مشاوره، سوال و درخواست مطالب مهندسی کشاورزی ...

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
فکر کنم همون لامپ سدیمی خودمون باشه، رفتم تو سایتش لامپ مخصوص رشد گیاهان رو با نام تجاری PLANTASTAR معرفی کرد که از نوع سدیمی هست .من نمیدونم چرا از این نوع لامپ واسه کارای گلخونه ای پیشنهاد می کنند حتی خودم هم از این نوع لامپ دارم ولی طیف نوری قرمز و آبی خوبی در مقابل لامپ متال هالید نداره .الان واقعا هنگم که چرا لامپ متال هالید مظلوم واقع شده!!! می دونیم که بیشنه فتوسنتز در طول موج های665 نانومتر( نورقرمز) و 440 نانومتر(نورآبی)رخ میده. اینم عکساش
لامپ سدیمی
مشاهده پیوست 180008
و لامپ متال هالید
مشاهده پیوست 180009
حتی شرکت اسرام هم لامپ سدیمی رو به عنوان لامپ مناسب گیاه معرفی میکنه ولی طول موج ها چیز دیگه میگن!
دوست کنجکاوم شما ظاهرا فقط به طول موج لامپها توجه دارین و شدت تابش براتون ملاک نیس!!!!!
در همه ی فرکانسهای نور مرئی فتوسنتز انجام میشه راندمان نورقرمز بالاترین و آبی کمترینه...پس تکیه به این 2نور منطقی نیست چون برایند بازدهی نور کم میشه..بعد هم نور آبی و قرمز اگه تاثیرشون توی فتوسنتز متعادل نباشه بافتهای گیاه مشکل پیدا میکنن(ازنظر کیفیت)
توی این عکس که از لامپها خودتون گذاشتین اگه دقت کنین شدت نور سدیمی بالاتره البته از طیف آبی و قرمز هم بی بهره نیست.شما ظاهرا به مسائل فتوسنتز خیلی علاقمند هستین توصیه میکنم منابع معتبر که در این خصوص بحث کردن رو مطالعه کنین.به ویژه به فرمولهای ریاضی که در مورد فتوسنتز وجود داره.اونوقت متوجه میشین که قضیه تا حدودی متفاوت از اونچیزیه که تصور میشه.موفق باشین

Максим

عضو جدید
دوست کنجکاوم شما ظاهرا فقط به طول موج لامپها توجه دارین و شدت تابش براتون ملاک نیس!!!!!
در همه ی فرکانسهای نور مرئی فتوسنتز انجام میشه راندمان نورقرمز بالاترین و آبی کمترینه...پس تکیه به این 2نور منطقی نیست چون برایند بازدهی نور کم میشه..بعد هم نور آبی و قرمز اگه تاثیرشون توی فتوسنتز متعادل نباشه بافتهای گیاه مشکل پیدا میکنن(ازنظر کیفیت)
توی این عکس که از لامپها خودتون گذاشتین اگه دقت کنین شدت نور سدیمی بالاتره البته از طیف آبی و قرمز هم بی بهره نیست.شما ظاهرا به مسائل فتوسنتز خیلی علاقمند هستین توصیه میکنم منابع معتبر که در این خصوص بحث کردن رو مطالعه کنین.به ویژه به فرمولهای ریاضی که در مورد فتوسنتز وجود داره.اونوقت متوجه میشین که قضیه تا حدودی متفاوت از اونچیزیه که تصور میشه.موفق باشین

مثل همیشه یه دنیا ممنون

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
کسی میدونه چند رقم هندونه داریم؟ من یه مقاله میخوام که و یا یک متن میخوام که نشون دهنده ارقام هندوانه در ایران باشه. متشکرم

nafis...

مدیر بازنشسته
سلام بچه ها:gol:
بچه ها یه سوال کنم؟!:cry:
تقریبا دو هفته پیش دو تا گلدونه حسن یوسف خریدم، که متاسفانه یکیش خشک شد و یکی دیگشم داره خشک میشه:(
به نظرتون علتش چیه؟!
چی کار کنم که الان این یکی رو بتونم نگه دارم:(
یعنی بهم انداختن
:cry::D

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
سلام بچه ها:gol:
بچه ها یه سوال کنم؟!:cry:
تقریبا دو هفته پیش دو تا گلدونه حسن یوسف خریدم، که متاسفانه یکیش خشک شد و یکی دیگشم داره خشک میشه:(
به نظرتون علتش چیه؟!
چی کار کنم که الان این یکی رو بتونم نگه دارم:(
یعنی بهم انداختن
:cry::D

میتونین یک عکس ازش بگیرین بندازین اینجا؟ بعدشم اینکه محل نگهداریش رو بگین. چقدر نور میخوره بهش رو هم بگین! چقدر هم بهش آب میدین رو هم بگین! :D سلام برسونین بهش

nafis...

مدیر بازنشسته
آینه دق:cry::(

اینم در حال نابودیه:cry:

دوروز پیش به این بیچاره آب دادم
خاکشم، خاک و برگه
پشت پرده گذاشتم(این وره پرده:D)، نه نور مستقیم آفتاب

امیدی هست به بازگشتش
:cry::crying:

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
آینه دق:cry::(

اینم در حال نابودیه:cry:

دوروز پیش به این بیچاره آب دادم
خاکشم، خاک و برگه
پشت پرده گذاشتم(این وره پرده:D)، نه نور مستقیم آفتاب

امیدی هست به بازگشتش
:cry::crying:
هرچیزی ممکنه باعثش شده باشه...خاک و برگ یعنی چی؟!...اگه منظورتون اونچیزیه که توی گلفروشیها به اسم کود و خاک گلدان میفروشن... که فاتحه....بعد ببینید چراغی چیزی توی اتاق روشن نیست ..گاهی سوختن لوازم گازی و نفتی در حالتی که بد میسوزن این حالات رو ممکنه پیش بیاره...البته مضنون اصلی کیفیت خاکه....

nafis...

مدیر بازنشسته
هرچیزی ممکنه باعثش شده باشه...خاک و برگ یعنی چی؟!...اگه منظورتون اونچیزیه که توی گلفروشیها به اسم کود و خاک گلدان میفروشن... که فاتحه....بعد ببینید چراغی چیزی توی اتاق روشن نیست ..گاهی سوختن لوازم گازی و نفتی در حالتی که بد میسوزن این حالات رو ممکنه پیش بیاره...البته مضنون اصلی کیفیت خاکه....
بله همون خاکی که گفتین هست
نمیدونم چرا گل هایی که میخرم و خاکش اینجوری هست گل ماندگار نیست
یعنی باید سریع عوض کنم؟! دقیقا خاکش باید مخلوط چی باشه؟!
الان اگر از این گل قلمه بزنم و یا توآب بزارم تا ریشه بزنه میتونم از این گل زیاد کنم:(

بعد یه سوال دیگه: این اهن کی پای گل ها میریزن خوبه که برای گل هام استفاده کنم؟!

nazi jooon

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
الان اگر از این گل قلمه بزنم و یا توآب بزارم تا ریشه بزنه میتونم از این گل زیاد کنم:(

ندونستم گلدون اول چه گیاهیه...!!!
سریع از حسن یوسف هات قلمه بگیر و بذار تو آب تا ریشه بزنه
بعداز 2،3 هفته که ریشه زد انتقال بده به خاک..درست میشه غصه نخور...
نسبت خاک:یک سوم ماسه،یک سوم خاکبرگ،یک سوم خاک باغچه
خاکبرگ رو میتونین از جاهایی که مرکز فروش محصولات کشاورزی و گلخونه ایی هستن تهیه کنین،نه گلفروشی
اگه از خاکش نباشه به احتمال زیاد از سرمای هوا و نبودن نور به این روز افتاده

nafis...

مدیر بازنشسته
ندونستم گلدون اول چه گیاهیه...!!!
سریع از حسن یوسف هات قلمه بگیر و بذار تو آب تا ریشه بزنه
بعداز 2،3 هفته که ریشه زد انتقال بده به خاک..درست میشه غصه نخور...
نسبت خاک:یک سوم ماسه،یک سوم خاکبرگ،یک سوم خاک باغچه
خاکبرگ رو میتونین از جاهایی که مرکز فروش محصولات کشاورزی و گلخونه ایی هستن تهیه کنین،نه گلفروشی
اگه از خاکش نباشه به احتمال زیاد از سرمای هوا و نبودن نور به این روز افتاده
گل اولی یکی از حسن یوسفام بود به این روزگار در اومد:|
خداکنه درست بشه این رنگشو خیلی دوست داشتم
:cry:
نورش باید چقدر باشه؟! فروشنده بهم گفت نور چراغ براش کافیه، تو اتاق هم باشه که محیطش باید گرم باشه!

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز

زودتر قلمه بزنید
خاک برگ از نظر خاکشناسی فقط ماده آلی خام محسوب میشه که تقریبا خاصیت فیزیکی خاک رو داره و از مواد غذایی چیزی بارش نیس:Dبهترین خاک گلدان خاک زمینهای کشاورزی +یک سوم کود حیوانی پوسیده
بعدم دادن قطره آهن و قرص ویتامین و آمپول تقویتی و این قرتی بازیا زیاد کار اصولی نیس:D

مارجين

کاربر ممتاز
گل اولی یکی از حسن یوسفام بود به این روزگار در اومد:|
خداکنه درست بشه این رنگشو خیلی دوست داشتم
:cry:
نورش باید چقدر باشه؟! فروشنده بهم گفت نور چراغ براش کافیه، تو اتاق هم باشه که محیطش باید گرم باشه!

سلام...

همونجور كه نازي جون و آقا افشين فرمودند زودتر قلمه بگير اما ريشه اصلي رو هم از خاك خارج نكن..چون حسن يوسف يه گياه خيلي مقاومي هست و اگه شرايط نوري و آبيش رو تامين كني مشكلي نداره..
عجب فروشنده هايي پيدا ميشنااااا...
.اتفاقا حسن يوسف به نور كاممممممممممل نياز داره..يعني هرچقدر نورش كم باشه هم ساقه هاش علفي و ميان بندها فاصله دار ميشه...هم رنگ قرمزي و در اصل زيبايي اصلي اين گياه از بين ميره...
خاكش رو هم كه دوستان توصيه كردند كه چي باشه...
اما فقط جسارتآ مواد غذايي مكمل خيلي هم قرتي بازي نيستاااا...
البته با اون وصف افشين خان كه قرص و كپسول و آمپول كه زيادي روي محسوب ميشه موافق هستم...

اما ميتونيد از مكمل هاي غذايي مايع كه توي بازار هست استفاده كني كه خيلي هم براي گلدونا مفيده...مثلا زربار ..يا قطره طلا...يا پودر 20 20 20 اما خودم به تجربه با قطره طلا موافقم ...

موفق باشي گلم ....

حمید 88

کاربر ممتاز
سلام در مورد حسن یوسف ها یه مورد هم من اضافه میکنم : حسن یوسف به خصوص این مدلهای جدید به یه افت بنام بنام شپشک ارد الود که مثل دونه های ریز پنبه میمونه و به سطح برگ و ساقه وحتی نزدیک ریشه میچسبه خیلی حساسه اگر احیانا چنین چیزی رو دیدید اون هم میتونه باعثش باشه

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
سلام...

همونجور كه نازي جون و آقا افشين فرمودند زودتر قلمه بگير اما ريشه اصلي رو هم از خاك خارج نكن..چون حسن يوسف يه گياه خيلي مقاومي هست و اگه شرايط نوري و آبيش رو تامين كني مشكلي نداره..
.اتفاقا حسن يوسف به نور كاممممممممممل نياز داره..يعني هرچقدر نورش كم باشه هم ساقه هاش علفي و ميان بندها فاصله دار ميشه...هم رنگ قرمزي و در اصل زيبايي اصلي اين گياه از بين ميره...
البته با اون وصف افشين خان كه قرص و كپسول و آمپول كه زيادي روي محسوب ميشه موافق هستم...

اما ميتونيد از مكمل هاي غذايي مايع كه توي بازار هست استفاده كني كه خيلي هم براي گلدونا مفيده...مثلا زربار ..يا قطره طلا...يا پودر 20 20 20 اما خودم به تجربه با قطره طلا موافقم ...

موفق باشي گلم ....
مارجین عزیز شما درست میگین...اما من به شخصه بدون دلیل موافق اضافه کردن مکمل غذایی به خاک نیستم...چون همونطور که میدونید این کار حساب و کتاب داره.مکملها شاید گاهی مفید واقع بشن اما به استاندارد بودن خیلی از اینها من شک دارم.دیشب گزارشی از تلویزیون پخش شد مبنی بر اینکه بیشتر نمکهای ید دار فاقد ید هستند...!!!!!!!!!!! حالا مکملهای گل و گیاه چی دارن..الله و اعلم...

nafis...

مدیر بازنشسته
سلام...

موفق باشي گلم ....
ممنونم خانمم بابت توضیحات
پس میتونم پشت پنجره اتاقم بزارم؟! البته الان زمستون هست و آفتاب زیاد داغ نیست که اذیتش کنه

آب هم هر دو روز یک بار کافی هست؟!

سلام در مورد حسن یوسف ها یه مورد هم من اضافه میکنم : حسن یوسف به خصوص این مدلهای جدید به یه افت بنام بنام شپشک ارد الود که مثل دونه های ریز پنبه میمونه و به سطح برگ و ساقه وحتی نزدیک ریشه میچسبه خیلی حساسه اگر احیانا چنین چیزی رو دیدید اون هم میتونه باعثش باشه
دقیقا این چزی که فرمودین رو دیدم که داره:(
پس یکی از احتمالاش همین هست
باید چی کار کرد؟!
امکان داره به بقیه هم سرایت کنه؟!
مارجین عزیز شما درست میگین...اما من به شخصه بدون دلیل موافق اضافه کردن مکمل غذایی به خاک نیستم...چون همونطور که میدونید این کار حساب و کتاب داره.مکملها شاید گاهی مفید واقع بشن اما به استاندارد بودن خیلی از اینها من شک دارم.دیشب گزارشی از تلویزیون پخش شد مبنی بر اینکه بیشتر نمکهای ید دار فاقد ید هستند...!!!!!!!!!!! حالا مکملهای گل و گیاه چی دارن..الله و اعلم...
آخه برام سوال بود که چرا گل هایی که تو گل فروشی هست اینقدر پر برگ و پر گل هستن
مثلا کاکتوسای اونا خیلی بزرگ هستن در حالی که من 6 ساله انواع کاکتوس ها رو نگه داری میکنم اما به بزرگی اونا نیست(البته خیلی ازشون زیاد کردم ولی به بزرگی اون کاکتوس ها نیست و سالی ی باره هم گل نمیدم، یعنی در واقع در این 6 سالی فقط یکی از کاکتوسام گل دادن)
یا مثلا شمعدانی های من اصلا گل نمیدن:( و فقط به صورت افقی رشد میکنن:| ولی شمعدونی هایی بازار همه پر گل هستن
سوال که کردم گفتن ما به اینا پودر اهن میدیم

پ.ن: تازه فهمیدم که حسن یوسف خیلی حساسه، و حتی بیشتر از یک انسان ناز داره:|
:surprised:

آخرین ویرایش:

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
پس میتونم پشت پنجره اتاقم بزارم؟! البته الان زمستون هست و آفتاب زیاد داغ نیست که اذیتش کنه

باید چی کار کرد؟!

مثلا کاکتوسای اونا خیلی بزرگ هستن در حالی که من 6 ساله انواع کاکتوس ها رو نگه داری میکنم اما به بزرگی اونا نیست(البته خیلی ازشون زیاد کردم ولی به بزرگی اون کاکتوس ها نیست و سالی ی باره هم گل نمیدم، یعنی در واقع در این 6 سالی فقط یکی از کاکتوسام گل دادن)
یا مثلا شمعدانی های من اصلا گل نمیدن:( و فقط به صورت عمودی رشد میکنن:| ولی شمعدونی هایی بازار همه پر گل هستن

نه اینجوری نیس که فقط پودر آهن بدن....موضوع به این سادگیها نیس.

nazi jooon

کاربر ممتاز

باید چی کار کرد؟!
امکان داره به بقیه هم سرایت کنه؟!

یا مثلا شمعدانی های من اصلا گل نمیدن:( و فقط به صورت افقی رشد میکنن:| ولی شمعدونی هایی بازار همه پر گل هستن

شمعدونی و حسن یوسف به نور کامل احتیاج دارن...پشت پنجره بدون پرده بذارشون،تو زمستون به خاطر سرمای هوا و کوتاه بودن طول روز خیلی از گلای آپارتمانی دچار مشکل میشن
آبیاری تو فصل تابستون هر دو روز و تو زمستون هفته ای دو بار انجام میشه
قلمه هم که بلدی بگیری و بذاری تو آب تا ریشه بزنه
خاک رو هم گفتیم
راجع به شپشک هم لطفا بچه های گیاهپزشکی راهنمایی کنن

حمید 88

کاربر ممتاز
با اجازه دوستان حالا که وجود افت تایید شد بهتره در اولین و مهمترین قدم از یک گلفروشی یا سم فروشی مقداری سم جهت مبارزه با شپشک اردالود تهیه کنید شخصا از سم های دیازینون - اتیون و مالاتیون بهتر نتیجه گرفته ام البته تا سه چهار بار با فاصله حدود ده روز انجام بشه و هربار هم به مقداری که نیاز دارید محلول سم رو درست کنید و اضافه رو دور بریزید

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
وقتی قضیه سر یکی دوتا گلدون باشه بهترین راه مبارزه با آفت، له کردنش با انگشته!

من در تکمیل این توصیه اضافه میکنم که در همچین مواردی قلقلک دادن حشرات و ذوق مرگ کردنشونم جواب میده...اینجوری:w02:...بعد....:w15:........بعدش.....:w47:

nazi jooon

کاربر ممتاز
وقتی قضیه سر یکی دوتا گلدون باشه بهترین راه مبارزه با آفت، له کردنش با انگشته!
دوستان این مورد رو به شوخی گرفتن ولی در واقع برای تعداد کم گلدون بهترین روش همین روش فیزیکیه...چون سم خودش باعث بروز یه سری مشکلات میشه و اگه دوزش یه کم بره بالا که دیگه وامصیبتا....
روش اسپری آب با آبپاش هم جواب میده

مارجين

کاربر ممتاز
آغا آغا منم يه چي بگم؟؟؟

شستشو با آب و مقدار خيلي خيلي كمي از مايع ظرفشويي يا صابون هم جواب ميده....

البته به تجربه بهم ثابت شده كه با يه پنبه الكي هم ميشه به جنگشون رفت....

nazi jooon

کاربر ممتاز
آغا آغا منم يه چي بگم؟؟؟

شستشو با آب و مقدار خيلي خيلي كمي از مايع ظرفشويي يا صابون هم جواب ميده....

البته به تجربه بهم ثابت شده كه با يه پنبه الكي هم ميشه به جنگشون رفت....
اره..فقط باید خیلی به میزان مایع و صابون دقت کرد...
دوستمون اول اسپری آب خالص رو امتحان کنن... اگه جواب نداد بعد از سایر روشها...

لیمویی

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها من تا حالا نتونستم شپشک آردآلود رو روی گیاهام از بین ببرم....البته یه بار از آب و تنباکو استفاده کردم بهتر شد ولی سریعا دوباره حسن یوسفامو پر کردن...مخصوصا اینکه گیاهای دیگمم مثل هیپوئستس گرفتن....بعضیاشونم از بین رفتن....من خودم انواع اقسام حسن یوسفام با همین شپشک از بین رفتن.....واقعا راهی به غیر از سم وجود نداره؟من از گلفروشیای مختلف میخرم..میارم خونه با آبپاش متفاوت با قبلی و جای متفاوت با قبلیا میزارم ولی باز شپشک میگیرن از کجا میان و بهترین راهکار به نظر شما چیه؟مرسی

nazi jooon

کاربر ممتاز
بچه ها من تا حالا نتونستم شپشک آردآلود رو روی گیاهام از بین ببرم....البته یه بار از آب و تنباکو استفاده کردم بهتر شد ولی سریعا دوباره حسن یوسفامو پر کردن...مخصوصا اینکه گیاهای دیگمم مثل هیپوئستس گرفتن....بعضیاشونم از بین رفتن....من خودم انواع اقسام حسن یوسفام با همین شپشک از بین رفتن.....واقعا راهی به غیر از سم وجود نداره؟من از گلفروشیای مختلف میخرم..میارم خونه با آبپاش متفاوت با قبلی و جای متفاوت با قبلیا میزارم ولی باز شپشک میگیرن از کجا میان و بهترین راهکار به نظر شما چیه؟مرسی
به نظرم سریع از قسمتهای سرشاخه که خیلی آلوده نشدن قلمه بگیر و تو آب بذار تا ریشه دار شه و بعد کل گیاه و خاک رو از بین ببر...احتمالا شپشک رو اندام گیاه یا خاک تخم گذاری کرده و اونا هستن که بعدا تکامل پیدا میکنن و موجب بیماری میشن..
البته این مهمه که گلدون بیمار و آلوده تو پاسیو یا گلخونه نداشته باشین

لیمویی

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظرم سریع از قسمتهای سرشاخه که خیلی آلوده نشدن قلمه بگیر و تو آب بذار تا ریشه دار شه و بعد کل گیاه و خاک رو از بین ببر...احتمالا شپشک رو اندام گیاه یا خاک تخم گذاری کرده و اونا هستن که بعدا تکامل پیدا میکنن و موجب بیماری میشن..
البته این مهمه که گلدون بیمار و آلوده تو پاسیو یا گلخونه نداشته باشین

مرسی عزیزم
من همیشه همین کارو میکنم....یه بارم دیگه قلمه نگرفتم همه رو گذاشتم بیرون....با گلدون و خاک و......
الان چند ساله این مشکل رو دارم...گلدونای دیگم مشکلی ندارن...تا حسن یوسف میارم حتی تو طبقه های مختلف خونه میذارم ولی بعد تقریبا یکی دو هفته شپشکا سروکلشون پیدا میشه...

nazi jooon

کاربر ممتاز
مرسی عزیزم
من همیشه همین کارو میکنم....یه بارم دیگه قلمه نگرفتم همه رو گذاشتم بیرون....با گلدون و خاک و......
الان چند ساله این مشکل رو دارم...گلدونای دیگم مشکلی ندارن...تا حسن یوسف میارم حتی تو طبقه های مختلف خونه میذارم ولی بعد تقریبا یکی دو هفته شپشکا سروکلشون پیدا میشه...
نی دونم چرا....:(
من الان چند ساله حسن یوسف دارم ولی خداروشکر تا حالا به مشکلی برنخوردن...

مارجين

کاربر ممتاز
نی دونم چرا....:(
من الان چند ساله حسن یوسف دارم ولی خداروشکر تا حالا به مشکلی برنخوردن...

سلام
عموما شپشك وقتي طغيان پيدا ميكنه كه رطوبت خاك و هوا زياد باشه ...مثل شته...
پس رطوبت خاك و هواي اطراف گياهتون بيش از اندازه مجاز هست...

nazi jooon

کاربر ممتاز
سلام
عموما شپشك وقتي طغيان پيدا ميكنه كه رطوبت خاك و هوا زياد باشه ...مثل شته...
پس رطوبت خاك و هواي اطراف گياهتون بيش از اندازه مجاز هست...
سلام عزیزم...حسن یوسف های لیمویی مشکل دارن،نه حسن یوسف های من!!!