مشاوره، سوال و درخواست مطالب مهندسی کشاورزی ...

لیمویی

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
عموما شپشك وقتي طغيان پيدا ميكنه كه رطوبت خاك و هوا زياد باشه ...مثل شته...
پس رطوبت خاك و هواي اطراف گياهتون بيش از اندازه مجاز هست...

سلام مرسی
من میزارم خاک گلدون تقریبا خشک بشه البته روی خاک و بعد آبیاری میکنم....فضا هم اصلا مرطوب نیست....
راه حلی به غیر از سم براش هست؟

nafis...

مدیر بازنشسته
حسن یوسفای منم از بین رفتن. حتی قلمه ای که گرفته بودم:(
جالب اینه که اینا تو خوده گلفروشی خوب هستن
البته من اینو از نمایشگاه گل گرفته بودم و کلی حسن یوسف داشت:| نمیدونم اونجا چه طور میمونن و شادابن ولی وقتی میاریم خونه بعد یکی دو روز از بین میره

nazi jooon

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
حسن یوسفای منم از بین رفتن. حتی قلمه ای که گرفته بودم:(
جالب اینه که اینا تو خوده گلفروشی خوب هستن
البته من اینو از نمایشگاه گل گرفته بودم و کلی حسن یوسف داشت:| نمیدونم اونجا چه طور میمونن و شادابن ولی وقتی میاریم خونه بعد یکی دو روز از بین میره
خدا صبرت بده....سخته....خدا بیامرزتشون...
:crying2:
ایشالله سری بعدی....

abed***

عضو جدید
انتقال ویروس توسط شته ها به 3صورت میباشد
ویروسهایی که به صورت نا پایا منتقل میشوند
ویروسهایی که به صورت پایا منتقل میشوند
ویروسهایی که به صورت تکثیری منتقل میشوند
هرکدام به چه صورت میباشد؟

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
انتقال ویروس توسط شته ها به 3صورت میباشد
ویروسهایی که به صورت نا پایا منتقل میشوند
ویروسهایی که به صورت پایا منتقل میشوند
ویروسهایی که به صورت تکثیری منتقل میشوند
هرکدام به چه صورت میباشد؟
بعضیا به این صورت دسته بندی کردن:

ناپایا: در صورتی که مدت کوتاهی بعد از گرفته شدن توسط حشره، قابل انتقال هستن. این زمان به طور متوسط 4 ساعته. بعضیا به این دسته، نیشزاد (استایلت بورن) هم میگن.
نیمه پایا: ویروس هایی که به طور متوسط 4 روز (از 10 تا 100 ساعت) در بدن حشرۀ ناقل دوام دارن. به این گروه، forgut born هم گفته میشه.
پایا: این ویروس ها از چند روز تا چند ماه در بدن ناقل می مونن و میتونن وارد همولنف حشره بشن. این ویروسها در غدد بزاقی حشره مستقر میشن و همراه بزاق وارد گیاه میشن.

ویروسهای تکثیری هم اون دسته از ویروسها هستن که داخل بدن حشره قابلیت تکثیر دارن و می تونن داخل بدن حشره حرکت و گردش داشته باشن

ولی بعضیای دیگه (جدیدتر) ویروسهای ناپایا رو به اون ویروسهایی میگن که در سلولهای سطحی گیاه مستقر میشن و اغلب علائم خسارتشون شبیه به موزائیکه
و ویروسهای پایا ویروسهایی هستن که وارد آوندهای گیاهی میشن و به اصطلاح در عمق فعالیت می کنن

TeenArcher

عضو جدید
علت مقاومت هویج در برابر نفت (kerosene) ؟

علت مقاومت هویج در برابر نفت (kerosene) ؟

سلام دوستان
همون طور که میدونید بعضی گیاهان(هویج ، زیره سبز ، جعفری و ...) در مقابل نفت سفید مقاومت دارن ، و به همین دلیل از نفت به عنوان علف کش انتخابی هویج استفاده میشه ؛ حالا سوالای من این هستن که :
1)اصولا نفت چطوری باعث مرگ سلول گیاهی میشه ؟
2) هویج چطوری مقاومت میکنه؟
لطفا علمی و با منبع پاسخ بدید:
پیشاپیش تشکر

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
سلام دوستان
همون طور که میدونید بعضی گیاهان(هویج ، زیره سبز ، جعفری و ...) در مقابل نفت سفید مقاومت دارن ، و به همین دلیل از نفت به عنوان علف کش انتخابی هویج استفاده میشه ؛ حالا سوالای من این هستن که :
1)اصولا نفت چطوری باعث مرگ سلول گیاهی میشه ؟
2) هویج چطوری مقاومت میکنه؟
لطفا علمی و با منبع پاسخ بدید:
پیشاپیش تشکر
دوست عزیز ترکیبات اویلی که نفت هم از اون قماشه با حل کردن دیواره سلولی دل و روده سلول رو بیرون میریزه....
البته گونه های گیاهی مثل هویج و جعفری دیواره اونها مقاومت میکنه.البته در برابر نفت و گازوئیل... چون ترکیبات نفتی هم بسته با ساختمانشون میتونن ار قدرت تخریب کم یا زیادی برخوردار بشن.من اطلاعات قبلیمو بهتون دادم و منبعی رو نمیشناسم که در این مورد نتیجه ای ارائه داده باشه.این چیزی که بهتون گفتم مربوط به سازوکار علفکشهای روغنی هست.

TeenArcher

عضو جدید
دوست عزیز ترکیبات اویلی که نفت هم از اون قماشه با حل کردن دیواره سلولی دل و روده سلول رو بیرون میریزه....
البته گونه های گیاهی مثل هویج و جعفری دیواره اونها مقاومت میکنه.البته در برابر نفت و گازوئیل... چون ترکیبات نفتی هم بسته با ساختمانشون میتونن ار قدرت تخریب کم یا زیادی برخوردار بشن.من اطلاعات قبلیمو بهتون دادم و منبعی رو نمیشناسم که در این مورد نتیجه ای ارائه داده باشه.این چیزی که بهتون گفتم مربوط به سازوکار علفکشهای روغنی هست.
افشین جان تشکر بخاطر پاسخ
هویج فقط در مقابل نفت سفید مقاوم هست ، اگه حتی 3-4 درصد گازوئیل باهاش مخلوط باشه گیاه از بین میره
حالا من میخوام بدونم ترکیبات نفتی با چه واکنش هایی دیواره سلولی رو از بین می برن؟(در عمل هم وقتی نفت روی گیاه پاشیده میشه یه حالت خیس خوردگی روی گیاه ایجاد میکنه)
و هویج چطور مقاومت میکنه؟

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
افشین جان تشکر بخاطر پاسخ
هویج فقط در مقابل نفت سفید مقاوم هست ، اگه حتی 3-4 درصد گازوئیل باهاش مخلوط باشه گیاه از بین میره
حالا من میخوام بدونم ترکیبات نفتی با چه واکنش هایی دیواره سلولی رو از بین می برن؟(در عمل هم وقتی نفت روی گیاه پاشیده میشه یه حالت خیس خوردگی روی گیاه ایجاد میکنه)
و هویج چطور مقاومت میکنه؟
دوست عزیز همونطور گفتم مقاومت این گیاهان در برابر مواد نفتی یکسان نیست.
هرچقد ترکیب نفتی به سمت غیر اشباع شدن بره مثلا پیوند کربنی اون 2تایی یا 3تایی بشه و یا حلقوی بشه خسارت بیشتری به گیاه وارد میکنه.راستش اینکه با چه سازوکاری دقیقا تخریب میکنه اطلاع چندانی ندارم اما قطعا بحث انحلال دیواره که میشه چون مواد نفتی غیرقطبی هستند باید مواد غیر قطبی دیواره رو حل کنن یا در قطبیت دیواره اختلال ایجاد کنن.بهتره دنبال این قضیه برین.
بعدهم اینکه گفتین یه حالت خیس روی گیاه ایجاد میکنه احتمالا مربوط به همون بیرون ریختن مواد سیتوپلاسمیه
داشتم فراموش میکردم...برا مقاومت هویج باید به ساختمان دیواره این گیاهان مقاوم به اویل مراجعه کنین.هرچی هست به ترکیب دیواره مربوط میشه.
من زیاد گیاهشناسیم خوب نیس اما فکر کنم این گیاهان مقاوم به نفت از یه خانواده باشن

آخرین ویرایش:

masoodxl

عضو جدید
درخواست عاجزانه کمک در مورد پیدا کردن تحقیق

درخواست عاجزانه کمک در مورد پیدا کردن تحقیق

سلام
از این موضوعات هر کدام 4 صفحه میخوام

اهمیت جنگلها در ایران

ویژگی نواحی بیابانی در نیم کره جنوبیمیزان بارش سالانه در ایران
پوشش گیاهی و تاثیر آن در ایران
جنگل آمازون
با تشکر بسیار

fati.sh8775

کاربر بیش فعال
آرام ک

آرام ک

http://www.iran-eng.com/showthread.php/99740-کشت-گلخانه-ای?p=7016586#post7016586
سلام.
(( در مورد مقدار نهاده های سم، سوخت، کود شیمیایی و دامی، آب در کشت خیار گلخانه ای در یک هکتار یا هزار متر مربع اطلاعات میخوام. )) لطفا راهنمایی کنید...............

ra.ie83

عضو جدید
ایا در خوزستان می شود زعفران کاشت

ایا در خوزستان می شود زعفران کاشت

سلام به دوستان
میخواستم ببینم در اب و هوای گرم خوزستان می شود زعفران کاشت
زمین حاصلخیز است چون آب کم است و فقط از برج 8 به بعد میشود آب داد

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
سلام به دوستان

محلی که توش زعفران کشت میشه باید دمای هوا اینجوری باشه: زمستای های سرد و یخ بندون و روزهای گرم... یعنی حداقل و حداکثر دمای شبانه روز بالا باید باشه.... البته من خیلی کلی گفتم...

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
محلی که توش زعفران کشت میشه باید دمای هوا اینجوری باشه: زمستای های سرد و یخ بندون و روزهای گرم... یعنی حداقل و حداکثر دمای شبانه روز بالا باید باشه.... البته من خیلی کلی گفتم...

سلام مدیر پژمان

تشکر بخاطر راهنماییتون

دقیقا شرایط آب وهوایی استان ما بود

من از فردا شروع میکنم :D

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
سلام به دوستان
خوزستان چند مدل آب وهوایی داره....شرق خوزستان احتمالا امکان کشتش وجود د اره...مثلا ایذه

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
من با قسمت زمستان سرد مخالفم...زمستان با دمای نه چندان سرد بهتره...زعفران به شدت به بادهای سرد حساسه

nazi jooon

کاربر ممتاز
سلام به دوستان
سلام...فکر نمیکنم بشه...فکر کنم خوزستان رطوبت نسبتا بالا باشه در صورتیکه زعفران هواش نسبتا باید خشک باشه...مثل همدان و مشهد...ارتفاع از سطح دریا هم مهمه..

saeedsrp

عضو جدید
{{ با سلام ...یک تحقیق کلاسی دارم در مورد اندازه گیری حداکثر آلودگی قابل تحمل در اقتصاد اکولوژیک ...به کمک شما نیاز دارم
این آدرس ایمیل منه..ترم دوم ارشد آگرواکولوژی هستم
srp.rashidi68@yahoo.com

nazi jooon

کاربر ممتاز
سلام جنوب خوزستان که اب و هواش خشکه حداکثر دمای زمستان 0 یا منفی هم میشه تابستان هم تا 50 شاید برسه
زعفران گیاهی ست گرمسیری و در نقاطی که آب و هوای معتدل (دارای تابستان های گرم و خشک و آفتابی و پاییز و زمستان نسبتا ملایم داره) به خوبی رشد می کنه.....باران هم باید کم باشه...
از جهاد کشاورزی منطقه می تونین کمک بگیرین

eng-zeinab

عضو جدید
بحث اقتصادی

بحث اقتصادی

سلااااام دوستان من یه تحقیق درحد 10،15 صفحه ای درمورد بحث های اقتصادی درمورد یکی از محصولات کشاورزی میخواستم که توش هزینه ها،سود،با چه قیمتی فروخته میشه و..... باشه
ممنون میشم کمکم کنید:gol:

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام لطفا اگه میشه نرم افزار endrainرو بذارید مرسی

سلام بفرمایید!

نرم افزار EnDrainبه صورت زیپ براتون گذاشتم!:gol:

در ضمن اگه اطلاعاتی در مورد نرم افزارهای مهندسـی آب خواستید میتونید به این بخش مراجعه کنید!

دانلود نرم افزار های مهندسی آب همراه با راهنماهای کاربردی

ممنون

پیوست ها

• EnDrain.zip
    1.2 مگایابت · بازدیدها: 0

"Pejman"

من با قسمت زمستان سرد مخالفم...زمستان با دمای نه چندان سرد بهتره...زعفران به شدت به بادهای سرد حساسه

اما بنده با حرفم موافقم! الان شهر قاینات یکی از شهر هایی هست که توش داره کشت و کار انجام میشه و زمستان های بسیار سردی داره. منظور از زمستان سرد سرمای زیر ده درجه هست و نه بالاتر.
پیاز زغفران از نظر فیزیولوژیک برای سنتز موادی نظیر کروسین و پیکروکروسین در ادامه روند رشدی نیاز مند سرمای زیر صفر هست.

بستگی داره زمستان سرد رو چند درجه بدونیم و تعبیر کنیم؛ چون من با دمای سه درجه بالای صفر هم با آستین کوتاه می چرخم! :D
:gol:

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
تو این قضیه زعفران یه سوال برام پیش اومد: طول دورۀ سرما هم مهمه این که مثلا حداقل یکی دو هفته دمای زیر ده درجه داشته باشیم یا نه؟

"Pejman"

تو این قضیه زعفران یه سوال برام پیش اومد: طول دورۀ سرما هم مهمه این که مثلا حداقل یکی دو هفته دمای زیر ده درجه داشته باشیم یا نه؟
بله مسلماً مهمه. اما یکی دو هفته فکر کنم خیلی کم باشه.

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
اما بنده با حرفم موافقم! الان شهر قاینات یکی از شهر هایی هست که توش داره کشت و کار انجام میشه و زمستان های بسیار سردی داره. منظور از زمستان سرد سرمای زیر ده درجه هست و نه بالاتر.
پیاز زغفران از نظر فیزیولوژیک برای سنتز موادی نظیر کروسین و پیکروکروسین در ادامه روند رشدی نیاز مند سرمای زیر صفر هست.

بستگی داره زمستان سرد رو چند درجه بدونیم و تعبیر کنیم؛ چون من با دمای سه درجه بالای صفر هم با آستین کوتاه می چرخم! :D
:gol:
دوستان توجه کنین که در مورد زعفران هر جور دوسدارین زمستانو تعریف کنین...یکی به دمای 0در جه میگه ووووی چه سرمایی ....:cry:....یکی هم به 30درجه زیر صفر اردبیل میگه وااای چه زمستونی.....:eek:
زعفران بدون پوشش برف تا 18درجه زیر صفر رو تحمل میکنه...حالا هر حسابی که دارین بکنین تا زمستون از راه نرسیده:D

ali-v

عضو جدید
سلام
آیا گلی شبیه به بابونه یا مارگریت یا همچین چیزی داریم که تو فضای سبز کاشته میشه
من قبلا تو فضای سبز یه جایی یه گلی دیدم که شبیه به بابونه بود اما خیلی درشت تر و بزرگتر ،
بعدتر از یه نفر پرسیدم که اون چی میتونسته باشه ، گفت : مارگریت . اما اون چیزی که من دیدم نبود یا شایدم اشتباه میکنم
حالا می خواستم بدونم آیا گل دیگه ای شبیه به اینها هست
ممنون

مارجين

کاربر ممتاز
از زعفرونهايي كه كاشتم يكيش گل داده...هورياااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا