه که من احساس بی سوادی کنم بین سایر گرایش های مکانیک؟
من ترم 5 هستم و باید بگم مکانیک ایران ضعیفه و شرکت ها هم از شما انتظار بالایی ندارن پس مهم نیست چی میخونی مهم اینه که کار با نرم افزار و ذهن قوی داشته باشه .... در کل باید مهندس با سوادی باشی نه اینکه ناپلئونی مهندس شده باشی
با سپاس

raminbabak

اخراجی موقت
گفتنی هارو گفتن همه . . .خواهش میکنم دیگه با تعصب پاسخ ندید
به نظره من اگه بتونی لیسانس ساخت بخونی و فوق بری جامدات بخونی خوبه و اگه بتونی بعدش هم بری بیرون یا همون فوقت رو خاج بخونیو برگردی معرکه میشه
من خودم ساخت هستم همش از خودم میپرسم چرا ما یه سیالات داریم یا مثلآ چرا ما یه ترمو داریم؟ آیا این دلیل میشه که من احساس بی سوادی کنم بین سایر گرایش های مکانیک؟
من ترم 5 هستم و باید بگم مکانیک ایران ضعیفه و شرکت ها هم از شما انتظار بالایی ندارن پس مهم نیست چی میخونی مهم اینه که کار با نرم افزار و ذهن قوی داشته باشه .... در کل باید مهندس با سوادی باشی نه اینکه ناپلئونی مهندس شده باشی
با سپاس

مخلصه حرف رو تو گفتی.ممنون

Parsi.Eng

عضو جدید
حالا واسه تحصیل در خارج کدوم خوبه؟(آلمان)
چون میخوام تا دفترچه آزاد نیومده تکلیفمو معلوم کنم

ايران اباد

عضو جدید
جامدات بيشتر كاراي طراحي ميكنه اما ساخت نه.اگه غلاقه به طراحي داري جامدات
-------------------------------------------------------------------------------

عاشقان را سر شوريده به پيكر عجب است
دادن سر نه عجب داشتن سر عجب است

zebel 619

عضو جدید
این که تعریف جامدات بود.
دلیل دارم.

فک کن. ما میریم ترمو 2 سیالات 2 اینا رو پاس می کنیم انتقال میگیریم اینا ترم 3 انتقال پاس می کنن بعدش میرن سراغ ترمو:w25:

متاسفم برای اطلاعات کمی که دارید. میشه بگید انتقال حرارت چه ربطی به فیزیک2 داره؟
تو ساخت فیزیک2 فقط پیش نیاز کاربرد برق و الکترونیکه!!!!!

zebel 619

عضو جدید
این که تعریف جامدات بود.
دلیل دارم.

متاسفم برای اطلاعات کمی که دارید. میشه بگید انتقال حرارت چه ربطی به فیزیک2 داره؟
تو ساخت فیزیک2 فقط پیش نیاز کاربرد برق و الکترونیکه!!!!!

s_babazadeh

عضو جدید
ساخت و تولید بهتره چون از لحاظ کار عملی بهتراز بقیه گرایشها هستن:biggrin:

maryam....

عضو جدید
:smile:به نظر من هر رشته در جامعه جایگاه جای خودشو داره و نباید سر این مسایل با همدیگه جروبحث کنیم ولی از حق نگذریم ساخت و تولید بهتره من کاملا بی طرفم:)

hale a.a

عضو جدید
کاربر ممتاز
من از هر كي پرسيدم ميگه ساخت توليد زياد رشته ي جالبي نيست.
به نظر من جامدات بهترين گرايش مكانيكه.
با تحقيق و ادله ي منطقي اينو مي گم.

یوسی طلا

عضو جدید
وای یا ابوالفضل:eek:فیزیک2 چه ربطی به انقال (ع )داره جدی میگی؟باید میرفتن رشته ادبیات درباره حافظو سعدی مطالعات وسیع انجام میدادن:تو رو خدا جایی نگید مکانیک خوندیما:اگ بگید گناهه کبیره کردید ومجازاتش اسپارکاری رو زبونتونه:biggrin:

ebrahimi_plat

عضو جدید
شما که از جامدات انقدر تعریف می کنی بگو ببینم چقدر از مکانیک می دونی فکر می کنی مکانیک ترمو و.... از این چیزهاست نه گلم .واقعا اگر الان یه دستگاه تراش ساده رو بزارن جلوت بگن اینو دمونتاژ کن بعد نقشه هاشو بکش و در اخر مونتاژش کن واقعا می تونی.یا حداقل بهت بگن قالب یه واشر رو درست می تونی .از همه اینها گذشته شما که طراحی جامدات می خونی چقدر از مباحث طراحی و تلرانسها و نقشه خوندین که خودتونو با ابر رشته ساخت مقایسه می کنید.ساخت نیاز بشر برای فردایی بهتر

ebrahimi_plat

عضو جدید
.ساخت نیاز بشر برای فردایی بهتر

این که تعریف جامدات بود.
دلیل دارم.

شما که از جامدات انقدر تعریف می کنی بگو ببینم چقدر از مکانیک می دونی فکر می کنی مکانیک ترمو و.... از این چیزهاست.آخه متاسفانه همین رو هم نمی دونی نه گلم .واقعا اگر الان یه دستگاه تراش ساده رو بزارن جلوت بگن اینو دمونتاژ کن بعد نقشه هاشو بکش و در اخر مونتاژش کن واقعا می تونی.یا حداقل بهت بگن قالب یه واشر رو درست می تونی .از همه اینها گذشته شما که طراحی جامدات می خونی چقدر از مباحث طراحی و تلرانسها و نقشه خوندین که خودتونو با ابر رشته ساخت مقایسه می کنید.شما به من بگو توی کارخونه به کسیکه نقشه کشی بلده طراحی قالب بلده و یه چیزی از ساخت می دونه بیشتر نیاز هست تا کسیکه جامدات خونده.آخه بچه های جامدات اپراتوری cncهم نمی تونن انجام بدن چه برسه به برنامه نویسیش.شما بگو بچه های جامدات چه کاری می تونن انجام بدن

آخرین ویرایش:

majidhosseini

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
شما که از جامدات انقدر تعریف می کنی بگو ببینم چقدر از مکانیک می دونی فکر می کنی مکانیک ترمو و.... از این چیزهاست.آخه متاسفانه همین رو هم نمی دونی نه گلم .واقعا اگر الان یه دستگاه تراش ساده رو بزارن جلوت بگن اینو دمونتاژ کن بعد نقشه هاشو بکش و در اخر مونتاژش کن واقعا می تونی.یا حداقل بهت بگن قالب یه واشر رو درست می تونی .از همه اینها گذشته شما که طراحی جامدات می خونی چقدر از مباحث طراحی و تلرانسها و نقشه خوندین که خودتونو با ابر رشته ساخت مقایسه می کنید.شما به من بگو توی کارخونه به کسیکه نقشه کشی بلده طراحی قالب بلده و یه چیزی از ساخت می دونه بیشتر نیاز هست تا کسیکه جامدات خونده.آخه بچه های جامدات اپراتوری cncهم نمی تونن انجام بدن چه برسه به برنامه نویسیش.شما بگو بچه های جامدات چه کاری می تونن انجام بدن

دوست من
شما هم اینقدر با تعصب صحبت نکن
شما اگر اینقدر با توجه به ادعاتون از مکانیک میدونین از جامدات و سیالات هم میدونستین اینطور قضاوت نمی کردی
هر ررشته جایگاه خودش رو داره
شما هم برو روغن دستگاه تراشتو بکش :D مزاح بود برای رفع خستگی
بچه های جامدات قرار نیست مثله ساختی ها تو کارگاه باشن که این کارارو بکنن
رئیس جمهورم اپراتوریه cnc بلد نیست
بچسب به درست..موفق باشی

ebrahimi_plat

عضو جدید
اهمیت رشته ی ساخت وتولید

اهمیت رشته ی ساخت وتولید

:)
مکانیک جامدات بهتره یا ساختو تولید؟

اهميت رشته ساخت و توليد
تمامي محصولات از هواپيما و خودرو تا رايانه و اسباب بازي بايد توليد شوند . مهندسي ساخت و توليد دانش و هنر ساختن فراورده هاي با كيفيت با هزينه ي منطقي است. ساخت و توليد شامل اجزايي از مهندسي مكانيك ، مهندسي برق ، مهندسي مواد و مهندسي صنايع است. بخش هاي اصلي ساخت و توليد روند هاي توليد ، برنامه ريزي ، كنترل كيفيت ، طراحي ابزار ، رباتيك ، طراحي به كمك كامپيوتر و توليد به كمك كامپيوتر را شامل مي شود.
مهندسان ساخت و توليد روش ساخت فراورده را طراحي مي كنند. آن ها بايد به اندازه ي كافي با روش هاي متنوع توليد مانند برش فلزات ، شكل دهي ، مونتاژ ، بازرسي و تست آشنا باشند تا بتوانند روند توليد را طرح ريزي كنند و براي يافتن بهترين شرايط كاركرد تحقيق كنند. ممكن است آنها ابزار ها و ماشين هاي مخصوصي طراحي كنند و براي بهبود بخشيدن به روش هاي توليد كنوني نو آوري هايي به خرج دهند . آنها استاندارد هاي كارها را تعيين مي كنند و مراحل توليد را هماهنگ مي كنند تا روند همواري را از دريافتن مواد اوليه تا صادر كردن قطعات ساخته شده تضمين كنند . آنها بايد تجهيزات ، نيروي انساني و امكانات را در يك سيستم كه فراورده هاي با كيفيت را به طور كارآمد توليد مي كند ، به خوبي متحد كنند .
از ويژگي هاي يك فارغ التحصيل رشته ي ساخت و توليد مي توان به درك وي نسبت به روند هاي توليد ، اصول طراحي و توليد، آشنايي با مواد و تحليل مدل هاي توليدي اشاره كرد. براي توضيح بيشتر مي توان گفت فارغ التحصيل اين رشته تأثير روند هاي متفاوت توليد را بر روي ويژگي هاي ماده درك مي كند . قدرت انتخاب و به كار گيري مواد را داراست و در اين زمينه خود مبتكر آزمايش ها و پژوهش هاي گوناگون است . او مي تواند با تهيه ي نقشه هاي دو بعدي و يا مدل هاي سه بعدي و نيز جداول، اطلاعات به دست آمده را منتقل كند . به طور كلي انتظار مي رود مهندسان ساخت و توليد بعد از فارغ التحصيلي قابليت هاي زير را به دست آورده باشند :
1. يك مهندس ساخت وتوليد قادر است از دانش خود در رياضيات ، علوم پايه و علوم مهندسي براي حل مسائل مهندسي ساخت وتوليد به خوبي استفاده كند .
2. يك مهندس ساخت و توليد قادر است آزمايش هاي مورد نظر خود را طراحي كند و نتايج آن را به خوبي تشريح كند.
3. يك مهندس ساخت و توليد قادر است وسيله ها ، سيستم ها يا روند هايي را طراحي كند كه مشخصات داده شده را ارضا كند.
4. يك مهندس ساخت و توليد قادر است با كامپيوتر و نرم افزار هاي مربوطه براي طراحي، تحليل و جمع آوري اطلاعات به خوبي كار كند.
5. يك مهندس ساخت و توليد قادر است با رسانه هاي نوشتاري، گفتاري يا تصويري، ايده هاي خود را به خوبي به ديگران انتقال دهد.
6. يك مهندس ساخت و توليد قادر است براي تحليل يك مسئله ي مهندسي به عنوان عضوي از گروه به خوبي فعاليت نمايد.
7. يك مهندس ساخت و توليد قادر است مسوليت حرفه اي يك مهندس و اين كه چگونه مسائل مهندسي بر ايمني، اقتصاد، اخلاق، سياست، جامعه و مسائل فرهنگي تأثير مي گذارد ، را درك كند.
8. يك مهندس ساخت و توليد درك مي كند كه همواره بايد به دنبال دانش باشد تا اطلاعات خود را به روز نگه دارد:);):surprised::eek::D.

آخرین ویرایش:

ممد امین 06

عضو جدید
ساختی ها میگند ساخت بهتره
جامداتی ها میگند جا مدات بهتره

حتما جفتش خوبه که مثلا یه جامداتی نمیاد بگه جامدات بده
پس جفتش خوبه

:D

برو تو کف استدلال

وضعیت
موضوع بسته شده است.