مشاوره ي گياه پزشکي

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
با سلام خدمت دوستان در خصوص پروانه مینوز و جلوگیری از رشت ان در گلخانه اگر اطلاعاتی دارید ممنون میشوم که راهنمایی بکنید :gol:

من خودم هنوز با توتا مواجه نشدم ولی تو نت مطلب دربارش زیاده، مثلا:

http://www.dkfk.ir/wp-content/uploads/2013/05/Tuta-absoluta_Site.pdf

http://www.tarvijkhr.ir/?Ip=1938&PIp=1938&PLevel=2

http://zarreineh.blogfa.com/post-96.aspx

http://clinicjafari.blogfa.com/post/15

DADAR ARTA

عضو جدید
سم تیوریدازین هیدرو کلرید

سم تیوریدازین هیدرو کلرید

سلام دوستان
کسی اطلاعاتی درباره سم تیوریدازین هیدرو کلرید داره؟
ممنون میشم راهنماییم کنید

ramin43

عضو جدید
با عرض سلام و احترام از راهنمایی شما بسیار سپاسگذارم . ایام بکامتان باد

mesm

عضو جدید
سلام دوستان من یک باغچه کوچک از انواع درختان سیاه ریشه (از قبیل سیب هلو زردآلو . گوجه سبز . گیلاس . آلبالو ......و انار و ازگیل و تبریزی )در منطقه رودهن دارم. 2 سال از زمان کاشت درختان میگذره . میخواستم بدونم برای سم پاشی زمستانه چه سمی باید بزنم ؟ وبعد از آن در بهار وتابستان باید چه کار کنم. ؟ لازم به توضیح است که تاکنون برای درختهای میوه مشکل خاصی نداشتم فقط سال اول تبریزی ها دچار کرم خراطه شدند که برای آن خمیر مخصوص استفاده کردم.

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
سلام دوستان من یک باغچه کوچک از انواع درختان سیاه ریشه (از قبیل سیب هلو زردآلو . گوجه سبز . گیلاس . آلبالو ......و انار و ازگیل و تبریزی )در منطقه رودهن دارم. 2 سال از زمان کاشت درختان میگذره . میخواستم بدونم برای سم پاشی زمستانه چه سمی باید بزنم ؟ وبعد از آن در بهار وتابستان باید چه کار کنم. ؟ لازم به توضیح است که تاکنون برای درختهای میوه مشکل خاصی نداشتم فقط سال اول تبریزی ها دچار کرم خراطه شدند که برای آن خمیر مخصوص استفاده کردم.

سلام
این لینک رو مطالعه کنید
http://www.www.www.iran-eng.ir/show...-به-کشاورزان?p=7080163&viewfull=1#post7080163
برای باقی سوالاتتون به تالار باغبانی مراجعه کنید.مطالب خوبی اونجا پیدا میشه

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
با سلام خدمت دوستان در خصوص پروانه مینوز و جلوگیری از رشت ان در گلخانه اگر اطلاعاتی دارید ممنون میشوم که راهنمایی بکنید :gol:

اما ما یکسال درگیرش بودیم و هنوزم ازش وحشت داریم!:cry:
بر اساس تجربه شخصی:

1- رعایت اصول بهداشت گلخونه مخصوصا قرنطینه
2- استفاده از تله در فصل شیوع
3- استفاده از زنبور پارازیت
تریکوگراما و یا براکون

آخرین ویرایش:

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز

بهترین راه حل فعلا همون تله گذاری !!
ولی چند ماه دیگه صبر کنید
خبرش دارم یه 10 نفری دارند روی این قضیه کار میکنند
انشالله تحقیقاتشون جواب میده بهترین راه حل پیدا میکنیم

eliot -esf

کاربر ممتاز

ماشالله چقدر درخت تو یه باغچه کوچولو !!
خب اگه مشکلی نداره درخت هاتون چرا میخواید سم پاشی کنید !!!؟؟!؟!؟
میدونید اگه سم پاشی الکی بکنید تازه باعث طغیان یکسری آفت ها میشید !!!!

ولی کلا برای مبارزه شپشک ها و سپردار ها میتونید در زمستان از روغن استفاده کنید

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز

تحقیقاتشون جواب میده؟!
سالهاست که خارجیها روی این قضیه کار کردن.مخصوصا امریکای جنوبی!
کتاب دکتر افشین صفوی رو از کارشناسان جهادکشاورزی که صرفا در این خصوصه حتما مطالعه کنین...فکر کنم ار انتشاراتیهای وابسته به وزارت باشه...ضمنا چندساله که داخل کشور روی این قضیه کار شده.

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز

یه موضوع دیگه ای که به ذهنم رسید اینه که هیچوقت یک راه خل بعنوان نسخه نهایی نباید پیشنهاد داد.چون جواب نمیده.
شرایط تعیین کننده هستند که چه روشی رو بکار ببریم.ما توی مبارزاتمون با توتا روی گوجه فرنگی هم از تله فرمونی و هم از تله نوری و پارازیتها استفاده کردیم.بسته به شرایط هر کدام کارایی خودشون رو داشتن.

eliot -esf

کاربر ممتاز

یه موضوع دیگه ای که به ذهنم رسید اینه که هیچوقت یک راه خل بعنوان نسخه نهایی نباید پیشنهاد داد.چون جواب نمیده.
شرایط تعیین کننده هستند که چه روشی رو بکار ببریم.ما توی مبارزاتمون با توتا روی گوجه فرنگی هم از تله فرمونی و هم از تله نوری و پارازیتها استفاده کردیم.بسته به شرایط هر کدام کارایی خودشون رو داشتن.

بله حرف شما کاملا درسته !! من تجربه عملی نداشتم
ولی گفته ها شما مطابق با گفته کتاب ها و اساتید میباشه

اما در کل میشه از بین کلیه راههایی که وجود داره یکی دو تا بهترین انتخاب کرد
مثلا استفاده از پارازیتوئید ها که شما نام بردید درسته خوبه و یکی از روش های مبارزه تلفیقی میشه ولی تو جمعیت های کم نه جمیعت طغیانی توتا در گلخونه ها !!
به نطر من هزینه و وقت گذاشتن تو این مورد یکم غیر منطقی به نطر میرسه !!!

اما با گذاشتن تله های مختلف موافقم ;)

eliot -esf

کاربر ممتاز
تحقیقاتشون جواب میده؟!
سالهاست که خارجیها روی این قضیه کار کردن.مخصوصا امریکای جنوبی!
کتاب دکتر افشین صفوی رو از کارشناسان جهادکشاورزی که صرفا در این خصوصه حتما مطالعه کنین...فکر کنم ار انتشاراتیهای وابسته به وزارت باشه...ضمنا چندساله که داخل کشور روی این قضیه کار شده.

انشالله که جواب میده !!
البته یک مورد خبر دارم که جواب داده واقعا عالیه !!!
اما خوب فعلا اجازه ندارم مطرح کنم چون قطعی نیس و چند تا دیگه آزمایش باید انجام بشه دفاع بشه تا بعد ....

آمریکایی ها رو این زمینه کار کردند که بتونند به عنوان بیوتروریسم استفاده کنند !!
ولی خبر ندارند ما ایرانی ها باهوش تریم بالاخره یه راهی برا کنترل و مدیریت کردنش پیدا میکنیم !!! ها ها ها

من این کتاب نخوندم ولی ممنون که گفتید در اسرع وقت میخونمش !!

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
انشالله که جواب میده !!
البته یک مورد خبر دارم که جواب داده واقعا عالیه !!!
اما خوب فعلا اجازه ندارم مطرح کنم چون قطعی نیس و چند تا دیگه آزمایش باید انجام بشه دفاع بشه تا بعد ....

آمریکایی ها رو این زمینه کار کردند که بتونند به عنوان بیوتروریسم استفاده کنند !!
ولی خبر ندارند ما ایرانی ها باهوش تریم بالاخره یه راهی برا کنترل و مدیریت کردنش پیدا میکنیم !!! ها ها ها

من این کتاب نخوندم ولی ممنون که گفتید در اسرع وقت میخونمش !!

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

من کتابشو دارم..رفرنسهای خارجی.ضمنا من از امریکای جنوبی اسم بردم...توی این کتاب تمامی روشهای مبارزه با توتا توی دنیا مطرح شده...
2سال پیش این آفت بشدت توی استانهای جنوبی و بعد هم استانهای مرکزی شایع شد...گلخونه های زیادی رو ورشکسته کرد...ما از طریق وزارت بصورت ویژه باهاش مبارزه کردیم و شکرخدا تاحد زیادی کنترل شد...
دستورالعملاش کاملا مشخصه...

eliot -esf

کاربر ممتاز
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

من کتابشو دارم..رفرنسهای خارجی.ضمنا من از امریکای جنوبی اسم بردم...توی این کتاب تمامی روشهای مبارزه با توتا توی دنیا مطرح شده...
2سال پیش این آفت بشدت توی استانهای جنوبی و بعد هم استانهای مرکزی شایع شد...گلخونه های زیادی رو ورشکسته کرد...ما از طریق وزارت بصورت ویژه باهاش مبارزه کردیم و شکرخدا تاحد زیادی کنترل شد...
دستورالعملاش کاملا مشخصه...

درسته من اطلاعات چندانی ندارم !!!
متوجه بودم شما فرمودید آمریکا جنوبی ولی کلا گفتم !!! راجب این قضیه بیوتروریسم بودن توتا داره کار میشه و اثبات شده است

اگه کنترل شده است پس چرا هنوز همه باهاش درگیر هستند و ناراضی ؟!؟؟!

این طور که پیداست قضیه توتا یک طور هایی شده مث کرم گلوگاه انار درسته راه حل های زیادی مطرح میشه ولی هنوز به طور قطع جواب نمیده !!

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
درسته من اطلاعات چندانی ندارم !!!
متوجه بودم شما فرمودید آمریکا جنوبی ولی کلا گفتم !!! راجب این قضیه بیوتروریسم بودن توتا داره کار میشه و اثبات شده است

اگه کنترل شده است پس چرا هنوز همه باهاش درگیر هستند و ناراضی ؟!؟؟!

این طور که پیداست قضیه توتا یک طور هایی شده مث کرم گلوگاه انار درسته راه حل های زیادی مطرح میشه ولی هنوز به طور قطع جواب نمیده !!

کنترل شده به معنای اینه که از حالت طغیان شدید خارج شده...گلخونه هایی رو دیدم که ظرف چند روز به ویرانه تبدیل شدن که اصلا باور کردنش سخت بود...الان اون وضعیت دیگه نیست.
باید از طغیانش واقعا ترسید...

mesm

عضو جدید
سلام
این لینک رو مطالعه کنید
http://www.www.www.iran-eng.ir/show...-به-کشاورزان?p=7080163&viewfull=1#post7080163
برای باقی سوالاتتون به تالار باغبانی مراجعه کنید.مطالب خوبی اونجا پیدا میشه
ممنون دوست من . کدام قسمت را باید مطالعه کنم. در ضمن سوال من برای سم پاشی در بهار و تابستان به جهت جلو گیری از آفات بود

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
ممنون دوست من . کدام قسمت را باید مطالعه کنم. در ضمن سوال من برای سم پاشی در بهار و تابستان به جهت جلو گیری از آفات بود
سم پاشی در بهار و تابستون مث سمپاشی زمستونه یه موضوع کلی و خلاصه نیست...عوامل زیادی در اون موثرن که باید با توجه به اونها توصیه کرد و الا کار غیر منطقی از آب در میاد

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/492752-%D9%86%DA%A9%D8%AA%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%A8%D8%B1%D8%AF%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D8%A7%D8%BA%D8%A8%D8%A7%D9%86%DB%8C-(%D9%85%DB%8C%D9%88%D9%87-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DB%8C)

[url]http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/493562-%DA%86%D8%A7%D9%84%D8%B4-%D8%B3%D9%85%D9%BE%D8%A7%D8%B4%DB%8C-%D9%88-%DA%AF%D9%84%D8%AF%D9%87%DB%8C-%D9%85%D8%AD%D8%B5%D9%88%D9%84%D8%A7%D8%AA

[/URL]

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
چه نوع تله ای برای توتا مناسبتره؟ کی و کجا و چطور باید استفاده بشه؟

از همه انواع تله ها میشه استفاده کرد.

اون چیزی که سازمان حفظ نباتات در اختیار ما قرار داد دلتا بود که فرمونهاش از کاستاریکا وارد شده بود.مدت انقضای فرمون هم 40 روز تعیین شده بود(البته شرایط هم تاثیر میذاره)

اینکه چطور استفاده بشه خب استفاده از تله ها دستورالعملهای خاص خودش رو داره...مثلا تله نوری در گلخانه به ورودی در و روزنه ها نزدیکتر باشه ...کسایی که علاقمند هستن میتونن این مباحث رو جداگانه مطالعه کنن.مثلا تعداد و نحوه نصب تله برای ردیابی یه شکله و برای مبارزه یه شکل دیگه.

درمورد توتا باید یادمون باشه که در هنگام طلوع و غروب آفتاب خیلی فعالتره- جفتگیریشون معمولا دم صبح هست- فاصله تخم ریزی و جفتگیری بعضا یک روزه- شبها تخم ریزی میکنن-تا 12نسل میتونن در سال خسارت بزنن

زمان قرار گیری تله در گلخانه ها اصولیترش اینه که از کاشت تا برداشت فعال باشه و 2هفته یکبار چک بشه برای مزارع خب اقلیم تعیین کننده است.اگه بخوام علمی تر مطرح کنم مجموع درجه حرارت موثر روزانه که برای توتا نیازه 460 درجه سانتیگراده

هر وقت گیاه میزبان رو داشتید و دمای متوسط از 8 درجه سانتیگراد بالاتر رفت باید توتا رو جدی گرفت و اقدامات لازم رو انجام دا
د

آخرین ویرایش:

Phyto

مدیر تالار
از فرمون چه حشره ای استفاده میشه؟ خود توتا یا یه پروانۀ دیگه؟ اونایی که شما استفاده کردین شکارش خوب بود؟ چقدر از حشرات غیر هدف رو میگرفت؟ بخصوص حشرات مفید!

Phyto

مدیر تالار
نظرتون در مورد تله های نوری برای شکار مینوز گوجه (توتا) چیه؟ بخصوص مدل تشتی که حشرات رو تو آب (آب و کمی مایع ظرفشویی مثلا) شکار میکنه

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
از فرمون چه حشره ای استفاده میشه؟ خود توتا یا یه پروانۀ دیگه؟ اونایی که شما استفاده کردین شکارش خوب بود؟ چقدر از حشرات غیر هدف رو میگرفت؟ بخصوص حشرات مفید!

اتفاقا الان یه دونه از فرمونها جلو دستمه... لیبلش روش نوشته tuta absoluta که مشخصه اختصاصی توتاست.

از اونجایی که تله حتی اگه فرمون اختصاصی داشته باشن درصد کمی از بقیه حشرات روهم جذب میکنن. اما من بجز توتا چیزی روی صفحه چسبناک دلتا ندیدم..بله خیلی موثر عمل میکرد. البته اگه اشتباه نکنم جنس ماده موقع باروری نور براش جذاب تره...البته زیاد مطمئن نیستم به این موضوع

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
نظرتون در مورد تله های نوری برای شکار مینوز گوجه (توتا) چیه؟ بخصوص مدل تشتی که حشرات رو تو آب (آب و کمی مایع ظرفشویی مثلا) شکار میکنه

تله نوری به هرشکلی کم یا زیاد جذاب ه برای توتا اما حداکثر ارتفاع نصب یک متر باید باشه
توی کشورهای مختلف روشهای گوناگونی برا توتا بکار میره که اکثرا هم جواب میده اما این حشره خیلی ضربتی حمله میکنه..این همون نکته ایه که توتا رو مهم کرده

Phyto

مدیر تالار
من بجز توتا چیزی روی صفحه چسبناک دلتا ندیدم...
شما تو گلخونه استفاده کردین؟ یعنی قاعدتاً چیز دیگه ای هم نباید باشه که جذب تله بشه! تجربۀ استفاده تو فضای باز مثل مزرعه هم دارین؟

eliot -esf

کاربر ممتاز
اتفاقا الان یه دونه از فرمونها جلو دستمه... لیبلش روش نوشته tuta absoluta که مشخصه اختصاصی توتاست.

از اونجایی که تله حتی اگه فرمون اختصاصی داشته باشن درصد کمی از بقیه حشرات روهم جذب میکنن. اما من بجز توتا چیزی روی صفحه چسبناک دلتا ندیدم..بله خیلی موثر عمل میکرد. البته اگه اشتباه نکنم جنس ماده موقع باروری نور براش جذاب تره...البته زیاد مطمئن نیستم به این موضوع

تله نوری به هرشکلی کم یا زیاد جذاب ه برای توتا اما حداکثر ارتفاع نصب یک متر باید باشه
توی کشورهای مختلف روشهای گوناگونی برا توتا بکار میره که اکثرا هم جواب میده اما این حشره خیلی ضربتی حمله میکنه..این همون نکته ایه که توتا رو مهم کرده

انگار شما راجب توتا خیلی اطلاعات دارید پرا یه تاپیک اختصاصی نمیگذارید ما هم استفاده کنیم !!!!

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
شما تو گلخونه استفاده کردین؟ یعنی قاعدتاً چیز دیگه ای هم نباید باشه که جذب تله بشه! تجربۀ استفاده تو فضای باز مثل مزرعه هم دارین؟

بیشتر تجربه من توی مزرعه و محیط بازه که البته کنترل توتا توی گلخونه راحتتره.
درسته چیز دیگه ای جذب فرمون اختصاصی نمیشه اما تله ای که توی محیط باز و مزرعه قرار داره بصورت تصادفی چیزهای دیگه رو هم به دام میندازه. من یه روز یه توله موش کوچولو (آخی!) رو روی یکی از تله های دلتا دیدم که مرده بود!

sepid62

عضو جدید
سلام دوستان عزیزم. با اینکه مباحث اینجا خیلی تخصصیه ولی به خودم جرات دادم یک سوال ساده بپرسم. ما یک باغ 2000 متری کوچک که میوه هاش هلو و سیب و آلو و گیلاس ....ایت پارسال هم سفیدک هلو توش بیداد می کرد ، وضعیت شته افتضاح بود شپشک خونی و سر شاخه خوار هم داشت. حالا چون باغ شخصی و غیر تجاری و کوچکی محسوب میشه می خوام حالا که اسفند ماه راهنمائی کنید چه کارهائی انجام بدم که حداقل سم پاشی لازم باشه لطفا حتی اگه چیزی براتون ابتدائی محسوب میشه بازم بگید چون من تجربه ندارم. نوع سم ها و زمان سم پاشی رو هم لطف کنید بیصبرانه منتظر راهنمائی های خوبتون هستم مرسی

eliot -esf

کاربر ممتاز
سلام دوستان عزیزم. با اینکه مباحث اینجا خیلی تخصصیه ولی به خودم جرات دادم یک سوال ساده بپرسم. ما یک باغ 2000 متری کوچک که میوه هاش هلو و سیب و آلو و گیلاس ....ایت پارسال هم سفیدک هلو توش بیداد می کرد ، وضعیت شته افتضاح بود شپشک خونی و سر شاخه خوار هم داشت. حالا چون باغ شخصی و غیر تجاری و کوچکی محسوب میشه می خوام حالا که اسفند ماه راهنمائی کنید چه کارهائی انجام بدم که حداقل سم پاشی لازم باشه لطفا حتی اگه چیزی براتون ابتدائی محسوب میشه بازم بگید چون من تجربه ندارم. نوع سم ها و زمان سم پاشی رو هم لطف کنید بیصبرانه منتظر راهنمائی های خوبتون هستم مرسی

با وجود فرد با تجربه "آقای بتمانی " آدم جرات نمیکنه دیگه حرفی بزنه !!

ولی لطف کنید منطقه ای که هستید بگید !!!

بالا