مطالعه گروهی کنکور کارشناسی ارشد معماری 94

وضعیت
موضوع بسته شده است.

nasim666

عضو جدید
سلام دوستان
در چه حالید؟
کیا دارن درس می خونن؟
من که این مدت هیچی نخوندم:surprised:
دوباره دارم عزمم و جزم می کنم تا شروع کنم.
راستی نتایج اومد درک عمومی نخونده 40 درصد زدم ! برام جالب بود.فکر نمی کردم ولی تاریخ و زبان و فن و منظر خیلی پایین زدم (البته هیچی نخونده بودم کلا)و مجاز نشدم.
ایشالا سال بعد جبران میکنم;)

منکه فقط دارم زبان میخونم، امتحانای ترمم داره شروع میشه بعد ترم میخوام برا ارشد بخونم معدلم مهمتره

ghasedakkk

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون دوست عزیز :heart: بقیه دوستان هم اگر اطلاعاتی داشته باشن و به ما بگن ممنون میشم :redface:

یکی از دروسی که هر سال منابعش اضافه میشه دروس فنی ساختمان است. که به همت پروفسور گلابچی هر ساله 4-5 تا کتاب به منابعش اضافه میشه.
ولی اینکه شما تمام اون منابع را بخونید یا فقط به خوندن خلاصه ای از اونها اکتفا کنید برمیگرده به رشته انتخابی شما در آزمون ارشد و زمان بندی که برای مطالعه دروس در نظر میگیرید.

negin 19

عضو جدید
یکی از دروسی که هر سال منابعش اضافه میشه دروس فنی ساختمان است. که به همت پروفسور گلابچی هر ساله 4-5 تا کتاب به منابعش اضافه میشه.
ولی اینکه شما تمام اون منابع را بخونید یا فقط به خوندن خلاصه ای از اونها اکتفا کنید برمیگرده به رشته انتخابی شما در آزمون ارشد و زمان بندی که برای مطالعه دروس در نظر میگیرید.
دوست عزیز این مورد بله درست است
اما در رابطه با جزوات اساتید من به شخصه هنوز اطلاعات کاملی ندارم :confused:

MaRaL.arch

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
دوستان واسه درک معماری بنظرتون جزوه عسگری رو بخرم یا کتاب کنکاش؟؟؟

NegR.s

عضو جدید
دوستان کسی آزمونای مرکز معماری و ثبت نام کرده؟
برنامه آزمونا و منابع ر آزمونشو میخوام کسی داره؟برای امسال یا سال قبل

sahar-architect

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
ممنون جواب دادی گلم ولی آخه کافیه؟خیلی از سوالات امسال توش نیست ....منبع این دسته از سوالات منظر چیه؟

من این کتابو ندارما البته هنوز
نمیدونم شامل مقالات و اینا هم میشه یا نه اما خب یه سری جزوه های موسسات هم هست که چکیده همین مقالات رو دارند مثل اکادمی و پارسه (اینا رو دیدم واسه همین میگم) اگه منبع جدیدی دونستی به ما هم بگو من منظر میخوام شرکت کنم :)

دوستان کسی آزمونای مرکز معماری و ثبت نام کرده؟
برنامه آزمونا و منابع ر آزمونشو میخوام کسی داره؟برای امسال یا سال قبل
تو تاپیک آزمون ها هست

yoolia

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرسی مهندس
فقط تستاشو بخونم جواب نمیده؟؟؟ خخ:d
من اومدم سرکشی

بچه های خوبی بودین آیا؟؟؟ درس خوندین؟؟؟؟

مارال جان برای درک هرچی بخونی کمه. بخاطر اینه که میگن بیشتر تست بزنین ولی این دلیل نمیشه که کلا چیزی نخونیم....
کتاب درک عسگری کنکاش از همه معتبرتره و بجای اینکه بری 100 تا کتاب بخونی یه اطلاعات اولیه بهت میده و اینجوری در مواجهه با سوالا خام نیستی
اوکی؟

MaRaL.arch

کاربر ممتاز
من اومدم سرکشی

بچه های خوبی بودین آیا؟؟؟ درس خوندین؟؟؟؟

مارال جان برای درک هرچی بخونی کمه. بخاطر اینه که میگن بیشتر تست بزنین ولی این دلیل نمیشه که کلا چیزی نخونیم....
کتاب درک عسگری کنکاش از همه معتبرتره و بجای اینکه بری 100 تا کتاب بخونی یه اطلاعات اولیه بهت میده و اینجوری در مواجهه با سوالا خام نیستی
اوکی؟
اوکی مهندس!!!
نمیشه پیچوندش انگار!!!:cool:

yoolia

عضو جدید
کاربر ممتاز
من منظر عصر کنکاشو دارم ....منظر ایرانه ... سوالات امسال توش نیست....
اگه میخوای منظرو بالا بزنی باید کتاب نعیما و 3 تا جزوه معروف منصوری- عظمتی و اعتضادی رو بخونیعلاوه بر اینا کتاب پاردایمهای پردیس که فکر کنم همون جزوه خانم شاهچراغی هم کفایت میکنه خوندنش خالی از لطف نیستموفق باشی

O . P . O . S

عضو جدید
دوستان...یه چیزی میخوام بگم ولی روم نمیشه...
به هر حال میگم دیگه...

من هنوز موندم برا طراحی شهری بخونم یا معماری یا منظر...
خوندن اصلی رو گذاشتم از تابستون...الان یه کم زبان میخونم فقط...

تو انتخاب گرایش به من کمک میکنید عایا?

baran 2012

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
به هر حال میگم دیگه...

طراحی شهری یا منظر بخون ...:)

sahar-architect

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
به هر حال میگم دیگه...

چقدر فاز علایقت متفاوته O . P . O . S :D
اگه از من میپرسی میگم منظر :cool::D
اول یه سری از علایق خاص خودت رو در نظر بگیر اینکه چرا اصلا میخوای معماری رو ادامه بدی؟
در نظر هم داشته باش توی طراحی شهری خیلی دید کلانی خواهی داشت (من شخصا نمیتونم با دید کلان رابطه برقرار کنم گواهش هم اینه که توی فرایند طراحی هم معمولا جز به کل عمل میکنم :دی )
یکم تو نت سرچ کن پروژه های ارشد این گرایشا رو ببین خیلی کمکت میکنه من اینکار رو کردم و مطمئن شدم که منظر میخوام ( توی مباحث منظر هم کمی منظر شهری داریم البته )

MaRaL.arch

کاربر ممتاز
به هر حال میگم دیگه...

واقعا متعجبم ک تاوقتی گرایشی مث طراحی داخلی هست چرا دوستان سردرگم انتخاب گرایشن!!!
فقطططططططططططط طراحی داخلی
بعدشم معماری

MaRaL.arch

کاربر ممتاز
چقدر فاز علایقت متفاوته O . P . O . S :D
اگه از من میپرسی میگم منظر :cool::D
اول یه سری از علایق خاص خودت رو در نظر بگیر اینکه چرا اصلا میخوای معماری رو ادامه بدی؟
در نظر هم داشته باش توی طراحی شهری خیلی دید کلانی خواهی داشت (من شخصا نمیتونم با دید کلان رابطه برقرار کنم گواهش هم اینه که توی فرایند طراحی هم معمولا جز به کل عمل میکنم :دی )
یکم تو نت سرچ کن پروژه های ارشد این گرایشا رو ببین خیلی کمکت میکنه من اینکار رو کردم و مطمئن شدم که منظر میخوام ( توی مباحث منظر هم کمی منظر شهری داریم البته )
سحرجون درباره گرایش منظر یکم توضیح میدی؟؟
راستش من اصلا چیزی نمیدونم دربارش..:redface:

!ala

عضو جدید
کاربر ممتاز
داشتم تو نت میچرخیدم به این وبلاگ رسیدم http://irpcm.mihanblog.com/
این مطلب در مورد زبان نوشته بود برام جالب بود مخصوصا قسمت توضیحات زبان تخصصیش، گفتم شما هم استفاده کنید
:)

برخلاف بسیاری از دوستان كه زبان عمومی و تخصصی رو از هم جدا می كنن من معتقدم كه این دو تا فیلد كاملا به هم مرتبط اند .
شاید تا سال 87 كه تو قسمت تخصصی سوالایی از فرهنگ بصری می اومد این تفكیك قابل قبول بود ولی از سال 88 كه عملا بخش تخصصی رو 3 تا متن تشكیل می داد دیگه این انفصال به نظر من بی مورده!!!!
در حقیقت با گسترش دایره لغاتتون علاوه بر اینكه 10تا سوال اول رو می زنید دارید به درك مطلب و زدن 15 تا سوال متن هم كمك می كنید. حالا سوال اینه كه كلمات رو چطور بخونیم!
حتما حتما حتما زبان رو تو جمله یاد بگیرید. پیدا كردن معادل دقیق برای معنی كلمات انگلیسی تو فارسی كار سختیه و تا وقتی كاربرد اون كلمه رو تو جمله یاد نگیرید نمی تونید ازش استفاده كنید.
بذارین با مثال بگم. سه تا كلمه ی alter
و change و convertرو ما تو فارسی تغییر كردن می گیم در صورتی كه معنا و كاربردشون تو اینگلیسی با هم فرق می كنه. Convert به معنای تبدیل و تغییر واحد و برگردوندن یه چیزی به چیز دیگس. Alter به معنای عوض كردن و جایگزین كردنه. Change هم برای تبدیل و تحول و دگرگونی بكار می ره.این كلمات و ما تو فارسی یه جور می گیریم ولی اگه تو مثال ببینین كه چه جوری بكار رفتن دیگه محاله كه یادتون بره. پس حتما كلمه رو تو جمله بخونید.

حالا این كه كلمات رو از كدوم منبع بخونید من 504 و تافل رو توصیه می كنم.نمی خوام بگم كه این منبع بی ارزشه یا فلان منبع رو بخونید و ...فقط كاری رو كه خودم كردم می گم و بقیه اش به انتخاب خودتون بستگی داره.این راهی ه كه من رفتم و نتیجه ی خوبیم ازش گرفتم ولی بازم تاكید می كنم كه حرف ما این جا وحی منزل نیست!!!!
همون طور كه قبلا گفتم با 504 شروع كنید.فلش كارتا و كتاب اش رو تهیه كنید و هر روز بخونید.حتما با علاقه بخونید چون خیلی روی بازده تون تاثیر داره. تو خوندن زبان صبر داشته باشین. وقتی 504 رو خوندین برین سراغ تافل. تافل رو هم با فلش كارتا و كتابش پیش برید.در رابطه با 1100و اینكه بخونید یا نه من خودم كاری كه به شخصه كردم نخوندمش و اصلا هم پشیمون نیستم! سطح كلمات 1100مقدار زیادی از اون دوتا منبع دیگه بالاتره.این كه ازش تو كنكورای قبل سوال اومده جای انكار نداره ولی اینكه 1100تا كلمه قلمبه سلمبه رو بخونید واسه 4تا كلمه كه نهایتا ازش بیاد رو می ذارم به قضاوت خودتون!!!!!!

من خودم دور اول این دو تا منبع رو كه خوندم شروع كردم به دسته بندی كلمات مترادف.واسه هر كلمه یه فلش كارت داشتم كه تو هر درس به كلمه ای مترادف و نزدیك به اون می رسیدم بهش اضافه می كردم. این طوری هم از پراكندگی كلمات كمتر می شد هم دورشون واسم راحت تر.بعد از اینكه به این دو تا منبع كاملا مسلط شدم رفتم سراغ كلمه های كنكورای قبلی.بین 40تا كلمه ای كه هر سال تو 10 تا تست اول میاد خیلی كلمات تكراری وجود داره. كنكورای قبل و به زبون خودمون قشنگ بجوید!!!!!
در نهایت هم كلمات انتهای كتابهای ایستایی رو بخونید.90%شون بین كتابا مشتركه. از یكی از كتابهای نسبتا جدیدتر مثل فولاد یا بتن استفاده كنید.این از لغات.

حالا راجع به 5تا سوال گرامر.
این كه از الان بگید 5تا سوال گرامر و می ذاریم كنار اشتباه محضه!!!!! بعضی مواقع تو اون 5 تا 2 /3 تا سوال واقعا آبكی وجود داره كه وقتی بعد از جلسه كنكور بهش نگاه می كنید افسوس می خورید كه چرا این و نزدین. واسه گرامركتاب پوران پژوهش منبع خوبیه. نسبتا مختصر و مفید. سوالای سالای قبل و كه ببینید متوجه می شین كه یه سری نكات گرامری به دفعات تكرار شده.مثل مبحث زمان ها. معلوم مجهول. كلمات ربط و .... رو اینا تمركز بیشتری كنید.

در رابطه با درك مطلب هم اولین كاری كه باید بكنید اینه كه اصلا از متن نترسید!!!!! مطمئن باشید با گسترش دایره لغاتتون طولانی ترین و سخت ترین متن ها رو هم می تونید بزنید.
یه نكته خوشحال كننده بهتون بگم اینه كه اغلب از متن كتابای دكتر گلابچی یه قسمت رو انتخاب می كنند و متن انگلیسی شو می دن
J پس با مطالعه دقیق كتابهای ایستایی علاوه بر اینكه دارید واسه ایستایی و مصالح درس می خونید به زدن سوالای درك مطلب هم كمك می كنه. مثلا متن اول كنكور 90 مال كتاب سازه در معماری فصل دوم صفحات 7 و 8 ه.متن دوم همون سال مال كتاب سازه در معماری فصل دوم صفحه 16 است. همین طور سوالای امسال. پس حتما كتابای دكتر گلابچی رو با دقت زیاد بخونید چون خیلی در زدن تستای زبان كمكتون می كنه.
وقتی به كتابا تسلط داشته باشین با خوندن اول متن می تونید تستا رو با داشه های ذهنی تون از منبع فارسیش بزنید. من سر كنكور اول متن رو كه خوندم انگار داشتم كتاب سازه در معماری و دوره می كردم دیگه یه دور سریع تمومش كردم و تستهاشو با توجه به متنی كه یادم بود زدم. حالا این عمومیت 100% نداره ولی معمولا این طوریه.تا پستهای بعدی كه به بقیه درسا برسیم فعلا خدافظ .

!ala

عضو جدید
کاربر ممتاز
واقعا متعجبم ک تاوقتی گرایشی مث طراحی داخلی هست چرا دوستان سردرگم انتخاب گرایشن!!!
فقطططططططططططط طراحی داخلی
بعدشم معماری

مارال من علاقه مندیام اینجوری شدن تازگیا: معماری، داخلی، منظر:) البته اون ته ته های دلم هم یه کوچولو به کلاس آشپزیو خانه داری و این چیزا علاقه مند شده لامصب:D

sahar-architect

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سحرجون درباره گرایش منظر یکم توضیح میدی؟؟
راستش من اصلا چیزی نمیدونم دربارش..:redface:

منظر گرایشیه که توش مباحث مربوط به طراحی فضاهای بیرونی در محوریت قرار دارن و حوزه های مهم مرتبطش طراحی شهری ، مهندسی محیط زیست و عمران (با توجه به اینکه توی پروژه ها زیرساخت های شهری مهم اند) هستن
بخشی از پروژه های نهایی دانشگاهی این گرایش عنوان هایی مثل اینا دارند:

طراحی منظر مجموعه چشمه علی دامغان
پارک مرکز آفرینش های هنری
منظر شهري دارآباد
طراحي مجموعه شامل ميدان نواب بر روي اتوبان نواب، تهران
...
پس مشخص میشه که این گرایش از حوزه بنا ها داره کم کم خارج میشه و در مقیاس کلان شهر قرار میگیره

اینم از یه سایت برات کپی کردم خیلی بهتراز من توضیح داده: :d

فعالیت یک معمار منظر می‌تواند از طراحی پارک ملی تا طراحی فضای باز برای شرکت‌های تجاری بزرگ، از طراحی یک محوطه مسکونی تا طراحی زیرساخت‌های شهری و مدیریت زمین‌های بکر و احیاء اراضی مخدوش شده مثل معادن یا محوطه‌های دفن زباله را در برگیرد. معمار منظر بر روی انواع ساختارها و فضاهای بیرونی اعم از کوچک و بزرگ، روستایی و شهری با مصالح نرم و سخت و مسائل هیدرولوژیکی و اکولوژیکی متفاوت فعالیت می‌کند. حوزه فعالیت معمار منظر را می‌توان در حیطه‌های زیر خلاصه کرد:

• برنامه‌ریزی برای توسعه‌های جدید از لحاظ فرم و مقیاس
  • طراحی منظر خیابان‌ها و زیر‌ساخت‌های عمومی شهری
  • طراحی محوطه برای مدارس، دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها، هتل‌ها و...
  • طراحی پارک‌های عمومی، پارک‌های موضوعی و فضاهای ورزشی
  • طراحی محوطه‌های مسکونی، شهرک‌های تجاری و صنعتی
  • برنامه‌ریزی برای ساخت بزرگراه‌ها، ساختارهای حمل و نقل، پل‌ها و تونل‌ها
  • طراحی فضاهای شهری، میدان‌ها و پیاده‌راه‌ها
  • طراحی منظر راه‌ها
  • سازماندهی بازسازی‌های شهری
  • ساماندهی مناظر طبیعی، تاریخی و توریستی
  • حفاظت از باغ‌های تاریخی
  • برنامه‌ریزی ساخت مخازن، سدها، نیروگاه‌ها و صنایع بزرگ
  • ارزیابی محیط و منظر، ارائه طرح برای مدیریت سرزمین و آمایش آن
در یک جمع‌بندی کلی می‌توان گفت که معماری منظر؛ هنر و علم تحلیل، برنامه‌ریزی، طراحی، مدیریت، محافظت و ترمیم زمین است. طراحی منظر و محیط، فرآیند آگاهانه‌ سازماندهی، برنامه‌ریزی و ایجاد تغییرات فیزیکی در محیط و منظر است. این فرآیند شامل سازماندهی فیزیکی محیط و منظر و طراحی مکان‌هاست. نقش اجتماعی معماری منظر؛ افزایش کیفیت زندگی، کاهش تنش و توجه به سلامت و رفاه انسان و بوم است و در این راستا دو مفهوم "پایداری" و "مکان" را مطرح می‌سازد که اولی به توانایی محیط و منظر برای زنده ماندن، جلوگیری از نابودی محیط و منظر و کاهش کیفیت منابع و دومی به توانایی یک فضا برای برانگیختن تصاویر ذهنی مطلوب و به خاطر سپردن آنها در دوره‌های طولانی زمان اطلاق می‌شود.
البته باید اضافه کنم که دست قوی توی دوران ارشد خیلی لازمه بیشتر پروژه هایی که من دیدم بصورت دستی تحویل داده شده (تا طرح 2 منظر)

+ مارالی جون دوره هایی که توسط دانشگاه تهران برای داخلی بصورت ازاد برگزار میشه (با هزینه) میگن همون سرفصل های دانشگاهه منم فقط شنیدم میخواستم ببینم همچین چیزی اصلا وجود داره؟:confused: از نظر من غیر منطقیه :دی

MaRaL.arch

کاربر ممتاز
منظر گرایشیه که توش مباحث مربوط به طراحی فضاهای بیرونی در محوریت قرار دارن و حوزه های مهم مرتبطش طراحی شهری ، مهندسی محیط زیست و عمران (با توجه به اینکه توی پروژه ها زیرساخت های شهری مهم اند) هستن
بخشی از پروژه های نهایی دانشگاهی این گرایش عنوان هایی مثل اینا دارند:

طراحی منظر مجموعه چشمه علی دامغان
پارک مرکز آفرینش های هنری
منظر شهري دارآباد
طراحي مجموعه شامل ميدان نواب بر روي اتوبان نواب، تهران
...
پس مشخص میشه که این گرایش از حوزه بنا ها داره کم کم خارج میشه و در مقیاس کلان شهر قرار میگیره

اینم از یه سایت برات کپی کردم خیلی بهتراز من توضیح داده: :d

البته باید اضافه کنم که دست قوی توی دوران ارشد خیلی لازمه بیشتر پروژه هایی که من دیدم بصورت دستی تحویل داده شده (تا طرح 2 منظر)

+ مارالی جون دوره هایی که توسط دانشگاه تهران برای داخلی بصورت ازاد برگزار میشه (با هزینه) میگن همون سرفصل های دانشگاهه منم فقط شنیدم میخواستم ببینم همچین چیزی اصلا وجود داره؟:confused: از نظر من غیر منطقیه :دی
مرسی عزیزم
حدس و احساسم دربارش درست بود
دوسش ندارم! باشه واسه خودتوون!!!:D
من اینو ک میگی نشنیدم!!یعنی چی آخه؟؟؟ گرایش خاص و تک دانشگاه تهران!! بصورت آزاد با پول برگزار بشه؟؟اونم دقیقا باهمون سرفصل ها!!؟؟؟
الان دقیقا داره از گوشام دود میزنه بیرون از عصبانیت:exclaim:
اگه واقعا اینجوری باشه ک خیلی مسخره س!!!اما درنهایت واسه من فرقی نداره
من کارخودمو میکنم و راه خودمو میرم!حالا همه بخوان تو دانشگاه یالغوزآباد-!!!- دکترای داخلی بگیرن ی نه!
ممنونم از اطلاعاتت گلم

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا