مشاوره ي گياه پزشکي

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
سلام دوستان عزیزم. با اینکه مباحث اینجا خیلی تخصصیه ولی به خودم جرات دادم یک سوال ساده بپرسم. ما یک باغ 2000 متری کوچک که میوه هاش هلو و سیب و آلو و گیلاس ....ایت پارسال هم سفیدک هلو توش بیداد می کرد ، وضعیت شته افتضاح بود شپشک خونی و سر شاخه خوار هم داشت. حالا چون باغ شخصی و غیر تجاری و کوچکی محسوب میشه می خوام حالا که اسفند ماه راهنمائی کنید چه کارهائی انجام بدم که حداقل سم پاشی لازم باشه لطفا حتی اگه چیزی براتون ابتدائی محسوب میشه بازم بگید چون من تجربه ندارم. نوع سم ها و زمان سم پاشی رو هم لطف کنید بیصبرانه منتظر راهنمائی های خوبتون هستم مرسی

با وجود فرد با تجربه "آقای بتمانی " آدم جرات نمیکنه دیگه حرفی بزنه !!

ولی لطف کنید منطقه ای که هستید بگید !!!

سلامeliot -esf عزیز شما لطف دارین اما تلفظ اسم من اونجوری که شما نوشتین نیست!

و اما شما عزیز باغدار.اولا توصیه میکنم تا اونجایی که ممکنه اطلاعاتتون رو در مورد بهداشت باغ بالاببرین که راحتتر روی باغ کنترل داشته باشین.
اینجوری که شما توضیح دادین یاغتون حالت اورژانسی داره!
من یه سری توضیحات ارائه میدم که دوستان هم قطعا در تکمیلشون نکاتی رو اضافه خواهند کرد

چند نکته رو رعایت کنین
کاش یک ماه زودتر این پست رو میذاشتین. ما یه مبارزه به اسم سمپاشی زمستانه داریم که توی بهمن ماه انجام میشه با توجه به این لینک.http://www.www.www.iran-eng.ir/show...-به-کشاورزان?p=7080163&viewfull=1#post7080163
البته باتوجه به اقلیمتون ممکنه همچنان فرصت برای اینکار باقی باشه

در همه حال سعی کنید هیچ شاخ و برگی داخل باغتون نباشه...یعنی کف باغتون رو تمیز نگهدارین.

اگه مقدور بود توی فصل سرد سال یخ آب زمستانه رو انجام بدین. دراین مورد توی موتورهای جستجو اطلاعات کافی وجود داره
حتما آبیاری درختان رو به ساعات شب منتقل کنین و با این وضعیت توی روز مخصوصا ماههای گرم سال آبیاری نکنین.
توی این پست ترجیح میدم مبارزه شیمیایی رو توضیح ندم بخاطر زیر و بم زیادی که این موضوع داره.

sepid62

عضو جدید
مرسی ما اطراف قزوینیم و یادم رفت بگم که درخت های من دو ، سه ساله هستند و تازه پارسال میوه دادند اما چون مصرف شخصیه می خوام تا جای ممکن کمتر سم پاشی کنم یعنی کنترل بیولوژیک و سمپاشی هم از نظر صرفه اقتصادی هم سلامتی برام اهمیت داره. بعد این که فرمودید حالت اورژانسی داره خوب حالا باید چی کار کنم؟

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
مرسی ما اطراف قزوینیم و یادم رفت بگم که درخت های من دو ، سه ساله هستند و تازه پارسال میوه دادند اما چون مصرف شخصیه می خوام تا جای ممکن کمتر سم پاشی کنم یعنی کنترل بیولوژیک و سمپاشی هم از نظر صرفه اقتصادی هم سلامتی برام اهمیت داره. بعد این که فرمودید حالت اورژانسی داره خوب حالا باید چی کار کنم؟

فکر کنم گفتم چیکار باید بکنید!
اگه هنوز درختاتون توی خوابن که احتمالا با توجه به سرمای هوا هنوز خواب باشن سم پاشی زمستانه رو با توجه به لینکی که توی پست قبلی براتون گذاشتم فعلا انجام بدین.البته حتما ظرف یک هفته آینده انجام بدین.دیرتر نشه
یه موضوع دیگه اینه که الان باید انتخاب بین روشهای شیمیایی و غیرشیمیایی مردد نباشین.هرکاری که ممکنه ولو شیمیایی انجام بدین
باغ شما ایشاله از حالت بحرانیش خارج که شد اونوقت با مدیریت تلفیقی قضیه رو اداره کنین

آخرین ویرایش:

آریوداد

عضو جدید
سلام.
درختان باغمون دچار کرم ساقه خوار شدن. ممکنه لطف کنید بگید چه سمی و چه موقع استفاده کنیم.

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
سلام.
درختان باغمون دچار کرم ساقه خوار شدن. ممکنه لطف کنید بگید چه سمی و چه موقع استفاده کنیم.
سلام
چه درختی؟ چه باغی؟ چه کشکی؟ چه دوغی؟!
کرم ساقه خوار یعنی چی؟ لارو سوسکهای شاخک بلند منظورتونه؟
اگه عکس بذارید از درخت و علائم خسارت، و بخصوص از کرمی که به ساقه میزنه بهتر میتونیم کمکتون کنیم ...

آریوداد

عضو جدید
سلام
چه درختی؟ چه باغی؟ چه کشکی؟ چه دوغی؟!
کرم ساقه خوار یعنی چی؟ لارو سوسکهای شاخک بلند منظورتونه؟
اگه عکس بذارید از درخت و علائم خسارت، و بخصوص از کرمی که به ساقه میزنه بهتر میتونیم کمکتون کنیم ...

سلام.
ممنون از توجهتون.
درخت آلو و بادام. منظورم همون لارو سوسکه. با این عکس:

Phyto

مدیر تالار
خب با این عکست مشخص شد که همون سرشاخه خوار رزاسه یا سوسک شاخک بلنده!
اولین مسئله در کنترل حشرات چوبخوار که داخل تنه، ساقه و شاخه ها فعالیت می کنن اینه که اغلب به درختان ضعیف حمله می کنن. بنابراین شما در قدم اول باید اقدام به تقویت درخت کنید. بخصوص آبیاری باید به اندازه و سر وقت انجام بشه. آبیاری کم و زیاد یا بدون برنامه و باری به هر جهت بیشترین خسارت رو به درخت میزنه و بهترین بهانه برای طغیان این تیپ آفاته! بعد از اون هم تقویت درخت با کوددهی مناسب (بر اساس نیاز درخت و ترکیب و نوع خاک) باید مورد توجه شما باشه.
خب حالا که آفت زده به درختا باید هرچی شاخۀ آلوده میبینید بلافاصله هرس کنید و با لاروهای داخلش بسوزونید. همین الان هم شاخه هایی که تشخیص میدین کرم توشه حتماً هرس کنید.
یه چیزی در مورد کنترل این حشره هس به عنوان گیاه تله. اینا به بعضی گیاهانی که گل سفید دارن مثل هویج، پیاز یا ازمک جلب میشن. برای همین میگن کنار باغتون از این گیاها بکارید تا جلبش بشن بعد اونجا رو سمپاشی کنید یا به طریق مکانیکی از بین ببریدشون!

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
خب با این عکست مشخص شد که همون سرشاخه خوار رزاسه یا سوسک شاخک بلنده!
اولین مسئله در کنترل حشرات چوبخوار که داخل تنه، ساقه و شاخه ها فعالیت می کنن اینه که اغلب به درختان ضعیف حمله می کنن. بنابراین شما در قدم اول باید اقدام به تقویت درخت کنید. بخصوص آبیاری باید به اندازه و سر وقت انجام بشه. آبیاری کم و زیاد یا بدون برنامه و باری به هر جهت بیشترین خسارت رو به درخت میزنه و بهترین بهانه برای طغیان این تیپ آفاته! بعد از اون هم تقویت درخت با کوددهی مناسب (بر اساس نیاز درخت و ترکیب و نوع خاک) باید مورد توجه شما باشه.
خب حالا که آفت زده به درختا باید هرچی شاخۀ آلوده میبینید بلافاصله هرس کنید و با لاروهای داخلش بسوزونید. همین الان هم شاخه هایی که تشخیص میدین کرم توشه حتماً هرس کنید.
یه چیزی در مورد کنترل این حشره هس به عنوان گیاه تله. اینا به بعضی گیاهانی که گل سفید دارن مثل هویج، پیاز یا ازمک جلب میشن. برای همین میگن کنار باغتون از این گیاها بکارید تا جلبش بشن بعد اونجا رو سمپاشی کنید یا به طریق مکانیکی از بین ببریدشون!

این مطالب درست و بجا و بیشتر جنبه پیشگیری داره.
اما بعد ازحمله آفت هرس شاخه های صدمه دیده و استفاده از خمیر زئوزران یا آنتی تارلو هم پیشنهاد میشه

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز
آقا منم اظهار نظر بکنم !!! :confused:

تجربخ ندارمااااا دوباره دعوام نکنید !!! هر چی میگم بر اساس مباحث دانشگاه و گفته های اساتید محترم

قال دکتر حاتمی : اگه تعداد درخت آلودتون کمه میتونید از نزریق سم استفاده کنید

Phyto

مدیر تالار
آقا منم اظهار نظر بکنم !!! :confused:

تجربخ ندارمااااا دوباره دعوام نکنید !!! هر چی میگم بر اساس مباحث دانشگاه و گفته های اساتید محترم

قال دکتر حاتمی : اگه تعداد درخت آلودتون کمه میتونید از نزریق سم استفاده کنید
برای چی؟ سرشاخه خوار یا کرم خراط؟!

eliot -esf

کاربر ممتاز
برای چی؟ سرشاخه خوار یا کرم خراط؟!

دکتر حاتمی روی سوسک شاخک بلند کار کرده بود با سم متاسیستوکس و یه سم دیگه که یادم نیس !!

فقط برای جلوگیری از سوختگی برگها قبل از تزریق باید آبیاری کامل بشه درخت بعد با یه دستگاه مخصوص تزریق کرده بودند

دکتر میگفت 90 درصد جواب گرفته بودند و اقعا عالیه ولی برای موردی نه تو یه وسعت زیاد !!!

یه نکته دیگه بگم باید این روش برای درختانی استفاده بشه که قابلیت ترمیم دارند و پس از سوراخ شدن و تزریق سم خودشون بتونند این سوراخ ترمیم کنند !!!

آخرین ویرایش:

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
دکتر حاتمی روی سوسک شاخک بلند کار کرده بود با سم متاسیستوکس و یه سم دیگه که یادم نیس !!

فقط برای جلوگیری از سوختگی برگها قبل از تزریق باید آبیاری کامل بشه درخت بعد با یه دستگاه مخصوص تزریق کرده بودند

دکتر میگفت 90 درصد جواب گرفته بودند و اقعا عالیه ولی برای موردی نه تو یه وسعت زیاد !!!

یه نکته دیگه بگم باید این روش برای درختانی استفاده بشه که قابلیت ترمیم دارند و پس از سوراخ شدن و تزریق سم خودشون بتونند این سوراخ ترمیم کنند !!!

آنتی تارلو هم همینکارو میکنه.این سم تدخینیه و از طریق همون کانالی که کرم ایجاد کرده گاز سمی کارشو یه سره میکنه

Phyto

مدیر تالار
فقط این سوراخ رو ترمیم کنن یا خسارتی که لارو به شاخه زده؟!

آریوداد

عضو جدید
این مطالب درست و بجا و بیشتر جنبه پیشگیری داره.
اما بعد ازحمله آفت هرس شاخه های صدمه دیده و استفاده از خمیر زئوزران یا آنتی تارلو هم پیشنهاد میشه

سلام.
ممنون از راهنماییتون. این خمیر و سم با همین نام در بازار موجوده؟ و اینکه روش استفاده چگونه است؟

eliot -esf

کاربر ممتاز
آنتی تارلو هم همینکارو میکنه.این سم تدخینیه و از طریق همون کانالی که کرم ایجاد کرده گاز سمی کارشو یه سره میکنه
آقا ما هم یه چیز هایی بلدیمااااا !! گفتم تکراریه اشاره نکردم !!! ولی آنتی تارلو این کار نمیکنه !!! فقط در حد سرشاخه ها جواب میده برای کرم خراط که به تنه اصلی میزنه و حجم بزرگی آلووده میکنه اصلا جواب گو نیست ولی تزریق سم سیستماتیک به همه قسمت ها میره و کاملا کنترل میکنه حتی لاروی که به استوانه مرکزی درختمون حمله کرده !!!
فقط این سوراخ رو ترمیم کنن یا خسارتی که لارو به شاخه زده؟!
خب اگه بتونه کلیه قسمت ها را که ترمیم کنه که عالیه ولی خودتون که میدونید محل ورود مهمتر از نظر رشد پاتوژن این حرف هاااا

سلام.
ممنون از راهنماییتون. این خمیر و سم با همین نام در بازار موجوده؟ و اینکه روش استفاده چگونه است؟

بله موجود !!! ابتدا یه سیم بر میداری و سوراخ های فعال شناسایی میکنی
روش شناسایی سوراخ فعال هم به این صورت که میبینی کجا ها خاک اره ریخته همون میشه سوراخ فعال
بعد با اون سیم فرو میکنی تو سوراخ تکون میدی در تنهایت خمیر میگذاری با پسب باغبانی میپوشونی
اگه خمیر آنتی تارلو نبود از نصف قرص فستوکسین هم میتونی استفاده کنی ولی مواظب باش فوق العاده خطرناک
حتما نکات ایمنی رعایت کن !!!!

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
آقا ما هم یه چیز هایی بلدیمااااا !! گفتم تکراریه اشاره نکردم !!!

دوست عزیز ما هم میدونیم شما بحمدلله خیلی چیزها رو میدونین...اما فراموش نکنین اینجا یه محیط عمومیه و ممکنه کسایی باشن که ندونن و این پستها رو بخونن.اگه توضیح اضافه ای داده میشه خدای ناکرده دلیل بر این نیست که ما شما رو بی تجربه قلمداد میکنیم...دلیلش همونیه که خدمتتون گفتم.
بعد هم تزریق سم به یک کانال بسته شاید به کمک پمپ و تجهیزات خاصی امکانش باشه اما قبول کنید بهترین روش اونیه که توی شرایط عادی و باغداری عمداتا غیر اصولی ما کارایی داشته باشه....ضمنا فراموش نکنید تزریق سم اونم به این حجم زیاد (کانال کرم) به مغز شاخه و در جوار آوندهای باز و آسیب دیده و در قسمتهای فعال سرشاخه ها رو هیچ مرجعی به لحاظ سلامت تولیدات تایید نمیکنه.

آریوداد

عضو جدید
دوست عزیز ما هم میدونیم شما بحمدلله خیلی چیزها رو میدونین...اما فراموش نکنین اینجا یه محیط عمومیه و ممکنه کسایی باشن که ندونن و این پستها رو بخونن.اگه توضیح اضافه ای داده میشه خدای ناکرده دلیل بر این نیست که ما شما رو بی تجربه قلمداد میکنیم...دلیلش همونیه که خدمتتون گفتم.
بعد هم تزریق سم به یک کانال بسته شاید به کمک پمپ و تجهیزات خاصی امکانش باشه اما قبول کنید بهترین روش اونیه که توی شرایط عادی و باغداری عمداتا غیر اصولی ما کارایی داشته باشه....ضمنا فراموش نکنید تزریق سم اونم به این حجم زیاد (کانال کرم) به مغز شاخه و در جوار آوندهای باز و آسیب دیده و در قسمتهای فعال سرشاخه ها رو هیچ مرجعی به لحاظ سلامت تولیدات تایید نمیکنه.

سلام.
با این وجود شما برای استفاده از خمیر زیوزران و آنتی تارلو چه روشی پیشنهاد میکنید.

Soheila.G

عضو جدید
کاربر ممتاز
من حالم خوب نيست شما جواب اين طرفو اينجا بنويسيد من ببرم بهش بدم. اصلا مغزم كار نميكنه.

سلام دوستان من يه درخت انار تزئيني دارم خيلي كم بنيه س و گل هاش ميريزه وميوه نميده.كسي ميدونه چرا؟!چيكارش كنم!؟

eliot -esf

کاربر ممتاز
من حالم خوب نيست شما جواب اين طرفو اينجا بنويسيد من ببرم بهش بدم. اصلا مغزم كار نميكنه.

سلام دوستان من يه درخت انار تزئيني دارم خيلي كم بنيه س و گل هاش ميريزه وميوه نميده.كسي ميدونه چرا؟!چيكارش كنم!؟
درخت انار تزئینی منظورش بونسای انار ؟!؟؟اگه بونسای هرس ریشه میخواد !!!

nazi jooon

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز

هیچ گونه سوختگی یا رنگ پریدگی و اینا رو برگاش دیده نمیشه!؟!؟

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز

اگه واقعا کسی با همین 2جمله برا این بنده خدا راهکار تجویز کنه .....!!!!اصلا منطقی نیس اینجوری توصیه کردن.

شما به این دوستمون بفرمایید چندتا عکس واضح از گیاهش بذاره و یه مقدار هم در مورد روش نگهداریش توضیح بده...تازه با این اوصاف شاید بشه حدس زد داستان چیه...

eliot -esf

کاربر ممتاز
اگه واقعا کسی با همین 2جمله برا این بنده خدا راهکار تجویز کنه .....!!!!اصلا منطقی نیس اینجوری توصیه کردن.

شما به این دوستمون بفرمایید چندتا عکس واضح از گیاهش بذاره و یه مقدار هم در مورد روش نگهداریش توضیح بده...تازه با این اوصاف شاید بشه حدس زد داستان چیه...

یه وقت سوتفاهم نشه !! من تجویز نکردم:cool: !! گفتم اگه بونسای که عادتشون برگ هاشون میریزه و به احتمال زیاد هرس ریشه میخواد
سهیلا دوسم سوالت هم توو بخش مشاوره گیاهپزشکی مطرح میکردی بهتر بود !!!

مارجين

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
ما يه درخت انار تو باغچه داشتيم كه تقريبا همين شرايط رو داشت ...اول كه گلهاش تند تند ميريخت بعدشم كه چندتا دونه اش ميموند..اونام اصلا رشد نميكرد و كوچولو ميموند و بعدشم ترك ميخورد ...اما الحق عجب اناري بود..
همون يه ذره هم كه ميموند واسش سرو دست ميشكوندند ...دونه هاش واقعا مثل ياقوت بود...ملس و خوشمزززززززه..

بعد رفتم پرس و جو كردم و مشكلاتش رو كه بررسي كردم علتش زياد آب دادن بود...اصولا انار به آب زيادي احتياج نداره اما چون ما درختامون تو باغچه و در مجاورت ديگر گياهانمون هست كه نسبت به انار به آب بيشتري احتياج دارند خب قاعدتا اين درخت بي نوا هم آب زيادي دريافت ميكنه و نميتونه گلهاشو نگهداره...و بقيه معضلات...

گفته باشم منم نسخه ندادمااااا...فقط تجربه شخصيم رو بدون هيچ آگاهي گفتم...اميدوارم مفيد واقع بشه..

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
ما يه درخت انار تو باغچه داشتيم كه تقريبا همين شرايط رو داشت ...اول كه گلهاش تند تند ميريخت بعدشم كه چندتا دونه اش ميموند..اونام اصلا رشد نميكرد و كوچولو ميموند و بعدشم ترك ميخورد ...اما الحق عجب اناري بود..
همون يه ذره هم كه ميموند واسش سرو دست ميشكوندند ...دونه هاش واقعا مثل ياقوت بود...ملس و خوشمزززززززه..

بعد رفتم پرس و جو كردم و مشكلاتش رو كه بررسي كردم علتش زياد آب دادن بود...اصولا انار به آب زيادي احتياج نداره اما چون ما درختامون تو باغچه و در مجاورت ديگر گياهانمون هست كه نسبت به انار به آب بيشتري احتياج دارند خب قاعدتا اين درخت بي نوا هم آب زيادي دريافت ميكنه و نميتونه گلهاشو نگهداره...و بقيه معضلات...

گفته باشم منم نسخه ندادمااااا...فقط تجربه شخصيم رو بدون هيچ آگاهي گفتم...اميدوارم مفيد واقع بشه..

تجربه شما کاملا درسته....اکثر گیاهان موقع گل بشدت به آب زیاد حساسن و ریزش گل پیدا میکنن

Soheila.G

عضو جدید
کاربر ممتاز
ميدونيد اون سايت جايي نيست كه من مشاوره گياهپزشكي بدم.. فقط چون ميدونن من گياهپزشكي خوندم چپ و راست ازم سوال ميكنن منم بي اعصاب يهو ميبيني دو روزه 3 صفحه سوال واسه ادم ميزارن.. همه رو هم رو هوا جواب دادم اصلا به درست بودن جوابام اعتماد ندارم..
من گناه دارم خووو
همين چيزايي كه شما گفتين ميبرم تحويلش ميدم..

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
بیشترین مصرف افت کش های Organochlorine pesticides در ایران چه موادی است
متشکرم
برای پایان نامه ام لازم دارم

دوست عزیز ارگانو کلره ها سموم خطرناکی هستن که توی کشورهای پیشرفته بخاطر پایداریشون در طبیعت منسوخ شدن که مومه بارز اون د.د.ت هس
بجاش سموم ارگانوفسفره اومده که اگرچه اثرش در مجموع در طبیعت کمنر از ارگانو کارینه هاس اما روی پستاندارن از جمله انسان اثر به مراتب بیشتری نسبت به کلره ها داره

چند سالی میشه که از طرف سازمان حفظ نباتات سموم ارگانو کلره در کشور ممنوع اعلام شده. ابتدا چندین سال پیش سم لیندین رو که از سموم کلره بود منسوخ کرد و 3سال پیش هم اندوسولفان رو که اینم کلره بود منسوخ و ممنوع کرد...البته خدائیش این 2تا سم از موثرترین سموم ما بودن که بعضا هنوز جای خالیشون محسوسه...اما به هر دلیلی از جمله زیست محیطی منسوخ شدن

آخرین ویرایش:
بالا