مشاوره، سوال و درخواست مطالب مهندسی کشاورزی ...

atinaroz

عضو جدید
سلام دست عزیز
من کاری به تئوری و کتاب ندارم ولی من خودم از نزدیکدیدم و مقایسه کردم.
1.گندم بلندتره
2.مزرعه جو سبزتره(از مرحله سبز شدن تا رسیدن سبزتره یعنی کلروفیل بیشتری داره)
3.جو سنبله منظمی داره (به صورت ردیفی می باشد)

امیدوارم به دردتتون بخوره:smile:

atinaroz

عضو جدید
با سلام خدمت همه دوستان
میشه روش کاشت زعفران توی گلدون رو به من یاد بدید؟؟؟؟؟؟؟

مارجين

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
با سلام خدمت همه دوستان
میشه روش کاشت زعفران توی گلدون رو به من یاد بدید؟؟؟؟؟؟؟

سلام
هيچ كاري نداره...اول يه گلدون به ارتفاع بيش از 20 سانت حالا با هر قطري كه خواستيد تهيه ميكنيد...بعد يه زهكش مناسب براش در نظر بگيريد..بعد با يه خاك سبك پرش كنيد...البته تا نيمه..( 1 قسمت شن و ماسه + 1 قسمت خاك برگ و كود حيواني + 1 قسمت خاك باغچه ..بعد پيازت رو از ريشه روي خاك قرار ميدي و بقيه خاك رو تا گلوگاه پياز ميريزي اطرافش و خاك رو محكم ميكني كه ريشه هوا نخوره..ميتوني چندتا پياز رو حداكثر 5 تا پياز رو كنار هم بذاري ...چند روزي رو توي يه جاي خنك و نسبتا تاريك بذارش بعد به جاي گرم و آفتابگير منتقلش كن.
همين...تا ده روز آينده هم اصلا بهش آب نميدي...بعد از ده رو بهش آب ميدي و ميذاري حداقل تا شهريور كه دوباره بهش آب ميدي...باز ديگه بهش آب نميدي و ميزاري جايي كه آب بارون و برف بريزه روش و همون براش كافيه ...اوايل اسفند هم به گل ميره...حالا همين كارا رو بكن ...بعد كه به گل نشست بيا تا بهت بگم چيكار كني.

Eshgh Khoodayi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
ما خودمون زعفرون داریم

تو یه گلدون خیلی بهره اقصادی یا ... نداره
فقط برای استفاده کم و یا زیبایی خوبه

yaldayi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
IMG_2984.jpg
سلام دوستان. این گلدونو من 1سال و نیمه دارم. فکرکنم اسمش قاشقه است. اوایل گل داشت ولی دیگه گل نداد. خیلی برگاش زیاد شدن و شاخه داده. یه چند روزیه روی برگاش (توی عکس هست) لکه های تیره پیدا شده. کم جون شده و یه شاخه ی کوچیکشم کلا داره می پوسه. میشه راهنماییم کنین؟؟ممنون میشم.

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 216295
سلام دوستان. این گلدونو من 1سال و نیمه دارم. فکرکنم اسمش قاشقه است. اوایل گل داشت ولی دیگه گل نداد. خیلی برگاش زیاد شدن و شاخه داده. یه چند روزیه روی برگاش (توی عکس هست) لکه های تیره پیدا شده. کم جون شده و یه شاخه ی کوچیکشم کلا داره می پوسه. میشه راهنماییم کنین؟؟ممنون میشم.

سلام...البته جای ایم پست توی این تاپیک نیس...اما خب...

بذار حرف اولو آخر بزنم...همینجوری بدون اینکه خاک گلدونتونو بهم بریزید کامل و دستنخورده به یه گلدون بزرگتر انتقال بدید و کم و کسری خاکشو با یه خاک خوب و دارای کود آلی تکمیل کنید...ضمنا زیادم بهش آب ندید

sarlak1357

عضو جدید
سلام دوستان من پارسال خاکشیر کاشتم ولی سبز نشد حتی جاهایی که خاکشیر به صورت خودرو سبز شده بود هم سبز نشد نظرتون چیه

parvaneh65

عضو جدید
درود خدمت همه دوستان عزیز
دوستان من یه سوالی داشتم اگه بتونید راهنماییم کنید خیلی ممنون میشم....
ببنید جلوی منزل ما یه سطح شیب دار خاکی هست شاید مساحتش حدود ۲۰۰ متر بشه که خاکش هم تقریبا سفت هست الانم فقط توش سروهای کوتاه و خیلی کم زرشک کاشتن اما اصلا به این منطقه رسیدگی نمیکنن و اب هم اصلا نمیدن اگه تا الان هم این گیاهان موندن فقط از اب بارون و برفی که خدا نازل میکنه استفاده کردن....
متاسفانه ۲ ۳ مرتبه هم عده ای اومدن و میخواستن اینجا رو اتش بزنن که زدن و قیامتی به پا شد و با تلاش خیلی دیر هنگام ماموران اتش نشانی حدود ۲۰ تا درخت از بین رفت و تبدیل به خاکستر شد.... ما موضوع رو پیگیری کردیم و از شهرداری پرسیدیم که جریان چیه که به این قسمت اصلا رسیدگی نمیشه!!!! گفتن چون این قسمت سطحش شیب داره و خاکش سفته نمیتونن کاری بکنن....
حالا من میخواستم بدونم ببینم شما پیشنهادی دارین برای طراحی فضای سبز این قس—مت؟اینکه چه گیاهانی که مقاوم باشن میشه کاشت؟ از نظر جغرافیایی هم شمال شرق تهران هست وشیب هم حدود ۲۵ % میشه ....

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
درود خدمت همه دوستان عزیز
دوستان من یه سوالی داشتم اگه بتونید راهنماییم کنید خیلی ممنون میشم....
ببنید جلوی منزل ما یه سطح شیب دار خاکی هست شاید مساحتش حدود ۲۰۰ متر بشه که خاکش هم تقریبا سفت هست الانم فقط توش سروهای کوتاه و خیلی کم زرشک کاشتن اما اصلا به این منطقه رسیدگی نمیکنن و اب هم اصلا نمیدن اگه تا الان هم این گیاهان موندن فقط از اب بارون و برفی که خدا نازل میکنه استفاده کردن....
متاسفانه ۲ ۳ مرتبه هم عده ای اومدن و میخواستن اینجا رو اتش بزنن که زدن و قیامتی به پا شد و با تلاش خیلی دیر هنگام ماموران اتش نشانی حدود ۲۰ تا درخت از بین رفت و تبدیل به خاکستر شد.... ما موضوع رو پیگیری کردیم و از شهرداری پرسیدیم که جریان چیه که به این قسمت اصلا رسیدگی نمیشه!!!! گفتن چون این قسمت سطحش شیب داره و خاکش سفته نمیتونن کاری بکنن....
حالا من میخواستم بدونم ببینم شما پیشنهادی دارین برای طراحی فضای سبز این قس—مت؟اینکه چه گیاهانی که مقاوم باشن میشه کاشت؟ از نظر جغرافیایی هم شمال شرق تهران هست وشیب هم حدود ۲۵ % میشه ....

درود
از قدیم گفتن:
چون قافیه به تنگ آید......شاعر به جفنگ آید

شهرداری در مقابل خواسته شما وا مونده به ناچار جفنگ فرمودن...نمیخوان رسیدگی کنن ایراد بنی اسرائیلی میگیرن...اتفاقا مورد تقریبا مشابه ای هم من با شهرداری داشتم!

بهشون گفتم چرا علفهای کف پارک جنگلی فلان رو با علف کش رانداپ از بین نمیبرید که تابستون بساط آتیش رو فراهم نکنن...در جواب فرمودن رانداپ؟!مگه میشه؟ در ختا خشک میشن...گفتم خب قرار نیس رو دختا بپاشین...کمی به ذهنش فشار آورد و گفت از طریق آبیاری وارد ریشه گیاه میشه و درختا خشک میشن...؟؟؟؟؟!!!

با این حرفش گند زد به کل سیستم حفظ نباتات دنیا!!!...یکی نیس بگه بیسوادی که اونجا مسوول شدی خو رانداپ سیستمیکه و از ریشه و دیواره چوبی وارد بافت گیاه نمیشه...:wallbash:

مخروطیانی مث کاج یا سرو با توجه به کمبود آب اون منطقه بهترین گزینه هاستن.این درختا به کم آبی مقاومن

آخرین ویرایش:

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز
سلام دوستان من پارسال خاکشیر کاشتم ولی سبز نشد حتی جاهایی که خاکشیر به صورت خودرو سبز شده بود هم سبز نشد نظرتون چیه

به نظر م عالیه !!!(چشمک و لایک)
برسی کن عامل چی بود که سبز نشدن اون وقت به عنوان کاشف راه مبارزه با علف هرز خاکشیر معروف میشی !!

eliot -esf

کاربر ممتاز
درود
از قدیم گفتن:

شهرداری در مقابل خواسته شما وا مونده به ناچار جفنگ فرمودن...نمیخوان رسیدگی کنن ایراد بنی اسرائیلی میگیرن...اتفاقا مورد تقریبا مشابه ای هم من با شهرداری داشتم!

بهشون گفتم چرا علفهای کف پارک جنگلی فلان رو با علف کش رانداپ از بین نمیبرید که تابستون بساط آتیش رو فراهم نکنن...در جواب فرمودن رانداپ؟!مگه میشه؟ در ختا خشک میشن...گفتم خب قرار نیس رو دختا بپاشین...کمی به ذهنش فشار آورد و گفت از طریق آبیاری وارد ریشه گیاه میشه و درختا خشک میشن...؟؟؟؟؟!!!

با این حرفش گند زد به کل سیستم حفظ نباتات دنیا!!!...یکی نیس بگه بیسوادی که اونجا مسوول شدی خو رانداپ سیستمیکه و از ریشه و دیواره چوبی وارد بافت گیاه نمیشه...:wallbash:

مخروطیانی مث کاج یا سرو با توجه به کمبود آب اون منطقه بهترین گزینه هاستن.این درختا به کم آبی مقاومن
کلا برا سطح شیبدار درخت بهترین گزینه است !!

parvaneh65

عضو جدید
درود
از قدیم گفتن:

شهرداری در مقابل خواسته شما وا مونده به ناچار جفنگ فرمودن...نمیخوان رسیدگی کنن ایراد بنی اسرائیلی میگیرن...اتفاقا مورد تقریبا مشا. حالا اقای مهندس اگه به ابیاری اون منطقه رسیدگی کنن یا شیب اون قسمت رو از بین ببرن گیاهان زینتی میشه کاشت ای هم من با شهرداری داشتم!

ممنونم اقای مهندس از راهنماییتون. بله یه عده ای متاسفانه در جایی که نباید بشینن نشستن.... اگه به کار علاقه ای وجود نداشته بتشه و علمش هم نباشه همین اتفاقی میفته که برای من و شما افتاده..... و جامعه هم هیچوقت پیشرفت نمیکنه .اقای مهندس اگه به اب اونجا رسیدگی کنن میشه گیاه زیمتی کاشت؟ یا مثلا شیب اونجا رو از بین ببرن. من خودم تو نظرم بود که از این بلوکهای سیمانی بذارن
و داخلش گیاه زینتی بکارن مثل کنار اتوبانها به نظر شما میشه؟ و اینکه چه گیاهانی بهتره؟

آخرین ویرایش:

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
ممنونم اقای مهندس از راهنماییتون. بله یه عده ای متاسفانه در جایی که نباید بشینن نشستن.... اگه به کار علاقه ای وجود نداشته بتشه و علمش هم نباشه همین اتفاقی میفته که برای من و شما افتاده..... و جامعه هم هیچوقت پیشرفت نمیکنه .اقای مهندس اگه به اب اونجا رسیدگی کنن میشه گیاه زیمتی کاشت؟ یا مثلا شیب اونجا رو از بین ببرن. من خودم تو نظرم بود که از این بلوکهای سیمانی بذارن
و داخلش گیاه زینتی بکارن مثل کنار اتوبانها به نظر شما میشه؟ و اینکه چه گیاهانی بهتره؟

دوست عزیز هر چیزی امکانش هست...فقط مشکل دست تو جیب کردنو هزینه کردن شهرداریه

*محیا*

کاربر ممتاز
سلام
دوستان عزیز میشه لطف کنید یه فروشگاه مطمئن برای خرید اینترنتی بذر سبزیجات معرفی کنیید
ممنونم

sarlak1357

عضو جدید
سم لاماردور رو میشناسید دستورالعمل اومده برامون که حتما از این قارچکش برای ضد عفونی گندم استفاده کنیم ولی شرکتی رو نمیشناسم که ازش این سم رو بخرم اگه تونستید برام سراغ بگیرید مرسی​

sarlak1357

عضو جدید
منم واقعا تعجبم رو اینه خاکشیر که دوی سنگ بتون سبز میشه چرا باید روی زمین مناسب سبز نشه

nazi jooon

کاربر ممتاز
سلام..چطور کاشتی؟کجا کاشتی؟چه زمانی؟
خاکشیر یه گیاه وحشی محسوب میشه..بخاطر همین یکم بدقلقی میکنه..ولی میشه با بهبود شرایط رامش کرد..

hana_shnm

عضو جدید
سلام دانشجوی بیوتکنولوژی کشاورزی هستم آیا کسی میتونه موضوع خوب برای کشت بافت گیاهان زینتی بهم پیشنهاد کنه که پول ساز هم باشه؟؟؟

nazi jooon

کاربر ممتاز
سلام دانشجوی بیوتکنولوژی کشاورزی هستم آیا کسی میتونه موضوع خوب برای کشت بافت گیاهان زینتی بهم پیشنهاد کنه که پول ساز هم باشه؟؟؟
سلام...واسه پایان نامه میخواین یا واسه کار!؟!؟

ادریس رحمتی

عضو جدید
با سلام خدمت حضار محترم، دوستان هم محلی و بازدیدکنندگان عزیز...
اینجا قراره محلی باشه برای طرح سوالهای شما در ارتباط با مسائل مختلف کشاورزی و مهندسی کشاورزی. درخواستهایی که دارید هم همینجا مطرح کنید تا اگه از دوستان کسی تونست پاسخ بده. بنابراین انتظار داریم که از درج تاپیک مجزا برای هر سوال یا درخواست خودداری کنید تا هم مطالب انسجام و نظم بهتری داشته باشه و هم اینکه دوستانی که مشترک این تاپیک هستن در اسرع وقت سوال یا درخواست شما رو ببینن و پاسخگو باشن...
صمیمانه تشکر میکنم و حضور همه عزیزان و دلبندانم را ارج مینهم

سلام.ببخشید رشته من مکانیک بیو سیستمه.اگه منابع ارشدرا واسمون معرفی کنید ممنون میشم

love agri

عضو جدید
سوالات ازمون کارشناس رسمی دادگستری سال 91

سوالات ازمون کارشناس رسمی دادگستری سال 91

دوستان اگه می تونن سایتی را معرفی کنند که بشه سوالای این ازمون را دانلود رایگان یا خرید اینترنتی با اطمینان کرد؟ خیلی ممنون میشم کمکم کنید

eliot -esf

کاربر ممتاز
دوستان اگه می تونن سایتی را معرفی کنند که بشه سوالای این ازمون را دانلود رایگان یا خرید اینترنتی با اطمینان کرد؟ خیلی ممنون میشم کمکم کنید

کارشناس دادگستری در زمینه کشاورزیه !!؟!
بعد کسب که قبول بشه وظیفه اش چیه دقیقا !؟!

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
کارشناس دادگستری در زمینه کشاورزیه !!؟!
بعد کسب که قبول بشه وظیفه اش چیه دقیقا !؟!

خیلی از مهندسین کشاورزی کارشناس رسمی دادگستری هم هستن... یه شرایط خاصی به همراه پذیرش در آزمون رو لازم داره.

کارشم نظر دادن در دعاوی و استعلامات قضاییی در امور کشاورزیه...

گیلان(فومن)

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
پرسیدنش ضرر نداره! بپرس شاید یکی رد شد بلد بود جواب داد :)

مرسی مهندس جان:D یه سوال خیلی ساده دارم یعنی یادم رفته. وقتی درسطح 1 درصد معنی دار میشد دو تا ستاره میذاشتیم درسته؟؟؟ بعدش امکان داره که از آزمون t استفاده کنیم و اختلاف معنی دار بشه اما برای نشون دادن نتایج از نمودار استفاده بشه بعدش بالاش a و b بذاریم یا فقط در آزمون دانکن میشه از a و b استفاده کرد؟؟!!! چون من همش فکر میکنم a و b مربوط به دانکن بود و علامت ستاره هم مربوط به آزمون t:redface:

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
مرسی مهندس جان:D یه سوال خیلی ساده دارم یعنی یادم رفته. وقتی درسطح 1 درصد معنی دار میشد دو تا ستاره میذاشتیم درسته؟؟؟ بعدش امکان داره که از آزمون t استفاده کنیم و اختلاف معنی دار بشه اما برای نشون دادن نتایج از نمودار استفاده بشه بعدش بالاش a و b بذاریم یا فقط در آزمون دانکن میشه از a و b استفاده کرد؟؟!!! چون من همش فکر میکنم a و b مربوط به دانکن بود و علامت ستاره هم مربوط به آزمون t:redface:

سلام
وقتی یک درصد بشه دو ستاره میدیم ;)
ببین شما با آزمون دانکن برو جلو نمودارتم با دانکن بکش... ستاره مال جدوا تجزیه واریانسه علامت ای و بی هم تو نمودار کاربرد داره. خروجی اس پی اس اس رو بدید تا بهتون بگم داستان چطوریه. :gol: