لطفا سوالات خود را پيرامون مسائل شيميايي در اين تاپيك مطرح كنيد

termah

مدیر بازنشسته
سلام.میخوام دکتری شیمی الی شرکت کنم.منابعشو میخواستم.کتاب تست چه انتشاراتی بخرم؟سوالات دوره های قبلو از کجا میتونم تهیه کنم؟سوالات هوششو چگوری میتونم جواب بدم؟

سلام

دوست عزیز من امسال داوطلب کنکور دکترای آلی بودم راستش سوالات شیمی خیلی راحت بود و در حد کتابای لیسانس بود یعنی مثلا یه سوال سنتز خوب توش نبود البته طیفاش رو از رو کتاب سیلور و کمپ خونده بودم و مفید بود . اما جزوه ایی که خیلی میتونه برای این سوالات مفید باشه جزوه دکتر اسلامپور هست که من برای ارشد ازش استفاده کرده بودم اما برای دکترا هم خیلی خیلی مفید بوده این در مورد شیمی

اما نکته اصلی اینه که ازمون دکترا رقابتش سر سوالای شیمی نیست بلکه رقابت سر سوالای زبان هست که واقعا مشکل بود حتی کسانی که مدرک زبان هم داشتن توش گیر کرده بودن . خوب زبان هم که عمومی هست و منبع خاصی نمیشه براش معرفی کرد

اگه واقعا قصد ادامه تحصیل داری فقط زبانتو قوی کن

سنتز دیاکتیل فتالات

سنتز دیاکتیل فتالات

باسلام:
در واکنش سنتز دی اکتیل فتالات
سیستم مورد استفاده دین استار است.
روش کار من به این صورت که ابتدا 2 اتیل هگزانول به میزان 2مول را تا دمای 50درجه دما دادم بعد به میزان 1.5سی سی(یک درصد فتالییک اندرید) به آن اسید سولفوریک اضافه کردم بعد از یک دقیقه فتالییک انهیدراید را به آن اضافه کردم( به میزان 1مول) بعد ازدما دهی در دمای146 درجه شروع به رفلاکس کرد وآب از سیستم خارج شدبعد گذشت 10دقیقه رنگ مواد خیلی تیره شد در جایکه نباید اینقدر رنگ بندازد وعدداسیدی این ماده باید 2.5 باشد اما من تا 10.5 نتونستم آن بیشتر نگه دارم زیرا مثل قیر سیاه شده بود لطفا راهنماییم کنید
ممنون

fa7alveh

کاربر ممتاز تالار شیمی
قدرت اسیدی اسپرین بیشتر است یا سالیسیلیک اسید چرا؟

سلام دوست عزیز
هر 2 تاشون جزء اسیدهای ضعیف آلی حساب میشن ولی خوب سالیسیلیک اسید PKa 2.97 دارد در صورتی که آسپیرین PKa 3.5 دارد
هر چقدر هم PKa کمتر باشه K اسیدی بیشتر میشه خوب قدرت اسیدی هم با افزایش K اسیدی بیشتر میشه
پس سالیسیلیک اسید اسیدی تر از ماده مشتق شده ی خود یعنی آسپیرین است
موفق باشید :gol:

S H i M A

کاربر فعال تالار شیمی
کاربر ممتاز
قدرت اسیدی اسپرین بیشتر است یا سالیسیلیک اسید چرا؟

آسپرین (استیل سالیسیلیک اسید)

سالیسیلیک اسید

فکر میکنم قدرت اسیدی سالیسیلیک اسید بیشتر هستش.

چون همونطور که میدونید هر چی تعداد گروههای
الکترون دهنده بیشتر یا سنگینتر باشن

قطبیت پیوند
OH کمتر میشه، پس غلظتH+ کمتر و قدرت اسیدی ضعیفتر میشه.

در اینجا چون گروه متیل روی آسپرین داریم پس قدرت اسیدیش کمتر هستش. (متیل، گروه

الکترون دهنده ست)

DEPOR

عضو جدید
واقعا عالی بود .یه سوال در مورد از شیمی الی

چرا در ازمایش نقطه جوش الکل از لوله مویین بالا میرود /

S H i M A

کاربر فعال تالار شیمی
کاربر ممتاز

اگر گرم كردن كافي نباشد، در نزديكي نقطه جوش، در صورت گرما، ممكن است مايع از

لوله آزمايش، وارد لوله مويين شود، زيرا در اين لحظه فشار بخار مايع پايينتر از فشار هواست.

shimnoo

عضو جدید
تبلور مجدد برای یک رسوب بدست امده از واکنشی که حلال آن اتانول است به چه صورت انجام میگیرد؟

fa7alveh

کاربر ممتاز تالار شیمی

نقطه جوش یعنی فشار بخار مایع با فشار جو برابر بشه
قبل نقطه جوش از لوله موئین حباب میزنه بیرون که نشانه این است که داره خودش و با فشار جو برابر میکنه ، پس شعله خاموش میکنیم بهش فرصت برابری می دهیم که در این حالت بر اساس قانون فشار مایعات چون فشار جو با فشار بخار مایع برابر شده پس بر نیروی چسبندگی لوله موئین غلبه کرده و از آن بالا میره ( تو فیزیک سال سوم دبیرستان هم خوندیم :D)
:gol:

fa7alveh

کاربر ممتاز تالار شیمی
تبلور مجدد برای یک رسوب بدست امده از واکنشی که حلال آن اتانول است به چه صورت انجام میگیرد؟

برای تبلور مجدد اگه حلال یعنی مایعی که ماده تو اون حل میشه داشه باشیم باید مایع دیگه هم داشه باشیم که ماده تو اون انتزاج پذیر نباشه
حالا اگه حلال اتانول هست ، نصف اتانول نصف آب استفاده میکنیم
فک کنم به این صورت عمل کنین درس بشه :
انتخاب محیط تبلور کار ساده ای نیست، رفتار حلالیت ترکیب یا باید شناخته شده باشد و یا باید به طریق تجربی مشخص گردد. مثلا وقتی که تبلور پارا دی بروموبنزن مورد نظر باشد مخلوطی از اتانل و آب به کار میرود. ترکیب هم در اتانول سرد و هم در اتانل داغ محلول است: از اینرو اتانول تنها، برای این کار مفید نیست. از طرف دیگر این ترکیب چه در آبسرد و چه در آب داغ کم محلول است بنابر این آب تنها نیز برای این کار مفید نیست. اما مخلوط مساوی از الکل و آب در حالت داغ حلال خوبی برای جسم است و در حالت سرد
حلالیت آن جزئی است از اینرو از مخلوط این دو حلال برای تبلور پارادی بروموبنزن استفاده میشود.
بعضی مواقع عمل تبلور خودبخود صورت نمیگیرد و باید آنرا بر اثر تحریک متبلور نمود. بدین منظور یا جدار داخلی ظرف در سطح محلول را میخراشند و یا ذراتی خالص از همان جسم را در محلول سرد وارد میکنند تا تبلور شروع شود. بسیاری از ترکیبات بر اثر سرد کردن محلول یا سرد کردن به همراه هم زدن به صورت بلور در میآیند. برخی ترکیبات به صورت روغن در آمده چندین ساعت و حتی گاهی چندین روز وقت لازم است تا بلور تشکیل شود.

fa7alveh

کاربر ممتاز تالار شیمی
سلام ، کسی میتونه درباره پریویزال و اینکه از کجا باید یرای نوشتن آن شروع کرد کمکم کنه ؟!:w05:
تجربه شخصی میخوام ، اینکه اگه پریویزال و مثلا سنتز یه ماده ای که تولید شده بنویسی پایان نامه هم باید دقیقا تولید همون تنظیم بشه یا میشه روش ساخت جدیدترش و پیگیری کرد ؟!
ممنون میشم کسی از دوستان کمکم کنه:w22::(

S H i M A

کاربر فعال تالار شیمی
کاربر ممتاز
سلام ، کسی میتونه درباره پریویزال و اینکه از کجا باید یرای نوشتن آن شروع کرد کمکم کنه ؟!:w05:
تجربه شخصی میخوام ، اینکه اگه پریویزال و مثلا سنتز یه ماده ای که تولید شده بنویسی پایان نامه هم باید دقیقا تولید همون تنظیم بشه یا میشه روش ساخت جدیدترش و پیگیری کرد ؟!
ممنون میشم کسی از دوستان کمکم کنه:w22::(

خانومی اینو دانلود کن یه نمونه ست:

http://www.parsilatex.com/joomla/att...d-Proposal.pdf

اینجا هم نحوه نگارشش رو گفته:

http://payannameha.persianblog.ir/page/payannameha

این هم نمونه پر شده برای زراعت هستش:

http://uploadkon.ir/uploads/551e2703...7bd384759c.pdf

این هم یکی دیگه برای راهنمایی:

http://uploadkon.ir/uploads/551e2703...7bd384759c.pdf

امیدوارم مفید باشن :redface:

fa7alveh

کاربر ممتاز تالار شیمی
ممنونم شیما جون :gol:
بیشتر میخواسم بدونم پایان نامه بدون تغییر دقیقا باید همون پریویزال باشه ، حالا اگه بعدا نظرت عوض شه یا روش جدیدی پیدا کنی نمیشه تغییرش داد؟!:(

termah

مدیر بازنشسته
ممنونم شیما جون :gol:
بیشتر میخواسم بدونم پایان نامه بدون تغییر دقیقا باید همون پریویزال باشه ، حالا اگه بعدا نظرت عوض شه یا روش جدیدی پیدا کنی نمیشه تغییرش داد؟!:(

عزیزدلم یه اصلاحیه میاد واسه پروپزال اون موقع میشه تغییر داد . به استادت بگی حتما راهنماییت میکنه.

shimnoo

عضو جدید
سلام به همه دوستان عزیز
راستش من توی آزمایشگاه کار میکنم محیط خیلی سنگین هست و بهتر بگم آلوده!
و چشمام به شدت میشوزه و قرمز میشه!:(
و چون خودم از عینک استفاده میکنم امکان استفاده از عینک ازمایشگاهی رو ندارم
از طرفی لنز تماسی هم در محیط های اینجوری بهتر استفاده نشه و باعث قرمزتر شدن چشم میشه
اگرکسی پیشنهادی داره ممنون میشم راهنمایی کنه

S H i M A

کاربر فعال تالار شیمی
کاربر ممتاز
سلام به همه دوستان عزیز
راستش من توی آزمایشگاه کار میکنم محیط خیلی سنگین هست و بهتر بگم آلوده!
و چشمام به شدت میشوزه و قرمز میشه!:(
و چون خودم از عینک استفاده میکنم امکان استفاده از عینک ازمایشگاهی رو ندارم
از طرفی لنز تماسی هم در محیط های اینجوری بهتر استفاده نشه و باعث قرمزتر شدن چشم میشه
اگرکسی پیشنهادی داره ممنون میشم راهنمایی کنه

سلام دوست گلم.

عینکهای محافظی داخل بازار هستن که برای نصب عینک طبی، جای مخصوص دارن.

بعضی از عینکهای ایمنی هم هستن که متناسب با چشم فرد، درجه بندی میشه و

کلا دو جانبه هستش. هم ایمنی و هم طبی. اما قیمت بالایی دارن و اغلب کم پیدا

میشن. ولی مورد اول فکر کنم مناسب باشه...

shimnoo

عضو جدید
تشکر از شیمای عزیز بابت پاسخگویی به سوال قبل

دوستان خیلی فوری نیاز به رسم ساختار یک ترکیب به صورت 3بعدی دارم منظورم اینه اونی که توی chem drawرسم میشه و ساختار ساده هست نه!!! من متاسفانه chem 3dرو نتونستم به درستی نصب کنم و اجرا نمیشه وقت نصب مجدد هم ندارم
برنامه ساده ای در این زمینه سراغ دارید که بتونم فوری چندتا ترکیب رو برام رسم کنه؟

آخرین ویرایش:

S H i M A

کاربر فعال تالار شیمی
کاربر ممتاز
تشکر از شیمای عزیز بابت پاسخگویی به سوال قبل

دوستان خیلی فوری نیاز به رسم ساختار یک ترکیب به صورت 3بعدی دارم منظورم اینه اونی که توی chem drawرسم میشه و شاختار ساده هست نه!!! من متاسفانه chem 3dرو نتونستم به درستی نصب کنم و اجرا نمیشه وقت نصب مجدد هم ندارم
برنامه ساده ای در این زمینه سراغ دارید که بتونم فوری چندتا ترکیب رو برام رسم کنه؟

سلام...

خواهش میکنم دوست خوبم.

شما از نرم افزار Hyper Chem میتونید استفاده کنید.

اما اگر ساده تر میخواید:

ACD ChemSketch

ArgusLab

CrystalMaker

shimnoo

عضو جدید
یک بزرگواری بیاد لطف کنه کریستال میکر رو با یک لینک غیر ---- بزاره
من دیوانه شدم بخدا
لطفا لینکتون از این وطن دانلود هم نباشه اونم درست نصب نشد

نسخه دمو هم نمیخواما
لینک اقای پیرجو هم----بود
واقعا کارم فوری هستش
یعنی کی میتونه این لطف بزرگ رو انجام بده؟؟؟؟

termah

مدیر بازنشسته
یک بزرگواری بیاد لطف کنه کریستال میکر رو با یک لینک غیر ---- بزاره
من دیوانه شدم بخدا
لطفا لینکتون از این وطن دانلود هم نباشه اونم درست نصب نشد

نسخه دمو هم نمیخواما
لینک اقای پیرجو هم----بود
واقعا کارم فوری هستش
یعنی کی میتونه این لطف بزرگ رو انجام بده؟؟؟؟

این سالمه امتحان کردم

http://www.www.www.iran-eng.ir/show...جود-در-تالار-شیمی/page6?p=5070191#post5070191

shimnoo

عضو جدید
قربونت برم من ترمه جان این لینک که گذاشتی منو مستقیم برد وطن دانلود اونجا 60بار صفخه رو زیر و رو کردم پیداش نکردم دوباره گوگل سرچ زدم وطن دانلود یافتم
حالا باز هرچی میزدم دانلود نرم افزار و لینک مستقیم و....باز میرفت یک صفحه دیگه از همون سایت وطن دانلود که توش باز این برنامه نبود
خب من چجوری دانلود کنم اخه؟
باورتون میشه من نشستم دارم حرص میخورم فقططط

الهه1

عضو جدید
باسلام لطفا نمونه سوالات آزمايشگاه شيمي عمومي 1 را براي دانلود قرار دهيد .
باسپاس

samie86

عضو جدید
سولفات روی

سولفات روی

لطفا در مورد KSP سولفات روی (Znso4.7H2O) مرا راهنمایی کنید.ممنونم..........:)

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز

سلام...

خواهش میکنم دوست خوبم.

شما از نرم افزار Hyper Chem میتونید استفاده کنید.

اما اگر ساده تر میخواید:

ACD ChemSketch

ArgusLab

CrystalMaker
میتونین از این نرم افزار ها نیز استفاده کنین
Gauss view
chem bio draw

MK264

کاربر بیش فعال
درخواست گزارش کارآموزی کارخانه سولفات سدیم

درخواست گزارش کارآموزی کارخانه سولفات سدیم

دوستان کسی گزارش کارآوزی برای کارخانه تولید سولفات سدیم داره؟