قیمت ها چطوری میشه؟

mohandese.motefakker

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام مهندسان عزیز،

والا همانطور که همه ما میدونیم بی ثباتی قیمتها در کشور ما باعث شده عده زیادی از ماها زندگی طبیعی نداشته باشیم، نتونیم هیچ برنامه ریزی ای (حالا برنامه ریزی درست پیشکش) واسه زندگیمون بکنیم و بجای داشتن یک زندگی سالم و شاد و درست و پویا، یا کاملا متوقت شدیم یا اینکه مدام در هول و استرس این هستیم که چه کنیم چیکار کنیم. البته تقصیری هم نداریم و نباید به کسی از این بابت خرده گرفت، چون گام برداشتن تو هر مسیری علی الخصوص واسه اقشار جوون مثل خودم (که برخلاف پدارنمون که پدارنشون خانه های بزرگ و زمین و ملک داشتند پشتوانه آنچنانی نداریم.) بسیار با شک و شبهه همراه هست و لازمه که گام های اقتصادی رو با دقت برداشت تا دچار ضرر و زیان نشیم.

حالا سوالی که پیش میاد اینه که بنظر شما قیمت ها در آینده نزدیک (تا آخر مرداد ماه سال بعد) و آینده دور (یکسال بعد و دورتر) چه تغییری خواهد کرد؟ من اخبار اقتصادی رو با دقت بررسی میکنم و یک سری استدلال ها و تحلیلهایی پیش خودم انجام دادم ولی دوست دارم نظرات دیگران رو هم بشنوم.

واسه اینکه بهتر بتونین نظر بدید چند مورد واقعیتی که هم اکنون در حال اتفاق هست رو خدمتتون عارض میشم.
اول اینکه قیمت انواع اقسام خودروی خارجی در یکی دوهفته گذشته 5 الی 10 درصد کاهش یافته و این کاهش گاهی از طریق فروشندگان مردمی و گاهی مستقیما از خود کارخانه و نمایندگی اتفاق افتاده. دوم اینکه بازار مسکن بسیار راکد هست. خرید و فروش به ندرت انجام میشه و حتی میشه گفت انجام نمیشه اینه که برخی فروشندگان حاضرند ملک خودشون رو به مقدار قابل توجهی پایین تر از مقداری که خریداری کردند بفروشند. نکته سوم اینکه قیمت سکه و طلا پایین اومده که این البته مربوط به قیمت جهانی طلا هست که میگن پایین اومده. همه این موارد باعث شده بسیاری از کسانی که در بازار فعالیت می کنند به افراد و نزدیکان توصیه میکنند خرید نکنند چون معتقدند قیمتها تا پایان سال پایین و پایین تر میاد.

در نقطه مقابل افرادی نظر عکس دارند، این دسته معتقدند بعد از توافق هسته ای که صورت گرفته و بازگشت پولهای بلاک شده به کشور بعلت عدم توانایی دولت در کنترل این پولها، تا تقریبا 9 ماه دیگه تورم شدیدی رخ میده و این تورم بیشتر تو بازار املاک اتفاق میوفته و قیمت ملک بالا میره. همچنین این افراد می گویند با کاهش قیمت اقلام در ماه های آینده قدرت خرید مردم بالاتر رفته و رونق اقتصادی به بازار برمیگرده که این رونق در نهایت به بازار مسکن سرازیر شده و سبب افزایش قیمت ملک میشه.
بعضی معتقدند گرچه ممکن است بازار رونق بگیرد ولی قیمتها هرگز بالا نخواهد رفت و افرادی که اخبار افزایش قیمت املاک را در سایتهای خبری و شبکه های اجتماعی و جامعه پخش می کنند دلالها و عواملی هستند که قصد دارند با انتشار این اخبار کذب املاکی رو که به اصطلاح رو دستشون باد کرده بفروشند.

آینده اقتصاد و بازار داخل کشور چه می شود؟ استدلال شما چیست؟ قیمت ارز و ملک و طلا و خودرو چه تغییری خواهد کرد؟

آخرین ویرایش:

eti68

عضو جدید
کاربر ممتاز
صد در صد توافق تاثیر داره حالا معلوم نیس آخرش چی میشه.فعلن مردم پا در هوا هستن

eti68

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب دختر خوب منم دارم از تو می پرسم چیه میشه؟ تو بعنوان مهندس و تحصیلکرده پیش بینیت چیه از اوضاع اقتصادی ؟

نمیشه دقیق گفت ولی قیمتا میاد پایین.
من یکی از آشناهامون یه دفتر فنی مهندسی داره میگه از روزی که توافق شده هی برای ما کار میاد.میگه وقت سر خاروندن ندارم.قبلنا یه نقشه فوق فوقش دو تا نقشه میومد براش ولی الان خیلی زیاد شده.

mohandese.motefakker

عضو جدید
کاربر ممتاز
نمیشه دقیق گفت ولی قیمتا میاد پایین.
من یکی از آشناهامون یه دفتر فنی مهندسی داره میگه از روزی که توافق شده هی برای ما کار میاد.میگه وقت سر خاروندن ندارم.قبلنا یه نقشه فوق فوقش دو تا نقشه میومد براش ولی الان خیلی زیاد شده.

خب میشه گفت این یعنی رونق بازار، حالا چرا اینجوری شده؟ این چه پیامدی خواهد داشت در آینده نزدیک و دور؟ چطور میگی پایین میاد؟

oneunited

عضو جدید
کاربر ممتاز
بستگی داره به شرایطی که پیش می آد! مثلا اگه اخباری که من شنیده باشم درست باشه و بخوان با شرکت های خودروسازی خارجی قرارداد ببندن و بخش یا کل سهام شرکت های خاصو به اونا اختصاص بدن،خوب ملت دیگه پراید و پژو و این آشغالا رو نمی خرن! البته بازم به شرکتی که طرف قرارداد هست بستگی داره!

من شنیدم که رنو یکی از این شرکت هاست! که متاسفانه از این بدتر نمی شه!! اگه یه برند آلمانی یا آمریکایی باشه که نور الانور می شه و قیمت خوردو قطعن چه تولید داخل چه خارجی

کاهش پیدا می کنه

eti68

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب میشه گفت این یعنی رونق بازار، حالا چرا اینجوری شده؟ این چه پیامدی خواهد داشت در آینده نزدیک و دور؟ چطور میگی پایین میاد؟

خب نقشه زیاد بیاد مهندسا کار دارن.از طرفی خونه میخاد ساخته باشه مصالح میخاد.لوله میخاد.شن میخاد.آهن میخاد.ماسه میخاد و خیلی چیزای دیگه.
اونایی که مغازه دارن خب جنساشونو میفروشن.اونایی که معمارن،لوله کش هستن،نقاش هستن و ... خب برا اینا هم فرصت کاری پیش میاد.
چراشو دیگه من اقتصاددان نیستم نمیدونم.از آقای محسن رضایی باید بپرسی!!خخخخ
ایشون گویا دکترای اقتصاد دارن...خخخخخ
:D

mohandese.motefakker

عضو جدید
کاربر ممتاز
بستگی داره به شرایطی که پیش می آد! مثلا اگه اخباری که من شنیده باشم درست باشه و بخوان با شرکت های خودروسازی خارجی قرارداد ببندن و بخش یا کل سهام شرکت های خاصو به اونا اختصاص بدن،خوب ملت دیگه پراید و پژو و این آشغالا رو نمی خرن! البته بازم به شرکتی که طرف قرارداد هست بستگی داره!

من شنیدم که رنو یکی از این شرکت هاست! که متاسفانه از این بدتر نمی شه!! اگه یه برند آلمانی یا آمریکایی باشه که نور الانور می شه و قیمت خوردو قطعن چه تولید داخل چه خارجی

کاهش پیدا می کنه
راس میگی، از رنو خوشم نمیاد، :|
قیمت خونه و زمین چی؟

اینکه بعضیا میگن تا پایان سال پایین میاد بعد قیمت زمین و ملک فوران میکنه، نظرت چیه؟

oneunited

عضو جدید
کاربر ممتاز
راس میگی، از رنو خوشم نمیاد، :|
قیمت خونه و زمین چی؟

اینکه بعضیا میگن تا پایان سال پایین میاد بعد قیمت زمین و ملک فوران میکنه، نظرت چیه؟

در مورد خونه و زمین نمی تونم نظری بدم،فقط می تونم حدس بزنم که پایین بیاد و امیدوارم که این اتفاق بیافته!

ولی اینکه می گن پول های بلوکه شده وقتی برگرده دولت نمی دونه با این پولا چه کار کنه و باعث افزایش تورم می شه،نه،من فکر می کنم که خیلی ساده لوحانه به این

قضیه نگاه کردن! چون فک می کنم زمانی تورم زیاد می شه که پول بین مردم بیشتر دست به دست بشه و از طرفی قدرت خرید مردم زیاد بشه و فروشنده هم،یه همون نسبت قیمت ها رو می کشه بالا!

majid@bnd

عضو جدید
آینده اقتصاد و بازار داخل کشور چه می شود؟ استدلال شما چیست؟ قیمت ارز و ملک و طلا و خودرو چه تغییری خواهد کرد؟

سلاه به همه دوستان
پاسخ: خب همه می دونن اگه درست پیش بره مقداری ارز آزاد میشه...
یعنی مثل همیشه اگه دولت با اقتدار و قانون وارد نشه یه سفره ای پهن میشه و شرایط (قانون) خوردن سر این سفره اینجوریه که هرکی به میزبان نزدیک تره و بیشتر خودشو چسبونده به میزبان، بیشتر می تونه بخوره و حتی می تونه با خودش ببره!! یعنی "بیرون بر" هم داریم..! همونطور که قبلا داشتیم..
هر چند امیدوارم دولت جاری کشور از در قدرت وارد بشه و حداقل یه بخشی از این سفره رو جمع کنه و در جای واقعی خودش پهن کنه که این در حقیقت خواسته ی اکثر مردمه..
از ترجمه این جملات معذورم..!!

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
ادیم زمین سفره ی عام اوست/بر این خوان یغما چه دشمن چه دوست...

متاسفانه من نمیتونم اونجوری که واقعیته نقد کنم ولی در همین حد که : مردم ایران هر اندازه به فکر منفعت و پر شدن جیب خودشون(به ازای خالی شدن جیب بغل دستیشون) هستن ، همون اندازه هم نماینده ی مردم....

شما چند درصد الان در بین ملت آدم پیدا میکنید که سود خودش رو در سود دیگران ببینه؟ چند درصد هم سود خود رو در ضرر دیگران می بینن و اینکارو انجام میدن؟

مَثَل ما مَثَل همون تا ثریا میرود دیوار کجه...

هیچی ولش کنین ، بخند خنداونه بخند خودتو نگیر:biggrin:

mohandese.motefakker

عضو جدید
کاربر ممتاز
ادیم زمین سفره ی عام اوست/بر این خوان یغما چه دشمن چه دوست...

متاسفانه من نمیتونم اونجوری که واقعیته نقد کنم ولی در همین حد که : مردم ایران هر اندازه به فکر منفعت و پر شدن جیب خودشون(به ازای خالی شدن جیب بغل دستیشون) هستن ، همون اندازه هم نماینده ی مردم....

شما چند درصد الان در بین ملت آدم پیدا میکنید که سود خودش رو در سود دیگران ببینه؟ چند درصد هم سود خود رو در ضرر دیگران می بینن و اینکارو انجام میدن؟

مَثَل ما مَثَل همون تا ثریا میرود دیوار کجه...

هیچی ولش کنین ، بخند خنداونه بخند خودتو نگیر:biggrin:

بخند خنده داره واگییییییییر

بنظر من این نسل جدید، یعنی ما جوونها آینده ایران رو تغییر میدیم، نسلی هستیم تحصیل کرده و بافرهنگ بالاتر و می تونم بگم این نسل میدونه که سودش تو سود دیگران هست و اگه دیگران سود کنند این سود به خودش بر میگرده. آینده ایران رو زیبا میبینم. اگه 10 تا نماینده تو مجلس مثل ظریف داشیتم که نور علی نور میشد.

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
من پیگیر اقتصاد نیستم خیلی... در مورد بازار مسکن می تونم بگم الان چندسالیه که رکود هست و الان به نظرم بازار خیز برداشته برای جهش... اصولا همینطوره... یه جور روند سینوسی داره
.
.
در مورد پست قبلیتونم باید بگم خوشبینانه نگاه می کنین...

oneunited

عضو جدید
کاربر ممتاز
بازار در انتظار کاهش دوباره قیمت‌ها
رکود در بازار خودرو در شرایطی ادامه دارد که خریداران همچنان منتظر کاهش قیمت‌ها هستند و برخی فعالان بازار نیز معتقدند نبود تقاضا برای خودرو باز هم باعث پایین آمدن قیمت‌ها در بازار خواهد شد که در این صورت باید دید واکنش خودروسازان نسبت به قیمت محصولاتشان چه خواهد بود و آیا باز هم بر افزایش قیمت خودرو پافشاری خواهند کرد یا خیر؟
در این میان، توافق هسته‌ای و گشایش‌های اقتصادی که در پی خواهد داشت نیز بر قیمت تمام شده خودرو تأثیرگذار خواهد بود و باعث کاهش آن می‌شود.
در همین حال، برخی کارشناسان معتقدند مشخص شدن نتیجه مذاکرات و تأثیر آن بر اقتصاد کشور باعث ایجاد پویایی در بازارهای اقتصادی و از جمله بازار خودرو خواهد شد که این موضوع تقاضاهای جدیدی را وارد بازار می‌کند و باعث سرشکن شدن هزینه‌های تولید و کاهش قیمت تمام شده خودرو خواهد شد.

http://farsnews.com/newstext.php?nn=13940505000293

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
بخند خنده داره واگییییییییر

بنظر من این نسل جدید، یعنی ما جوونها آینده ایران رو تغییر میدیم، نسلی هستیم تحصیل کرده و بافرهنگ بالاتر و می تونم بگم این نسل میدونه که سودش تو سود دیگران هست و اگه دیگران سود کنند این سود به خودش بر میگرده. آینده ایران رو زیبا میبینم. اگه 10 تا نماینده تو مجلس مثل ظریف داشیتم که نور علی نور میشد.

با احترام ، خیلی سن پایین نگاه میکنین به قضیه...
شما فکر میکنید دیگران مثلا نمیفهمن؟ هرکس وقتی جوونه با یه سری آرمان و ایده میاد جلو ولی وقتی وارد جامعه میشه و واقعیت ها رو لمس میکنه میشه مثل همون قبلی هایی که در تاریخ بوده اند!
ما فرهنگ نداریم نیست که ، نمیدونیم نیست که ، من در بخش سوالاتی که ذهن من و شما رو درگیر کرده ، هم پرسیدم ، ما همه چیو میدونیم منتهی عمل کردن سخته ، وقتی در اون شرایط قرار میگیری سخته.

مثلا یه کارمند در یه اداره ، کلی برنامه خنده بازارو نگاه کرده و میدونه که نباید هی شعار بده مدیر مدیره ! ولی چون اگه اینجوری نگه ممکنه اخراج بشه یا حداقل ترفیع نگیره ، واسه همین با تمام وجودش فریاد میزنه مدیر مدیره ، با اینکه میدونه داره کار مزخرفی انجام میده

آخرین ویرایش:

m.abedi1986

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظرمن هیچ اتفاق خاصی رخ نمیده.اگرپول به داخل کشورسرازیربشه ممکنه مسکن مقطعی باشه.ولی تجربه نشون داده وقتی قیمت بره بالا دیگه به حال اولش برنمیگرده
به نظرمن نه خونه ارزون میشه نه خودرو نه سایراجناس.چون اراده ای برکاهش قیمت ازسوی ذینفعان وجودنداره!
یکمی خوشبینانه است اگه فک کنیم باتوافق مملکت گل وبلبل میشه.توافق فقط شایدبتونه روندصعودقیمت هاروکمی کندترکنه ولی متوقف نخواهدکرد!!!

eti68

عضو جدید
کاربر ممتاز
آقا بستنی علوسکی بود 700 تومن بود شده 500 تومن.

barbie28

عضو جدید
دقیقا همینطوره که اون دوستمون گفت قیمت کاهش پیدا نمیکنه
دلار بخوایم بگیم بیاد پایین نمیاد چون واردات زیاد میشه و صادرات کم
کلا این خانه از بنیاد خراب شده و زمان میبره تا اوضاع درست بشه
وگرنه کیه بدش بیاد دوباره همه چیز ارزون بشه و ماشین 7 8 تومنی نشه 20 میلیون؟
الان همه همینطور صبر کردند ببینند چی میشه :| خدا میدونه چه ملتی هستیم ما

Saeed.bi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مدیرعامل ایران خودرو: من موافق کاهش قیمت خودرو نیستم!! بلکه میشه گفت که سیر افزایش قیمت نزولی گردد!!!
.
.
.
سلامتیش صلوات

!austenite

کاربر حرفه ای
مدیرعامل ایران خودروگفت خودروگران می شود!!!
وقتش رسیده مردم ایران خودرو وسایپاروتحریم کنن!
جان هرکی دوست دارین ماشین چینی بخرین ولی ایرانی نخرین تامجبورشن ارزون کنن:razz:

eti68

عضو جدید
کاربر ممتاز
مدیرعامل ایران خودروگفت خودروگران می شود!!!
وقتش رسیده مردم ایران خودرو وسایپاروتحریم کنن!
جان هرکی دوست دارین ماشین چینی بخرین ولی ایرانی نخرین تامجبورشن ارزون کنن:razz:

به من مفتم بدن سوارش نمیشم.:D

amirdolu

عضو جدید
به نظرم بالا و پایین رفتن قیمت ها به سیاست های اقتصادی دولت ارتباط خیلی قوی داره.
باید ببینیم حالا بعد توافق(اصلاح سیاست خارجی)، دولت تو تجدبد سیاست های اقتصادی چه برنامه ای داره. مثلا برای مسکن سیاست افزایش نقدینگی رو از طریق افزایش وام مسکن پیش می گیره یا طرح دیگه ای داره.
با یارانه ها می خواد چه کار کنه. ادامه بده؟ افزایش بده یا حذفش کنه.که تو قیمت کالاهای اساسی خیلی تاثیر داره
تو مالیات که تصویب شد یک درصد افزایش.و سال دیگه هم افزایش یک درصد دیگه تا برسه به ده درصد.
در ضمن الان دولت با معضل بیکاری شدید فارغ التحصیلان هم مواجه که برای اینکار باید از طریق فاینانس و سرمایه گذاری خارجی تکنولوژی را وارد کنه. که اگه بتونه تو این مسیر حرکت کنه. شاید اتفاقاتی بیفته.تو طولانی مدت.
و در مورد نکته ای که راجع به آینده این نسل گفتی(استاتر). فکر میکنم یه روزی این عقده باز میشه. و شاهد یک عقده گشایی از این نسل باشیم....

mohandese.motefakker

عضو جدید
کاربر ممتاز
از یه نظر دیگه هم اگه بخوایم بررسی کنیم، یکی میگفت اگه قیمت ها پایین بیاد جامعه از مصرف گرایی منفجر میشه. مثلا فرض کنیم پراید 20 تومانی بشه 15 تومان، ملت هجوم میارند واسه خرید، پولهایی که گرانی مثه سد جلوی خرج شدنشون رو گرفته بود همه به بازار سرازیر میشه، همه کسانی که تا الان ماشین نداشتند میرن پراید میخرن، اونایی که پراید داشتند میرن ماشین بهتر میخرن. خلاصه اینکه پولها وارد بازار میشه، این پولها خود سبب گرانی و تورم شدید مشابه آنچه در پایان دولت احمدی نژاد رخ داد میشه. از طرفی فک کن همه ماشین بخرند، تو خیابون دیگه جایی واسه تردد نیست! تراکم ترافیک سنگین رخ میده. حالا این فقط در مورد ماشین بود، کلا تو تمام زمینه ها مصرف 100 برابر میشه و به ناچار واردات 100 برابر میشه و کشور تا ورشکستی پیش میره.

puyan khan

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مطمئنن ارزونتر میشه و جنس های باکیفیت جای بنجول ها رو خواهد گرفت

بالا