مشاوره ي گياه پزشکي

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز
سلام بر عزیزان
سئوال درباره آتشک گلابی و محلول بردوفیکس دارم
آیا می توان این محلول را با قلم مو روی تنه و شاخه های درخت زد
در اینصورت محلول بسته بندی شده را با چه نسبت آب باید مخلوط کنم؟ و در چه زمانی رنگکنم؟
استفاده از بردوفیکس برای رنگ کردن تنه و شاخه ها می تواند در پیشگیری و همینطور گسترش آتشک موثر باشد
سپاس

پسرم با قلمو !!! مگه یکدونه درخت داری ؟!؟!

با قلمو که خیلی سخته !!! محلول بردو میتونی روی تنه + سر شاخه حتی برگ هم بپاشی ولی شکوفه نه !!! پس بهتر قبل از دادن شکوفه استفاده کنی !! غلظت هم باید کم باشه

برا پیشگیری دقت کن اون دور اطراف کندو زنبور عسل نباشه !!!

شاخه های آلوده از 15 سانتی متر پایین ترش هرس کن

farrokh1239

عضو جدید
با سلام و سپاس از پاسخ سریعتون
درخت زیاد ندارم اما تنه های درختان هم به آتشک مبتلا شده
به هر حال می خوام سم بردوفیکس را روی تنه ها رنگ کنم
چند درصد به اون آب اضافه کنم؟ برای پاشیدن توسط سم پاش روی بسته بندی 10 و 5 در هزار پیشنهاد داده
رنگی که پس از خشک شدن روی تنه درخت باقی می مونه در حالتی که 50 درصد آب و 50 درصد سم باشه کاملا آبی است
اگر آب را تا حدود 90 95 درصد و سم را در حدود 5 درصد بریزم رنگ حاصله تقریبا سفید می شه (کمرنگ) و مقدار بیش از اون آب اثری بر تنه درخت باقی نمی گذاره.

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
با سلام و سپاس از پاسخ سریعتون
درخت زیاد ندارم اما تنه های درختان هم به آتشک مبتلا شده
به هر حال می خوام سم بردوفیکس را روی تنه ها رنگ کنم
چند درصد به اون آب اضافه کنم؟ برای پاشیدن توسط سم پاش روی بسته بندی 10 و 5 در هزار پیشنهاد داده
رنگی که پس از خشک شدن روی تنه درخت باقی می مونه در حالتی که 50 درصد آب و 50 درصد سم باشه کاملا آبی است
اگر آب را تا حدود 90 95 درصد و سم را در حدود 5 درصد بریزم رنگ حاصله تقریبا سفید می شه (کمرنگ) و مقدار بیش از اون آب اثری بر تنه درخت باقی نمی گذاره.

زمستان قبل که گذشت اما زمستان بعد سمپاشی رمستانه رو حتما انجام بدید.
هرس برای درختان شما لازمه
توی این فصل برای سمپاشی بردو رو 1درصد به همراه روغن ولک استفاده کنین...حتما برای مبارزه با آتشک بردو رو با روغن ولک اونم 1%مصرف کنین
برای فرچه مالی تنه همون5 درصد بهتره
فراموش نکنین درختان شکوفه دار ترجیحا سمپاشی نمبشن

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
از امام موسی کاظم (ع) روایت شده که دود حاصل از سوزاندن ساقه انار حشرات را از بین میبرد....
این موضوع بصورت علمی اثبات شده. ساقه های نازک انار اگه سوزونده بشن دودشون این خاصیت رو داره.

mmodanloo

عضو جدید
سلام آقا من از کجا می تونم این علف کش سان رایس پلاس رو پیدا کنم. خیلی گشتم. تورو خدا کمکم کنید.........ضروریییییییییییهههههههههههههههههههههههه

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
سلام آقا من از کجا می تونم این علف کش سان رایس پلاس رو پیدا کنم. خیلی گشتم. تورو خدا کمکم کنید.........ضروریییییییییییهههههههههههههههههههههههه

اگه دوسداشتین توی خصوصی پیام بذارین شماره یکی از نمایندگیهای فروش سم رو بهتون میدم. به شما میگه از کجا تهیه کنین
و یا اینکه از مسوولین حفظ نباتات استانتون سراغشو بگیرین که با فروشندگیها در تماسن.

Zara1

عضو جدید
سلام متخصصین گیاهپزشکی.:gol:
.......................................................................
یه درخت لیمو آفت زده که به گل نشسته رو باید چیکار کرد؟!
سم پاشی میشه کرد یا باید صبر کرد تا شکوفه هاش بریزه بعد؟
آقای بتمنی شما یه مشکل مشابه با کلزا ها داشتید؛ میشه اینجا هم دز سم رو نصف کرد؟

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
سلام متخصصین گیاهپزشکی.:gol:
.......................................................................
یه درخت لیمو آفت زده که به گل نشسته رو باید چیکار کرد؟!
سم پاشی میشه کرد یا باید صبر کرد تا شکوفه هاش بریزه بعد؟
آقای بتمنی شما یه مشکل مشابه با کلزا ها داشتید؛ میشه اینجا هم دز سم رو نصف کرد؟

نوع افت؟
معمولا سم باعث ریزش گل میشه

اون روش روی کلزا بود و در این مورد باید تست بشه.مثلا روی یکی از شاخه ها....دیازینون با دوز 1 در 1000

ببخشید ، غرض از مزاحمت ، ضمن تشکر میخواستم در مورد یه مشکل ازتون یه سوال بپرسم
یه درخت لیمو هست تو باغچمون ، که این چند سالی هست (فکر کنم حدود 10-12 سال ) که با یه بذر و اینا اتفاقی رشد کرده بود و الان شده یه درخت تنومد ، راستش این درخت اوایل خیلی برگ و میوه های بزرگ و آبداری هم میداد ، اما یه دو سه سالی هست و مخصوصا امسال که برگاش کامل ریخته و بعضی شاخه هاش خشک شده ، یه حالت کچلی که میشه گفت به نسبت قبلش اصن برگی دیگه نداره ، البته از شاخه های برگ جدید در آورده ولی شاخه های بالایی و پایینی برگاش یه جور خشکی خاصی گرفته ، جوریکه روی سطح برگ مثه حالت شانه ای سبزه و دورش خشک ، عکسش رو هم براتون میذارم ، گل هم زیاد در نیاورده الا یکی دوتا شاخه ، روی گل هایی هم که در اومده و پشت و روی برگا چند نوع شته زیاد شده (سیاه ، سبز ، زرد ، و پراکنده هستند )
حالا به نظر شما این چشه ، و باید چیکارش کرد
تشکر اگه زودتر جوابمو بدید

چند نکته قابل ذکر :
آبیاری درخت خیلی زیاد نبوده ، و هفته ای یک یا دو ، یا دو یا سه بار هست ، و تو تابستون فقط بیشتره یه مقدار که هنوز نیومده
باغچه هم کنار دیوار مشرف به کوچه هست و درخت هم اونجاست ، حالا بایستی برای این مورد ، و شته هایی که دور یه شاخه که جوونه زده و فقط یکی دوتا شاخه هم نیست که اینجوری زندس ، بقیش یا خشک شده یا برگی نداده به اون صورت ، گل هم نکرد امسال زیاد ،چه کرد
مرسی

سلام
من درخت لیموی داریم که با توجه به علائم و چیزایی که نشون میده ، گویا کمبود کلسیم داره
برای رفع اون چه چیزی و با چه دستور و مصرفی برای بهبود اون بایستی داده بشه

مرسی

eliot -esf

کاربر ممتاز
ببخشید ، غرض از مزاحمت ، ضمن تشکر میخواستم در مورد یه مشکل ازتون یه سوال بپرسم
یه درخت لیمو هست تو باغچمون ، که این چند سالی هست (فکر کنم حدود 10-12 سال ) که با یه بذر و اینا اتفاقی رشد کرده بود و الان شده یه درخت تنومد ، راستش این درخت اوایل خیلی برگ و میوه های بزرگ و آبداری هم میداد ، اما یه دو سه سالی هست و مخصوصا امسال که برگاش کامل ریخته و بعضی شاخه هاش خشک شده ، یه حالت کچلی که میشه گفت به نسبت قبلش اصن برگی دیگه نداره ، البته از شاخه های برگ جدید در آورده ولی شاخه های بالایی و پایینی برگاش یه جور خشکی خاصی گرفته ، جوریکه روی سطح برگ مثه حالت شانه ای سبزه و دورش خشک ، عکسش رو هم براتون میذارم ، گل هم زیاد در نیاورده الا یکی دوتا شاخه ، روی گل هایی هم که در اومده و پشت و روی برگا چند نوع شته زیاد شده (سیاه ، سبز ، زرد ، و پراکنده هستند )
حالا به نظر شما این چشه ، و باید چیکارش کرد
تشکر اگه زودتر جوابمو بدید

چند نکته قابل ذکر :
آبیاری درخت خیلی زیاد نبوده ، و هفته ای یک یا دو ، یا دو یا سه بار هست ، و تو تابستون فقط بیشتره یه مقدار که هنوز نیومده
باغچه هم کنار دیوار مشرف به کوچه هست و درخت هم اونجاست ، حالا بایستی برای این مورد ، و شته هایی که دور یه شاخه که جوونه زده و فقط یکی دوتا شاخه هم نیست که اینجوری زندس ، بقیش یا خشک شده یا برگی نداده به اون صورت ، گل هم نکرد امسال زیاد ،چه کرد
مرسی

آثار خسارت شبیه علائم شوری و کمبود هاست
به نظر من ممکنه ریشه درخت شما به یه لایه آهک برخورد کرده و دیگه نمیتونه رشد طبیعی خودشو داشته باشه !!

راجب شته ها بنظرم جمعیتشون به حدی نیس که بتونه خسارت جدی بزنه و الان که هوا خوبه هستن بعد میرند روی یه ریشه میزبان دیگه و یا با گرم شدن هوا شاید کلا از بین برند
البته باران های نیسان الان هم باعث میشه اکثرشون بشوره ببره

(نکته مهم :من این ترم تازه آفت و بیماری میوه گرفتم اطلاعات کاملی قطعا ندارم !! منتظر تشخیص بقیه دوستان هم باشید )

samira20*

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
یه سوال داشتم. دیروز استادم میگفت اگر یه درخت کمبود شدید آهن داشته باشه و سریع باید اقدام کنیم، هیچ کدوم از روش های کودهی جواب نمیده. بهترین راه کوبیدن یه میخ به تنه درخته.
یکم عجیبه :confused: عایا این مطلب واقعیت داره؟؟؟؟؟؟؟؟

آخرین ویرایش:

smahdih

عضو جدید
اگه آفت این درختها رو میشناسید بهم کمک کنید

اگه آفت این درختها رو میشناسید بهم کمک کنید

با سلام

دوستان چند تا عکس از درختای خونمون میزارم که حشره زدن، از دوستانی که وارد هستند میخوام اگه میدونن سم یا آفت کش مناسب واسه این حشره ها رو معرفی کنه

1- این چند تا عکس همه واسه یک درخت هستند - این درخت نمیدونم چرا فقط 2 3 تا دونه میوه میده

2- این عکس هم مربوط به درخت گلابی میشه که حشره نزده ولی چند تا از برگاش اینجوری شده - میوه فقط یک سال داد اونم 2 3 تا

3- این هم عکس تاک انگوره که چند تا از برگاش اینجوری خورده و سیاه شده - نکته ای که مربوط به این درخته اینه که انگوراش زیاده ولی وقتی که غوره میخواد انگور بشه انگوراش خشک میشه

ممنون میشم راهنماییم کنید

پیوست ها

• IMG2378.jpg
    IMG2378.jpg
    34.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • IMG2380.jpg
    IMG2380.jpg
    23.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0

eliot -esf

کاربر ممتاز
با سلام

دوستان چند تا عکس از درختای خونمون میزارم که حشره زدن، از دوستانی که وارد هستند میخوام اگه میدونن سم یا آفت کش مناسب واسه این حشره ها رو معرفی کنه

1- این چند تا عکس همه واسه یک درخت هستند - این درخت نمیدونم چرا فقط 2 3 تا دونه میوه میده

این حشره های کوچلو شته میباشند !!! تو خونه است ؟؟؟ درخت چیه ؟؟ ( سم میتونم بهت معرفی کنم ولی سم نزنی خیلی بهتر به هزار یه دلیل )

2- این عکس هم مربوط به درخت گلابی میشه که حشره نزده ولی چند تا از برگاش اینجوری شده - میوه فقط یک سال داد اونم 2 3 تا

به نظر میاد کمبود مواد غذایی داره !! کود دهی تو زمستون داشتی ؟؟؟!؟ درخت چیه ؟!؟

3- این هم عکس تاک انگوره که چند تا از برگاش اینجوری خورده و سیاه شده - نکته ای که مربوط به این درخته اینه که انگوراش زیاده ولی وقتی که غوره میخواد انگور بشه انگوراش خشک میشه

یه چند تا عکس بهتر از این میتونی بگیری !!!؟؟؟!؟ خیلی مشخص نیس آثار خسارت چی هست !! یه حدس هایی میزنم ولی ببینیم بهتر میتونیم راهنماییت کنیم !!
ممنون میشم راهنماییم کنید

smahdih

عضو جدید
1- همه درختا تو حیاط خونه - والا چون هنوز میوه نداده نمیدونم درخت چیه
من باید چکار کنم این شته ها از بین بره؟؟!

2- آره تو زمستون به همشون کود دادم،

3 - چشم ، چند تا عکس دیگه میگیرم

از این شته ها داخل درختای روبروی خونمون هم هست

eliot -esf

کاربر ممتاز
1- همه درختا تو حیاط خونه - والا چون هنوز میوه نداده نمیدونم درخت چیه
من باید چکار کنم این شته ها از بین بره؟؟!

2- آره تو زمستون به همشون کود دادم،

3 - چشم ، چند تا عکس دیگه میگیرم

از این شته ها داخل درختای روبروی خونمون هم هست

خب سالهای قبل میوه مگه نداده !! ندیدید ؟؟
درخت روبرو خونتون هم نمیدونی چیه !؟!؟

Hosse!N_206

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام
میخاستم ببینم بذر هویج مرغوب در زمین های خوزستان دزفول چه بذری خوبه .... که :
1- باردهی بیش از 50 تن داشته باشند
2- هویج صاف و کشیده (مانند خیار) داشته باشند (چون داشتیم که هویج کج و کوله میشه تو خاک)

eliot -esf

کاربر ممتاز
با سلام
میخاستم ببینم بذر هویج مرغوب در زمین های خوزستان دزفول چه بذری خوبه .... که :
1- باردهی بیش از 50 تن داشته باشند
2- هویج صاف و کشیده (مانند خیار) داشته باشند (چون داشتیم که هویج کج و کوله میشه تو خاک)
از بچه های زراعت بپرسید بهتر میتونند راهنمایتون کنند !!

• Like
واکنش ها: juni

smahdih

عضو جدید
خب سالهای قبل میوه مگه نداده !! ندیدید ؟؟
درخت روبرو خونتون هم نمیدونی چیه !؟!؟

نه دیگه - مشکل این درختا اینه که میوه نمیده - نمیدونم چرا

درخت روبرو خونمون میوه نیست از این تزئیناس - مثه چتر میمونه

لیمویی

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان یه درخت گردو هست که حالت خشک شده داره..ولی توی همون تنه هم جوونه داره...و بالای درخت هم برگ سبز داره ولی پایین و بعضی از شاخه ها به نظر خشک شده میان...بهش دقت که کردم دیدم یه سری حفره توی شاخه های خشک و تنه داره مثلا به قطر یه مداد بعضیا هم کوچکتر...حالت خاک اره پایین درخت ندیدم...و از این حفره ها هم شیرابه یا صمغی بیرون ریخته نشده...تشخیص قطعی و راه درمانشو ممنون میشم بگین اگه عکسی هم دارین برام بزارین مرسی...

eliot -esf

کاربر ممتاز
سلام دوستان یه درخت گردو هست که حالت خشک شده داره..ولی توی همون تنه هم جوونه داره...و بالای درخت هم برگ سبز داره ولی پایین و بعضی از شاخه ها به نظر خشک شده میان...بهش دقت که کردم دیدم یه سری حفره توی شاخه های خشک و تنه داره مثلا به قطر یه مداد بعضیا هم کوچکتر...حالت خاک اره پایین درخت ندیدم...و از این حفره ها هم شیرابه یا صمغی بیرون ریخته نشده...تشخیص قطعی و راه درمانشو ممنون میشم بگین اگه عکسی هم دارین برام بزارین مرسی...
خب احتمال داره درخت شما به
پروانه فری
کرم جگری
پروانه زنبور مانند
آلوده شده باشد !!!
البته این نکته که میگی صمغ شیرابه و خاک اره هم ندیدی قابل تامل !!! شاید دقت نکردی !!!
به هر حال آفت چوبخوار میباشه که راه نفوذ بیماری باز کرد !!

اینطور که میگی خیلی داغونه بهتر قطع و نابود بشه تا آلودگی پخش نشه !! بخصوص اگه اطرافش باغ و درخت ها دیگه وجود دارند !!
ولی اگه تک درخت خونتون سعی کن آبیاری منظم داشته باشی و درخت تقویت کنی
شاخه های خشک شده را هرس و نابودشون کن
یک سیم مفتولی بردار داخل سوراخ های تنه فرو کن بعد با خمیر آنتی تارلو بپوشان !!

لیمویی

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب احتمال داره درخت شما به
پروانه فری
کرم جگری
پروانه زنبور مانند
آلوده شده باشد !!!
البته این نکته که میگی صمغ شیرابه و خاک اره هم ندیدی قابل تامل !!! شاید دقت نکردی !!!
به هر حال آفت چوبخوار میباشه که راه نفوذ بیماری باز کرد !!

اینطور که میگی خیلی داغونه بهتر قطع و نابود بشه تا آلودگی پخش نشه !! بخصوص اگه اطرافش باغ و درخت ها دیگه وجود دارند !!
ولی اگه تک درخت خونتون سعی کن آبیاری منظم داشته باشی و درخت تقویت کنی
شاخه های خشک شده را هرس و نابودشون کن
یک سیم مفتولی بردار داخل سوراخ های تنه فرو کن بعد با خمیر آنتی تارلو بپوشان !!

سلام مرسی
خیلی دقت کردم به خاک اره و صمغ ولی چیزی ندیدم که بتونم برای تشخیص استفاده کنم...
سیم مفتولی چه کمکی میکنه؟
چه جوری تقویتش کنم؟

eliot -esf

کاربر ممتاز
سلام مرسی
خیلی دقت کردم به خاک اره و صمغ ولی چیزی ندیدم که بتونم برای تشخیص استفاده کنم...
سیم مفتولی چه کمکی میکنه؟
چه جوری تقویتش کنم؟
سیم مفتلوی باعث میشه راه برا نفوذ سم باز کنه و احیانا اگه لارو اون حشره در همون محدوده هست له بشه !!!
تقویت دقیقشو توسط کود تو این فصل نمیدونم از بچه های باغبانی بپرس چون خیلی مهمه کی کود بهش بدی که توی دادن میوه دچار مشکل نشه !! اما همین که آّبیاری منظم داشته باشی و شوک آبیاری بهش ندی کمک بزرگیه ;)
ک

لیمویی

عضو جدید
کاربر ممتاز
پس هر آفتی باشه مهم نیست؟فقط شاخه های خشک رو بزنم..و با سیم مفتولی داخل حفره ها رو از خمیر آنتی تارلو پر کنم درسته؟باید کاملا پر از این خمیر بشه؟یا اینکه فقط روی حفره ها رو باهاش بپوشونم؟
مرسی

eliot -esf

کاربر ممتاز
پس هر آفتی باشه مهم نیست؟فقط شاخه های خشک رو بزنم..و با سیم مفتولی داخل حفره ها رو از خمیر آنتی تارلو پر کنم درسته؟باید کاملا پر از این خمیر بشه؟یا اینکه فقط روی حفره ها رو باهاش بپوشونم؟
مرسی
نه با سیم خمیر فرو نکن !!!

اول سیم چند بار داخل حفره ها ببر و بیار بعد دم دهنه ی سوراخ با اون خمیر بپوشون !!!

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
سلام دوستان
یه سوال داشتم. دیروز استادم میگفت اگر یه درخت کمبود شدید آهن داشته باشه و سریع باید اقدام کنیم، هیچ کدوم از روش های کودهی جواب نمیده. بهترین راه کوبیدن یه میخ به تنه درخته.
یکم عجیبه :confused: عایا این مطلب واقعیت داره؟؟؟؟؟؟؟؟

استادتون احتمالا مزاح فرمودن....
قدیما میخ میکوبیدن اما جدیدنا فقط برای آویزون کردن رخت به درخت میخ میکوبن که کار خیلی بدیه!
محلول پاشی و کلاتها راههای مناسبی توی این حالت هستن

ghaem1174

عضو جدید
سلام باتشکر از همه:
یه سم با اثر خوب بر تریپس و سفید بالک های صیفی مانند هندوانه و خربزه که به گیاه در مرحاه گلدهی آسیب نرسونه بگید؟؟؟؟

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
سلام باتشکر از همه:
یه سم با اثر خوب بر تریپس و سفید بالک های صیفی مانند هندوانه و خربزه که به گیاه در مرحاه گلدهی آسیب نرسونه بگید؟؟؟؟

سلام
همونطور که خودتون میدونین توی این شرایط مصرف سم گلریزه و تا حد امکان باید مدارا کرد...اما در صورت ناچار بودن سم لاروین در بین سموم کمترین خاصیت گلریزی رو داره.با دوز1کیلو در هکتار در ساعات خنک روز
البته چندساله متاسفانه نوع مطمئن و مرغوب این سم پیدا نمیشه.مضافا که قیمت بالایی هم داره

juni

سلام دوستان.....
من چندتا بوته ریحان توی باغچه حیاطمون کاشته بودم.....
دیروز دیدم بهشون مینوز زده......مارپیچ های سفید روی برگ ها........
میخواستم باهاتون مشورت کنم بنظرتون چطوری میتونم جلوی پیشرفتش رو بگیرم؟
سم پاشی که نمیشه کرد..........!!

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
سلام دوستان.....
من چندتا بوته ریحان توی باغچه حیاطمون کاشته بودم.....
دیروز دیدم بهشون مینوز زده......مارپیچ های سفید روی برگ ها........
میخواستم باهاتون مشورت کنم بنظرتون چطوری میتونم جلوی پیشرفتش رو بگیرم؟
سم پاشی که نمیشه کرد..........!!
ریحون اونم تو باغچه خونه سم نمیشه بزنی
راه حل: با دو تا انگشت مبارک یه فشار که بیاری له میشن! به همین سادگی! چک کن اگه تخمش هم دیدی (کوچیک زرد رنگه) له کن!
اگه یکی دوتا کارت زرد هم نصب کنی حشرات کاملش رو جذب می کنه ...

بالا