مسابقه *** هركي گفت اين چه گياهيه ...؟

فرزام

عضو جدید
فرزام جان اين مطلب رو به ما درخصوص انواع گياهان از نظر رويشي ياد داده بودند حالا نميدونم مربوط هست يا نه ؟

گياهان دوساله : گياهاني هستند كه در سال اول ، رشد رويشي داشته و در سال دوم توليد گل و بذر مي نمايند . مانند : چغندرقند ، پنبه ، انواع كلم ها و بعضي از پيازها . اين گياهان براي دادن ساقه و گل نياز ضروري به برودت هوا و سرما دارند. چنانچه در سال اول رشد ، گياه از سرماي كافي برخوردار شود ، گياه دو ساله به گياه يكساله تبديل مي شود كه اين حالت را بولتينگ ( Bollting ) يا گلدهي ناگهاني در سال اول مي نامند .
بولتينگ در بعضي از شرايط مفيد و در بعضي از شرايط هم غير مفيد مي‌باشد .
اكثر گياهان دوساله براي توليدگل نياز ضروري به سرما دارند ولي بعضي از آنها بدون سرما نيز مي توانند در سال دوم وارد مرحلة زايشي شوند .

سايه ناشناس:(

خانم ناشناس

تا اینجا دوست عزیزمون 878 جواب بولتینگ رو تقریبا درست گفتند. توضیحات شما کاملتره... البته فکر نمیکنم ایشون مثل شما از اینترنت پیدا کرده باشند :smile::D:biggrin::w15:

جهت تکمیل فرمایشات شما در خصوص اینکه چرا گاهی بولتینگ از نظر کشاورزان غیر مفید است باید بگم که هدف از کشت بعضی گیاهان مانند چغندر قند برداشت غده گیاه که خوراکی است میباشد. بنابراین اگر بولتینگ (ساقه روی ) انجام گیرد قسمتی از مواد غذایی به جای ذخیره در غده، صرف تشکیل ساقه و گل خواهد شد و باعث کوچک شدن و ضعیف شدن غده چغندر میشود. بنابراین تحقیقات زیادی جهت تولید ارقام مقاوم به بولتینگ انجام گرفته است تا حتی الامکان از بروز چنین پدیده ای در چغندر جلوگیری گردد.

جهت اطلاعتون این اطلاعات از دوران دانشگاه یادم مونده بود ( نه اینترنت):D اگر ناقصه ببخشید...:redface: دیگه پیر شدیم حافظه یاری نمیکنه...:w20:

hamid_a

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
ما به این میگیم غرق
به زبون خودمون دیگه
اطلاع رسانی هم کردیم
و اینکه به گل قاصدک هم معروفه، اون میوهه هستا، وقتی کاملن بزرگ و رسیده میشه میترکه و گلاش که خیلی هم زیادن و به گل قاصدک معروفن پخش میشن به همین سادگی
وقتی یه شاخش رو بشکینم یه شیره سفید رنگ داره، میگن سمیه، نه بطور جدیاا، اگه خورده بشه یا به چشم مالیده شه ضرر داره، ولی واسه برخی از درمونا هم مفیده
من یبار امتحان کردم، الان داستان تعریف میکنم
وقتی یه بار خاری بزرگ به پام فرو رفته بود از شیره این درخت همراه با میوه خرما و روغن موتورهای صنعتی استفاده کردم، این سه تا رو با هم مخلوط کردم، شیره درخته زیاد باشه ها، یه کم هم آزاد مالیده شه به محل فرو رفتگی خار، سپس 1 ساعت گذاشتم رو محل فرو رفتگی خار و بعدش با یه فشار سر انگشتی به اطراف محل فرو رفتن خار اون خار بدون هیچ دردی اومد بیرون، اما چون یکم گنده بود خونریزی هم کرد

حالا گل گفتم ؟!

راستی منم اومدم

درسته
چون تو جنوبی بودی از اینا زیاد دیدی
عربها هم همون غرق رو می گفتن ولی گل قاصدک رو هم من چیزی نشنیده بودم نمی دونم شاید :w10:

یکی از اونها که البته عرب نبود افغانی بود وساکن عربستان و فارسی خوب صحبت می کرد می گفت که شیره این گیاه رو به چشمتون نمالید

جاوید جان ممنون
لازم شد دوباره بیام صندلی داغت :D

گلابتون

مدیر بازنشسته
آقا فرزام
حميد خان
دست شما درد نكنه ممنون از اطلاعات مفيدي كه به دوستان داديد
همينطور
از جوجو جان براي جواب درستشون تشكر ميكنيم
و دوست جديدمون 878 اميدوارم تشريف بيارن و توي دور برنامه قرار بگيرن .

خوب حالا نوبت جوجو جانه كه عكسشون رو قرار بدن
و دوست خوبمون 878 كه سوال واژه علمي رو مطرح بفرمايند.

دوستان خوبم جوجو و 878 تا امشب فرصت داريد كه اقدام بفرماييد . ممنون

گلاب خاتون ...دوست شما:smile:

*878*

عضو جدید
خدمت دوستان جدیدم : ســـــــــــلام

ممم..من خیلی خیلی جدیدما ،هنوز وقت نکردم همه ی اینجا رو زیر و رو کنم
ولی خب چون گفتین بیام تو دور..اینجوری که من فهمیدم اینجا یه سوال تصویری مطرح میشه یه سوال اصطلاحی درسته ؟

ممم خب...من یه اصطلاح ساده بگم :

"راتون " چیه؟

با آرزوی موفقیت واسه همه ی دوستان :smile:

گلابتون

مدیر بازنشسته
ممنون دوست عزيز 878 كه به دعوت ما پاسخ مثبت داديد...اميدوارم بتونيم در كنار هم پيشرفتهاي علمي خوبي داشته باشيم و به هر چه پربار شدن تالار كشاورزي كمك كنيم :smile:

گلاب ... ناظم خانوم;)

afsoon6282

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
فرزام من بی تقصیرم
خوب شما همش چیزای سخت میزارین منم مجبور بشم دست به دامن اینترنت بشم:biggrin:
جوجو آسون بزاریا وگرنه من می دونم با تو:mad:
سایه جون بیا تو چت بهم تقلب برسون:w15:
بچه به این فعالی دیدین تا حالا؟:eek:

فرزام

عضو جدید
خدمت دوستان جدیدم : ســـــــــــلام

ممم..من خیلی خیلی جدیدما ،هنوز وقت نکردم همه ی اینجا رو زیر و رو کنم
ولی خب چون گفتین بیام تو دور..اینجوری که من فهمیدم اینجا یه سوال تصویری مطرح میشه یه سوال اصطلاحی درسته ؟

ممم خب...من یه اصطلاح ساده بگم :

"راتون " چیه؟

با آرزوی موفقیت واسه همه ی دوستان :smile:

مثل اینکه شما هم مثل من عشق کلمات و اصطلاحات عملی هستی ..:heart: دیگه احساس تنهایی نمیکنم..:smile:
تا اونجا که یادمه یک نوع برنج بود که هم از نظر کیفیت و کمیت محصول و هم از نظر عملیات کاشت و داشت وبرداشت نسبت به سایر ارقام برنج برتری داشت ... بقیه اش رو یادم نیست ... امشب باید برم جزوه هام و یک نگاه بکنم تا اطلاعات کاملترش رو پیدا کنم ...

سایر بچه ها گوش کنند ... لطف کنید تاپیک هاتون بیشتر راجع به موضوع مورد بحث باشه و از مسیر خارج نشین.
باتشکر
فرزام ... دستیار ناظم!! :D

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
به خانم ناظم ( مامان گلابم )

به خانم ناظم ( مامان گلابم )

:gol:

من تا فردا وقت میخوام یا 12 امشب، یعنی چی من امروزو وقت بیشتر ندارم ؟
من باید برم بگردم یه چیزی پیدا کنیم آقا خمید هم ندیده باشن، باید کل بیابان ها و باغ ها و مزارع کشاورزی رو بگردم، وقت لازم دارم، چون ممکنه شب بشه باید بیارم خونه عکس بگشرم اگه هم نشد که فردا دوبار برم عکس بگیرم

به همین علت کیگم خوب

و آقا حمید رو هم اخراج کنین تا نیان جواب بدن، من اعتراض دارم

جوجو معترض میشود :cool:

گلابتون

مدیر بازنشسته
جوجو جان حالا كه اينطوره اشكالي نداره عزيز شما به تحقيقاتتون ادامه بدين نوبت شما محفوظ ميمونه
ايشالا براي 48 ساعت بعد ... خوبه ؟

گلاب خاتون:smile:

گلابتون

مدیر بازنشسته
کی می دونه این چه گیاهی؟331gjna.jpg (19.5

خوب دوست عزيز جديدي به جمع ما پيوستن كه بهشون سلام عرض ميكنيم و اميد به همراهي هميشگيشون داريم .

دوست خوبم كاستين جان ... اينجا يه ظوابط ومقرراتي داره كه اگه با ما همراه شديد بيشتر آشنا ميشيد ...
اولا اينجا هركسي به نوبت خودش عكس براي پرسش قرار ميده و بحث در خصوص اون گياه 48 ساعته است كه بعد از پايان اين مدت شخصي كه عكس رو گذاشته جواب صحيح رو اعلام ميكنه و نفر برنده رو خودش معرفي ميكنه
و همين شرايط رو براي واژه علمي داريم بااين تفاوت كه زمان واژه علمي 24 ساعته هست و در ضمن در تمام اين زمانهاي اعلام شده پاسخ صحيح محفوظ نزد پرسشگر باقي ميمونه تا دوستان تمام نظرات خودشون رو اعلام كنن .... بازم متشكرم
و اما چون شما نميدونستيد ... اينبار اشكالي نداره از همين امروز زمان عكس شما 48 ساعته اعلام ميشه ... لطفا جوابتون رو محفوظ نگهداريد ....

متشكرم گلابتون دوست و ناظم تاپيك شما:heart::gol:

آخرین ویرایش:

گلابتون

مدیر بازنشسته
خوب كاستين جان به نظر من اين گياه بايد پر سياوشان يا جينگو يا ژينگو باشه ... يادمه يه نهال كوچكش رو توي گلخانه داشتيم . اين گياه جنبه دارويي هم داره .بيشتر در درمان بيماريهايي نظير آلزايمر و يا تسهيل شدن گردش خون در مغز و يا بيماريهاي دوران كهولت بكار ميرود.

گلابتون دوست شما :smile:

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
کی می دونه این چه گیاهی؟331gjna.jpg (19.5

یه نوع انجیره
مدلش رو نمیدونم

فکرم نکنم درست جواب داده باشم
اما خوب میگم، نمونه ای زنجیر

خانم ناظم: سوال ؟
من الان که جواب دادم وقتش بوده یا بعدن بجوابم ؟

آماده خدمت رسانی در مدت 48 ساعت دگر، ما میرویم تور علمی تفریحی :cool:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان عزيز لطفا تمام پستها را با دقت بخوانيد تا مطالبمون تكراري نباشه و از گذاشتن پستهاي تكراري خودداري كنيد... اگه مطالبمون درباره يك موضوع هم كه هست بهتره مشابه نباشه تا بيشتر از دانش هم استفاده ببريم .... :gol::heart::gol:

گلابتون ناظم تاپيك:redface:

سلام به *kastin , *878,جناب حیدری ، به تالار خودتون خوش اومدین .:gol:

بولتینگ تا جایی که یادمه به گل نشینی گیاه خارج از موعد بود ....

راجه به این تذکر هم باید بگم دیگه بعد از 10 ماه فعالیت میدونم نباید پست تکراری داد!!!! این رو برای این نوشتم تا مطالبی که گلابتون گفته بود از جزوش نوشته ، بدونیم که عیناً در اینترنت هست و کسایی که دوست دارن اطلاعات جامع تری داشته باشن میتونن به آدرسی که قید شده سر بزنن . مطمئناً جزوه ی گلاب در اختیار همه نیست اما این سایت رو همه میتونن ببینن!!! و دلیل دیگش سندیت داشتن مطلبایی که مینویسم ، چون من اطلاعات تحلیل رفته ای دارم و اگه اینجا بنویسم که بولتینگ تا جایی که یادمه یعنی.... حتماً میرم از جایی مطلب دقیق رو سرچ میکنم و اگه منافاتی داشت اینجا مطلب سرچ شده رو قرار میدم تا با اطلاعات اشتباهم مدیون نشم .
در هر صورت معذرت میخوام اگه تاپیک رو به بی نظمی کشوندم!!:(

afsoon6282

مدیر تالار
سلام به *kastin , *878,جناب حیدری ، به تالار خودتون خوش اومدین .:gol:

بولتینگ تا جایی که یادمه به گل نشینی گیاه خارج از موعد بود ....

راجه به این تذکر هم باید بگم دیگه بعد از 10 ماه فعالیت میدونم نباید پست تکراری داد!!!! این رو برای این نوشتم تا مطالبی که گلابتون گفته بود از جزوش نوشته ، بدونیم که عیناً در اینترنت هست و کسایی که دوست دارن اطلاعات جامع تری داشته باشن میتونن به آدرسی که قید شده سر بزنن . مطمئناً جزوه ی گلاب در اختیار همه نیست اما این سایت رو همه میتونن ببینن!!! و دلیل دیگش سندیت داشتن مطلبایی که مینویسم ، چون من اطلاعات تحلیل رفته ای دارم و اگه اینجا بنویسم که بولتینگ تا جایی که یادمه یعنی.... حتماً میرم از جایی مطلب دقیق رو سرچ میکنم و اگه منافاتی داشت اینجا مطلب سرچ شده رو قرار میدم تا با اطلاعات اشتباهم مدیون نشم .
در هر صورت معذرت میخوام اگه تاپیک رو به بی نظمی کشوندم!!:(
سلام
گلرخ خانوم کسی نگفت بلد نیستی.
فقط چون پسته تو با سایه بیشترش شبیه به هم بود گفتیم بهتره موارده مشابه تکرار نشه و اگه چیز بیشتری هست اونارو اضاف کنیم.بیشتر هم به درده بچه ها می خوره.
وقتی تکرار باشه اون شور و ذوق بچه ها به مرور کم میشه.
فکر نمی کنم ناراحتی داشته باشه این موضوع.
نه فقط شما همه باید بگردن مطلب تکراری نزارن.

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
گفتم که دلیل دادن اون پست چی بوده! در هر صورت من دیگه کمتر پست میدم تا تکراری نباشه

hamid_a

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام بچه ها
من درست متوجه نشدم اینجا چه خبره :w13:

قراره ما تو این تایپیک از مطالب لذت ببریم و وقت بگذرونیم
ما نمی خواهیم اطلاعتمون رو به رخ دیگران بکشیم
وقتی خانم ناظم میگه نرید اینترنت خوب از اونایی که بلدن می پرسیم :D

ببینید این قدر این تایپیک فعال و جذاب بوده که بقیه رشته ها رو هم به سمت خودش جذب کرده پس خواهش می کنم بزاریم تایپیک با این نظمی که داره بر گذار می شه ادامه پیدا کنه

من از خانم ناظم هم یه تقا ضا دارم استفاده از اینترنت برای شرکت در مسابقه رو آزاد کنن استفاده از سرچ هم هنر می خواد هر کسی که مطلب رو کامل تر برسونه برنده است
:w10:

بازم می گم اینها همه بهانه است برای خوش بودن
موفق باشید :gol:

afsoon6282

مدیر تالار
گلرخ جان
ناراحتی نداره
همه بچه ها باید اینو رعایت کنن.

گلابتون

مدیر بازنشسته
سلام بچه ها

من از خانم ناظم هم یه تقا ضا دارم استفاده از اینترنت برای شرکت در مسابقه رو آزاد کنن استفاده از سرچ هم هنر می خواد هر کسی که مطلب رو کامل تر برسونه برنده است
:w10:

موفق باشید :gol:

سلام حميد جان من اصلا نگفتم كسي از اينترنت سرچ نكنه .... من خودم بيشتر اطلاعاتم از اينرنته ... چون جزوه هاي من سرجمع همش 4 الي 5 عدد هست و كتابهايم هم به 10 يا 12 تا نميرسه و اصلا اطلاعات آكادميك هم ندارم ... هيچ ادعايي هم ندارم ...و كلا اطلاعات من منوط به تجربيات من ميشه نه تحصيلاتم .

هركس هر جور ميتونه به ديگران اطلاع رساني كنه .... بهترين كار رو انجام داده چه از حافظه خودش . چه از جزواتش . چه از كتابهاش . چه از اينترنت ..... مهم اينه كه كنارهم باشيم و براي هم باشيم همين .

گلابتون فقط ناظم تاپيك :gol:

فرزام

عضو جدید
صبح همگی بخیر!
فرزام یه کوچولو دلخوره!.. :(
چرا ؟
فکر کنم سوء تفاهم شده ...
من کی گفتم کسی از اینترنت سرچ نکنه. :surprised:
گفتم اول سعی کنید از حافظه یا اطلاعات خودتون استفاده کنید بعدش اگر یادتون نیومد یا اطلاعی نداشتین برید سراغ اینترنت ... هرگز نگفتم سرچ از اینترنت ممنوعه .. شاید خوب نتونستم منظورم رو برسونم ...

راستی ما هنوز منتظریم کسی که نوبتشه گیاهش رو معرفی کنه ...:w05:

گلابتون

مدیر بازنشسته
فرزام جان .... كاستين عزيز ديروز صبح عكس گياهشون رو قرار دادن و گياهشون رو بايد فردا صبح معرفي كنن .
اما امروز صبح:
نوبت معرفي كلمه راتون است كه دوست خوبمون 878 عنوان كرده بودند .

منتظرشون ميمونيم كه كلمه شون رو معرفي كنن

درضمن من هم فكر ميكنم نوعي برنج باشه .... البته فكر ميكنم زياد مطمئن نيستم.

گلابتون :smile:

amin_rogh

كاربر فعال مهندسی کشاورزی
کاربر ممتاز
سلام به همه دوستان
ببخشید همونطور که میدونید مدتی سفر بودم و بعد از اینکه برگشتم هم اصلا نتونستم بیام تو باشگاه.
اگه خیلی از تاپیک عقبم ببخشید.تا اونجایی که دیدم آخرین عکس رو کاستین گذاشته اند. ندیدم که جواب داده شده یا نه. بهر صورت این درخت جینکو یا ژینکگو بیلوبا هست.بهش میگن فسیل زنده!خیلی زیبا هست و برگهاش همونجور که توی عکس دیده میشه بریدگی داره. دارای انواع وواریته های متنوع ورنگ پاییزی بسیار زیبا داره و در زمستان خزان میکنه.اینها که در عکس میبینید میوه های ژینکو هست که به بزرگی یه آلبالو و برنگ سبز هست.خدا نصیب نکنه که بسیار هم بد بوهست.گلهاش هم خیلی بد بو هست.بوی مردار میده!برای تکثیرش هم ما از بذر استفاده میکنیم که طبق معمول شامل 2 تا 3 سال استراتیفه کردن و سپس ورنالیزه کردن هست.بذر ها پس از استخراج از میوه به شکل بادام شور و قهوه ای رنگ هستند (یه کم تپل تر از بادام شور).
پس از کاشت معمولا با تراکم 100تا 150 تا در متر مربع تا 2 سالگی در خزانه نگهداری و بعد به گلدان یا زمین اصلی منتقل میشوند.یادم رفت بگم که نر و ماده داره و از نهالهای نر _بخاطر بوی بد گلها و میوه ها_در فضای سبز استفاده میشه.
درخت های جوان فرمی هرمی دارن ولی وقتی مسن میشن یه جورایی هرم برعکس یا جام طور میشن. تا 30-40 متر ارتفاع و در درختهای مسن تا10متر قطر پیدا میکنند.میتونن تا بیش از 100 سال عمر کنند.
ویرایش میکنم>گلاب خاتون ببخشید.کارت خیلی درسته.قبلا هم اینو گفته ام.
.

فرزام

عضو جدید
رتون در واقع یه متد هست برای برداشت مجدد برنج.در واقع بقایای ساقه های برداشت شده دوباره رشد میکنند و محصول میدن.

درسته آقا امین .
امیدوارم مسافرت خوش گذشته باشه .. خوشحالیم که دوباره حضور شما احساس میشه ..

توضیحات تکمیلی : راتون (رتون) در اصطلاحات عاميانه مردم مازندران به نامهای «بينج نوج ، دو نوج و جگل» معروفه که از عمده ترين دلايل تمايل زارعين برای پرورش و توسعه راتون و مزايای آن موارد ذيل می باشند : عدم وجود هرگونه عمليات در پرورش رتون برای کشاورزان، استفاده از نيروی کار کمتر و مصرف پايين آب و نهاده ها، عطر و طعم و پخت بمراتب بيشتر و بهتر برنج رتون نسبت به محصول اول بدست آمده از شاليزاری و استفاده بهينه از اراضی باتلاقی. همچنين از مهمترين عوامل مؤثر در پرورش راتون و راتون زايی برنج می توان آب، فاصله کشت روی رديف و بين رديف، مبارزه با علفهای هرز، استفاده از نهاده های کشاورزی از محصول اصلی می توان نام برد، اما فاکتورهای بسيار مؤثر و مهم رشد رتون شامل، شدت نور، ارتفاع برداشت، مديريت آب و مصرف کودهای شيميايی می شوند، بگونه ای که هر چه دما بيشتر باشد طول دوره رشد کمتر بوده و شدت نور نيز همانند درجه حرارت تأثير بسزايی بر روی پنجه، ارتفاع و وزن محصول دارد، بطوريکه شدت نورهای مختلف، ارتفاع رتون و درصد پنجه های راتون گياه را تغيير می دهد. همچنين هر چقدر ارتفاع برداشت بيشتر باشد، افزايش عملکرد بيشتری خواهد داشت و يکنواختی در رسيدن اجرای عمليات بهزراعی بهتر و افزايش توليد به روشهای خوابانيدن کلش ها و کف و کلش ها مهمترين مزيت ها را در کشت راتون دارند.

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام به همگی
من رفتم یه گیاه سخت پیدا کردم، عمرن شما بتونستین بگین چه گیاهیه :w11:
خوب چون مهندسین عزیز زیر سوال نرن :w12:
ما رحم نمودیم :w24:

از این آسونتر هم هست ؟ :w06:
الان همه می گن :w01:

اینو گراشتم تا همه زودی بجوابین :child:

afsoon6282

مدیر تالار
جوجو یعنی گفتم آسون بزار
برگاش که سوزنیه گمون کنم
به قوله گیاهپزشگا باریک برگه:biggrin:
ببینیم بقیه چی میگن.
یادم نمیاد هیچی:w20:

سـعید

مدیر بازنشسته
سلام به همگی
من رفتم یه گیاه سخت پیدا کردم، عمرن شما بتونستین بگین چه گیاهیه :w11:
خوب چون مهندسین عزیز زیر سوال نرن :w12:
ما رحم نمودیم :w24:

از این آسونتر هم هست ؟ :w06:
الان همه می گن :w01:

اینو گراشتم تا همه زودی بجوابین :child:
درخت گز نیست؟؟..در مناطق جنوبی و گرمسیر رشد میکنه...

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من اعتراض دارم
سعید تقلب کرده :w06:

رفته به سایتش و در آورده
من حواسم نبود اون آدرس رو پاک کنم
من اعتراض دارم :w06:

قبئل نیست این جواب :w06: