مباحث مرتبط با آزمون طراحی معماری

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز
دوست عزیز در هیچ نقشه ای در کتابهای مقررات پله بدون چشم پله وجود نداره شما دستورات بلند مرتبه سازی را اشتباه گرفتید همان 110 عرض مجاز و 240 که دوستمون گفت هم نشان دهنده است.

میگم یه کاری کنید.شما در نظر بگیرید این چشم پله رو.:gol:

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
این پیشروی 2 متر در همه ی طبقات اعمال میشه؟
در این صورت حتی اگه همه ی طبقات هم نورگیری به مساحت 21 متر مربع داشته باشند، پیشروی طبقه همکف جبران نمیشه. در اینصورت چکار باید بکنیم؟

بله تو همه طبقات اعمال میشه.
شما پیشروی همکف رو جبران نمیکنید.پیشروی طبقات مسکونی رو جبران میکنید.
شما به اندازه 21 متر بیشتر دارید میسازید تو هر طبقه.همین مقدار رو جبران میکنید با نورگیر.مقدار اضافه شده همکف کم نمیشه.چون همکف جز تراکم نیست.

shab khanoom

عضو جدید
شما به اندازه 21 متر بیشتر دارید میسازید تو هر طبقه.همین مقدار رو جبران میکنید با نورگیر.مقدار اضافه شده همکف کم نمیشه.چون همکف جز تراکم نیست.

واقعا ممنون از توضیحات خوبت
یک سوال دیگه . اگه خود سوال محدوده ی اشغالی که مشخص کرده بود، 60% + 2 متر بود، باز هم نورگیرهامون باید حداقل 21 متر مربع مساحت داشته باشند؟

یعنی هیچ وقت همکف جزو اون تراکمی که میگن نیست؟ یعنی وقتی میگن 240% تراکم، با سطح اشغال 60 درصد میشه 4 طبقه روی همکف؟

با این حساب پس چرا در یکی از کارها (اسفند 89) که زمین شمالی بود و من به اندازه ی 2 متری که حیاط خلوت گذاشته بودم، در طول زمین پیشروی کردم، دوستان گفتند اشتباهه؟ فرقش با این چیه؟:surprised:

آخرین ویرایش:

??????

عضو جدید
صرفا جهت اطلاع....!!!

صرفا جهت اطلاع....!!!

عرض سلام دارم خدمت همه دوستان عزیزدر خصوص سوالی که برای همه شما عزیزان در رابطه با مبحث سوم در حوزه پلکان بوجود آمده، سبب شد بنده اندک مطالعه ای بکنم و نتایجش رو براتون بنویسم شاید ابهامات در این زمینه کمتر بشه.بند ۶-۷-۲ فصل ۶ آیین نامه محافظت ساختمان ها در برابر آتش میگه که:پله های در هم رونده یا طرح قیچی نباید یک پله راه خروج محسوب شوند.به جز در صورتی که این پلکان ها با ساختار غیر سوختنی دو ساعت مقاوم در برابر حریق دوربندی و از یکدیگر کاملا جدا شوند که استثناأ خروج های مجزا به شمار میروند.اینجاش باحاله که میگه
در این موارد،ایجاد هرگونه روزنه نفوذی یا بازشوی ارتباطی بین دوربندی های دو راه پله، حتی به صورت محافظت شده، مجاز نیست!!!!بند ۶-۱۱ فصل ۶ آیین نامه محافظت ساختمان ها در برابر آتش توضیحات بسیار دقیقی در ادامه بیان کرده است.بند ۶-۱۱-۲-۴ فصل ۶ آیین نامه محافظت ساختمان ها در برابر آتش میگه که یک پلکان خروج دوربندی شده باید دارای چه خصوصیاتی باشه.پیشنهاد میکنم یه نگاهی به فصل ۵ راهنمای طراحی معماری ساختمانهای بلند مسکونی بندازین مطالب جالبی در نوع خودش ذکر کرده اما تناقضادی داره و البته با تبصره!!!!اما برای آشنایی بیشتر با جزییات مربوط به طراحی راههای فرار میتونید به کتاب دستورالعمل اجرایی محافظت ساختمانها در برابر آتش سوزی نشریه ۱۱۲ دفتر تحقیقات و معیارهای فنی سازمان برنامه و بودجه مراجعه کنید.و اما نتیجه که اون رو میگذارم به عهده همه دوستان!!!:w12:آقا جان دیگه این چشم پله حلهههههههههههههه!!!!!!!!:w06::w06:

ali kocholomoch

عضو جدید
میگم یه کاری کنید.شما در نظر بگیرید این چشم پله رو.:gol:

آقا فرزاد واقعا خیلی مهربون و با حوصله ایین واقعا دمتون گرم

از ته ته ته ته ته قبلم آرزو میکنم همیشه تو کاراتون موفق باشین

:redface:اینارو نمی گفتم دق می کردم

ali kocholomoch

عضو جدید

:cry:من اصلا نورگیر دوست ندارم نورگیر نزارم ولی 2متر پیشروی رو داشته باشم اشتباهه؟

من okb پنچره تو نور گیرهارو 1.10 می گیرم درسته ؟

holooooooo

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
بچه ها هرکی دوست داره چشم پله رو بذاره هرکی دوست نداره نذاره!!!! من انقد مبحثا قاطی شد یادم رفت زمین شمالی بود یا جنوبی! اگه جنوبیه که نباید نورگیر بذارین اکا اگه شمالیه بدون نورگیر که نمیشه نور یسری فضاهارو تامین کرد.... دوست داشتنی نیست، وقتی زمین شمالی میدن منظورشوووووووووووووووووون اینه بچه ها بترکین اما نورگیروو بذارین :D

nimarchi

عضو جدید
سلام.
اگه تو 60 درصد پیشروی روی ضلع طولی تون میتونید تو همکف پارکینگ تامین کنید که هیچی.
ولی اگه نمیتونید تامین کنید میتونید 2 متر علاوه بر اون 60 درصد هم پیشروی طولی داشته باشید.
حالا یه سوال پیش اینجا هست وقتی کا 2 متر بیشتر پیشروی کنیم قطعا مساحتمون(درصد سطح اشغال)از 60 درصد مساحت زمین بیشتر میشه.این مقدار اضافه رو که من حساب کردم 21 متره رو میشه با نورگیر کم کرد.اونطوری شما هم پارکینگتون رو تامین کردید و هم درصد سطح اشغال رو رعایت کردید.

اونی هم که گفته مساحت واحد هارو برای یه واحد پارکینگ در نظر بگیرید منظورش این بوده که طبقه سوم که تک واحدیه(چون دو واحدیاتون مساختش کمتر از 150 متره)رو کلا بنا نگیرید.این از جمله یک واحد در قسمت انتهایی (یعنی شمالی ملک)مشخصه.قسمت جنوبی اون واحد هم میشه حیاط روی بام.

مشاهده پیوست 184462

مرسی. ولی تکلیف 1متر پیشروی تو معبر 18 متری چی میشه؟ میتونیم کنسول بدیم؟

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
واقعا ممنون از توضیحات خوبت
یک سوال دیگه . اگه خود سوال محدوده ی اشغالی که مشخص کرده بود، 60% + 2 متر بود، باز هم نورگیرهامون باید حداقل 21 متر مربع مساحت داشته باشند؟

یعنی هیچ وقت همکف جزو اون تراکمی که میگن نیست؟ یعنی وقتی میگن 240% تراکم، با سطح اشغال 60 درصد میشه 4 طبقه روی همکف؟

با این حساب پس چرا در یکی از کارها (اسفند 89) که زمین شمالی بود و من به اندازه ی 2 متری که حیاط خلوت گذاشته بودم، در طول زمین پیشروی کردم، دوستان گفتند اشتباهه؟ فرقش با این چیه؟:surprised:

خواهش میکنم.
من فکر نمیکنم این بحث تراکم ها تو آزمون مطرح بشه.اینجا بحثش پیش اومد من گفتم.
تو اون محدوده ای که مشخص میکنن شما طراحی کنید.هرجا نیاز به نورگیر بود نورگیرتون رو به همون اندازه مورد نیاز بزارید.اگه هم نیاز نبود نزارید.اونا اصلا این بحث 60 درصد و تراکم رو ندارن.
اگه چنانچه حرف از تراکم و سطح اشغال زدن این موارد رو رعایت کنید.
اگه بخوان حرف تراکم رو بزنن یه زمین میدن میگن توش طراحی کنید.محدوده طراحی و پیشروی ها و سطح اشغال و تراکم مجاز رو هم رعایت کنید.ولی من فکر نمیکنم اینطروی بدن.تا الان هم فکر کنم اینطوری نبوده.چون طرف اینطوری باید بیشتر به این بحثای تراکم و سطح اشغال و ...فکر کنه که کلا از منطق آزمون طراحی معماری خارجه.
بله وقتی مثلا میگن تراکم 360 درصد یعنی 6 طبقه بالای پیلوت که هر طبقه 60 درصد مساحت زمین رو اشغال کرده.
یادم نیست 89 چی بود.ولی شما حتما از اون محدوده ای که اونا تعیین کرده بودن خارج شدید.نمیتونید اون محدوده طراحی رو به بالا یا پایین شیفت کنید.چون این محدوده طراحی رو به شما دیکته میکنن تو آزمون.

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
مرسی. ولی تکلیف 1متر پیشروی تو معبر 18 متری چی میشه؟ میتونیم کنسول بدیم؟

خواهش میکنم.

80 سانت کنسول تو ارتفاع حداقل 3.5 متر رو گذر میتونید داشته باشید.اون کنسول دیگه جز تراکم حساب نمیشه.

احتمالا با ارتفاعی که پیلوت داره طبقه اول رو نتونید کنسول بدید.از طبقه دوم به بعد میتونید کنسول داشته باشید.

amin576

عضو جدید
پس با این اوصاف ممنوعه؟!!! یعنی نباید چشم پله بذاریم؟و سوال دوم؟من شنیده بودم جدیدا پله باید نورمستقیم داشته باشه(ولی قبلا ما همیشه جایی که نور نداشت پله میذاشتیم) یعنی پنجره داشته باشه؟! همچین چیزی درسته؟ یعنی باید رعایتش کنیم؟
اگه چشم پله ممنوع ما هم طرحمونویه جازدیم که نورازبغلا نمیتونه بگیره از سقفم دادیم نور نمیتونه پایین بره پس این راه پلمون تو طبقات نورنداشته باشه؟
1-مبحث 4 صفحه 60 جدول نوشته تا 5 طبقه نورطبیعی برا راهپله الزامی نیست.2-اگر قرار باشه راهپله دودکش باشه چه با چشم پله و چه بدون چشم پله دود بالا میره چون تو فضای راهپله تمام طبقاط به هم مرتبط میشن.3-یه جایی دیگه بچه ها گفته بودن چشم پله نیازه برا عبور لوله آتش نشانی.کسی موسق تر میتونه پست بزاره؟
کسی نبود بتونه موضوع رو حل کنه

irkala

عضو جدید
یکی از دوستانم که کلاس رفته بود و سال قبل قبول شد جزوه هاش رو گرفتم.اونجا تاکید کرده چشم پله نذارید چون از نظر آتش نشانی مشکل داره و نوشته فقط دو تا خط 10 سانتی .

*sahar*

عضو جدید
سلام دوستان.لطفا هرکی از جواب این سوالام مطمئنه جواب بده.مرسی.

1- پاگردی که وسط رمپ میزاریم(5*5)،کافیه یا باید حتما رمپ چرخشی ترسیم کنیم؟
2-طبق مبحث 4 ص56،پنجره فضاهای بهداشتی و آشپزخانه نباید به محفظه آفتابگیر باز شود.(متوجه نشدم،یعنی اگه واسه آشپزخانه نورگیر دادیم،پنجره نزاریم ؟)
3-حیاط خلوت در زمین های شمالی چندمتره؟
4-اگه 2طرف یک محل توقف دیوار باشد،عرضش حداقل 3متره. سوال: اگه دو محل توقف بین دو دیوار باشه،چی؟6متر؟
چه زمانی مجازیم پارکینگ مزاحم داشته باشیم؟
5-راه پله هم باید دربش به بیرون باز شود؟رفرنس بدید لطفا
در جزوه یکی از دوستان که در سایت قرار دادن،نوشته:
6-میتوانیم بلافاصله پس از در ورودی رمپ داشته باشیم.آیا مجازه؟
7-فاصله محل عبور ماشین در کنار راه پله،3متره و اگه در این فاصله رمپ داشتیم،3.5 متره.آیا درسته؟

mdt001

عضو جدید
سلام دوستان.لطفا هرکی از جواب این سوالام مطمئنه جواب بده.مرسی.

1- پاگردی که وسط رمپ میزاریم(5*5)،کافیه یا باید حتما رمپ چرخشی ترسیم کنیم؟
2-طبق مبحث 4 ص56،پنجره فضاهای بهداشتی و آشپزخانه نباید به محفظه آفتابگیر باز شود.(متوجه نشدم،یعنی اگه واسه آشپزخانه نورگیر دادیم،پنجره نزاریم ؟)
3-حیاط خلوت در زمین های شمالی چندمتره؟
4-اگه 2طرف یک محل توقف دیوار باشد،عرضش حداقل 3متره. سوال: اگه دو محل توقف بین دو دیوار باشه،چی؟6متر؟
چه زمانی مجازیم پارکینگ مزاحم داشته باشیم؟
5-راه پله هم باید دربش به بیرون باز شود؟رفرنس بدید لطفا
در جزوه یکی از دوستان که در سایت قرار دادن،نوشته:
6-میتوانیم بلافاصله پس از در ورودی رمپ داشته باشیم.آیا مجازه؟
7-فاصله محل عبور ماشین در کنار راه پله،3متره و اگه در این فاصله رمپ داشتیم،3.5 متره.آیا درسته؟

1.توی مباحث مقررات ملی چیزی از پاگرد وسط رمپ ننوشته.
2.وقتی نورگیر داخلی برای آشپزخانه میدیم پس حتما پنجره میزاریم دیگه.
3. عرض حیاط خلوت در صورت سرتاسری بودن و مساحت زمین کمتر از 200 متر 2 متر و در صورت اینکه کل عرض زمین نباشه و اینکه بالای 200 متر مربع باشه 3 متره .
4.برای من هم سواله اما سعی کن دو طرف رو آزاد بزاری که نمره منفی نگیری.
5.درب راه پله در تمام طبقات به داخل باز میشه به غیر از تراز خروج که همان هم کف میباشد که به سمت بیرون باز میشه.
6.به نظر من مجازه .اگه دوستان منبعی دارن در این باره بگن لطفا.
7. بله همون 3.5 متره در تمام طول رمپ حتی اگه کنار پله باشه.
سپاس

arastee

عضو جدید
ی سوال!تو مبحث 4 نوشته اگه آکس به آکس ستون 5 و فاصله ی باقیمونده 4.5 باشه 2 تا ماشین میتونه جا بگیره!اگه ستونامون فلزی باشه فرقی نمی کنه؟چون تو کتاب پیزی نگفته!

mdt001

عضو جدید
ی سوال!تو مبحث 4 نوشته اگه آکس به آکس ستون 5 و فاصله ی باقیمونده 4.5 باشه 2 تا ماشین میتونه جا بگیره!اگه ستونامون فلزی باشه فرقی نمی کنه؟چون تو کتاب پیزی نگفته!

نه فرقی نمیکنه اسکلت چی باشه مهم اینه که داخل به داخل ستونها 4.5 باشه

arezoo 101

عضو جدید
سلام .الان جایی خوندم که نور جنوب رو بهتره که به آشپزخونه بدیم. درسته؟؟؟؟ولی یکی از بچه ها میگفت باید به پذیرایی بدیم؟؟؟:confused: لطفا هر کی میدونه جواب بده....:(

art-s

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
وسایلی رو که می برید بگید لطفا. چک کنیم چیزی جا نمونه :)) مداد- کاغذ شطرنجی - شابلون - خط کش - تخته رسم دیگه؟

ج.ع

عضو جدید
وسایلی رو که می برید بگید لطفا. چک کنیم چیزی جا نمونه :)) مداد- کاغذ شطرنجی - شابلون - خط کش - تخته رسم دیگه؟

سلام

چسب كاغذي- راپيد- كاغذ پوستي- پاك كن- اشل

راستي يه سوال شعاع رمپ گردشي همون 5 متر باشه؟؟؟؟؟

art-s

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
یک سری هم شابلون اضافه زدم ،اشتباها. تو برش متوجه نشده دوتا کپی هست :))

Murtaza Jafari

عضو جدید
خیلی طرح پیچیده خواسته بودن . یعنی این طراح سوال واقعا نمی دونم چی مشکلی داشت که این نو طرح رو خواسته بود . البته من همش رو کشیدم . ولی باز زیاد امیدوار نیستم .

arefeh

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
خیلی طرح پیچیده خواسته بودن . یعنی این طراح سوال واقعا نمی دونم چی مشکلی داشت که این نو طرح رو خواسته بود . البته من همش رو کشیدم . ولی باز زیاد امیدوار نیستم .
خسته نباشید...در مورد موضوع و طرح میشه توضیح بدید...من ک امسال تنها اجرا و نظارت میتونستم شرکت کنم...اما دوست دارم بدونم چی بوده...شماها چیکار کردید؟؟؟حدنساب قبولی چند باید بیارید؟؟؟

بالا