مکانیک جامدات بهتره یا ساختو تولید؟

وضعیت
موضوع بسته شده است.

Hossein_b5717

عضو جدید
به نظر من این سوال پاسخ مطلق نداره
باید ببینی از چه منظری قراره این 2 تا مقایسه بشن
تازه همه شرایط هم در نظر بگیری باز هم به شخصش بستگی داره
من خودم ساختی هستم و الان که آخرای دوره لیسانسم خیلی از این رشته راضیم
پس نتیجه میگیریم ساخت:D

Mohsen_1111

عضو جدید
سلام دوستان
من خودم جامداتم ولی یکی از بچه های ساخت و تولید بوعلی که الان داره دانشگاه ما ارشد طراحی کاربردی می خونه می گفت از نظر کلی جامدات بهتره

پیوست ها

• Shahid.jpg
    Shahid.jpg
    34.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0

mammad.mechanic

عضو جدید
ساخت تولید یعنی آچار فرانسه یعنی همه کاره. یعنی همه چیز بلد.
خوب معلومه دیگه ساخت تولید بهتره:w11:

amirstark

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
گلم این تعریف جامدات بود
نه عزيزم اين مال ساخت وتوليد است فقط ديگر حرف نباشدا خودت فكر كن ببين يه سر رشته از هر رشته اي تو ساخت و توليده و خيلي رشته ي همه چيز داريه همه چيز :heart:داره

Hossein_b5717

عضو جدید
معمولا همه روی رشتشون تعصب دارن،ولی زیاد خوب نیست این دنیا ارزش این حرفا رو نداره

تو رشته ساخت و تولید چون دانشجوها با انواع روشهای ماشینکاری سنتی و مدرن و خیلی از روش های شکل دهی و فرم دهی ونیز با تکنولوژی روش های جوشکاری و ریخته گری و فورج و پلاستیک و ماشین افزار های مختلف وبا علم متالورژی و عملیات حرارتی و اندازه گیری دقیق و همچنین طراحی قالبهای مختلف اعم از قالب پرس،برش،ریخته گری،فورج و ... آشنا میشن و در مورد اکثرشون واحد کارگاهی دارن و به طور عملی هم لمسش می کنن،قابلیت این رو دارن که بعد از اتمام درسشون یه مهندس قابل با دید مهندسی خوب باشن
هر چند که اینا به تنهایی کافی نیست و به تلاش فرد بستگی داره
در کل میشه از ساخت و تولید به عنوان یک رشته خیلی خوب (و آچار فرانسه) نام برد

M. H. Rajani

عضو جدید
کاربر ممتاز
ساخت تولید یعنی آچار فرانسه یعنی همه کاره. یعنی همه چیز بلد.
خوب معلومه دیگه ساخت تولید بهتره:w11:
این که تعریف جامدات بود.
دلیل دارم.
جامداتی ها از همه مباحث مکانیک سر رشته دارن.

فقط یه واقیعیتی رو بگم دوستان قضاوت کنند
بچه ها پیش نیاز انتقال حرارت ساختی ها فیزیک 2 است. :w15:
فک کن. ما میریم ترمو 2 سیالات 2 اینا رو پاس می کنیم انتقال میگیریم اینا ترم 3 انتقال پاس می کنن بعدش میرن سراغ ترمو:w25:

جامدات خداست. حرف نباشه:w06:

M. H. Rajani

عضو جدید
کاربر ممتاز
معمولا همه روی رشتشون تعصب دارن،ولی زیاد خوب نیست این دنیا ارزش این حرفا رو نداره

تو رشته ساخت و تولید چون دانشجوها با انواع روشهای ماشینکاری سنتی و مدرن و خیلی از روش های شکل دهی و فرم دهی ونیز با تکنولوژی روش های جوشکاری و ریخته گری و فورج و پلاستیک و ماشین افزار های مختلف وبا علم متالورژی و عملیات حرارتی و اندازه گیری دقیق و همچنین طراحی قالبهای مختلف اعم از قالب پرس،برش،ریخته گری،فورج و ... آشنا میشن و در مورد اکثرشون واحد کارگاهی دارن و به طور عملی هم لمسش می کنن،قابلیت این رو دارن که بعد از اتمام درسشون یه مهندس قابل با دید مهندسی خوب باشن
ما هم اکثر همین چیزایی رو که می گید رو داریم. فقط آهنگری نداریم.!!!!
عزیزم ساخت خوبه اما از جامدات دید مهندسی بیشتری نداره.
بابا ساختی ها کارگرند دیگه چرا خودتون رو گول می زنین.
دستاتون همش سیاهه:victory: (شوخی)
همه خوبن:king:

rattling_boy

عضو جدید
این که تعریف جامدات بود.
دلیل دارم.
جامداتی ها از همه مباحث مکانیک سر رشته دارن.

فقط یه واقیعیتی رو بگم دوستان قضاوت کنند
بچه ها پیش نیاز انتقال حرارت ساختی ها فیزیک 2 است. :w15:
فک کن. ما میریم ترمو 2 سیالات 2 اینا رو پاس می کنیم انتقال میگیریم اینا ترم 3 انتقال پاس می کنن بعدش میرن سراغ ترمو:w25:

جامدات خداست. حرف نباشه:w06:

نه مهندس جونم اون چارتی که شما دیدی توش پیش نیاز ترمو فیزیک 2 هستش یا احتمالا مشکل داشته یا شما خواستی اینطوری ببینیش:surprised::D

بعدشم هر کس به حسب نیازش درس و واحد پاس می کنه:)

rattling_boy

عضو جدید
ببین رفیق من تو اول باید این سوال رو از خودت بپرسی که به چه چیزی علاقه داری؟!

اگه روحیاتت با کار کارگاهی و سر و کله زدن با ماشین آلات و روش های تولید و این چیزا جوره که یه لحظه هم شک نکن واسه انتخاب ساخت و تولید ولی اگه می بینی که روحیت با دروس محاسباتی و پشت میز نشینی بیشتر جوره خوب برو جامدات.

در مورد بازار کارش هم باید بگم که هر دوتاشون تو بازار کار جا دارن و اگه بتونی تو رشته ی ساخت و تولید علمت رو با تجربه قاطی کنی مطمئن با که این مرحله از زندگیت رو بردی

yasin10

عضو جدید
ساخت

ساخت

سلام دوست عزیز من کاردانی ساخت تولید گرفتم الانم ترم آخر جامداتم در حال حاضر جامدات اشباع شده رشته ساخت رشته کاربردیه که ذهنیتتو بالا میبره

amireza_2000

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
نمی خوام از روی تعصب بگم. ولی تو جامدات فقط یه سری درس تئوری می خونی که تو ایران خیلی کاربرد نداره. مگه اینکه بخوای بری اونور.
اما درسای ساخت همش عملیه.
نکته دیگه اینکه الان خیلی جامداتی پر شده.
ولی ساخت جدید اومده. شاید دکترا داراش به اندازه انگشت دست باشند.

amirstark

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

بابا دمت گرم با اين حرفي كه زدي حالا اگه مي توني حاليه اينا كن :heart:

MSS13

عضو جدید
اگه عشق فرمولو محاسباتی و سرت برای اینا درد میکنه جامدات (البته نیمی از محسابات و تئوری ها در عمل کشکن) اما نه اگه دوست داری تو صنعت باشی و وقتی مستندای علمی مربوط به ساختو تولید قطعات میبینی کف میکنی و دوستداری تو هم اونجا باشی ساخت و تولید بهتره;)

hamid3688

عضو جدید
سلام چی بگم که دلم خونه ، والا من تو یه شرکت قطعه سازی کار میکنم با مدرک مهندسی ساخت و تولید ،طرف ما هم شرکت های معتبرن مهندسا و کارشناساشون همه جامداتی هستن باید بگم مهندسای جامدات هیچی سرشون نمی شه وقتی در مورد انطباقات مکانیکی و تلرانس ها چیزی سرت نشه و با وسایل اندازه گیری نتونی کار کنی مثلا کو لیس اینچی چه مهندس مکانیکی هستی والا

ahmad hassani

عضو جدید
سلام
طبق انجمن مکانیک آمریکا و ایران رشته جامدات به نحوی مادر رشته های مکانیک به حساب میاد در ضمن بازار کار گرایش جامدات فوق العاده بهتر از سایر گزینه هاست که بنده حقیر در یکی از سازمان های معتبر کشور در حال خدمت رسانی به ایران هستم این موضوع رو کاملا ملموسانه احساس کرده و تجربه چندین ساله حاکی از این موضوع می باشد.یا حق

M. H. Rajani

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
طبق انجمن مکانیک آمریکا و ایران رشته جامدات به نحوی مادر رشته های مکانیک به حساب میاد در ضمن بازار کار گرایش جامدات فوق العاده بهتر از سایر گزینه هاست که بنده حقیر در یکی از سازمان های معتبر کشور در حال خدمت رسانی به ایران هستم این موضوع رو کاملا ملموسانه احساس کرده و تجربه چندین ساله حاکی از این موضوع می باشد.یا حق
;) :cool::)

neema

عضو جدید
آخه آدم عاقل فيزيك 2 كه راجع به برق و الكترونيك بحث ميكنه چه ربطي به انتقال حرارت داره!؟!؟!
طبق چارت بايد سيالات و ترموديناميك پاس بشه بعدش ان شا الله انتقال حرارت.
طبق گفته همون انجمن مكانيك آمريكا هدف از ايجاد رشته ساخت و توليد پوشش دادن كليه گرايش هاي مكانيك بوده.يعني يك مهندس ساخت بتونه كار يك جامدات و سيالات رو بكنه.(به قول رفيقمون آچار فرانسه) تقريبا اكثر درس هاي پايه اي جامدات و سيالات توي ساخت گنجونده شدن.اما بر عكس اين قضيه صادق نيست. رشته هاي جامدات و سيالات از نظر بار فني و علم صنعتي خيلي ضعيف تر از ساخت هستند. درس هايي مثل CNC طراحي قيد و بند طراحي قالب پرس و چندين درس و كارگاه ديگه مختص ساخت هستن .
اما اين ها دليلي بر برتري و ضعف هيچ گرايشي نيست.همه گرايش ها نقطه قوت و ضعف دارن و آدم عاقل نبايد تعصبي به قضيه نگاه كنه.به نظر شخصي من اين سؤال از پايه اشتباهه! مهم اينه كه مكانيك بهترين رشته است!

><eRo><

عضو جدید
2 حالت داره
يا تو نمي فهمي و اين سوالو مي كني...
يا مي فههمي و مي پرسي...كه اگه اين باشه {...} كردي، پرسيدي!
اگه ساختي اي كه فبها....جامداتي باشي كه تكليفت معلومه(!)
ساخت يه رشته ست، يكي از زير شاخه هاش مكانيكه، يه زير گروهي داره به نام سيالات، كه اونا ميگن جامدادي هم هست!

احمقانه ترين مقايسه ي زنديگيه!
ساخت و جامدات

خدا يكي! رشته هم يكي، كه:heart: ساخته!:heart:

arsalan parsa

عضو جدید
من لیسانس و فوق را ساخت خوندم اگه بخوام دکتری بخونم می رم جامدات در زمینه کنترل انتخاب رشته می کنم
بسته به علاقه طرف داره اگه تو ایران می خوای بخونیین و تا لیسانس و فوق ساخت خوبه ولی یه ساختی باید تو کارگاه باشه وبا اچار سرو کار داره (هرچند که الان جامداتی ها هم امدن تو شرکتها جای ساخت رو گرفتن)
توی ساخت عملی یاد می گیری واگه رفتی تو یه شرکت کارگرها نمی تونن دستت بندازن ولی اگه تو مقطع های بالاتر بتونی تغییر رشته بدی به نظر من بهتره
به نظرم علاقه هر چی بگه!!؟

آخرین ویرایش:

iaum-eng

عضو جدید
این دو رشته بهترین رشته های مکانیک هستند ولی میشه گفت که ساخت و تولید به خاطر اینکه رشته اصلی مهندسی مکانیک هست بهتر باشه البته بجه های جامدات ناراحت نشن چون در کل هر دوشون تقریبا مثل همن.....

Sohrabi asl

عضو جدید
دوست

دوست

دوست عزیز یه سوال می پرسم تا خودت جوابتو بگیری
تو ایران کدوم شرکت ها بیشترین جذب نیرو دارند و مطلوبترین جاها برای کار کردن کجاست؟
شرکت نفت- وزارت نیرو- شرکت گاز و کلا بهت بگم صنعت ایران بر چه پایه ای است؟ البته که نفت.
فکر می کنی این شرکتها و وزارت ها مکانیک ساخت یا جامدات استخدام می کنه یا کارشو به چه شاخه از مکانیک میده؟
من چهار ساله تو بازار کار این شرکت ها هستم جوابشو بهت میدم
حرارت و سیالات;)

وضعیت
موضوع بسته شده است.